#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2010 18:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποχώρησε η ΝΔ απο την Βουλή !



Αποχώρησε η ΝΔ από τη συζήτηση του ν/σχ του υπουργείου Εσωτερικών για την επιλογή προϊσταμένων και διευθυντών στο δημόσιο τομέα. Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε επί της αρχής και στα άρθρα κατά πλειοψηφία  απο ΠΑΣΟΚ και ΛΑΟΣ.

Η ΝΔ αποχώρησε καταγγέλλοντας το σ/ν ως "ψευδεπίγραφο" και "αναξιοκρατικό", ενώ με αφορμή το επίμαχο νομοσχέδιο ο εκπρόσωπος της ΝΔ Π. Παναγιωτόπουλος κατηγόρησε την κυβέρνηση ότι εκτρέπεται σε «ατραπούς κομματικής μισαλλοδοξίας». Συγκεκριμένα, έκανε λόγο για προσπάθεια κομματικής επέλασης του ΠΑΣΟΚ στις υπηρεσίες του δημοσίου τομέα, τονίζοντας πως η κυβέρνηση δεν έχει διδαχτεί τίποτα από τα λάθη του παρελθόντος που έκανε το ΠΑΣΟΚ και την πολιτική της κομματικής μισαλλοδοξίας εις βάρος του δημοσίου τομέα.

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του κόμματος Κωνσταντίνος Τζαβάρας τόνισε ότι το νομοσχέδιο εντάσσεται στο πλαίσιο του άθλιου κομματικού συστήματος που προσπαθεί να εγκαθιδρύσει, το ΠΑΣΟΚ  ενώ το συνέδεσε με προεδρικό διάταγμα που υπεγράφη προ μηνός, βάση του οποίου -όπως υποστήριξε- βγαίνουν από τη φυλακή κομματικοί του φίλοι, έμποροι ναρκωτικών και άλλοι κατάδικοι (http://www.antinews.gr/?p=36597, και http://phileleftheros.blogspot.com/2010/03/blog-post.html)

Ο υπουργός Εσωτερικών Γιάννης Ραγκούσης χαρακτήρισε απαράδεκτη την τοποθέτηση του και τόνισε ότι αν ο κ. Τζαβάρας δεν ανακαλέσει έστω σε επόμενη συνεδρίαση, οι αντιδράσεις της κυβέρνησης θα έχουν συνέχεια (!)

Η αναφορά του κ. Τζαβάρα προκάλεσε την αντίδραση και του υπουργού Δικαιοσύνης Χάρη Καστανίδη . Ο υπουργός παρουσίασε έγγραφα με τα οποία όλες οι δικαστικές αποφάσεις για την απονομή χάριτος είχαν ολοκληρωθεί στις 15 και 22 Σεπτεμβρίου 2009 επί κυβέρνησης ΝΔ και ο ίδιος υπέγραψε κάποιες αποφάσεις που δεν είχε υπογράψει ο κ. Δένδιας. Κάλεσε τον κ. Τζαβάρα να ζητήσει δημοσίως συγγνώμη και αν δεν το πράξει-όπως είπε-τότε θα είναι η πρώτη φορά που υπουργείο Δικαιοσύνης θα ζητήσει την ποινική δίωξη βουλευτή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 17/03/2010 18:14:04

    Tι ακριβώς απειλεί ο Ραγκούσης; Θέλω να πιστεύω ότι ο Τζαβάρας δεν θα ζητήσει συγνώμη. Αυτή ακριβώς την αντιπολίτευση χρειάζεται το αλαζονικό ΠΑΣΟΚ.

    • ΑΣΦΑΛΤΟΣ avatar
      ΑΣΦΑΛΤΟΣ @ Γιώργος 17/03/2010 23:17:39

      Όταν κάποιος λέει τέτοια χοντροειδή ψέματα όπως ο Τζαβάρας ,για ναρκομανούς που αποφυλακίσθηκαν δήθεν από το Ραγκουση ενώ την υπογραφή την βάλανε οι προηγούμενοι ,αυτό δείχνει ένα επίπεδο τελείως εκτός λογικής αντιπολίτευσης και μας πάει στον αρχιερέα διαπλοκής ,στα ασύστολα ψέματα τα οποία ποτέ δεν επιβεβαιώθηκαν και στην έστω άτυπη συγγνώμη του Καραμανλή προς τον Σημίτη .

    • zonitis avatar
      zonitis @ Γιώργος 18/03/2010 12:52:58

      Δεν μπαινεις και στον κοπο να διορθωσεις το κειμενο και το ποσταρεις παντου. Η πισσα φταιει μαλλον. Εκτος και πραγματι εισαι χωρις σφαλμα, οποτε ζηταω συγνωμη

  2. αιχμηρος avatar
    αιχμηρος 17/03/2010 18:26:01

    ξυπνα Αντωνη ...χρειαζετε πιο δυναμικη αντιπολιτευση

  3. Orestios avatar
    Orestios 17/03/2010 18:49:19

    Απειλεί η κυβέρνηση. Ξέχασε ότι δεν είναι αντιπολίτευση. Η κυβέρνηση οφείλει να απολογείται για τις πράξεις της καθώς είναι υπέυθυνη διαμέσου των πολιτικών αποφάσεων για όλα σε αυτή τη χώρα.
    Άρχισε η ώρα των απολογιών λοιπόν. Και όχι των απειλών.

  4. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 17/03/2010 19:06:29

    Αν ο Καστανίδης διαφωνούσε με τις αποφάσεις του Δένδια δεν υπήρχε λόγως να τις υπογράψει.
    Όσο για τις απειλές προς τον Τσαβάρα να μην περιμένουν καθόλου.Εμπρος στα δικαστήρια .
    Να ξεφτιλιστεί εντελώς το πολιτικό σύστημα και να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

  5. anonymous avatar
    anonymous 17/03/2010 19:35:21

    Από τη συζήτηση για το λαθρονόμο όμως δεν αποχώρησε. Έτσι για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.

    • zonitis avatar
      zonitis @ anonymous 18/03/2010 12:55:49

      Σωστος!

  6. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 17/03/2010 23:33:17

    η αποχώρηση από τη Βουλή είναι τακτική που ακολουθείται και σε άλλες χώρες;

  7. Alex avatar
    Alex 18/03/2010 00:16:28

    Επειδη καποπιοι ειστε πολυ βιαστικοι στο να κρινετε!!!! για διαβαστε προσεκτικα τη στοιχομηθεισ στη βουλη.....αντε γιατι βαρεθηκα τους ψευτοπροοδευτικους με τη <> παραταξη τους να μας τρελενουν στο ψεμα και τη προπαγανδα!!!

  8. Alex avatar
    Alex 18/03/2010 00:16:50

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1117256&lngDtrID=244

  9. ΔΡΑΚΟΣ avatar
    ΔΡΑΚΟΣ 18/03/2010 11:39:10

    Σημαντικότερο για την ΝΔ ο νόμος επιλογής προϊσταμένων στο δημόσιο από τον νόμο επιλογής Ελλήνων.Τι να πείς και μετά σας φταίει ο Καρατζαφέρης !!!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΔΡΑΚΟΣ 18/03/2010 12:20:08

      Σημαντικά και τα δύο. Ο Καρατζαφέρης που έγινε νεροκουβαλητής του ΠΑΣΟΚ, δεν θεωρεί προφανώς κανένα από τα δύο σημαντικά.

  10. Παναγιώτης Προκόπης avatar
    Παναγιώτης Προκόπης 18/03/2010 17:46:21

    Μπράβο στην ΝΔ !!! Επί τέλους αποφάσισε να κάνει "Εθνική" αντιπολίτευση.
    Βέβαια, καταναλώνει όλον τον οίστρο της στο να προστατεύσει καμιά εκατοπενηνταριά διευθυντάδες καρεκλοκένταυρους που είχε εκείνη διορίσει...
    Δεν είδα όμως τον ίδιο οίστρο όταν ψηφιζόταν το λαθρονομοσχέδιο...
    Πιθανόν γιατί είχε συμβάλλει και αυτή σε αυτό που αποτελείωσε το ΠΑΣΟΚ..