12/05/2009 14:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την «Αγία Οικογένεια» και το κοκκαλιστάν στον Καρατζαφέρη

(Ανεωμένο) Η οικονομολόγος και πρώην βουλευτής Επικρατείας της ΝΔ Νίκη Τζαβέλα τέθηκε επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του ΛΑ.Ο.Σ.. Στη δεύτερη θέση φιγουράρει ο βουλευτής του κόμματος Θανάσης Πλεύρης.

Όπως αναφέρουν τα ΜΜΕ, μεταξύ άλλων η κ. Τζαβέλλα διετέλεσε διοικητής του ΟΑΕΔ την περίοδο 1989-1993 και αντιπρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής των Ολυμπιακών Αγώνων από τον Ιούνιο του 1999 έως τον Μάιο του 2000.

Αυτό το «μεταξύ άλλων» έχει όμως το μεγαλύτερο ενδιαφέρον: Η κ. Τζαβέλλα ξεκίνησε την σταδιοδρομία της από το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου, αλλά μετά προσχώρησε στην Αγία Οικογένεια και ήταν στέλεχος στο υπουργείο Οικονομίας του κ. Μάνου επί κυβέρνησης Μητσοτάκη. Στη συνέχεια διετέλεσε κορυφαίος σύμβουλος στην ΙΝΤΡΑΚΟΜ του Σωκράτη Κόκκαλη, και αντιπρόεδρος του Ιδρύματος Κόκκαλη. Τώρα είναι σύμβουλος του κ. Κυριακού στον ΑΝΤ1.

Στην ανακοίνωση του ψηφοδελτίου, ο κ. Καρατζαφέρης είπε, μεταξύ άλλων, οτι "απο το κλείσιμο της υπόθεσης SIEMENS, εξυπηρετείται και το ΠΑΣΟΚ, όχι γιατί υπήρχε φόβος για παραπομπή στελεχών του, αλλά για ηθικούς λόγους, διότι θα το έπληττε ο θόρυβος που θα γινόταν". Προφανώς θα γνωρίζει καλά τι συμβαίνει επειδή ως κορυφαίο στέλεχος της Ιντρακόμ ο κ. Τζαβέλλα γνωρίζει πολύ καλά τα καθέκαστα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 14:23:08

    Όταν ήταν νεώτερη ήταν πολύ ελκυστική.
    Η φωτογραφία που έβαλες Φάκτωρ την αδικεί.

    Φοβερή καριέρα, το όνειρο κάθε Έλληνα.

    Ως επιστήμονας θεωρείτε κορυφαία στο τομέα της και ως εκ τούτου δικαιολογούνται τα "Πολιτικά ζιγκ-ζαγκ"της, τα οποία εν τέλει μας χαρίζουν και γέλιο σε εμάς τους αδαείς περί των "διαδρόμων της εξουσίας και του χρήματος".

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/05/2009 14:24:06

    Μπουμπούκι η κυρία. Της ποικιλίας του χαμαιλέοντα και αυτή. Εκείνο όμως που μου προκαλεί πραγματική απορία είναι γιατί να είναι υποψήφιος ο ήδη βουλευτής Πλεύρης; Υπάρχει τόση λειψανδρία στο κόμμα του Καρατζαφέρη; Λείπουν τα στελέχη; Μήπως θα πρέπει να το κοιτάξει ξανά ο αρχηγός;

  3. ataktos avatar
    ataktos 12/05/2009 14:26:10

    Κάτσε καλά ….Μην μας τρελάνεις με την κυρία ….

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 14:29:14

    Χα χα, χα, ούτε ένα αστέιο δεν μπορούμε να κάνουμε Άτακτε!!

    Η φωτογραφία είναι μούρλια!

  5. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 12/05/2009 14:37:11

    Κλασσικη περιπτωση αυτο που λεμε ''Ο ΕΑΥΤΟΥΛΗΣ"" μας πανω απο ολα.Χωρις καμμια ιδεολογια υπηρετης διαφορων κατα καιρους αφεντικων!! Να την χαιρεται ο καιροσκοπος Καρατζαφερης και οι ομοιδεατεςς του..Ο αμοραλισμος σε ολο του το μεγαλειο!!

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/05/2009 14:39:24

    Νομίζω ότι όλοι μπορείτε να καταλάβετε το απροκάλυπτο "άνοιγμα" του Καρατζαφύρερ στη "ΝΔ του μέλλοντός τους" (παρά τη διάρρηξη των ιματίων του εναντίον της Ντοράκλας), που προοιωνίζεται επαναπορρόφηση του ΛΑΟΣ αργά ή γρήγορα.

    Λες και δεν είχε άλλη γυναίκα να βάλει επικεφαλής αν ήθελε. Έπρεπε να βάλει μια πατενταρισμένη νεοφιλελεύθερη, κολλητή του μητσοτακέικου...

  7. Hase avatar
    Hase 12/05/2009 14:43:21

    Μου κανει εντυπωση πως πολλοι πολιτικοι ξεκινανε απο ενα σημειο και πανε παντα πιο δεξια.
    Π χ ο Ανδρουλακης, η Δαμανακη, ο Παγκαλος, ο ... Γαλανος, ο Τσουκατος, ο Πανταγιας και θα μπορουσα να απαριθμησω παρα πολλους ακομα.
    Το παραδειγμα του Μανου με τον Ανδριανοπουλο ισως νομιζουν μερικοι πως ειναι εκτο κανονα, αλλα νομιζω εκει δεν μετακινηθηκαν αυτοι αλλα ο Σημιτης πηγε πιο δεξια.
    Το ιδιο και η κυρια.

    Η εξωτερικη της εμφανιση δεν με αφορα.
    Η ιδεολογια της ομως με αφορα και ειναι αυτη που με λιγα λογια το εχω πει πολλες φορες.

    Ο ΑΓΩΝ ΔΙΑ ΤΗΝ ΣΙΑΓΩΝ!

  8. zapata avatar
    zapata 12/05/2009 14:54:17

    υγνώμη μην τρελαθούμε κιόλας με το τελευταλιο καταφλυγιο των απατεώνων που λέγεται ΛΑΟΣ. αυτοί δεν φωνάζουν κάθε τρεις κι λίγο για την λέχη Μπίντελμπεργκ και μία μας μοστράρουν τον Παπαδήμο, μία την Τζαβέλα, από τα επιφανέστερα στελέχη της εν λόγω λέσχης στην Ελλάδα?????

  9. Helmut avatar
    Helmut 12/05/2009 14:59:32

    Μιλάμε για τρελές αλλαξοκ***λιές !

  10. osaperas avatar
    osaperas 12/05/2009 14:59:45

    Διαφωνώ με τα σχόλια. Η Τζαβέλα θεωρειται πολύ καλή οικονομόλογος με καλές σχέσεις στο εξωτερικό. Για αυτό είναι περιζήτητη από το Κεφάλαιο.

    Και για αυτό το λόγο , σαν καλή επαγγελματίας, έχει αλλάξει διάφορους εργοδότες. Το ίδιο που συμβαίνει με καλούς δικηγόρους δημοσιογράφους κα.

    Εάν κάποιος γνωρίζει ότι είναι ανέντιμη (τα έχει πάρει κάτω από το τραπεζι μέσω οφ σορ εταιριών κλπ) να μας το πει και φυσικά θα αλλάξω γνώμη. Μέχρι τώρα κανείς από τους εργοδότες της δεν την κατηγόρησε για θέματα ηθικής τάξεως.

    Είμαι σίγουρος ότι η επιλογή της να μπει σε εκλόγιμη θέση στο ψηφοδέλτιο του Καρατζαφέρη για την ευρωβουλή ήταν μία ακόμη επαγγελματική της κίνηση.

    Μπορεί εγώ-που πιστευω στην πολιτική-να μην το έκανα αλλά δεν μπορώ να κατηγορώ τους άλλους που το κάνουν (προφανώς επειδή δεν πιστευουν).

    Και κατι τελευταία. Για τους μη επαγγελματίες πολιτικούς δηλαδή για αυτούς οι οποίοι δεν τα κονομάνε από την πολιτική, γιατί είναι κακό να αλλάζουν πολιτικές θέσεις στο πέρασμα του χρόνου; Εμείς όλοι μας έχουμε τις ίδιες απόψεις και ψηφίζουμε τα ίδια κόμματα τα τελευταία 15 χρόνια; Εγώ όχι πάντως

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/05/2009 15:00:51

    Η Frau Helga αυτοπροσώπως. Απολύτως συμβατή.

  12. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 12/05/2009 15:11:44

    @ 10 οsaperas..ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΑΓΕΛΜΑ???

  13. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 12/05/2009 15:15:36

    Μήπως είναι και Ολυμπιακός το λαμόγιο?

