#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/01/2010 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τα «λεφτά υπάρχουν» στο «μαύρο φίδι που μας έφαγε»



Απίστευτα πράγματα ζει αυτή η χώρα τις τελευταίες ημέρες στο μέτωπο της οικονομίας. Χρειάστηκαν τρεις μήνες στην κυβέρνηση για να καταλάβει το μέγεθος της οικονομικής καταστροφής που έχει υποστεί η χώρα και από τα μέτρα κοινωνικού χαρακτήρα πάει ολοταχώς προς μια πολιτική πολύ σκληρής, θατσερικού τύπου θα λέγαμε, αν δεν είχαμε να κάνουμε με... Σοσιαλιστές.

Μόλις χθες λοιπόν, ανακάλυψε ο κ. Παπακωνσταντίνου και οι φωστήρες του υπουργείου Οικονομικών ότι τα... κουκιά δεν βγαίνουν και πως ο προϋπολογισμός που ο ίδιος παρέδωσε με το περίφημο USB ήταν απλά κουρελόχαρτο. Ενώ λοιπόν ο προϋπολογισμός προέβλεπε μείωση του ελλείμματος στο 9,1% τώρα αίφνης (ή μήπως έχει βάλει το χεράκι της η Κομισιόν) ότι πρέπει να το μειώσουν στο 8,7%. Αυτό σημαίνει επιπλέον έσοδα ενός δισ. ευρώ που πρέπει να βρεθούν πάση θυσία.

Έτσι, η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι δεν ισχύει η αύξηση κατά 10% του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα ποτά και τα τσιγάρα, αλλά η αύξηση θα είναι τουλάχιστον 20%, ίσως και 30%.  Στόχος, περίπου 400 εκατ. ευρώ επιπλέον από αυτά που είχαν προϋπολογιστεί.

Επίσης, ανακοίνωσε ότι θα περικόψει τα επιδόματα ακόμη και πάνω από 10%. Σχεδιάζει δε την προοδευτική περικοπή των επιδομάτων, ανάλογα με τα εισοδήματα των μισθωτών. Όμως,  τι είναι πλούσιος μισθωτός σ' αυτή τη χώρα; Εκείνος που δουλεύει 20 χρόνια, έχει μια καίρια θέση στον κρατικό μηχανισμό, ή είναι εκπαιδευτικός και παίρνει 2.001 ευρώ; Διότι αν βάλει εκεί το όριο η κυβέρνηση τότε πάμε σε σφοδρή επίθεση στα μεσαία εισοδήματα.

Και το περίφημο προεκλογικό τσιτάτο του Γ. Παπανδρέου ότι τα λεφτά υπάρχουν και δεν χρειάζεται να μειωθούν οι μισθοί πάει περίπατο. Διότι με το πάγωμα των αυξήσεων σε συνδυασμό με τις περικοπές των επιδομάτων πάμε φέτος για μεγάλη μείωση των εισοδημάτων μισθωτών.

Αν, λοιπόν, κάθε ημέρα που περνά το ΠΑΣΟΚ ανακαλύπτει ότι η οικονομία είναι χειρότερη απ' ότι περίμενε τότε... μαύρο φίδι που μας έφαγε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. JOHN avatar
    JOHN 05/01/2010 09:54:40

    Μα το παιγνιδι ειναι ξεκαθαρο.Η φθαρμενη κυβερνηση Καραμαλη,δεν μπορουσε να περασει αυτα τα μετρα,κι εκανε πασα στο Γιωργακη που εχει και τα συνδικατα μαζυ του!!Αλλα μεχρι που θ αντεξει ο κοσμος?Οι εκλογες δεν εδωσαν λυση,που θα στραφουν οι ολοενα και περισοτεροι εξαθλιωμενοι?

  2. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 05/01/2010 10:20:51

    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ:

    1,- ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΟΛΟΙ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ ΜΕ ΠΡΩΤΟ
    ΚΑΙ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.


    2.- ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ, ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/01/2010 10:30:25

    Αυτά που θα περάσουμε μπορεί να είναι πολύ πιο περίεργα από ο΄τιδήποτε "θατσερικό".

    Η Θάτσερ είχε βασικά διαρθρωτικά προβλήματα αναποτελεσματικότητας σε μερικούς κλάδους. Εμείς έχουμε τα ίδια και χειρότερα, ΣΥΝ το ασφαλιστικό, ΣΥΝ το χρέος, ΣΥΝ τον υπερχρεωμένο φουκαρά, ΣΥΝ την Ύφεση! Με μόνη "βοήθεια" αυτό που λέμε θα πατάξουμε, την παραοικονομία. 2 εξισώσεις με 4 αγνώστους.

    Και καλά κάνει και δεν μας εμπιστεύεται κανείς. Δεν βλέπω προσπάθεια διαρθρωτικών αλλαγών. Βλέπω προσπάθεια διαρθρωτικών κοροϊδιών. Π.χ., δεν έχουμε λεφτά για επιδοτήσεις κρατικοδίαιτων, δεν μας παίρνει να φορολογήσουμε για επιδοτήσεις κρατικοδίαιτων, ας αυξησουμε τα τιμολόγια της ΔΕΗ για να τα δώσουμε στους κρατικοδίαιτους!

    Λες και ο φορολογούμενος είναι άλλος από τον πελάτη της ΔΕΗ!

    • pampam avatar
      pampam @ archaeopteryx 05/01/2010 11:59:47

      Στους κρατικοδίαιτους μεγαλοεπιχειρηματίες.

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 05/01/2010 10:38:44

    "Εκείνος που δουλεύει 20 χρόνια, έχει μια καίρια θέση στον κρατικό μηχανισμό, ή είναι εκπαιδευτικός και παίρνει 2.001 ευρώ;"

    Ο μέσος καθαρός μισθός εκπαιδευτικού δεν είναι ούτε 1300. Με τα επιδόματα.

  5. pampam avatar
    pampam 05/01/2010 12:24:32

    «…με το πάγωμα των αυξήσεων σε συνδυασμό με τις περικοπές των επιδομάτων πάμε φέτος για μεγάλη μείωση των εισοδημάτων μισθωτών.»
    Μείωση μισθών έχουμε για τους έχοντες μηνιαίο μεικτό 2000 + 1. Δηλαδή 10% μείον από τα «επιδόματα» (που δίνονται ως επιδόματα για να μη συνυπολογίζονται στη σύνταξη) = -4%. Αυτό λέγεται «πάγωμα»!
    Έχουν ΗΔΗ μειώσει και συντάξεις, με διάφορα νομικά τερτίπια, κατά 150 ευρώ… μηνιαίως.
    Το θέμα είναι πως αυτοί, νυν και πρώην, κακοδιαχειρίστηκαν, έφαγαν, έκλεψαν τα χρήματά μας.
    Ποια είναι η τιμωρία τους;;;;

  6. Johny avatar
    Johny 05/01/2010 15:38:29

    Μ' αυτά και μ' αυτά, κατάντησε το τσιγάρο και το ουίσκι είδος πολυτελείας.
    Έχετε πάρει χαμπάρι ότι χτυπάνε ψιλικατζίδικα και κάβες, όοοχι για να πάρουν τα λεφτά του ταμείου, αλλά για τα... πιοτά και τα τσιγάρα.

    Χτύπησαν την ψιλικατζού της γειτονιάς μου και της πήραν όλες τις κούτες τσιγάρα και πούρα που είχε. Μιλάμε δεν αφήσανε φιλτράκι να πέσει κάτω. Ξέρετε πόσα θα βγάλουν μεταπουλώντας τα σε περίπτερα; To worst case scenario είναι πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ μου είπε έξαλλη η φουκαριάρα η γυναίκα!

  7. surabayias avatar
    surabayias 06/01/2010 00:19:02

    Επειδή βλέπω οτι ο αρμόδιος υπουργός δυσκολεύεται να βγάλει μια άκρη με μισθούς και συντάξεις στις ΕΤ, μήπως να καλέσει σε βοήθεια τον Θόδωρα;; Δεν είναι ντροπή να ζητάμε την βοήθεια των συνανθρώπων μας...Μπορεί να τον βάλει και στο παιχνίδι..Ευκαιρία ψάχνει.