#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2011 09:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από πρώτο τραπέζι πίστα, στην κουζίνα για την λάντζα




Σαν χθες θυμάμαι δυο τρεις ΕΛΔΕ, μόνο στη γειτονιά μου.

Σαν χθες θυμάμαι τις θηριώδεις τζιπάρες να κυκλοφορούν παντού.

Σαν χθες θυμάμαι τον πάσα ένα να πηγαίνει για Χριστούγεννα στο Μπαλί,  για σκι στην Αυστρία (τα διακοποδάνεια νάναι καλά), και τα σαββατοκύριακα να πετάγεται στη Σόφια ή στη Κύπρο.

Σαν χθες θυμάμαι τα σκυλάδικα να είναι ανοιχτά καθ εκάστην, και το Τσίβας να ρέει άφθονο.

Σαν χθες θυμάμαι ουρές για να μπεις στο καζίνο.

Σαν χθες θυμάμαι συζητήσεις επί συζητήσεων για μετοχές, για ομόλογα, για επενδύσεις, για . χρήμα.

Σαν χθες θυμάμαι τους πάντες να λοιδορούν τους δημοσίους υπαλλήλους, όχι για την αποδοτικότητά τους, αλλά για τις τρεις και εξήντα που έπαιρναν.

Είχαμε γίνει λαός Μπρούκληδων. Πλην όμως «ακάλυπτων». Ήμασταν large.

Όλα αυτά όμως yesterday.

Σήμερα;

Τα κεφάλια μέσα και τα αφτιά κατεβασμένα. Σαν να μας δείρανε ομαδικά.

Ποια τζιπ και ποια Τσίβας;

Ήδη άρχισα να βλέπω κάποιους που ζητάνε απ τον μανάβη το καρπούζι σε φέτα, και απ το σούπερ μάρκετ, φακές χύμα.

Δεν υπάρχει σάλιο. Η όλη κατάσταση θυμίζει το Liverpool επί Θάτσερ. Και σε λίγο καιρό θα θυμίζει Μογκαντίσου. Μαυρίλα.

Η αγορά αποτελματώθηκε. Και είναι φυσιολογικό.

Όταν κόβεις μισθούς, ανεβάζεις  φόρους, και προχωράς σε απολύσεις, η κατανάλωση μειώνεται. Το διαθέσιμο εισόδημα λιγοστεύει.

Άρα ποιος θα προχωρήσει σε αγορές; Αφού όλοι κοιτάνε να περικόψουν τις δαπάνες τους.

Συνεπώς από πού θα βγάλει χρήματα το κράτος; Πως θα μαζέψει τα ποσά που χρειάζεται για να εξυπηρετήσει τα χρέη του; Που είναι η ανάπτυξη που περίμεναν κάποιοι;

Λέτε να μη τα ήξεραν αυτά οι φωστήρες της κυβέρνησης; Λέτε να είναι τόσο στουρνάρια στα οικονομικά;

Δεν νομίζω.

Απλά παίζουν το παιχνίδι τους. Που από καιρό φωνάζουμε ότι είναι στημένο.

Τυπικά μπορεί να μη χρεοκοπήσαμε, αλλά ουσιαστικά βαρέσαμε κανόνι, με το κράτος , σε πρώτη φάση, να κηρύσσει στάση πληρωμών στο εσωτερικό του.

Οι εργολάβοι έχουν λαμβάνειν, οι επιχειρήσεις το ίδιο, τα ασφαλιστικά ταμεία δεν πληρώνουν δραχμή, και η δημόσια υγεία κατάντησε «ποντιακό» ανέκδοτο (βλέπετε ΟΠΑΔ, ΙΚΑ, κλπ)

Και φτάνουμε έτσι στο σημείο να συζητάμε την απαρέγκλιτη ανάγκη της εκποίησης της δημόσιας περιουσίας μας, προκειμένου να μας δανειοδοτήσουν οι ξένοι, και άρα να συνεχίσουμε να υφιστάμεθα ως κράτος, ανεξάρτητο και μπλα μπλα.

Και το συζητάμε σοβαρά. Ένα θέμα που άλλες εποχές θα κατέβαζε εκατομμύρια στους δρόμους.

