#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2012 15:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την Ρωσία με αγάπη



Όταν είσαι «πρόεδρος» ενός κόμματος που ακροβατεί ανάμεσα στο 1 και στο 1,5 %, όταν στόχο της ζωής σου έχεις αποκλειστικά (όχι το πώς θα βοηθήσεις την πατρίδα σου) αλλά το πώς θα βλάψεις τον Αντώνη Σαμαρά για να μην γίνει πρωθυπουργός, επιτρέπονται όλα. Ακόμα και η διασπορά των συμπλεγμάτων σου μέσω ανυπόληπτων σελίδων στο διαδίκτυο, μέσω του επίσημου φόρουμ του κόμματός σου, ακόμα και μέσω πρόθυμων παπαγάλων που αυτοαποκαλούνται δημοσιογράφοι.

Η Ντόρα Μπακογιάννη μην μπορώντας να αποδεχτεί ότι ο Πρόεδρος Πούτιν, έξω από κάθε πρωτόκολλο,  συναντήθηκε 75 λεπτά της ώρας με τον Αντώνη Σαμαρά, που τουλάχιστον ακόμα δεν είναι πρωθυπουργός, βγαίνει στο αντάρτικο… Βάζει τους δικούς της να τροφοδοτούν με e-mail τους πάντα πρόθυμους δημοσιογράφους της παρέας για να αποδημήσουν την επίσκεψη στη Μόσχα.

Ξεκινούν με  τον τ. Βουλευτή του ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Παπανδρέου, και σήμερα επικεφαλής του Φόρουμ της Ντόρας Μπακογιάννη (άλλο το Φόρουμ, άλλο το κόμμα) Ανδρέα Ανδριανόπουλο ο οποίος ανερυθρίαστα γράφει τα παρακάτω:

Φτηνά και επικίνδυνα ψέμματα - Ανδρέας Ανδριανόπουλος

Είναι ποτέ δυνατόν ο Αρχηγός της ΝΔ να πήγε στην Ρωσία και να ανακοινώθηκε από τους κομματικούς του κύκλους πως συναντήθηκε με τον Βλαδιμίρ Πούτιν – ενώ τέτοια συνάντηση δεν φαίνεται να έγινε ποτέ; Κατ’ αρχήν δεν θα ήταν καθόλου υποτιμητικό να γνωστοποιηθεί η απόλυτη αλήθεια. Η συνάντηση με τον πρώην Αντ/δρο της Ρωσικής κυβέρνησης και παλιό Υπουργό Άμυνας κ. Ιβάνωφ, που τώρα ανέλαβε καθήκοντα προσωπάρχη του Κρεμλίνου εν όψει προφανώς επιστροφής του Βλ. Πούτιν στην Προεδρία, κάθε άλλο παρά υποτιμητική είναι. Τα συμπλεγματικά όμως στελέχη με την επαρχιακή νοοτροπία που περιβάλλουν την ηγεσία της ΝΔ προτίμησαν το ψεύδος – που τελικά εντυπωσιάζει μόνο τους ίδιους – από την γυμνή αλήθεια. Η συμπεριφορά όμως αυτή αντανακλά άσχημα και στις πολιτικές προοπτικές του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Αν ψεύδονται και για τέτοια ακόμη ζητήματα ενώ βρίσκονται ακόμη εκτός εξουσίας, ο κόσμος ανατριχιάζει για το τι θα μπορούσε να συμβεί αν τελικά έπαιρναν τις τύχες της χώρας στα χέρια τους. Και δεν ομιλώ βέβαια για τους εκπροσώπους του Τύπου που βρέθηκαν στη Μόσχα και ανέλαβαν να μας «ενημερώσουν» έγκυρα και έγκαιρα…

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε το στέλεχος του κόμματος Μπακογιάννη, ο οποίος βομβάρδισε το διαδίκτυο και τα e-mail γνωστών και φίλων με το παρακάτω κακότεχνο μοντάζ:



