#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2011 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τα « υποβρύχια που γέρνουν» στα «τυφλά F16»



Αμυντικό εξοπλισμό που τελικά είναι ...άχρηστος φαίνεται πως αγόρασε η ελληνική κυβέρνηση μετά την δημοσιοποίηση των σκανδάλων για τα πανάκριβα υποβρύχια που ...γέρνουν και τα «τυφλά» F16.

Για την περίπτωση των υποβρυχίων, έχει ήδη κατατεθεί ογκωδέστατη δικογραφία (15.000 σελίδες) στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθήνας, προκειμένου να διερευνηθούν τυχόν ευθύνες του Ακη Τσοχατζόπουλου, τότε αρμόδιου υπουργού Αμυνας, σύμφωνα με τον νόμο περί ευθύνης υπουργών.

Η  Ν.Δ πρότεινε  να σταλεί το θέμα σε Εξεταστική Επιτροπή, χωρίς να αποκλείει και την Προανακριτική. Ο Γ. Μιχελάκης, μάλιστα, σε δηλώσεις του έκανε λόγο για  " ύποπτη σιωπή και αδράνεια» της κυβέρνησης όσον αφορά στο σκάνδαλο των υποβρυχίων.

Και σαν να μην έφτανε αυτός ο πονοκέφαλος, η ιστοσελίδα wikileaksδημοσίευσε τηλεγραφήματα του πρωην Πρέσβη των ΗΠΑ στην Αθήνα, Ντέιβιντ Σπέκχαρντ, σύμφωνα με τα οποία, η Ελλάδα, εκτός από πανάκριβα υποβρύχια που γέρνουν, είχε αγοράσει το 2000 και «τυφλά F16» από την αμερικανική εταιρεία «Lockheed Martin». Τα πολεμικά αεροσκάφη δηλαδή που αγοράστηκαν, και πάλι επί υπουργείας Ακη Τσοχατζόπουλου, δεν διέθεταν συστημάτα αυτοπροστασίας.

Διαβάστε αναλυτικά:

Υποβρύχιες Μίζες: τί λένε οι μάρτυρες για τα "αντισταθμιστικά οφέλη" - 15.000 σελίδες κατηγορητήριο

Πρόταση ακόμα και για Προανακριτική Επιτροπή "βλέπει" η Ν.Δ

Αποκαλύψεις wikileaks για "τυφλά" F16 που αγόρασε η Ελλάδα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. διηνεκης avatar
    διηνεκης 27/03/2011 13:36:26

    βρε των ακη οπου μιζα και ακης απο πισω

  2. GSV avatar
    GSV 27/03/2011 13:36:43

    Ωρες ωρες ειναι να απορει καποιος! Οι επιλογες για τον αμυντικο εξοπλισμο γινονται συμφωνα με τις αναγκες της χωρας? η συμφωνα με το που υπαρχει μεγαλυτερη μιζα?

    Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι εαν η αγορα μουλαριων ειχε μεγαλυτερα περιθωρια μιζας απο οτι η αγορα αρματων, θα αγοραζαμε μουλαρια!

    Ολα σε αυτη τη χωρα θα τα δουμε! Υποβρυχια που γερνουν, αεροπλανα τυφλα και κανενας δεν ειναι υπευθυνος.

  3. Αγανακτησμένος μετανάστης avatar
    Αγανακτησμένος μετανάστης 27/03/2011 13:59:25

    Μα πώς είναι δυνατόν αυτούς τους προδότες αρχικλέφτες να μην μπορεί να τους δικάσει κανείς. Όπως φαίνεται ο νόμος δικάζει μόνο τους φτωχούς βιοπαλαιστές.
    Γιαυτό πάμε κατά διαόλου

  4. manos avatar
    manos 27/03/2011 14:43:59

    Ο Παπανδρέου δεν ήταν υπουργός, βουλευτής, ή whatever, σε κυβερνήσεις του ΠΑσόκ?
    Τώρα λοιπόν τι λέει για όλα αυτά?
    Και μόνο ο Τσοχατζόπουλος βούταγε στο μέλι?
    Ε ρε, για γέλια είμαστε.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ manos 27/03/2011 17:58:56

      ηταν και ΠΑΡΑΗΤΑΝ.... ο Υπουργος Εξωτερικων μαλιστα, αυτος που εκανε τις Δημοσιες σχεσεις με ολους τους παραεξω......

  5. Aggelos avatar
    Aggelos 27/03/2011 14:56:18

    μελος του υπουργικου συμβουλιου ηταν,,και υπεγραφε νομιζω τις μεγαλες συμφωνιες,,
    οποτε μια χαρα ηξερε..
    απλα δεν σχολιοταν,,ηταν τουριστας αυτος..

