12/02/2011 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την τηλεόραση κατάλαβε η κυβέρνηση τι είπε η Τρόικα - "μπλόκαρε το σύστημα" !!!

Αρχίζω και υποπτεύομαι ότι δεν πρόκειται περί επικοινωνιακού «δουλέματος» πλέον. Αλλά για γενικότερο πρόβλημα σύγχυσης και ίσως αντίληψης.

Μετά το χθεσινό λοιπόν “ηρωικό” δελτίο ειδήσεων στο Mega τα κεφάλια ξαναμπήκαν σήμερα μέσα και προσπάθησαν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

Και τι μας είπαν; Ότι η κυβέρνηση πληροφορήθηκε πως η Τρόικα ανακοίνωσε το ξεπούλημα της χώρας από τα .... δελτία των οκτώ. Μέχρι τότε δεν είχε πάρει χαμπάρι τίποτα.

Ρωτάει ο κ. Στραβελάκης τον κ. Χασαπόπουλο: Καλά, γιατί άργησε να αντιδράσει η κυβέρνηση;

Η απάντηση ήταν ότι η κυβέρνηση είδε τι είπε η Τρόικα στο δελτίο  του Mega (sic) και ...κατάλαβε ότι πρέπει να αντιδράσει: "Υπήρχε μεγάλη δυσλειτουργία στα αντανακλαστικά της κυβέρνησης. Μέσα στην κυβέρνηση μπλόκαρε το σύστημα.Στις 8.30 το βράδυ κατάλαβαν ότι δεν έχουν άλλη επιλογή μέσα στην κυβέρνηση παρά να βγουν και να καταδικάσουν αυτές τις δηλώσεις..."!!!

Και τότε γιατί περίμενε από τις 8:30 μέχρι τις 1:30 μετά τα μεσάνυχτα για να αντιδράσει;

Η απάντηση ήταν ότι έπρεπε να βρουν πρώτα τον πρωθυπουργό, να συνεννοηθούν κλπ κλπ.

Όπως δηλαδή είχε γίνει και στον ανασχηματισμό που κι αυτός ανακοινώθηκε μετά τα μεσάνυχτα.

Εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να λένε τίποτα. Γιατί το κάνουν χειρότερο. Όπως είπε προηγουμένως ο Σαμαράς πρόκειται για “Mια κακοστημένη παράσταση που κανείς δεν πιστεύει”


ΣΧΟΛΙΑ

  1. katalytikos avatar
    katalytikos 12/02/2011 20:49:34

    Ο φόβος και η αγωνία των πολιτών το 2010, έχει μεταφερθεί στην κυβέρνηση.
    Δεν είναι καλός σύμβουλος!!. Η αξιωματική αντιπολίτευση πρέπει να αναλάβει πρωτοβουλίες άμεσα.

  2. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 12/02/2011 21:04:46

    Ειδικά από το MEGA, εδώ γελάνε..χιχιχιχι

  3. Έρεβος avatar
    Έρεβος 12/02/2011 21:05:56

    Θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ανεπαρκείς αλλά δεν θα ακριβολογούσε. Η σωστή διατύπωση είναι ότι είναι για τα πανηγύρια.

  4. RYaN avatar
    RYaN 12/02/2011 21:25:18

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο Παπακωνσταντίνου είναι σε στενή συνεργασία με την τρόικα και έχει ανεξαρτοποιηθεί πλήρως από την υπόλοιπη κυβέρνηση.
    Η πραξικοπηματικού τύπου δικαιοδοσία του να αποφασίζει αυτός μαζί με την τρόικα τους κάθε τόσο νέους όρους του μνημονίου, χωρίς να υπάρχει καμία έγκριση από Βουλή, Ευρωπαϊκό Συμβούλιο και εθνικά κοινοβούλια κρατών μελών, έχει οδηγήσει στο παράδοξο που βλέπουμε απόψε.
    Φαίνεται ότι η τρόικα μιλά μετά από συνεννόηση μόνον μαζί του χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν άλλο.
    Η κίνηση του Σαμαρά να ζητήσει αποκλειστικά την παραίτησή του ήταν πολύ πονηρή και μάλλον ανέδειξε το πρόβλημα (χωρίς όμως να το λύνει), δηλαδή την απολυταρχική εξουσία ενός υπουργού που πλαισιώνεται από μία κυβέρνηση μαριονέτα.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ RYaN 13/02/2011 12:13:13

      @RYaN

      Αυτό νομίζω κι εγώ για τον υπουργό. Και πολύ καλά έκανε η αξ. αντιπολίτευση να ζητάει την αποπομπή του υπουργού οικονομικών από την κυβέρνηση. Κατά τα φαινόμενα ο υπουργός οικονομικών είναι ο κατεξοχήν αντιπρόσωπος των συμφερόντων των δανειστών μας, μέσα στην κυβέρνηση.

