#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2012 18:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την κόντρα Τσίπρα ... Ολάντ επωφελήθηκε ο Βενιζέλος



Πέρα από το γεγονός ότι ο Τσίπρας είναι αχαρακτήριστος για την επίθεση που έκανε στον Ολάντ, το θέμα της ημέρας είναι επίσης η συνάντηση που είχε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Ευ. Βενιζέλος με το Γάλλο πρόεδρο.

Μια συνάντηση που κράτησε 40 λεπτά και η οποία καταγράφηκε ως «προσωπική» αφού αλλιώς θα παραβίαζε το πρωτόκολλο των Ηλυσίων που επιτρέπει στο Γάλλο πρόεδρο να δέχεται μόνο αρχηγούς κρατών.

Ωστόσο, το ραντεβού με το Βενιζέλο, που κλείστηκε νύχτα προκειμένου να... πικάρουν τον Τσίπρα, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως unfair από πλευράς Ολάντ. Δε μπορεί δηλαδή να δέχεται το πρόεδρο του τρίτου κόμματος στην Ελλάδα απλά και μόνο για να πάει κόντρα στον Τσίπρα που τον έβρισε. Και τι θα γίνει δηλαδή αν και ο Σαμαράς του ζητήσει ραντεβού ως αρχηγός του πρώτου κόμματος; Θα το αρνηθεί ή θα το εντάξει στα προσωπικά;

Δε μπορεί επίσης να τηρούνται δύο μέτρα και δύο σταθμά επειδή ο Ολάντ είναι στο Σοσιαλιστικό κόμμα και γι' αυτό μπορεί να δέχεται τον Βενιζέλο. Μ' αυτόν θα διαπραγματευτεί μετά τις εκλογές; Αμφιβάλλουμε.

Ο κ. Βενιζέλος από την άλλη, άλλο που δεν ήθελε προεκλογικά να φωτογραφίζεται με το Γάλλο πρόεδρο και να εμφανίζεται, σύμφωνα με δική του δήλωση, ως εκπρόσωπος του ελληνικού λαού.

Το unfair συνεχίστηκε από την πλευρά της γαλλικής προεδρίας καθώς εμφανίζεται να είναι ο κ. Βενιζέλος ο μοναδικός εκφραστής της ευρωπαϊκής προοπτικής της Ελλάδας. Σε τέτοιες στιγμές, όμως, δε χωράνε δημόσιες σχέσεις επειδή είναι αδερφά κόμματα το γαλλικό σοσιαλιστική με το ΠΑΣΟΚ.

Ελπίζουμε τουλάχιστον ο κ. Βενιζέλος να είπε και καμιά κουβέντα στον Ολάντ για την κατάσταση της ελληνικής κοινωνίας και να μην το έριξε στην πολυλογία χωρίς ουσία όπως συνηθίζει.

«Η συνάντηση είχε κρίσιμο χαρακτήρα», δήλωσε μετά τη συνάντηση ο κ. Βενιζέλος, «και αναμφίβολα μεγάλη χρησιμότητα η συνάντηση αυτή στην οποία, βεβαίως, εγώ δε μίλησα στο όνομα του ΠΑΣΟΚ ή ως άτομο, αλλά μίλησα στο όνομα των αναγκών και των συμφερόντων της πατρίδας και όλου του ελληνικού λαού. Γιατί όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό, δε λειτουργώ κομματικά, λειτουργώ εθνικά».

 

Προφανής η αιχμή προς τον Τσίπρα. «Αυτή τη στιγμή η πολιτική προσωπικότητα στην Ευρώπη που έχει τη δύναμη, τη νομιμοποίηση και την ικανότητα να θέσει νέα πράγματα στο τραπέζι, είναι ο Φρανσουά Ολάντ. Αυτό είναι ένα παράθυρο ευκαιρίας που πρέπει να το αξιοποιήσουμε», πρόσθεσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTUA avatar
    NTUA 22/05/2012 19:00:37

    Όταν σας τα έγραφα, ο Θείος μίλούσε για "θεσμική" συμπεριφορά των Γάλλων σοσιαλιστών κτλ. Αν τώρα, ο Ολάν κάλεσε τον Βενιζέλος για να εκδικηθεί τον Τσίπρα για τη μ@λ@κία που εκεστόμησε, τότε κρίνετε εσείς: ο Πρόεδρος της μεγάλης Γαλλικής Δημοκρατίας να αντιδρά σαν τον ...Λουί ντε Φινές! Ποιός εν τέλει κερδίζει απ' όλη αυτή την ιστορία; ο Τσίπρας, ο Βενιζέλος ή ...η Νέα Δημοκρταία; Κάποτε εδώ μέσα κάνατε εκτεταμένο λόγο για την Θεωρία των Παιγνίων...

  2. marianna avatar
    marianna 22/05/2012 19:02:32

    ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ Η ΜΑΝΤΑΜ ΜΕΡΚΕΛ ,ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΕ Ο ΑΛΕΞΗΣ ΣΤΟ CNN,ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΟΛΑΝΤΡΕΟΥ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ''ΕΙΜΑΙ Ο ΑΛΕΞΗΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΡΕΞΕΙΣ''ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ Κ ΜΟΝΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ!!!

