13/08/2008 23:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απόγνωση από τα υψηλά επιτόκια

Μεγαλώνει το αδιέξοδο χιλιάδων υπερχρεωμένων από δάνεια και πιστωτικές κάρτες νοικοκυριών στη χώρα μας, όπου μέχρι το τέλος του έτους αναμένεται να βγουν στο «σφυρί» περίπου 100.000 σπίτια, οικόπεδα και αγροτεμάχια. Όμηροι των υψηλών επιτοκίων δανείων και πιστωτικών καρτών είναι περισσότεροι από δυο εκατομμύρια Έλληνες, που χρωστούν 110 δισ. ευρώ, ενώ 400.000 νοικοκυριά αδυνατούν να πληρώσουν τις δόσεις τους, που φθάνουν τα 4,5 δισ. ευρώ.

Οι τράπεζες δίνουν πλέον δάνεια με το σταγονόμετρο, αφού σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία το 46% των αιτήσεων για πιστωτικές κάρτες απορρίπτονται, όπως και 44% των αιτήσεων για καταναλωτικά δάνεια, καθώς και το 50% των αιτήσεων για στεγαστικά δάνεια.
Μια μικρή ανάσα στους δανειολήπτες δίνει ο Αύγουστος, αφού έχουν παγώσει οι κατασχέσεις μέχρι το τέλος του μήνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 13/08/2008 23:32:29

    Τελείωσε το πανηγύρι "κατανάλωση με δανεικά" made in USA.

    Στα 100.000 να προστεθούν και τα επαγγελματικά ακίνητα.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 13/08/2008 23:45:50

    Αν υποθέσουμε ότι κάθε νοικοκυριό έχει κατά μέσο όρο 4 άτομα μιλάμε ότι έχουν πρόβλημα 1.600.000 κάτοικοι αυτής της χώρας κι αν μιλήσουμε με οικονομικά ενεργό πληθυσμό (έξω συνταξιούχοι και λοιποί) μιλάμε για σχεδόν το 30% του κόσμου. Από αυτούς οι 400.000 είναι απλά τελειωμένοι αφού φτάσανε ήδη στους πλειστηριασμούς.

  3. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 14/08/2008 01:50:16

    Καθε χρονο διαβαζω για τα δεκαδες χιλιαδες ακινητα που βγαινουν στο σφυρι.
    Δεν τα βλεπω ομως να πωλουνται πουθενα, δεν βγαινουν στην αγορα
    Μηπως ο αριθμος αυτος ειναι υπερβολικος;

    Ευχαριστω

  4. kinezos avatar
    kinezos 14/08/2008 08:03:00

    Δεν φταει κανενας τραπεζιτης, ουτε κυβερνητικος, κλπ. Αυτοι τη δουλεια τους κανουνε για να μας πιουν το αιμα με το καλαμακι. Το στραβο μας το κεφαλι φταιει, που τους το επιτρεπουμε. Και μετα βγαινουμε και φωναζουμε διαμαρτυρομενοι.

    Απλη αριθμητικη ειναι ρε παιδια. Αμα ξοδευεις καθε μηνα παραπανω απ'όσα βγαζεις, καποτε θα χρειαστει αυτα τα δανεικα να τα γυρισεις πισω. Τοτε που θα τα βρεις ρε φιλε? Παμε να παρουμε διακοπο-δανειο (σου λεει ο αλλος) 3 χιλιαρικακια και θα τη βγαλουμε. Αν εχεις ρε μεγαλε τη δυνατοτητα να ξεπληρωσεις μεσα σε ενα χρονο, 3 χιλιαρικα + τοκους, γιατι δεν εκανες το κουμαντο σου ενα χρονο πριν ωστε να τα εχεις μαζεψει αυτα τα λεφτα, να μην χρωστας σε κανεναν και να εισαι κυριος? Αυτο σημαινει λοιπον οτι δεν εχεις τη δυνατοτητα να τα μαζεψεις οποτε δεν θα μπορεσεις να αποπληρωσεις και το δανειο.
    Φταιει και η μεγαλομανια μας.
    - Σπιτι απο 100τ.μ. και πανω.
    - Αυτοκινητο απο 1600κ.ε. και πανω και με πολλα αλογα. Και 2-3 η καθε οικογενεια.
    - ξενυχταδικα γεματα, ακομα και τις καθημερινες.
    - αναχωρησεις full για τα νησια καθε καλοκαιρι και πληροτητα σε πανακριβους προορισμους.
    Οι τραπεζιτες δεν ειναι μαλακες. Θα στα δωσουν τα λεφτα ξεροντας οτι δεν μπορεις να τα γυρισεις πισω, αλλα θα σε περιμενουν στη γωνια για να σου παρουν το σπιτακι σου, το αυτοκινητακι σου, το χωραφακι που σου αφησε ο πατερας σου, κλπ. Το πιο βασικο ομως ειναι αλλο. Οτι θα σε εχουν υποδουλο μια ζωη, αυτοι και τα αφεντικα τους. Αμα χρωστας παντου αρχηγε μου, ξεχνα τις συντεχνιακες διεκδικησεις, ξεχνα τα εργασιακα σου δικαιωματα, ξεχνα τα ωραρια, ξεχνα τα ολα. Θα ζεις μονο για να δουλευεις, για να ξεπληρωσεις το ψευτικο ονειρο που σου πουλησανε.

    Η αεναη κυβερνητικη σαπια πολιτικη (ανεξαρτητως κομματος) –συνεπικουρουμενη απο τη παραπανω αναφερθεισα βλακεια μας- καταφερε με δανεικα να στηριξει μια οικονομια που οι αριθμοι λεγαν οτι θα φρεναρει ασχημα. Η ελλαδα του 2008 δεν παραγει, δεν δουλευει. Κοροιδευει και καταναλωνει με ξενα λεφτα.

    Ετοιμαστειτε για τα χειροτερα.

  5. sakis avatar
    sakis 14/08/2008 09:42:43

    Οταν η καθε κυβερνηση (πασακ η νδ)σου αλλαζει τα φωτα με τους καθε καινουργιους φορους,οταν η τιμη του περτελαιου πεφτει 20 λεπτα και εδω ανεβενει,οταν οι αυξησεις στα ιδια μεγαλα σουπερμαρκετ στην ευρωπη ειναι 1.5-2.5 και εδω ενας θεος ξερει ποσο,οταν η γενια τον 700 ευρω ζει και βασιλευει ΑΝΤΙ να υπαρξει καποια αντισταση και ενω βλεπει ο μεσος ελληνας να μη βγαινει τη κανει?παει και παιρνει ενα δανειο!!!!ετσι καλα να παθουμε και εις ανωτερα μπας και ξυπνησουμε!!!!!!!!!!

  6. Nick avatar
    Nick 14/08/2008 09:50:16

    πως το λένε, πως το λένε; Η φτώχεια θέλει καλοπέραση;

    Μια οικονομία αναπτύσσεται όταν υπάρχει παραγωγή, αποταμίευση και ΥΠΟΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.

  7. La luna piena avatar
    La luna piena 14/08/2008 13:27:17

    Οταν η παραγωγη μεταλλασεται σε εξαγωσιμη υλη χωρις την υπερβαση σε εισαγομενα αγαθα
    και οι πολιτες της χωρας αυτης αντι να μαραζωνουν απο τα χρεοβαρα να επαιρονται πανευτυχεις αποταμιευτες σε κατατεθετικα τραπεζικα κοντι

  8. Kraepelin avatar
    Kraepelin 14/08/2008 15:08:44

    Δεν καταλαβαίνω όλη αυτή την κλάψα. Μου έλεγε φίλος ότι γνωστός του έβριζε επειδή δεν του έδιναν διακοποδάνειο. Ο λόγος; Δεν έχει ξοφλήσει το περσινό διακοποδάνειο.

  9. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 14/08/2008 15:30:04

    Σε αυτό το παιχνίδι υπάρχουν δύο κερδισμένοι και ένας χαμένος :
    Ο πρώτος κερδισμένος είναι οι τράπεζες που σαν νόμιμοι τοκογλύφοι βλέπουν τα καθαρά κέρδη τους να εκτινάσσονται κάθε χρόνο στα ύψη.
    Ο δεύτερος κερδισμένος είναι το κράτος που εισπράττει φόρους από τις αγορές σπιτιών, τα αυτοκίνητα, τα καύσιμα που θα χρειαστούν αυτά να κάψουν κ.λ.π.
    Τον χαμένο αφήνω σε εσάς να τον ανακαλύψετε…

  10. giorgos avatar
    giorgos 14/08/2008 17:44:59

    Μη χαϊδεύουμε τα αυτιά του έλληνα δανειολήπτη,παιδιά!Καλά να πάθουν αυτοί που θέλουν να κάνουν ζωή μεγάλη,όταν η πραγματική οικονομική κατάστασή τους δεν το επιτρέπει.Κριτική σκέψη απούσα.Νομίζουμε πως όλοι είμαστε ίδιοι,πως δεν ζούμε σε μία κοινωνία ανισοτήτων.Και αυτή την ψευδαίσθηση γεννά η πιστωτική κάρτα και το καταναλωτικό δάνειο!Η διαφήμιση,η προβολή προτύπων τύπου Μυκόνου κλπ. Ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει!