#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τον "Τεϋλορισμό" στον "Ραγκουσισμό"



Το νομοσχέδιο του υπουργείου Εσωτερικών για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, όπως και το άρθρο 41 που προβλέπει τη διεύρυνση του ωραρίου των δημοσίων υπαλλήλων στις 40 ώρες εβδομαδιαίως, εγκρίθηκαν επί της αρχής κατά πλειοψηφία από την Επιτροπή που εξετάζει το νομοθέτημα.

Από την πλευρά του, ο υπουργός Εσωτερικών Γ. Ραγκούσης παρατήρησε πως η στάση της ΝΔ σχετικά με το άρθρο 41 συνιστά μια ακόμη αντίφαση. Όπως εξήγησε, δεν θα επιδιώξει να τεκμηριώσει το στοιχείο που αφορά σε εξοικονόμηση 45.000 θέσεων λόγω της αύξησης του ωραρίου «γιατί ποτέ δεν είπαμε πως φέρνουμε τη ρύθμιση για να εξοικονομήσουμε 45.000 θέσεις».

Τώρα ας θυμηθούμε τι έγραφε πριν από μια βδομάδα το έγκριτο Βήμα: «Από το φθινόπωρο θα εφαρμοστεί στο Δημόσιο το 40ωρο, η απογευματινή λειτουργία σε όσες υπηρεσίες απαιτείται, αλλά και το ενιαίο μισθολόγιο, όπως ανέφερε ο υπουργός Εσωτερικών Γιάννης Ραγκούσης, μιλώντας στην πρωινή εκπομπή του Mega.

Η θεσμοθέτηση και ψήφιση του ενιαίου μισθολογίου δρομολογείται για το καλοκαίρι είπε συγκεκριμένα ο υπουργός και εξέφρασε την άποψη ότι στο ενιαίο μισθολόγιο πρέπει κάποια στιγμή να ενταχθούν και οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ, γεγονός που εκτιμάται ότι ρίχνει «λάδι στη φωτιά» για τους συνδικαλιστές σε ΔΕΗ και ΟΤΕ, πού ήδη έχουν πάρει θέση μάχης για τα σχέδια της κυβέρνησης σε ότι αφορά την περαιτέρω αποκρατικοποίηση των Επιχειρήσεων.
Μιλώντας δε, για τη σημασία της αύξησης του ωραρίου στο Δημόσιο από 37,5 ώρες σήμερα σε 40 ώρες, η οποία ξεκαθάρισε ότι δεν θα συνοδευθεί με αύξηση μισθού, είπε ότι ισοδυναμεί με πρόσληψη 45.000 ατόμων. Εκτενή αναφορά έκανε ο κ. Ραγκούσης και στο νέο σύστημα προσλήψεων και προαγωγών που θα εφαρμοστεί, τονίζοντας ότι «εδώ και 1,5 χρόνο δεν υπάρχει καμία ρουσφετολογική πελατειακή πρόσληψη». http://www.tovima.gr/society/article/?aid=397798 (27/4/2011, 22:15).

Να ξεκινήσουμε από το τελευταίο: ας φέρει ο Υπουργός όλα τα ονόματα και τις διαδικασίες με τις οποίες προσλήφθηκαν άπαντες τον τελευταίο 1, 5 χρόνο. Όχι μόνο των δημοσίων υπαλλήλων αλλά όλων των εργαζομένων στο Δημόσιο ( τα «μπλοκάκια» δηλαδή και όχι μόνο).Για να δούμε ποιος είναι αντιφατικός. Περαιτέρω, μάλλον ο Υπουργός κατάλαβε τη σαχλαμάρα της ισοδυναμίας των 2,5 επιπλέον ωρών εργασίας εβδομαδιαίως με την πρόσληψη 45.000 ατόμων. Δηλαδή τι θα γίνει; Θα λένε οι πυροσβέστες το χειμώνα: ας κάτσουμε ένα μισάωρο παραπάνω γιατί στον Ευαγγελισμό χρειάζονται νοσηλευτές; Το καλοκαίρι που θα χρειάζονται πυροσβέστες θα δουλεύουν ένα τέταρτο παραπάνω οι αστυκτηνίατροι, οι ιατροδικαστές και οι φαροφύλακες…

Στην ουσία του πράγματος, όσοι τα έξυναν (τα μολύβια) θα τα ξύνουν, όσοι έκαναν πέντε δράμια δουλειά θα την κάνουν, όσοι δουλεύουν με αξιοπρέπεια θα συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο, όπως και οι απατεώνες καρεκλοκένταυροι που έλκονται από την εκάστοτε εξουσία.

