#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/07/2013 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από πότε πρέπει μια συνέντευξη να «στήνεται» κύριε Τσίπρα;



Αν και δεν είναι η πρώτη φορά που θα μας… κρεμάσουν στα μανταλάκια τα ξένα μέσα ενημέρωσης, αυτή τη φορά έχει ιδιαίτερη σημασία καθώς πρόκειται για μια συνέντευξη του Αλέξη Τσίπρα που δεν έγινε ποτέ.

Ο λόγος για τη συνέντευξη στην «Frankfurter Allgemeine Zeitung» που κόπηκε από τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ επειδή εξοργίστηκε από τον δημοσιογράφο Μίκαελ Μάρτινς για τις ερωτήσεις που του έκανε.

Ούτε λίγο ούτε πολύ, μάλιστα, η Κουμουνδούρου κάνει λόγο για «στημένη» υπόθεση που μπορεί να έχει βάλει το δαχτυλάκι της… η Νέα Δημοκρατία. Όπως λέει κι ο λαός «όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται» γι’ αυτό και ο Τσίπρας εξοργίστηκε όταν ο δημοσιογράφος του θύμιζε κάποιες από τις ατάκες που έχει πει σε διάφορες προεκλογικές του ομιλίες. «Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ υπέστειλαν την ελληνική σημαία και την παρέδωσαν στην Άγκελα Μέρκελ». Το είπατε αυτό; Ρώτησε ο Γερμανός, σύμφωνα με τα όσα είπε ο ίδιος για το επεισόδιο. Σύμφωνα με τον δημοσιογράφο, αρχικά ο κ. Τσίπρας του απάντησε ότι «δεν θυμάται» αν το είπε για να ισχυριστεί στη συνέχεια ότι ουδέποτε είπε κάτι τέτοιο. Στη συνέχεια, σημειώνει στην επιστολή του, διέκοψε τη συνέντευξη κατηγορώντας τον για «άρρωστες προθέσεις» και «έλλειψη ευγένειας». «Αν ο κ. Τσίπρας ερχόμενος αντιμέτωπος με τα δικά του λόγια με χαρακτηρίζει ''ανήθικο'' τότε αυτό λέει περισσότερα για εκείνον παρά για εμένα», καταλήγει ο Γερμανός δημοσιογράφος.

Ο Μάνινγκ, που λέει ότι θα απαντήσει καταλλήλως στην έκδοση της Κυριακής, υποστηρίζει ότι ο Τσίπρας του είπε με πολλά νεύρα ότι η συνέντευξη «θα γίνει σε μια άλλη ζωή». Σύμφωνα με την… γερμανική πλευρά έγιναν τα εξής:

- Σε επιστολή του προς τον Αλέξη Τσίπρα και την υπεύθυνη του γραφείου Τύπου, ο Γερμανός υπαινίσσεται παρέμβαση από την Κουμουνδούρου στο ρεπορτάζ και τις πηγές του κι επιστρέφει στον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης τον επιθετικό προσδιορισμό του «ανήθικου».

- Ο Γερμανός δημοσιογράφος ισχυρίζεται πως η υπεύθυνη Τύπου του Αλέξη Τσίπρα μετά την συνέντευξη επικοινώνησε με δημοσιογράφους από την «Καθημερινή» και τον ίδιο και ρωτούσε εάν είχε συναντήσει τον Αλέξη Παπαχελά και οποιονδήποτε δημοσιογράφο της ελληνικής εφημερίδας προκειμένου να προετοιμάσει τις ερωτήσεις του για τη συνέντευξη και αναρωτιέται αν κάτι τέτοιο θεωρείται φυσιολογικό για την υπεύθυνη Τύπου του αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.

- Όλες οι ερωτήσεις που απηύθυνε στον Αλέξη Τσίπρα, σημειώνει στην επιστολή του, βασίζονταν σε δημοσιεύματα της «Αυγής» και ομιλίες του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης, και όχι σε φήμες και δηλώσεις τρίτων, όπως τον κατηγόρησε η Κουμουνδούρου.

- Ισχυρίζεται πως η επίμαχη ερώτηση που εξόργισε τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ, κάνοντάς τον να διακόψει την συνέντευξη αφορούσε δήλωση του από την προεκλογική του ομιλία στην Ομόνοια το 2012

Φυσικά, μέσω της Αυγής, γίνεται λόγος για προκλητική στάση του δημοσιογράφου, για ανηθικότητα και για στημένη συνέντευξη που έγινε κατόπιν συνεννόησης, προφανώς με κάποιους «κακούς» που θα ήθελαν να εκθέσουν τον Τσίπρα.

Πολλά νεύρα έχει ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης διότι δεν μπορεί να τον πείραξε η συγκεκριμένη ερώτηση. Έχει πει πολύ χειρότερα για την κυβέρνηση, και ο ίδιος και βασικά του στελέχη. Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνει αν ο δημοσιογράφος τον ρωτούσε αν κάποιος είπε «ραντεβού στα γουναράδικα» ή «θα γίνει της Λιβύης» και άλλα όμορφα που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς; Ας προσέχει λοιπόν ο κ. Τσίπρας με πιο τρόπο προσπαθεί να ανέλθει στην εξουσία. Ανηθικότητα είναι όταν προσβάλλεις έναν ολόκληρο λαό βρίζοντας από το πρωί ως το βράδυ τη νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση και κάνοντας λόγο για πραξικοπήματα, χούντες και άλλα όμορφα.

Και στο κάτω – κάτω από πότε πρέπει μια συνέντευξη να «στήνεται» πρώτα από το γραφείο τύπου της Κουμουνδούρου; Έπρεπε να τους τη στείλουν με έτοιμες απαντήσεις από τον Σκουρλέτη για να είναι ευχαριστημένοι όλοι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GJ avatar
    GJ 26/07/2013 14:28:21

    Αυτός ο τύπος θελει να γίνει και πρωθυπουργός? Μάλλον μέχρι "προεδρος 15μελούς Λυκείου" τον κόβω. Λυπάμαι που η αξιωματική αντιπολίτευση αυτής της χώρας είναι αυτού του επιπέδου.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ GJ 26/07/2013 18:09:52

      Έχει και πιο κάτω. Μόνο που δε θα φανεί επειδή δε θα δημοσιευθεί η συνέντευξη. Και ήθελε και ντιμπέιτ με Σαμαρά τα μούτρα του. Πρόβατο στη σφαγή θα ήταν και θα έκαναν πλύση εγκεφάλου τα ΜΜΕ που τον στηρίζουν να κάνουν το άσπρο-μαύρο την άλλη μέρα όπως έκαναν στο ντιμπέιτ Καραμανλή-Παπανδρέου πριν τις εκλογές του 2009...

  2. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 26/07/2013 14:36:39

    «Αν ο κ. Τσίπρας ερχόμενος αντιμέτωπος με τα δικά του λόγια με χαρακτηρίζει ”ανήθικο” τότε αυτό λέει περισσότερα για εκείνον παρά για εμένα»

    Όλα τα λεφτά.

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 26/07/2013 14:40:17

    Κι ύστερα από αυτά ο Σύριζα και ο κ.Τσίπρας, καμώνονται τους κοπτόμενους για την ανεξαρτησία της δημοσιογραφίας και την ελευθερία του τύπου ...
    Μήπως, αυτό είναι το όραμά του Σύριζα,
    για μια δήθεν ανεξάρτητη κρατική τηλεόραση (Πχ ΕΡΤ);
    να μπορεί να στήνει τις ερωτήσεις των συνεντεύξεων του,
    να πετάει έξω τους δημοσιογράφους που δεν πειθαρχούν προς τις υποδείξεις του,
    να παρακινεί το χαφιεδισμό εναντίον ανεπιθύμητων δημοσιογράφων, από συναδέλφους τους ;
    κτλ κτλ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ roadrunner 26/07/2013 18:10:20

      Θέλουν να κρυφτούν και ο εκνευρισμός δε τους αφήνει...

    • Sideris avatar
      Sideris @ roadrunner 27/07/2013 16:06:54

      Πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει πολιτικός (οποιασδήποτε πλευράς) που δεν κανονίζει από πριν τι θα τον ρωτήσουν και τι θα απαντήσει;

      • τέστε avatar
        τέστε @ Sideris 27/07/2013 18:55:15

        NAI υπάρχουν...και κυρίως όταν οι δημοσιογράφοι είναι ξένοι ,όπως για παράδειγμα η συνέντευξη του κ Δένδια στο ΒΒC στην εκπομπή HARD TALK.

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 26/07/2013 14:53:25

    Δεν φταίει ο κ. Τσίπρας.
    Είναι λάθος κατά πρώτο λόγο του Γραφείου Τύπου του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ. Και κατά δεύτερο, της Σύνταξης της "Αυγής".
    Το Γραφείο Τύπου παραβίασε βασικό ¨κανόνα εμπλοκής". Ο κανόνας είναι : Συνεντεύξεις του προέδρου σε ξένους δημοσιογράφους πρέπει να δίνονται μόνον εκτός Ελληνικού εδάφους. Και όταν δημοσιευονται σε ξενες εφημερίδες, πρέπει να κρατιούνται μακριά απο το μέσο Ελληνικό κοινό. Πρέπει να είναι προσιτές μόνον στους επιλεγμένους Έλληνες αναγνώστες που διαβάζουν συστηματικά ξένο τύπο.
    Από την άλλη, οι ρητορικές "κορώνες" σε ομιλίες του προέδρου που απευθύνονται στο ευρύ Ελληνικό κοινό, δεν πρέπει να πέφτουν σε χέρια "ανεύθυνων" (π.χ. δημοσιογράφων αντίπαλων πολιτικά εφημερίδων). Τις δίνουν και παραπέρα. Κακώς η "Αυγή" δημοσίευσε σε γραπτό κείμενο την εν λόγω "κορώνα" περί σημαίας και Αγγελικής. Αυτά είναι μόνον για τον ρητορικό προφορικό λόγο, για να τα ακούμε εμείς, η "πλέμπα".
    Δεν διδάχθηκαν απο το ένδοξο παρελθόν, δεν θυμούνται; Μια μακακία είχε πεί ο αείμνηστος, "Τσοβόλα δωσταόλα". Πέρασε κατα λάθος από το κόσκινο του κυρ-Σταύρου, τη δημοσίευσαν γραπτή, έμεινε αθάνατη...
    Και συνεχίζουν να τον "ξεσκίζουν" γι αυτήν την εξυπνάδα ακόμη και τώρα, τόσα χρόνια μόνιμα εγκατεστημένο στο μαγαζι του κυρ-Πέτρου...

    • Albert avatar
      Albert @ Uncle Stgm 26/07/2013 17:27:01

      Επειδή στη δική μας πιάτσα πολιτικοί και δημοσιογράφοι είναι στην ίδια παρέα, νομίζουν ότι έτσι είναι και έξω. Τρανή απόδειξη του θράσους και της αμάθειας της εν λόγω κυρίας, ότι επιχείρησε να τον διαβάλει στο αφεντικό του, με τα γνωστά υπονοούμενα: ...In this Email you, in the name of Mr. Tsipras, claim that I went "way beyond the journalistic working ethics" and used „rumours, statements of third persons and information taken without double-checking" as a basis for my questions and thus was unprofessional and even on the level of "yellow press" ("Klatschpresse"). You probably understand, that those are serious allegations against a journalist who depends on his reputation.

  5. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 26/07/2013 15:26:45

    Καλα ειναι σοβαρος αυτος ο Γερμανος δημοσιογραφος που ηθελε συνεντευξη με τον Τσιπρα, χωρις να του δωσουν οι συντροφοι τις ερωτησεις; Αν ρωταγε συμπατριωτες του της πρωην Ανατολικης Γερμανιας, πως γινονται οι συνεντευξεις με φασιστικης νοοτροπιας αριστερους δεν θα εκανε το ολισθημα να υποβαλλει δικες του ερωτησεις. Το οτι η ερωτηση στηριζοτανε σε κατι που ειπε ο Τσιπρας, τον κανει περισσοτερο υποπτο. Ποιος ειναι αυτος δηλαδη που νομιζει οτι μποτει να θυμιζει τι ειπε ο πεφωτισμενος;

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 26/07/2013 17:58:20

    αν ερθουν αυτοι στην εξουσια χουντα θα κανουν..πωπω

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Aggelos 26/07/2013 18:11:47

      Τέτοιοι "δημοκράτες" και "προοδευτικοί" που είναι οι κύριοι του σύριζα...

  7. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 26/07/2013 18:16:19

    Εντάξει, να την παρουσιάσετε την θέση και την άποψη των ΓΕΡΜΑΝΩΝ για το πώς και γιατί έγιναν έτσι τα πράγματα, αλλά, ντροπή βρε παιδιά, παρουσιάστε τουλάχιστο ΚΑΙ τη θέση των εμπλεκόμενων Ελλήνων, στο κάτω κάτω ΕΛΛΗΝΙΚΟ μέσο ενημέρωσης είστε, δεν είστε η Αλτσάιτουγκ πώς στην ευχή λέγεται...

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Ρύκιος 26/07/2013 19:37:22

      Ξεχνάτε ότι στις συνεντεύξεις υπάρχουν και κασετόφωνα εγγραφής, όπως κι ότι υπάρχουν και δικαστήρια όπου κανείς μπορεί να προσφύγει αν εφημερίδα δημοσιεύσει ψεύδη. Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια, ας περιμένουμε να δημοσιεύσει η εφημερίδα την Κυριακή την "εκδοχή" του δημοσιογράφου και την αγωγή που θα τους κάνει (;) ο κ. Τσίπρας. Γιατί άλλο οι κουτσαβακισμοί στα κανάλια κι άλλο η έκθεση στη δημοσιότητα της δικαιοσύνης.

  8. nikos avatar
    nikos 26/07/2013 19:02:37

    Σε κανέναν, άλλο τόσο στον αρχηγό της αξιωματικής
    αντιπολίτευσης, δεν κάνεις συνέντευξη με ύφος ειρωνικό και είναι αντιδεοντολογικό να αναπαράγεις κακοήθειες.

    • WY avatar
      WY @ nikos 26/07/2013 19:58:17

      Mά τί λές τώρα??
      Ένα ## εγέρθητι ## ,έγινε αιτία νά χλευάση όλη ή ντόπια πλέμπα τών δημοσιογράφων/ΜΜΕ,τόν αρχηγό κοινοβουλευτικού (καλώς-κακώς) κόμματος!!
      Ισχυρίζεσαι τά ίδια,όπως στό σχόλιό σου καί δι΄αυτήν τήν περίπτωση??

      Ξέρεις κάτι ??
      Κάποτε ένας υψηλά ιστάμενος σύνεδρος τής Κ.Ε. τών σοβιέτ,πού παρευρίσκετο σέ ομιλία τού Στάλιν,χειροκρότησε χαλαρά τόν πατερούλη καί τήν επόμενην ημέρα παραθέριζε στά Γκουλάγκς. (Σολζενίτσιν).
      Μάλλον τυχερός ήταν ό έν λόγω δημοσιογράφος!!
      Σκέψου νά έπαιρνε συνέντευξη τού Τσίπρα π.χ. τού χρόνου,πού θά είναι πρόεδρος τών Σοβιέτ τής Ελλάδος!!!

      Ψηλά τόν έχει πάρει τόν άμανέ τό τσογ......παιδο καί θεωρεί τόν εαυτόν του, ιστορικό διάδοχο τού Στάλιν κι εμάς κολίγους!!!!
      ΑκΓια!!!!!

  9. καρ avatar
    καρ 26/07/2013 19:16:16

    Πιθανολογώ μιας και δεν έχουμε πλήρη εικόνα, ότι ο Γερμανός ήταν μάλλον προκλητικός -έχουμε άλλωστε αρκετά δείγματα του πόσο μπορεί να λαϊκίζει ο γερμανικός τύπος, "έγκριτος" ή μη... Ελπίζω να μην τα βρουν οι Γερμανοί μπροστά τους...
    Ο κος Τσίπρας είναι αρκετά σοβαρός και υπεύθυνος στις διεθνείς επαφές που έχει κάνει ως τώρα και παρά το ασφυκτικό πρέσινγκ που έχει δεχτεί έχει αποφύγει το μεγάλο λάθος -οι περισσότερες κατηγορίες που έχει δεχτεί είναι μάλλον "virtual".
    Προφανώς δέχτηκε να δώσει τη συνέντευξη για να ρίξει γέφυρες φιλίας με το γερμανικό ακροατήριο. Αυτό είναι αναγκαίο και για τις διμερείς μας σχέσεις και για την ευρωπαϊκή υπόθεση. Από τη στιγμή που ο δημοσιογράφος ήθελε να δημιουργήσει ένα προϊόν που θα στρεφόταν αποκλειστικά γύρω από διχαστικά περιστατικά και μη θέλοντας να συμβάλει στη βελτίωση του κλίματος, καλά έκανε ο Πρόεδρος του Σύριζα και είπε "δεν θα πάρω". Και μακάρι να συνεχίσει να εκθέτει τις διχαστικές και λαϊκίστικες φωνές και στην Ελλάδα και στην Γερμανία.

  10. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 26/07/2013 19:57:33

    Δεν ξέρω αν αυθαδίασε ο Γερμανοκαφρούλης και υπερέβη τα ...εσκαμμένα, αλλά καθόλου δε με πειράζει που τον έστειλε ο κ.Τσίπρας. Εδώ ο κόσμος χάνεται, έρχεται ο κάθε άσχετος κι ανοίγει αποπροσανατολιστικές συζητήσεις για το παρελθόν. Ο κ. Μίκαελ Μάρτινς, καλά θα κάνει να πάει να πάρει συνέντευξη από την κυραΜέρκελ και να τη ρωτήσει αν είμαστε προτεκτοράτο της, αν η ανεργία μας που είναι και δικό της κατόρθωμα την ευχαριστεί, αν την ικανοποιεί που πεινάνε και αυτοκτονούν χιλιάδες Έλληνες, πόσα κέρδισε από τον τοκογλυφικό δανεισμό μας και τόσα άλλα, πολλά και άκρως ενδιαφέροντα που θέλουμε να πληροφορηθούμε. Οι άσκοπες μπαλωθιές του κάθε αλλοδαπού εγκάθετου υπαλληλίσκου στον αέρα, δεν μας συγκινούν. Είμαστε αποκλειστικά προσηλωμένοι στα καθημερινά μας προβλήματα. Ας μη χάνουνε άλλο τον ...πολύτιμο καιρό τους.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΑπυθιΑ 26/07/2013 22:18:35

      Ο κ. Τσίπρας ήταν στο Αμβούργο τον Δεκέμβριο, αλλά σε εκδήλωση αρκετά πιό φιλικής εφημερίδας, της "Zeit" (Gerd Bucerius Institut) .
      Αντίθετα, η FAZ άν και έγκυρη, πρόσκειται στενότατα στο κόμμα της κ. Μέρκελ, και φυσικά υποστηρίζει όσο μπορεί την σημερινή Ελληνική κυβέρνηση.
      Το πρόβλημα είναι ότι άλλα είπε ο κ. Τσίπρας στην εκδήλωση της Zeit και άλλα λέει στους Έλληνες πολίτες (αυτά που θέλουν ν' ακούσουν).
      Προφανώς ο δημοσιογραφος της FAZ πήγε "διαβασμένος" για να τον στριμώξει - και σοβαρά τώρα, λέτε να μην έχει σημασία η κομματική στράτευση της FAZ;
      Λέτε επίσης ότι η Zeit έδωσε βήμα στον κ. Τσίπρα για λόγους ανεξάρτητους από την κομματικό ανταγωνισμό;
      Όσοι προσπαθειτε να μας πείσετε με απολιτικό - αταξικό τρόπο, ότι δεν υπάρχουν κομματικοί - πολιτικοί - ταξικοί ανταγωνισμοί, αλλά μόνον ¨κακοί Έλληνες" και "καλοί Γερμανοί" (ή τούμπαλιν, το ίδιο κάνει), υποτιμάτε την νοημοσύνη μας.
      Φοβάστε τους ταξικούς αγώνες, το σχίσμα που χωρίζει τις κοινωνίες. Και πάτε να το εξορκίσετε μετατρέποντας τα πάντα σε "διαφωνίες εθνών".
      Αυτό ακριβώς κατέστρεψε την Ελλάδα τις δεκαετίες 1990 - 2000, κάνοντας ασύδοτους και ανεξέλεγκτους τους έχοντες και κατέχοντες.
      "Δώσε αέρα στο χωριάτη, και θ' ανέβει στο κρεβάτι".

      • ΑπυθιΑ avatar
        ΑπυθιΑ @ Uncle Stgm 27/07/2013 10:33:04

        ''Το πρόβλημα είναι ότι άλλα είπε ο κ. Τσίπρας στην εκδήλωση της Zeit και άλλα λέει στους Έλληνες πολίτες (αυτά που θέλουν ν’ ακούσουν).''
        Υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται (δεν τα εννοούμε αλλά πρέπει να ειπωθούν) και πράγματα που γίνονται (που προτιθέμεθα να πράξουμε) αλλά δε λέγονται ποτέ (σε ασύμφορο χρόνο).
        Αυτό ο καθένας το διαβάζει όπως μπορεί.....
        ''Φοβάστε τους ταξικούς αγώνες, το σχίσμα που χωρίζει τις κοινωνίες. Και πάτε να το εξορκίσετε μετατρέποντας τα πάντα σε “διαφωνίες εθνών”.'' Αν το απευθύνετε Θείε μου σ΄εμένα το παραπάνω, τους ταξικούς αγώνες, τις συγκρούσεις και τις ρήξεις τις περιμένω με αφάνταστη αγωνία και η υπομονή μου από καιρό εξαντλήθηκε πια.....
        Τώρα πια εύχομαι και προτίθεμαι να συμμετέχω ολόψυχα, ακόμη και στο ....δημιουργικό ''σαματά'', αρκεί να ταραχτεί το δύσοσμο έλος!

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ ΑπυθιΑ 27/07/2013 20:24:29

          Γενικά αναφερόμουν, όχι συγκεκριμένα.
          Άν ο κ. Τσίπρας έχει ως πολιτικό πρόγραμμα, σε συγχορδία με τους Ανεξέλεγκτους, μια αναστήλωση του εθνικολαικού ΠΑΣΟΚισμού της δεκαετίας του 1970 - 1980, έ αυτό το έχουμε δοκιμάσει ως χώρα, ως πολίτες, ως λαική πλειοψηφία...
          Με άκρως καταστροφικά αποτελέσματα.

  11. Κώστας Α. avatar
    Κώστας Α. 26/07/2013 20:02:37

    Τα "διχαστικά περιστατικά" είναι ουρανοκατέβατα? Ο "σοβαρός" κος Τσίπρας και η εφημερίδα του κόμματός του δεν τα δημιούργησαν? Και όταν σωστά ο δημοσιογράφος του το επεσήμανε, εκνευρίστηκε. Διότι είναι συνηθισμένος άλλα να λέει εντός και άλλα εκτός χωρίς να τον παίρνουν χαμπάρι. Έλα όμως που αυτή τη φορά ο δημοσιογράφος ήταν προετοιμασμένος! Και τόσο εξεπλάγην, που θεώρησε ότι πρέπει οπωσδήποτε να του έχει κάνει φροντηστήριο του Μάρτινς ο Παπαχελάς. Είναι δε τόσο ηλίθιοι στην Κουμουνδούρου που σε email που του έστειλαν τον ρώτησαν κιόλας!

  12. Archimidis avatar
    Archimidis 26/07/2013 20:43:20

    ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!

  13. alex23 avatar
    alex23 26/07/2013 22:18:24

    ο γερμανος δημοσιογραφος ξεγυμνωσε επικοινωνιακα τον κ.τσιπρα και το συριζα με εναν πολυ απλο τροπο, τον ρωτησε να εξηγησει τι εννοει οταν κανει καποιες καταγγελιες (και πολυ εξυπνα δεν πηρε θεσεις χρωματιζοντας τις σαν λαικιστικες ή αστοχες)

    και επειδη ο κ.τσιπρας δεν μπορει και δεν θελει να απαντησει σε ερωτησεις που ζητουν σαφεις απαντησεις, επειδη αυτο εχει πολιτικο κοστος μεσα ή και εξω απο την χωρα, εχασε τον ελεγχο και τα εκανε χειροτερα, δειχνοντας τον τροπο σε οποιον θελει στο μελλον να τον ακυρωσει επικοινωνιακα

  14. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 26/07/2013 23:38:31

    Βλεπω για αλλη μια φορα τους Ελληνες να χωριζονται σε Αμερικονοφιλους, Γερμανοφιλους, και γιατι οχι Ρωσσοφιλους. Μονο που τους Γερμανοφιλους καποτε τους λεγαμε και ΔΩΣΙΛΟΓΟΥΣ ή ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!!

