#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2013 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από πότε ο ΣΥΡΙΖΑ έγινε τιμητής και υπερασπιστής της ομαλότητας;

[caption id="attachment_227502" align="alignnone" width="600" caption="Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Διαμαντόπουλος"][/caption]

Πρόκειται για μια ιδιαίτερα φορτισμένη ημέρα καθώς ένας νέος άνθρωπος έπεσε νεκρός από τα χέρια ενός φασίστα. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός και σίγουρα θα μας απασχολήσει πολύ καιρό καθώς έχει ευρύτατες πολιτικές διαστάσεις. Μην απορήσετε αν το συγκεκριμένο γεγονός αλλάξει την πολιτική ατζέντα αλλά και τους συσχετισμούς που υπάρχουν μέσα στην κοινωνία. Ο Έλληνας εξοργίζεται, βρίζει, σιχτιρίζει τους πολιτικούς και στρέφεται στα άκρα για να τους τιμωρήσει, όμως, είναι και βαθύτατα δημοκράτης. Και τέτοιες δολοφονίες δεν τις ανέχεται.

Τις αντιδράσεις των πολιτικών κομμάτων τις διαβάσαμε όλοι, ήταν άλλωστε αυτονόητες. Θα πρέπει, ωστόσο, να σταθούμε στην ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ αλλά και στις δηλώσεις του Αλέξη Τσίπρα. Ουσιαστικά η αξιωματική αντιπολίτευση μίλησε για προσπάθεια αποσταθεροποίησης της χώρας με οργανωμένο σχέδιο αλλά και για αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης. Προφανώς ο ΣΥΡΙΖΑ εννοεί ότι ακροδεξιοί θέλουν να ανατρέψουν την κυβέρνηση και να επιβάλουν χούντα. Ή στην καλύτερη περίπτωση πιστεύουν ότι οι φασίστες λειτουργούν ως μέσο αποπροσανατολισμού του κόσμου από τα πραγματικά προβλήματα, τη φτώχεια, τα μνημόνια, τα μέτρα που ο ΣΥΡΙΖΑ βλέπει να έρχονται.

Είπε ο κ. Τσίπρας επιτιθέμενος στον πρωθυπουργό: «Ελπίζω σήμερα να συνειδητοποιεί και ο πρωθυπουργός τη μεγάλη ευθύνη που έχει, όταν για λόγους μικροκομματικών συμφερόντων κατασκευάζει εδώ και μήνες αυτή την ανιστόρητη θεωρία των δύο άκρων, εξισώνοντας τους θύτες με τα θύματα και αντικειμενικά νομιμοποιώντας, αν όχι αθωώνοντας, συμπεριφορές που ξεπερνάνε τα όρια και βρίσκονται στο πλαίσιο της συμμορίας και των δολοφονικών ενεργειών». Και συνέχισε: «Ο ελληνικός λαός πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι βρισκόμαστε σε κινδύνους. Τα σχέδια αποσταθεροποίησης ενδεχομένως να εμπεριέχουν και προβοκάτσιες». «Άρα πρέπει να απομονώσουμε όσους σχεδιάζουν να τορπιλίσουν την ομαλότητα, προκειμένου να επιβάλουν στη χώρα ένα σκοτάδι σαν αυτό που έχει ζήσει ο λαός μας. Και ακριβώς επειδή τα έχει ζήσει, πιστεύουμε ότι δεν θα αφήσει κανέναν να μας τα ξαναεπιβάλλει».

Αυτός, λοιπόν είναι ο κ. Τσίπρας. Θέλει να είναι σοβαρός και να διεκδικεί την πρωθυπουργία της χώρας, όμως, με τέτοιες δηλώσεις δείχνει πόση αθλιότητα κρύβεται στο κόμμα του. Και εξηγούμαστε.

Από πότε ο ΣΥΡΙΖΑ έγινε τιμητής και υπερασπιστής της ομαλότητας; Ξέχασε ο κ. Τσίπρας τα στελέχη του που ζητούσαν να βγούμε στους δρόμους με μπαλτάδες;

Ξέχασε ο κ. Τσίπρας ότι ο βουλευτής του, Στάθης Παναγούλης, δήλωσε μέσα στη Βουλή ότι θα γίνουμε Λιβύη, υπονοώντας λιντσαρίσματα των... μνημονιακών πολιτικών; «Να παρακαλάτε κύριοι και κυρίες που ΥΠΟΓΡΑΨΑΤΕ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ, να περάσετε από ειδικό δικαστήριο... αυτό σας εύχομαι κι εγώ προσωπικά, παρά να βρείτε ορισμένοι από εσάς το τέλος του πρεσβευτή των ΗΠΑ πριν λίγους μήνες στη Λιβύη», είχε πει ο κ. Παναγούλης

Ο ίδιος δεν είχε ταυτίσει τους συλληφθέντες για τρομοκρατία με τους βασανισθέντες αγωνιστές της Χούντας και είχε αποκαλέσει νεοναζί τον κ. Δένδια;

Μήπως ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Β. Διαμαντόπουλος δεν ...μας είχε κλείσει ραντεβού στα.. γουναράδικα;

Και στο κάτω – κάτω ο ίδιος ο κ. Τσίπρας δεν έχει μπει μπροστά στο κακέκτυπο "ανένδοτου" που έχει κηρύξει κατά της κυβέρνησης θέλοντας να την ανατρέψει στους δρόμους;

Ή μήπως θα ξεχάσουμε πόσο χλιαρή ήταν η ανακοίνωσή του αναφορικά με την δήλωση του Π. Καμμένου για το λιντσάρισμα εκλεγμένου δημάρχου; Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι υποκινητής επεισοδίων στις Σκουριές ενώ στελέχη του δεν χαρακτηρίζουν τις μολότοφ είδη οικιακής χρήσης;

Δεν μπορεί να έχουν το θράσος να το παίζουν υπερασπιστές της Δημοκρατίας, αυτοί κι όχι οι άλλοι.

Εντάξει κ. Τσίπρα όπως θέλετε. Να μην σας ταυτίζουμε με τους φασίστες. Εντάξει εσείς δεν είστε φασίστες όπως οι Χρυσαυγίτες, ούτε τραμπούκοι. Όμως, με τη στάση σας, τις πράξεις τις δικές σας και των στελεχών σας, τις δηλώσεις σας σε πλείστα θέματα που αφορούν την πολιτική και κοινωνική ζωή, ευτελίζετε το δημόσιο βίο. Οδηγείτε τη χώρα σε εμφύλιο σπαραγμό με το να δυναμιτίζετε το κλίμα αντί να συμβάλετε ως μεγάλο πλέον κόμμα στην ομαλότητα και τη δημοκρατία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 18/09/2013 17:06:57

    Η βλακώδης ημιακροδεξιά θεωρία οτι δήθεν "ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ είναι το ίδιο" κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος.
    Τώρα οι δεξιοί Σουσλώφ θ' αναγκασθούν να διορθώσουν την γραμμή της προπαγάνδας τους προς το πιό πραγματιστικό. Άν δεν βρούν τη δύναμη, η ζωή θα τιμωρήσει σκληρότατα το κόμμα τους.
    Αρκετά με τις ιδεολογιες και τα ιδεολογήματα. Ώρα για ρεαλισμό, δικαιοσύνη και σύνεση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Uncle Stgm 18/09/2013 19:48:54

      Δεν παίζεσαι Θείο. Αυτός που 1,5 χρόνο τώρα νεοναζί τους ανεβάζει, νεοναζί τους κατεβάζει και που είπε ότι τα άκρα διχάζουν και έχουν ίδιες συμπεριφορές, είναι ανάγκη να απολογείται για κάτι; Δηλώσεις για γουναράδικα (χωρίς να ξέρει τι λέει αυτός), δηλώσεις για κρεμάλες, δηλώσεις για επανάσταση στους δρόμους, πλύση εγκεφάλου σε μαθητές να κάνουν επανάσταση, κάλυψη σε ληστές-τρομοκράτες μόνο ο σύριζα και τα στελέχη του κάνουν. Κάλυψη σε ενέργειες χάους όπως τον Δεκέμβρη του 2009 μόνο ο σύριζα παρείχε. Που η διαφορά για τον τόπο μεταξύ ΧΑ και Σύριζα; Που το καλό που έκαναν; Στις προτάσεις; Στις ιδέες; Μόνο λόγια του αέρα που καλούν σε εξεγέρσεις και μπολσεβίκικες μεθόδους με τσεκούρια καδρόνια κ.ά.

      Και για να τελειώνει το παραμύθι με τους ναζιστές, αν τους βγάλουν ως ιδεολογία εκτός νόμου, είναι καθαρά χουντική κίνηση. Με το ίδιο σκεπτικό πρέπει να βγει και όλη η καθαρή αριστερά (ΚΚΕ) λόγω του ότι και οι Λένιν και Στάλιν είχαν εκκαθαρίσει εκατομμύρια συμπατριώτες τους λόγω ιδεολογίας. Άρα είναι ισοδύναμα κακός και ο κομμουνισμός. Επειδή αυτό το καταλαβαίνει το ΚΚΕ δε το δέχεται με τίποτα. Επικίνδυνα και τα δύο άκρα λοιπόν και για να μην ρίχνουμε λάδι στη φωτιά που πάνε να ανάψουν κάποιοι πράκτορες σε τέτοια κρίσιμη εποχή, αυτό που είπε ο Δένδιας είναι απόλυτα σωστό και φθάνει. Απλά να τιμωρούνται ομάδες που κινούνται ως παραστρατιωτικές οργανώσεις. Φθάνει αυτό για να πάψουν κάποιοι να κινούνται ως κράτος εν κράτει και να κρύβονται όπως οι κουκουλοφόρι αντί να το παίζουν τιμητές όπως έκαναν στο Μελιγαλά προχθές...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Γεώργιος Τ. 18/09/2013 20:09:47

        Ο νόμος ασχολείται με (εγκληματικές) πράξεις και με ηθικές αυτουργίες σε πράξεις. Όχι με θεωρητικά κείμενα ή με ιδεολογικούς προγόνους.
        Οι βλακώδεις δηλώσεις των πολιτικών νηπίων στον ΣΥΡΙΖΑ αντιμετωπίζονται πολιτικά.
        Αλλά κακώς οι δικαστικές και διωκτικές αρχές δεν ασχολήθηκαν σοβαρά με τις πραγματικές δολοφονίες που διέπραξαν μέχρι τώρα οι ακροδεξιοί. Ηταν αλλοδαπά τα θύματα, αλλά ο νόμος δεν κάνει διάκριση. Δεν εφαρμόσθηκε ο νόμος.
        Τώρα το θύμα είναι Έλληνας πολίτης...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Uncle Stgm 18/09/2013 20:38:45

          Δηλαδή, όλη η βία που ασκήθηκε από την Αριστερά εδώ και δεκαετίες στα ΑΕΙ, από εκβιασμούς μέχρι ξυλοδαρμούς και...εντοιχίσεις, είναι φαντασιακή...
          Κρίμα, σε νόμιζα πιο σοβαρό θείο. Ελπίζω να είναι ένα στιγμιαίο ατόπημα αυτό και να μην φορούσες μάσκα τόσο καιρό...

          • Πέτρος avatar
            Πέτρος @ ΒΙΣ 18/09/2013 23:42:35

            Δεν ξαναγράφεται η Ιστορία κατά τη βόλεψή σας είπαμε! Άδικα πασχίζετε λοιπόν.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Πέτρος 19/09/2013 09:54:21

            Ειδικά εσύ δεν πρόκεται να γράψεις καμία απολύτως ιστορία, για πολλούς και διάφορους ευνόητους λόγους...

  2. αύρα avatar
    αύρα 18/09/2013 17:12:46

    Ας φροντίσουν οι οπαδοί του αλέξη,
    να μην ζήσουμε πάλι μέρες σαν κι εκείνες
    του αδικοχαμένου Γρηγορόπουλου!!!!

    • Α. avatar
      Α. @ αύρα 18/09/2013 17:59:54

      Ανατρίχιασα από συγκίνηση

    • Παπασταύρου avatar
      Παπασταύρου @ αύρα 18/09/2013 18:19:03

      Ας φροντίσουν οι γνωστοί ''μάγκες'', οι οπαδοί της ανωμαλίας, να μην επιτίθενται σε αθώους πολίτες.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ αύρα 18/09/2013 19:53:15

      Δεν είναι οπαδοί του Αλέξη, απλά βρήκαν μια πολιτική φωλιά για κάλυψη. Αλλά αυτός τους ανέχεται και αφήνει να δρουν όπβως πριν επομένως είναι απολύτως υπεύθυνος και επομένως καλά του τα λένε περί αριστερού άκρου.

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/09/2013 17:30:42

    Ετσι μπραβο !Αυτη ειναι η αληθεια .Για πολλα μπορει να κατηγορει κανεις τον Παγκαλο οχι ομως για αφελη η ανιστορητο οταν χαρακτηριζει τον ΣΥΡΙΖΑ τρομοκρατικη οργανωση .

  4. factorx avatar
    factorx 18/09/2013 17:47:20

    Τώρα το παρατράβηξες. Δικό σου κατασκεύασμα είναι αυτό το "Η βλακώδης ημιακροδεξιά θεωρία οτι δήθεν “ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ είναι το ίδιο”;

    • Α. avatar
      Α. @ factorx 18/09/2013 18:04:05

      Δεν υπάρχουν δύο άκρα. Ένα είναι το άκρο, ο φασισμός. Ξυπνήστε πριν να είναι αργά.

      • factorx avatar
        factorx @ Α. 18/09/2013 19:05:43

        Σοβαρά ε; Και όλα εκείνα τα κόμματα και κομματίδια που ευαγγελίζονται την βίαιη κατάληψη της εξουσίας από το προλεταριάτο, τι είναι; Κόμματα του "συνταγματικου τόξου";
        Αλλά καταλαβαίνωτην αγωνία σας. Προσπαθήσατε να ψαρέψετε ψηφοφόρους απο παντού και τώρα τρέχετε και δεν φτάνετε

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ factorx 18/09/2013 19:51:21

          Εκείνα πονάνε να τα θυμάται. Τα διώχνει από τη μνήμη του. Ευτυχώς πολλοί θυμάμαστε καλά το ποιοι κάνουν τι στον τόπο μας δεκαετίες τώρα.

        • X avatar
          X @ factorx 18/09/2013 21:38:26

          Ο καθένας μπορεί να...ευαγγελίζεται ότι θέλει σε ιδεολογικό επίπεδο. Δεν τιμωρείται η σκέψη. Οι ενέργειες τιμωρούνται.

        • Χ avatar
          Χ @ factorx 18/09/2013 21:39:02

          Ο καθένας μπορεί να…ευαγγελίζεται ότι θέλει σε ιδεολογικό επίπεδο. Δεν τιμωρείται η σκέψη. Οι ενέργειες τιμωρούνται.

      • Στρυμών avatar
        Στρυμών @ Α. 18/09/2013 21:35:36

        Τους υπαλλήλους της Μαρφίν ποιος του έκαψε;;;Οι δεκάδες ακροαριστερές οργανώσεις που έχουν δολοφονήσει δεκάδες ανθρώπους μετά την μεταπολίτευση ξεχάστηκαν;;; Η δεξιά έχει χάσει δυο εκδότες της μετά την μεταπολίτευση.Αν είχε συμβεί αυτό από τη μεριά της αριστεράς θα είχατε κάψει τα Βαλκάνια. Η δεξιά έχει νεκρούς και τραυματίες βουλευτές.Αστυνομικοί και άλλοι απλοί πολίτες έχουν δολοφονηθεί.Βία , βία , βιά κάθε χρόνο για 40 χρόνια , στους δρόμους , στα πανεπιστήμια , στα σχολεία.Σωματική , ψυχολογική και πολιτική βία. Κι όλα αυτά νομίζεις πως τα έχουμε ξαχάσει επειδή για την ιδεολογία σου δεν λογίζονται για βία;;;

  5. sas avatar
    sas 18/09/2013 17:47:42

    Στη Δυτική Ελλάδα βρέχει αυτή τη στιγμή. Ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει.

    • factorx avatar
      factorx @ sas 18/09/2013 17:52:53

      Ναι και όταν ο Θεός έριχνε μυαλά εσείς κρατούσατε ομπρέλα. Έλεος σύντροφε, δεν σε παίρνει εδώ

  6. factorx avatar
    factorx 18/09/2013 17:51:50

    Δοκιμές για ... διάδοχος του Γκαίμπελς κάνεις; Τι σχέση έχπυν αυτά που λέει ο Πάγκαλος με αυτά που γράφουμε εμείς; Οτι δηλαδή δεν μπορεί ο Τσίπρας να το παίζει υπερασπιστής της ομαλότητας όταν ο ίδιος της πυρπολεί

    • Παπασταύρου avatar
      Παπασταύρου @ factorx 18/09/2013 18:24:54

      Ο Τσίπρας κάνει αυτό που ανέκαθεν έκανε η Αντιπολίτευση στην Ελλάδα, προκειμένου να γίνει κυβέρνηση.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Παπασταύρου 18/09/2013 19:54:16

        Δεν κάλυψε ποτέ ληστές-τρομοκράτες προτού το σύριζα...

  7. GLAD avatar
    GLAD 18/09/2013 17:55:49

    Η τωρινή εκδοχή του γνωστού εθνικού μας σπορ , του διχασμού , είναι ποιο γελοία από κάθε άλλη προηγούμενη.
    Κύριοι τα πράγματα και πάλι είναι απλά :
    Ο λαός με διαδοχικές επιλογές του σε συγκεκριμένες πολιτικές και ηγεσίες και κατά πλειοψηφία , οδήγησε τη χώρα εδώ που είναι τώρα γιατί έτσι πίστευε ότι είναι το συμφέρον του.
    Δημοκρατικότατα αποδεκτό.
    Όμως οι επιλογές αυτές οδηγούσαν σε συνεχή δανεισμό .
    Τώρα ήλθε η ώρα να πληρωθούν τα δανεικά.
    Πάλι ο λαός κατά πλειοψηφία επέλεξε την αποπληρωμή των δανεικών.
    Η άλλη -μειοψηφούσα - άποψη όπως ξεκάθαρα διατυπώνεται από αυτούς που την διατυπώνουν , είναι η μη πληρωμή των δανεικών και ας αφήσουν τις λοιπές σαχλαμάρες για εθνικούς μειοδότες κλπ .
    Οι συμφωνούντες με την πρώτη άποψη , δεν καρπώνονται τίποτα εις βάρος των οπαδών της μειοψηφούσας άποψης , διότι και αυτοί εξίσου υποφέρουν.
    Γιατί αυτό συνιστά αιτία διχασμού ?
    Θα ήταν δημοκρατικό να επιβληθεί η άποψη της μειοψηφίας ?

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ GLAD 18/09/2013 18:27:12

      θα τραβηξουν τη σκανδαλη Ή Δεν θα τραβηξουν τη σκανδάλη....
      ας κανουν ότι θελουν
      μακαρι να βρεθει καποιος να τους πει οτι το εχουν το πιστολι στο κεφαλι...

    • Δεσποινα avatar
      Δεσποινα @ GLAD 18/09/2013 19:27:09

      Συγγνωμη αλλα πλειοψηφια ειναι 50+1......οχι +50 βουλευτες στο πρωτο κομμα που αντιστοιχει σε + 17%......απλη αναλογικη να λυθει το θεμα της πλειοψηφιας....

      • GLAD avatar
        GLAD @ Δεσποινα 18/09/2013 20:09:59

        Μέχρι να αποφασισθεί δημοκρατικά να αλλάξει το εκλογικό σύστημα , το αποτέλεσμα που είναι σεβαστό είναι αυτό που προκύπτει με βάση το όποιο ισχύον σύστημα , το οποίο έχει συμφωνηθεί να είναι σεβαστό από όλα τα κόμματα που μετέχουν στις σχετικές διαδικασίες . Είτε τα βολεύει - είτε όχι.
        Αλήθεια , πιστεύετε ότι αν με το ισχύον σύστημα σε επόμενες εκλογές πρωτεύσει ο ΣΥΡΙΖΑ και πάρει αυτός τις 50 έδρες επιπλέον , θα δηλώσει ότι δεν τις θέλει ?

        • Δεσποινα avatar
          Δεσποινα @ GLAD 18/09/2013 20:54:46

          Oχι φυσικα...ολοι το ιδιο θελουν....το θεμα ειναι αν ειναι δημοκρατικο αυτο....εδω η μερκελ με 40+ και δεν μπορει να κυβερνησει μονη της.....

  8. Wolf avatar
    Wolf 18/09/2013 18:04:38

    Θέλει η πουτάνα να κρυγτεί κι η χαρά δεν την αφήνει. Αυτό θυμίζει ο Τσίπρας. Όταν αυτός και οι δικοί του προκαλούν σκηνικό χάους γιατί το κάνουν?
    Για μένα ή μήπως για να ανταποδώσει το συνεταιράκι τους, η Χρυσή Αυγή?
    Ποιοί ωφελούνται από τη δημιουργία αστάθειας στην κοινωνική και πολιτική ζωή του τόπου?
    Εγώ ή μήπως οι πάτρονές τους χρηματοδότες και οι ίδιοι βλέποντας κοντά με παρωπίδες μόνο το μικροκομματικό τους όφελος και όχι τον τόπο?
    Στο Μελιγαλά ποιούς προπηλάκισαν οι χρυσαυγίτες?
    Συριζαίους ή τους συγγενείς των θυμάτων που κουβαλάνε εδω και 69 χρόνια τον πόνο για τον άδικο χαμό των δικών τους?
    Το παραμυθάκι που έχει στήσει ο Τσίπρας και ο Μιχαλολιάκος ας το αφήσουν καλύτερα. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να δηλητηριάζουν τις ψυχές των Ελλήνων σε μια προσπάθεια να δημιιουργήσουν εμφυλιοπολεμικές καταστάσεις.
    Οι δυο τους είναι πλέον ανοιχτά και ξεκάθαρα: ΣΥΡΙΖΑ και ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος.
    Επενδύουν στο μίσος και την οργή των Ελλήνων για την κατάσταση που βιώνουμε όλοι, αλλά η επένδυση αυτή είναι κοντόφθαλμη, είναι μικρής διάρκειας.
    Τους έχουμε πάρει χαμπάρι. Το παραμυθάκι τους τέλος.
    Δε μασάμε και δε φοβόμαστε, κορίτσια!!!

    • Μara avatar
      Μara @ Wolf 18/09/2013 19:46:05

      Μα... να τα είχαν στήσει αυτοί οι δύο τα "μαγαζάκια" καλά θα ήταν....
      Εύκολη υπόθεση.... αλλά.... δυστυχώς ξέρουμε όλοι ή τουλάχιστον οι περισσότεροι πως μόνο έτσι δεν είναι.

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/09/2013 18:17:27

    Αγαπητέ Φάκτορα,
    Πρέπει να καταλάβουμε πως τα κοινωνικά στρώματα υποστηρικτές των κομματων σε ιστορικές συγκυρίες υπερβαίνουν τα κόμματα καθ΄ εαυτά και τα στελέχη τους.
    Το 30% ή όποιο άλλο ποσοστο που ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.
    Είναι πολίτες που αναζητούν λύσεις. Να σταθούμε σε αυτούς και να δούμε τι θέλουν, τι τους απασχολεί. Για τι αγωνιούν, παλεύουν. Τι ελπίζουν.
    Τα κόμματα μπορεί νάναι και σκιάχτρα στα χωράφια το θέρος για τα σπουργήτια. Είδωλα. Φετίχ ή οφθαλμαπάτη.
    Και τέλος πάντων, αυτός ο δικηγορίσκος Σίουφας και η φαμίλια του δεν είναι το κεντρί του θανάτου; Η ανομία μέσα στο Νόμο;
    Δεν είναι αυτός που ανάγκασε τον πατέρα μου να αναφωνήσει: για αυτόν πολέμησα όλα τα χρόνια του 1940.

    • factorx avatar
      factorx @ Μανιάτης 18/09/2013 19:16:05

      Μου επιτρέπεις να διαφωνησω; Η αλματώδης άνοδος του ΣΥΡΙΖΑ οφείλεται στο παλαιό ΠΑΣΟΚ και τους δημόσιους υπαλλήλους

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ factorx 18/09/2013 19:49:32

        Και τους χρεωμένους μέχρι το λαιμό επειδή έταζε ο Τσίπρας να χαρίσει τα δάνεια...

      • Thanasis avatar
        Thanasis @ factorx 19/09/2013 09:18:53

        Το 10% τουλάχιστο απο το 30% του ΣΥΡΙΖΑ είναι πατενταρισμένοι δεξιοί που δεν έφαγαν ποτέ με τον Πάγκαλο και τώρα πλήρωσαν με ανεργία, χρεωκοπία ή πετσόκομα εισοδήματος
        και δεν πείσθηκαν καθόλου απο τη θεωρία των δύο άκρων όπως δεν πείστηκε και ο θείος και πάρα πολλοί άλλοι που έχουν γνώση...Δεν δέρνουν ο Λαφαζάνης και ο Παπαδημούλης με κουκούλες στις πορείες. Ο Μιχαλολιάλος και ο Κασιδιάρης ναι.

      • GLAD avatar
        GLAD @ factorx 19/09/2013 11:23:16

        Αυτό ακριβώς είναι ο πυρήνας του προβλήματος .
        Πρόκειται για κοινωνική ομάδα , που απαιτεί ιδιαίτερο χειρισμό και για το αποτέλεσμα του οποίου δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος .

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ factorx 19/09/2013 11:31:31

        Συμφωνώ επ΄ αυτού.
        Το ζήτημα που θέλω να θέσω είναι το πώς οι υπεύθυνες πολιτικές δυνάμεις πρέπει να αντιμετωπίσουν την σημερινή κατάσταση. Σύγκρουση ή ηγεμονική παρέμβαση;
        Τι σημαίνει "υπεύθυνες πολιτικές δυνάμεις" και "ηγεμονική παρέμβαση";
        Το 50% των Ελλήνων τοποθετείται στο χώρο από το κέντρο στα δεξιά και το άλλο 50% από το κέντρο στα αριστερά.
        Και στους δύο αυτούς χώρους υπάρχουν δυνάμεις που καταλαβαίνουν ότι οι πλαστικές σημαιούλες και τα ιδεολογήματα είναι μπαμπούλες για τα σπουργήτια.
        Γνωρίζουν ότι ο σημερινός τρόπος πολιτικής είναι ο εύκολος, ο φαύλος, ο ανεύθυνος, ο διχαστικός και εμφυλιοπολεμικός. Δηλ. η πεπατημένη. Δεν χρειάζεται να σκεφτούμε, να αυτοαμφισβητιθούμε. Αρκεί που κρατάμε το γιαταχάνι και το ξόρκι.
        Οι ανίκανοι, ανεπάγγελτοι "πολιτικοί" επιλέγουν αυτό τον δρόμο γιατί εύκολα οδηγεί στη θέση του επιβήτορα - βιαστή.
        Αυτό έγινε το 1920 - 22. Αυτό και τη δεκαετία του 1940.
        Βιασμός του Έθνους. Ο βιαστής το απόλαυσε. Δεν τιμωρήθηκε και συνεχίζει.

        Επομένως, μπορούμε οι ίδιοι να αναζητήσουμε απάντηση στο ερώτημα:
        Τι σημαίνει "υπεύθυνες πολιτικές δυνάμεις" και "ηγεμονική παρέμβαση";

  10. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 18/09/2013 18:18:13

    Εγκρίνω και επαυξάνω Wolf!!!!!

  11. Παπασταύρου avatar
    Παπασταύρου 18/09/2013 18:23:19

    Μπορεί να τον κατηγορήσει φερειπείν για υποκριτή, γλύφτη, υποκριτή, ιδιοτελή, που σέρνεται γιανα προωθήσει (γλύφοντας τη ΝΔ) τη σύζυγο, μη και τον εγκαταλείψει.... Ας πούμε. Θαυμάζουμε συνήθως, αυτόν που μας ομοιάζει Ραβίνε.

  12. Παπασταύρου avatar
    Παπασταύρου 18/09/2013 18:25:49

    Η θεωρία των δύο άκρων, είναι μία αφελής, ευκαιριακή, βολική σαχλαμαρίτσα που μας τελείωσε πια. Ο Συνασπισμός είναι η Αξιωματική Αντιπολίτευση και καλά θα κάνουν τα τεμπέλικα ''μυαλά'' της συντηρητικής πλευράς, να βρούν πιό πειστικά επιχειρήματα αντιμετώπισής του. Ας σοβαρευτούμε επί τέλους.

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Παπασταύρου 18/09/2013 18:36:44

      Δεν υπαρχει θεωρια των δυο ακρων,ενταξει.
      Δηλωσεις των ακρων υπαρχουν;Αυτο δεν μπορεις να το αρνηθεις.
      Εδω και καιρο καιει μια φωτια στην κοινωνια.Δεν την αναψε ο Συριζα αλλα σιγουρα φιλε μου αυτο που πεταει πανω της δεν ειναι νερο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μεγαλες στιγμες 18/09/2013 19:56:09

        Ο σύριζα ρίχνει ξύλα στο τζάκι και βρέθηκαν κάποιοι να βάλουν τη φωτιά. Για το μέγεθός της λοιπόν θα φταίει και ο σύριζα με τόσα χρόνια προπαγάνδα εναντίον του Ελληνισμού. Για το πότε άναψε και οι δύο. Τέτοιες ιστορίες δεν ξεκινούν με έναν. Άλλο που ο ένας δε ζει πια και επομένως θεωρείται εξ ορισμού αθώος-και σωστά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Παπασταύρου 18/09/2013 19:22:25

      Οχι.Εκεινο που τελειωσε ειναι η θεωρια του ενος ακρου που κυριαρχουσε απο το 1974 εως το Δεκεμβριο 2008.Ο Δεκεμβριος 2008 την τελειωσε οριστικα.
      Θελετε να γινετε κυβερνηση χωρας της ΕΕ και της ευρωζωνης και πουλατε ακομη αριστερη επανασταση.Κουνια που σας κουναγε.

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 18/09/2013 18:26:54

    Οι βλακειες ενίων του ΣΥΡΙΖΑ (ο “αναρχο-γουρουνάς” απο την Καστοριά, ο ελαφρο-Παναγούλης κτλ) φαίνονται τώρα σαν παιδικές αταξίες μπροστά στον Τζάκ τον Αντεροβγάλτη.
    Οι κυβερνητικοί έχουν τώρα ένα ακόμη άλυτο πολιτικό πρόβλημα. Πως να συνεχίσουν τον δικομματικό διπολισμό με τον ΣΥΡΙΖΑ.
    Δεν συνεχίζεται, είναι πιά αδύνατο…
    Πρέπει να το πιούν το ποτήρι (οι σώφρονες άλλοστε, το ξέρανε ότι αυτό το παιχνίδι είχε πάααααρα πολύ ρίσκο). Και να πάμε γι' άλλα, όλοι μαζί, ως συνταγματικό τόξο.
    Όποιος αυτοεξαιρεθεί (απο ιδεολογία ή επειδή είναι πολιτικά αργόστροφος), αυτός θα χάσει.

    • factorx avatar
      factorx @ Uncle Stgm 18/09/2013 19:10:13

      Σοβαρά; "Βλακίες ενίων" είναι οι δηλώσεις βουλευτών σας για τα γουναράδικα; Για ρώτα τον φίλο μου τον Λαφαζάνη αν μπορεί η εργατικη τάξη να καταλάβει ειρηνικά την εξουσία και μετά έλα να μας πουλήσεις εξυπνάδες. Και επαναλαμβάνω. Ο ΣΥΡΙΖΑ ψάρευε απο παντού για να ανεβάσει τα ποσοστά του και τωρα τρέχει και δεν προλαβαίνει με τις ακροαριστερές συνιστώσες του. Και να μην ξεχνάμε ε; Η ηγετική ομάδα της ΑΝΤΑΡΣΥΑΣ κνίτες ήταν και κνίτες παραμένουν

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ factorx 18/09/2013 19:32:14

        Αγαπητέ φάκτορα είμαι παλιός εδώ μέσα. ¨Ολοι ξέρουν ότι πολύ πριν τις εκλογές 2012 έγραφα (και γράφω ακόμη γιατι δεν άλλαξε) ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι "παιδική χαρά" - και ως σύνθεση κοινοβουλευτικής ομάδας, αλλά κυρίως ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ.
        Αυτό είναι που ξαναγράφω τώρα: "Παιδική χαρά" που κάνει αταξίες, και μάλιστα χαζοχαρούμενες.
        Το πρόβλημα είναι ότι οι "άλλοι απέναντι", τα χρυσαυγά, δεν είναι καθόλου παιδική χαρά.
        Γι αυτό ακριβώς, δεν υπάρχει συμμετρία. Η γραμμή για "δύο άκρα" είναι ένα λάθος.

        ΥΓ. Με κάθε σεμνότητα και εκτίμηση, να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω σφόδρα για το βάθος της πολιτικής σκέψης και την εμβάθυνση στη μαρξιστική παιδεία του κ. Λαφαζάνη. Πολύ περισσότερο διάφορων τάσεων που τον ακολουθούν ή και άλλων ομάδων μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ. Η πρόβλεψή μου είναι ότι θα τρακάρουν σε τοίχο - τόση ακτίνα ορατότητας διαθετουν.
        Το λές και μόνος σου, "τρέχουν και δεν προλαβαίνουν".
        Το ζητούμενο είναι να μην καταστραφεί η χώρα. Μπροστά σ' αυτό το καθήκον, ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ ή άλλο κόμμα πρέπει είναι αναλώσιμα.

        • factorx avatar
          factorx @ Uncle Stgm 18/09/2013 20:19:55

          Τους απαλάσσεις αγαπητέ Θείε με το "παιδική χαρά". και ως παλαιός γνωρίζεις οτι από την αρχή μιλάμε εδώ για "κόκκινο και μαύρο φασισμό"

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Uncle Stgm 18/09/2013 20:47:01

          Οι βιαιότητες και καταστροφές στα Πανεπιστήμια και στους δρόμους είναι παιδική χαρά;
          Σε τέτοιες παιδικές χαρές πήγαινες τα παιδιά σου;
          Τελικά, είσαι βαμμένος κομμουνιστής, Θείο, οι μάσκες έπεσαν. Ευχαριστούμε πάντως για την αποκάλυψη...

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ ΒΙΣ 18/09/2013 22:00:52

            Οι βιαιότητες και καταστροφές στα Πανεπιστήμια και στους δρόμους είναι το νεοελληνικό αριστεροδεξιό αναρχομπάχαλο.
            Και οπτικά, η Αθήνα μοιάζει με Κάιρο και Βηρυττό. Προσωπικά θα προτιμούσα να ζώ σε πόλη που μοιάζει με τη Σόφια ή το Μιλάνο.
            "Μεσανατολικό αντιδυτικό σύνδρομο" βλέπω γύρω σε μερίδα συνελλήνων, όχι των φτωχών αλλά αυτών που "έφαγαν", και κυρίως σε ΟΛΟ το πολιτικό προσωπικό. Σάπιο είναι μέχρι βαθειά.
            Δεν συμπαθώ τις ιδεολογίες. Καμμιά, είναι απάτη. Μ" ενδιαφέρουν τα πολιτικά προγράμματα που εφαρμόζονται. Τι ΚΑΝΕΙ ένα κόμμα ή πολιτικός. Όχι τι ΛΕΕΙ.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Uncle Stgm 19/09/2013 09:55:29

            Το στρίβειν διά του αρραβώνος, θείε, στους πιο αφελείς και τους πιο αμόρφωτους. Μην με υποτιμάς τόσο πολύ....

      • Δεσποινα avatar
        Δεσποινα @ factorx 18/09/2013 19:50:54

        Eυτυχως αγαπητε φακτορα που συμπληρωσες το παραμενουν....γιατι κνιτες ηταν και ο λαζαριδης και ο στουρναρας αν δεν κανω λαθος

        • factorx avatar
          factorx @ Δεσποινα 18/09/2013 20:18:10

          Λάθος κάνεις. Ο Λαζαρίδης ήταν "Ρηγάς".

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ factorx 18/09/2013 20:49:35

            Καλά οι άλλοι που είτε γεννήθηκαν χτες, είτε εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία, αλλά εσύ τώρα πως μπορείς να περιγράφεις το Βούτση, τον Παπαδημούλη και τους άλλους τότε οπαδούς του Κύρκου (σε αντίθεση με τους υπεραριστερούς Χρύσανθο και Παν-Παν ας πούμε) το Δραγασάκη και το Λαφαζάνη (για να μη πω για τον Κουρουπλή τη Σακοράφα και τον Τατσόπουλο) που εκστασιάσθηκαν από το Μάαστριχτ μαζί με τη Δαμανάκη και διέσπασαν το ΚΚΕ, σαν Τσε Γκεβάρα το λιγότερο; Σαράντα χρόνια ροζ, ρεφορμιστές αναθεωρητές, σαλονάτοι και τώρα ξαφνικά στα εξηνταπέντε τους αναρχοκόκκινοι; Λίγη ειλικρίνεια ....

          • Δεσποινα avatar
            Δεσποινα @ factorx 18/09/2013 20:56:09

            Οκ σορρυ για τον λαζαριδη

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ factorx 18/09/2013 20:02:03

        Όσο για τους ΑΝΤΑΡΣΥΕΣ, ναί κνίτες ήταν - και (κατα φαντασίαν) κνίτες παραμένουν.
        Αλλά το έφαγαν το γερό το βρωμόξυλο στο Σύνταγμα απο τους original κνίτες, όταν πήγαν να μπουκάρουν στη Βουλή ως "αγανακτισμενοι", μαζι με ανάρχες, ψεκαμμένους και εκκολαπτόμενους χρυσαυγίτες. Το ίδιο και στις παρελάσεις της 28ης.
        Άν αμφιβάλλετε, ρωτήστε για λεπτομέρειες αυτόν, που κάποιοι αποκαλούν εδώ μέσα περιφρονητικά "Παλουκογιάννη" (προχθες έφαγε ο ίδιος ξύλο απο τα αυγά).
        Εχουν μπερδευτεί πολύ τα πράματα. Δεν είναι 2008. Χρειαζομαστε πιό λεπτά αναλυτικά και πολιτικά εργαλεία για να γίνει δουλειά.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Uncle Stgm 18/09/2013 20:48:29

          Ναι, πολύ λεπτά εργαλεία χρειαζόμαστε. Για κωλονοσκόπηση μήπως;
          Μην συγχύζεσαι τόσο πολύ με τη θεωρία των δύο άκρων. Δεν είναι θεωρία, είναι η πραγματικότητα....

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ ΒΙΣ 18/09/2013 21:49:52

            "Κνίτες¨ δέρνουν "κνίτες" πάντως.
            Και "αναρχοσυριζαίοι" σαπίζουν στο ξύλο τον μέλλοντα κυβερνητικό σύμμαχο.
            Άντε βγάλε άκρη τώρα πώς τρακέρνουν ύλη και αντιύλη, με τα εργαλεία της νευτώνειας Φυσικής.
            Απο κβαντομηχανική πώς πάμε; Παλεύεται;
            Δεν βρίσκω άκρη ποιά είναι τα "δύο άκρα"...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Uncle Stgm 18/09/2013 19:24:04

      Δεν μου λες,το ΚΚΕ αποδεχεται τον εαυτο του ως μερος του συνταγματικου τοξου;Τους εχεις ρωτησει;Ρωτα τους να δεις τι θα σου πουν.Εκαναν και συνεδριο προσφατα.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ψυχραιμια 18/09/2013 19:38:35

        Θεωρητικά όχι. Στην πράξη ναί.
        Μη ξεχνάμε ότι αυτοί προστάτευσαν τη Βουλή απο τους δήθεν Αγανακτισμένους, ρίχνοντας πολύ ξύλο σε ανάρχες και ακροδεξιούς ανάκατα. Θεσμικό ξύλο που ήταν θεεμική δουλειά θεσμικών "άλλων", αλλά δρώντας αντιθεσμικά, δεν την έκαναν. Γιατί ακριβώς ήξεραν ποιοί ήταν απέναντι και δεν ήθελαν να τους δείρουν.
        Με ενδιαφέρει πιό πολυ η πράξη από τα θεωρητικά. Είμαι οπαδός του ρεαλισμου. Δεν μ' ενδιαφέρει τι πιστεύουν για τον εαυτό τους, κυττάω τα "χέρια τους".
        Στη φάση αυτή, το ΚΚΕ είναι λειτουργικό μέρος του συνταγματικού τόξου. Λειτουργικότατο.
        Αύριο ή μεθαύριο δεν ξέρω, αλλά τότε θα έχω την ανάλογη γνώμη.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Uncle Stgm 18/09/2013 19:57:05

          Και ο σύριζα θεωρητικά ναι, στην πράξη όχι. Δεκέμβρης 2009. Μόνο αυτό λέω...

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Γεώργιος Τ. 18/09/2013 20:03:45

            Το συζητάω, μπορεί να συμφωνήσουμε, τουλάχιστον για τμήματα του. Διότι πρόκειται για πολυποίκιλη παιδική χαρά...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Γεώργιος Τ. 18/09/2013 20:10:16

            2008 ήταν.

        • GLAD avatar
          GLAD @ Uncle Stgm 19/09/2013 12:28:58

          Θα πρέπει η κοινοβουλευτικά εκπροσωπούμενη Αριστερά (στο σύνολό της) που ποσοστιαία συγκρίνεται με την Χ.Α. (αν και δεν πιστεύω ότι η Χ.Α. έχει τόση δύναμη) , να αποκηρύξει την άσκηση βίας απερίφραστα και εξειδικευμένα .
          Άλλως μοιραία θα βρεθεί στο ίδιο "κάδρο" με την Χ.Α. , στο οποίο ούτως ή άλλως ευρίσκεται η εξωκοινοβουλευτική αριστερά η οποία απερίφραστα "ευαγγελίζεται" την βία.
          Τους τρεις στην Μαρφίν , τους σκότωσαν Αριστεροί , που υποθέτω ότι είναι υπερήφανοι και για την επιτυχία τους , αλλά και για το ότι δεν κατάφεραν ακόμη (και ίσως ποτέ) , να εντοπισθούν.
          Οι της 17Ν ήταν Αριστεροί κλπ. κλπ..
          Δυστυχώς απεδείχθη -για παράδειγμα- ότι τα "κατακτημένα στο πεζοδρόμιο" δικαιώματα κάποιων , ήταν απλά εις βάρος κάποιων άλλων και όχι εις βάρος της πλουτοκρατίας όπως διατυμπανίζει η Αριστερά.
          Ο συνδικαλισμός τουλάχιστον όπως ασκήθηκε ή ασκείται , δεν είναι στοιχείο της δημοκρατίας όπως απεδείχθη .
          Καταστραφήκαμε οικονομικά , από χειρισμούς όπως της Ολυμπιακής , όπως των Κομμουνιστών τους οποίους έφερε από τις Ανατολικές χώρες και τους έδωσε το Πασοκ σύνταξη για να το ψηφίζουν , χωρίς να φροντίσει να φέρουν μαζί και τις όποιες εισφορές τους εκεί , για τα οποία κανείς δεν μιλάει , ενώ όλοι ξινίζουν όταν η τηλεόραση δείχνει τον κάποτε "ωραίο" Ακη που αυτοί οι ίδιοι αποθέωναν τότε κλπ. που δεν έχει νόημα να επαναλάβω.
          Οι Έλληνες δείχνουν σαστισμένοι απέναντι στα γεγονότα και στρουθοκαμηλίζουν , στρεφόμενοι προς την Αριστερά μπας και επιβιώσουν.
          Η Αριστερά όμως έχει μόνο τη λύση του Κομμουνισμού να τους προτείνει , γιατί μόνο αυτό είναι ένα άλλο σύστημα αν και απολύτως αποτυχημένο όπως είναι γνωστό.
          Όλα τα άλλα είναι αέρας κοπανιστός και μάλιστα δηλητηριώδης , όπως απεδείχθη από τον ατυχή χειρισμό της πολιτικής από το Πασοκ "και τις λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις"εδώ και δεκαετίες.
          Το απόλυτα κυρίαρχο σύστημα είναι ένα παγκοσμίως και ότι λέγεται και πράττεται , από οιοδήποτε κόμμα ή "παράταξη" , είναι απλά και μόνο διαχειριστικές παραλλαγές πάνω σε αυτό το σύστημα.
          Επομένως όποιος "εξ αυτών", δεν εμμένει σε Κομμουνιστικές απόψεις , δεν έχει λόγο υπάρξεως και όλη η ιστορία "είμαι αριστερός ή δεξιός" , ενδιαφέρει μόνο τον ράφτη.

  14. Tassos avatar
    Tassos 18/09/2013 18:46:51

    Ας μαζευτούν οι Συριζαίοι, δεύτερο 2008 δεν θα υπάρξει. Ο κόσμος είναι ψυλλιασμένος, αυτοί οι φαιδροί βουλευτές που ονειρεύονται ...γουναράδικα να μετρήσουν το μπόι τους.

  15. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 18/09/2013 20:20:36

    Τρωγόμαστε ὅλοι γιά τά δύο ἄκρα,γιά προβοκάτσιες,καί ἐπαναλήψεις τῶν Δεκεμβριανῶν-2008. Τό ἑνάμιση ἑκατομύριο λαθρομετανάστες τό βάζουμε μέσα στά πλάνα,κατά πού θά τραβήξουν,ἤ ἄν θά ἐνεργήσουν αὐτόνομα;
    Τά κόλπα τά ἔμαθαν καλά ἀπό ἐκεῖνον τόν ἀλησμόνητο Δεκέμβρη...

  16. δημης avatar
    δημης 18/09/2013 22:10:57

    "Από πότε ο ΣΥΡΙΖΑ έγινε τιμητής και υπερασπιστής της ομαλότητας;"
    Μα από τότε που ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΑΙ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΑ ΟΙ ΝΟΜΟΙ...

  17. yellow avatar
    yellow 18/09/2013 22:20:26

    Η αλήθεια είναι ότι εάν παρκάρεις παράνομα και εάν κλέψεις κάποιον είναι αδικήματα κολάσιμα και τα δύο ....

  18. Thanasis avatar
    Thanasis 19/09/2013 09:01:27

    Και κυρίως τους 1.500.000 ανέργους που όσο πιστα τηρείται το μνημόνιο, τόσο πιό πολύ θα αυξάνουν.
    Προσθέστε σ' αυτούς και τους αγρότες που τώρα αρχίζουν να καταλαβαίνουν τι σημαίνει βιβλίο εφορίας και φορολόγηση χωραφιού, συν τις 50.000 οικογένειες που ζουν με την απειλή της άρσης των πλειστηριασμών Α' κατοικίας δήθεν για να πιάσουν τα λαμόγια με πολλές κατοικίες γιατί τώρα δεν μπορούν, και τους 150.000 Δ. υπαλλήλους που τρέμουν την απόλυσή τους, συν όλους όσους περιμένουν νέες περικοπές συντάξεων και μισθών. και καταλαβαίνεις γιατί χαίρονται οι κυβερνητικοί που ακόμα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έπιασε 45% και το λένε μάλιστα:
    "Επρεπε να συνεχίζεται η ανοδική τάση του ΣΥΡΙΖΑ αλλά έχει σταματήσει".
    Να λοιπόν που ξανά προς τη δόξα τραβά...