23/12/2010 09:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απο 1/1/2011 θα ψάχνουν να βρουν τον ...μισθό τους στις ΔΕΚΟ

Κάποιοι νόμισαν ότι θα γλιτώσουν από το μεγάλο πράσινο ψαλίδι στις ΔΕΚΟ και είχαν εφησυχάσει. Όμως, ο Γ. Παπακωνσταντίνου, έσπευσε να θυμίσει στις επιχειρήσεις που είναι εισηγμένες και στις οποίες έχει το δημόσιο μεγάλο πακέτο μετοχών, ότι κανείς δε γλιτώνει. Οι επιστολές του υπουργού Οικονομίας λέει ότι το κόστος μισθοδοσίας θα πρέπει να προσαρμοστεί στα δημοσιονομικά δεδομένα της χώρας

Στις επιστολές υπογραμμίζονται οι αντίστοιχες πρωτοβουλίες που έλαβε πρόσφατα η κυβέρνηση για τον ορθολογικό περιορισμό της σπατάλης, αλλά και για την εναρμόνιση των μισθών στις ΔΕΚΟ με αυτούς της υπόλοιπης οικονομίας, λαμβάνοντας υπόψη την κρίσιμη δημοσιονομική συγκυρία και την ανάγκη να συμβάλλουν όλοι στην ανάταξη της Ελληνικής οικονομίας.
Επιπλέον ζητά και από δημόσιες επιχειρήσεις στις οποίες είχαν ήδη εφαρμοσθεί μισθολογικές περικοπές με τον Ν.3833/15-3-2010 να προβούν αντίστοιχα σε πρωτοβουλίες που θα εξορθολογίζουν περαιτέρω τη χρήση πόρων, λειτουργικών εξόδων και μισθοδοσίας, συνεκτιμώντας ωστόσο την μείωση των αποδοχών που είχε ήδη εφαρμοστεί.

Αυτό σημαίνει ότι από την 1η Ιανουαρίου οι εργαζόμενοι σε ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, κ.λπ. θα πρέπει να κρατάνε… φακό προκειμένου να δουν το μισθό τους. Δε φτάνει που έχουν χάσει 30%-40% τους τελευταίους μήνες, θα πρέπει να θεωρούν και χαμένο άλλο ένα 10% διότι η κυβέρνηση πιστεύει ότι έτσι θα σώσει τη χώρα. Και καλά, να το καταλάβουμε αυτό για κάποιον που παίρνει 8 και 10 χιλιάδες ευρώ. Αλλά δεν είναι όλοι οι εργαζόμενοι λαμόγια. Δηλαδή κάποιος που παίρνει στη ΔΕΗ 2.500 ευρώ μικτά, δηλαδή κάτω από 2.000 ευρώ, και τέτοιοι υπάρχουν πολλοί στη μεσαία τάξη, θα πρέπει τώρα να χάσουν μεγάλο μέρος τους εισοδήματός τους επειδή η τρόικα νομίζει ότι ζουν πλουσιοπάροχα. Μήπως ρώτησαν αν έχει γίνει «κούρεμα» και στις δόσεις των δανείων, τα φροντιστήρια των παιδιών, τα έξοδα του σούπερ μάρκετ.

Ή μήπως να πιστέψουμε τον Χρυσοχοϊδη ότι το φετινό τραπέζι είναι 7% φθηνότερο από πέρυσι; Μάλλον δεν υπάρχει ούτε το… τραπέζι.

Εκτός από τη μεσαία τάξη στις ΔΕΚΟ υπάρχουν και οι χαμηλόμισθοι, οι κάτω από 1.000 ευρώ. Αυτοί πώς θα ζήσουν και κυρίως με τι όρεξη θα δουλέψουν όταν ξέρουν ότι ο μισθός τους δεν τους φτάνει ούτε για10 ημέρες το μήνα;

Η καραμέλα που πιπιλά η κυβέρνηση και η τρόϊκα, ότι δηλαδή για τα ελλείμματα των ΔΕΚΟ φταίνε οι εργαζόμενοι και οι μισθοί τους, πρέπει να τελειώσει. Αυτό που φταίει είναι η κακοδιοίκηση διάφορων καλοπληρωμένων μάνατζερ που και απίστευτες σπατάλες έκαναν και δεν έδωσαν προοπτική στην επιχείρηση που διοικούσαν.

Ας αφήσει λοιπόν ο κ. Παπακωνσταντίνου τις επιστολές με τις οποίες ζητά περικοπές κι ας κοιτάξει τι μισθούς παίρνουν και ποιοι στις εταιρείες που διοικεί. Ή μήπως να μας πει για τον κ. λογογράφο του πρωθυπουργού έγινε μέλος του Δ.Σ. στην Κεφαλαιαγορά και αναγκάστηκε να παραιτηθεί. Μήπως ο εποπτεύων υπουργός Οικονομίας να μας πει αν υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. koinos_nous avatar
    koinos_nous 23/12/2010 10:28:24

    Αφου το λες εσυ τοτε να τους αυξησει τους μισθους πχ στη ΔΕΗ και μετα να να αυξηθει η τιμη του ρευματος που θα κληθω να πληρωνω εγω ο μακακας (που μου εχουν μειωσει ηδη το μισθο που παιρνω) για να εχει κερδη η επιχειρηση της ΔΕΗ , δηλαδη να πληρωνω περισοτερα στους λογαριασμους με μικροτερο μισθο.
    Εχεις ακουσει για ποσα μισθων και συνταξεων στη ΔΕΗ?

    • Misha avatar
      Misha @ koinos_nous 23/12/2010 10:34:51

      Έχω ακούσει εγω: 1200 ευρώ με 16 χρόνια υπηρεσία και 2 παιδιά.
      Περισσότερα θα πληρώνεις όταν θα μπουκάρουν οι ιδιωτες, που θα διπλασιάσουν τις τιμές του ρεύματος.

      • koinos_nous avatar
        koinos_nous @ Misha 23/12/2010 10:43:35

        Εχεις την εντυπωση οτι στο δημοσιο πλην υπουργειου οικονομικων παιρνουν περισοτερα απο αυτα που αναφερεις?

        • Calamari avatar
          Calamari @ koinos_nous 23/12/2010 13:23:16

          Γνωριζεις τον περι ΑΠΕ/αιολικων,κλ μυθο που χρησιμοποιειται για να φουσκωνει τους λογαριασμους μας αδικαιολογητα και στο μελλον θα τους φουσκωσει περισσοτερο μεχρι ολοι εμεις οι μακακες που λες χαρουμε που θα περασουν στους ιδιωτες αυτες οι επιχειρησεις κοινης ωφελειας?
          Αν θελεις να εχεις αποψη διαβασε λιγο το blog του αρχαιοπτερυγα να μαθεις (http://archaeopteryxgr.blogspot.com/) αλλοιως αστα χεστα. Μπαινεις και συ στο τρυπακι να μαλωνεις με το διπλανο σου εργαζομενο και χανεις το δασος.

  2. KLE avatar
    KLE 23/12/2010 11:02:18

    ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ,ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΠΑΣΟΚ,ΠΟΥ ΓΛΥΨΑΝΕ ΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΕΣ ΠΟΔΙΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ ΓΛΥΦΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΛΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ,ΚΑΜΙΑ ΑΝΟΧΗ ΚΑΙ ΟΙΚΤΟ ΣΤΟΥΣ ΟΣΦΙΟΚΑΠΤΕΣ.
    ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΑΝ ΜΑΣ ΚΑΝΤΑΝΤΙΣΑΝ ΕΤΣΙ.
    ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ…….

  3. DrNo avatar
    DrNo 23/12/2010 11:17:12

    Αρθρογράφε για ποιους χαμηλόμισθους των ΔΕΚΟ με τα 1000 ευρώ μιλάς?
    Για τους τεχνίτες στα Πρακτορεία ΔΕΗ , που αν δεν τους δώσεις φακελάκι δεν σου συνδέουν το ρολόι και που κάνουν "άπαντες" δουλειά και εκτός ΔΕΗ με μαύρα σε βάρος των μεροκαματιάρηδων ηλεκτρολόγων? Για τις αμόρφωτες χοντρές κυρίες της ΔΕΗ με το οξυζενέ μαλί που έχουν μειωμένο ρεύμα επειδή τις έχωσαν ρουσφετολογικά στη ΔΕΗ ? Για τους γλοιώδεις 50αρηδες συνταξιουχους της ΔΕΗ? Για ποιους?
    Θες να τους λυπηθούμε? Εμάς ποιος θα μας λυπηθεί?

    • anonymous avatar
      anonymous @ DrNo 23/12/2010 11:48:05

      Όλες αυτές οι συζητήσεις μου θυμίζουν τις αντίστοιχες για τις τηλεφωνίες. Βρίζαμε τον ΟΤΕ και το μονοπώλιο και μόλις ήρθαν οι εναλλακτικοί δεν έγιναν καλύτερα τα πράγματα.

      Τέλος πάντων εγώ είμαι υπέρ του ελεύθερου ανταγωνισμού υπό τον όρο ότι θα υπάρχουν κλαδικές συλλογικές συμβάσεις και δε θα έρθει ο ιδιώτης να προσλάβει Αλβανούς ή Πακιστανούς με 500 Ευρώ, να ανεβάσει την τιμή του ρεύματος και να μου λέει ότι δε βγαίνει κιόλας ενώ στην πραγματικότητα θα βάζει τη διαφορά στην τσέπη.

      • Tassos avatar
        Tassos @ anonymous 23/12/2010 13:34:45

        Φίλε κάποτε επί ΟΤΕ πλήρωνες φακελλάκι για να σε βάλουν τηλέφωνο....Από τα πιο επιτυχημένα παραδείγματα απελευθέρωσης υπηρεσιών είναι ο ΟΤΕ

  4. KLE avatar
    KLE 23/12/2010 11:33:19

    Ο ΟΔΗΓΟΣ ΣΤΗΝ ΔΕΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΗΣΟΣΗ ΠΟΤΕ ΡΕΥΜΑ,ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ Η ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ,ΣΗΜΕΙΟΣΗ
    ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!!!!!!, ΧΑΖΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ.

    ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ 2,000,00 PLUS ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ Π.Χ. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΒΑΡΔΙΑΣ,ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ,ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΤΛ.

    ΕΝΩ ΟΔΗΓΟΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ Η ΤΑΧΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙ 450-540 ΕΥΡΟ.

    ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΟΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!

    ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ……ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

    • Misha avatar
      Misha @ KLE 23/12/2010 13:01:35

      Με ποιες εισφορές τους πληρωνεις παλληκαρε;
      Με τα 450 ε που λες ότι παιρνεις;
      Πάρε μια γκαζόλαμπα με φιάλη Shell κατά προτίμηση να ενισχυσεις και την «ιδιωτική πρωτοβουλία» του Βαρδινογιανναίικου

      • KLE avatar
        KLE @ Misha 23/12/2010 15:17:34

        ΚΑΛΑ ΚΟΥΝΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΝΑ ΞΥΠΛΙΣΕΙΣ

  5. ataktos avatar
    ataktos 23/12/2010 12:32:09

    ο γιωργακης ..να τους κόψει όλους στις ΔΕΚΟ μια και έξω ....τον μισθό τους(τι τον θέλουν άλλωστε??) .. έτσι μια μέρα ποιο νωρίς θα βγάλει την χώρα του από την .... ενεργειακή ύφεση που μας έφερε ... καλές γιορτές εύχομαι ..και μην διαπληκτίζεστε σε ξένο αχυρώνα

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 23/12/2010 12:43:14

    Μίσα, φίλε μου, όπως καταλαβαίνεις εδώ υπάρχει ένα ρεύμα, μιά οριζόντια πλειοψηφία, που μάλιστα κραυγάζει, ουρλιάζει, δαγκώνει ! Δέν υπάρχει καθαρίστρια με κάτω απο 2.000, πώς να στο δώσουμε να καταλάβεις, υπάρχουν μισθοί 4 και 5.000, υπάρχουν απίστευτα επιδόματα, τζάμπα ρεύμα και τηλέφωνο και εισιτήρια, και περίθαλψη σε ιδιωτικές κλινικές, και δάνεια με ξεφτίλα επιτόκια, και κατασκηνώσεις για τα παιδιά κι άλλα απίστευτα καλούδια που ένας μισθωτός του στενού Δημοσίου ή ένας ιδιωτικός ούτε στο όνειρο τα βλέπει ! Μή του αφαιρείς λοιπόν το δικαίωμα να παίρνει ανάποδες πού και πού

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 23/12/2010 12:55:19

      Θα τον πληρώσει πολύ ακριβά τον κοινωνικό δαρβινισμό της αυτή η "οριζόντια πλειοψηφία" που φαντασιώνεστε εσείς οι νεοφιλελεύθεροι, αλλά θα είναι πολύ αργά για αυτήν (και για όλους μας φυσικά) όταν θα έρθει η ώρα της πληρωμής. Απλώς, εμείς οι υπόλοιποι που μπορούμε να κοιτάμε και λίγο πιο πέρα από τη μύτη μας, τι φταίμε;

    • Misha avatar
      Misha @ τσώφλι πασατέμπου 23/12/2010 12:59:12

      Κάτσε ρε φίλε.
      Αντί ο δημόσιος ή ο ιδιωτικός να διεκδικήσει ένα καλύτερο επίπεδο και για τον ίδιο, τα βάζει με τη ΔΕΗ ή τον ΟΤΕ που, σε τελευταία ανάλυση, είναι κερδοφορες εταιρείες (απεχθάνομαι αυτούς τους όρους αναφερομενος σε οργανισμούς παροχής κοινωνικών υπηρεσίων αλλά τους χρησιμοποιώ,επειδή η mainstream «λογική» αρέσκεται στα μπακαλοτέφτερα) και όπου οι εργαζόμενοι τους διεκδίκησαν και πετυχαν κάποια πλεονεκτήματα.
      Δλδ αντι ο σκλαβος να κοιτάξει να πετάξει την αλυσιδα που του περασαν στο λαιμό, βλέπει τον άλλο που είναι χωρίς αλυσίδες και φωνάζει «φορεστε και σε αυτό λαιμοδέτη για να είμαστε όλοι ίσοι»;

      Ρε σεις πάτε καλά;
      Την κοιλιά του Πάγκαλου και τα κουζινικά του Κούλη δεν τα βλέπετε;

      Το ρευμα του υπαλληλου της ΔΕΗ σας πείραξε;

      • koinos_nous avatar
        koinos_nous @ Misha 23/12/2010 13:29:05

        Δηλαδη αν επαιρναν και αυτοι μισθους αντιστοιχους των δημοσιων υπαλληλων και πληρωνες λιγοτερο στους λογαριασμους της ΔΕΗ (η τουλαχιστον να μην τους αυξανει) θα ηταν λαθος ?

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Misha 23/12/2010 14:49:26

        700 Εκατομύρια ευρώ η ΔΕΗ κέρδη μετά φόρων και αποσβέσεων το 2009.

        Αν οι υπάλληλοί της αμοίβονται καλα, καλώς αμοίβονται.

        Οι μακάκες είμαστε εμείς που δουλεύουμε στις επίσης κερδοφόρες μεγάλες εταιρίες του ιδιωτικού τομέα (τράπεζες - ασφαλιστικές) και δεν καρπωνόμαστε τίποτα από τα κέρδη.

    • Calamari avatar
      Calamari @ τσώφλι πασατέμπου 23/12/2010 13:32:24

      Τα ιδια λεγατε και για την Ολυμπιακη αετοι μου, μεχρι που βαρεθηκαμε να σας ακουμε και σταματησε η συμπαρασταση με τη "λυυση" Χατζηαβατη. Δεν προσεξατε ομως οτι η τωρινη ΟΑ εχει 8 ή 9 διεθνεις προορισμους μονο.... Χωρις να την αγορασουν παραχωρηθηκαν οι πελατες που εφερναν χρημα στη χωρα στη Delta (ΗΠΑ), LH/AF/κλ (ο Καναδας), στην LH κατα το πλειστον η κινηση Γερμανιας (η ΟΑ ειχε 5 ! προορισμους στη Γερμανια με ημερησια ή δις/ημερησια πτηση σε καθε εναν απο αυτους), στην ELAL (το Τελ Αβιβ) και λοιπα πολλα.
      Αν και τωρα δεν καταλαβατε, τα φιλια μου.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Calamari 23/12/2010 15:21:40

        Καλαμάρι

        Εχουν καταλάβει καλά.Αλλα λένε προστυχα μισες αλήθειες για να κοιμήσουν τους ιθαγενείς.Όμως αυτό το κατάφερναν στο παρελθόν όταν πέταγαν και κάποιο ξεροκομματο στο λαουτζίκο. Τωρα η πεινα και το άγχος κρατά πολλούς ξάγρυπνους.

      • koinos_nous avatar
        koinos_nous @ Calamari 23/12/2010 16:34:16

        Γιατρε μου για πες για τους μισθους της πρωην Ολυμπιακης και πες για τις 135,000 ευρω που εισπρατουν οι ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας ως αποζημιωση που χανουν τις ειδικοτητες τους.
        Μπορω και εγω να σε βαζω μεσα δισεκατομυρια και να σου εχω και πτηση για την κολοπετεινιτσα με αποσκευες μονο.

        • Calamari avatar
          Calamari @ koinos_nous 23/12/2010 22:59:44

          Κωλοπετεινιτσα ηταν νεε μου ποιο ? Το Καστελλοριζο το χειμωνα στο οποιο πηγαινε η ΟΑ εδω και 30 χρονια που θυμαμαι, ως εταιρεια κοινωνικης ευθυνης τοτε και, τωρα το χειμωνα μονη συνδεση ειναι η Τουρκια?

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/12/2010 12:52:18

    ΠΑΣΟΚ, η Δικτατορια του Νεου Προλεταριατου.
    Η νυφες πρεπει να ειναι υγιεις και ελεγχομενα ανελαστικα εξοδα και πολλυ ΑΕΡΑ για αυξησεις τιμολογιων !

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/12/2010 12:53:46

      χιχχι

  8. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 23/12/2010 13:06:02

    Μιλώντας για ΔΕΗ.

    Σε εξοφλητικό λογαριασμό 51 ευρώ τα 40 είναι χαράτσι υπερ τρίτων. Το ένα για μια συμμορία που λέγεται δημοτική αρχή και το άλλο για τη συμμορία που λέγεται ΕΡΤ. Παλούκωμα δημόσιο στο Σϋνταγμα για όλους τους συμμορίτες!

    • kkonstan avatar
      kkonstan @ Κοντη Λιζα 23/12/2010 13:36:20

      Ξέχασες την συμμορία των τελωνιακών.

  9. ataktos avatar
    ataktos 23/12/2010 13:09:57

    http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/12/blog-post_6389.html

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/12/2010 13:19:35

    Σχετικό-άσχετο (αφού συζητάτε για τη ΔΕΗ).

    Μετά τις πρώτες ορδές των Γερμανών (ALDI), διώξαμε ήδη και τους πρώτους συνεργάτες (Αυστριακούς) των Γερμανών: h**p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1913364

  11. Rotarmist avatar
    Rotarmist 23/12/2010 14:18:26

    Misha
    Μην κουραζεσε.
    Ενας εναεριτης πηγε με τον Γιωργο στο ιδιο κομμωτηριο και πληρωσε 700 Ευρωπουλα! Αμε!

  12. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 23/12/2010 14:36:38

    Φίλε μίσα, όλα καλά αλλά ήταν ανάγκη ρε άνθρωπέ του θεού να διεκδικήσουν αυτοί οι συγκεκριμένοι εργαζόμενοι παροχές όπως τζάμπα ρεύμα, τηλέφωνο και ένα σωρό άλλες αηδίες που προκαλούν ακόμα και τον πιό σκληρό οπαδό του ΠΑΜΕ ; Αντί να επιμένουν στην αύξηση των βασικών αποδοχών τους, τα συνδικάτα δέχονταν έναντι των αγώνων τους (άλλοι το λένε εκβιασμό ) να αποσπούν ένα σωρό επιδόματα του αέρα και της συμφοράς που βγάζουν μάτι.

    Απορώ πού ψάχνετε να βρείτε συμμάχους κάποιοι εδώ μέσα - έχει καταντήσει η ΝΔ να υπερασπίζεται τα χαράτσια υπερ τρίτων, τα κλειστά επαγγέλματα - συντεχνίες, τους πρώην ποδοσφαιριστές που συνταξιοδοτούνται στα 48 απ' τον έρημο ΟΤΕ, με τερατώδη εφάπαξ και σύνταξη μεγαλύτερη απ'τον ήδη μεγάλο μισθό τους, τους συνδικαλιστές της ΔΕΗ με τις θερμαινόμενες πισίνες και όλη αυτή τη σαπίλα που δέν μπορεί να κρυφτεί πλέον.

    • Μisha avatar
      Μisha @ τσώφλι πασατέμπου 23/12/2010 15:31:10

      Το τζαμπα ρευμα δόθηκε ανταποδοτικά , εναντι αυξήσεων σε χρημα, που δεν δόθηκε. Ξέρεις ποιο είναι το γελοίο του πραγματος;
      Έρχεται ένας κατεξοχήν τοκογλύφος , σαν τον Στρος Καν, που δε κάνει αλλη δουλεια από το να βγάζει βόλτες εικονικό χρήμα, ή σαν τον μαυρογιαλούρο Χατζηντοράκη που δεν έχει κολλήσει ποτε ένσημο στη ζωή του, να κατηγορεί κάποιους μικρομεσαίους εργαζόμενους λές και είναι οι καταστροφείς της χωρας!!!

      Αυτοί οι ίδιοι μαυρογιαλούροι βέβαια , που δεν έχουν παράξει ούτε καρφίτσα σε όλη τη διάρκεια του ανωφελου βίου τους, αμοιβουν τους εαυτούς τους πλουσιοπάροχα μέσω αυτού ακριβώς τού αεριτζίδικου συστηματος , το οποίο δηθεν καταγγέλουν και προσποιούνται ότι θα θεραπεύσουν

      Σαν να κάνει η γριά τσατσά κήρυγμα χρηστων ηθών στην κοπελλίτσα που φιλιέται με τον φίλο της στο παγκάκι της πλατείας.

  13. Enzo avatar
    Enzo 23/12/2010 15:37:41

    το εφαπαξ ειναι Ελληνικη πατεντα ή υπαρχει και σε αλλες χωρες του κοσμου?

  14. λαλακης avatar
    λαλακης 23/12/2010 15:48:12

    Δε μπορω να καταλαβω γιατι το ιστολογιο ασχολειτε τοσο με τις ΔΕΚΟ
    Παραδοσιακα γενικα οι ΔΥ στηριζαν στη πλειοψηφια Πασοκ.

    Ηταν συγκοινωνουντα δοχεια κομμα- Δημοσιο.

    Ψηλοι μισθοι, Καλες συνταξεις οταν ο διπλανος τους ΙΥ δεν ειχε να πληρωσει
    το ρευμα.

    Τωρα ηρθε το πληρωμα του χρονου.

    Πληττεται πλεον το ιερο βασιλειο του δημοσιου.

    Οι κουτοφραγκοι δεν πλερωνουν πια....

  15. astor avatar
    astor 23/12/2010 17:07:23

    Den πειραζει.Απο αυτους θα ξεκινησει και θα γινει πραξη το ''λιγοτερη δουλεια,δουλεια για ολους''.Αν τους κοψουν μισθο,θα κοψουν ωρες εργασιας,θα κανουνε το 8ωρο εξαωρο,τις 3 βαρδιες ,4.Αντε παλι θα ωφεληθουν οι κραυγαζοντες επι δικαιων και αδικων

  16. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 23/12/2010 17:27:38

    Πόσο μακάκες είμαστε όλοι μας. Αυτό που ήθελε η κυβέρνηση το πέτυχε, έβαλε τη μία κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης. Να χαιρόμαστε δηλ. που κόβει του άλλου το μισθό, με αποτέλεσμα αντί να ζητάμε αυξήσεις τα 700 να γίνουν 1000, να είμαστε ευχαριστημένοι όλοι με τα 540 ευρώ. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας, αντί να τους πάρουμε με τις πέτρες μαλώνουμε μεταξύ μας.

    • Μisha avatar
      Μisha @ ΑΝΤΩΝΗΣ 23/12/2010 17:30:43

      οξεία ζωντοβολίαση.
      ΙQ ίδιο με της γέμισης της γαλοπούλας, ούτε καν με του τσερβέλου της.

  17. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 23/12/2010 19:03:52

    Να μή κόψη μισθό φίλε Αντώνη, να κόψη τα κάθε λογής παράλογα επιδόματα.

    Έχεις δεί να παίρνει απόφοιτος εξαταξίου 5.200 το μήνα καθαρά ; Έλα να σου δείξω το συγγενή μου, υπάλληλο ΟΣΕ. Μήν επιμένετε άλλο σ'αυτές τις ξεπερασμένες απόψεις περι κοινωνικού αυτοματισμού, ξέρετε καλά τί εννοώ. Δέν πρόκειται ΠΟΤΕ να πάρει ο καθηγητής γυμνασίου ούτε ο επιμελητής Α του Νοσοκομείου τόσα λεφτά - κοιτάξ'τε επιτέλους την πραγματικότητα κατάματα ! Δέν μπορεί ένας πενηντάρης να κόβει βόλτες πίνοντας καφέδες όλη μέρα, με μιά σύνταξη μεγαλύτερη απ'το μισθό του (ναί, όπως το ακούς ), με ένα χοντρό εφάπαξ, χωρίς να έχει σπουδάσει κάτι και γύρω του να χαλάει το σύμπαν !
    Ούτε στο ΠΑΜΕ δέν περνάει πιά αυτή η ρητορική.

  18. Misha avatar
    Misha 23/12/2010 19:23:16

    Tσώφλι

    Βλέπεις τον ένα «παραλογισμό» αλλά όχι τον άλλο και ουσιαστικότερο.
    Ποιος τον έβαλε τον 50άρη συνταξιούχο στη δουλειά και τον άλλο στον ΟΣΕ;
    Δεν ήταν ο Ρέππας ή ο Μαντέλης ή κάποιος υπουργός του Αντρέα στου οποίου το όνομα πίνουν νερό όλοι αυτοί;
    ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΟΝ ΕΞΥΓΙΑΝΤΗ;
    Ο σφάχτης να το παιζει φιλόζωος;
    Δεν αντιλαμβάνεσαι πως αν πάσχει μια φορά το σύστημα των διορισμών-αμοιβών, το τωρινό σύστημα των επίδοξων και δήθεν «εξυγιαντων» βρωμάει όπως ο Αχόρταγος του Βέγγου;
    Όταν σου λέει το αρχιλαμόγιο Στρος Καν πως «δεν είσαι επαρκως ενάρετος και πρέπει να διορθωθείς»,μια και μόνη απάντηση υπάρχει:
    Αει σιχτιρ!
    Τα του οίκου μας θέλουν συμμάζεμα αλλά όχι με όρους οριζόντιας εξαθλίωσης και κοινωνικού δαρβινισμού, όπως επιχειρείται τωρα, και μάλιστα από ποιούς;
    Από τους κατεξοχήν υπευθυνους!

    • ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
      ΑΝΤΩΝΗΣ @ Misha 24/12/2010 00:15:28

      Βλέπουμε το δέντρο και χανουμε το δάσος. Είναι τρελό ο Παπακωνσταντίνου να ξοδεύει 30000 ευρώ με το προεδρικό αεροσκάφος για να πάει στην κηδεία του Σκόπια και να μην ιδρώνει κανενός το αυτί, αν΄ταυτού εμείς εκεί να λέμε τι ωραία που κόβει μισθούς και δώρα.
      Υπ΄οψιν δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος είμαι αγρότης και 'ολους μας έχει πάρει η μπάλα.
      Ξυπνάτε γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα.