#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2012 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απροκάλυπτη παρέμβαση της Μέρκελ στα εσωτερικά της χώρας



«Έλληνες, κάντε ισχυρή κυβέρνηση στις 18 Ιουνίου αλλιώς δε θα έχετε μέλλον εντός του ευρώ». Αυτό ήταν λίγο – πολύ το μήνυμα που έστειλε στη χώρα η Αγκελα Μέρκελ κατά την τηλεφωνική συνομιλία που είχε με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η κ. Μέρκελ εξέφρασε την ανησυχία της για την παρατεταμένη ακυβερνησία στην Ελλάδα αλλά ουσιαστικά έδωσε τελευταία διορία ενός μηνός προκειμένου να υπάρξει κυβέρνηση στην Ελλάδα.

Η Μέρκελ φέρεται επίσης να είπε στον κ. Παπούλια ότι η Γερμανία πρέπει να προετοιμάζεται για μια πιθανή χρεοκοπία της Ελλάδας και επιστροφή στη δραχμή, αν και θεωρεί ότι μόνο μέσα στην Ευρώπη θα λύσει τα προβλήματά της.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και ο Γερμανός υπουργός Εξωτερικών στο μήνυμά του προς τον Έλληνα ομόλογό του Πέτρο Μολυβιάτη.

Το σχήμα λόγου «ισχυρή κυβέρνηση» χρησιμοποίησε και η εκπρόσωπος του υπουργείου οικονομικών . Απαντώντας στο ερώτημα, αν το Βερολίνο κάνει προετοιμασίες για ενδεχόμενη αποχώρηση της Ελλάδας από την ευρωζώνη, η απάντηση της ήταν, ότι η γερμανική κυβέρνηση εργάζεται για την παραμονή της σε αυτήν. «Είναι λυπηρό όμως, που δεν έγινε δυνατή η συγκρότηση ισχυρής κυβέρνησης. Αυτό θα πρέπει να είναι το μέλημα των επόμενων εκλογών» είπε. Το Βερολίνο, πρόσθεσε, αντιμετωπίζοντας με αίσθημα ευθύνης το θέμα, είναι υποχρεωμένο να προετοιμαστεί για κάθε τυχόν εξέλιξη στην Ελλάδα.

Πρόκειται για απροκάλυπτη παρέμβαση στα εσωτερικά της χώρας, στην αρχή της κρισιμότατης νέας εκλογικής αναμέτρησης. Και να μη σπεύσουν διάφοροι από  το χώρο των πρώην κομμάτων εξουσίας να αναθαρρήσουν από την "στήριξη" που τους δίνει υποτίθεται η Μέρκελ μιλώντας για την ανάγκη ανάδειξης "ισχυρής κυβέρνησης". Γιατί μάλλον τον Τσίπρα ευνοεί η παρέμβασή της. Απλά, επειδή προσθέτει στην αγανάκτηση των Ελλήνων και τον αντιγερμανισμό.

Όπως διαβάζουμε εξάλλου, ο κ. Παπούλιας ενημέρωσε για το περιεχόμενο της συνομιλίας τον υπηρεσιακό πρωθυπουργό Παναγιώτη Πικραμμένο, ο οποίος ξεκινά τηλεφωνικές επαφές με τους πολιτικούς αρχηγούς, ώστε να τους ενημερώσει.

Άλλο φάουλ. Γιατί δεν λέει απευθείας στον λαό ο κ. Παπούλιας τι του είπε η κ. Μέρκελ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kommenos avatar
    Kommenos 18/05/2012 14:43:11

    Το θεωρώ λογικό η Μέρκελ μέσα σ' αυτό το αλαλούμ δηλώσεων που βγαίνουν από την Αθήνα (και κυρίως από υποψήφιους του ΣΥΡΙΖΑ που έχουν πει και οτιδήποτε θα μπορούσε να υπάρξει στο χώρο της φαντασίας) να θέλει να συνομιλήσει με κάποιον που να έχει ένα αξίωμα σ' αυτή τη χώρα.