Βεβαίως από την λασποπροπαγάνδα δεν θα μπορούσαν να λείπουν οι πάντοτε πρόθυμοι  δημοσιογράφοι (συν γυναιξί και τέκνοις) οι οποίοι επιτίθενται και προσωπικά σε όποιον τους επισημαίνει ότι θα πρέπει να σέβονται την αλήθεια:







Όμως, μετά την αποστομωτική απάντηση που πήρε αυτή η παρέα, για το προφανές που είχε ήδη μεταδοθεί από τα Ρωσικά πρακτορεία, από το site του Κόμματος Ενωμένη Ρωσία, κανένας απ΄ αυτούς δεν είχε τη γενναιότητα  να ζητήσει δημοσίως συγγνώμη.

Επειδή ως γνωστόν αν η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που επιθυμούμε τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα. Οι φιλότιμες προπαγανδιστικές προσπάθειες «κύκλων της Ντόρας» προσέκρουσαν πάνω στις δύο φωτογραφίες της συνάντησης Πούτιν Σαμαρά.  Αντί όμως να αλλάξουν ατζέντα, να μιλήσουν για τον καιρό, για ζώδια και καμιά ωραιότατη συνταγή «πάπια πορτοκάλι», επιμένουν ότι η συνάντηση δεν έγινε και ότι πρόκειται για «φωτοσοπιά» της  «Συγγρού».  Προσπαθούν να μας πείσουν ότι ο Σαμαράς θα έκανε κάτι τόσο χοντροκομμένο, που θα τον εξέθετε ανεπανόρθωτα. Θα αρκούσε μία φράση από την πλευρά του Πούτιν, που θα τον «άδειαζε» ολοκληρωτικά. Παιδαριώδης λογική, αλλά  φαίνεται ότι είναι της άποψης, «όσο ρίχνεις λάσπη  κάτι θα μείνει».

 Στο διαδίκτυο μία «θεωρία συνομωσίας» διαδίδεται πιο γρήγορα και από φωτιά σε πευκοδάσος. Ψάχνουν «άσπρες κηλίδες» και «νερά» στις φωτογραφίες. Βρίσκονται σε καλό δρόμο. Αν τις παρατηρήσουν καλύτερα θα βρουν ένα κοπάδι βίσωνες, τη σκιά του Λούκι Λουκ και την Καλάμιτυ Τζέην…

Η εικόνα του «πρωθυπουργήσιμου» Σαμαρά έχει ανάψει όλα τα κόκκινα λαμπάκια συναγερμού στους πολιτικούς του αντιπάλους. Πολύ περισσότερο στη δεδομένη συγκυρία που η Ελλάδα είναι σχεδόν υποχρεωμένη να αναζητήσει νέες σταθερές συμμαχίες.

Γνωρίζουν πολύ καλά ότι ο Πρόεδρος της ΝΔ στο Ισραήλ και τη Ρωσία, έθεσε τις βάσεις της αυτοδυναμίας. Και στερούμενοι σοβαρών επιχειρημάτων επιδίδονται σε έναν πόλεμο ύβρεων, λάσπης και συκοφαντιών.  Είναι προάγγελος των όσων θα συμβούν στην προεκλογική περίοδο, κατά την οποία θα κυριαρχήσουν τα «κάτω από τη ζώνη» χτυπήματα.

Οι πιο πονηροί πασόκοι, αφού αμφισβήτησαν τη συνάντηση, μετά τη δημοσίευση των φωτογραφιών, το έριξαν στο «τσάμικο». Μίλησαν για φωτομοντάζ της  KGB. Κάποιοι άλλοι θυμήθηκαν μέχρι και την περιπέτεια με τη Σκάρλετ…

Για να μην κουράζονται τους πληροφορούμε ότι η συνάντηση με τον ηγέτη της Κίνας θα διεξαχθεί στην China Town της πλατείας Κουμουνδούρου, παρουσία και της κυρίας Γιόχανσον, ως μεταφράστριας. Αναζητείται ο κατάλληλος σωσίας. Όποιος τον βρει κερδίζει stick με το Ζάππειο ΙΙ, δύο καρβέλια φρέσκο ψωμί, ένα φρεντοτσίνο  και συλλεκτικό αυτόγραφο του Φαήλου...

