29/04/2009 21:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την Τετάρτη ο Γιώργος «γυρίζει σελίδα»

Διαβάζω σε διάφορα ρεπορτάζ ότι ο Γιώργος Παπανδρέου εξαπέλυσε «σφοδρή επίθεση κατά της ΝΔ από την Αν. Αττική», όπου περιόδευσε σήμερα. Διαβάζω, όμως, αι τι είπε και δεν βλέπω κουβέντα για τα σκάνδαλα που κυριαρχούν σήμερα και πάλι στην επικαιρότητα. Ούτε λέξη.

Λέτε να έχει αντιληφθεί ότι τα σκάνδαλα του Παυλίδη και του Βατοπεδίου δεν μπορούν να συμψηφισθούν με το τρισμέγιστο σκάνδαλο της Ζήμενς, όπως δεν σταματήσαμε να επισημαίνουμε εδώ; Και ότι ουσιαστικά η επιμονή του ΠΑΣΟΚ στην σκανδαλολογία εκλαμβάνεται από την άλλη πλευρά ως «ρεβανσισμός», με αποτέλεσμα να συσπειρώνεται η βάση της  ΝΔ;

Αγνοούμε φυσικά τι σκέφτεται και τι προτίθεται να πράξει ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ. Καλά πληροφορημένες πηγές, ωστόσο, αναφέρουν ότι μετά την ψηφοφορία της Τετάρτης ο κ. Παπανδρέου προτίθεται «να γυρίσει σελίδα» στην αντιπολιτευτική του τακτική. Και στο διάστημα που απομένει μέχρι τις εκλογές να επικεντρώσει την προσοχή του σε οικονομικά και θεσμικά θέματα (δημοκρατία, δικαιοσύνη κλπ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 22:24:18

    ρε φακτορα πως σου΄ρθε?
    τα ειπε στεντορεία τη φωνη ο βενιζελος στη Βουλη, ο παπακωνσταντινου στην ενημερωση των διαπιστευμενων συντακτων, ο ρεππας ως γραμματεας της Κοινοβουλευτικης Ομαδας στα ραδιοφωνα, αλλλα και αλλοι βουλευτες
    Απλουστατα μετα την δημοσκοπηση του Μέγκα που εδειξε ότι 68% πιστευει οτι η κυβερνηση θελει να κουκουλωσει και 67%(στρογγυλεμενα τα ποσοστά) το ΠΑΣΟΚ κανει σκανδαλολογια για εκλογικούς λόγους, αποφάσισαν να επανελθουν και στην προγραμματική αντιπολίτευση

    ΥΓ: ακομα και αν σταματουσαν ομως την καταγγελια των σκανδαλων , που δεν θα την σταματησουν, αυτο δεν θα ηταν ηττα του ΠΑΣΟΚ και του ΓΑΠ, αλλά θα έδειχνε τον Μυθριδατισμο που διέπει τον ελληνικό λαός, που ουδόλως ενδιαφερεται γαι την εμπέδωση της θεσμικής ηθικής. Μονο το 14% θεωσησε τα σκανδαλα ως πρωτεραιοτητα στην δημοσκοπιση του ΜΕΓΚΑ..
    Αυτοι είμαστε...

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 22:30:28

    @ 1
    εγω Αυτον (ΓΑΠ) τον ακουω να λεει εξεταστικες επιτροπές για ολα.. η ομως κυβερνηση κρύβεται..

    ΥΓ: Οι πασοκοι στηριζουν τις προτασεις ΠΑΣΟΚ για εξεταστικές επειδη τις υποβαλλει το κομμα τους, οι δεξιοι ψαχνουν να βρουν άλλα τρωτά του ΠΑΣΟΚ και δεν απανταν για την ταμπακερα, οι αριστερο-ανενταχτοι βριζουν γενικώς -και ευκολως- και τους δυο ή ολους, ενώ ο απλός -παινεμενος απο τα κομματα - λαός λεει οι πασόκοι ετρωγαν αλλα ετρωγε και ο λαός...

    Η ηθικη του πράγματος και το κουρελιασμα των θεσμών δεν απασχολει κανεναν

    ΥΓ2: και γω δεν ειμαι πλουσιος να μεταναστευσω...

  3. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 22:34:17

    @ προφητης

    δημοσκο-πη-ση με ητα -σαρδαμ ηταν το γιωτα (θα με μαλωσει παλι οτι δνε ξερω ορθογραφια!)

