12/05/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από Δευτέρα τα κακά νέα

Επιβεβαιώνει η Κομισιόν, έστω και ανεπίσημα, ότι έρχονται δύσκολες ημέρες για τους Έλληνες. Κοινοτικοί αξιωματούχοι επιβεβαίωναν και την παροχή νέου δανείου στην Ελλάδα λέγοντας με νόημα ότι τίποτε δε θα χαριστεί στη χώρα μας. Και πώς άλλωστε να γίνει αυτό αφού το έχουμε καταλάβει από το Μνημόνιο-1 ότι οι Ευρωπαίοι δεν μας δίνουν τίποτε τζάμπα, αντιθέτως το πληρώνουμε πολύ ακριβά.
"Οποιαδήποτε βοήθεια θα συνοδεύεται ασφαλώς από νέους όρους και δεσμεύσεις, τίποτα δεν χαρίζεται" σημείωνε κοινοτικός αξιωματούχος στο Bussinessweek. Άλλος αξιωματούχος τόνιζε ότι οι κυβερνήσεις της Ευρώπης θέλουν να δουν χειροπιαστές αποδείξεις ότι τα μέτρα που δεσμεύεται η Ελλάδα να πάρει πρόκειται και να τα εφαρμόσει.

Οι πληροφορίες αναφέρουν μάλιστα ότι τη Δευτέρα που είναι το Γιούργκρουπ και την Τρίτη το Εκοφίν θα γίνουν οι ανακοινώσεις για το πακέτο βοήθειας στην Ελλάδα αλλά και για τους σκληρούς όρους που θα τεθούν.

Μπορεί να μην υπάρχει εξειδίκευση των μέτρων αλλά θα προβλέπεται μια σαφής δέσμευση ότι η Αθήνα πρέπει να τηρήσει απαρέγκλιτα τις δεσμεύσεις της αλλιώς χάθηκε.

Μας δίνουν δηλαδή μια τελευταία ευκαιρία, ακριβοπληρωμένη, ή αλλιώς με αντάλλαγμα… αίμα. Αν δεν τα καταφέρουμε και τώρα, η πόρτα της εξόδου από την ΕΕ θα είναι ορθάνοιχτη.

Όχι ότι και με τα νέα δανεικά θα σωθούμε. Μάλλον πιο πολύ θα χρεωθούμε.

Η ουσία, πάντως, των δηλώσεων των κοινοτικών αξιωματούχων είναι ότι έχουν βάλει για τα καλά πόδι στην Ελλάδα αφού διευκρινίζουν ότι η χώρα μας είναι υποχρεωμένη να τηρήσει τους όρκους τους.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2011 07:32:34

    Καλημερα,
    δεν μας δινουν ΚΑΜΙΑ δευτερη Ευκαιρια !! ως τετοια πλασαρεται !
    Θα μας δωσουν και τον ορισμο της "ευκαιριας" ??
    Ειναι σαν την "τυχη" και "ευτυχια" που εχουεμ το ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ να μας λυσει τα προβληματα !! χαχαχαα
    Δεν μπορουν να λυσουντ ο Πολιτικο Προβλημα στην ΕΕ και εμεις θα πληρωσουμε το κεραμυδι ! Στην Ιρλανδια ζητουν οι ΓαλλοΓερμανοι αυξηση της φορολογιας στις επιχειρησεις!! για να φυγουν ΟΛΟΙ !!.... εκει δεν θελουν Ακινητα και Γη !!! Θελουν να τους παρουν τις επενδυσεις !! ΞΕΡΑ !

    Εδω θελουν να μας φερουν σε αδιεξοδο να παμε να παρακαλεσει το ΓΑΠ να μας υποθηκευσουν και τελικα να παρουν Επιφανειες και Υπογεια !

    Σε αναμονη του Ζαππειου Χ.... θα τα πουμε μετα !

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2011 22:40:28

      +1000
      Άκου εκεί ευκαιρία!

  2. kiki avatar
    kiki 12/05/2011 08:03:14

    Ο Χατζηδακης εκανε ιστοσελιδα ,στο Facebook και τον προτεινουν για αρχηγο η προεδρο της ΝΔ.
    Και αν δεν ειναι δικια του πρωτοβουλια αλλα φανατικων φιλων και ψηφοφορων του γιατι δεν επεμβαινει να κλεισει.
    Τα εχουμε χασει τελειως , μου φαινεται.

  3. Kostas D avatar
    Kostas D 12/05/2011 09:55:53

    Ο ελληνικος λαος ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ κατι για το οποιο
    1) ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ!!!!
    2)ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ!!!!
    3) ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ!!!!
    4) και φυσικα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ....!!!!!!!!!!!

    Οποτε καλα θα κανουν καποιοι να μην επιμενουν, ειτε λεγονται ''Ευρωπαιοι", ειτε λεγεται ...τροικα ...ειτε οποιοσδηποτε αλλος......

    Στην τελικη ΑΝ καποιος επιμεινει, θα γινει ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και θα τους παρει ολους σβαρνα οποιοι κι αν ειναι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Kostas D avatar
    Kostas D 12/05/2011 10:17:22

    Και κατι ακομα ηδη ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ διοτι καλουμαστε να "πληρωσουμε" κατι το οποιο ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ και ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΚΑΡΑ για να πληρωσουμε, (κι αν ειχαμε ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ οχι των "δανειστων"...)

    Ετσι λοιπον πως ειναι ΜΠΑΡΟΥΤΙΑΣΜΕΝΟ το κλιμα και με τη δολοφονια του 44χρονου, και το μαχαιρωμα του ανθρωπου σημερα απο το Μπαγκλαντες, ΑΛΛΑ και τον ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ του 30χρονου διαδηλωτη χθες.....
    ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΝΑ ΕΙΠΩΘΕΙ Η ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΝΝΟΗΘΕΙ ....."πληρωστε"
    και θα γινει Ο ΧΑΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 12/05/2011 10:24:38

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ!!!!!! ΟΠΟΙΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ, με το οποιο θα μας "απειλησουν".......
    ΑΡΝΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ Η ΕΣΤΩ

    ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΩΡΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΤΩΝ 10-20 ατομων που και η κουτση μαρια ξερει ΠΟΙΟΥΣ εννοουμε και ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΕΟΣ, ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ και ΑΥΤΟΙ ΚΕΡΔΙΣΑΝ.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΟΧΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ....

  6. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 12/05/2011 12:24:56

    ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ!
    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΟΛΕΜΕΝΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.

  7. st.takis avatar
    st.takis 12/05/2011 18:53:57

    ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ Ε.Ε ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΧΡΕΟΚΟΠΉΣΑΜΕ.

  8. αναγνώστης avatar
    αναγνώστης 12/05/2011 21:05:55

    "Τποτα δεν θα χαριστεί στην Ελλάδα".
    Ετσι κάνει ο κόσμος!!!!.

    Οχι όπως εμείς που δεν ξέρουμε να κάνουμε λογαριασμό -τόσοι νεκροί από εκτελέσεις επί....τόσο ... τόσοι από λιμό,εκτοπήσεις στην γερμανία,τόσα από αναγκαστικά δάνεια,τόσα από λεηλασίες,κατοχικό πληθωρισμό,εμφύλιο, και φυσικά ανατοκισμένα επί 70 χρόνια...... τόσα από υπερτιμολογήσεις ,τόσα από εκβιασμούς (άν θέλετε δάνειο αγοράστε τα υπερτιμολογημένα προιόντα μας) και μετά βλέπουμε ποιός "χαρίζει "σε ποιόν...
    Αλλά οι γερμανοί -και όχι μόνο - δεν είναι σαν τα χαιβάνια (εμεις) που αφήσαμε και κουβαλήθηκαν εκατομμύρια αλβανοί στην χώρα μας ,εξάγουν συνάλλαγμα,και όλα αυτά χωρίς να υποχρεωθεί η αλβανία σε οικονομικής φύσεως ανταλλάγματα -και για ευχαριστώ παραχώρησε ναυτικές βάσεις στην τουρκία....
    Ετσι κάνει ο κόσμος. !!!!!

  9. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 12/05/2011 22:17:47

    factorx
    Δεν ξερω αν το εχετε δει αλλα πραγματικα αξιζει η αναγνωση του παρακατω. Ιδιως τα σχετικα με το Swap Goldman Sachs με τον ΟΔΔΗΧ και την Εθνικη τραπεζα. Εχει ομω και αλλα διαμαντια για τους μυημενους στα χρηματοοικονομικα και στο accounting:
    http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/documents/Greece%20-%202010%20methodological%20visits%20report.pdf

  10. 200exi stin elbetia avatar
    200exi stin elbetia 12/05/2011 23:49:40

    Εχουν πεσει ολες οι δημοσιες υπ. να γδαρουν τις λιγες επιχειρησεις ,που κρατανε ακομα και τους τα παιρνουν με νομιμους νταβατζηδες ,Α.Ε.Π.Ι.-ΑΠΟΛΛΩΝ,προστιμα για καπνισμα,ι.κ.α,Φ.αΠ.Α.περαιωση στη περαιωση, πυροσβεστικη,υγειονομικο με αποτελεσμα να ανακλεινουν αδειες και να καταστρεφουν τιμιες επιχειρησεις,οι πετυχιμενοι κλεφτες...γιατι πολυ απλα μικρυνε η πιτα... Τραβειχτε γρηγορα κουπι ,η αδειαστε τη βαρκα... το ΤΣΟΥΝΑΜΙ ερχεται.Τα γατακια με το αρνι στην πλατη, θελουν αγελαδες ,να παιρνουν καθημερινα ΓΑΛΑ και ΦΙΛΕΤΟ... Πρασινη αναπτυξη με ψαραδες να μαζευουν πλαστικα στη μεσογειο και το αλλο με το ΚΑΤΑΡ το ξερεις δεν γινετε μονο πρασινοι ,απο την ραδιενεργεια γιαΙΑΠΩΝΕΣ επενδυτες θα ερθουν σε 1 κρατος ΘΕΣΜΟΘΕΤΙΜΕΝΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ-ΚΛΕΠΤΟΚΡΑΤΙΑΣ.Κρατειστε πρωτα τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ επιχειρησεις ,που δεν ΕΠΙΔΟΤΕΙΣΑΤΕ τοσα χρονια, ΑΝΟΙΚΤΕΣ και ισως ερθει και η ελληνικη ΑΝΑΠΤΥΞΗ. Θελουν και τουρισμο τα ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΠΑΚΕΤΑ...

  11. East avatar
    East 13/05/2011 00:52:08

    Mία μεγαβατώρα από λιγνίτη στοιχίζει στη ΔΕΗ 35-36 ευρώ, ενώ για μία μεγαβατώρα από φωτοβολταϊκά που αγοράζει από τους ιδιώτες πληρώνει 400 ευρώ. Γι' αυτό πολλοί μιλούν για «πάρτι» των ιδιωτών στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=273488


    Η ενέργεια είναι η κινητήρια δύναμη της οικονομίας.

    Πόσο προδότες είναι αυτοί που μας κυβερνούν, όταν βάζουν μια χεωκοπημένη χώρα να ξοδεύει πολλαπλάσια για την ενέργεια;

    Η "πράσινη ανάπτυξη" είναι ένας από τους λόγους χρεωκοπίας της Ελλάδας.