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vonchristoforakos avatar
    vonchristoforakos 01/02/2012 16:05:04

    Βασική αρχή της δημοσιογραφίας είναι η έρευνα, η διασταύρωση της είδησης, η επιμονή και η ... υπομονή. Ο Πάσχος στην προκειμένη (περίπτωση Σαμαρά-πούτιν) δεν τα διαθέτει αυτά τα χαρακτηριστικά. Αλλά τι λέω εγώ! Ο Πάσχος σχολιογράφος είναι, όχι δημοσιογράφος. Ποτέ του δεν ήταν δημοσιογράφος. Βγήκε τουλάχιστον μετά στο τουϊτερ να παραδεχτεί τη γκάφα του;

    Δυστυχώς, το χειρότερο είναι ότι αυτοί οι κατεστημένοι σχολιαστές, αστέρες της δήθεν δημοσιογραφίες, και λοιποί "εκλεκτοί" των διαπλεκομένων ΜΜΕ, δίνουν το στίγμα και παραπλανούν κατάφορα την κοινή γνώμη.

    Αξιος ο μισθός τους

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2012 16:07:17

    Κάποια ντοράκια, και κάποιοι μονίμως σιτιζόμενοι στο πρυτανείο του Πασόκ, είναι οι "δημοσιογράφοι" αυτοί.
    Τουλάχιστον το αντινιούζ, με τους ερασιτέχνες του, έχει αποδείξει εδώ και καιρό ότι άλλο οι χρυσοκάνθαροι κόλακες, , και άλλο η πραγματική δημοσιογραφία.

  3. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 01/02/2012 16:11:39

    ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΠΟΥΤΙΝ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΕΝΤΑΛΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΡΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΝΤΟΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΧΟΛΟΠΑΣΤΟΚΙΑ.

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ.
    ΟΠΩΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΧΕ ΤΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΟΥΒΕΛΟΥ ΚΑΙ... ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΣΚΑΒΕ ΤΟ ΛΑΚΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ....
    ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΧΑΧΟΛΟΥΣ Η ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΦΩΝΗ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΠΑΜΠΗΣ 01/02/2012 17:28:54

      Θέλω λεπτομέρειες για το ένταλμα που αφορά τον Σόρος. Που το είδες αδελφέ;

      • ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
        ΜΠΑΜΠΗΣ @ Γεώργιος Τ. 01/02/2012 19:04:51

        http://www.stampalibera.com/?p=40178

        ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗΔΕΣ.

        • TED avatar
          TED @ ΜΠΑΜΠΗΣ 02/02/2012 16:02:42

          Παιδιά μη μασάτε. Μοιάζει για μούφα καθώς το ιταλικό άρθρο-αχταρμάς λέει ότι το σήμα της Ιντερπολ κατονομάζει κα τους Μπουε και Τσένεϋ (πράγμα απίθανο).

          Άλλωστε είναι δύσκολο να κατηγορηθεί ο Σόρος για χρηματηστηριακές επιθέσεις καθώς επισήμως έχει αποσυρθεί από τις οικονομικές δραστηριότητές του εδώ και ένα χρόνο.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2012 16:13:16

    Και για να τελειώνουμε μια και καλή με την παραφιλολογία που αναπτύχθηκε, θα κάνω εγώ την αποκάλυψη και παίρνω την ευθύνη.
    Οι φωτογραφίες καθυστέρησαν να βγουν διότι τις τράβηξε ο .... Ροδινός με μια παλιά κλασική πένταξ ΜΕ σούπερ που έχει από το 1974, και χρειάστηκαν 3-4 μέρες για να μπορέσει να εμφανιστεί το φιλμ.
    Δεν του αρέσουν οι νέες ψηφιακές μηχανές, διότι τις θεωρεί εργαλεία του διαβόλου!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Strange Attractor 01/02/2012 16:30:18

      Pentax ME-Super!!!! Τι μου θύμισες τώρα! Η καλύτερη και πιό user-friendly μηχανή που είχα ποτέ! Την αγόρασα το 1981 (δεν νομίζω να υπήρχε το 74!) και ετελεύτησε τον βίο...σε ένα ποτάμι του Νεπάλ το 1987! Ακόμα την κλαίω! Γιατί ξύνεις πληγές ακαρδε strange...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΣΤΕΛΙΟΣ 01/02/2012 21:32:18

        Διορθώνω, ο Ροδινός χρησιμοποίησε πένταξ ΜΕ (σκέτη) που την αγόρασε μεταχειρισμένη στο Μπρούκλυν το 1974.
        Η ΜΕ σούπερ όντως βγήκε το 1981.

  5. Inno avatar
    Inno 01/02/2012 16:20:50

    και κάτι ακόμα. Πόσοι από αυτούς τους γραφικούς γελωτοποιούς του συστήματος, σχολιάζουν ανάλογα τον ΓΑΠ, τον Μπένι, τον Παπ κλπ, για θέματα που αφορούν την ΕΠΙΒΙΩΣΗ της χώρας?

    ή απλά, καλοταϊσμένο χέρι δεν δαγκώνει το αφεντικό?

  6. Loud Area avatar
    Loud Area 01/02/2012 16:27:17

    Ο στόχος είναι πολύ ευρύτερος. Πρωτίστως έχει να κάνει με το delivery "αξιών και προτύπων" της Δύσης, κόντρα στον "πρωτογονισμό" της Ανατολής. Παίζουμε και ξαναπαίζουμε το ίδιο έργο. Η Ελλάδα στη Δύση μπορεί να ανήκει μόνον ως προτεκτοράτο των Σαξόνων. Τίποτα λιγότερο ή περισσότερο απο το Πρωτόκολλο του Λονδίνου, που είχε έτοιμο και τον τότε Κομισάριο (ότι λένε και σήμερα δηλαδή), τον Λεοπόλδο Α΄ (πλήρες όνομα: Λεοπόλδος Γεώργιος Χριστιανός Φρειδερίκος, γερμανικά: Leopold Georg Christian Friedrich), γιος του δούκα του Saxe-Coburg-Saalfeld Φραγκίσκου, ήταν ο πρώτος Βασιλιάς του Βελγίου και ιδρυτής της δυναστείας Σαξωνίας Κοβούργου Γκόθα (Saxe-Coburg-Gotha) της χώρας αυτής. Απλά δεν δέχτηκε και κατέληξαν στη δευτερότριτη επιλογή του Όθωνα. Ο Όθωνας ήταν ο δευτερότοκος γιος του Διαδόχου και μετέπειτα Βασιλιά της Βαυαρίας Λουδοβίκου Α΄, και της Θηρεσίας, κόρης του δούκα του Σάζεν Άλτενμπουργκ. Όλα αυτά βεβαίως συνέβησαν αφού πρώτα είχε τακτοποιηθεί το θέμα των σχέσεων με τη Ρωσία. Ο φάκελος για τη δολοφονία του Καποδίστρια στα βρετανικά αρχεία παραμένει ακόμη και σήμερα απόρρητος. Η ίδια "τακτοποίηση" έγινε και με τον Εμφύλιο Πόλεμο από τον Μάρτιο του 1946 έως τον Οκτώβριο του 1949 και θεωρείται διεθνώς ως η πρώτη πράξη του ψυχρού πόλεμου στη μεταπολεμική ιστορία. Η "τακτοποίηση" γίνεται και τώρα και θα είναι η πρώτη πράξη στο νέο κεφάλαιο παγκόσμιας ιστορίας που ανοίγει.

  7. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 01/02/2012 16:45:15

    Βρε Οδυσσέα! Βρε Οδυσσέα! Θα σε μαλώσω! Γιατί ξύνεις παλιές πληγές, μικρέ μου? Πάλι η Σκάρλετ, μπροστά μας?... Έλεος! Είδαμε και πάθαμε να την ξεχάσουμε, την κοπελίτσα... (Όσο για τις κακιούλες του αγαπητού S.A., ένα έχω να παρατηρήσω. Οι bon-viveur, όπως ο κ. Ροδινός, δεν θα χρησιμοποιούσαν ποτέ μια γκουμούτσα, σαν την Pentax, κρεμασμένη στο λαιμό, σαν Γερμανοί συνταξιούχοι τουρίστες, με βερμούδα, πετσετέ άσπρη κάλτσα και σανδάλι. Είχαν την κλασσική Kodak pocket (τη θυμάστε οι γεροντότεροι, όπως εγώ? "Χριτς χρατς κλικ"...) στην εσωτερική τσέπη της καμπαρντίνας τους, για παν ενδεχόμενο...)

    • Boson avatar
      Boson @ Βολιώτης 01/02/2012 19:24:59

      Ο Ανδριανόπουλος αρθρογραφεί τακτικότατα ως επίσημος συνεργάτης και στο site του μεγάλου, τρισμέγιστου, ωραίου Μπρούμελ της Ν.Δ Δ.Αβραμόπουλου για όσους δεν το ξέρατε.
      Γι'αυτό ΜΑΥΡΙΣΤΕ τον στην Α΄Αθηνών, να ψάχνει Επικρατείας να κρυφτεί.

    • M.O. avatar
      M.O. @ Βολιώτης 01/02/2012 19:25:38

      Σας επαναφέρω στην τάξη. Τα "βρε" τα επιτρέπω μόνο στην κυρία Τζίνα που το λέει και χαριτωμένα...

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/02/2012 16:55:49

    Καλὰ γιὰ τὸν Ἀνδριανόπουλο περιττεύουν τὰ σχόλια. Περὶ Μανδραβέλη, ἡ "Καθημερινὴ" ἀπὸ ἂν μὴ τί ἄλλο σοβαρὴ καὶ ἀρκετὰ ἔγκυρη ἐφημερίδα ἔχει καταλήξει ἄντρο λογοκλόπων (ἡ Ξένια Κουναλάκη, ἐκεῖνο τὸ περίφημο ἄρθρο γιὰ τὰ μπλὸγκς) γυρολόγων (ὁ κάποτε Τάκης Καμπύλης) θυγατέρων πολιτικῶν (Κουναλάκη, Ἀλαβάνου, Μπακογιάννη) καὶ -γενικῶς- ἀσθενῶν (Πάσχων Μανδραβέλης) καὶ, φυσικά, ὅποιου ΕΛΙΑΜΕΠίτη ξέρει γραφὴ καὶ ἀνάγνωση. Αὐτὰ εἶναι. Κρίμα τὴ συνδρομὴ ποὺ εἶχα κάποτε.

  9. Μπέμπης avatar
    Μπέμπης 01/02/2012 17:12:30

    Δεν ντρέπονται, Ντόρα, Ανδριανόπουλος και Μανδραβέλης;
    Σας παραθέτω τον σύνδεσμο για ένα άρθρο τού πρακτορείου RIA-Novosti από τις 26.01.2012:

    h**p://ria.ru/economy/20120126/549561582.html

    "Премьер-министр РФ, лидер "Единой России" Владимир Путин и председатель греческой партии "Новая демократия" Антонис Самарас обсудили двусторонние экономические отношения".

    "Ο πρωθυπουργός τής Ρωσσικής Ομοσπονδίας, αρχηγός τής "Ενιαίας Ρωσσίας" Βλαντιμίρ Πούτιν και ο πρόεδρος τού ελληνικού κόμματους "Νέα Δημοκρατία" Αντώνης Σαμαράς συζήτησαν τις διμερείς οικονομικές σχέσεις".

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Μπέμπης 01/02/2012 17:16:41

      Nikos Zachariadis είπε: συζήτησαν τις διμερείς οικονομικές σχέσεις, αλλά δεν λέει από κοντά, άρα δια τηλεφώνου, άρα δεν έγινε. Αποστολή εξετελέσθει.