  4. Raven avatar
    Raven 29/04/2009 22:35:23

    Aμα περνεις τοις μετρητοις τα ποσοστα που μαγειρευει και σερβιρει ο Ι. Κ. Ταχαμου-Tαχαμου δε βγαζεις ακρη. Εκει αποφασιζουν τα ποσοστα που θελουν και στηνουν την ερωτηση. Οπως και την παγκοσμια πρωτοτυπια του "καταλληλοτερου".

  5. jimis avatar
    jimis 29/04/2009 22:43:52

    Άλλος Πρετεντέρης μας βρήκε... Ούτε ο Παυλίδης να τα έγραφε αυτά. Είναι σκανδαλολογία η διερεύνηση και αποκάλυψη όλων αυτών των άθλιων συναλλαγών- επιτομή της διαπλοκής και διαφθοράς- που αποκαλύφθηκαν; Μήπως σας φάνηκαν μικροποσά; Τι θέλατε, τον Παπανδρέου να κάνει την πάπια; Ποιος θα σας άκουγε μετά.

    Πάρτε το χαμπάρι: ο Παπανδρέου θέλει να ξεμπερδεύει μια και καλή με όλα τα τρωκτικά (πράσινα και γαλάζια). Η στάση του σε σχέση με τον Κουρασμένο απέχει έτη φωτός. Είτε σας αρέσει είτε όχι.

  6. ΣΚΟΡΠΙΟΣ avatar
    ΣΚΟΡΠΙΟΣ 29/04/2009 22:45:15

    Αλλο ενα ανεξαρτητο-αμεροληπτο αρθρο!
    Οπως τοτε που προβλεποταν οτι ο πρωτος φακελλος Παυλιδη δεν ειναι στοιχειοθετημενος ... και μετα ηρθε ο φιλος-τραπεζα!

    Απο ποτε η siemens εγινε μονο σκανδαλο του ΠΑΣΟΚ?
    Καταλαβα ... βαζουμε τη λασπη στον ανεμιστηρα και οποιον παρει ο χαρος.
    Λεγε-λεγε ολο και κατι θα μεινει .. οπως με το ΧΑΑ ... σωστα?
    Η ανοχη μας σε ανοησιες εχει και καποιο οριο!

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 22:48:45

    @ Raven

    υπαρχει διαχυτη η εντυπωση οτι οι εταιριες μαγειρευουν τα ποσοστά
    νομιζω οτι δεν ειναι αληθες.
    ενταξει, τα ξεχειλώνουν λίγο ,τραβωντας απο δω κι απο κει, κατα πως τα θελει ο εντολεας, αλλά γενικώς προσεγγιζουν χοντρικά την πραγματικοτητα
    Ειναι θεμα επαγγελματικής υπαρξης για τις εταιριες δημοσκοπήσεων να μην αποκλινουν πολυ απο το ποσοστα του δειγματος.

  8. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 22:51:16

    συγνωμη για τα ορθογραφικα. ειμαι και καλυτερος συχνα

  9. Raven avatar
    Raven 29/04/2009 22:58:07

    @ 3πκ

    Δεν μαγειρευουν τα ποσοστα, μαγειρευουν τις ερωτησεις για να τους δωσουν τα ποσοστα που θελουν. Πχ αλλο ποσοστο παιρνεις για το ξεκαθαρισμα των σκανδαλων σε μια λιστα μαζι με παιδεια, υγεια, ανεργεια κλπ και αλλο αν ρωτησεις πρεπει να ξεκαθαρισουν ολες οι υποθεσεις χωρις παραγραφη μεχρι το Αυγουστο. Ειναι το ιδιο με την ανοητη ερωτηση για τον καταλληλοτερο οπου επιλεγουν τον κουρασμενο και ψηφοφοροι απο κομματα που δεν θα ψηφισουν ΝΔ ποτε!

  10. Factorx avatar
    Factorx 29/04/2009 23:00:10

    @τρια πουλακια καθονταν: τι εννοείς "πως μου ρθε"; Εχεις αντίθετες πληροφορίες;