    Αν μιλούσε στον Πρωθυπουργό, εκείνος θα της απαντούσε ότι είναι ... υπηρεσιακός.
    Αν μιλούσε στον Βενιζέλο, εκείνος θα της απαντούσε ότι ... είναι 3ο κόμμα.
    Αν μιλούσε στον Σαμαρά, εκείνος θα της απαντούσε ότι ... έχει κάνει σχετική ενυπόγραφη δήλωση πριν μερικούς μήνες.
    Αν μιλούσε με τον Τσίπρα, θα υπήρχε πρόβλημα ... αγγλικών και πρόβλημα των 13 Συνιστωσών του ΣΥΡΙΖΑ που συναποφαασίζουν για το τι πρέπει να λέγεται.

    Έτσι διάλεξε τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ο οποίος αν και δεν θα μπορέσει να της δώσει καμία απάντηση, τουλάχιστο μιλάει γερμανικά και θα έχει αντιληφθεί το τι θα του πει η Άνγκελα Μέρκελ.

  2. IOANIIS avatar
    IOANIIS 18/05/2012 14:48:21

    Ο ΛΑΟΣ ΡΩΤΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΙΣ ΕΞΩΘΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ

    • Kommenos avatar
      Kommenos @ IOANIIS 18/05/2012 16:53:08

      ... ναι, αλλά όπως λένε "στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό".

  3. voter avatar
    voter 18/05/2012 14:58:46

    +1000000 ! ΄
    Ξεχάσατε την Αλέκα ! Σταθερή αξία !

    • voter avatar
      voter @ voter 18/05/2012 15:14:36

      Tα συγχαρητήρια και το σχόλιο στον αγαπητο "κομμενο"

  4. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 18/05/2012 15:00:15

    Με βαση τον πολιτικο ρεαλισμο , η Γερμανια εχει δικαιο να ειναι εκνευρισμενη.
    Ομως σαν πολλα δεν μας λενε τωρα τελευταια ?Μας κουνανε συνεχως το δαχτυλο και κανουνε ωμες παρεμβασεις στα εσωτερικα μας.
    Ειλικρινα , αυτη η κριση πρεπει να αποτελεσει ευκαιρια να αναπτυχθουμε και να βγουμε μπροστα , ωστε να κερδισουμε παλι τον σεβασμο μας ως χωρα.
    Ειλικρινα δεν εχουμε μουτρα σχεδον , να παμε στο εξωτερικο ετσι οπως γιναμε...
    Και εχεις και τον ΣΥΡΙΖΑ να λεει αλλα στο εσωτερικο αλλα στο εξωτερικο , και να κραταει την Ελλαδα ομηρο και ακυβερνητη.

  5. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 18/05/2012 15:01:52

    Προεκλογικά, κάθε φορά που άνοιγε ο Σόϋμπλε το στοματάκι του πρόσθετε και από ένα 1% στους Συριζέους.
    Τώρα, έρχεται η ίδια η Μέρκελ να παίξει τον ρόλο της κακιάς μάγισσας και να ξεσηκώσει εκ του μη όντος μνήμες και συναισθήματα.
    Τόσο πολύ φοβούνται τον Σαμαρά εκεί στην Βαλχάλα, που προτιμούν τον Λόκι αντί του Μπαλντρ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Στυλιανός Παπαδόπουλος 19/05/2012 11:28:25

      Πέστα Χρυσόστομε! Απορώ γιατί ο πολύς κόσμος δε το πιάνει το νόημα. Ή μάλλον, δεν απορώ καθόλου πλέον...

  6. admiral avatar
    admiral 18/05/2012 15:02:37

    Αφού τους δώσαμε δικαιώματα,καλά μας κάνουν

  7. trendy avatar
    trendy 18/05/2012 15:04:27

    Δηλαδή τι περιμέναμε να μας πει ;

    Τι ωραία που είναι τα πράγματα στην Ελλάδα, και εμείς θα συνεχίζουμε να σας στηρίζουμε για να κάνετε διαρκώς εκλογές και ενώ έχει διαλυθεί το κράτος;

    • Alex avatar
      Alex @ trendy 18/05/2012 15:57:58

      Μερικοί θα ήθελαν να μας στείλει και μερικά δισεκατομμυριακια, έτσι για ναχουμε να περνάμε βρε αδερφέ και αν -λέμε τώρα- αποφασίσουμε να κάνουμε και καμια κυβέρνηση, έχει καλώς... lol

      Ε ρε μυαλά....

  8. Kanaris avatar
    Kanaris 18/05/2012 15:08:38

    Οι συνεχείς αυτές ανεπίτρεπτες παρεμβάσεις να έχουν σαν μόνο συνειδητό στόχο να μας εξοργίσουν περισσότερο, ώστε να λειτουργούμε με το θυμικό μας. Στην πράξη προικοδοτούν ανοιχτά το Τσίπρα, γιατί ότι έχουν ήδη αποφασίσει να απαλλαγούν από εμάς, θέλουν όμως να φανεί ότι το διαζύγιο έγινε με δική μας υπαιτιότητα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kanaris 19/05/2012 11:29:00

      Αδερφέ μου!

  9. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 18/05/2012 15:16:59

    Η Μέρκελ είπε την ΑΛΗΘΕΙΑ!
    Ή θα έχουμε σταθερή κυβέρνηση που θέλει το Ευρώ ή θα βρεθούμε έξω από το Ευρώ.
    Απλά τα πράγματα.
    Δεν καταλαβαίνω πού είναι η "παρέμβαση"...
    Εφόσον δεν μπορεί να καταστήσει η Ν.Δ στον κόσμο σαφές ποιό είναι το διακύβευμα σε αυτές τις εκλογές ας το κάνει η Μέρκελ...

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/05/2012 15:18:19

    Παρέμβαση, ξε-παρέμβαση, είναι λογικό αυτό που λέει.
    Απλή λογική είναι.
    Από τις σπάνιες φορές που λέει λογικά πράγματα η κ. Μέρκελ.
    Φαντασθείτε να του έλεγε "αδιαφορώ άν κάνετε ισχυρή κυβέρνηση στις 18 Ιουνίου". Ή να μην έλεγε τίποτε. Αναρωτιέμαι, κάτι τέτοιο θα ήταν "μή παρέμβαση"; Άν θα ήταν λογικό, δεν το συζητάω κάν.
    Και αυτή έχει αναμμένη φωτιά κάτω από τον κώκο της.
    Φαντασθείτε να της "σκάσει"η Ευρωζώνη στα χέρια, φαντασθείτε τι θα γράψει τότε η ιστορία, φαντασθείτε φοβερή υστεροφημία στον αιώνα τον άπαντα!
    Άλλο άν η επικίνδυνη κατάσταση οφείλεται στις ανόητες αποφάσεις που πήρε αυτή και οι πολιτικοί της ομόδοξοι.

  11. ΤΝΤ avatar
    ΤΝΤ 18/05/2012 15:41:30

    Παλι η ίδια παραμύθα με την 6η Μαϊου.
    Μυαλό δεν βάζουν οι Γερμανοί.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/05/2012 15:42:09

    Βέβαια, η κ. Μέρκελ έχει τώρα ν' αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα, πολύ πιό σοβαρά για τις αποφάσεις που πρόκειται να πάρει.
    Πόσο αποφασιστική ήταν η μεγάλη ήττα του κόμματος της στη Β. Ρηνανία - Βεστφαλία, το δείχνει πρόσφατη δημοσκόπηση για το ποιά θα ήταν η προτιμότερη καγκελλάριος, άν γινόταν τώρα Ομοσπονδιακές εκλογές:
    Την κ. Merkel προτιμούν τα 34 % των ψηφοφόρων της Γερμανίας.
    Το 43 % προτιμά την κ. Hannelore Kraft, νικήτρια αρχηγό των Σοσιαλδημοκρατών της Β. Ρηνανίας - Βεστφαλίας.
    Στη χώρα της Β. Ρηνανία - Βεστφαλία, αλλά και στην πρωτεύουσα Βερολίνο, η κ. Κράφτ την κ. Μέρκελ κερδίζει με πάνω από 50 %.
    To "κύμα" από τη Γαλλία, που λέγαμε.
    h**p://www.zeit.de/politik/deutschland/2012-05/kraft-kanzlerkandidatin-umfrage

  13. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 18/05/2012 15:47:40

    Αυτές οι προκλητικές παρεμβάσεις των γερμανών και των λοιπών "ευρωπαίων" λακέδων τους πριμοδοτούν τον συριζα. κακώς ο Παπούλιας δέχθηκε να ακούσει υποδείξεις γιά τις εκλογές. υποτίθεται υπερασπίζεται κατά ην συνταγματική θέση του τη λαϊκή κυριαρχία. Κακώς επίσης δέχθηκε τηλεφώνημα από κατώτερή του - πρωθυπουργό ξένου κράτους. ΄Ο, τι θέλει η πρωθυπουργός της γερμανίας να το πεί απ΄ ευθείας στον ομόλογό της. Τί είναι ο ελληνας Πρόεδρος της Δημοκρατίας; αγγελιοφόρος; και τί ρόλο θα παίξει ο πρωθυπουργός προς τους πολιτικούς αρχηγούς; τον αγγελιοφόρο συζήτησης που ούτε κάν άκουσε;

  14. Δρ. Μπένγουεϊ avatar
    Δρ. Μπένγουεϊ 18/05/2012 16:02:48

    Είμαστε ανεξάρτητη χώρα ρε γιουσούφια. Και αν όχι, ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ.

  15. Δρ. Μπένγουεϊ avatar
    Δρ. Μπένγουεϊ 18/05/2012 16:06:08

    Είμαστε ανεξάρτητη χώρα ρε γιουσούφια. Κι αν δεν είμαστε, ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ!

  16. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/05/2012 16:26:06

    Γιατι εχει δικιο η Μερκελ; Μηπως εχετε αποδεχθει οτι, η Ελλαδα ειναι de facto προτεκτορατο της Τροικας και συνεπως εχουν καθε δικαιωμα να μας διατασουν και να μας οδηγουν εκει που θελουν; Τοτε με αυτη τη λογικη πρεπει να δοσουμε χιλια δικια στον Τσιπρα. Kαι ερχομαι να πιστεψω οτι η Μερκελ και οι λοιποι , για καποιο λογο επιθυμουν Τσιπρα και γιαυτο επεμβαινουν τοσο ιταμα και απροκαλυπτα στα Ελληνικα πραγματα , προκαλοντας το θυμοειδες των Ελληνων, με αποτελεσμα εντελως διαφορετικο απο αυτο που υποτιθεται επιδιωκει η Ευρωπη των κρατουντων. Θα πρεπει ο Σαμαρας, ως η μοναδικη προς το παρον δυναμη που μπορει να υψωσει με σοβαροτητα αναστημα, να πατησει ποδι και οχι να αφηνει τον Τσιπρα να εχει την πρωτοβουλια των κινησεων!!

    • Kommenos avatar
      Kommenos @ ΝΤΙΝΟΣ 18/05/2012 16:57:15

      Το σωστό είναι να μας δώσουν όλα τα δάνεια προκαταβολικά όσα έχουν προγραμματιστεί για τα επόμενα χρόνια .....


      ..... και να μας παρακολουθούν να παίζουμε στα ζάρια "Θα τους ξεπληρώσουμε - Όχι, δεν θα τους ξεπληρώσαμε, τους τα φάγαμε!"

      • Καλά Κρασιά avatar
        Καλά Κρασιά @ Kommenos 18/05/2012 18:17:38

        Αφού είναι τόσο πολύ ψυχοπονιάρηδες ας μην μας δώσουν καθόλου καινούργια δάνεια συνεχίζοντας εσαεί αυτόν τον φαύλο αντιαναπτυξιακό κύκλο .
        Ας μας χαρίσουν όλα τα προηγούμενα και ας μην μας ξαναδώσουν σεντς ,να φτιαχτούμε μόνοι μας βρε αδερφέ και ας υποφέρουμε ,εκτός αν επιθυμείς την διαιώνιση των δανείων αλλά ως πότε και με τι κόστος ;
        Για να δούμε θα τους συμφέρει αυτή η λύση η άραγε τους συμφέρει να μας εκβιάζουν να παίρνουμε συνεχώς δάνεια ;

        • Kommenos avatar
          Kommenos @ Καλά Κρασιά 18/05/2012 18:59:11

          Να συμφωνήσουμε ότι α) εμείς θα επανιδρύσουμε την Ολυμπιακή, τους σιδηρόδρομους Αθηνών-Πειραιώς-Πελοποννήσου και β) θα μας πληρώσουν αναδρομικά όλους τους μισθούς που έχασαν εκείνοι που δούλευαν εκεί.

          Επίσης να μας εγγυηθούν ότι θα καλύπτουν τα ελλείματα των παραπάνω φορέων (α, β) καθώς και όλες τις διεκδικήσεις της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ μέχρι το 2025.

          Αν κάνουν όλες αυτές τις υποχωρήσεις, να τους υποσχεθούμε ότι δεν θα τους ξαναενοχλήσουμε!

          • Καλά Κρασιά avatar
            Καλά Κρασιά @ Kommenos 18/05/2012 19:47:44

            Ειλικρινά και συγνώμη αλλά δεν σε κατάλαβα .
            Τι σχέση έχουν αυτά με ότι ρώτησα ;

          • Kommenos avatar
            Kommenos @ Καλά Κρασιά 19/05/2012 12:30:49

            Τι ρώτησες;

  17. Βολευτής avatar
    Βολευτής 18/05/2012 17:43:59

    Είναι τραγικό και απαράδεκτο να υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που δίνουν δίκιο στην αγγέλα. Ελπίζω, την επόμενη φορά που θα πάρουν δάνειο από τράπεζα, να πηγαίνει ο τραπεζίτης κάθε μέρα σπίτι τους και να τους υπαγορεύει τι θα φάνε, τι θα δούνε στην τηλεόραση και τι ώρα θα κοιμηθούν. Υποθέτω θα έχει δίκιο κι εκείνος....

  18. firiki2010 avatar
    firiki2010 18/05/2012 18:22:53

    Το τι είπε η κ Μέρκελ στον κ Παπούλια είναι άγνωστο. Αλλά εάν του είπε αυτό που λέει η ανάρτηση "Κάντε ισχυρή κυβέρνηση στις 18 Ιουνίου αλλιώς δεν θα έχετε μέλλον εντός του ευρώ" προσωπικά δεν βλέπω καμμία παρέμβαση. Εκανε μια σχεδόν αυτονόητη διαπίστωση. Ποιος πιστεύει και γιατί ότι με μια αδύνατη κυβέρνηση υπάρχει περίπτωση ο κρατικός μηχανισμός, η οικονομία, οι όποιες εναπομείνασες δυνάμεις της κοινωνίας μπορούν να ενεργοποιηθούν;;;
    Ζούμε εδώ και πολύ καιρό μέσα σε ..... παρεξηγήσεις. Μια από αυτές είναι ότι όταν κάποιος μας προειδοποιεί, μας χτπάει το καμπανάκι, μας θέτει προ των ευθυνών μας τότε προσπαθεί να μας εκφοβίσει, να μας τρομοκρατήσει.
    Τέλος πάντων.... στα πλαίσια του "ηρωισμού" μας και της "αγωνιστικότητας" μας υποβαθμίσαμε την επίγνωση του κινδύνου σε φόβο. Τι να γίνει όμως; Αν πηδήξεις από τον έκτο όρφο, πρέπει να ξέρεις τους κινδύνους και τις περιορισμένες πιθανότητες να την βγάλεις καθαρή. Ελπίζω να μην είμαστε ήδη στον τέταρτο ηγαίνοντας προς τον τρίτο και προς το.... οδόστρωμα

  19. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 18/05/2012 18:59:52

    Είναι πράγματι λυπηρό πως τσιμπάμε στο κάθετι και σπεύδουμε να σχολιάσουμε έτσι αβασάνιστα.
    Υπάρχει επίσημη ανακοίνωση της Προεδρίας της Δημοκρατίας για το περιεχόμενο της συνομιλίας της κ. Μέρκελ με τον κ. Παπούλια; Να ξέρουμε δηλαδή τι σχολιάζουμε.
    Πληροφορίες, λέει. Άρες μάρες κουκουνάρες.
    Δηλαδή αν η κ. Μέρκελ εξέφρασε στον Πρόεδρο την προσδοκία/ευχή να υπάρξει Κυβέρνηση και σταθερότητητα μετά τις 18 Ιουνίου είναι αρνητικό; είναι "απροκάλυπτη παρέμβαση επέμβαση στα εσωτερικά της χώρας";
    Η κ. Μέρκελ έχει σαφώς ευθύνες για πολλά στη χώρα της και στην Ευρώπη. Αυτό δεν απαλλάσσει όμως με τίποτα τους Έλληνες πολιτικούς από τις δικές τους ευθύνες ούτε και καλύπτει την ανεπάρκειά τους που εκδηλώθηκε μεγαλοπρεπώς δια της αδυναμίας τους να συγκροτήσουν κυβέρνηση. Με ευθύνη βέβαια του μικρομέγαλου Τσίπρα.

  20. Α avatar
    Α 18/05/2012 19:09:31

    Μας θεωρούν ... μπανανία!
    Τα Αγγλοαμερικανά ποντάρουν στον Τσίπρα ...
    η Μέρκελ με άγαρμπο τρόπο (ως συνήθως) , θέλει ν΄αμυνθεί στις επιθέσεις, αλλά αποδεικνύεται και πάλι ... ανεπαρκής , ξερό - άδειο κεφάλι ...
    Η Ελλάδα μέσα στη δίνη της ¨τιτανομαχίας¨, παραζαλισμένη, τρώει σφαλιάρες εκατέρωθεν.

    Μας το λένε ωραία - ωραία οι ξένοι, που πάντα επενέβαιναν στα Ελληνικά πράγματα.
    Ευρώ , με αιματηρές θυσίες, χωρίς φως στο τούνελ
    ή δολλάριο με τον μανδύα των δήθεν ¨αντιμνημονιακών¨ ρητορικών;
    Αυτό είναι το διακύβευμα των δικών μας εκλογών;

    Πρέπει η μπανανία που νομίζουν ορισμένοι, να σηκώσει το ανάστημα, να γίνει η ΕΛΛΑΔΑ της ψυχής των Ελλήνων,
    να πει ΝΑΙ στο ευρώ ,
    αλλά με αξιοπρέπεια, όχι με στραγγαλισμό του λαού της !

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/05/2012 19:49:57

    Καλα σας τα λεει ο ΒΟΛΕΥΤΗΣ. Συμφωνα με τη δικη σας λογικη που συνισταται στο εχουν δικιο να μας συμπεριφερονται οπως μας πρεπει, πρεπει και να μας πληρωσουν το κατοχικο δανειο , τις πολεμικες αποζημιωσεις, τα χρωστουμενα της Ζιμενς, τα αχρηστα υποβρυχια και αρματα μαχης, τις επαχθεις συμφωνιες για το Αεροδρομιο , και λοιπα ουκ εστιν αριθμος!!!
    Εκτος αν ολοι σας εχετε φορεσει τις παροπιδες του κρυπτοανθελληνισμου οποτε α'ι ...σιχτηρ!!!!

  22. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 18/05/2012 21:27:42

    Nαί!!!!
    Έβαλε ##δάκτυλο## στήν, επί 37 χρόνια ##εκδιδομένη##, Δημοκρατία μας!!!!!!

    Συνέλθετε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  23. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 18/05/2012 23:36:10

    "Γερμανοι, ελατε στην Ελλαδα να παιξουμε ντομινο"