Ο συνδυασμός πάντως, μείωση μισθού με αύξηση του ορίου εργασίας, θα διδάσκεται πλέον σε όλα τα μεγάλα σχολεία Διοίκησης Επιχειρήσεων. Όπως έμεινε ο όρος Τεϋλορισμός ως θεωρία κινήτρων στην εργασία, θα μείνει και ο Ραγκουσισμός. Ή ενδεχομένως πιο κοντά στον Υπουργό μας να βρίσκεται η θρυλική φιγούρα του «κυρίου Καβούρι», στον ανεπανάληπτο «Μπομπ Σφουγγαράκη».

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 06/05/2011 17:06:58

    Που εχουν βρεθει ολοι αυτοι οι απιθανοι τυποι ,
    απιστευτου μυαλου,
    απιστευτης βλακειας,
    απιστευτης ανοησιας,
    και ποιοι πιο πολυ απιστευτοι τους ψηφησαν.

  2. spiros avatar
    spiros 06/05/2011 17:17:43

    Εκεί εφήρμοσε την θεωρία και βρήκε αποτελέσματα!!!!!!!!!!
    Τί να πόυμε τώρα για τον Τέυλορ. Ποιός τον θυμάτε τι μ@λ....έλεγε.
    Απτό παράδειγμα η εφαρμογή της νέας θεωρίας στο υπουργείο Οικονομικών!!!

  3. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 17:37:21

    Για την ακεραιότητα, ορθοκρισία και παραταξιακή συνειδηση του Χρήστου Ζώη δεν υπάρχει καμία αμφιβολία. Ούτε έχει σημασία πως δημιουργήθηκε η παρεξήγηση.
    Κατά τη γνώμη μου εκτιμήθηκε σε δεύτερο χρόνο πως η αρνηση της Ν.Δ στη νομοθετική ρύθμιση του 40ώρου θα σήμαινε επικοινωνιακό σφάλμα που δε θα επέτρεπε να ακουστεί η ουσία της άρνησης.
    Θα παρουσιαζόταν η Ν.Δ ως υπερασπιστής προνομίων του ράθυμου, αναχρονιστικού και σπάταλου δημοσίου την ώρα που ο ιδιωτικός τομέας χειμάζεται από τις απολύσεις και την ανεργία.
    Στην ουσία η κυβερνητική ρύθμιση μόνο τις επικοινωνιακές ανάγκες της κυβέρνησης εξυπηρετεί.
    Είτε προς τους πολίτες είτε προς την τρόικα.
    Είναι γνωστό πως το 90% των Δ.Υ δουλεύει λιγώτερο από 2 ώρες την ημέρα.
    Στους Δήμους μάλιστα οι μισοί υπάλληλοι δε δουλεύουν σχεδον καθόλου γιατί βρήκαν <> στη δουλειά και τη συχάθηκαν.

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 18:03:38

      Είναι γνωστό πως το 90% των Δ.Υ δουλεύει λιγώτερο από 2 ώρες την ημέρα.

      Κρατησου λιγο στους χαρακτηρισμους σου. Εισε πολυ αδικος και προκατειλημενος. Ουτε ο Παγκαλος να ησουν.

      • nik avatar
        nik @ Ρήγας Φερραίος 06/05/2011 18:45:24

        Ενοχληθηκες που αθελα του ο δικος σου ξεπερασε τον παγκαλο?Γιατι ομως ? τι σου χαλασε? μηπως το δικαιωμα να ριχνεις γιουρτια?