  10. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 01/02/2012 17:12:34

    Ο Μητσοτακισμός είναι οριστικά στον άλλο κόσμο,αναρωτιέμαι πόσους τυχοδιώκτες τύπου Ανδριανόπουλου στέγασε η Νέα Δημοκρατία;Δεν βρίσκω λόγια να εκφραστώ για την ποιότητα του ανδρός,χωρίς να εκτραπώ!!!

  11. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 01/02/2012 17:14:21

    Η συνάντηση δεν έγινε και η φωτο είναι από photoshop, η απόδειξη; Ο Σαμαράς δεν έχει κόκκινη γραβάτα.

  12. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/02/2012 17:15:17

    Μικρέ, είδες τι ωραίες φωτογραφίες βγάζει το κινητό μου;
    Σε παρακαλώ πες στην κυρία Eliza Benveniste να περάσει από το γραφείο να τις τραβήξω μερικές. Βραδινές ώρες.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/02/2012 17:18:48

      Nikos Zachariadis είπε: κι εγώ θέλω μερικές βραδινές. Φωτογραφίες ντε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/02/2012 17:36:13

      Αγαπητέ Φαήλο! Τα συγχαρητήριά μας στον Αντώνη για τις κινήσεις του. Και να μη φοβάται τίποτα. Ο Θεός της Ελλάδας είναι μαζί του αρκεί να κρατάει σε απόσταση τους πράκτορες που πάντα πλευρίζουν τους ηγέτες για να τους παρασύρουν εκτός των στόχων τους και να αποδύναμώνουν το λαϊκό τους έρεισμα. Και προς Θεού: δεν είναι καρφί για κανέναν. Απλή υπενθύμιση είναι.

      ΥΓ: Πότε μπαίνουν σε δουλειά τα ρώσικα γεωτρύπανα για το αέριο;

  13. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/02/2012 17:21:10

    Κι ι Πάσχους μι τουν Αντρέα τουν αναλτή, τι θέλν΄;

  14. TED avatar
    TED 01/02/2012 17:31:24

    Λύστε μου μιαν απορία: τι εστί Eliza Benveniste ;;; Και το "Nikos Zachariadis" είναι υπαρκτό όνομα; Διότι αν το επέλεξε κάποιος ως ψευδώνυμο του αξίζει η τύχη του πραγματικού Ζαχαριάδη (αυτοκτόνησε στη Σιβηρία).

    • Liza avatar
      Liza @ TED 01/02/2012 17:50:12

      Με μια αναζήτηση στο Facebook, θα διαπιστώσεις ότι η Ελίζα είναι η σύζυγος του Νίκου Ζαχαριάδη. Αυτό είναι το πιο θλιβερό της όλης ιστορίας. Σε λίγο θα βάλει και τη γάτα του να κλαίει, μπας και συγκινηθούμε.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ TED 02/02/2012 08:23:15

      Τον "αυτοκτόνησαν¨θέλεις να πεις... Οι Σοβιετικοί είχαν μυαλό τότε...

  15. victoria (true) avatar
    victoria (true) 01/02/2012 17:41:37

    Χαχα! Σαν δεν ντρέπονται, τι να λέμε Μικρέ Ο.

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/02/2012 17:47:31

    Να κάνουμε κι εμείς διαγωνισμό στο twitter..
    ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
    Απάντησε στο ερώτημα
    ''ΕΣΥ ΠΟΣΟ ΠΟΝΕΣΕΣ'';;;;;;;;;
    Μάντεψε ποιος φωτογραφήθηκε με τον Πούτιν και κέρδισε πλούσια Ντ..ώρα!
    1 νικητής...φωτογραφία της Ντόρας μπροστά από τη Βουλή, αγκαζέ με Πάσχο...
    2 νικητής...φωτογραφία της Ντόρας πίσω από τη Βουλή, αγκαζέ με Αλέξη...
    3 νικητής...φωτογραφία της Ντόρας πλάι από τη Βουλή, αγκαζέ με Νίκο...
    4 νικητής...φωτογραφία της Ντόρας μέσα στη Βουλή...αχ...δε θα υπάρχει 4ος νικητής.....

