05/03/2010 13:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποχώρησε το ΚΚΕ, υπέρ κυβέρνησης και εναντίον ΝΔ ο Καρατζαφέρης

Αποχώρησε από τη συζήτηση του νομοσχεδίου για τα νέα μέτρα στην Ολομέλεια της Βουλής το ΚΚΕ. Δριμύτατη κριτική στην κυβέρνηση άσκησε ο Αλέξης Τσίπρας, προκαλώντας την αντίδραση του υπουργού Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου, την ώρα που οι εργαζόμενοι απαντούν στα μέτρα με κινητοποιήσεις

«Εμείς σας πολεμάμε καθαρά ... δεν υπάρχει κάτι για να συζητηθεί ... για μας αυτό ήταν» είπε η Αλέκα Παπαρήγα, ανακοινώνοντας την απόφαση του κόμματός της να αποχωρήσει από τη συζήτηση.

 «Δεν έχετε τη νομιμοποίηση να διαπράξετε αυτό το έγκλημα σε βάρος της ελληνικής κοινωνίας», υπογράμμισε ο Αλέξης Τσίπρας

Μετά το εξάμηνο θα αναγκαστείτε να πάρετε κι άλλα μέτρα, απάντησε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Μανώλης Κεφαλογιάννης και κάλεσε την κυβέρνηση να πει τι άλλα αναπτυξιακά μέτρα θα λάβει. «Η ελληνική κοινωνία δεν αντέχει να βγάλει την επόμενη χρονιά με δέκα μισθούς», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Αντιθέτως ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ  στήριξε την κυβέρνηση και επιτέθηκε στη …ΝΔ.  «Δύο είναι οι επιλογές, μία να ναρκοθετήσω την προσπάθεια του Παπανδρέου ή να στηρίξω τον πρωθυπουργό στη δύσκολη μάχη για τη χώρα. Έτσι στηρίζω την πατρίδα μου και όχι με τσιρίδες», είπε ο Γ. Καρατζαφέρης και πρόσθεσε: «Η θέση της ΝΔ είναι «είμαστε μαζί λέμε να συναινέσουμε, αλλά μόλις οι άλλοι κάνουν λάθη κάνουμε στροφή 180 μοίρες»

Ο υπουργός Οικονομικών Γ.Παπακωνσταντίνου έκανε επίθεση στα κόμματα της Αριστεράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/03/2010 13:58:10

    Και η Βουλή, το κτήριο ολόκληρο να αποχωρήσει απο ντροπή, αυτοί τη δουλειά τους θα την κάνουν. Αυτή είναι η φύση του δοσιλογισμού.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/03/2010 14:06:12

    Μπράβο κ Παπανδρέου σας υποστηρίζει εκτός του Επίτιμου και ο κ Καρατζαφέρης.

    Ντροπή στη ΝΔ που ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΕΙ ΣΤΑ ΛΑΘΗ του ΠΑΣΟΚ: Η θέση της ΝΔ είναι «είμαστε μαζί λέμε να συναινέσουμε, αλλά μόλις οι άλλοι κάνουν λάθη κάνουμε στροφή 180 μοίρες» χαχαχα

    Επιτέλους έχουμε στη Βουλή το συναπάντημα του εθνικού+σοσιαλισμού (αφού οι μεν αυτοχαρακτηρίζονται εθνικοί και οι δε σοσιαλιστές το συγκεκριμένο σχέδιο είναι εθνικοσοσιαλιστικό χαχαχα)
    Ζήτω η 3/3/2010

  3. DrNo avatar
    DrNo 05/03/2010 14:07:14

    Πόσο γελοίος είναι αυτός ο Καρατζαφέρης-λαικο μαγαζί γωνία-πουλάω σε όλους για να μαζέψω ψηφουλάκια.
    Πάντως μακάρι να είχε η ΝΔ μερικούς Βορίδηδες, αντί διάφορους υπερόπτες με τις κλειστές πόρτες, που προκαλούν εμετό στο λαό , αλλά δεν το καταλαβαίνουν.

  4. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 05/03/2010 14:22:59

    Στου Paradise, το ακρογιάλι,
    της Μακρονήσου του τσουβάλι,
    και από μέσα ξεπροβάλει
    ο Πατερούλης μας ο Στάλιν!
    Παρέα με εφτά γατιά,
    να τραγουδάει φωναχτά,
    ΑΝΤΕ ΓΑΜΗ-, ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ΕΡΓΑΤΙΑ!

    Τζ, Πανούσης.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ (Α)θανάσης 05/03/2010 15:02:35

      Ποιητής εκ του προχείρου
      Έχων την μορφή του χοίρου.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ (Α)θανάσης 05/03/2010 15:44:42

      Αν αναφέρεσαι στον Πανούση, κάνεις μεγάλο λάθος και για τα δύο.
      Αν εννοείς εμένα, δίκιο έχεις...

  5. Orestios avatar
    Orestios 05/03/2010 16:01:07

    Σε λίγο καιρό που θα γίνεται ο σώζων ευατόν σωθείτω, θα γίνει και η συγκατοίκηση. Όλα βαίνουν σύμφωνα με το σχέδιο, του GAP φυσικά.

  6. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 05/03/2010 16:44:10

    Υψιστε Καρακαταφέρη!!!!Επιτέλους,η πτωχή Ελλάς απέκτησε πολιτικό παγκοσμίου βεληνεκούς.Περαστικά μας......

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/03/2010 18:01:43

    Καλά, αυτός ο Καρατζαφέρης πόσο υπάλληλος του Μητσοτάκη είναι τελικά! Είναι απίστευτο. Πώς από τη μια μπορεί να λέει "εδώ και τώρα, Κώστα διώξε τη Ντόρα" για να θολώσει τα νερά στο πατριωτικό ακροατήριό του, και από την άλλη να ακολουθεί πειθήνεια την κάθε Μητσοτάκεια εντολή.

    Από πίσω βέβαια και ο ένας και μοναδικός υπερνομάρχης. Ο οποίος, μετά την απόπειρά του να ναρκοθετήσει την εκλογή Σαμαρά (για την οποία μου είχαν πει ότι είχε πέσει από την αρχή χοντρό πακέτο του Μητσοτάκη, για να κατέβει, και υποθέτω ότι κάθε φορά που έλεγε "δεν αποχωρώ" του τραβούσε κι άλλα), φαίνεται ότι παίζει κι αυτός πολύ έντεχνα το παιχνίδι Μητσοτάκη, υποστηρίζοντας τον Καρατζαφερισμό μέσα στη ΝΔ.

    Ο Σαμαράς πρέπει κάποια στιγμή να τον ξεμπροστιάσει έντεχνα, τον Ψωμιάδη, ρίχνοντάς του το ανάθεμα του υποστηρικτή του Καρατζαφέρη, ενός φανερά, πια, εχθρικού προς τη ΝΔ κόμματος.

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 06/03/2010 13:43:07

    Μπλέξαν οι γραμμές μας,
    Μπλέξαν οι φωνές μας, μπλέξαν οι φωνές
    Φάρσες και βλάβες, και υποκλοπές...
    (Νίκος Πορτοκάλογλου - Χάρις Αλεξίου)
    Ζούμε σε παράξενους καιρούς, μπλέχτηκαν όλα σαν τεράστια μακαρονάδα. Όλοι έχουν μουτζούρη στην τράπουλα, σκορτπάνε τα φύλλα στην τσόχα σαν χαρτάκια στο γήπεδο
    Με ποιό συνασπισμό κομμάτων θα είναι άραγε υποψήφιος ο Πανίκας; Τολμά κανείς στοίχημα;