01/02/2009 23:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απόβαση… τρακτέρ από την Κρήτη

Σε τρία πλοία από Χανιά και Ηράκλειο επιβαίνουν 61 τρακτέρ, 152 αγροτικά φορτηγάκια και 1160 αγρότες που αύριο το πρωί θα κάνουν πορεία προς το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. Οι αγρότες της Κρήτης διαμαρτύρονται γιατί, όπως υποστηρίζουν, οι καλλιέργειες τους δεν επιδοτούνται από τα 500 εκατομμύρια ευρώ που χορηγεί η κυβέρνηση.

Ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Χρήστος Μαρκογιαννάκης που εκλέγεται στα Χανιά είχε απευθύνει έκκληση στους αγρότες να μη μεταβούν στην Αθήνα με τρακτέρ και αγροτικά αυτοκίνητα, καθώς θα δημιουργηθεί - όπως είπε - κυκλοφοριακό «έμφραγμα». Οι αγρότες όμως έχουν την υποστήριξη της....Αγίας Οικογένειας, μέσω του βουλευτή Στέλιου Νικηφοράκη, που είναι ο άνθρωπός της στην Κρήτη και υποστηρίζει την αυριανή ...απόβαση.

Τα πολιτικά κουτσομπολιά λένε ότι ο κ. Νικηφοράκης έχει ενοχληθεί από την προαγωγή του κ. Μαρκογιαννάκη, αλλά και την απομάκρυνση του ειδικού γραμματέα του υπουργείου Ανάπτυξης Δημήτρη Παπαγιαννίδη, από τον κ. Χατζηγάκη. Στην πραγματικότητα όμως τα πυρά από την Κρήτη κατευθύνονται στον αντιπροεδρεύοντα Γ. Σουφλιά - δεν  λέω «αντ΄ αυτού» για να μην τον γκαντεμιάσω...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/02/2009 01:16:25

    E, ρε, γλέντια!

    Ντέρμπυ!

  2. varka avatar
    varka 02/02/2009 01:30:50

    Να κατέβει το Μητσοτακέικο να τους μαζέψει ΠΡΙΝ ξυπνήσουμε εμείς οι γέννημα θρέμα Αθηναίοι!

  3. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 02:31:03

    Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ? ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΑΚΤΩΡ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΜΑΥΡΩΝΕΤΑΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΚΙΘΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΤΣΙ?


    Του Ανδρέα Κριτσωτάκη

    Ενημέρωση: Χθες εξάλλου έγινε συνάντηση ανάμεσα στους εκπροσώπους των αγροτών του νομού Ηρακλείου και

    τους περισσότερους από τους δημάρχους

    των δήμων της ενδοχώρας.

    Στη διάρκεια της συζήτησης


    οι δήμαρχοι δήλωσαν την αμέριστη συμπαράστασή τους προς τον αγώνα των αγροτών και τη βοήθειά τους, όπου χρειαστεί.



    Χαρακτηριστική ήταν η δήλωση του δημάρχου Κόφινα κ. Γιάννη Χατζάκη,


    ο οποίος δήλωσε πως όλος ο κόσμος θα πρέπει να ξεσηκωθεί ενώ και ο δήμαρχος Ρούβα κ. Φανούρης Οικονομάκης, συμφωνώντας με το δήμαρχο Κόφινα, πρότεινε να πραγματοποιηθούν έκτακτα Δημοτικά Συμβούλια, ενώ την ερχόμενη Δευτέρα οι δήμοι να παραμείνουν κλειστοί σε ένδειξη διαμαρτυρίας και οι δήμαρχοι θα προσπαθήσουν ώστε να γίνει προσπάθεια και να ανέβουν μαζί με τους αγρότες στην Αθήνα.

    Κατηγορία: Τοπικά
    Ημερομηνία: 30 Ιανουαρίου 2009
    Πηγή: Εφημερίδα ΤΟΛΜΗ

  4. Factorx avatar
    Factorx 02/02/2009 03:37:08

    @χαράλαμπος ναι όλοι οι δημαρχοι που αναφέρεις ειναι λαικοί αγωνιστές. Και ο Κοκκινούλης στην Λάρισα ειναι

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/02/2009 03:54:04

    ...και ο Μπούτας.

  6. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 05:26:41

    Και ο κυρ εισαγγελέας έλαβε χθες αυτεπάγγελτη δράση αλλά …γέλασε η παρδαλή κατσίκα ..
    το μπαλόνι στην Αθήνα φουσκώνει πάλι επικίνδυνα για να δούμε …ποιες πάλι θεωρίες συνομωσίας θα κυκλοφορήσουν τα παπαγαλάκια του κυρ Χρήστου

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 07:43:20

    Ας βάλουν τη δημοτική αστυνομία να κόψει κλήσεις στα τρακτερ για παράνομο παρκάρισμα.
    Θα τους τσούξει πιο πολύ από όλα τα άλλα μέτρα. Κάτι τέτοιο είχε γίνει στη Θεσσαλονίκη κάποτε.

  8. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 08:25:01

    Τώρα κατάλαβα ποιος ήταν ο πραγματικός ο λόγος που οι Θεσσαλονίκη ψήφισε Ψωμιαδη και ΚΚ.
    Πρέπει να τους βγήκε σε καλό .

  9. ο δείμος του πολίτη avatar
    ο δείμος του πολίτη 02/02/2009 08:28:27

    Η πλάκα είναι ότι οι δοσίλογοι εισαγγελείς ακόμη μία φορά θέλησαν να ανακόψουν την κινητοποίηση. Και μετά κάποιοι θεοποιούν τη δικαιοσύνη.

  10. Takitos avatar
    Takitos 02/02/2009 08:33:27

    Ήθελα και νάξερα με ποιόν Νόμο απαγορεύουν στα τρακτέρ και τα αγροτικά να βγουν από το λιμάνι.

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/02/2009 09:16:50

    ΠΟΛΕΜΟΣ στο λιμάνι!

    Ο Θεός βοηθός!

  12. varka avatar
    varka 02/02/2009 10:09:30

    @11
    Εχει και τόσα στόματα να ταίσει.

  13. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 02/02/2009 10:29:11

    @10 Απαγορεύονται τα πετρελαιοκίνητα οχήματα στη πόλη του Πειραιά.

  14. salmonellas avatar
    salmonellas 02/02/2009 10:41:40

    Οποιος εχει τρακτερ, παιρνει επιδοτηση. Οποιος δεν εχει, πληρωνει την επιδοτηση.

  15. tiramola avatar
    tiramola 02/02/2009 10:50:47

    Άσε ρε σαλμονέλα τις εξυπνάδες που έγιναν χρηματιστηριακό είδος και τα απαραίτητα για τις βιοτικές ανθρώπινες ανάγκες αγροτικά προιόντα...

    Να παίζεται και στο χρηματιστήριο η τιμή του νερού πλέον να αγορασεις μετοχές...

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/02/2009 10:51:15

    @ takitos
    Με το νόμο της πετρελαιοκίνησης.Στην περιοχή Αθηνων - Πειραιώς απαγορεύονται να κινούνται οχήματα με πετρέλαιο παρά μόνο με βενζίνη και τα τρακτέρ έχουν πετρέλαιο.

  17. saaladin avatar
    saaladin 02/02/2009 10:58:07

    Αυτοί οι μαυροφόροι κρητικοί που ήρθαν και νόμισαν πως θα κυριεύσουν την Αθήνα να γυρίσουν πίσω και να πάνε έξω απ το σπίτι του Μαρκογιαννάκη και του πατριώτη του εφιάλτη Μητσοτάκη και να χορέψουν το πεντοζάλι τους γιατί όλη η μαγκιά τους βυθίζεται στον κάμπο των Ζωνιανών και βαλτώνει στις χασισοφυτείες τους.άντε το πολύ-πολύ να τη 'δείξουν'[τη μαγκιά] σε κάποια φουκαριάρα 40άρα τουρίστρια απ τη Σκανδιναβία το καλοκαιράκι...Δεξιά δε γουστάρουν ή κάνω λάθος...

  18. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 11:37:36

    @φακτωρ

    ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΟΙ ΔΗΜΑΡΧΟΙ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΥΠΟΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!

    ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΣ ΦΑΚΤΩΡ ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ

    ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΧΕΙ ΕΡΕΙΣΜΑΤΑ Ο ΜΗΣΤΟΤΑΚΗΣ, Η ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ?

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

  19. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 11:38:38

    saaladin

    ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΝΟΜΩΤΑΞΙΑ "ΓΕΝΙΚΟΥΣ-ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΛΑΣΠΟΥΣ"

  20. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 02/02/2009 11:40:30

    Φουντωνουν ξανα τα μπλοκα μετα τα επεισοδια στον πειραια.

  21. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 11:41:57

    ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΔΗΜΑΡΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΑΝΔΡΙΑΝΤΕΣ ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ, ΟΧΙ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ Ο Λ Ο Ι ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΣΗΚΩΜΕΝΕΟΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.

  22. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 11:56:03

    ΛΟΙΠΟΝ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ, ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ Π Α Π Α Ν Δ Ρ Ε Ι Κ Ο Τ Α Τ Ο Ι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!!!!!!!!

    ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ "ΘΕΜΑΤΑΚΙ" ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ, ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ, ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ

    Π Α Ρ Α Π Λ Η Ρ Ο Φ Ο Ρ Η Τ Ι Κ Ο

  23. leo avatar
    leo 02/02/2009 11:56:35

    @18 ΔΥΣΤΥΧΩΣ παντού έχει "διορισμένους" εν ύπνω!

  24. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 12:00:30

    Με καθυστέρηση δύο ωρών
    Όμως, τα πλοία Φαιστός Παλάς και Κρήτη Ι στα οποία εκτός από τους αγρότες είχαν επιβιβαστεί η

    νομάρχης Ηρακλείου Βαγγελιώ Σχοιναράκη

    και βουλευτές του Νομού,

  25. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 12:12:21

    ΠΟΙΑ Η ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ ΑΔΕΡΦΙΑ? ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ?

  26. leo avatar
    leo 02/02/2009 12:38:11

    Δηλαδή, οι Κρητικοί αγωνιστές αγρότες.. το βράδυ...με τα τρακτέρ , θα πάνε μποζούκια;
    Ε, ρε γλέντια!!!!!

  27. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 12:39:03

    Μπαμπή ηρέμησε μην το παίζεις μονότερμα

  28. osaperas avatar
    osaperas 02/02/2009 12:42:15

    Ρε συ Χαραλαμπε τι θέλεις ακριβώς να μας πεις γιατί ειλικρινά δεν σε έχω καταλάβει.

    Ήταν μας λες η Σχοιναράκη στα πλοία που ήλθανε.

    Ε και;Είναι σημαντικό γεγονός ότι ήλθε η Βαγγελιό;

  29. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 12:48:53

    27

    τα γραφω σε σχεση με το "θεματακι"που εχουν ανεβασει,"Οι αγρότες όμως έχουν την υποστήριξη της….Αγίας Οικογένειας", τη στιγμή που οι αγροτες αεχουν ανεβει απο ΟΛΗ την κρητη, οπου ο μητσοτακης εχει ερεισματα ΜΟΝΟ σε ενα κομματι της, και συνοδευονται και απο ΠΑΠΑΝΔΕΙΚΟΥΣ ακομη πολιτικους, οι οποιοι βρισκονται αυτη τη στιγμη στον πειραια.ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΑΚΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ. εαν εχουν λιγο ηθος, να το διορθωσουν

    Αναμενω απαντηση και διορθωση απο τον "φακτωρα"
    ΚΑΙ για το εαν γνωριζουν τον ΧΡΗΣΤΟ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

    Αυτα

  30. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 12:51:46

    Χαραλάμπη

    Εχεις κάνει ανακριτής;

  31. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2009 12:53:55

    Να κατεβει ο Κουλης Τροχονομος τοτε... κ ας πανε μεχρι την Εκαλη οδικως.

    αα και Ζητας ν ανοιγει το δρομο η Ντορα. Ν ανεμιζει το μαλλι εξω απο το κρανος.


    ΠΠ

  32. saaladin avatar
    saaladin 02/02/2009 12:54:02

    ακου λοιπόν 'γενικός,γενικώς λάσπους..'
    Ο Γεν.δ/ντης στη δική μου δουλειά αμοίβεται με 15.οοο ευρώ το μήνα,όπως κι ο Πρόεδρος των Δημοσίων Φώτων με 500.000 ετησίως.Αν αυτό δεν είναι η απόλυτη αναξιοπρέπεια και χυδαιότητα και βαρβαρότητα τότε τι σκατά είναι κύριε των 'αναλύσεων' της σύγχρονης πολιτικής..Αλλά μάλλον θεωρείτε την ειρωνική διάθεσή μου απέναντι στους Κρητικούς ως θέση πολιτική.Καλή σας νύχτα

  33. Factorx avatar
    Factorx 02/02/2009 12:57:01

    @χαράλαμπος.
    1. Αγρότης είσαι και ξέρεις καλύτερα;

    2. Ψαρεύεεις σε θολά νερά επειδή πρώτον εμεις γράφουμε για "πολιτικό κουτσομπολιό" και δευτερον οτι εχουν την υποστίρηξη και της οικογένειας Μητσοτάκης, δεν ειναι μόνο αυτοί.

    3. Αν διαβάζεις εφημερίδες θα δεις οτι αυτα για Νικηφορακη ειναι γνωστα

    4. Πλάκα μας κανεις για τον Παπουτσακη; Εκδότης του Αντι ηταν

  34. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 13:05:32

    δεν γραφετε οτι εχουν την υποστηριξη ΚΑΙ της αγιας οικογενειας, αλλα

    "Οι αγρότες όμως έχουν την υποστήριξη της….Αγίας Οικογένειας". που ειναι το ΚΑΙ και που ειανι οι υπολοιποι υποστηρικτες;

    οσοι εχουν ΕΛΑΧΙΣΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΔΗΜΟΙΣΟΓΡΑΦΙΑΣ μπορουν να διακρινουν οτι το κειμενο οδηγει σε παντελως λαθος συμπερασματα.

    δεκαδες ονοματα πολιτικων ειναι ειτε στον πειραια αυτη τη στιγμη, ειτε εχουν δηλωσει την υποστηριξη τους, ειτε ειναι στην κρητη οπου εχουν κανει καταληψη στην περιφερεια κρητης οι αγροτες, με τον κοσμσο απο πολλα αλλα επαγγελματα συσπειρωνεται.

    ειναι μια καθαρα ΤΑΞΙΚΗ κινητοποιηση, η οποια αμαυρωνεται με την¨"ενημερωση" οτι υποσητριζεται απο τον μητσοτακη, χωρις να αναφερεται κανεις αλλος. ΕΣΤΙΑΖΑΤΕ ΜΟΝΟ στον μητσοτακη.

    δεν απαντατε για τον χρηστο παπουτσακη. τον γνωιζετε προσωπικα;

  35. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 13:06:46

    ειμαι ΚΑΙ αγροτης, ναι.

  36. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 13:07:08

    Μπαμπή πόσο ζύγιζε το τρωικό άλογο …

  37. Factorx avatar
    Factorx 02/02/2009 13:15:51

    @χαράλαμπος

    1. Κανονικά δεν έπρεπε να απαντήσω σε εναν που ρωταει προκλητικά , αλλά ναι τον Παπουτσάκη τον γνωρίζουμε 22 ακριβώς χρόνια.

    2. Μόνο ένας άσχετος οδηγείται σε λάθος συμπεράσματα, εκτός αν είναι της Οικογένειας και ανησυχεί απο τις διαστάσεις

    3. Στην διαθεσή σου να μας κάνεις κανένα μάθημα δημοσιογραφίας

  38. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 13:29:57

    ατακτε
    προσεξε απο τις πολλες αταξιες, να μη σε προσλαβουν στα καθεστωτικα (πλεον)ΜΑΤ

    ετσι, αυτο ακριβως, συντονισμενα πυρα, σχολιαστου και διαχειριστη, ακριβώς οπως απολυτως παραπληροφορητικο, και ΑΜΑΥΡΩΤΙΚΟ (γνωριζετε τι σημαινει η ετυμολογια; αν ναι, ειστε απολυτως κατευθυνομενοι) για το δικαιο του λαού, ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΛΑΟΥ, ειναι το οτι ο μητσοτακης ειναι πισω απο τις κινητοποιησεις

    και απο τη νεολαια, και απο τους αγροτες, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ που καταφανεστατα περιστελλονται ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΧΩΡΙΣ αποφαση της "βουλής"

    και ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΠΟΛΥ ΕΑΝ Ο ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗΣ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΚΑΙ ΤΗ ΣΤΟΧΕΥΣΗ ΤΗΣ "ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ - ΑΝΑΛΥΣΗΣ" ΣΑΣ.

  39. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 13:32:37

    γνωριζετε πολυ καλα τι συνειρμους φερνει το ονομ ατου αποστατη, και το χρησιμοποιειτε με στοχο την αμαυρωση των κινητοπιησεων.

  40. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 13:32:54

    Μπαμπή τελικά με το δίκαιο σε είπαν «φλόγα «

  41. Factorx avatar
    Factorx 02/02/2009 13:34:33

    @χαράλαμπος. Διάβασε τί λένε και τα σημερινά ΝΕΑ:

    "Πόλεμος Σουφλιά - Μητσοτακικών με φόντο τα τρακτέρ"

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4499784

    Εμεις βεβαίως το είπαμε μέρες πριν

    Τι θα κανεις τωρα; Αυτοκριτική μπροστά στον καθρέφτη; Θα ζητήσεις συγνώμη;

    Εμεις παντως σε συγχωρουμε επειδη εισαι αφελής

    Οσο για τον Παπουτσάκη: Πάλι λαθος ενημερωμένος είσαι Όταν ακούει "Μητσοτάκης" σε παίρνει με την Μαγκούρα

  42. Factorx avatar
    Factorx 02/02/2009 13:38:46

    Απο τα σημερινά ΝΕΑ:

    Με φόντο τις αγροτικές κινητοποιήσεις κορυφώθηκε χθες ο πόλεμος που έχει ξεσπάσει ανάμεσα σε γαλάζιους βουλευτές και τον κ. Σωτ. Χατζηγάκη- πόλεμος που σύμφωνα με επιτελικά κομματικά στελέχη αποτελεί στην πραγματικότητα δοκιμασία για τον κ. Γ. Σουφλιά και προαναγγελία μιας μελλοντικής ρήξης του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ με τη μητσοτακική πτέρυγα της Ν.Δ. Και αυτό γιατί στις βολές εναντίον του κ. Χατζηγάκη (και προσωπικού φίλου του κ. Σουφλιά) πρωταγωνιστούν οι βουλευτές κ.κ. Αθ. Γιαννόπουλος και Στ. Νικηφοράκης που έχουν καταχωρισθεί στο μπλοκ των μητσοτακικών και αμφισβητούν ανοικτά τους χειρισμούς και τις αποφάσεις του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης απέναντι στα αγροτικά μπλόκα.

  43. Helmut avatar
    Helmut 02/02/2009 13:44:56

    Αφού ήρθαν με τα τρακτέρια οι Κρητικοί φίλοι μας, ας τους δώσει ο Κακλαμάνης έκταση στο Βοτανικό να οργώσουν...

  44. Μπουρούχας avatar
    Μπουρούχας 02/02/2009 13:45:45

    ΄Ενας ο χαραλάμπης και ένας ο Μακρής Κ. Πολύ διδασκαλίστικο ύφος ρε παιδί μου. Μαζέψτε τους. Έγιναν οι κριτές όλων; Βρε άιντε απ`εδώ.

  45. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 02/02/2009 13:46:17

    Φιλε Χαραλαμπε,
    Ειπες ότι στο πλευρο σας είναι ολοι οι πολιτικοι ,ολων των παραταξεων καθως και Δημαρχοι ,νομαρχινες κτλ.
    Αφου λοιπον είναι μαζι σας ,μας πληροφορεις σε παρακαλω, τι θεσεις και τι λενε επ`αυτου ,που κατά τυχη ειχα πρωτυτερα με τον φιλο Ατακτο και στο μεταφερω ,και εδώ.

    @ 75 ataktos
    ‘Και εσυ λαε βασανισμενε’.. λεει ο ποιητης.
    Κατεβαινουν οι αγροτες με τα Τρακτερ από την Κρητη ,να «δωσουν μαχη» γιατι; Για τα 10 λεπτα !! επιδοτηση από το Γκουβερνο. Τα ευρω που χανουν συνεχως από την ανοργανωσια ,από την ελλειψη συγκροτησης της παραγωγης με την συσκευασια την εμπορια την διανομη του προιοντος τους που «σταζει» χρημα ,αυτό δεν τους προβληματιζει. Η Γνωση & η Παιδεια ,πρακτικα ετσι δεν μεταφραζεται; Τα ιδια λεμε, με τον δικο του λογο ο καθενας.

    Να συμπληρωσω εδώ,
    Καλο πραγμα οι μαχες για τα δικαιωματα μας ,αλλα να ξερουμε γιατι πολεμαμε ακομη καλυτερα. Για να μην γινομαστε θυματα αλλων και να δρεπουν τις νικες και τους κοπους μας γι αυτές, αλλοι.

  46. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 13:50:26

    φκατωρ να ζητησω συγγνώμη; ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ? νεοδημοκρατες αγροτες που ξεσηκωθηκαν απο τον μητσοτακη; Αυτη ειναι η διασταση, η ενα κομματ(ακ)ι της;

    ο ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗΣ, ως αντιστασιακος, σαφεστατα και δικαιολογημενα βγαζει φλουμπες με τον μητσοτακη. ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΟΜΩΣ, τη στιγμη που εχουμε περιστολη των συνταγματικων δικαιωματων, ΝΑ ΑΜΑΥΡΩΝΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΚΕΣ ΕΝΔΟΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΕΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ.

    Οι αγροτες της κρητης εκτος μερος των αγροτων των χανιων, ΕΚΑΨΑΝ ΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΕΠΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ, ειναι οι ιδιοι που βρισκονται στον πειραια αυτη τη στιγμη.

    ΕΚΤΟΣ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΧΑΝΙΩΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ, που μπορει να εχουν σχεση με πολιτικαντηδες μηττσοτακικους. Ο μητσοτακης εχει ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΡΕΙΣΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΧΑΝΙΩΝ!

    δηλ. το οτι η εστιαση σου συμφωνει με το οργανο του ΔΟΛ, παει να πει οτι ειναι σωστη και καλοπροαιρετη; ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ (που δε μπερδευεστε) ΟΙ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ Η ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ,για αυτο τρεχουν οι κομματικοι να την καπελώσουν - εσεις βεβαια την καπελώσατε ήδη...

  47. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 13:57:40

    στο 42 προσπαθεις να τεκμηριωσεις την παραπληροφορηση, τιποτε αλλο. Γνωριζω και γνωριζεις ακριβως τι σου λεω...

  48. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/02/2009 13:58:47

    Είναι συνταγματικο δικαιωμα το κλεισιμο δρόμων;
    Ειναι συνταγματικο δικαιωμα το κάψιμο της Νομαρχίας;
    Αν οι αγροτες που είναι τωρα στον Πειραια είναι οι ιδιοι που έκαψαν τη Νομαρχία παλιά πρόκειται περι τραμπουκων που πρέπιε οπωσδήποτε να εμποδισθουν γιατί κανείς δεν ξέρει τι θα κάψουν αργοτερα.

  49. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 14:02:39

    Με το Εφετείο στο Ηράκλειο, τι έγινε τελικά; Ποιοί και γιατί δεν το θέλουνε;
    Ποιοί διαφεντεύουν την Κρήτη;

  50. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 14:05:51

    ψυχραιμια

    εχεις δικιο, η διατυπωση μου ειναι λαθος, υπογραμμιζει παντως την πολιτικη σχεση της συντριπτικης πλειοψηφιας των αγροτων με την αγια οικογενεια!

    Αλλα βεβαια, τα συνταγματικα δικαιωματα, δεν ειναι ακορντεον..

  51. alone avatar
    alone 02/02/2009 14:12:42

    Ο Μητσο.. πίσω από τους αγρότες; Δηλαδή ο Σορός και η ΣΙΑ
    δεν έχουν κανένα ρολο εδώ;;; Η Ρεπούση και ο Ιός;
    Ξεχάσατε ότι υπάρχουν και αγρότες του ΣΥΡΡΙΖΑ;

    @Ψυχραιμία δεν αφήνετε τα μπαγιάτικα περί συνταγματικών δικαιωμάτων. κατά τη λογική σας οι μονοι που έχουν δικαίωμα να παραβιάζουν Σύνταγμα και νομους είναι οι Πολιτικοί και οι εξουσίες;; Κατά τη γνώμη σας ποια μορφή αντίδρασης αίνε αποδεκτή; Μονο η εκτόνωση στα blogs ή η απεργία με περιβραχιόνιο αλλα Ιαπωνία;
    Βλέπεις τώρα οι αγρότες (ανεξαρτήτως του δίκιου τους και των πολιτικών πεποιθήσεων τους) ενέργησαν σωστότατα. Δυναμική αντίδραση χωρίς την κοινωνική ομηρία των κλειστών δρόμων.
    Παρόμοια πρέπει να διεκδικούν και άλλες κοινωνικές ομάδες φροντίζοντας να μη στρέφουν τον κόσμο εναντίον τους.

  52. dinos avatar
    dinos 02/02/2009 14:13:05

    Μη χέσω, που θα λυπηθούμε τώρα και για τους Κρητικούς.
    Κονομάνε από τον τουρισμό, κονομάνε από τη γεωργία, έχουν βάλει όλους τους ξένους να δουλεύουν για την πάρτη τους και θέλουν και να παίρνουν και μαιμού επιδοτήσεις.
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ.
    Τί σχέση έχει ο αγρότης από τα Τρίκαλα, τη Λάρισα, την Ημαθία και τις Σέρρες με τους Κρητικούς;
    Δεν υπάρχει κρητικό νοικοκυριό που να μην νοικιάζει τουριστικά δωμάτια την καλοκαιρινή σεζόν και σχεδόν όλοι τους έχουν πορτοκαλιές, ντομάτες και όλα τα καλά του Θεού.
    ΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ;
    (μάθαν πως πηδιόμαστε και πλάκωσαν και οι γιούφτοι).
    Έλεος!

  53. tiramola avatar
    tiramola 02/02/2009 14:23:10

    @55
    δεν έχεις δει τίποτα ακόμα...
    Οι τελευταίοι που θα μαγκέψουν θα είναι τα ανθρώπινα υβρίδια που κατοικούν στα τσιμεντενια κλουβιά της Αθήνας...

  54. KaryID avatar
    KaryID 02/02/2009 14:24:52

    @53: με κεράκια ...

  55. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 14:24:52

    Αφού ο ""νοικοκύρης"" Μιχαλακης Π . πέτυχε να μαλώνουμε εδώ στο πληκτρολόγιο και να μας μοιράζει ας το δοξάσουν αυτοί που τον τοποθέτησαν και τον ψήφησαν εδώ στον τόπο μου .

  56. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/02/2009 14:25:57

    @ alone
    Το Συνταγμα το γραφει σαφώς : Οι Ελληνες εχουν δικαιωμα να συνερχονται ΗΣΥΧΩΣ και ΑΟΠΛΩΣ.
    Μολοτωφ,στυλιαρια,καδρόνια κλπ είναι όπλα.
    Τα τρακτερ μέσα στην πόλη είναι διάλυση της κυκλοφορίας.Μπορουν να κάνουν πορεία στο Υπουργείο.Είναι απαραιτητο να προελάσουν με τα τρακτερ από το λιμάνι ως την Ομόνοια και να προκαλέσουν κυκλοφοριακό κομφουζιο σε όλο το Λεκανοπέδιο ωστε να παίξουν το υποκατάστατο ιππικού ή θωρακισμενων που καταλάμβάνουν το Υπουργείο;
    Oι απεργίες και οι ειρηνικές συγκεντρωσεις είναι νόμιμες,όχι οι καταλήψεις.
    Και εν τέλει τι θα πει εξέγερση κατα του καθεστωτος;Το καθεστως είναι κοινοβουλευτική δημοκρατία.Εξεγείρονται για να το αντικαταστησουν με τι;
    Η μήπως το πρόβλημα δεν είναι το καθεστως αλλα η ψηφος μας και ουσιαστικά μας λένε όπως και το 90-93 ότι όποτε κερδίζει η ΝΔ τις εκλογές θα τα κανουν λαμπόγυαλο μέχρι να ξαναβγει το ΠΑΣΟΚ ή εστω το ΠΑΣΟΚοσύριζα.

  57. tiramola avatar
    tiramola 02/02/2009 14:29:55

    Και που να διαμαρτυρηθει ο αγροτης ψυχραιμια?
    Να καθεται σαν το σκιαχτρο στο χωραφι του να παριστανει τον μαλακα??????????

  58. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 14:39:50

    ψυχραιμια

    και η χουντα τους "δολοφονους" παναγουληδες επικαλειτο δια την περισοτλην των συνταγματικων διαταξεων και τους γυψους...

    ποσω ησυχως; οπως τα παιδια που εκαναν κθιστικη διαμαρτυερια στο Συνταγμα και τα ψεκαζαν 3 η ωρα το πρωι;

    ΠΙΟ ΗΣΥΧΩς; ΣΕ ΦΕΡΕΤΡΑ ΤΑ ΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ;

  59. alone avatar
    alone 02/02/2009 14:41:53

    Το καθεστως είναι κοινοβουλευτική δημοκρατία;;
    Το καθεστως είναι ΚΑΘΕΣΤΩΣ... καλά το είπες.Τώρα τι σχέση έχει με τη δημοκρατία αδυνατώ να το καταλάβω.Ακόμα και την κοινοβουλευτική. Έχουν βούληση οι βουλευτές,η είναι απλά κουκιά νομιμοποίησης του στενού κυβερνητικού περιβάλλοντος το
    οποιο αδιαφανώς ΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ με τις άλλες εξουσίες; Τις πραγματικες ,οικονομικές και άλλες. Ανεξαρτησία εκτελεστικής και νομοθετικης εξουσίας... και dικαστικης; Υφίστανται όλα αυτά;Τα επιχειρήματα είναι συντριπτικά...Τώρα όλα αυτά αποδεικνύουν
    το δίκαιο και αγνό αγώνα των αγροτών; ΟΧΙ βεβαια.
    Όμως ο βαθμός σήψης του πολιτικού συστήματος
    δεν το NΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ πλέον να επικαλείται σύνταγμα ,νομους και
    θεσμούς και ηθική. Αυτό είναι το αδιέξοδο της κοινωνίας σήμερα

  60. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 14:43:14

    ψυχραιμια

    καλα αστο, ακομα εκει εισαι εσυ; κοινοβουλευτικη δημοκρατια βλέπεις οτι εχει η ελλάδα; οποτε υποθετω οτι οσοι διαδηλωνουν και θελουν να ανατρεψουν το πλεον διεφθαρμενο και οπισθοδρομικο αντιδημοκρατικο καθεστως της δυσης, ειναι...χουντικοι, και για αυτο τους ψεκαζουμε;;

    ενδιαφερουσα αποψη

  61. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/02/2009 14:53:52

    @ τιραμολα
    Μπορεί να κανει πορεία με τα πόδια στο Υπουργείο.

    @ χαραλαμπης
    Αν θέλεις ενα προτυπο διαμαρτυρίας,έστω και αν θεωρείς το στοχο γελοιο θυμησου τις συγκεντρωσεις του Χριστοδουλου.Εκατονταδες χιλιαδες συγκεντρωθηκαν και δεν εσπασε τίποτα.

  62. Takitos avatar
    Takitos 02/02/2009 19:56:29

    @ 14.Αρχίδαμος και 17.ψυχραιμία
    Ο νόμος αυτός όμως προβλέπει να κόβεις κλήση στον παραβάτη κι όχι να του στέλνεις τόσες δυνάμεις ΜΑΤ όσες δεν είχες στείλει ούτε στην 17Ν...
    Δηλαδή υποστηρίζετε σοβαρά πως η επιβάρυνση του περιβάλλοντος του λεκανοπεδίου από 300 πετρελαιοκίνητα θα ήταν περισσότερη από τα χημικά και τα καυσαέρια των πούλμαν των ΜΑΤ (επίσης πετρελαιοκίνητα)...
    Λυπάμαι...

  63. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/02/2009 22:10:48

    @ Τακιτος
    Συμφωνω οτι η πετρελαιοκινηση δεν ήταν ο κυριος λογος.Ο κυριος λογος ηταν το κυκλοφοριακο.
    Τρακτερ από το λιμάνι ως την Αχαρνων σημαινει χαος σε όλο το Λεκανοπέδιο.

  64. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 22:28:52

    Άσε τα μονά ζυγά... Αυτό που το βάζεις;
    Πάλι καλά που ο Μαρκό δεν αμόλησε και τα κομάντα της αγροφυλακής. Θα είχαμε λουτρό αίματος. Οι τύποι του σώματος αυτού είναι αιμοβόροι.

  65. Aurora avatar
    Aurora 02/02/2009 23:45:42

    Οι μηχανες των χασισοχωραφων Κρητης σε παρελαση εντος του κλεινους αστεως, προς επιδεικη ισχυος.

  66. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 00:44:14

    @69 Aurora

    Θυμίζουν εκείνο το πρωινό της 21/7/67, που τα τάνκς κόβανε βόλτες στην Κηφισίας, στο Ψυχικό!

    Μάλλον κάτι τέτοιο νοστάλγησαν κι οι σημερινοί!