Θυμάμαι τον πόλεμο που υπέστη ο Μητσοτάκης όταν μίλησε για πώληση βραχονησίδων. Ή το πόσο γρήγορα έπεσε μόλις έβαλε θέμα ιδιωτικοποίησης του ΟΤΕ.

Οι σημερινοί, και δεν αστειεύομαι, είναι έτοιμοι να πουλήσουν μέχρι και τον Λευκό Πύργο, και παρόλα αυτά «ημείς κοιμώμεθα».

Θα τα πουλήσουν όλα, για να διατηρήσουμε, λένε,  την ανεξαρτησία μας ως κράτος.

Τώρα τι σόι ανεξαρτησία είναι αυτή που έχουμε, όταν εκτός από τον σφιχτό δημοσιονομικό έλεγχο της τρόικας, και την απόλυτη εξάρτησή μας από τους ξένους δανειστές, προχωράμε και σε γενικό ξεπούλημα της εθνικής μας περιουσίας; Τι να πει κανείς;

Πάνε οι εποχές που οι κατοχές γίνονταν από στρατούς. Τώρα γίνονται από τις «αόρατες» αγορές. Και είναι πιο αποτελεσματικές.

Και ας μην αυταπατώμεθα: Έχουμε κατοχή.

Μόνο που δεν υπάρχει ούτε ΕΛΑΣ ούτε ΕΔΕΣ να βγει στο βουνό.

Αυτό που υπάρχει είναι μια γενικευμένη βουβαμάρα, και ένα συναίσθημα συνενοχής. Κάτι σαν το σύνδρομο της Στοκχόλμης ένα πράγμα.

Θα τα πουλήσουν όλα. Για το καλό μας. Χωρίς να ερωτηθούμε.

Και εν πάση περιπτώσει, ποιος δίνει το δικαίωμα σε μια (έστω εκλεγμένη) κυβέρνηση να προχωρήσει σε τέτοιες εθνικά καταστροφικές πρωτοβουλίες;

Ποιον ρώτησαν; (Εκτός από τα ξένα αφεντικά τους;)

Ρώτησαν το γιο μου, του οποίου υποθηκεύουν όχι μόνο το οικονομικό  επαγγελματικό μέλλον, αλλά και την εθνική του υπόσταση; Δεν νομίζω.

Και άντε καλά, οι κυβερνώντες μας, όπως και οι προκάτοχοί τους στο παρελθόν, με το πρώτο μπαμ και τη πρώτη αναμπουμπούλα θα σπεύσουν να πάρουν το πρώτο αεροπλάνο για Λονδίνο, Παρίσι, και .. Μέση Ανατολή.

Εμείς όμως που θα μείνουμε εδώ;

Δεν πρέπει να τους προλάβουμε;

Δεν πρέπει να αντιδράσουμε από σήμερα;

Δεν πρέπει να τους πείσουμε να ξεκουμπιστούν από τώρα;

Προτού χρειαστεί να γίνει το μπαμ;

Strange Attractor

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kopritis avatar
    kopritis 22/05/2011 10:45:08

    προσκυνω..............................
    μηπως εισαι δικος μας?....κκε?
    οτι και νασαι μπραβο ωραιος

  2. babayaro avatar
    babayaro 22/05/2011 11:13:46

    Θυμαμαι και τον "ακαλυπτο" καφετζοπουλο...ποσο θελαμε να του μοιασουμε..

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/05/2011 11:45:21

    ...και άντε τα πουλήσαμε ή την αξιοποιήσαμε την Δημόσια περιουσία.
    Του χρόνου τη θα δώσουμε;

    Το ΠΑΣΟΚ ζητά συναίνεση
    Η ΝΔ καταθέτει προτάσεις
    Η Τρόικα διοικεί

    Κανείς δεν ζητά εκλογές.
    Ας αποφασίσει ο κάθε πολίτης της χώρας τι θέλει.
    Το έκαναν οι Ιρλανδοί και οι Πορτογάλοι.
    Οι Ισπανοί το ζητούν.
    Ας καταθέσουν τις προτάσεις τους και ο καθένας ας επιλέξει για το αύριο.

    Διαφορετικά οι απολύσεις στο Κράτος θα πρέπει να αρχίσουν από τους 300 της Βουλής.