  15. yianna avatar
    yianna 27/07/2013 08:23:07

    Η στάση του Τσίπρα δείχνει ότι μάλλον έχει αρχίσει να χάνει την ψυχραιμία του. Έπρεπε όχι μόνο να το παραδεχθεί αλλά και να αιτιολογήσει γιατί το είπε, άπειρα τα επιχειρήματα. Αυτογκόλ η ενέργειά του με τα όλα της.

  16. Sideris avatar
    Sideris 27/07/2013 16:01:41

    Ανεξαρτήτως του εάν έκανε λάθος ο Τσίπρας ή όχι, το θλιβερό είναι ότι διάβασα ένα άρθρο στον Ελληνικό ηλεκτρονικό τύπο, το οποίο αφιερώνει τρεις αράδες για την θέση του Έλληνα πολιτικού και ...πενήντα τρεις για την θέση του γερμανικού μέσου. Ευτυχώς δηλαδή, που το άρθρο γράφτηκε στα ελληνικά.

    Πολιτικά τώρα, ο Τσίπρας από την πλευρά του, καλά κάνει και προσπαθεί να "μαζέψει" (στο εξωτερικό) την αντιγερμανική ρητορική των μπαλκονιών που και φυσικά είναι για εσωτερική κατανάλωση-πολύ σωστά παρατηρήθηκε ήδη από ορισμένους σχολιαστές.

    Ακόμα και εάν δεν τα έχει "βρει" με την επικυρίαρχη γερμανική ελίτ (πράγμα που θεωρώ απίθανο, οι Γερμανοί δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη) και σκοπεύει να διεκδικήσει το κατοχικό δάνειο πχ ή οτιδήποτε άλλο, δεν μπορεί να πάει με το τσεκούρι του πολέμου ανά χείρας.

    Τέλος, όσοι από τους συμπολίτες μας βλέπουν στον Τσίπρα κόκκινα φαντάσματα, απλά να σκεφτούν, πόσο αριστερός μπορεί να είναι ο εκλεκτός του αμερικανικού παράγοντα;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Sideris 27/07/2013 20:07:05

      Το πρόβλημα με τον κ. Τσίπρα δεν είναι η ρητορική του στο εξωτερικό. Λογική ειναι και αναμενόμενη και σωστή θα πρόσθετα.
      Το πρόβλημα είναι η ρητορική στο εσωτερικό: Καταφεύγει (και αυτός) σε "αντιγερμανική¨ρητορική, ακριβώς για να αποφύγει (και αυτός) την κοινωνική κριτική, την ταξική πολιτική που οφείλει να ασκεί ένας αριστερός ηγέτης.
      Οταν ένα κόμμα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ "αιχμαλωτίζεται" στα πολιτικά και προγραμματικά "εθνικολαικά" πλαίσια των "Ανεξέλεγκτων" - δηλαδή του Ανδρεο-Λαλιωτο-βαθέος ΠΑΣΟΚ του 1980, τίποτε καλό δεν μπορεί να περιμένει ένας ριζοσπαστικός, ορθολογικός και ανανεωτικός αριστερός.
      "Απο τη σκοπιά του σοσιαλισμού, το ΠΑΣΟΚ μας αφήνει παγερά αδιάφορους", έγραψε κάποτε ο Άγγελος Ελεφάντης.

  17. Nik avatar
    Nik 29/07/2013 00:47:14

    Τη Ναόμι Κάμπελ σκεφτόταν πάλι και αφαιρέθηκε ο άνθρωπος.

    Η βλακεία του γραφείτου τύπου είναι ενδεικτική του χωριάτικου στυλ της λούμπεν αριστεράντζας. Απίστευτο και όμως έχουν τόσο στενούς ορίζοντες.