#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2013 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από γκάφα σε γκάφα ο ΣΥΡΙΖΑ



Κάποιος τους έχει.. φτύσει εκεί στην Κουμουνδούρου και δε λένε να ησυχάσουν. Η μια μετά την άλλη οι βόμβες σκάνε κι έτσι όπως πάνε στον ΣΥΡΙΖΑ θα μείνουν από στελέχη αφού θα αποσύρονται το ένα μετά το άλλο επειδή δεν είναι σοβαροί.

Η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Ευ. Αμμανατίδου, είχε σειρά σήμερα για να κάνει τη γκάφα της. Φαίνεται ότι δεν άκουσε τον κ. Τσίπρα από την Αμερική που είπε ότι το ευρώ είναι το νόμισμα της Ελλάδας και είναι αδιαπραγμάτευτο. Πήγε λοιπόν στην Π. Τσαπανίδου και επανέλαβε πολλές φορές ότι «το ευρώ δεν είναι φετίχ».

Ξέρουν τι λένε εκεί στην Κουμουνδούρου; Ξέρουν τι τους γίνεται; Μπορούν να συντονιστούν διότι είναι και αξιωματική αντιπολίτευση;

Φυσικά, η ΝΔ δε θα άφηνε να πέσει κάτω και αυτό το «φάουλ» του ΣΥΡΙΖΑ. Σε ανακοίνωσή του το γραφείο τύπου σχετικά με τη συνέντευξη της βουλευτού του ΣΥΡΙΖΑ Ευαγγελίας Αμμανατίδου τονίζει:

«Τώρα που η Ελλάδα κατοχύρωσε οριστικά την παραμονή της στο ευρώ και κανείς πλέον ξένος δεν το αμφισβητεί, ο ΣΥΡΙΖΑ δυστυχώς εξακολουθεί να το θέτει. Η βουλευτής του Ευαγγελία Αμμανατίδου, σε τηλεοπτική της συνέντευξη, επαναλαμβάνει, μεταξύ άλλων, ότι «το ευρώ δεν είναι φετίχ». Μπορεί για τον ΣΥΡΙΖΑ το ευρώ να μην είναι φετίχ, αλλά σίγουρα είναι ταμπού. Καλό είναι να μην το αγγίζει. Οι συνεχείς μεταλλάξεις του ΣΥΡΙΖΑ μόνο κακές υπηρεσίες προσφέρουν στη χώρα».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/02/2013 19:48:57

    Αυτά δεν είναι τίποτα. H κ. Αμανατίδου είναι απλώς "κολλημένη" λίγο πίσω, πρέπει να εμπεδώσει τη γραμμή.
    Το πραγματικό πολιτικό αναρχο-μπάχαλο της αρκούδας γίνεται στη Γερμανία :
    Σήμερα ο πρόεδρος του Ομόσπονδου κράτους της Έσσης του μικρού κυβερνητικού εταίρου FDP, Hahn (= Κόκκορας στα Γερμανικά!), διαμαρτυρήθηκε δημόσια επειδή ο Ομοσπονδιακός πρόεδρος του δικού του κόμματος, ο γνωστός μας αντικαγκελλάριος Philip Rössler, έχει …”ασιατική εμφάνιση” !!!
    Ως γνωστόν ο κ. Rössler προέρχεται από φυσικούς γονείς σκοτωμένους στον πόλεμο του Βιετνάμ και υιοθετήθηκε μωρό απο Γερμανική οικογένεια.
    h**p://www.spiegel.de/politik/deutschland/hessens-fdp-chef-hahn-verwirrt-mit-aussage-zu-roeslers-herkunft-a-882060.html
    Άρχισε η Αποκριά στη Γερμανία, κι εκεί την παίρνουν στα σοβαρά. Επιτέλους οι Γερμανοί κυβερνώντες φέρονται σταθερά φιλελληνικά, μέχρι που μας έκαναν να γελάσει το χειλάκι μας….

  2. tpe avatar
    tpe 07/02/2013 19:57:13

    OK, ας πούμε πως ο κόσμος ξυπνάει και στέλνει τον τσίριζα στο 2% που θα έπρεπε να είναι. ΠΟΙΟΣ θα πάρει τη θέση του; Το "νέο" ΠΑΣΟΚ; Η χώρα χρειάζεται σοβαρό "κεντροδεξιό" και σοβαρό "κεντροαριστερό" κόμμα. Άμεσα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ tpe 07/02/2013 20:37:27

      Δε με νοιάζει τόσο ποιος θα κάνει αντιπολίτευση. Αρκεί να είναι Έλληνας που αγαπάει το λαό και όχι τον εαυτό του! Και ο Σύριζα μόνο ελληνικό κόμμα δεν αποδεικνύεται... Άρα η εξαφάνισή του μαζί με το ΚΚΕ θα μας ωφελούσε όλους. Και ξεχάστε τα θέματα αντιθέσεων αριστεράς-δεξιάς. Στην Ελλάδα υπάρχει ένας διαχωρισμός: Ρωμιός και ελληνόφωνος!

  3. NTUA avatar
    NTUA 07/02/2013 20:02:13

    Φετιχισμός ονομάζεται η τάση "θεοποίησης" ορισμένων αντικειμένων, και η απόδοση υπερφυσικών δυνάμεων σε αυτά, απρόσιτης αλλά επιβαλλόμενης στον άνθρωπο. Στις πρωτόγονες θρησκείες το φετίχ αποτελούσε ένα αντικείμενο λατρείας...
    Επιτέλους!

  4. αποριας το αναγνωσμα avatar
    αποριας το αναγνωσμα 07/02/2013 20:50:41

    ΦΕΤΙΧ = α) άψυχο αντικείμενο στο οποίο αποδίδεται από πρωτόγονους λαούς μαγική δύναμη
    β) αντικείμενο που θεωρεί κάποιος ότι του φέρνει τύχη.....

    Συγνωμη... που ειναι το παραλογο σε αυτο που διατυπωσε??? Δηλαδη για να καταλαβω... η τριτοκομματική κυβέρνηση και δη η Ν.Δ. πιστεύει ότι το Ευρω ειναι φετιχ???
    Ειπαμε "ο Συριζα" φταιει για ολα... αλλα καλο θα ειναι να παψουμε να κοιταμε την καμπουρα της καμηλας μπροστα μας... και να γυρισουμε να δουμε τη δικη μας...

  5. johnie xl avatar
    johnie xl 07/02/2013 21:49:40

    Δηλαδή κύριε συντάκτα για εσάς το ευρώ είναι φετίχ?Τρέφετε για το ευρώ άκριτη λατρεία και θαυμασμό?Θα θυσιάζατε τα πάντα για το ευρώ?Άλλο είναι να πούμε ότι το ευρώ καλώς και ευτυχώς είναι το νόμισμά μας και άλλο ότι αποτελεί το φετίχ μας.

  6. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 07/02/2013 22:30:46

    67 δραχμές, λίτρο πετρέλαιο θέρμανσης

    Για μένα φετίχ είναι η δραχμή, είχε ...μαγικές δυνάμεις

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ρύκιος 07/02/2013 22:58:06

      Τῶρα φετίχ εἶναι τό ἴδιο τό πετρέλαιο θέρμανσης...

      • αποριας το αναγνωσμα avatar
        αποριας το αναγνωσμα @ Κυθήριος 08/02/2013 18:16:54

        το πλεον σίγουρο...

  7. Νικόλας avatar
    Νικόλας 08/02/2013 01:06:04

    Καλό :P

  8. Σπύρων avatar
    Σπύρων 08/02/2013 03:43:49

    Δεν ανησυχούν στην Κουμουνδούρου. Η δεξαμενή του πρώην ΠΑΣΟΚ είναι γεμάτη και απύθμενη...

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ Σπύρων 08/02/2013 12:13:07

      σσσσ φίλε εμείς συνεργαζόμαστε με τους πασόκους , όχι οι συριζαίοι

  9. Μπούμστος avatar
    Μπούμστος 08/02/2013 13:25:29

    Δεν είναι καθόλου γκάφες ,μια χαρά λειτουργούν ώστε να μην γίνουν ποτέ κυβέρνηση ,εδώ δεν κάνουν αντιπολίτευση για κυβέρνηση να τρέχουν ;

  10. ΝΠ avatar
    ΝΠ 08/02/2013 15:32:51

    Κυθήριος: τελικά....είσαι απίθανος στις ατάκες.
    όχι στις εξυπναδούλες,που αρέσκονται κάποιοι.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΝΠ 08/02/2013 22:24:47

      Εὐχαριστῶ φίλε ΝΠ,καλή καρδιά νά ἔχουμε καί ὅλα γίνονται..

  11. Παύλος avatar
    Παύλος 08/02/2013 21:32:34

    Είναι κρίμα να παριστάνουν μερικοί πως δεν καταλαβαίνουν και να αδικούν τη νοημοσύνη τους.
    Το ξεκάθαρο "μύνημα" του άρθρου, για κάποιον που μπορεί να δει καμιά δεκαπενταριά πόντους πέρα από τη μύτη του, ήταν και είναι τόσο απλό :
    Ο ΣΥΡΙΖΑ μέσω της συνιστώσας του, δεν αποφεύγει την γκάφα, να δείξει ότι διαφωνεί με την σθεναρή θέση της Κυβέρνησης και με τις προσφάτως διατυπωθείσες απόψεις του Τσίπρα (άσχετα αν τις κατέβασε σαν αναμμένα κάρβουνα - "ας όψεται η μαγκούφα η βλογιά"-), ότι η παραμονή μας στο Euro, είναι σταθερή και αμετακίνητη επιδίωξή μας, όπως και το ότι θεωρεί μεγάλη επιτυχία της, το ότι επέτυχε ιστορική πρόοδο προς αυτήν την κατεύθυνση.
    και για να σας βοηθήσω :
    Αν η συζήτηση γίνονταν για την πατρίδα και έλεγε η προκομμένη: " Δεν είναι δα και φετίχ η πατρίδα", θα βγαίνατε να γράψετε ότι έχει δίκιο και να δίνετε αφελώς τους ορισμούς του φετίχ ;;;;;;