    • NTUA avatar
      NTUA @ marianna 22/05/2012 19:12:31

      Καλά όλ' αυτά, αλλά εδώ έχουμε μια εκλογική μάχη. Και αν κερδίζει ο Βενιζέλος, δεν κερδίζει η Νέα Δημοκρατία. Αν δεν κερδίζει ο Βενιζέλος, κερδίζει ο Τσίπρας. Την Νέα Δημοκρατία δεν βλέπω στο τραπέζι.

  3. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 22/05/2012 19:06:16

    Παλιά τα κόλπα για το Πανελλήνιο ΣΟΚ.
    Να υπενθυμίσω μόνον, ότι ο Γεωργάκιος ο Μικρός διάλεξε ως Έλλην πρωθυπουργός να εκβιάσει την πρώτη βοήθεια προς την κυβέρνησή του, από την Ευρώπη και ειδικότερα την Γερμανία, με την ΑΠΕΙΛΗ της προσφυγής στο Δ.Ν.Τ. - με το οποίο ήδη ήταν σε συνεννοήσεις.
    Και τούτο προκειμένου να εξυπηρετήσει το ρεύμα υπέρ του αδελφού του Σοσιαλδημοκρατικού Κόμματος της Γερμανίας το οποίο τότε τασσόταν αναφανδόν ΕΝΑΝΤΙΟΝ της όποιας βοήθειας προς την Ελλάδα' και έτσι επέτυχε αρκετές νίκες σε περιφερειακές εκλογές εναντίον της Μέρκελ που την έδωσε για να μην πατήσει το πόδι του στην Ευρώπη ο ανωτέρω οργανισμός.
    Απορεί λοιπόν κανείς, γιατί έκτοτε μισεί η Γερμανική κεντροδεξιά κάθε τι που έχει οσμή Ελλάδας;

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/05/2012 19:14:22

    Ο Βενιζελος καλα κανει και επισκεπτεται τον Ολαντ και ο Ολαντ καλα κανει που τον στιριζει. Τα δικα μας αδελφα κομματα τι κανουν, εχουν δειξει ιχνος συμπαθειας και στιριξης ολο αυτο τα διαστημα; Μηπως η ΝΔ θα πρεπει να αναθεωρησει τις γραμμες της πανω σ΄αυτο το θεμα;

  5. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 22/05/2012 19:14:28

    http://gauche.blog.lemonde.fr/2012/05/21/melenchon-et-tsipras-la-photo-de-famille-de-la-gauche-radicale/

    Mπορεί κάποιος να μεταφρασει ??
    Δεν δαίνεται να καταφέρονατι πουθενα εναντίον του Τσιπρα οι Γάλλοι για τα χθεσινα!!

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/05/2012 19:29:33

    Πραγματικά,ὁ κ. Ὀλάντ μέ ποιόν ἐκπρόσωπο τῆς Ἑλλάδας θά μποροῦσε νά συναντηθεῖ γιά νά ἒχει μιά οὐσιώδης ἐνημέρωση γιά τά μέχρι τοῦδε οἰκονομικά ἐν Ἑλλάδι τεκταινόμενα; Μέ τόν κ.Σαμαρᾶ; Θά κατηγορεῖτο ὃτι ἀβαντάρει τό πρῶτο κόμμα ἐν ὃψει ἐκλογῶν.Μέ τόν Τσίπρα; Ἀφοῦ τόν προσβάλλει.Μέ τό ΚΚΕ ἢ τόν Καμμένο; Ἂστο καλύτερα...Μέ τόν Πικραμμένο;
    Ὁ ἂνθρωπος χθές ἒπιασε ἐνοικιαστήριο γιά ἓνα μήνα,μέχρι νά μάθει τί εἶναι PSI,θά φύγει... Μένει μόνο ὁ Βενιζέλος ὣς πρώην Ὑπουργός Οἰκονομικῶν γιά νά ἀρθρώσει πέντε κουβέντες μαζί του.

  7. NTUA avatar
    NTUA 22/05/2012 19:37:29

    Τ'ο έψαξα και εγώ. Καμμιά αντίδραση, τουλάχιστον σαν αυτές που ξεσηκώθηκαν από τους "ιθαγενείς" εδώ στην Ελλάδα .Ξεχάσατε άλλωστε ότι και η Μέρκελ αρνήθηκε να 'δεί τον Ολάν προεκλογικά, μετά τον σταυροφίλησε.. Συνεπώς, όλ' αυτά έχουν αξία στην εσωτερική εκλογική κατανάλωση. Ποιός, λοιόν, κερδίζει απ' αυτή την ιστορία;

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/05/2012 19:52:55

    Ωραία ατμόσφαιρα! Ζεστή, ανθρώπινη και αντισυμβατική!

  9. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 22/05/2012 23:05:03

    Τον εμπορικο του αντιπροσωπο στη χωρα δε θα δεχθει ; Πως θα αγοραστουν αργοτερα οπλα ;

  10. Nik avatar
    Nik 23/05/2012 01:26:34

    Στα δικά μας τετ α τετ στο τραπέζι υπάρχουν χυμοί, κουλουράκια κλπ, αυτοί οι τσιγκουναραίοι μόνο νερό προσφέρουν. Δεν κατέχουν από τρατάρισμα.