  17. Σταύρος avatar
    Σταύρος 01/02/2012 18:26:32

    Αφού κατέβασαν όλες τις αναρτήσεις σχετικά με την επίσκεψη του Σαμαρά στο Ισραήλ, γιατί τα σχόλια τον ήθελαν να φοράει κιππά, τα καλόπαιδα της Ολύμπως στην αρχή δεν δέχονταν την συνάντηση ελλείψει φωτογραφίας.
    Τώρα(χτες) το γύρισαν ειρωνευόμενα τον χώρο του Πούτιν και λέγοντας ότι συνάντησε τον "αντωνάκη" σε μιά καφετέρια.
    Μένω άναυδος από την ΝεοΤαξική τους αλητεία!
    Και το κακό είναι ότι πολλοί από εδώ μέσα πάνε στην Ολύμπω και χαριεντίζονται με τα απόβλητα.
    Θα τους αφιερώσω όμως μία ανάρτηση με τον παλιό καλό Σταύρο, να την έχουν να πορεύονται!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Σταύρος 01/02/2012 20:55:12

      Άστα τα παιδιά, σμιλεύουν 10μετρο ανδριάντα του Οσίου Παναγιώτη του Κατακαημένου με το ένα χέρι να πνίγει το θεριό των αγορών και στο άλλο χέρι την κορνίζα του Κουβέλη.

  18. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 01/02/2012 18:28:13

    έγραψες φαήλο!

  19. TED avatar
    TED 01/02/2012 18:32:17

    LOL

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/02/2012 18:49:22

    Και για να δείτε ότι το θέμα "Ρωσία" γενικώς καίει την εθνομηδενιστική Αριστερά και όσους ποντάρουν σε αυτήν, δείτε το δηλητηριώδες και ασύστατο άρθρο του γνωστού φιλελεύθερου αριστερού θεολόγου Μάριου Μπέγζου στα "Νέα" (που αλλού; στο προπύργιο του αντιχριστιανισμού) εναντίον της Μόσχας γενικώς:
    http://www.tanea.gr/gnomes/?aid=4690649
    Εννοείται ότι το άρθρο το αναδημοσιεύει αντιρωσικό και φιλοφαναριώτικο πρακτορείο (με τη διπλή έννοια του όρου...) ειδήσεων. Ο ένας από τους δύο δημοσιογράφουςπου το έχουν, δούλευε για καιρό στον Αλαφούζο και έκανε το εκκλησιαστικό ρεπορτάζ στην "Καθημερινή", όπου έγλειφε εμετικά το Φανάρι και έβριζε τον Χριστόδουλο και γενικά την Εκκλησία της Ελλάδος (προφανώς δεν ταϊζόταν επαρκώς από τον μακαρίτη...).
    Στο ίδιο φιλοφαναριώτικο πρακτορείο εμφανίζεται κάποιος με ρώσικο όνομα και επίθετο, αγνώστων λοιπών στοιχείων, που βρίζει διαρκώς τον Πούτιν. Τους είχα ζητήσει με μέιλ να δημοσιεύσουν την ιδιότητά του (είναι δημοσιογράφος; ποιητής; διανοούμενος; αστροναύτης; μαραγκός;) και απαξίωσαν να απαντήσουν.
    Για όσους δεν το έχουν κατανοήσει ακόμα, το Φανάρι είναι από εδώ και τα ελληνικά συμφέροντα ακριβώς στην αντίθετη κατεύθυνση. Οχι πάντα, φυσικά, αλλά στο 90% των περιπτώσεων...
    Στα payroll των πρεσβειών είναι, δυστυχώς, και πολλοί, με κοστούμια ή με μίτρες, του εκκλησιαστικού χώρου.

  21. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 01/02/2012 19:08:32

    ΦΑΗΛΟ ΣΕ ΠΑΩ .....

    ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ...

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΧΕ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΦΑΗΛΟΥΣ Η Ν.Δ. ΘΑΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΥΧΗ Η ΕΛΛΑΔΑ.

  22. Tassos avatar
    Tassos 01/02/2012 19:18:19

    Συνασπίζονται οι δυνάμεις του κακού. Ο,τι πιο σάπιο, ευτελές, αγράμματο υποπόδιο υπάρχει σε αυτή την χώρα βυσσοδομεί εναντίον του Σαμαρά. Γουστάρω τα κεφάλια τους να κυλάν στα πόδια του Σαμαρά μετεκλογικά. Να πεινάσουν. Να σταματήσει το κράτος να χρηματοδοτεί τις φυλλάδες τους και τα ιδρύματά τους.

  23. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 01/02/2012 20:20:33

    Αχα πασοκος ειναι ο πονηρουλης που εγραψε το σχολιο με την Σαρλετ στο olympia.gr και εγω τον περασα για κωλοτουμπα fan

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Διηνεκης 01/02/2012 20:48:04

      Γίνε λίγο πιό συγκεκριμένος για να το δω, πριν ο σβήσουν.

  24. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 01/02/2012 21:46:09

    Ιανουαρίου 31, 2012 στις 6:33 μμ
    Φωτεινή μου

    ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΩΣ ΑΝΤΙ-ΝΤΙΝΤΗΣ.

    Αλλοι ξορκιζαν την συγκυβέρνηση , στοιχημάτιζαν εναντιον της και κατέληξαν να ψηφιζουν Παπαδήμιο, προϋπολογισμούς και πολυνομοσχέδια Μπατσόκ…

    Αλλοι σε δουλευαν για «εκλογες εδω και τωρα» στις αρχες Νοέμβρη και σε πανε από μήνα σε μηνα, από τις 19 Φλεβάρη, στις 8 Μάρτη , μετά στις 8 Απριλη κι υστερα μετά το Πάσχα…

    Άλλοι σε παραμύθιαζαν αντιμνημονικά δυο χρόνια και τωρα αβαντάρουν πονηρα το «ανώδυνο» αγγλικο δικαιο.

    Και ξέρεις κάτι ; Η αφεντιά μου όπως κι οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν περιμένουμε να βγάλουμε φράγκα , ούτε να γινουμε βολευτές από τα κολλητηλίκια μας με πολιτικάντηδες….

    ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ;;;;

    υγ. στη γαμήλια δεξίωση Σκάρλετ Γιοχανσον -Μικρού Οδυσσέως θα έγινε χαμός φαντάζομαι…

  25. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 02/02/2012 00:55:17

    Μετά την απάτη της δήθεν κατάκτησης της Σελήνης από τον άνθρωπο το 1969 τώρα η Νέα Τάξη θέλει να μας πείσει για ένα ακόμα "θαύμα": Ότι ο Σαμαράς, αν και αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, συναντήθηκε στη Ρωσία για 75 βασανιστικά λεπτά με τον Πούτιν. Ε λοιπόν φτάνει! Αν δεν μας δώσουν ατράνταχτες αποδείξεις για τη συνάντηση εμείς δεν πρόκειται να πιστέψουμε ποτέ ένα τέτοιο κοσμοϊστορικό γεγονός. Απαιτούμε απαντήσεις τουλάχιστον στα εξής κεφαλαιώδη:

    α) Να μας δείξουν τη σημαία της ΝΔ που κάρφωσε ο Σαμαράς στο γραφείο του Πούτιν.

    β) Να μας δείξουν καθαρά την πατημασιά που άφησε το σκαρπίνι του ΑΣ στο πατάκι της πόρτας

    γ) Να μας εξηγήσουν γιατί οι σκιές στα φυτά του γραφείου δείχνουν να μετακινούνται

    δ) Τέλος, να δικαιολογήσουν το φάντασμα του Μάικλ Τζάκσον που αχνοφαίνεται μέσα από τα τζάμια όπισθεν του Σαμαρά.