      Θραξ Αναρμόδιος

  5. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 21:29:08

    Ρεζιλίκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Προσπαθούν να κρυφτούν και να αποποιηθούν τα σχέδια για ξεπούλημα που οι ίδιοι έδωσαν λέγοντας ευφάνταστα του τύπου "το μάθαμε από την τηλεόραση"!!!!!!!!!!!!!!

    Το παιχνίδι έλαβε τέλος καρντάσια.
    Η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ πρότεινε να ξεπουληθεί η Ελλάδα!

  6. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 12/02/2011 21:35:21

    Δηλαδή λες οτι τους τελειώνουν οι πολλές επικοινωνιακές ταχυδακτηλουργίες και έχουν αρχίσει να ..βραχυκυκλώνουν σε κάποιο βαθμό λόγω σύγχυσης?
    Μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο δηλαδή..
    Είναι που τους συνηθίσαμε πάντα τόσο αφ'υψηλού να φέρονται και με ύπουλα κόλπα να προλαβαίνουν τις καταστάσεις πρός όφελος τους.

  7. Posidonas avatar
    Posidonas 12/02/2011 21:35:35

    Εδω προκυται για εσχάτη προδοσία. Η συμμορια του Παπανδρεου με δολο εβαλε τους υπάλληλους του ΔΝΤ να ανακοινώσουν ως μη όφειλαν μετρα που θα πρεπει να ληφθούν. Κρυμμενοι πισω απο ανευθυνους εκπροσωπους, τωρα το παιζει πατριωτικα. Ισως οι δοσιλογοι του πασοκ να μην εχουν καταλαβει το μεγεθος των πραξεων τους και να μας ζητησουν και απο πανω να τους παρασημοφορήσουμε.
    Εκεινος ο πεταλωτης γιατι δεχεται να ειναι συνενοχος σε ενα εγκλημα εσχατης προδοσιας; Οταν μια επησιμη κυβερνη δεχεται να ανακοινωνουν εξωθεσμικοι παραγωντες μετρα και αυτη καλειται να τα εκτελεσει, τοτε δεν ειναι τιποτε αλλο, παρα ενα ανδρικελο, και συνηθως τα ανδρικελα ειναι προδοτες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Posidonas 12/02/2011 21:40:53

      Μα αυτός είναι ο ρόλος τους Ποσειδώνα.

  8. juliet avatar
    juliet 12/02/2011 21:55:48

    είχανε πάει για ψώνια και αργήσανε να έλθουνε

    • Orestios avatar
      Orestios @ juliet 12/02/2011 21:56:59

      xo xo xo

  9. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 12/02/2011 22:09:39

    Αλλη μια επιβεβαίωση του πόσο ΓΕΛΟΙΟΙ είναι.

  10. thanasis avatar
    thanasis 12/02/2011 22:09:42

    ποσα ακομα δεν καταλαβε ο παπανδρεου κλεισμενος στον
    γυαλινο πυργο του μαξιμου,επαθε οτι παθαινουν οι
    πρωθυπουργοι της τελευταιας δωδεκαετιας

  11. Βανζελ Παπαντό avatar
    Βανζελ Παπαντό 12/02/2011 22:13:25

    Πρέπει να φτιάξουμε ένα νέο κόμμα. Από τον λαό για τον λάο. Στ' αλήθεια όμως, όχι Παπανδρεικές π@π@ριές. Ούτε νεοδημοκρατικές γελοιότητες. Μαύρο στους απατεώνες, τους θρασύδειλους, τους προσκυνημένους και τους πρακτορίσκους. Αλλά ποιος θα βγει από το μαντρί; Τι ελπίδα υπάρχει; Επανάσταση από τον καναπέ;

  12. LOKROS avatar
    LOKROS 12/02/2011 22:29:00

    Τα άτομα που έχουν εξουσία τείνουν να πιστεύουν ότι, ακριβώς επειδή έχουν εξουσία, είναι, οι πιο ικανοί, οι πιο έξυπνοι, οι πιο σοφοί σε όλη την ανθρωπότητα. Εξάλλου, περιστοιχίζονται από αυλικούς, οπαδούς και κερδοσκόπους, που τους ενισχύουν διαρκώς αυτή την ψευδαίσθηση. Με αυτό τον τρόπο όποιος βρίσκεται στην εξουσία καταλήγει να γιγαντώνει τη βλακεία και να διαπράττει κατά γενική ομολογία τις μεγαλύτερες ανοησίες ο φιλόσοφος Φρίντριχ Νίτσε έγραψε η εξουσία αποβλακώνει. Η Ιστορία βρίθει περιστατικών με συγκλονιστικά λάθη εκτίμησης. Η παρεκτροπή λόγω της βλακείας οδηγεί στην πρόοδο και την ανεύρεση καινοτόμων λύσεων ο Γάλλος συγγραφέας Πωλ Βαλερί έλεγε υπάρχει ένας βλάκας μέσα μου, Πρέπει να επωφεληθώ από τα λάθη του.

  13. antimnimoniakos avatar
    antimnimoniakos 12/02/2011 22:54:47

    Ρε παιδιά! Φοβερό σκηνικό! Το πουλέν του ΓΑΠ, ο Ξυνίδης. Τον θυμάστε;
    Τι θα λέγατε αν βλέπατε φωτογραφία του αδερφού του και της γυναίκας του στην κατάληψη δικαστικού μεγάρου της ξάνθης από του δικηγόρους της πόλης;
    Ο ΓΑΠ δεν λέει ότι κάποιοι ξεβολεύονται και κάτι για συντεχνίες κλπ;
    Οφείλει μια απάντηση!

    http://maxitisthrakis.blogspot.com/2011/02/blog-post_1460.html

    http://4.bp.blogspot.com/-fkrCVOVM5Pc/TVZBQtNV9rI/AAAAAAAANuc/yquUIA0TTlI/s1600/gunaikaksinidi%2528gyftos%2529.jpg

  14. TAS avatar
    TAS 12/02/2011 23:07:43

    Ρε παιδιά ασχολείστε όλοι μόνο με το MEGA και δεν λέτε τίποτα για την παράγκα του Αλαφούζου. Από πού να αρχίσεις και που να τελειώσεις με το Συγκρότημα του Φαλήρου. Ιδού οι λίστα της ντροπής:

    Λυριτζής – Οικονόμου
    Πορτοσάλτε – Παπαδημητρίου
    Πάσχος Μανδραβέλης
    Βερέμης
    Κώστας Καλλίτσης

    Ο ένας χειρότερος από τον άλλο. Όλοι έχουν σαγηνευτεί από το πολιτικό εκτόπισμα του Γιώργου και τον υποστηρίζουν τυφλά και φανατικά. Για αυτή τους τη συμπεριφορά δύο εκδοχής υπάρχουν. Ή είναι προδότες ή τα έχουν πιάσει από κάπου για να ξεφτιλιζόντανε με αυτό τον τρόπο.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ TAS 13/02/2011 08:59:10

      Ττο θετικό στην περίπτωσή τους είναι ότι δεν τους βλέπει ούτε η μάνα τους.

  15. sakis.1971 avatar
    sakis.1971 12/02/2011 23:43:31

    Λοιπόν για να τελειώνουμε με το παιχνίδι αυτό:

    1ον. Αν... "καταλαβαίνουν" από τα κανάλια, το τι ζητάει η Τροίκα, τότε είναι άκρως επικίνδυνοι για το τόπο. Και όταν λέμε άκρως εννοούμε άκρως...
    2ον. Αν... όμως ¨γνωρίζουν" τα βήματα που πρέπει να κάνουν, με το ξεπούλημα της χώρας στους δανειστές, και δεν το λένε ευθέως στο ελληνικό λαό τότε θα τα λουστούν και σύντομα μάλιστα.
    3ον. Θεωρώ ότι οι τρεις που κάνουν κουμάντο στην χώρα (Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου, Ραγκούσης) έχουν στόχο και σκοπό να διαλύσουν την Ελλάδα.

    Ο πραγματικός ηγέτης βγαίνει μπροστά στο λαό και λέει τα σύκα -σύκα και τη σκάφη - σκάφη. "Ένα και ένα κάνουν δύο", θα πει στο κόσμο, "τι λέτε συμφωνείτε ;"

    Συμπέρασμα το "πουλόβερ" (Ελλάδα) ξηλώνεται σιγά, σιγά.

  16. ierofantis avatar
    ierofantis 12/02/2011 23:46:17

    Και αφού παιχθεί για κανα δυο βδομάδες το σήριαλ με τις πωλήσεις 50 δις και τις ηρωϊκές αντιδράσεις της πατριωτικής κυβέρνησής μας, θα έρθουμε στο κλου της υπόθεσης που είναι το εξής:

    Το ζήτημα είναι να περιοριστεί ο Δημόσιος Τομέας. Με ήρεμο και συμβιβαστικό τρόπο, δεν μπορεί να γίνει. Βάζουμε λοιπόν τους γκουρού της προπαγάνδας και του ελέγχου συλλογικών συνειδήσεων, να πούν το μεγάλο ψέμα. Η Ελλάς πρέπει να πουλήσει δημόσια περιουσία αξιας 50 δις...

    Ε, λοιπόν, δε θα πουλήσουμε δημόσια περιουσία αξίας 50 δις, η οποία άλλωστε ποτέ δεν θα έπιανε τέτοια τιμή (είναι σαν να πουλά η Ελλάδα 50 ΔΕΗ, δηλαδή 50 κραταιές επιχειρήσεις που ελέγχονται άμεσα ή έμμεσα από το Δημόσιο), αλλά είναι σίγουρο ότι μπορούμε να πουλήσουμε επιχειρήσεις και δημόσιο τομέα αξίας 10 δις, δηλαδή επιχειρήσεις - φιλέτα με σίγουρα κέρδη για τους "επενδυτές", όπως Νερά, Τηλέφωνα, Ρεύμα, Λιμάνια, Αεροδρόμια, Δρόμους, Συμβόλαια ανάθεσης αποκομιδής - επεξεργασίας σκουπιδιών κλπ.

    Βλέπετε, αγαπητοί Συνέλληνες, το μεγάλο ψέμα και η απίστευτη προπαγάνδα μας βγάζει έξω από τα ρούχα μας, μέχρι να ραπίσει ο Μέγας Ποδηλάτης με το αγέρωχο ύφος του, τον Ντερούζ και τον εργοδότη του Τόμσεν, και αφού μαζευτούν οι απολίτιστοι ξένοι, να είμαστε ικανοποιημένοι που τελικώς θα πουλήσουμε τιμαλφή - ΤΩΡΙΝΗΣ - ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ -ΤΩΡΙΝΗΣ - αξίας ... μόνο 10 δις...

    Αρκεί που σώσαμε τα άλλα 40 δις, ε;

  17. On Press avatar
    On Press 13/02/2011 03:30:21

    Καλα δεν ντρέπονται δεν κοκκινίζουν τσίπα δεν υπάρχει εκεί στό Πασοκ αυτά τα θληβερά υποκείμενα που έχουν χάσει το μπούσουλα.
    Σιγά βγήκαν να φοβερισουν την τροϊκα στις 2.00 τα ξημερώματα ο Πεταλωτής με τους λεονταρισμούς του και ο λασπιτζής ο Καρχιμάκης απο την Ιπποκράτους δηλαδή νομίζουν οτι τους πιστεύει ο κόσμος.
    Θυμώσαστε επι ΝΔ που είχαν ανέβει στα κεραμίδια που υποκινουσαν τις απεργίες τις καταλήψεις , τις φθορές της δημόσιας περιουσίας και τις δολιοφθορές με την βοήθεια των διευθαρμενων συγκροτημάτων και των διαπλεκόμενων ΜΜΠαραπληροφορισης που διαθέτουν.
    Τώρα όμως τελείωσαν τα ψέμματα ούτε οι εργολάβοι ούτε τα μεγκαλα κανάλια μπορούν να τους σώσουν, τώρα θα τους πάρει ο κόσμος στις κλωτσιες και στα γιαούρτια, θα φύγουν νύχτα όπως οι φίλοι τους ΣοσιαλΗστες της βορείου Αφρικής.

  18. empedocle avatar
    empedocle 13/02/2011 10:46:01

    Λυριτζής - Οικονόμου...η πρώτη τους λέξη όταν πρωτομίλησαν θα ήταν σίγουρα "πασόκ" !

  19. thanasis avatar
    thanasis 13/02/2011 12:26:20

    η πλάτεια ταχιρ στο καιρο δειχει το δρομο. ο φοβος
    φυλαει τα ερμα