  4. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 22/05/2011 11:56:46

    Πόσο δίκιο έχεις,σπουδαίο αρθρο και δε το λέω ειρωνικά,μπράβο και πάλι μπράβο

  5. dacord avatar
    dacord 22/05/2011 12:30:22

    Δεν πρέπει να τους προλάβουμε;

    Δεν πρέπει να αντιδράσουμε από σήμερα;

    Δεν πρέπει να τους πείσουμε να ξεκουμπιστούν από τώρα;

    Προτού χρειαστεί να γίνει το μπαμ;

    Strange Attractor
    ==
    Ευγε για το αρθρο.
    ΠΡΕΠΕΙ. Αλλα πως ?? Ισως ΠΡΕΠΕΙ να γινει το ..μπαμ πρωτα.
    Οι ευγενειες κατα μερος ..εδω μιλαμε μπλεξαμε ασχημα..
    Και δεν βλεπω να εχουν σκοπο να ξαπαστρευτουν ετσι ..ησυχα..
    Βλεποντας το γαπα ..ανησυχω .

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 13:38:56

    Strange, τα μαζεψες !! χαχαααα
    Να σου συμπληρωσω την τοτε ανθιση της βιζιτας !!!...
    Εγω ρωταω παλι και παλι αν πουλησω 300δις ( πραγματικη αξια ) περισουσια θα ξεχρεωσω???
    ΓΙΑΤΙ θελουν να παρουν τωρα 50δις ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ οπως ειπε ο Ρεν?? το ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ δεν το σχολιασε κανεις ( εκτος απο εμενα ).
    ΓΙΑΤΙ στεγνωνουν την αγορα οι Δανειστες?? ΓΙΑΤΙ αυξανουν το ρισκο τους να μην πλητρωθουν? Σου λενε δωσε 50 για αρχη-ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ- και σου δινω δοση ΕΦΟΣΟΝ υπογραψεις συναινετικα τα τα ΙΙ ( ΜΝ+ΔΑΝ ). τα 60Δις ( εγω λεω 100Δις συν τις ενεσεις Τραεπζων για 2012 ) ποιος και πως θα τα δανεισει?
    Μιλαω για νεα δανεια οχι για αποληρωμη παλαιων ομολογων που ληγουν !!!

    Κανενας χαρτοογιακας δεν δινει εγγυημενη εξοδο απο την κριση ! ΓΙΑΤΙ ???
    ΓΙΑΤΙ δεν ρωταμε " πειτε μας τι θελετε και πως και εγγυηθειτε μας εξοδο με δικη σας ευθυνη" να δω τη λιστα και το πως !!!

    ΓΙΑΤΙ ολοι κανουν την παπια????

    ΠΠ

    αφιερωνω το Deep Purple - Mistreated HD 1974 (Live in California)

  7. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 22/05/2011 14:04:22

    Ωραίο κομμάτι Strange. Αλλά τα Chivas ανοίγουν ακόμη και για mohito θέλουμε δύο κιλά δυόσμο. Έχουμε ακόμη δρόμο μέχρι τον πάτο

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μικρός Οδυσσέας 22/05/2011 14:33:02

      Μ.Ο.
      εχουμε και το Γιαννο για ξεσκονισμα !! που βγηκε τωρα και τη λεει στο ΓΑΠ !!!
      εγω τον περιμενω στη γωνια...