  11. christos avatar
    christos 29/04/2009 23:00:28

    Ο Τσουκάτος ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ ότι πήρε ΜΙΖΑ ενός εκατομμυρίου ευρώ (1 000 000 ευρώ) και τα κατέθεσε ΣΤΟ ΤΑΜΕΊΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ...
    Αυτό το ΓΕΓΟΝΟΣ δεν το αμφισβητεί ΚΑΝΕΝΑΣ...
    ΕΡΩΤΩ:
    Πρώτον: Γιατί δεν είναι στη φυλακή ο Τσουκάτος;
    Δεύτερον (και κυριότερο): ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΈΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΥΤΆ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ...
    Με τι μούτρα και τι υποκρισία μας παρουσιάζονται στα κανάλια και κρίνουν τους άλλους;
    Ας ξεκαθαρίσουν πρώτα τα του Οίκου τους και μετά να μας το παίζουν αδιάφθοροι...
    ΠΡΟΣΟΧΉ ΔΕΝ ΜΙΛΆΜΕ ΓΙΑ ΠΡΌΣΩΠΟ (ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ,ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΚΤΛ)...ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ...ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΆ ΈΝΑ ΚΟΜΜΑ ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΌΧΟΣ;

  12. ΣΚΟΡΠΙΟΣ avatar
    ΣΚΟΡΠΙΟΣ 29/04/2009 23:04:33

    @ 14
    Εδω βγαινει ο Ρουσο και το παιζει ανετος, εσυ στον κινεζοστρατηγο κολλησες?

  13. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 29/04/2009 23:05:50

    ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ ΓΚΑΜΠ ΓΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ;
    Η ΙΔΙΑ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ..

  14. ΣΚΟΡΠΙΟΣ avatar
    ΣΚΟΡΠΙΟΣ 29/04/2009 23:06:51

    @ 14 (2)
    επισης απο οτι βλεπω γραφεις τα ιδια οπως σε αλλα ποστ.
    πρωτοτυπο!

  15. Raven avatar
    Raven 29/04/2009 23:07:44

    O Tσουκατος δεν ειναι πια ΠΑΣΟΚ, πηρε ποδι, ενω η σεμνοταπεινη ΝΔουλα ειναι γεματη ακομη απο τεκνα ταχυδρομων, Παυλιδιδες και λοιπους

  16. kanis avatar
    kanis 29/04/2009 23:15:12

    @christos 14

    Φαντάζεσαι στη φυλακή, στο ίδιο κελί τον Τσουκάτο με τον Κυριάκο;

  17. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 23:20:38

    @ 12 Raven
    συμφωνω για τις ερωτησεις αλλα και η κοινωνικη εμπειρια μας λεει πως καπως ετσι εχουν τα πραγματα

  18. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 23:22:27

    @ Factorx
    1) το πως σουρθε δεν ηταν αγενεια. φιλικο ηταν
    2) εχω τις πληροφοριες που ειπα. δεν θα ξεχασουν τα σκανδαλα, απλα δεν θα ειναι μονομερως προσανατολισμενοι σε αυτα, ειδικα οσο πλησιαζουν οι εκλογες

  19. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 23:27:09

    @ Factorx
    μην ξεχνας οτι τις τελευταιες 40 μερες πηγε κοζανη και ιωαννινα και δεν ανεφερε σκανδαλα αλλα τοπικα και γενικά προβληματα

    ΥΓ: βαρετο μου ειχε φανεί!!! η σκανδαλολογια εχει ...αλλη χαρη!!!

  20. kanis avatar
    kanis 29/04/2009 23:38:20

    Από τη σκανδαλολογία πάντως, ποιός οφελείται περισσότερο;

    Ο Γιώργος, ή, η Ντόρα;

    (τόχουμε ξαναδεί το έργο και τον έχουμε ξορκίσει τον ...Δράκο)

  21. thanos avatar
    thanos 29/04/2009 23:39:18

    Η επιλεκτικη αποκαλυψη απο τον Αλ. Λυκουρεζο,γιατι σταματησε στον Τσουκατο και μονο? Μονο αυτος τα επιασε? Υπαρχουν στρατιες,αντε να βγει και το ποιος ειναι με το κοδικο "Αλεξια" τοτε ειναι που θα γινει μυλος στη Ν.Δ

  22. kanis avatar
    kanis 29/04/2009 23:48:20

    @24
    "Αλεξία" δεν ήτο η πριγκήπισσα;

  23. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 23:52:32

    @25
    ητο ..ητο..
    "παρε θεση αλεξια"

  24. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 29/04/2009 23:53:17

    κριμα που πεθανε ο βαρθολομαιος...

  25. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2009 00:07:59

    Μα είναι δυνατόν? Τώρα που έμαθε τη λέξη ημέτεροι να αλλάζει σελίδα? Τόσος κόπος στη μετάφραση να πάει χαμένος?

