22/09/2010 21:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απόρρητα στοιχεία της ΠΑ στο Διαδίκτυο;

"Οpen government": Μια επικίνδυνη κωμωδία

Το “open government” είναι ένας από εκείνους τους κούφιους νεολογισμούς που ευδοκιμούν στην κυβέρνηση (βλ. "πράσινη ανάπτυξη", "fast track" κλπ). Βέβαια η εφαρμογή του αποδείχθηκε κωμωδία, καθώς η ηλεκτρονική υποβολή βιογραφικών άφησε κρίσιμες θέσεις του δημοσίου τομέα κενές για μήνες, μόνο και μόνο για να καλυφθούν τελικά από κομματικά στελέχη… Αλλά τέτοια φαινόμενα θα μπορούσε να τα δει κανείς με επιείκεια, ως «παιδική ασθένεια», ή χωρίς επιείκεια, ως άλλη μία αναντιστοιχία λόγων και έργων του πρωθυπουργού («λεφτά υπάρχουν»). Και πάντως, ως κάτι κωμικό μεν, αλλά σχετικά αβλαβές.

Τώρα όμως η λογική του “open government” αρχίζει να επεκτείνεται επικίνδυνα και να "σπάει" στεγανά, που είναι αυτονόητα σε κάθε σοβαρό κράτος: το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, σε απάντηση κοινοβουλευτικής ερώτησης, έκρινε σκόπιμο να δημοσιοποιήσει τα πλήρη στοιχεία της διαθεσιμότητας των αεροσκαφών της Πολεμικής Αεροπορίας, αλλά και των ιπταμένων της. Τα στοιχεία αυτά βρίσκονται ακόμα και σήμερα αναρτημένα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης (;), προσβάσιμα σε όλους.

Έτσι, ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να πληροφορηθεί πόσα αεροσκάφη της ΠΑ, επί της συνολικής δύναμης, είναι διαθέσιμα, και επιπλέον πόσοι ιπτάμενοι αντιστοιχούν σε αυτά. Μπορεί δηλαδή ο κάθε ενδιαφερόμενος να υπολογίσει τον λόγο ιπταμένων προς αεροσκάφη, ο οποίος είναι από τα πλέον απόρρητα στοιχεία κάθε αεροπορίας διεθνώς, γιατί επηρεάζει καθοριστικά τη δυνατότητά της να διατηρήσει παρατεταμένο ρυθμό επιχειρήσεων.

Δεν θα αναδημοσιεύσουμε εδώ τα στοιχεία αυτά, γιατί δε θέλουμε να γίνουμε ούτε στο ελάχιστο συνεργοί σε μια τέτοια υπονόμευση της Εθνικής Άμυνας. Όχι ότι οι ενδιαφερόμενοι "φίλοι" δεν τα έχουν ήδη καταγράψει με κάθε λεπτομέρεια - αλλά για μας είναι θέμα αρχής.

Ρωτάμε όμως:

Είναι ή όχι τα στοιχεία αυτά απόρρητα;
Αν όχι, γιατί κανένας Έλληνας υπουργός Εθνικής Άμυνας ως σήμερα δεν τα δημοσιοποίησε;
Αν ναι, γιατί σήμερα αποφάσισε το ΥΠΕΘΑ να τα δημοσιοποιήσει;
Ήταν τόσο δύσκολο να απαντηθεί η κονοβουλευτική ερώτηση σε γενικότερες γραμμές ή έστω να δοθεί η ενημέρωση εμπιστευτικά στον ερωτώντα βουλευτή;
Ο κ. ΥΠΕΘΑ, που είναι και νομικός, γνωρίζει τι προβλέπει το άρθρο 146 του Ποινικού Κώδικα περί «παραβίασης μυστικών της Πολιτείας»

http://www.enkripto.com/2010/09/blog-post_4478.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 22/09/2010 22:08:45

    ΣΙΓΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΒΡΑΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΖΗΤΩ !!! ΗΜΙΑ ! ΟΤΣΑΛΑΝ ! ΣΥΝΟΥΚ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ! ΑΠΑΤΣΙ ! ΗΛΙΑΚΗ Φ16 !ΠΑΛΙ ΑΠΑΤΣΙ ! ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΡΩΝ ΑΩΤΩΝ ΤΡΑΚΑΡΑΝ 2 Φ16 ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΔΗΛΑΤΑ !!!!ΕΑΝ ΨΑΞΕΤΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΛΑΝ ΤΑΛΩΝ ! Η ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΦΡΕΓΑΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΟΥ ΠΕΡΙΠΩΛΕΙ ΜΕΧΡ ΤΗΝ ΓΑΥΔΟ ΔΙΣΤΥΧΩΣ ! ΚΑΙ Ο ΤΟΥΡΚΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΛΥΠΑΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΥΧΕΣ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕΤΑ ΓΑΡΓΑΡΑ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ !ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ Ο ΙΚΑΡΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΓΛΥΤΩΣΕ ........

  2. Enzo avatar
    Enzo 22/09/2010 22:12:00

    το εχουμε ξαναπει, ειναι επικινδυνοι οι ανθρωποι!

  3. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 22/09/2010 22:15:54

    ΑΙΣΧΟΣ!!!!

  4. Enzo avatar
    Enzo 22/09/2010 22:19:52

    τουρκος καραγκιοζης εισαι εσυ?

  5. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 22/09/2010 22:33:11

    Εχουν βάλει ως στόχο τους να διαλύσουν την Ελλάδα και δουλεύουν σκληρά(υπερωρίες) γιαυτό.Αξιος ο μισθός σας Κουϊσλιγκ!
    Το τέλος των προδοτών και των ρουφιάνων(Εφιάλτης ,Ιούδας κλπ) ήταν ΠΑΝΤΑ ο θάνατος!!!

  6. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 23/09/2010 02:38:02

    Για να μην έχουμε ψευδαισθήσεις, όλες οι χώρες του ΝΑΤΟ τα ξέρουν ήδη.

  7. Drifty avatar
    Drifty 23/09/2010 08:54:59

    Όχι καλέ και καραγκιόζης ο άνθρωπος !!!! Σκυψομεσιάτικο παιδάκι του Γραφείου, είναι. Ξέρετε, αυτά τα παιδάκια που έχουν μαζευθεί μια παρέα και με τις καινοτομικές ιδέες τους , θα οδηγήσουν την Ελλάδα στην τεχνολογική απογείωση (Opengov, χι,χι,χι,). Η γνωστή και μη εξαιρετέα παρέα των Ακαδημαικών-Businessmen (!!!!) και οι φοιτητές τους. Οι αιώνιοι κηφήνες.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 23/09/2010 09:37:08

    Αν όντως αληθεύει ό,τι γράφετε, απλά επιβεβαιώνει την ρήση μου οτι προκειται περι βλακών με περικεφαλαία, κυριολεκτικά. Δεν εκπλήσσομαι όμως. Για σκεφτείτε με ποιό τρόπο ενήργησε ο κ. Βενιζέλος όταν διεκδίκησε την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ το 2007; Ήταν στρατηγική έξυπνου ανθρώπου αυτή, και μάλιστα με πείρα; για αναρωτηθείτε!

    • Mήτσος avatar
      Mήτσος @ Νίκος 23/09/2010 10:29:27

      όντως αν ψάξεις στην σελίδα του υπουργείου, υπάρχουν

    • Οδυσσέας avatar
      Οδυσσέας @ Νίκος 23/09/2010 11:03:53

      Βεβαίως και αληθεύει. Ορίστε και το λινκ από την ιστοσελίδα του ΥΕΘΑ:
      http://www.mod.gr/Pages/ViewPressObject.asp?HyperLinkID=4&MainLinkID=169&SubLinkID=189&ObjectID=4945
      Οι άνθρωποι είναι πολύ επικίνδυνοι.
      Μήπως θα έπρεπε να ασχοληθεί κάποιος εισαγγελέας;

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 23/09/2010 09:45:55

    "Γιώργη" (αν και μαλλον Τουρκος εισαι) τα ατυχήματα συμβαίνουν στους καλυτερους. Οσον αφορα στην ΠΑ, καλυτερα να μην μιλας αν δεν ξερεις. Αν, ω μη γενοιτο, κριθει απαραιτητο να πολεμησει, οι Τουρκοι οχι μονο "θα τρεχουν και δεν θα φτανουν" αλλα θα συντριβουν στον αερα. Και το κυριοτερο; ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ. Τι νομιζεις τους συγκρατει να μην παρουν κανενα νησι; Αλλα και να παρουν λιγο θα το κρατησουν. Αυτα τα ολιγα "Γιωργη" μας...

  10. PANAYIOTIS avatar
    PANAYIOTIS 23/09/2010 10:28:48

    derbederiσ το μαύρο σκοτάδι σε τρώει έτσι και αλλιώς!

  11. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 23/09/2010 21:49:30

    ΤΟΥΡΚΟΣ ΕΓΩ ! ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ !ΤΗΝ ΠΑΡΤΗΣΟΥ ΦΙΛΕ ΞΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΟΘΩΜΑΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ !!!! ΕΓΩ ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑΚΙ!!! ΕΣΥ ΞΥΠΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΣΟΥ !!!! ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΗΝΤΑ ΞΥΜΕΡΩΣΕ Η 4/10/2009 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