      ΠΠ

  8. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 22/05/2011 14:25:43

    Να πω την αμαρτία μου, αν είναι να ξαναζήσουμε αντίστοιχες εικόνες, όπως αυτή η φωτό του άρθρου, ας υποφέρουμε και λίγο, δε χάθηκε ο κόσμος.
    Αστειεύομαι, απλά η αλήθεια είναι πως και εμείς ζούσαμε σαν κανίβαλοι.
    Η γενιά... του χρηματιστηρίου
    Το παν είναι να ζει κανείς άνετα, να καλύπτει τις βιοτικές του ανάγκες, να πάει και τις διακοπές του, αλλά η γκλαμουριά και η χρυσόσκονη μας είχαν μετατρέψει σε αναίσθητους φιλοτομαριστές...
    Δεν ξέρω, ίσως έτσι ανακαλύψουμε ξανά, τη φιλία, το φραμπαλά, τη γειτονιά, τις αξίες, την πραγματική ομορφιά της ζωής τέλος πάντων.
    Ίσως ξανανιώσουμε άνθρωποι, ίσως μάθουμε να μη κάνουμε "ντου" σε μέσα μεταφοράς και παστωνόμαστε σα σαρδέλες, ίσως μάθουμε να μην χειραγωγούμαστε από ορισμένα τηλεσκουπίδια, ίσως ξεφύγουμε από το lifestyle του κολομβιανού μπιτ, ίσως μάθουμε να μην τρελαινόμαστε με ένα μουκάλι ουίσκυ σε τραπέζι κοντά στη πίστα, δεν ξέρω...
    Ή να μη μας νοιάζει τι στο κέρατο θα φορέσουμε, και άλλα τέτοια.
    Ή να μάθουμε να είμαστε και λίγο ποιο απλοί, πιο αυθεντικοί, λιγότερο διπλωμάτες, μακριά από λυκοφιλίες
    Ίσως μάθουμε να πηγαίνουμε στα 100 μέτρα, ή στο περίπτερο με ποδήλατο ή με τα ποδάκια μας, ποιος ξέρει;
    Και μπορεί, να γίνει το θαύμα τέλος, και από ανθρωπιστές να γίνουμε ξανά άνθρωποι!
    Υπάρχει πολύς πλούτος και ομορφιά εκεί έξω...
    Στην αληθινή ζωή που ξεχάσαμε.
    Άρα;
    Να έχει ο κόσμος εργασία, να δημιουργούνται οικογένειες, να υπάρχουν τα απαραίτητα εισοδήματα, αλλά αν είναι πάλι να τα πετάμε σε σαβούρα, ας μη σωθούμε ποτέ!
    Αυτό είναι το στοίχημα της πολιτικής...
    Και από τη παιδεία, τη δημόσια τηλεόραση, τη νοοτροπία που περνάει προς τα έξω, από όλα αυτά ξεκινάει ο κόσμος να συμμαζεύεται.
    Τα όποια μέτρατα , θα έχουν αποτέλεσμα μόνο με τη συνειδητοποίηση του κάθε πολίτη χωριστά.
    Αυτό είναι το πιο δύσκολο, αλλά συνάμα συναρπαστικό εγχείρημα.
    Ποιος θα τα καταφέρει;

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Γιώργος Μεσσηνία 22/05/2011 14:32:23

      σόρυ για τα όποια ορθογραφικά λάθη, ένεκα η βιασύνη!
      (βλέπε ΠΙΟ απλοί)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιώργος Μεσσηνία 22/05/2011 20:10:17

        ...Να πω την αμαρτία μου, αν είναι να ξαναζήσουμε αντίστοιχες εικόνες, όπως αυτή η φωτό του άρθρου, ας υποφέρουμε και λίγο, δε χάθηκε ο κόσμος...
        +1000

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιώργος Μεσσηνία 22/05/2011 14:33:55

      Μπραβο σου... !

      ΠΠ

  9. ηο avatar
    ηο 22/05/2011 15:01:15

    Αυτοί που κυκλοφορούσαν με τζιπάρες,πίναν Σίβας και κάναν διακοπές στο Μπαλί δεν έχουν καμία σχέση μ'αυτούς που ψωνίζουν μία μία τις φέτες το καρπούζι,οι τελευταίοι και τότε δύσκολα περνούσαν,ενώ οι πρώτοι και τώρα καλά περνούν.

  10. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 22/05/2011 17:19:30

    ΠΑΣΟΚ 1980 "ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ "
    ΠΑΣΟΚ 2000 " ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ".
    ΠΑΣΟΚ 2010 "ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ".
    ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΕΣ ΦΟΥΣΚΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΛΑΟ "ΑΞΙΟ" ΓΙ' ΑΥΤΕΣ.

  11. Tony avatar
    Tony 15/06/2011 19:01:42

    Είθε να μην γυρίσουμε ποτέ στις μέρες της καφρίλας που απεικονίζει η συνοδευτική φωτο. Ευημερία δεν ήταν ποτέ τα Chivas και 3000 ευρώ σε γαρύφαλα.