#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2011 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την πίσω πόρτα….




Όσοι συμβούλεψαν τον πρωθυπουργό να αποχωρήσει χθές στη Σύρο, από την πίσω πόρτα,  σαν κυνηγημένος, του έκαναν μεγάλη ζημιά!  Κατέστρεψαν το προφίλ του λαϊκού ηγέτη, που με επιμέλεια έκτιζε επί δεκαετίες!

Αμφιβάλλει κανένας ότι από εδώ και στο εξής, σε κάθε συζήτηση στη Βουλή, θα γίνεται αναφορά «στο πρωθυπουργό που έφυγε από την πίσω πόρτα;» Και όλοι ξέρουμε ποιοι φεύγουν από την πίσω πόρτα!!!

Στον κ. Παπανδρέου μπορεί να καταλογίζουμε πολλά, αλλά του αναγνωρίζουμε ότι πάντα του άρεσε να μιλάει με τον κόσμο. Να κινείται άνετα, να ποδηλατεί, να κωπηλατεί, να κολυμπά, να τρέχει. Όλα αυτά ήταν στοιχεία της προσωπικότητάς του, που τον έκαναν δημοφιλή.

Όσοι το είδαν να τρέχει προς το αυτοκίνητό του, ενώ λίγα μέτρα πιο μακριά, ο κόσμος διαμαρτυρόταν,  θα συνειδητοποίησαν ότι  μας κυβερνάει πλέον ένας φοβισμένος άνθρωπος.

Ένας πρωθυπουργός, που   δεν μπορεί  ή δεν αντέχει να αντιμετωπίσει το λαό, δεν θα απολαμβάνει για πολύ καιρό της εμπιστοσύνης του. Είναι σχεδόν νομοτελειακό.  Θα φύγει νύχτα.

Ακόμα και ο κ. Πάγκαλος στα Καλύβια, είχε το θάρρος (έστω την άγνοια κινδύνου) να βγεί έξω και να προσπαθήσει να μιλήσει στους συγκεντρωθέντες  («καμιά πενηνταριά  «αλήτες» κατά τον Πάσχο Μανδραβέλη)

Γιατί ο κόσμος εξοργίζεται περισσότερο, όταν τον αγνοείς και τον αποφεύγεις.

Θα ρωτήσετε: «και τι να έκανε; Να περνούσε μπροστά απ’ τον κόσμο με τον κίνδυνο να τον λιντσάρει;»

Ένας πρωθυπουργός που έχει αυτοπεποίθηση και δεν είναι πανικόβλητος (και δεν αισθάνεται ενοχές), θα δεχόταν μια αντιπροσωπεία των διαμαρτυρομένων, θα συζητούσε μαζί τους, θα άκουγε τα αιτήματά τους, εν ανάγκη θα τους απηύθυνε και το λόγο, έστω υπό το βάρος των αποδοκιμασιών, και στη συνέχεια θα αποχωρούσε από την κυρία είσοδο. Όχι από την πίσω πόρτα!

Το να φεύγεις από την πίσω πόρτα είναι δηλωτικό ενοχής, αδυναμίας και φόβου.

Αυτά προεξοφλούν την επερχόμενη ήττα.

Αδέξιος Δεξιός

Διαβάστε κι αυτό: Στη Σύρο: Όπου φύγει, φύγει…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/03/2011 14:12:41

    Είχαμε τον cabinet man
    Τώρα θα έχουμε τον back door man

    Και όπως λένε οι "γνωρίζοντες" Αμερικάνοι, Greeks are back door bandits!

    • loretta avatar
      loretta @ Strange Attractor 22/03/2011 15:16:28

      SA

      στα ελληνικα ακουγεται καλυτερα...πχ Ο Πισωπορτας!!

    • Aris lalidis avatar
      Aris lalidis @ Strange Attractor 22/03/2011 21:26:13

      ...but the little girls understand.
      Αθανατε ΜORRISON.
      Για το Γιωρικα το εγραψες σιγουρα.

      • loretta avatar
        loretta @ Aris lalidis 22/03/2011 22:56:17

        ενοειτεεεε!!!

  2. Wolf avatar
    Wolf 22/03/2011 14:16:53

    Μια εικόνα ...χίλιες λέξεις!!!

    Το παιδί απο τη Μινεσσότα, μας τελείωσε.

    • Wolf avatar
      Wolf @ Wolf 22/03/2011 14:18:41

      ...Next please

  3. Rote Phane avatar
    Rote Phane 22/03/2011 14:21:07

    Αυτο το "next please"ιναι που μας φοβιζει!!!!!!!!!!

    • man8os avatar
      man8os @ Rote Phane 22/03/2011 14:59:11

      Εμας οχι. Μας γεμιζει ελπιδα.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/03/2011 14:29:37

    Διοδια στη Αττικη Οδο Τραπεζα πληρωσε???? χαχαχα οχι φυσικα !!

    ΠΠ

  5. man8os avatar
    man8os 22/03/2011 14:58:38

    Εχει χασει τον ελεγχο. Σταδιακα τον εχανε απο εκεινη την συνεντευξη που εθεσε διλημα η ψηφιζετε τους δημαρχους μου η παμε σε εκλογες.
    Πλεον παμε σε ακυβερνησια. Οταν ο διοικουμενος δεν αποδεχετε την διοικηση αυτο νομιζω συμβαινει...

  6. Isovitis avatar
    Isovitis 22/03/2011 15:04:01

    Αν ήταν μόνος του θα έπαιρνα όρκο ότι χάθηκε..
    Τώρα όμως που βλέπω και συνοδεία δεν μου δένει.. Άρα χ.....(το άλλο ρήμα απο χ)

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/03/2011 15:05:52

    ασε που πηγε με το πασατ και οχι με υβριδικο !! να εχει γκαζια στην εξοδο ! χαχα
    δε χωραει η πρασινη αναπτυξη πια... πουθενα !

    ΠΠ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/03/2011 15:08:03

    Ρεππας για τα νερα...

    Ο υπουργός Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, Δημήτρης Ρέππας, με αφορμή την «Παγκόσμια Ημέρα Νερού», τόνισε ότι η ΕΥΔΑΠ πρέπει να έχει ανταγωνιστικό και δυναμικότερο ρόλο στη διαχείριση των υδατικών πόρων.

    «Η ΕΥΔΑΠ οφείλει να κατακτήσει την ταυτότητα μίας δυναμικής και ΑΝΑΤΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ!!!!!! επιχείρησης, όχι μόνο στην Αθήνα, αλλά πανελλαδικά και σε διεθνές επίπεδο!!!!!!!!!!!!!!!!!» υπογράμμισε ο κ. Ρέππας.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, η ΕΥΔΑΠ, στο πλαίσιο της στρατηγικής ανάπτυξης της εταιρείας, προτίθεται να προχωρήσει σε σειρά σημαντικών κινήσεων?????????????? τόσο σε εθνικό επίπεδο όσο και σε διεθνές, καθώς θα υπάρξει συνεργασία με εταιρείες του εξωτερικού για την παροχή τεχνογνωσίας.

    Στο μήνυμά του, ο υπουργός Υποδομών επισημαίνει, επίσης, ότι η βιώσιμη διαχείριση των υδατικών πόρων αποτελεί μία κεντρική παγκόσμια πρόκληση, ενώ σημειώνει ότι το 35% των κατοίκων της Μεσογείου αντιμετωπίζει προβλήματα που σχετίζονται με την ανεπάρκεια ή και την πλήρη έλλειψη νερού.

    «Η διαχείριση του νερού τόσο από πλευράς Πολιτείας όσο και από τους αρμόδιους φορείς σε εταιρικό επίπεδο, όπως η ΕΥΔΑΠ, θα πρέπει να βρίσκεται ψηλά στα θέματα της πολιτικής ατζέντας» καταλήγει ο κ. Ρέππας.

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/03/2011 15:27:36

    Η πισω πορτα χωραει πολυ κοσμο.............
    και τα υποβρυχια ηταν κατεπειγοντα !!χαχαχ απο 268 εκ πηγαν στα 400 εκ το ενα ετσι για πλακα.. γερνουν μια χαρα... ο καθενας εβαζε το δικο του "πανω"..!!
    Θα πεσει πολυ γελιο με τα 37 παιδια του εισαγγελεα.

    Σκαραμαγκας+υποβρυχια τα πουλησε η HDW sth Thyssen... πως?? δικα τους ηταν ή αντισταθμιστικα του Ελλ Δημοσιου????????????????????

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/03/2011 15:39:08

    150 εκ ευρω τη μερα πρεπει να εισπραττει ο ΠΑΠΑΚ καθε μερα για να ζησουμε...
    εγω κανω πραξεις...

    ΠΠ

  11. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 22/03/2011 15:47:22

    Τρέχοντας απ΄την πίσω πόρτα ο πέτσινος δεν θα έπρεπε να φοράει και τη στολή που φόραγε και στο μαραθώνιο της Αθήνας ? Σύντομα θα του χρειαστεί πάντως....

  12. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 22/03/2011 16:14:45

    Με το κολύμπι, με το ποδήλατο, με το τρέξιμο, υπονοούσε, τελικά, ότι και να τον κυνηγήσουν στο μέλλον κάποιο τρόπο θα βρει να ξεφύγει.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Φυγόκεντρος 22/03/2011 16:15:50

      !!!!

  13. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 22/03/2011 16:46:12

    back door man

  14. S.T. avatar
    S.T. 22/03/2011 17:03:31

    Το ΔΝΤ και ο ΓΑΠ τα έχουν όλα μελετημένα:
    ΞΕΡΟΥΝ ότι ο κόσμος θα αντιδράσει
    ΞΕΡΟΥΝ ότι κόσμος γνωρίζει την αλήθεια
    ΞΕΡΟΥΝ ότι ο κόσμος θα ξεσηκωθεί και θα τους διώξει,

    άλλωστε το πείραμα έχει γίνει πολλές φορές (πρβλ Αργεντινή, Ρωσία, Τουρκία κτλ).

    ΑΠΛΑ ξέρουν πολύ καλά και έχουν τρομερή εμπειρία ότι σε αυτό το μεσοδιάστημα (λήψη μέτρων μέχρι την επανάσταση λαού) θα έχουν ήδη κάνει την ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥΣ ΜΠΑΖΑ, και μετά άντε γεια....

    Είδατε να έχει συλληφθεί κανένας ΔΝΤ-ικός? Είδατε κανέναν καθεστωτικό πολιτικό του ΔΝΤ να είναι στα σίδερα;

    Απλά πράγματα: παίζουν σύστημα με τριπλή μεταβλητή και με σίγουρο κέρδος....

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ S.T. 22/03/2011 19:10:49

      Ας κάνουμε λοιπόν την αρχή. Μετά όμως πρέπει να είμαστε πολύ φρόνιμοι στη διακυβέρνηση της χώρας. Ετοιμάζονται οι αποδώ γύπες της πολιτικής.

  15. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 22/03/2011 19:40:44

    Για ποια ήττα μιλάς Αδέξιε;
    Πιστεύτε ακόμη ότι θα γίνουν εκλογές;
    Θα τους φάμε στη μάπα για άλλα δυο χρόνια.Πάρτε το χαμπάρι!!!

  16. χρηχα avatar
    χρηχα 22/03/2011 22:16:13

    E ναι ...στην Σύρο προλάβανε και τον βγάλανε φωτογραφία......

    Στην Κομοτηνή πριν κάμποσες ημέρες που πήγαινε από μέσα από τα χωράφια με αγροτικό 4 επί 4 .....ούτε οι φωτογράφοι δεν πρόλαβαν να αντιδράσουν...τόσο ξαφνικό τους ήρθε.......

    Αλλά η Κομοτηνή είναι μακρυά από την Αθήνα....οπότε μικρό το κακό....