#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2008 16:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Από κυβερνήσεις άλλων κρατών» !

Γράφει το politis-gr.blogspot: Διαβάζοντας κάποιος την χθεσινή συνέντευξη της κ. Άννας Διαμαντοπούλου στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία» σίγουρα στο μόνο συμπέρασμα που ΔΕΝ καταλήγει είναι ότι ως παλαιά καραβάνα της πολιτικής παριστάνει την σοκαρισμένη παρθένα των κομματικών εκτροφείων. Η βουλευτής παραδέχεται καταρχήν ότι για το παρελθόν το ΠΑΣΟΚ «πληρώνει το δικό του μερίδιο ευθύνης». Κάνει επίσης ένα βήμα μπροστά από την επίσημη θέση του κόμματος της, αποδεχόμενη το αίτημα της κυβέρνησης για διακομματική επιτροπή που θα συζητήσει τρόπους θωράκισης του πολιτικού συστήματος. Εκείνο όμως που προκαλεί τρομερή εντύπωση είναι ότι στην ερώτηση σχετικά με τον υπόγειο τρόπο χρηματοδότησης των κομμάτων και εάν είναι υποκριτικό προσποιούμενοι ότι …..δεν γνωρίζουν τίποτα , απαντά ότι «Η υπόγεια χρηματοδότηση των κομμάτων, όχι μόνο από ιδιωτικά συμφέροντα αλλά και από κυβερνήσεις άλλων χωρών, αποτελεί διαχρονικό πρόβλημα και πληγή για τη Δημοκρατία. Ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.»

…Σε τούτο τον τόπο που οι κλέφτες διαθέτουν την πιο δυνατή σε σημείο κραυγής φωνή υπερασπιζόμενοι τα κλοπιμαία ,....σε τούτο τον τόπο που δημόσια πρόσωπα σφικταγκαλιασμένα με τις μίζες παραδίδουν μαθήματα ηθικής σε αυτούς που δεν τα ..πήραν,....σε τούτο τον τόπο που η συνωμοσία ακροβατούσα με την προδοσία γίνεται προσπάθεια να ονομαστεί ..μεταμοντέρνος πατριωτισμός ,....σε τούτο τον τόπο επιτέλους για πρώτη φορά στέλεχος μεγάλου κόμματος , βουλευτής του Ελληνικού Κοινοβουλίου έχει το θάρρος να αναφέρει την ΑΛΗΘΕΙΑ. Μέσα στην υποκρισία και την αφόρητη δυσοσμία αναλογιστείτε : εάν οι μίζες της SIEMENS είναι η κορυφή του παγόβουνου, τότε το ………παγόβουνο αυτό καθαυτό ποιο είναι ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 14/07/2008 16:43:54

    Να μας πει η Αννουλα ποιος της πληρωσε τα εισιτηρια για Bildeberg φετος.

    Να μας πει το δουλεια κανει ο συζηγος της και τι εκανε οταν η ιδια ηταν στην Ευωβουλη.

    Να μας πει γιατι κανει την Μπουμπουλινα τωρα ( μαγαριζω και το ονομα ) και οχι τοτε. Εκανε την Κινεζα του Κινεζου ω Κινεζοι ολοι μαζι.

    Τελος τι υπουργειο θελει να της δωσουμε ???

    Επισης να μην φωναζει, αλλα να παρει θεση. Οπως ΔΕΝ πηρε στα εσωκομματικα τους. Να πει με το ονομα τους τα πραγματα διαφορςτικα πισω στο κοτετσι....

    ΠΠ

  2. nas avatar
    nas 14/07/2008 17:05:11

    κι εγώ λάθος έκανα και τόστειλα ως "ανώνυμος"...

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 14/07/2008 17:10:48

    Η Διαμαντοπούλου μάλλον εννοεί το ΚΚΕ και τα λεφτά που έπαιρνε από την Σοβιετική Ένωση.

  4. agrotis avatar
    agrotis 14/07/2008 17:49:04

    γιατί η κ. αννούλα δεν εμφανίζεται ποτέ στην Κοζάνη;
    τι έχει να μας πει για το επίτευγμα της ανασφάλιστης εργασίας με τα περίφημα προγράμματα stage;

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 14/07/2008 18:24:57

    Εαν συνεχισουμε να αποδεχομαστε δηλωσεις κενες χωρις ουσια στην πραξη, απλα κανουμε το παιχνιδι τους. Οποιος εχει κατι να πει να το πει με το ονομα του χωρις κουρτινα 3 και αποριες Η να μην μιλαει καθολου. Η Αννουλα και καθε Αννουλα θελει να κανει εναν θορυβο σαν του Παγκαλου, να μας θυμιζει οτι υπαρχει χωρις να μας ρωταει. Ανασες περνει απο το μακροβουτι. Εμεις κανουμε και "πατητη" !

    Λοιπον ειτε μιλατε την αληθεια ειτε το σκασμο και στο κινεζικο κοτετσι. Για ολους ισχυει αυτο.

    ΠΠ

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 14/07/2008 19:07:13

    Αυτο το "κανονικα" Ανωνυμε μας εχει γινει τσιχλοφουσκα πλεον. Καθε κουβεντα μας αρχιζει με το "κανονικα". Ειναι κατασταση αυτη?? τι κανονικα και ξε κανονικα. Ειτε το κανουν ειτε ειναι ακανονιστοι οι ιδιοι.