  26. osaperas avatar
    osaperas 30/04/2009 00:13:18

    @27

    γιατί κρίμα;

  27. 321 avatar
    321 30/04/2009 00:13:32

    Ο Θεωδορικάκος και η GPO είναι δύο πολύ βρώμικες ιστορίες.
    Ο εν λόγω κύριος δάσκαλος στο επάγγελμα, παλιός κνίτης, έγινε ΠΑΣΟΚ για χάρη της κουτάλας. Ξεκίνησε ως παρατρεχάμενος του κλίματος Λαλιώτη, έκανε και ένα μεταπτυχιακό της κακιάς ώρας (μετά από τελείως [α]διάφανες διαδιασίες στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και στη συνέχεια το έριξε στις δημοσκοπήσεις γιατί το μαύρο χρήμα πρέπει να κυκλοφορεί. Και οι εταιρείες δημοσκοπήσεων, που γιγάντωσαν στην 8ετία του Σημίτη, δεν ξεκίνησαν τότε, έτσι τυχαία.

    Η GPO είναι μια βιτρίνα μαγαζιού που εξυπηρετεί ό,τι πιο βρώμικο υπάρχει τα τελυταία χρόνια. Η δράση του έχει φτάσει στην Κύπρο, γιατί δεν του φτάνουν τα όσα τρώει εδώ.

    Η ειρωνία της ιστορίας είναι ότι η κακιά μάγισσα του ΠΑΣΟΚ (Α. Διαμαντοπούλου) είναι και πελάτισσά του, οπότε χαρείτε εκπομπές με ΑΝΑΤΡΟΠΗ, όταν τα πράγματα είναι τόσο προ-δια-γραμένα.
    Enjoy!

  28. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2009 00:20:02

    Το μόνο που έχει να κάνει το GAP είναι να αφεθεί ελεύθερο να αποδώσει λεκτικά τι κουβαλά μέσα στο κεφάλι του. Τίποτε άλλο. Μέχρι τώρα κουτσά-στραβά τον συμμάζευαν. Την Μεγάλη Παράσκευή τους ξέφυγε λίγο, και είδατε τι έγινε με τα κεριά.

  29. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 30/04/2009 00:25:43

    Άργησε ο Ορέστιος να εκφραστεί αλλά το έκαμε το θαύμα του!!!

    Θυμάμαι τον Σεπτέμβριο του 2007 τον γίγαντα Ραγκούση (Ο Γιαννάκης ο Πάριος) τα είχε βάλει με όλες τις εταιρείες δημοσκοπήσεων. Τώρα κάνετε και σεις το ίδιο. Δύο Δημοσκοπήσεις (VPRC + GPO) λένε το ίδιο πράγμα: Οι δεξιοί συσπειρώνονται. Αν δε ο GAP αρχίσει και μιλάει για την οικονομία και την δικαιοσύνη... ε τότε μανούλες κλάψτε τον.

    Ορέστιε περιμένω την επόμενη ατάκα!!!!

  30. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 30/04/2009 00:27:27

    @osaperas

    μπορει να μαθαιναμε τιποτα επι πλεον για τη ζημενς

    μια απλη σκεψη εκανα...

  31. 321 avatar
    321 30/04/2009 00:32:16

    @32
    Όσο πλησιάζει μαι εκλογική αναμέτρηση πάντοτε εντείνεται η ψυχική ενότητα στις βάσεις των κομμάτων. Θεωρείται αξίωμα αστην εκλογική επικοινωνία και δεν χρειάζεσαι δημοσκόπηση για να το καταγράψεις. Τώρα, αν θέλεις να το προβάλεις, αυτό έχει άλλη σκοπιμότητα. Το ποσοστό των αναποφάσιστων το πρόσεξες; Αν είναι διψήφιο, τότε τίποτα δεν είναι κατασταλαγμένο. Μια τυχαία λεκτική διατύπωση, μια σημειολογημένη εικόνα και ένα ακόμη σκάνδαλο και είναι έτοιμη η ανακατάταξη.

  32. Agami Thite avatar
    Agami Thite 30/04/2009 00:47:18

    Ρε πως εξηγειται το Πασοκ εστω και δια της GPO να ειναι 4,6% μπροστα και Ο Παπανδρεου να ειναι 10 μοναδες κατω απο τον ''ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ'' Καραμανλη??Αυτα μονο η GPO μπορει να καταφερει με τον συνομιλητη του Καραμανλη τον χαζομαλακα Πρετεντερη!!!Αυτοι νομιζουν οτι απευθυνοντε σε καφρους!!Κουνια που τους κουναγε.....

  33. 321 avatar
    321 30/04/2009 00:52:50

    @35
    Το εξηγώ ως αποστολή που εκτελείται.
    Ξέχασες το 2004, που γινόταν το αντίθετο, τότε: προηγούνταν η Ν.Δ. αλλά ο Σημίτης εθεωρείτο καλύτερος. Η ίδια ιστορία είναι. . . Μάλιστα, τότε, είχανε πολλές φορές γράψει ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα εν ενεργεία πρωθυπουργό με κάποιο που δεν είναι. Τώρα το ερώτημα, έχει παραλλαχθεί με το καταλληλότερος.

  34. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2009 00:56:10

    Οι εταιρίες δημοσκοπήσεων κάνουν τη δουλειά τους. Δεν έχει σημασία αυτό.
    Σημασία έχει ο λόγος. Για αυτό ζούμε. Αυτό περιμένουμε. Εκεί είναι η δυσκολία. Είδατε κανένα σαρδάμ στην εκφορά του λόγου του GAP στο lse? Όχι. Περιμένετε εδώ να δείτε τι έχει να γίνει. Ο χείμμαρος των προτάσεων-ιδεών θα ξεχυθεί στα χείλη του και τότε......αααααχ, ποιός μας σώνει. Φωτιά θα ανάψει στα μπατζάκια των επικοινωνιολόγων και των image makers.

    Καραδοκώ για Γκεμπελικά συνθήματα. Τα ξέρω απ'έξω κι ανακατωτά.

  35. 321 avatar
    321 30/04/2009 01:03:56

    @37
    Δεν είναι απλά εταιρίες δημοσκοπήσεων. Πρόκειται για εξαιρετικά πολυ-αξονικά επιτελεία που ασχολούνται με το κάθε τι. Η προπαγάνδα τελειώνει με τα συνθήματα, εκεί καταλήγει. Αρχίζει όμως και σχεδιάζεται πολύ νωρίτερα. Και ένα δείγμα προπαγάνδας είναι και αυτή η τελευταία δημοσκόπηση. Δεν τη νοιάζει να καταγράψει αλλά να διαμορφώσει κλίμα. Ε, και αυτό το κατάφερε.

  36. άσχετος avatar
    άσχετος 30/04/2009 01:20:45

    @Agami Thite. Ο καλογρίτσας δεν έχει την GPO; Κολητός του Ε. Γιαννόπουλου δεν ήταν και μετά του Πετσάλνικου; Το ΠΑΣΟΚ δεν του έδωσε την σκανδαλώδη ανάθεση του Εφετείου; Ο βενιζέλος τον γνωρίζει; Ο διευθυντής της GPO o Θεοδωρικάκος στην ΚΝΕ δεν ήταν και μετά τον Λαλιώτη πριν τον πάρει αγκαλιά ο Ριρής;

  37. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2009 01:22:53

    @ 38
    Τις διαθέσεις καταγράφουν και προσπαθούν να τις ερμηνεύσουν οι επικοινωνιολόγοι. Ερμηνίες υπάρχουν πολλές. Από εχθές σήμανε στροφή, καθότι έγινε ερμηνεία, ίσως από άλλη σκοπιά.
    Παρ'όλα αυτά, σημασία έχει η αλλαγή πορείας του GAP. Αλλαγή που σημαίνει, κατά την γνώμη μου, έλλειψη σταθερής γραμμής, απουσία παλμού, μονοτονία στο χρώμα και γενικά ότι υλικό χρειάζεται για να σε πάρει ο ύπνος. Ασφαλώς κυριότερο η απουσία υποτυπώδους "μπούσουλα" με στόχο. Κοινώς αχταρμάς και βολές στο άπειρο, δηλαδή ότι νά'ναι. Στα συνθήματα καλοί (αντιγραφείς), στις προτάσεις λίγοι. Με έκθεση ιδεών δημοτικού δεν γίνεται δουλειά, πόσο μάλλον θεωρητικολογόντας. Καλά όλα, αλλά ο ρεαλισμός απουσιάζει και κάνει εμφανέστερη την υστέριση. Είναι μάλλον αυτοφυής η αδυναμία του GAP πείσει και γίνεται αυταπόδεικτη κάθε μέρα που περνά.