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/05/2009 15:21:59

    Το φιλολαϊκό προφίλ που θέλει να πλασσάρει ο ΛΑΟΣ πως συμβιβάζεται με το θατσερικό της σιδηράς αυτής κυρίας;

  15. kanis avatar
    kanis 12/05/2009 15:24:02

    Ακόμη μία "τελίτσα" στο ΜητσοτακοΣημιτικό puzzle!

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/05/2009 15:26:28

    @12 Γιατί δεν είναι; Έχει απο αλλού ένσημα ο ΓΑΠ ή ο Μπελούσι και δεν το ήξερα; Δούλεψε πουθενά ο Άκης ή ο Πάκης; Μην τρελαίνεσαι. Επάγγελμα και μάλιστα προσοδοφόρο του κερατά είναι.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/05/2009 15:32:03

    Το πρότυπο του/της μανατζαρέου της δεκαετίας του '90 έχει αποκαθηλωθεί, ευτυχώς. Δεκάδες στελεχάρες άνδρες γυναίκες οδήγησαν εγωϊστικά τις επιχειρήσεις τους σε κατάρρευση, τους εργαζόμενους σε απόγνωση και τις οικονομίες των χωρών τους στο χείλος του γκρεμού.

  18. osaperas avatar
    osaperas 12/05/2009 15:46:18

    Smash direct

    Νομίζω ότι ΄σαφής. Εγώ δεν θα το έκανα, επειδή πιστεύω στην πολιτική. Επειδή ακριβώς πιστευω οτι η πολιτική δεν μπορέι να ειναι επαγγελμα. Όμως αν το καλοσκεφτούμε μηπως θα έπρεπε να ληταν επάγγελμα η πολιτική; Ίσως να ήταν καλυτερα τα πραγματα. Να έπαιρναν υψηλούς μισθούς και να μην έκλεβαν. Κι κυρίως να υπήρχε η δυντοτητα ναασχοληθούν σοβαροί άνθρωποι.

    Όμως αυτό είναι μία άλλη κουβεντα. ε την ευκαιρία να επισημανω ότι εδω που εχει φτάσει η πολιτική ζωή στη χώρα μας το πρώτο και καθοριστικό κριτηριο για καθε πολιτικό θα πρέπει να ειναι η εντιμοτητα του. Και εμτά η ικανότητα του. Εγώ προσωπικά κουράσθηκα να με κλέβουν(ανεξαρτήτως κομματων)οι πολιτικοί και οι πέριξ αυτών. Τελος παντων.

    Η συζητηση αφορά τη Τζαβέλα. Όπως προαναφερε ειναι μια καλή επαγγελματιας και οι μέχρι τώρα εργοδότες της δεν την εοχυν κατηξγορήσιε για΄θέματα ηθικης ταξεως. Εαν κάποιος σοβαρός σχολιαστής ξέρει κάτι περισσότερο ας μας το πει.

  19. alone avatar
    alone 12/05/2009 16:18:52

    Qosaperas
    Αυτά σε έχει διδάξει η κληρονομιά των προγόνων σου(;)
    που επινόησαν τη δημοκρατία;

  20. osaperas avatar
    osaperas 12/05/2009 16:37:30

    @19
    Δεν καταλαβα τι εννοεις;

  21. theo1611 avatar
    theo1611 12/05/2009 17:21:52

    @17 αλλενάκι

    Αν και φανατικός λάτρης των θεωριών (μοντέλων) που σχηματοποιούν και ταξινομούν την πράξη, ώστε να μπορούν να χρησιμεύσουν για μελλοντικές προβλέψεις, γνωρίζω και τις αδυναμίες της μεθόδου:
    1. Εξαιρέσεις του κανόνα
    2. Ατέλειες των θεωριών και μη επαρκής κάλυψη του πεδίου παρατήρησης (universe of discourse)
    3. Ανεπαρκές πεδίο παρατήρησης

    Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα να γενικεύω για να μπορώ συγκροτημένα και με κάποιες αρχές να εκφράζω τις απόψεις μου, αλλά όταν φτάνει η στιγμή της ειδικής περίπτωσης να εξαντλώ όλη μου την ενέργεια για να μην την κατατάξω σε λάθος γενικευμένο μοντέλο.

    Το ίδιο θα κάνω και για την περίπτωση της κας Τζαβέλα, καθώς παρουσιάζει ένα ενδιαφέρον βιογραφικό, τουλάχιστον ως προς τις μεταβολές κατά την πορεία

  22. rs avatar
    rs 12/05/2009 17:40:07

    Η τέλεια ... πολιτική διαδρομή!!!