    Κι επειδη ειναι ακανονιστα κανινικοι, η καθε Αννουλα λεει την παπαρια της στο βροντο.
    "Εκαναν αισθηση οι δηλωσεις Διαμαντοπουλου" τα καναλια...!! ρε ουυυυστ

    ΠΠ

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/07/2008 23:32:39

    ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...

    (Friday, July 04, 2008)

    "Στη σέντρα και τα "λαμόγια" των δημοσιογράφων"

    Α.Σ., Γ.Χ, Τ.Α., Σ.Λ., Ν.Ε., Ζ.Κ., Φ.Κ. κ.α. είναι μερικά ΜΟΝΟ απο τα αρχικά (μπορεί να ειναι και...παραπλανητικά για να μην αρχισουν να ....σκεφτονται δικηγοριστικα ορισμένοι) οσων("δημοσιογράφων") ΕΙΝΑΙ πρακτορες της ΕΥΠ (και όχι μόνο) και εχουν εταιρειες (αυτές έχουν και ΑΦΜ....και οχι μονο) που απομυζουν εκατομμυρια για (δηθεν) "δημοσιες σχέσεις" (και οχι μονο) στην ουσία πουλώντας "προστασία" στο...σύστημα! (μέσα απο τα "κανάλια", τα "μαρκούτσια" και τις....μεγαλοεφημερίδες τους).

    Μήπως και ΑΥΤΟΙ θα εκπλαγούν ακούγοντας όλα αυτά σαν τους...πολιτικούς; Μήπως ΟΛΟΙ δεν γνωρίζουν ΠΟΙΟΙ ακριβως δημοσιογράφοι "τα παίρνουν" και απο ποιούς;

    Μήπως δεν γνωρίζουν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ποιούς "λαδώνουν" τόσα χρόνια και ΠΟΙΟΙ δημοσιογράφοι "λαδώνονται" απο τους επιχειρηματίες;

    Μήπως οι επιχειρηματίες (πχ η Siemens) δεν γνωρίζει ποιούς δημοσιογράφους πλήρωνε, πόσα και γιατί; Μήπως "οι αμερικανοί" δεν γνωρίζουν ποιούς πληρώνουν;

    Ασφαλώς και τους γνωρίζουν και τα γνωρίζουν και έχουν ΟΛΕΣ τις αποδείξεις(φωτογραφικές και ηχητικές).

    Θα τις μάθουμε; Οι 99 στους 100 κόβουν το κεφάλι τους πως...ΟΧΙ. Για έναν απλό λόγο. Για να μπορούν να κάνουν το ίδιο συνέχεια με διάφορους (και στο μέλλον). Για να μην...φοβισουν! Τόσο απλά. Αυτά προς το παρόν...", (i-Reporter).

    Σχόλια:

    Anonymous said... "Κι εσείς γιατί κολλάτε να τα γράψετε, αν υπάρχουν στοιχεία και τα γνωρίζετε;

    Υπάρχει φόβος, συμφέρον ή κάτι άλλο;

    Καλοπροαίρετα ρωτάω".

    i-Reporter said... "Καλοπροαίρετα λέμε.....πίσω εχει η αχλάδα την ουρα".

    +

    (Πέμπτη, 10 Ιούλιος 2008)

    "Πυρηνική Βόμβα ο Κοντομηνάς! Σε λίγες ώρες βγαίνει στη φόρα λίστα με ονόματα και ποσά που κονόμησαν διάφορες φίρμες απο τον οργισμένο επιχειρηματία!"

    Ονόματα και ποσά που θα κάνουν πάταγο βγαίνουν σε λίγες ώρες στη δημοσιότητα.
    Σύμφωνα με πληροφορίες ο Κοντομηνάς που τα΄χει πάρει με την κυβέρνηση Καραμανλή, έδωσε το ο.κ, να κυκλοφορήσει λίστα με ονόματα και ποσά -τα πραγματικά- που έχουν πάρει απο τα ταμεία του διάφοροι τηλεαστέρες αλλά και πολιτικοί.
    Μιλάμε για τηλεψώνια και των τριών φύλων, που ενω έχουν αρμέξει τον μεγαλοεπιχειρηματία κατα καιρούς, τώρα σφυρίζουν αδιάφορα", (kourdistoportocali).

  8. Helmut avatar
    Helmut 15/07/2008 10:16:01

    Η Άννα Διαμαντοπούλου ελίσσεται ανάμεσα στα παγόβουνα με μαεστρία καπετάνιου με 35 χρόνια εμπειρία στις φουρτούνες.

    Και για να το καταφέρει αυτό έχει γίνει από τις πλέον ειδικές στην "ξύλινη γλώσσα", απλά την έχει σε ένα πιο εκσυγχρονισμένο περιτύλιγμα.

    Στην παραπάνω συνέντευξη, πάλι δεν λέει τίποτε επί της ουσίας.

    Προσωπικά δεν εκτίμησα τη στάση της στην κόντρα ΓΑΠ-Μπένυ "περίμενε να δεις που θα γείρει η πλάστιγγα και μετά διάλεξε το στρατόπεδο του σίγουρου νικητή -αλλά με αποστάσεις".

    Και τώρα το ίδιο κάνει. Το μόνο που τη νοιάζει είναι να μην χαλάσει το (ανύπαρκτο) προφίλ της.

    Στο μεταξύ όμως το ανφάς της έχει γίνει σαν τα μούτρα μου.