13/04/2010 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τζάμπα μαγκιές άλλο τίποτε.

Αυτή η υπόθεση με το Ταμείο στήριξης της χειμάζουσας ελληνικής οικονομίας του οποίου ηγείται το δεξί χέρι του πρωθυπουργού, ο Φ. Πετσάλνικος, έχει καταντήσει αστεία. Τη μια συναντά κάτι συνταξιούχους που του δίνουν τη σύνταξή του, την άλλη δυο παιδιά που του δίνουν το χαρτζιλίκι τους, την επόμενη τους ομογενείς. Να δούμε ποιος άλλος θα πάρει σειρά στον καναπέ του προέδρου της Βουλής ώστε να βγει φωτογραφία και να κάνει το κομμάτι του.

Αν θέλει ο κ. Πετσάλνικος να γεμίσει το Ταμείο ας κόψει τον 16ο μισθό από τους 2.500 και πλέον υπαλλήλους του στη… ΔΕΚΟ της Βουλής. Ας κόψει μια σειρά από παροχές που παίρνουν οι κακόμοιροι οι βουλευτές μας. Ας κόψει τις αποσπάσεις δημοσίων υπαλλήλων και αστυνομικών στα γραφεία των πολιτικών.

Αλλά όλα αυτά δεν είναι δημοφιλή για το πολιτικό σινάφι του κ. Πετσάλνικου. Μόνο κάποιοι αναξιοπαθούντες που μπλέκουν στα δίχτυα του προέδρου προκειμένου αυτός να πάρει το μελιστάλακτο ύφος και να μας μιλήσει με στόμφο για τη θυσία των Ελλήνων για την πατρίδα. Που ξέρει αυτός από θυσίες;

Ας πάει στην επαρχία να ζήσει με 360 ευρώ το μήνα και ύστερα ας μιλήσει για Ταμεία Στήριξης.

Από τζάμπα μαγκιές άλλο τίποτε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δδ avatar
    δδ 13/04/2010 12:18:34

    Εχουμε εξακριβώσει αν η Βουλή πληρώνει τις διαφημίσεις στην TV ή αν είναι δωρεάν;
    Εαν τις πληρώνει εν μέσω οικονομικής κρίσης μιλάμε για σκάνδαλο ολκής μιας και έχω πολυ μεγάλη αμφιβολία αν τα κατατιθέμενα ποσα θα είναι επαρκή καν για την κάλυψη του κόστους των διαφημήσεων - επομένως τελικά θα μπαίνουμε και μέσα επιδοτώντας τους καναλάρχες!!!

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 13/04/2010 12:21:44

    Λέγε-λέγε και δείχνε-δείχνε,στο τέλος θα το πιστέψουμε ότι υπάρχουν Έλληνες,που συνεισφέρουν στο ταμείο ...στήριξης.Επιτέλους ας βγουν και ας μας πουν τί ποσό έχει συγκεντρωθεί μέχρι τώρα,για να δούμε το πόσο στηρίζουν οι Έλληνες τα ...μέτρα.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΙΩΝΑΣ 13/04/2010 17:40:22

      Μου εκμυστηρεύθηκε ο Κώστας Ροδινός,πως του αποκάλυψε ο Θωμάς Μπακαλάκος,ότι το ποσόν πλησιάζει τις 14.500 ευρώπουλα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 13/04/2010 18:06:45

        Σπάρτακε,
        σταμάτα την παραπληροφόρηση!
        Ξέρεις ότι στο Ταμείο είναι οι εισφορές όλων των βουλευτών (εκτός αυτών του ΚΚΕ), αλλά τη συνδρομή την αναπλήρωσαν οι βουλευτές του ΛΑΟΣ οι οποίοι κατ' εντολή του Προέδρου συνειεσέφεραν εις διπλούν συν τα λεφτά από τα δυό παιδάκια που έσπασαν τον κουμπαρά τους και απο κάποιους άλλους περαστικούς, που δεν γνωρίζω.
        Ξέρεις,επίσης, οτι ο κολλητός σου ο Μπακαλάκος,ο Νταλάρας και άλλοι γνωστοί καλλιτέχνες πρόκειται να οργανώσουν μια μεγάλη συναυλία στο Καλλιμάρμαρο τα έσοδα της οποία,επίσης θα προστεθούν στο ταμείο.
        Ξέρεις, επίσης, ότι επειδή τα χρήματα είναι πολλά θα διοριστεί 15μελές Διοικητικό Συμβούλιο το οποίο θα ταδιαχειρίζεται. Οι αμοιβές του προέδρου και του Διευθύνοντος Συμβούλου δεν θα υπερβαίνουν την αμοιβή του Προέδρου του Αρείου Πάγου.
        Στη συνέχεια επειδή οι δραστηριότητες του Ταμείου θα επεκταθούν θα προσλάβουν με βιογραφικά, άξιους και ικανούς, από τα γραφεία των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ για να στελεχώσουν τις διοικητικές υπηρεσίες.
        Γνωρίζεις, επίσης,ότι για να αυγατήσουν τα χρήματα θα τα επενδύσουν στο χρηματιστήριο, όπως έκαναν και το 1999.
        Και στη συνέχεια θα κατηγορούν την επόμενη κυβέρνηση της Ν.Δ. για αδιαφάνεια και θα ζητούν την σύσταση εξεταστικής επιτροπής.
        Αλλη φορά, να τα αποκαλύπτεις όλα!

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 13/04/2010 19:05:49

        Απαντώ μόνο στην τελευταία σου παράγραφο.(Τα άλλα, μου είναι εμμέσως γνωστά ,από την κουβέντα σου με τον θωμά).Θα τ'αποκαλύπτω λίγα-λίγα,γιατί όπως λέει και η γιαγιά μου,'αγάλι- αγάλι το φιλί γιά ν'άχει νοστιμάδα'.Επειδή όμως,τώρα τελευταία ο ακατονόμαστος Γ.Ντ.κρύβει λόγια,ξέρεις τίποτα σχετικά με το άν παίζει γιά πρόεδρος της επιτροπής ο Δενεντρεπεκλής;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 13/04/2010 19:26:01

        Iδέα δεν έχω,αλλά όλα τα περιμένω!

  3. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 13/04/2010 13:04:34

    ΝΤΡΟΠΗ.

  4. Triantafyllidis avatar
    Triantafyllidis 13/04/2010 13:37:04

    EXETE SKEFTEI POTE POSO KOSTIZEI H DORYFORIKI METADOSI STO KANALI TIS VOULIS?????

  5. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 13/04/2010 14:28:47

    Και σε άλλα θέματα ο Πετσάλνικος είναι προκλητικός. Όταν συναντήθηκε με τους εκπροσώπους των μακεδονικών οργανώσεων της ομογένειας, δεν θα έλεγα πως μίλησε όπως περίμεναν, λόγω θέσης και καταγωγής. Κρίμα.

  6. tom avatar
    tom 13/04/2010 17:29:24

    Ξεφτιλισμένοι πολιτικάντηδες, ξεδιάντροποι.

  7. eo avatar
    eo 13/04/2010 18:43:40

    τελικά τις πληρώνουμε τις διαφημίσεις ναι ή όχι?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ eo 13/04/2010 19:19:41

      Φάκτορα, για ψάξε το θέμα που ρωτάει ο φίλος. Είναι σοβαρό.