#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2011 18:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποχώρηση ΠΑΣΚ Σιδηροδρομικών από το ΠΑΣΟΚ



Την απόφασή τους να αποχωρήσουν από τη συνδικαλιστική παράταξη, αλλά και ως φυσικά μέλη από το σημερινό ΠΑΣΟΚ γνωστοποιούν με επιστολή τους προς τον πρόεδρο, τον γραμματέα και την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ, όλα τα μέλη της ΠΑΣΚ σιδηροδρομικών.

Όπως αναφέρουν στην επιστολή τους, η ασκούμενη πολιτική οδηγεί τη συντριπτική πλειοψηφία του λαού στην εξαθλίωση, δεν έχει καμιά σχέση με τις προεκλογικές δεσμεύσεις και τη φυσιογνωμία του Κινήματος, ακυρώνει την ιδεολογία του και τις ελπίδες του ελληνικού λαού.

Υποστηρίζουν ακόμη ότι για όσα εφαρμόζονται στο όνομα της «μη χρεοκοπίας» δεν υπάρχει πολιτική νομιμοποίηση ούτε από την κοινωνία ούτε από το Κόμμα.

Σύμφωνα με τους συνδικαλιστές της ΠΑΣΚ τη διετία που πέρασε εξαντλήθηκε κάθε όριο υπομονής. «Χάσαμε σχεδόν 40% από τους μισθούς μας, εκδιώχθηκε περίπου το 40% των εργαζομένων στον ΟΣΕ και σήμερα καλούμαστε εκ νέου να θυσιαστούμε στο βωμό της εργασιακής εφεδρείας -απόλυσης, να συνεισφέρουμε με περαιτέρω ''κούρεμα'' των μισθών και των συντάξεων, τη στιγμή που η Κυβέρνηση αδιαφορεί για το αν οι εργαζόμενοι οδηγούνται στην οικονομική καταστροφή ή αν χάσουν τα σπίτια τους, αρκεί να ικανοποιηθούν οι δανειστές».

Οι συνδικαλιστές της ΠΑΣΚ καλούν την κυβέρνηση να σταματήσει έστω και την τελευταία στιγμή την πολιτική αυτή, «οι συνέπειες της οποίας θα είναι ολέθριες για την κοινωνία και για την δημοκρατική παράταξη στο όνομα της οποίας συντελείται το έγκλημα σε βάρος του λαού».

«Φοβόμαστε ότι όταν οι ανάγκες της κοινωνίας ξεπεράσουν την ηθική της, τότε «ο Θεός να βάλει το χέρι του» για όσα θα συμβούν», καταλήγει η επιστολή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τem avatar
    Τem 12/10/2011 18:27:56

    Τα ποντίκια πηδάνε από το τραίνο του ολέθρου

    • cummulus avatar
      cummulus @ Τem 13/10/2011 16:16:44

      http://www.youtube.com/watch?v=ctX9Mpu5fiE

  2. Ariadne avatar
    Ariadne 12/10/2011 18:49:33

    Δηλαδή, θα φύγουν απο το σημερινό ΠΑΣΟΚ και πού θα πάνε; Στο παληό ΠΑΣΟΚ; Αυτό έχει εξαφανιστεί. Η αποχώρηση απο "το τραίνο του ΠΑΣΟΚ" έπρεπε να είχε γίνει προ πολού, όταν έβλεπαν τις ημέρες και τα έργα της Κυβέρνησης. Κάποιος όμως θα τους έλεγε οτι τα δικά τους δικαιώματα δέν θα θιγούν και είχαν επαναπαυθεί . Να προσέχουν όμως, όταν θα πηδάνε απο το τραίνο, όπως γράφει πιό πάνω ο Tem, να είναι σε μέρος που να μήν υπάρχουν Βάτα, ούτε άλλοι συνάδελφοί τους τους οποίους υπονόμευαν όταν ΄"ελυναν και έδεναν". Είναι καιρός να κάνουν την αυτοκριτική τους και.....προσοχή!!
    Μήν κόψουν πολύ βαθειά το χέρι τους που ψήφιζαν τόσα χρόνια ΠΑΣΟΚ, για να μπορούν να επιβιώσουν. Περαστικά τους!!!

    • xzetta avatar
      xzetta @ Ariadne 12/10/2011 19:25:52

      ε που να πάνε? σε κανένα παρακλάδι που με την πρώτη ευκαιρία θα διαπραγματεύεται συγκυβέρνηση...

  3. anonymous avatar
    anonymous 12/10/2011 19:00:18

    Θυμάστε πριν από 2 χρόνια περίπου έναν της ΠΑΣΚ σιδηροδρομικών που σχολίαζε εδώ; Μόνο σε μια δυο αναρτήσεις σχολίαζε. Δε θυμάμαι το ψευδώνυμό του δυστυχώς. Πάντως αν το θυμάται κανείς καλό θα ήταν να συνδεθεί αυτή η ανάρτηση με τις παλιές.

  4. nasos avatar
    nasos 12/10/2011 19:21:04

    τόσα χρόνια έχουν φάει τον άμπακο,μέχρι και δική τους μεταφορική εταιρία που συναγωνίζονταν τον ΟΣΕ(!!!) είχαν φτιάξει
    και τώρα που κόπηκε η μάσα εγκαταλείπουν το κόμμα που τους έκανε ανθρώπους,δήθεν για ιδεολογικούς λόγους
    καλά το έλεγε ο Ανδρέας:''ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος''

  5. κωστας avatar
    κωστας 12/10/2011 19:57:58

    Γνωστή μου πριν τις μειώσεις 1700 καθαρά στην εργοσε αν θυμαμαι καλα.Τωρα δεν ξερω ποσο παιρνει .Κατα την διάρκεια της δουλειάς επειδη καμια φορα ηταν εξωτερικη εκανε και βολτες σε βιτρινες... απο αυτα που μου ελεγε.Αλλο παραδειγμα γνωστη στην ΥΠΑ 2200 καθαρα.Τα παραγεις τα βγαζεις της λεω ΟΧΙ η ξεκαθαρη απαντηση της δεν κανω σχεδον τιποτα ειμαι μονη μου σε ενα γραφειο κτλ....και ποσες αλλες περιπτωσεις ξερω ...και πληρωνε ο ελληνας ολα αυτα τα τεμπελοσκυλα.

  6. k avatar
    k 12/10/2011 21:11:56

    ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

  7. deldio avatar
    deldio 12/10/2011 23:28:07

    Όποιος διαφωνεί ιδεολογικά και πολιτικά και είναι συνεπής και ιδεολόγος απλώς διαγράφεται και αποχωρεί, όταν κάτι τέτοιο γίνεται "δημόσια" και τόσο "ηρωικά" από ευεργετηθέντα κ0μματόσκυλα είναι δόλιο, απλώς οι τύποι ετοιμάζουν την επιστροφή τους υπό καλύτερες συνθήκες. Είναι τόσο παλαιό το κόλπο όσο και η ίδια η πολιτική (να μην λεμε και ονόματα τώρα θα εκτεθούμε).

  8. Σίμος avatar
    Σίμος 13/10/2011 14:03:47

    Κνώδαλα είναι που εγκαταλείπουν σαν τα ποντικια γιατι χάνουν τα κεκτημένα. Στο DNA τους παραμένουν ΠΑΣΟΚ. Το ονομα Πασοκ συνυφασμένο με την ρουφιανιά, τον κηφηνισμό, τον φασισμό, και την προδοσία θα μείνει για πάντα στην ιστορία. η λέξη Πασοκος θα σημαίνει στην συνείδηση των Ελλήνων κάτι σαν την λέξη Εφιάλτης. Ο λαός δεν ξεχνά πλέον τι σημαίνει ΠΑΣΟΚ και τι σημαίνει το ονομα Παπανδρέου διαχρονοκά για την ελλάδα.