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ρήγας Φερραίος 06/05/2011 20:30:54

        Ρήγα Φεραίε
        Δυστυχώς έτσι είναι.
        Ας τεθεί ζήτημα να χτυπάνε κάρτα οι Δ.Υ για να δεις τί θα γίνει!!!
        Άρα το ζήτημα είναι να αυξηθεί η παραγωγικότητα του Δημοσίου και όχι η αύξηση των ωρών εργασίας, που γίνεται για λόγους καθαρά επικοινωνιακούς.
        Στις περισσότερες ιδιωτικές επιχειρήσεις υπάρχει ον λάϊν σύστημα όπου ο επικεφαλής έχει τη δυνατότητα να παρακολουθεί την αποδοτικότητα των υπαλλήλων σε επίπεδο σύνταξης εγγράφου.
        Ξέρεις καμιά δημόσια υπηρεσία να το εφαρμόζει?
        Ξέρεις ότι διαλύεται η εφημερία ενός νοσοκομείου επειδή δεν έχει δικαίωμα κανείς να αποσπάσει μια παρασκευάστρια από το ΑΧΕΠΑ στον Αγιο Δημήτριο (500 μέτρα απόσταση) ή από το Αμαλία Φλέμιγκ στο Σισμανόγλειο {300μέτρα απόσταση)?
        Ξέρεις ότι τον ηλεκτρολόγο μέσης τεχνικής σχολής δε μπορείς να τον υποχρεώσεις να αλλάξει ένα πόμολο γιατί θεωρείται απασχόληση σε αλλότρια καθήκοντα?
        Ξέρεις ότι αναρρωτικές άδειες στο Δημόσιο φθάνουν τις 30 - 35% καθημερινά έναντι 7-9% στον ιδιωτικό τομέα?
        Ξέρεις πως ένας Δ.Υ που απασχολείται σε ΕΝΑ αντικείμενο βάσει του οργανογράμματος της υπηρεσίας του δεν μπορείς να του αναθέσεις και κάτι άλλο , ανεξαρτήτως αν δεν έχει δουλειά και ξύνεται?
        Έχεις δει στο Ιδιωτικό τομέα υπαλλήλους να υποδέχονται το κοινό ευγενέστατα, να μιλάνε στο τηλέφωνο, να χρεώνουν λογαριασμούς , να βγάζουν φωτοτυπίες, να περνάνε στοιχεία στο κομπιούτερ και ταυτοχρόνως να σου λένε "πείτε μου εμένα γιατί λείπει ο κος τάδε"?
        Σου έχει τύχει να πας σε κάποια δημόσια υπηρεσία και να λείπει ο κος τάδε?
        Αυτά που περιγράφω είναι ελάχιστα στιγμιότυπα.
        Θα τα αντιμετωπίσει και η Ν.Δ σύντομα και αν δεν καταφέρει να επανιδρύσει το κράτος όπως πρόσφατα, δυστυχώς τίποτα δεν πρόκειται να γίνει στην χώρα.
        Το πως εκφράζεται ο Πάγκαλος είναι άλλο ζήτημα και άλλο η ουσία.
        Αν δεν ανατρέψουμε την καθεστυκία αντίληψη στο Δημόσιο που η λειτουργία του είναι διατεταγμένη για να υπηρετεί συμφέροντα ελάχιστα και τεράστια, δυστυχώς καμία αλλαγή δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 21:09:43

          "Στις περισσότερες ιδιωτικές επιχειρήσεις υπάρχει ον λάϊν σύστημα όπου ο επικεφαλής έχει τη δυνατότητα να παρακολουθεί την αποδοτικότητα των υπαλλήλων σε επίπεδο σύνταξης εγγράφου.Ξέρεις καμιά δημόσια υπηρεσία να το εφαρμόζει?"

          Ξέρεις πολλούς επικεφαλής στο Δημόσιο που ξέρουν ...υπολογιστή;
          Πως επιλέγονται; Του εκάστοτε κόμματος είναι και οι αρεστοί των συνδικαλιστών.
          Οι περισσότεροι μιλάτε για πράγματα που δεν γνωρίζετε.
          Το 90% των ΔΥ δουλεύουν 2 ώρες; Ας τους απολύσουμε λοιπόν.
          Ας δούμε την απογραφή και ας απολύσουμε.

          Το πρόβλημα στο Δημόσιο είναι το ίδιο με όλη τη χώρα: διοικούν οι κομματικοί οι συνδικαλιστές και τα μέσα του πολίτη που συναλλάσσεται μαζί μας. Απλά η μονιμότητα ΚΑΚΩΣ έχει καθιερωθεί ως ατιμωρησία.
          Ας βγει ο κάθε κύριος Ραγκούσης και κύριος Ζώης και ας πουν έξω οι μετακλητοί και οι σύμβουλοι και τα πολιτικά γραφεία από τα Υπουργεία ή στελέχωση Δ.Σ. ΝΠ και ΑΕ με Δ Υπαλλήλους. Καθηκοντολόγιο. Αλλά το θεωρούν μαγαζάκι τους. Γιατί βολεύονται οι ίδιοι, εξυπηρετούν τους ψηφοφόρους τους και κάνει "δουλειές" ο ιδιωτικός τομέας.
          Ο φίλος παραπάνω αναφέρει για τη μη δυνατότητα μετακίνησης για 500 μέτρα. Το πρόβλημα είναι να καθοριστεί ο οδικός χάρτης...υποχρεώσεων και δικαιωμάτων ώστε να είναι τυποποιημένη η μετακίνηση με βάση ανάγκες και όχι ...εξυπηρετήσεις. Διαφορετικά η μετακίνηση θα γίνει στο άγνωστο ή θα είναι και στοχοποίηση αν δεν κάνεις ...χάρες σε ορισμένες περιπτώσεις.

          ΥΓ

          Αν η ΝΔ ήθελε να κάνει ...κριτική και να ασκήσει το έργο της ας μίλαγε για το νομοσχέδιο: πχ για τις ηλεκτρονικές διοικητικές πράξεις...αλλά πως να μιλάνε για πράγματα που ο ένας νομοθετεί και ο άλλος ελέγχει και δεν τα γνωρίζουν;

          ...και επειδή όλοι οι ΔΥ πλέον είμαστε τεμπέληδες λαμόγια και αντιπαραγωγικοί, απολύστε μας ....άκου το 90%.
          Την Ρικομέξ το ΣΑΜΙΝΑ τη φοροδιαφυγή την εισφοροδιαφυγή το ....90% του υπέροχου ιδιωτικού τομέα είναι.
          Αμάν ...με το αναμάσημα των κακών μαγισσών.
          Αντί να πάει ο επίορκος Δ Υπάλληλος όχι σπίτι του αλλά μέσα ,φταίμε όλοι οι υπόλοιποι Δ Υπάλληλοι, αλλά πάνω από όλα ΠΟΤΕ δεν φταίει ο άφθαρτος και άσπιλος ιδιώτης που χρησιμοποιεί τον Δ Υπάλληλο για να ...βολευτεί ούτε ο πολιτικός πάτρωνας που σε εξοντώνει αν δεν κάνεις τα χατίρια....

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ο Ιθαγενής 06/05/2011 21:35:06

            Ιθαγενή
            Υπάρχει και το 10& που σκίζεται.
            Ποιός είπε να απολυθούν?
            Να τους βάλουν να δουλέψουν και όχι να μας κοροϊδεύουν ότι θα αυξήσουν το ωράριο εργασίας των.

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ Ο Ιθαγενής 07/05/2011 00:43:33

            Ιθαγενή καλησπέρα. Keep going...

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Μικρός Οδυσσέας 07/05/2011 01:20:43

            Δηλαδή δουλεύουν 70,000 από τις 700,000 και οι άλλοι κάθονται; γιατροί πιλότοι πυροσβέστες υπάλληλοι...
            Ανοίγονται λοιπόν νέοι λεωφόροι στη επιστήμη της οργάνωσης και διοίκησης:
            μειώνεις μισθούς σε όλους αυξάνοντας το χρόνο εργασίας και επιθυμείς αποτελέσματα....
            Ελπίζω οι φίλοι που τα υποστηρίζουν να μην ...διοικούν στον ιδιωτικό τομέα και έχουν μάστερ και ...πεχα
            Αντί να θέσουν οι πολιτικοί θέματα οργάνωσης καθηκόντων λειτουργίας και τυποποίησης έχουμε ...μπούρδες από την Κυβέρνηση και από Ζώηδες που σε όλο το νομοσχέδιο επικεντρώθηκαν στο δίωρο.
            Το διάβασε κανένας;
            Αναρτημένο είναι....

    • xmm avatar
      xmm @ ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 19:43:49

      διαβασα την αιτιολογια της αρνησης και ηταν απολυτα αιτιολογημενη.

      Αλλωστε φερνουν το 40ωρο αυτοι που εφαρμοσαν το 37 ωρο για να φτασουμε στο 35ωρο, αλλα αυτα ειναι σο 2000 ετσι δεν ειναι.

      Καποια στιγμη θα πρεπει η ΝΔ να αντιδρασει αλλα Μειμαρακης να αφησει τα σεις και τα σας και να επιτεθει σε οσους διαστρεβλωνουν το λογο της και παραπλανουν συστηματικα τον ελληνικο λαο.

      αρκετα με τα πουλημενα παπαγαλακια,

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 17:40:15

    ...βρήκαν τρίχα στη δουλειά και τη σιχάθηκαν.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/05/2011 19:18:48

    Ο Ραγκούσης δεν είναι που θέλει να πατάξει τη κομματική εύνοια και την χρησιμοποίηση εύνοιας τρίτων, για προαγωγές και κρίσεις στο δημόσιο; (Όπου τρίτοι εννοείται πως είναι τα κόμματα και οι πολιτικοί οι ίδιοι!!!).
    Πάμε καλά ωρέ συνέλληνες;
    "Ραγκουσισμός", όπως λέμε "πιάστο το αυγό και κούρεψτο...".

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 07/05/2011 00:45:47

      Μείωση μισθών με παράλληλη αύξηση των ωρών εργασίας για να έχουν αντικείμενο οι προαχθέντες strange...

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2011 20:06:38

    Αν ζούσε ο μακαρίτης ο Βέμπερ θα έγραφε τα εξής βιβλία:
    "Η αμοραλιστική ηθική και το πνεύμα του ελληνικού σοσιαλισμού" και
    "Η κομματολατρεία ως επάγγελμα"
    Θα ήταν αστείρευτη πηγή έμνευσης.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2011 20:49:49

      Να ετοιμασεις καφε και παξιμαδι στον Ραγκουση που θα ερθει να σε απογραψει !!
      εσενα και τα οργανα σου...
      τις παραδουλευτρες του Κονγκο.. στην αποθηκη !! χαχαχααα

      ΠΠ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 20:56:29

        Καφέ ε? Μη μου βάζεις ιδέες!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2011 21:19:39

          τι ?? σκεφτοσουν να τραταρεις κατι αλλο?? για πες

          ΠΠ

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2011 00:52:57

      Τιμή του και μαγκιά του που ήταν σαντουιτσάς, αλλά άρχισε τις"πασοκιές"κι αυτός

  7. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2011 20:49:19

    Ποιός Ραγκουσιμός?
    ΝεοΔιοκλητιανισμός σε οργασμό.


    "Θα λένε οι πυροσβέστες το χειμώνα: ας κάτσουμε ένα μισάωρο παραπάνω γιατί στον Ευαγγελισμό χρειάζονται νοσηλευτές; Το καλοκαίρι που θα χρειάζονται πυροσβέστες θα δουλεύουν ένα τέταρτο παραπάνω οι αστυκτηνίατροι, οι ιατροδικαστές και οι φαροφύλακες…" ---> Το καλύτερο σχόλιο ever

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Orestios 07/05/2011 00:54:41

      θενκς Ορέστιε, αν και υπερβάλλεις...

  8. ΕΥΑ avatar