  38. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2009 01:47:42

    Συμπληρώνοντας, αποδεικνύονται δύο τινά με την κίνηση αυτή. Πρώτον, η καιροσκοπική αντίληψη του GAP για την πολιτική. Άγεται και φέρεται από τις δημοσκοπήσεις.
    Δεύτερο η αδυναμία του να κινεί τις εξελίξεις. Έχασε το μόνο χαρακτηριστικό ενός πραγματικού ηγέτη. Να διαμορφώνει κλίμα με δικές του παρεμβάσεις. Δυστυχώς γιατί είναι υπερτιμημένος.

  39. thanos avatar
    thanos 30/04/2009 04:55:37

    16-aris lalidis Says:
    April 29th, 2009 at 11:05 pm


    Σκανδαλο ητανε και οταν η Νατασα πηρε PhD πριν παρει πτυχιο και ο μπουχεσας εκανε τον κουφο.
    Σκανδαλο ητανε οταν ειπε στον Χ"νικολαου, "Ειμαι κουρασμενος". Σκανταλο ειναι οταν αποκαλουσε τα λαμογια νταβατζιδες και μετα εγινε ενα με αυτους.
    Σκανταλο ειναι οταν εδιδε αφεση αμαρτιων στο Βουλγαρακη και Ρουσοπουλο. Σκανταλο ειναι οταν ειπε περνω ολες τις ευθυνες επανω μου χωρις να κανει τιποτα,οχι χαρακιρι? αλλα ουτε ενα μικρο τατουαζ ΠΧ το κεφαλι με το μουστακι του Μεξικανου.
    Σκανδαλο ειναι που υποτιμα την νοημοσυνη των βουλευτων του.
    Τελος σκανδαλο ειναι Οτα ελεγε,
    - Κ. Καραμανλής, 21 Δεκεμβρίου 2008 στη Βουλή για τον προϋπολογισμό του 2009: "Είπαμε και επιμένουμε. Νέοι φόροι δεν πρόκειται να επιβληθούν!"

    - Κ. Καραμανλής, 1η Μαρτίου 2009, απάντηση σε ερώτηση για το αν θα μπουν νέοι φόροι: "Σας είπα ότι, όπως επανειλημμένα έχω πει, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μας".

    - Κ. Καραμανλής, 20 Μαρτίου 2009, σε ερώτηση για τους...νέους φόρους: "Νέος φόρος δεν μπαίνει. Μιλούμε για μια έκτακτη εισφορά..." (!)
    Αυτο και αν δεν ειναι,
    πολιτική εξαπάτηση, πολιτική ανευθυνότητα, πολιτική χρεοκοπία.
    αυτος δεν αποτελει σκανδαλο? που ακομα εχει το θρασος να κοιταζει τον ελληνικο λαο στα ματια?

  40. thanos avatar
    thanos 30/04/2009 05:21:09

    14-christos Says:
    April 29th, 2009 at 11:00 pm

    Φιλαρακι, και βεβαια επρεπε να ηταν μεσα ο Τσουκατος που τα πηρε. Αλλα θα επρεπε να ηταν μεσα και αυτος που του τα εδωσε.Αλλα αυτο ειναι κομματι δυσκολο γιατι εδωσε και στην αλλη πλευρα,σε κατι βουλεφταδες σε κατι Αλεξιες,μυλος που λες η υποθεση φιλαρακο.Το ονομα του Τσουκατου εγινε γνωστον επιλεκτικα απο καποιον δικηγορο λενε,στελεχος της ΝΔ....ακουσες τιποτα εσυ περι αυτου? Οπως ξερεις ο Τσουκατος τωρα ειναι History για το ΠΑΣΟΚ.Οπως νομιζω ειναι και ο Βουλγαρακης,ο Ρουσοπουλος,ο Παυλιδης,Μπασιακος,Κοντος,Δουκας,Αλογοσκουφης απο τη ΝΔ και αυτοι εχουν παρει το μπουλο τους νομιζω η κανω λαθος?

  41. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 30/04/2009 08:48:45

    @34 321

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!
    Η ανακατάταξη όμως μπορεί να γίνει είτε προς την μια είτε προς την άλλη πλευρά. Για το ποια συγκεντρώνει την μεγαλύτερη πιθανότητα σε παραπέμπω στις εύστοχες παρατηρήσεις του Ορέστιου.
    Σε σχέση με τα σκάνδαλα σου προσθέτω ότι η Siemens είναι σε πλήρη εξέλιξη και ο Τσουκάτος δεν θα προφυλακισθεί υπό όρους.
    Κοντός ψαλμός αλληλούια!

  42. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 30/04/2009 08:54:24

    Αντιγράφω από τον Ελεύθερο Τύπο και το παραθέτω για τον πλουραλισμό της ενημέρωσης. Άρθρο του Καμπουράκη Πέμπτη, 30.04.09
    "Αποστάσεις από τον Γιώργο παίρνουν κορυφαία στελέχη"

    Ενέσεις καθημερινότητας επιχειρεί το ΠΑΣΟΚ στην πολιτική του, προσπαθώντας να μην εγκλωβιστεί στη σκανδαλολογία, την οποία ωστόσο δεν πρόκειται να εγκαταλείψει. Το δήλωσε άλλωστε χθες και ο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου. Την ίδια ώρα, όμως, στελέχη της αξιωματικής αντιπολίτευσης χαμηλώνουν τον πήχυ των ευρωεκλογών και λαμβάνουν αποστάσεις από το δημοψηφισματικό χαρακτήρα που ήδη έχει προσδώσει ο Γ. Παπανδρέου, για να μη συμβάλουν -όπως λένε- στο κλίμα που τείνει να διαμορφωθεί και συνδέει το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών με την επόμενη μέρα στην αξιωματική αντιπολίτευση.

    Ο Μ. Χρυσοχοΐδης μιλώντας χθες στον City 99,5 και αναφερόμενος στο αποτέλεσμα των ευρωεκλογών είπε ότι στις ευρωεκλογές το διακύβευμα δεν είναι ποιος θα κυβερνήσει τη χώρα. Πρόσθεσε πως ανεξάρτητα του τι λέει ή τι θα πει το ΠΑΣΟΚ για το δημοψηφισματικό τους χαρακτήρα, η χαλαρή ψήφος και οι διαρροές προς τα μικρά κόμματα θα υπάρξουν. Στην Ιπποκράτους δε, εκτιμούν ότι η διαρροή ψήφων προς τα μικρά κόμματα τους αφορά περισσότερο επειδή έχουν δύο σχηματισμούς στα αριστερά τους. Γι’ αυτό σχεδιάζουν κινήσεις με τις οποίες θα αμφισβητήσουν το βασικό επιχείρημα της κυβέρνησης ότι «ήττα της Ν.Δ. με 3 μονάδες διαφορά είναι μια διαχειρίσιμη ήττα, που ανατρέπεται». Παράλληλα δε, προσαρμόζουν την τακτική τους (εξ ου και η σκανδαλολογία που δεν εγκαταλείπεται στο ελάχιστο) στο στόχο της μεγαλύτερης δυνατής συμμετοχής αλλά και συσπείρωσης της κομματικής βάσης του ΠΑΣΟΚ.

    Σε αυτό το πλαίσιο, ο Γ. Παπανδρέου περιόδευσε χθες στην Ανατολική Αττική και, θέλοντας να δείξει αυτό που λέει η Ιπποκράτους -ότι επιχειρείται ισορροπία ανάμεσα στην ανάδειξη των θεμάτων της οικονομίας και στην ανάδειξη των σκανδάλων- αναφέρθηκε στον πρόσθετο δανεισμό που ανακοίνωσε το υπουργείο Οικονομικών. «Ο ελληνικός λαός ρωτάει πού πήγαν τα λεφτά του. Προφανώς δεν πήγαν στην Παιδεία, τις υποδομές, το πράσινο, την ποιότητα ζωής στην πόλη. Προφανώς πήγαν αλλού», είπε ενώπιον πολιτών που συγκεντρώθηκαν έξω από το δημαρχείο του Γέρακα, ενώ προηγουμένως είχε επισκεφθεί το Κέντρο Υγείας Νέας Μάκρης και το Αστυνομικό Τμήμα Παλλήνης. Σήμερα ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης θα επισκεφθεί τη Σάμο, τους Φούρνους και το Αγαθονήσι. Στην ίδια γραμμή, ο Μ. Χρυσοχοΐδης επανέφερε το ζήτημα της ακρίβειας των καυσίμων, ενώ η Λ. Κατσέλη, αναφερόμενη στην απόφαση του υφυπουργού Οικονομίας και Οικονομικών που προβλέπει παροχή εγγυήσεων του Ελληνικού Δημοσίου για τη ρύθμιση οφειλών προς τράπεζες από επιχειρήσεις, έκανε λόγο για «όργιο αδιαφάνειας και χαριστικών ρυθμίσεων που δεν έχει προηγούμενο και έχει στόχο την εκλογική πελατεία της Ν.Δ.».

  43. christos avatar
    christos 30/04/2009 09:25:44

    καλημέρα
    εγώ λεβέντες μου δεν ασχολούμαι με τον Τσουκάτο...history είναι ok...
    Το 1000000 ευρώ που τσέπωσε το ΠΑΣΟΚ; αν δεν το επιστρέψει με τόκο....θα είναι κόμμα κλεπταποδόχος...ξεκάθαρα εντάξει...

  44. Africa avatar
    Africa 30/04/2009 09:31:28

    Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ, ΣΕ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ ΟΙ "ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ-ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΣΟΥ" ΠΛΗΡΩΝΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ,... ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.... ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΣΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΜΑΛ....ΚΑ

  45. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 30/04/2009 09:32:36

    @Christos 46
    Συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλά πώς θα γίνει αυτό που λες??
    Με αυτά τα μαύρα λεφτά θα κάνουν τον νέο προεκλογικό αγώνα για να μας ξανακυβερνήσουν(!@#$%^&*)
    Και το εν λόγω blog ασχολείται αν ο Μητσοτάκης (που τον έριξαν) προσπάθησε(!!!) να ευνοήσει τον Κοκκαλη και την SIEMENS (20 χρόνια πριν).

  46. Saloniciano avatar
    Saloniciano 30/04/2009 11:50:00

    Είδατε στα βίντεο τού Θέμου που του έδωσαν λαμπάδα με κυπελλάκι για να μαζεύεται το λιωμένο κερί έτσι ώστε να παρακολουθήσει την περιφορά τού επιταφίου χωρίς να γεμίσει κεριά, κι αυτός δεν ήξερε τι ήταν αυτό που του έδωσαν και το έμπηξε στο μανουάλι μαζί με το κυπελλάκι;

    Πάλι καλά που δεν την έφαγε τη λαμπάδα σαν να ήταν μπανάνα δηλαδή.

    Μιλάμε, ο άνθρωπος είναι καθυστερημένος, της ειδικής αγωγής, που λένε... Και οι ΠΑΣΟΚτσήδες τον ψήφισαν μαζικά για πρόεδρο...

    Δεν είμαι ΝΔ, αλλά ο Δάμαλος είναι Αϊνστάιν μπροστά στον Τζέφρι.

  47. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 30/04/2009 16:22:52

    Δείτε τι λέει σήμερα ο Παπακωνσταντίνου και ο Ραγκούσης και θα καταλάβετε και πόσο αξιόπιστες είναι οι πληροφορίες του ΦΑΚΤΟΡΑ. Μάλλον την απελπισία του εκφράζει. Έχει να πέσει πολυ γέλιο το βράδυ των Ευροεκλογών!!! Από το in τα πήρα


    Ανέφερε ότι το ΠΑΣΟΚ μιλά και θα μιλά για αυτά τα θέματα και θα προτείνει λύσεις, υπογραμμίζοντας ότι «τα προβλήματα διαφθοράς και διαφάνειας και εκείνα της 'καθημερινότητας' είναι αλληλένδετα και δεν υπάρχει επιλογή ανάμεσά τους».

    Χαρακτήρισε ψεύτικο το δίλημμα που θέτει η ΝΔ στους πολίτες «οικονομία ή σκάνδαλα;», καθώς -όπως είπε- ο Έλληνας πολίτης θέλει να ζει σε μια ευνομούμενη κοινωνία όπου οι σκανδαλώδεις συμπεριφορές τιμωρούνται.

    Αναφερόμενος στην προεκλογική περίοδο ενόψει των ευρωεκλογών, ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε ότι το ΠΑΣΟΚ θα θέσει τα πραγματικά διλήμματα στον Έλληνα πολίτη, που είναι αν θα συνεχίσουμε αυτή την πορεία ή θα υπάρξει αλλαγή πορείας.

    «Αυτές οι εκλογές είναι ένα δημοψήφισμα για τις σημερινές πολιτικές της κυβέρνησης, για την πορεία της Ευρώπης και για την θέση της χώρας μας στην Ευρώπη» τόνισε.

    Ο γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, Γ.Ραγκούσης, από πλευράς του, τόνισε ότι «η κυβέρνηση Καραμανλή, για όσο ακόμα θα την υφίσταται ο ελληνικός λαός, εκτός από το να κουκουλώνει τα σκάνδαλα της, με λευκές ή μη ψήφους, κάθε μέρα εξαντλεί την δράση της, υβρίζοντας τον Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ».