#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2012 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποχώρηση Ραγκούση από το ΠΑΣΟΚ



Την απόφασή του να αποχωρήσει από το ΠΑΣΟΚ ανακοίνωσε ο πρώην υπουργός Γιάννης Ραγκούσης, μετά και τις τελευταίες εξελίξεις με τη λεγόμενη λίστα Λαγκάρντ.

Το ποτήρι ξεχείλισε, αναφέρει χαρακτηριστικά ο κ. Ραγκούσης σε σχετική δήλωσή του,η οποία έχεις ως εξής:

Ως μέλος κυβερνήσεων που κλήθηκαν μετά το 2009 να αντιμετωπίσουν την
υπερχρέωση της πατρίδας  μας . Υπερχρέωση που είχε συντελεστεί κατά
τη διάρκεια των προηγούμενων ετών , κατά τη διάρκεια της σκοτεινής
πλευράς της μεταπολίτευσης .


Ως μέλος κυβερνήσεων που  κατ’ επανάληψη βρέθηκα προ τετελεσμένων γεγονότων και υποχρεώθηκα να εγκρίνω περικοπές  μισθών και συντάξεων
προκειμένου η Ελλάδα να παραμείνει όρθια ,θεωρώ πολιτικά ανήθικο και
κοινωνικά εξοργιστικά άδικο ότι έχει επιβεβαιωθεί σχετικά με την
περιβόητη πια λίστα  "Λαγκάρντ ". Λίστα που αφορά στον πυρήνα της ,την αποφασιστικότητα ή μη να χτυπηθεί η φοροδιαφυγή με την ίδια αυστηρότητα που περιορίστηκαν εισοδήματα και επιβλήθηκαν νέοι φόροι . Θεωρώ στο σύνολό τους αδιανόητα ,για ευνομούμενη πολιτεία ,όσα για πρώτη φορά ακόμη κι εμείς
μαθαίνουμε και δύο φορές αδικαιολόγητα .

Το   ποτήρι ξεχείλισε .
Με βάση αυτά το λιγότερο που η συνείδησή μου επιβάλει είναι να
αποχωρήσω από το σημερινό ΠΑΣΟΚ , από ένα ΠΑΣΟΚ στο οποίο έχουν
επικρατήσει πλήρως οι αντιλήψεις και οι πρακτικές του πολιτικού
κατεστημένου της μεταπολίτευσης . Αντιλήψεις και πρακτικές που
οδήγησαν την Ελλάδα στην χρεοκοπία και στην ηθική παρακμή καθώς και
την ελληνική κοινωνία στην αγανάκτηση και στην οργή .
Παραμένω  ενεργό μέλος της δημοκρατικής προοδευτικής παράταξης  και
δεν θα πάψω να αγωνίζομαι  για τη διασφάλιση της ευρωπαϊκής προοπτικής
της πατρίδας μας , που θεωρώ αδιαπραγμάτευτη και πρώτης προτεραιότητας
καθήκον.
Για μια Ελλάδα που όμως δεν θα επιβάλει μονόπλευρες  πολιτικές
λιτότητας  επειδή δεν θέλει να προχωρήσει σε προοδευτικές
μεταρρυθμίσεις που υπηρετούν το  συμφέρον της πλειοψηφίας της
κοινωνίας και κυρίως το μέλλον της νέας γενιάς . Κι αυτό προκειμένου
να προστατευτούν συμφέροντα συντεχνιών  και μικρών ολιγαρχιών .
Για μια Ελλάδα που δεν θα επιτρέπεται στον εκάστοτε  Πρωθυπουργό να
τοποθετεί  τον κολλητό εφοριακό από το τόπο καταγωγής του ως
επικεφαλής στο ΣΔΟΕ , με οφθαλμοφανείς σκοπούς .
Για μια Ελλάδα στην οποία θα καταστεί κοινή πεποίθηση ότι για την
επιβίωση της είναι ζωτικής σημασίας η επαναθεμελίωση του πολιτικού της
συστήματος που συνιστά την μητέρα όλων των μεταρρυθμίσεων . Το μόνο
πραγματικό και ουσιαστικό εμπόδιο στην επέλαση του λαϊκισμού και της
δημαγωγίας των άκρων .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Darki avatar
    Darki 03/10/2012 13:26:01

    Πολυ καλα εκανε.Και πολυ καθησε.Μαλλον ευκαιρια εψαχνε.

  2. avanti avatar
    avanti 03/10/2012 13:27:44

    Για να διαβάσουμε ανάμεσα στις λέξεις ........Αντιλήψεις και πρακτικές που
    οδήγησαν την Ελλάδα στην χρεοκοπία .... αυτό ακριβώς λέμε και εμείς, το σύστημα πασοκ οδήγησε την χώρα στην χρεοκοπία, καιρός να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι. Κανένας εισαγγελέας ακούει? μπα. Τελικά το μόνο που χρειαζόμαστε αυτή την στιγμή στην χώρα είναι εισαγγελείς & δικαστές.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 03/10/2012 13:31:24

    Δηλαδή, ο Γιάννης Ραγκούσης από το ΠΑΣΟΚ αποχώρησε και καθάρισε;
    Δηλαδή, για τον Εθνοκτόνο ΛΑΘΡΟ-νόμο μένει ασύλληπτος και Ατιμώρητος;
    H Πάρος είναι αρκετά μεγάλη για να κρυφτεί το ΑΓΟΣ Γιάννης Ραγκούσης;

    • Φανη avatar
      Φανη @ η Dimi 03/10/2012 16:37:17

      δεν τον θελουνε στη Παρο..

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Φανη 03/10/2012 18:57:59

        Φανη για τον εν λόγω εθνοκτόνο ψηφοθήρα προσκυνημένο αυτά που έμαθα σήμερα τηλεφωνικά από τη Πάρο, δεν γράφονται. Η Πάρος τελικά, δεν είναι αρκετά μεγάλη για να τον χωρέσει. Σε τόπο άγνωστο να πάει να κρυφτεί.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 03/10/2012 13:51:36

    Αποχωρήσω από το σημερινό ΠΑΣΟΚ. Παραμένω ενεργό μέλος της δημοκρατικής προοδευτικής παράταξης. Χέστηκε η φοράδα στα ροκόφυλα.
    Εδώ ο κόσμος καίγεται και το //// χτενίζεται.

  5. Αετιδευς avatar
    Αετιδευς 03/10/2012 13:59:14

    Να που ο Ραγκουσης ενοχληθηκε γιατι επικεφαλης του ΣΔΟΕ τοποθετηθηκε εφοριακος (που εχει σχεση με το αντικειμενο) αλλα ειναι συντοπιτης του πρωθυπουργου. Ποιος ο Ραγκουσης, αυτος ο δημαρχακος Παρου, με το σπιθαμιαιο πολιτικο αναστημα, ο κηπουρος του ανεκδιηγητου Παπανδρεου, που τεθηκε καποια στιγμη και επικεφαλης της κυβερνησης. Και αναδεικνυοντας το απυθμενο θρασος, που διακρινει ολον τον πολιτικο φορεα απο τον οποιο προερχεται, δινει μαθηματα για το τι δεν πρεπει να γινεται. Τι κατα Ργκουση δεν πρεπει να γινεται; Ολα αυτα που επεβαλε η κυβερνηση της οποιας ηταν πρωτοκλασατο στελεχος και ενθερμως ο ιδιος υποστηριζε. Αυτο λεγεται θρασος; Οχι λεγεται ΠΑΣΟΚ, και οποιος αμφιβαλλει η εχει επιφυλαξεις ας παρακολουθησει Βενιζελο και θα του φυγει καθε αμφιβολια και επιφυλαξη.

  6. Joao avatar
    Joao 03/10/2012 14:18:09

    Παει για καμια διαλεξη και αυτος μαζι με τον μεγα γαπ στην αλλη πλευρα του αντλαντικου..

  7. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/10/2012 14:51:01

    Προφανώς το 2009 που ο Ραγκούσης ήταν από τα πρώτα ονόματα στο ΠΑΣΟΚ το κόμμα δεν είχε καμία σχέση με το κατεστημένο της Μεταπολίτευσης. Ήταν κάτι εντελώς άφθαρτο και καινούριο

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 03/10/2012 14:51:47

      Ελπίζω μόνο η αποχώρησή του να διευκολύνει το ΠΑΣΟΚ σχετικά με το νόμο για την ιθαγένεια

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/10/2012 14:53:20

    Τι είπε ο μεγάλος Ραγκούσης;
    Θα αγωνίζομαι, λέει, για μια Ελλάδα που δεν θα επιτρέπεται στον εκάστοτε Πρωθυπουργό να τοποθετεί τον κολλητό εφοριακό από το τόπο καταγωγής του ως
    επικεφαλής στο ΣΔΟΕ, με οφθαλμοφανείς σκοπούς.!!!!!!!
    Απορία ηλιθίου: Ενώ το να διορίζει τον κολλητό του χαμπουργκερά, ή το κοριτσάκι που γνώρισε στο γυμναστήριο υπουργούς, είναι θεμιτό!!!!!!

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/10/2012 15:11:37

    "Το κοριτσάκι που γνώρισε στο γυμναστήριο" σουλατσάρει τώρα στα Ηλύσια -ενώ μέχρι τότε σουλάτσαρε στα Ιλίσια-, τσακίζοντας στις παρισινές "εναλλακτικές" μπουτίκ την παχυλή "χορηγία" της εις υγείαν (ημών) των κορόιδων, χωρίς μάλιστα να ενοχλείται με την επιμέλεια του τέκνου της, αφού τα κορόιδα πληρώνουν ακόμα και τη γκουβερνάντα του...

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Αυριανιστής 03/10/2012 15:16:24

      +1000000!!!!!!

  10. Γιάννης ο όμορφος avatar
    Γιάννης ο όμορφος 03/10/2012 15:18:26

    Aπό τους πλέον αντιπαθείς ΠΑΣΟΚους , αν και όψιμος...Μου τη δίνει αυτό το καθεστωτικό βλέμμα που έχει...Αλλά , βρίσκει και τα κάνει...

  11. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 03/10/2012 15:18:45

    Ο Ραγκουσης αρνηθηκε διορισμο του στον ΟΤΕ, ως στελεχος μεταπτυχιακης εξειδικευσης, εγινε επιχειρηματιας και στην συνεχεια εκλεχτηκε 2 φορες δημαρχος με διαπαραταξιακη αναγνωριση! Ετσι τον γνωρισε ο ΓΑΠ που εψαχνε για νεα στελεχη...
    Αυτος ο νεος επικεφαλης του ΣΔΟΕ εκτος απο Μεσσηνιος τι αλλο γραφει το βιογραφικο του? Εχει εστω ενα πρωτο πτυχιο? Μιλαει καμμια ευρωπαικη γλωσσα?
    Μην τρελαινομαστε, η καταστροφη ειναι μη αναταξιμη!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιαννης Κ 03/10/2012 15:30:44

      Συγγνώμη, τι είναι οι διορισμοί και τους αρνείσαι;
      Σου επιβάλλονται;
      Έτσι ξαφνικά κάνει κλήρωση από τυχαία ονόματα Ελλήνων ο ΟΤΕ και διορίζει από το πουθενά;
      Δεν χρειάζεται να κάνεις αίτηση, να υποβάλλεις χαρτιά, δικαιολογητικά κλπ; Να το ψάξεις και να το κυνηγήσεις με λίγα λόγια;

      • akenaton avatar
        akenaton @ Strange Attractor 03/10/2012 23:14:00

        Δεν αρνήθηκε τον διορισμό. Παραιτήθηκε !!!!! Διορίστηκε το 1995 με ΑΣΕΠ στον ΟΤΕ και παραιτήθηκε το 1999 για να ανοίξει δική του επιχείρηση στην Πάρο. Βγήκε Δήμαρχος δύο φορές από την πρώτη Κυριακή (!) την πρώτη φορά με 55% και την δεύτερη με 68%. Πτυχιούχος Οικονομικών και Νομικής με μεταπτυχιακό στην οικονομική ανάπτυξη. Ότι και να λέμε, που λέει κάποιος παρακάτω, έχει μια πορεία ζηλευτή για Έλληνα πολιτικό. Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα στο βωμό ιδεολογικών και πολιτικών διαφορών. Για "κηπουρό" πάντως δεν τον κόβω. Για μένα είναι πολύ πιο άξιος από τον κατά συνθήκη "πρωθυπουργό" και ιδιοκτήτη της "βίλας".

    • ΘΕΩΝΗ avatar
      ΘΕΩΝΗ @ Γιαννης Κ 03/10/2012 18:19:51

      Δεν διορίστηκε στον οτε ο μπιφτεκάς της πάρου και διορίστηκε μετά Δήμαρχος με το Σύστημα Πασοκ ,διετέλεσε ως ακραιφνής Παπανδρεικός το έγκλημα εισόδου στο ΔΝΤ και της κατάρρευσης πλήρως της Ελληνικής Οικονομίας ,διέλυσε την τοπική αυτοδιοίκηση με τον Καλλικράτη που καταστρατηγήθηκε εντελώς δημιουργώντας διογκωμένους Δήμους ανάλογα με την επιρροή που είχε ο κάθε πασόκος Δήμαρχος και αφήνοντας ανεξέλεγκτη την δημοτική κακοδιαχείρηση με αποτέλεσμα να βγαίνει η πασοκοκρατούμενη ένωση Δήμων και Κοινοτήτων να μιλάει για κατάρρευση των Δήμων.Είναι ντροπή και αίσχος να μιλάει ο υπόλογος Ραγκούσης αντί να πάει να κρυφτεί στα ορεινά της Πάρου πριν τον πάρει και τον σηκώσει

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Γιαννης Κ 03/10/2012 19:00:14

      Ρε Γιαννάκη Κ., θαμας τρελλάνεις; Ο Τρισμέγιστος Ραγκούσης με την ικανότατη ξεδελφούλα είναι προφανές ότι θα κονόμησε περισσότερο ως Δήμαρχος Πάρου. Η ΟΤΑ σςε όλη τη χώρα δεν είναι το βασίλειο των λαμογιών; Γιατί να αποτελέσει εξαίρεση; Εδώ πάει να "ξηλώσει" τον αμπελώνα για την επέκταση της αεροδρομίου και καλά.... έχουν μαζευτεί όλα τα μπουμπούκια στη Πάρο και στην Αντίπαρο... έλα άραξε τώρα καημένε..... μην τα λες αυτά και καταντάς πιο γραφικός και από τον γαπάκιο....

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 03/10/2012 16:04:57

    Αυτο το ορφανό (με το ύφος και την υπεροψία χίλιων καγκελαρίων) ποιος θα το πάρει ;

  13. Κλικ avatar
    Κλικ 03/10/2012 16:08:45

    Είμαστε όντως αμερικανικο προτεκτοράτο.
    Αντίστοιχα με το αμερικανικό, υπάρχει και εδώ το ελληνικό όνειρο.
    Ένας πρωην χαμπουργκεράς κατορθώνει να γίνει αντιπρόεδρος της κυβέρνησης.
    Ένας πρώην πιτσαδόρος γίνεται πρωθυπουργός.

    • avanti avatar
      avanti @ Κλικ 03/10/2012 16:26:22

      +10000
      Είμαστε πάνω από το αμερικανικό όνειρο, κάνουμε όλους τους κηπουρούς υπουργούς!

  14. tarzan avatar
    tarzan 03/10/2012 16:18:58

    ωρα ειναι να φυγει και to gap

  15. takis400 avatar
    takis400 03/10/2012 16:35:19

    οχι ρε γαμωτο,με συγκινησε/συγνωμη για την φραση,αλλα ηταν πολυ εντονο το συναισθημα που εχασα το μετρο.
    υγ;μα τοσο πατριωτης?και δεν του το ειχα

  16. ΚΜ avatar
    ΚΜ 03/10/2012 17:13:11

    Ας τον μαζέψει κι αυτόν και την ξαδέρφη του ο Φώτης, ο γνωστός προοδευτικός ρακοσυλλέκτης.

  17. α.α avatar
    α.α 03/10/2012 17:22:25

    Αυτό που μου άρεσε είναι η χρήση της λέξης πατρίδα στην ανακοίνωση του. Αλήθεια υπάρχει η λέξη αυτή στο λεξιλόγιο του κυρίου αυτού; Τι έκανε για την πατρίδα όταν ήταν υπουργός;

  18. nillionaire avatar
    nillionaire 03/10/2012 18:29:13

    Τώρα τις ανακάλυψε ο Ραγκούσης τις συντεχνίες και τις μικρές ολιγαρχίες. Ας είναι καλά η Λαγκάρντ και η λίστα της ...

  19. Παύλος avatar
    Παύλος 03/10/2012 18:57:04

    Αυτή είναι η πραγματική κατάντια.
    Να μας βγάζει 'δεκάρικους" ένας από τους βασικούς υπεύθυνους της σημερινής τραγωδίας, να βγάζει - ούτε λίγο ούτε πολύ - αθώα περιστερά τον εαυτό του,
    να μιλάει με φράσείς όπως: "....Αντιλήψεις και πρακτικές που
    οδήγησαν την Ελλάδα στην χρεοκοπία και στην ηθική παρακμή..." , βγάζοντας τον εαυτό του
    απ' έξω και να μην κοκκινίζει,
    ή με φράσεις όπως : ".. Κι αυτό προκειμένου
    να προστατευτούν συμφέροντα συντεχνιών και μικρών ολιγαρχιών" και να....μην αυτοκτονάει από στοιχειώδη τσίπα και αυτοκριτική
    και , το χειρότερο
    να έχει και υποστηρικτές από το πόπολο !

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Παύλος 03/10/2012 19:02:03

      Ακριβώς αυτό το @@@@@@@@@@ το πόπολο!
      Μυαλό κουκούτσι, ανοίγεις κεφάλι και βλέπεις το απέραντο χάος......

  20. panos avatar
    panos 03/10/2012 18:59:55

    Ο καθε ραγκουσης φιλοι μου ειναι κονομημενος για πολλες-πολλες γενιες, οι ευθυνες ειναι δικες μας που φηφιζαμε τον καθε μαλακοπιτουρα ραγκουση που απο καθε golden goodys εγινε πολιτικος αιχμης.........

  21. someone avatar
    someone 03/10/2012 19:08:05

    Τελικα οποιος τα βαζει με τους ταξιτζηδες χανεται για την ιστορια ΚΟΥΛΟΥΜΠΗΣ (δεκαετια 80 μονα ζυγα) ΒΕΡΕΛΗΣ , ΦΩΤΙΑΔΗΣ (επι σημιτη ταμιακες) ΛΙΑΠΗΣ και τωρα ο μεγας ραγκουσης

  22. evola avatar
    evola 03/10/2012 19:11:34

    Κλάμα τωρα ο νταλαρας και η νταλαραινα για τον ξαδελφο

    Άντε ας κάνουν καμία "δωρεάν" συναυλία συμπαράστασης

  23. someone avatar
    someone 03/10/2012 19:23:24

    Tελικα οποιος τα βαζει με τους ταξιτζηδες χανεται απο την εποχη του ΚΟΥΛΟΥΜΠΗ τη δεκαετια του 80 με τα μονα ζυγα στα ταξι στο ΒΕΡΕΛΗ και το ΦΩΤΙΑΔΗ στο ΛΙΑΠΗ και το ΡΑΓΚΟΥΣΗ

  24. arcane avatar
    arcane 03/10/2012 21:20:16

    Ελα ο επόμενος και ο τελευταίος να σβήσει το φως.

  25. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 03/10/2012 21:43:54

    Και τωρα θα καταρρευσουν οι αγορες...

  26. rally monkey avatar
    rally monkey 03/10/2012 22:19:31

    ολοι οι συνεργατες του ΓΑΠ ειναι υποπτοι φυγης και επρεπε να ειχαν συλληφθεί..
    (τι λεω απο ποιον..)

  27. kostas ragousis avatar
    kostas ragousis 04/10/2012 01:48:44

    1) Μάλιστα, μάλιστα, τόσα πτυχία για να ρίξεις μία χώρα στην καταστροφή;
    2) Ξέχασες και το μεταπτυχιακό στο Λονδίνο. Άμα τον δεις, για πιάστε μία κουβέντα στα Αγγλικά...
    3) Άλλο ΑΣΕΠ εξετάσεις, άλλο ΑΣΕΠ υποβολή δικαιολογητικών...άλλο "μεταξύ μας Μεταξά, τύπου ΠΑΣΟΚ"...
    4) Αλήθεια, για ρώτα μέσω ποιου πήρε την άδεια goody's και πες μας αν θα μπορούσες τότε να την πάρεις και εσύ κορόιδο...
    5) Αλήθεια, ποιους είχε τοποθετήσει στο γραφείο του, μεταξύ άλλων, τίποτε άγνωσστα του παιδιά από το Περιστέρι;
    6) Ποια η σχέση του... για παράδειγμα (υπάρχουν και άλλοι), με το Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αιγαίου, των ετών που ήταν υπουργός εσωτερικών;
    Ασφαλώς, και αυτός τη θέση την κατέλαβε μέσω opengov (βλέπε ΑΣΕΠ)...

    ...και για να τελειώνουμε: Ποιος ήταν ο ένας από τους τρεις που κορόιδεψαν ξεδιάντροπα τον ελληνικό λαό με το να υποστηρίζουν προεκλογικά το "λεφτά υπάρχουν", ενώ μετά φώναζαν "ρίχτε κι άλλο μνημόνιο" και έγιναν τα καλύτερα παιδιά της τρόικας;

    Αυτό δεν ήταν πολιτικαντισμός της μεταπολίτευσης και διαπλοκή με ξένα και εγχώρια συμφέροντα; Δεν ήξεραν ως τεράστιοι οικονομολόγοι ότι κάθε ημέρα μέχρι να μας ρίξουν στο μνημόνιο - ανάλογα με τις δηλώσεις τους - άλλαζαν χέρια εκατομμύρια ευρώ; Έπαιξαν και κέρδισαν ή τα πτυχία ήταν του κώλου;

    Έχουν αίμα στα χέρια τους από εκείνους που αυτοκτόνησαν;
    Είναι υπεύθυνοι γιατί έσυραν παπούδες στη ζητιανιά για να δώσουν κάτι στα εγγονάκια τους;
    Ξεφτύλισαν γονιούς οι οποίοι είτε έπαθαν καρδιά, είτε καρκίνους, είτε κατάθλιψη επειδή δεν μπορούσαν και δεν μπορούν να αντικρίσουν τα μάτια των παιδιών τους, στα οποία δεν μπορούν να προσφέρουν τα βασικά πια;

    Ήταν πρωταγωνιστής (εκ των τριών) σ' αυτά ο Γ. Ραγκούσης;

  28. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 04/10/2012 01:58:43

    Αυτον τον τυπο δεν τον ειχε ο αλλοσ μεγαλος πολιτικος ανδρας -μπατζανακης του καρχιμακη - ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ στο γραφειο του στη ευρωπαικη ενωση και τα έξυνε η κανω λαθος?????

  29. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/10/2012 08:01:52

    Στα τσακίδια όλοι σας ... πόσους έχετε βολέψει κ. Ραγκούση εσείς;; πόσες από τις επιλογές σας ανήκουν στις "πρακτικές που
    οδήγησαν την Ελλάδα στην χρεοκοπία και στην ηθική παρακμή καθώς και
    την ελληνική κοινωνία στην αγανάκτηση και στην οργή";;