20/09/2012 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποχώρησε ο Τόμσεν από τις διαπραγματεύσεις με Στουρνάρα

(Ανανεωμένο) - Ο Τόμσεν αποχώρησε πριν από λίγο αιφνιδίως από την σύσκεψη που γίνεται στο υπουργείο Οικονομικών για την εξεύρεση λύσης στο θέμα των μέτρων. Στην σύσκεψη συμμετέχουν το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης και η Τρόικα, αλλά ο κ. Τόμσεν αποχώρησε λίγο μετά την έναρξή της. Οι λόγοι δεν έγιναν γνωστοί.

Όπως γράφουμε σε προηγούμενη ανάρτηση και στην χθεσινοβραδυνή σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομικών με την Τρόικα υπήρξε "επεισόδιο" μεταξύ του κ. Στουρνάρα και του κ. Τόμσεν ο οποίος  αποφάσισε να τα τινάξει όλα στον αέρα, αλλάζοντας τα δεδομένα στις συζητήσεις.

Κι ενώ είχαν συμφωνήσει μέτρα ύψους 9,5 και ήταν σε εκκρεμότητα άλλα 3 δις ο κ. Τόμσεν άρχισε να αμφισβητεί ήδη κλεισμένα μέτρα και να ζητά επιπλέον παρεμβάσεις ύψους 1 δις ευρώ.

Οι σημερινές διαφωνίες συνεχίζουν να αφορούν τις απαιτήσεις των δανειστών για περικοπές μισθών, συντάξεων και επιδομάτων, καθώς και απολύσεων στο Δημόσιο Τομέα.

Τελικά ο κ. Τόμσεν επέστρεψε στην σύσκεψη μετά τις 11μμ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 20/09/2012 22:17:57

    Πήγε να κλάψει μόνος του στο ξενοδοχείο.
    Δεν την άντεξε τόση διαπραγμάτευση.
    Θα πάρει την θεία Λαγκάρντ τηλέφωνο να τον παρηγορήσει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 20/09/2012 22:41:28

      Λένε ότι αποχώρησε παίρνοντας το λεωφορείο. Μάλλον πήρε τη γραμμή 666, με προορισμό "Διάολο".

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/09/2012 22:20:27

    ΗΡΩΑΣ, ΗΡΩΑΣ!!!...

  3. Βασίλης avatar
    Βασίλης 20/09/2012 22:22:03

    Πλακώθηκαν ? Γουστάαααρωωωω....

  4. Enzo avatar
    Enzo 20/09/2012 22:26:34

    Εγω πάντως σήμερα πέταξα με τις κλωτσιες έξω απο την εταιρεία που ήρθαν να μου το παίξουν νταηδες για τα χρωστουμενα .
    Είπαμε πληρώνουμε λίγο αργοπορημενα αλλα πληρώνουμε πάντα .
    Αν θέλουν αν δεν θέλουν κλωτσιες και έξω .
    Τώρα δεν έχω έλα όταν θα έχω.
    Και εμάς μας χρωστάνε αλλα δεν κάνουμε σαν φραγκοφονιαδες.
    Αι σιχτιρ , έξω ρε !

    • saltcity avatar
      saltcity @ Enzo 20/09/2012 23:14:02

      Μαζί σου. Του "αρχαίου" κι'εσύ ?

      • Enzo avatar
        Enzo @ saltcity 20/09/2012 23:18:15

        φυσικα.

    • Delta Lamda avatar
      Delta Lamda @ Enzo 20/09/2012 23:44:55

      αν σου ελθουν οι φουσκωτοί να δούμε πόσο νταής θα εισαι

      • Enzo avatar
        Enzo @ Delta Lamda 21/09/2012 00:51:51

        οσο θα ειναι και αυτοι.

      • H pena tis logikhs avatar
        H pena tis logikhs @ Delta Lamda 21/09/2012 10:26:23

        Θα φωνάξει και τους ομοιοπαθείς φίλους του ,εκεί να δεις πανηγύρι ,που σε πονεί και που σε σφάζει σκατοκέφαλε φουσκωτέ !

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 20/09/2012 22:28:49

    Ειναι τουλαχιστον ευφυές το σχεδιο της απο δω πλευρας ,της ελληνικης . Και αναλυεται ως εξης: θα βαρεσει , θα ξαναβαρεσει , θα ιδρωσει , θα αρρωστήσει στο τελος θα πεσει κατω. Που θα παει στο τελος θα τους τελειωσουν οι ιδεες των τροικανων για αλλες περικοπες ή θα τελειώσουν τα εισοδηματα των πολιτων . Ενα απο τα δυο . Οποτε δεν θα εχει αλλανεα μετρα . Η ελληνικη πονηρια που ξεγελα τους παντες και στο τελος νικα , εξελισσεται τουτη την ωρα μπροστα στα ματια μας. Μεινετε συντονισμενοι . Θα εχουμε πολλες ακομα εκπληξεις.

    • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
      ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 20/09/2012 22:38:27

      Υποκλίνομαι.

  6. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 20/09/2012 22:47:08

    Μάλλον κόψιμο τον έπιασε. Άλλωστε το χιλιοπαιγμένο έργο του καλού και του κακού μπάτσου δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για σκηνοθετικές πρωτοτυπίες.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Τιγράνης 20/09/2012 22:53:58

      Κάτι βάλανε στο σουβλάκι...

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 20/09/2012 22:59:51

    Τι λέει αποχώρησε ο Τόμσεν από τις διαπραγματεύσεις; Στ'.......μας!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 20/09/2012 23:04:58

      Πιπέρι και αύριο στον πνευματικό σου...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Δαναός 20/09/2012 23:17:48

      Στ'..........του βέβαια κι αὐτουνοῦ...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/09/2012 23:35:39

        Τι σας έπιασε σήμερα βρε άνθρωποι του Θεού; Ντροπή!..

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/09/2012 23:39:42

          Νά κάνω παρέα στό Δαναό;(στόν πνευματικό).

  8. Mike avatar
    Mike 20/09/2012 23:02:45

    Πηγε να δει Παναθηναικο,κανεις δεν το καταλαβε;;;

  9. rr avatar
    rr 20/09/2012 23:06:14

    Το θεατρο του Βενιζέλου σε επανάληψη.

  10. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 20/09/2012 23:10:41

    Δεν πειράζει μουσιού Τόμσεν....ξυδάκι. Και κοίτα άμα γίνει μακακία και δεν παρθεί η δόση και γίνει της μαιμούς....εσύ θα φταις στους εργοδότες σου.

  11. giorgos avatar
    giorgos 20/09/2012 23:11:15

    Επιτελους στην κυβερνηση αρχισαν να αντιστεκονται στις απαιτησεις της τροικας.Μολις ξυπνησαν ομως νομιζαν οτι ηταν εφιαλτης.

  12. Δαναός avatar
    Δαναός 20/09/2012 23:15:14

    Γιατί, είπα κάτι κακό και δεν το κατάλαβα Γιάννη μου; Ήμαρτον τότε και το αλλάζω: Αποχώρησε ο Τόμσεν από τις διαπραγματεύσεις; Δεν πα να νανανανα...www.youtube.com/watch?v=xeVp1ZK5XyM

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 20/09/2012 23:19:26

      Κακό; Όχι παιδάκι μου. Άσε να το χαλαρώσουμε λίγο το πράμα... Άλλωστε αυτός υπάλληλος είναι ο άνθρωπος...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/09/2012 23:23:35

        Έλα, πιάσε το τραγούδι και βάλε όποια λέξη θέλεις στο να να να...

  13. Ιξίων avatar
    Ιξίων 20/09/2012 23:25:20

    Μαριονέτες παίζουν κακό θέατρο καθ' υπόδειξιν
    των αφεντικών.
    Τραγικοί και προβλέψιμοι, κακοί ηθοποιοί.
    Κάποτε τη λυση θα δώσει ο λαός.

  14. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/09/2012 23:30:29

    Πληροφορίες λένε οτι ο Τόμσεν μεθοδεύει την αποχώρηση του από την τρόϊκα.
    Μια αποχώρηση που ίσως διευκόλυνε κάποιες αλλαγές.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Κώστας Ροδινός 20/09/2012 23:32:38

      Νά δεῖς πού θά ζητήσει καί βαρέα.
      Τόν ξεθέωσε ὁ Βαγγέλας.

  15. πολίτης avatar
    πολίτης 20/09/2012 23:33:20

    Πρόβα πανικού για να μουλώξουμε...αμ δε

  16. Spithas avatar
    Spithas 20/09/2012 23:35:15

    ο κ. Τόμσεν αποχώρησε επειδή έπρεπε να συμμετάσχει σε μία τηλεδιάσκεψη. Ο εκπρόσωπος του ΔΝΤ επέστρεψε στη σύσκεψη λίγο μετά τις 11 το βράδυ

  17. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 20/09/2012 23:38:02

    Πόσο θέλω να εφαρμοστούν επιτέλους οι κόκκινες γραμμές και να αρχίσει από το μηδέν η διαπραγμάτευση με τον Τόμσεν εκτός ως ανεπιθύμητο.

  18. panos avatar
    panos 20/09/2012 23:55:49

    ΟΛΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ........

  19. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/09/2012 00:05:03

    Κλαϊν μαϊν φαινεται να ηταν η τελευταια κουβεντα του , λιγο πριν αποχωρησει απο την αιθουσα.

    • kouvari avatar
      kouvari @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/09/2012 06:08:00

      Κιτς μαι κλαιν ητανε.....