#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2013 17:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από ΣΥΡΙΖΑ ... ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΖΑ

«Κι εμείς είμαστε νοικοκυραίοι» διακηρύσσει τώρα ο Α. Τσίπρας



Γράφουμε και προηγουμένως για τις ... δηλώσεις ματάνοιας που αναγκάζεται να κάνει ο Α. Τσίπρας μετά  τα απανωτά αυτογκόλ που τρώει από τις «αναρχικές» συνιστώσες του

Κληθείς εξάλλου να σχολιάσει τις πρόσφατες επιθέσεις κατά του ΣΥΡΙΖΑ από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο Σ. Κεδίκογλου, ο κ. Τσίπρας σημείωσε πως η βία και η απειλή της ανθρώπινης ζωής δεν συμβαδίζουν με το αξιακό περιεχόμενο της Αριστεράς και την ουμανιστική της ιδεολογία.

«Οι πρώτοι που καταδικάζουμε την ανομία σε όλες της τις μορφές είμαστε εμείς. Τόσα χρόνια η Βίλα Αμαλία, δεν απασχολούσε κανέναν. Αν υπάρχει ανομία πρέπει να μην υπάρχει ανοχή από την πολιτεία. Αν όμως πρόκειται για εγκαταλελειμμένα σπίτια και πολιτιστικά κέντρα, δεν είναι το ίδιο» υποστήριξε.

Για όσους λένε ότι κλείνουμε το μάτι στους κουκουλοφόρους κάτι τέτοιο δεν ισχύει, υποστήριξε ο κ. Τσίπρας. Αν θέλαμε να κλείσουμε το μάτι σε κάποιον θα το κλείναμε στη μεσαία τάξη σημείωσε. «Κι εμείς είμαστε νοικοκυραίοι» σημείωσε τονίζοντας ότι το ΣΥΡΙΖΑ απασχολούν ιδιαιτέρως τα προβλήματα που απασχολούν τη μεσαία τάξη.

Κατόπιν τούτων του αφιερώνουμε εξαιρετικά το "Μια μέρα μιας Μαίρης"με την  Αφροδίτη Μάνου




Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. O Bixiou avatar
    O Bixiou 11/01/2013 18:07:47

    Ο Τσιπρας φαινεται οτι συνεχιζει να θελει και τη πιττα γερη και το σκυλο χορτατο! Το πιο πιθανο ειναι οτι ο λαος θα του απαντησει: Κυριε Τσιπρα, δεν μπορεις να εισαι και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφυλαξ! Καποια στιγμη θα πρεπει ν'αποφασισεις με ποιον θα εισαι και αυτο πολυ πριν απο τις επομενες εκλογες.

  2. γιαννης αυλακιωτης avatar
    γιαννης αυλακιωτης 11/01/2013 18:10:51

    επικρατεί πασοκογενής συνιστώσα σήμερα... ξεσκεπάστηκαν. μέρα με τη μέρα έχουν να κάνουν τόσα πολλά φάουλ που θα επιστρέψουν στον παλιό κακομοίρικο εαυτό τους.

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/01/2013 18:46:32

    Μὲ τοῦτα καὶ μὲ κεῖνα θὰ τὸ ἀδειάσουν τὸ μαγαζί. Ὅταν ἡ Δούρου εἶχε πεῖ «Καταδικάζουμε τὴ βία ἀπ' ὅπου κι ἂν προέρχεται», εἶχε φάει τὸ κράξιμο τῆς ἀρκούδας ἀπὸ τοὺς συριζαϊκοὺς πληθυσμοὺς τοῦ διαδικτύου... Δὲς π.χ. αὐτό http://seisaxthia.files.wordpress.com/2012/11/doc1-page-001.jpg

  4. ΑναρχοΝοικοκυραίος avatar
    ΑναρχοΝοικοκυραίος 11/01/2013 20:28:42

    Γιατί απορείτε κύριοι; Ο δρόμος προς την εξουσία, είναι στρωμένος με καλομακιγιαρισμένα ψεύδη και αλυσιδωτούς συμβιβασμούς.
    Ουδείς ετόλμησε άλλη μέθοδο απ΄όσους διετέλεσαν Πρωθυπουργοί του Ελλαδιστάν. Τώρα ήρθε η στιγμή του Αλέξη να εκτελέσει την ...άσκηση μπροστά στην κριτική επιτροπή των ''ειδικών''.
    Για να δούμε. Τις κάνει με τέχνη τις τούμπες;
    Ότι πει ο Σόϊμπλε κι η ανέραστη γραία!!!! Αυτοί αποφασίζουν.

  5. Νικόλας avatar
    Νικόλας 11/01/2013 21:09:04

    Πάντως όσοι λέτε ότι θα πέσει ο ΣΥΡΙΖΑ τι πιστεύετε; Εγω βλέπω το σενάριο που λέει (ελεγχόμενη) διάλυση ΝΔ, νέο ποιοτικότερο δεξιό κόμμα υπό τον Αντώνη Σαμαρά και ΣΥΡΙΖΑ σαν δεύτερο μεγάλο κόμμα. Όσοι λέτε ότι θα επιστρέψει στο 3% ο ΣΥΡΙΖΑ, ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το άλλο μεγάλο κόμμα; Γιατί δε θα κυβερνάει μονίμως ένα κόμμα. Ένα κόμμα ανασύσταση του ΠΑΣΟΚ υπό νέα διοίκηση; Ή το ΠΑΣΟΚ μπορεί σε βάθος χρόνου να ανακτήσει τα ποσοστά του με πτώση φυσικά του ΣΥΡΙΖΑ;

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Νικόλας 11/01/2013 23:40:33

      Δεν ξέρω τι θα συμβεί , για την πιθανή όμως απάντηση ίσως δίνει μια ένδειξη μια αποστροφή του κ Τσίπρα προς το τέλος της συνέντευξης του (γυρω στο 83 λεπτό) όπου απορώντας για το κενό στον χώρο της σοσιαλδημοκρατίας λέει: “Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΩΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΤΗΣ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ”

    • arcane avatar
      arcane @ Νικόλας 12/01/2013 07:32:59

      Η ΝΔ δεν πρόκειται να διαλυθεί. Αν στο μέλλον πέσει και χρειαστεί βελτίωση ποιότητας, θα το επιδιώξει με αλλαγή αρχηγού, αυτός είναι ο κλασικός Νεοδημοκρατικός τρόπος. Σήμερα το ΠΑΣΟΚ έχει ξεφτιλιστεί τελείως, όχι όμως και η Νέα Δημοκρατία. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα γίνει κάποια στιγμή κυβέρνηση και θα μετακινηθεί σε μετριοπαθέστερες θέσεις, πιθανώς αποβάλλοντας κάποιες συνιστώσες. Κάποια στιγμή, ίσως σύντομα, ίσως αργότερα, ο ΣΥΡΙΖΑ θα κυβερνήσει και τότε θα κριθεί. Σε δέκα χρόνια από σήμερα θα υπάρχουν σίγουρα 3 από τα σημερινά κόμματα της βουλής, η ΝΔ, ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ, γιά τους υπόλοιπους τίποτα δεν είναι σίγουρο.

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 11/01/2013 21:13:54

    Νοικοκυραίοι π.χ σαν τον Βούτση???.Η σαν τον αναρχικό από την Καστοριά??/

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 11/01/2013 22:54:49

      Αμ, εκείνη με το ξυρισμενο κεφάλι;Και όλοι αυτοί οι ''επαναστάτες'' 8.000 το μήνα έτσι;;;

  7. boanerges avatar
    boanerges 11/01/2013 21:40:23

    Αλέξη, the game is over

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/01/2013 21:45:42

    " Η βία και η απειλή της ανθρώπινης ζωής δεν συμβαδίζουν με το αξιακό περιεχόμενο της Αριστεράς και την ουμανιστική της ιδεολογία."
    Αυτό είναι το μεγαλύτερο ψέμμα που είπε σήμερα ο Τσίπρας και σας διέφυγε. Από τους Ιακωβίνους της Γαλλικής Επαντάστασης μέχρι το Φωτεινό Μονοπάτι της Κολομβίας, η Αριστερά είναι συνδεδεμένη με τη βία, τις μαζικές διώξεις αντιφρονούντων, τη βιολογική τους εξόντωση, ακόμα και τη γενοκτονία.

  9. δημης avatar
    δημης 11/01/2013 21:47:48

    +++++++
    ούτε γύριζα ούτε ΣΥΓΥΡΙΖΑ....

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ δημης 11/01/2013 22:11:28

      ΣΥΓΥΡΙΖΑ…. Ἐξαίσιο!

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/01/2013 22:28:57

    Κι ἐμεῖς εἴμαστε νοικοκυραῖοι,ἀλλά δέν τό φωνάζουμε κιόλας!http://www.youtube.com/watch?v=fDKxKFRS9O0

  11. nikos avatar
    nikos 11/01/2013 22:48:29

    Νυκοκυραιοι σαν τον ..... Βρουτση;;;

  12. Karenin avatar
    Karenin 12/01/2013 00:27:08

    Βασικά αν απο το 4% πας στο 29% μια χαρούλα είναι και γλέντια έχει. Ζόρια τραβάς να είσαι μεγάλη παράταξη και προηγείσε μισή μονάδα του πρώην 4%.

  13. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 12/01/2013 11:49:36

    ρε την πουτάνα την εξουσία

    και το μουστάκι σε βάζει να ξυρίσεις