  23. donaE avatar
    donaE 12/05/2009 17:49:20

    Το καθε επαγγελμα δημιουργει μια δευτερα φυση στο ατομο,ειναι αληθεια.Μην περιμενετε μια μανατζερ ξαφνικα να συμπεριφερθει σαν φιλολογος η θεολογος την πολιτικη της εκφραση.

  24. charlie avatar
    charlie 12/05/2009 17:53:46

    Να προσθέσω κάτι που έχω διαβάσει για την κυρία:μόλις κατακάθησε ο κουρνιαχτός Κοσκωτά,άρχισε να λάμπει και το επιχειρηματικό αστέρι του υιού ενός εκ των πρωταγωνιστών του σκανδάλου,αυτού με τα πάμπερς...Έγινε ο μπέμπης εστιάτορας και πολλά-πολλά άλλα...Περίεργη σύμπτωση:σε όλες τις εταρείες του, συμμετέχει και η αυριανή ευρωβουλευτίνα μας.

  25. theo1611 avatar
    theo1611 12/05/2009 18:04:19

    @23 donaE

    Σοφή παρατήρηση.

    Γηράσκω αεί διδασκόμενος...

  26. theo1611 avatar
    theo1611 12/05/2009 18:09:00

    Και δεν είναι το επάγγελμα, γενικά, είναι η συγκεκριμένη σταδιοδρομία μέσα από το επάγγελμα:

    Π.χ. Άλλη η δευτέρα φύση του Λυκουρέζου, άλλη του Κούγια, άλλη του Αργυρόπουλου ας πούμε (για να περιοριστούμε στους δικηγόρους)

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/05/2009 18:38:26

    @theo1611: δεν χρησιμοποίησα μοντέλο ανάλυσης για να εκφράσω τη σκέψη μου, περισσότερο εμπειρικά μίλησα. Οι ικανότητες και οι επιστημονικές περγαμηνές της μπορεί να είναι λαμπρές, καμιά αντίρρηση. Όμως η φρενήρης αυτή μεταπήδηση αδιάκριτα από πολιτικό χώρο σε πολιτικό χώρο με προβληματίζει. Ένα ξεκάθαρο πολιτικοκοινωνικό στίγμα σε όλη αυτή την στεγνά "επαγγελματική πολιτική" πορεία εγώ δεν μπορώ να διακρίνω.

    Το ενδιαφέρον βιογραφικό υποδηλώνει την ευφυία της. Αλλα ως εκεί.

  28. Le canard avatar
    Le canard 12/05/2009 18:39:24

    Ποιά η σχέση της κας Τζαβέλλα με Γεωργίου (στέλεχος Ζημενς, δεκαετία 1990, τηλεπικοινωνίες) και Νέγρη (στέλεχος της ΝΔ, λογαριασμοί Γεωργίου για χρήματα Ζημενς); Εστω και σε επίπεδο τσόχας, βρε αδελφέ; Καρατζαφέρη, πες αλεύρι!

  29. laonikis avatar
    laonikis 12/05/2009 18:39:35

    για λυθει η απορια περι του πλευρη θα πω τα εξης.επρεπε να μπει η τζαβελα κατοπιν "εντολων" αλλά επρεπε να φ'υγη ο πρεσβης.η "υποσχεση" απο τον χοντρο για να πεισθει ειναι κανε εσυ στην ακρη, καιγια την "ανταμοιβη" σου,βαζω τον πλευρη δευτερο να εκλεγει.Τον μετακομιζω στην ευρωπη και περνεις εσυ την θεση του στην ελληνικη βουλη αφου εισαι πρωτος επιλαχων κε πρεσβη .ετσι βολευωμαστε ολοι.Το αστειο ειναι οτι εαν δεν βγαλει(που δεν βγαζει) ο χοντρος δυο ευρωβουλευτες θα μεινει ο πρεσβης με την...εδρα στο χερι.Τοτε θα δουμε δραματα.Αυτες τις μαιμουδιες κανει ο χερι-χερις και δεν τον πανε ουτε οι λεγομενοι δικοι του.

  30. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2009 18:39:43

    @ αλλενάκι
    Πολύ εύστοχη η σκέψη σου

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/05/2009 18:46:18

    σ' ευχαριστώ Ορέστιε.

  32. amin ntanta avatar
    amin ntanta 12/05/2009 18:47:57

    κάποιος έγραψε πριν
    ..
    Η ιδεολογια της ομως με αφορα και ειναι αυτη που με λιγα λογια το εχω πει πολλες φορες.
    Ο ΑΓΩΝ ΔΙΑ ΤΗΝ ΣΙΑΓΩΝ!

    η ενσταση.
    όλοι αυτοί τρώνε από νωρίς. τόσα πολλά που όταν φτάνουν στα 60-70 δεν έχουν πλέον δυνατά σαγόνια.

    ίσως η ματαιοδοξία ... ίσως η εκδίκηση.. ίσω η ανάγκη για δημοσιότητα..

  33. donaE avatar
    donaE 12/05/2009 18:59:16

    @ 32 Ισως οι υποχρεωσεις που εχουν δημιουργησει μεταξυ τους.Το ενα χερι πλενει το αλλο...Που να ξεφυγεις.

  34. theo1611 avatar
    theo1611 12/05/2009 19:11:48

    @27 αλλενάκι

    Έβαλες τα πράγματα στη σωστή τους βάση για τη συγκεκριμένη κα Τζαβέλα και όχι γενικά για τους θεοποιημένους super-duper μανατζαραίους της δεκαετίας του 90.

    Πως μπορεί κανείς πλέον να διαφωνήσει μαζί σου?

    Προχωράμε!!!

  35. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/05/2009 21:37:14

    Προτιμώ να ψηφίσω κυνηγούς ή ακόμη και την ανεκδιήγητη Μαίρη Ματσούκα παρά τη Τζαβέλλα του ΛΑΟΣ.

  36. giorgos avatar
    giorgos 12/05/2009 21:51:07

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΤΖΑΒΕΛΑ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ,ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ .

  37. thanos avatar
    thanos 13/05/2009 05:59:08

    Η Κυρια προερχεται απο το Μητσοτακεικο και ειναι φιλοαμερικανιδα,οπως και το Ντορακι. Απο την αλλη πλευρα ο Καρατζαφερης ειναι Η' δειχνει Αντιαμερικανος. Πως γινεται αυτη η συνυπαρξης? μηπως μελλοντικα προκειται να εχομε κανενα ευτυχες γεγονος, Ντορας-Καρατζαφερη?

  38. ^%*%(&% avatar
    ^%*%(&% 13/05/2009 13:04:13

    Η συγκεκριμένη κυρία είναι πρώτο λαμόγιο και επικίνδυνη όπου και να την βάλεις.

    Μου κανει εντυπωση πως την πάτησε ο Καρατζαφέρης που αν μη τι άλλο βλάκας δεν είναι.

  39. Αurora avatar
    Αurora 13/05/2009 14:15:46

    38.
    Φιλοαμερικανακια τα βλασταρια μας, οταν αγνοουν που ανηκουμε σαν εθνος ιστορικα, γεωγραφικα, πολιτισμικα, οικονομικα, συναισθηματικα και συμφεροντολογικα.
    Διπλο παιχνιδι δε γινεται και προπαντος με τους εχθρους της Ευρωπης, που καραδοκουν και επαγρυπνουν πως να την κατακλεψουν οικονομικα για να βγουν απο την πτωχευση.

  40. Axuros avatar
    Axuros 13/05/2009 15:37:55

    Τώρα που ο Καρατζαφέρης μας έδειξες και το... στριγκάκι του, εγώ μόνον μία απορία έχω πια: Τα μέλη του Λ.Α.Ο.Σ. θα φοράνε και μπλουζάκια της Ιντρακόμ ή του... Ολυμπιακού;

  41. babis lazarou avatar
    babis lazarou 13/05/2009 18:49:03

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΕΚΡΥΨΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ Η ΚΑΡΔΙΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΙΕΡΟΣΩΛΥΜΑ. ΕΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ. ΟΤΙ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΓΥΡΟΛΟΓΟΙ. ΟΙ ΣΤΟΛΕΣ ΑΛΑΖΟΥΝ. ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΔΕΝ ΑΛΑΖΟΥΝ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ.

  42. silverkaroll avatar
    silverkaroll 19/05/2009 19:56:07

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

    factorx: φίλε αν θες να κανεις χαρακτηρισμούς και να βαζεις κοσμητικά επίθετα για τον ΛΑΟΣ, όνομα, ταυτότητα και έγγραφα παρακαλώ

  43. Τα ΣΚΑΝΔΑΛΑ του ΛΑΟΣ « WWW.CRETABLOGGER.WORDPRESS.COM avatar