  6. Silverakos avatar
    Silverakos 27/03/2011 16:02:40

    Μιλάμε για το σύστημα αυτοπροστασίας-ηλεκτρονικού πολέμου (ανιχνεύει εχθρικά ραντάρ και πυραύλους) ASPIS ΙΙ και όχι για το ραντάρ (τα γνωστά τυφλά Miraz-2000 τα οποία τα αγοράσαμε με υποβαθμισμένο ραντάρ).
    Κατά ''παράδοση'' η Ελλάδα δεν αγόρασε κανένα F-16 με ενσωματωμένο σύστημα αυτοπροστασίας καθώς έδινε εργολαβία σε ξένες εταιρίες να αναπτύξουν συστήματα κατά παραγγελία. Αυτή η τακτική είχε σαν αποτέλεσμα τεράστιες καθυστερήσεις και για πολλά χρόνια τα αεροσκάφη να πετούν χωρίς τα συστήματα (σε περίπτωση πολέμου θα την είχαν κάτσει).
    Τώρα το ASPIS II είναι η εξέλιξη του Ι που φορούν τα πρώτα 80 αεροσκάφη (το οποίο επίσης έκανε κάποια χρόνια για να τοποθετηθεί) και δεν έχει γίνει αποδεκτό από την ΠΑ λόγω αποκλίσεων από τις προδιαγραφές .
    Λοιπόν και για τα F-16 block 52 (60 αεροσκάφη αγόρασε ο Σημίτης και 30 ο Καραμανλής) ευθύνες υπάρχουν και στη ΝΔ καθώς όταν ο Χοντρός παρήγγειλε τα 30 F-16 επί υπουργείας Σπήλιου ο τελευταίος δεν φρόντισε να πιέσει την εταιρία ενόψει της νέας παραγγελίας, για την επίλυση των προβλημάτων του συστήματος αντίθετα παρήγγειλε τα αεροσκάφη με αυτό ενσωματωμένο χωρίς να έχει πριν γίνει αποδεκτό από την ΠΑ. Δηλαδή το ASPIS II δεν είχε γίνει αποδεκτό για την πρώτη παρτίδα (60) αεροσκαφών και το αγοράσαμε ξανά και για τα υπόλοιπα 30 και μάλιστα ενσωματωμένο δηλ χωρίς τη δυνατότητα να αρνηθείς την παραλαβή του συστήματος ξεχωριστά από το αεροσκάφος. Φυσικά και η εταιρεία (Raytheon) που είναι η ίδια που μας έχει μοσχοπουλήσει και τους πάτριοτ ήξερε ότι θα αποδεχόμασταν τελικά το σύστημα μαζί με τη δεύτερη παρτίδα αεροσκαφών αφού το σαίνι ο Σπήλιος φρόντισε να το ενσωματώσει στα αεροσκάφη τα οποία ή τα παραλαμβάνεις πακέτο με όλα (ραντάρ κινητήρες κτλ) είτε όχι.....
    Φυσικά μην αναφέρω τι έκανε ο κύριος τίποτα που τον διαδέχθηκε στο υπουργείο άμυνας.
    ΥΓ: οι σοβαρές χώρες που αγοράζουν όπλα για την εθνική τους άμυνα και όχι για τις μίζες αναπτύσσουν μόνες τους τα συστήματα ηλ πολέμου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Silverakos 27/03/2011 19:52:20

      Τον Γραψα γιατι τον εφαγαν αραγες???......

      ΠΠ

  7. kiki avatar
    kiki 27/03/2011 20:00:15

    Στα F16, ποια ηταν η συμετοχη της κ.Μαθιοπουλου ως μεσολαβητριας της εταιρειας, για την αγορα, και ποσα ελαβε ως προμηθεια η ιδια.
    επισης το ευαγες ιδρυμα Λαμπρακη
    σαυτην την αγοροπωλησια σε συνεργασια με αλλον εκδοτη,

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 27/03/2011 21:59:31

    Τα ¨τυφλά" Φ-16 και τα κλείνοντα υποβρυχια θα ήταν τεχνικά προβήματα μόνο και όχι δυνητικά καταστροφικά εθνικά αν δεν υπήραν οι ανθελληνικές πράξεις των μελων της ελιτ μας που μόνο την τσέπη της σκέφτεται.
    Πάω στοίχημα ότι δυσπατρίδες τύπου Άκη κ.α. αυτή την στιγμή θα τρωγοπίνουν "εις υγείαν των κορόϊδων". Τα χάλια μας υπογραμμίζονται απο το γεγονός ότι τύποι σαν αυτόν έγιναν σχεδον πρωθυπουργοί. Τι κατάντια Θεε μου.

  9. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 27/03/2011 23:53:39

    οπου Γιωργος και μαλαμα στο τραγουδι , οπου Ακης και λαδωμα στην ζωη

  10. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 28/03/2011 09:38:07

    Κ ρ ε μ ά σ τ ε τους ψηλά.