#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποχωρεί ο "Τσάρος" του Μνημονίου;




Και ξαφνικά μπάχαλο. Αφορμή έψαχνε η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ να εκδηλώσει τη διαφωνία της. Το νομοσχέδιο για τα «φρουτάκια» σε συνδυασμό με την απεργία των δημοσιογράφων αποτέλεσαν το τέλειο υπόβαθρο για να γίνει πράξη μια απειλή μηνών προς τον Υπουργό Οικονομικών. Κατά πόσο είναι σοβαρή ή προσχηματική και αν θα καταστεί καταλυτική αυτή η διαφωνία για τις περαιτέρω εξελίξεις θα φανεί τις προσεχείς ημέρες.

Δεν είναι λίγοι όμως αυτοί που υποστηρίζουν ότι ο Πρωθυπουργός ήταν ενήμερος για την «ανταρσία των βουλευτών».  Το  επιχείρημα εδράζεται στο γεγονός ότι ο Πρωθυπουργός είναι πλέον «υποχρεωμένος» να δράσει προς την κατεύθυνση του ανασχηματισμού, ή ακόμη και των εκλογών. Κι αν η προσφυγή στις κάλπες δεν δείχνει πιθανή, μια αντικατάσταση του Παπακωνσταντίνου είναι βέβαιο ότι θα εκτόνωνε την κατάσταση, έστω και προσωρινά.

Το βραχύ προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ, το οποίο καταγράφεται στις δημοσκοπήσεις  υπό άλλες συνθήκες, θα ήταν επαρκής λόγος προσφυγής στις κάλπες, με τον «αέρα» του πρωτοπόρου. Υπό τις παρούσες συνθήκες και μέσα σε μια «φορτισμένη» προεκλογική περίοδο, το προβάδισμα του κυβερνώντος κόμματος μπορεί άμεσα να εξαφανισθεί. Θετικές ειδήσεις δεν προκύπτουν από πουθενά για την Κυβέρνηση. Στο καυτό μέτωπο της οικονομίας τα πράγματα πάνε όλο και χειρότερα. Η αποτυχία της οικονομικής στρατηγικής, λογικής και πολιτικής είναι πλήρης. Επιπρόσθετα, τα θέματα διαφάνειας που με τυμπανοκρουσίες άνοιξε στην αρχή της διακυβέρνησης του το ΠΑΣΟΚ, μπορεί να του δημιουργήσουν και πρόσθετα προβλήματα, τουλάχιστον σε επίπεδο εντυπώσεων.  Τα ονόματα που εμπλέκονται είναι «βαριά» και ουδείς μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει αν «απασφαλίσουν»

Άρα  η λογική λέει ότι κάποιος πρέπει να θυσιασθεί για να διασωθεί το γόητρο της Κυβέρνησης. Το πρόσωπο του Γιώργου Παπακωνσταντίνου  είναι το πλέον κατάλληλο για το ρόλο του «θύματος». Η τρόικα έχει παράπονα από αυτόν, η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ είναι στα κάγκελα εδώ και καιρό, δεν θα είναι και πολλοί αυτοί που θα λυπηθούν αν ο «Τσάρος του Μνημονίου»  αποχωρήσει από την Καραγιώργη Σερβίας.

Δεν αποκλείεται και η πιθανότητα ο ΥΠΟΙΚ να θέσει την παραίτηση του στη διάθεση του Πρωθυπουργού, θέτοντας τον προ των ευθυνών του. Σε κάθε περίπτωση οι όποιες πρωτοβουλίες  του Πρωθυπουργού προς εκτόνωση της κρίσης, αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον.

M.O.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ποντιος avatar
    ποντιος 09/04/2011 09:06:43

    Θαρρω πως για αυτο το παπακωνσταντινου δεν ειναι .."τιμωρια" η απομακρυνση του..
    Μπλεξαμε τις λεξεις.. Αλλο ..απομακρυνση αλλο τιμωρια..

  2. drider avatar
    drider 09/04/2011 09:27:37

    Αυτόν ξέρουν, αυτόν εμπιστεύονται οι τροϊκανοί. Τώρα όσο και να στοχοποιείται, Παπακωνσταντίνου και μνημόνιο πάνε "πακέτο". Μην περιμένετε αλλαγές...

  3. kiki avatar
    kiki 09/04/2011 09:38:42

    Συζητουσα την προταση του Τσιπρα χτες με ανθρωπο που γνωριζει παρα πολυ καλα την πολιτικη ιστορια της χωρας τα οικονομικα , και του ελεγα για τις αντιδρασεις των σχολιαστων του ιστολογιου.
    Ελεγα οτι γραφεται σιγα με το 3% με την αριστερα, κλπ. Με τις δημοσκοπησεις της ΝΔ σταθερες στο 20% και αν θα μπορουσε να δημιουργηθει ενα τετοιο μετωπο αντιμνημονιακο.
    Ελεγα λοιπον για τις αντιδρασεις , της εκλογικης συνεργασιας του μετωπου ολων των αντιμνημονιακων, και αν αυτο παρα τις αντιδρασεις των ψηφοφορων της ΝΔ σε ενδεχομενες εκλογες, θα ειχε θετικα αποτελεσματα.
    Η απαντηση που μου εδωσε ηταν οτι παρα τα χαμηλα ποσοστα και των δυο ,θα δημιουργουσε μια δυναμικη θετικη πολυ περισσοτερο ενδιαφερουσα απο οτι δηποτε αλλο.
    Με προβληματισε αυτο λεγοντας οτι οι νεοδημοκρατες πολυ δυσκολα βλεπω να κανουν υπερβαση , αντιθετα οι αλλοι θετοντας το ζητημα πλεον πατριωτικα το ξεπερνουν το ιδεολογικο προβλημα , γιατι οι καιροι δεν επιτρεπουν πολυτελειες. Το μεγιστο προβλημα ειναι το Μνημονιο στο οποιο μας χωσαν δωσιλογοι κυβερνωντες τα ανδρεικελα του χρηματοπιστωτικου συστηματος που πιστευω οτι ολοι αυτοι κερδιζουν, βγαζουν λεφτα δηλαδη απο την εξαθλιωση μας.
    Αυτην λοιπον την δυναμικη νικης, πως μπορουμε να την δημιουργησουμε εμεις οι πολιτες , με δεσμευσεις απο ολους , για μετεκλογικη συνεργασια στην δημιουργια Συντακτικης Εθνοσυνελευσης, Ελεγχου Λογιστικου Χρεους, και παραπομπη ολων των υπευθυνων γιαυτην την τραγικη κατασταση .
    Μινιμουμ η μαξιμουμ συνεργασια για τον απεγκλοβισμο της χωρας γινεται?
    Και νομιζω οτι για το μεταναστευτικο που λενε οτι διαφωνουν με το περασμα του χρονου υπαρχει κοινος τοπος δεν πιστευω οτι ολοι του Συνασπισμου τους θελουν ολους αυτους εδω μεσα. Αλλωστε βλεπουν και λιγο παρα περα, στην Γαλλια το κομμα του Λεπεν γεμισε με ψηφοφορους του ΚΚΓ, πως αναδειχτηκε αραγε ?
    Τωρα για τον βαψομαλλια , φαινεται οτι οι βαφες μαλλιων στους αντρες προκαλουν μονιμο εγκεφαλικο προβλημα, αν εισουν και λιγος απο πριν και εξυπνακιας το επιδεινωνει.
    αυτο και για πολλους αλλους.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ kiki 09/04/2011 11:53:14

      H NΔ δεν εχει μιλησει ποτε για επιτροπη λογιστικου ελεγχου του χρεους.
      Για αυτο μιλουν μονο οσοι θελουν να βρουν αιτιες να κηρυξουν σταση πληρωμων και η ΝΔ δεν ειναι αναμεσα σε αυτους.

      • kiki avatar
        kiki @ ψυχραιμια 09/04/2011 12:14:46

        @ ψυχραιμια μου,
        τοσο στατικα επαναλαμβανομενος και προβλεψιμος.
        ειμουν σιγουρη οτι θα εσπευδες να δηλωσεις την θεση της ΝΔ, της προηγουμενης ζωης.
        με την πραγματικοτητα εχεις προβλημα.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 10:57:04

    Πριν φυγει θελω να μου τριψει στα μουτρα την "εξουσιοδοτηση" που ειχε απο το Κρατος να υπογραψει Μνημονιο και Δανειακη Συμβαση.
    Ποια ημερομηνια υπεγραψε ??
    Ποτε βγηκε το ΦΕΚ ??
    Εαν μου τα τριψει στα μουτρα θα γινω ΠΑΣΟΚΟΣ !!!

    ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ!!! Πρωτα υπεγραψε και μετα 2 μερες βγηκε το ΦΕΚ !! το γνωριζουν αυτο οι Δανειστες??

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 11:45:08

      ΠΠ
      αν ψάξει κανείς θα βρεί πολλές παρανομίες

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 09/04/2011 11:51:02

        Στις 07-05-2010
        η κυβέρνηση με ένα κοινοβουλευτικό πραξικόπημα - και κατά παράβαση του Συντάγματος - πέτυχε την τροποποίηση του νόμου που ψηφίσαν τη προηγούμενη οι 172 βουλευτές και έτσι με το άρθρο 9 του νόμου 3847/07-05-2010, οι διεθνείς συμβάσεις που εξουσιοδοτήθηκε να υπογράφει ο υπουργός οικονομικών στο πλαίσιο του Μνημονίου, δεν θα ήρχοντο πλέον στην Βουλή προς επικύρωση, όπως προέβλεπε ο νόμος (νόμος 3845/06-05-2010), αλλά «για συζήτηση και ενημέρωση».

        Ο νόμος αυτός (3847/2010) τέθηκε σε ισχύ από την 11-05-2010 (ΦΕΚ Α` 67/11-05-2010) συνεπώς δεν είναι η επικύρωση της (πλήρους) Δανειακής Σύμβασης (που υπεγράφη την 08-05-2010), η οποία ακόμα και μέχρι σήμερα δεν έχει κατατεθεί στην Βουλή προς κύρωση με κυρωτικό νόμο με τις διατάξεις του άρθρου 28 παρ.2 Συντ.

        οκ?????? ΟΡΣΤΙΕ αφιερωμενο !!!

        ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 11:52:13

          Την 08-05-2010 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          υπεγράφη μεταξύ της Κυβέρνησης και της Τρόικας μια διεθνής Δανειακή Σύμβαση τριετούς διάρκειας, ύψους 110 δις., εκ των οποίων τα 80 από το Κράτη Μέλη της Ευρωπαικής Ένωσης (εκτός της Γερμανίας για την οποία δάνεισε η κρατική Γερμανική Τράπεζα KfW) και 30 δις. από το ΔΝΤ.

          ΠΠ

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 14:04:12

          Κι όμως το ΣΤΕ κρίνει ότι:

          Συνταγματικό το Μνημόνιο.
          Πρόταση απόρριψης όλων των προσφυγών στο ΣτΕ
          Οι δύο εισηγήτριες Μαίρη Σαρπ και Σπυριδούλα Χρυσικοπούλου θα προτείνουν να απορριφθούν όλες οι προσφυγές, καθώς το Μνημόνιο (Ν. 3845/2010) είναι συνταγματικό και σύμφωνο με την ευρωπαϊκή και διεθνή νομοθεσία.

          Επίσης ο Α.Γεωργιάδης δηλώνει: "Συνταγματικό....το μνημόνιο και καλώς έχει έρθει η τρόικα".

          Αρα οι συνένοχοι στο έγκλημα είναι πολλοί.

          • ποντιος avatar
            ποντιος @ Κάποιος 09/04/2011 14:26:58

            Οι κουκουεδες κυριως..
            Αν δεν ειχε την συναινεση των κουκουεδων δεν θα μπορουσε να κανει τιποτα..

            Οι κουκουεδες ξερουν..

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ποντιος 09/04/2011 14:40:18

            Ετσι είναι!
            Το ΚΚΕ ψήφισε το Μνημόνιο διαλαλώντας παράλληλα την αναγκαιότητα και χρησιμότητα του και απαγόρευσε στο ΠΑΜΕ να κάνει την οποιαδήποτε κινητοποίηση εναντίον του.

            Εγώ βέβαια δεν είναι "κουκουές" και μπορεί να πέφτω κι έξω...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κάποιος 09/04/2011 15:26:11

            Δεν υπαρχει Συνταγματικοτητα σε ΑΚΥΡΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ !!
            αλλο τα μετρα
            αλλο η υπογραφη !!! οκ??? μην τα μπερδευουμε!!
            η ΑΚΥΡΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ καθιστα ΑΚΥΡΟ το ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΕΓΓΡΑΦΟ... ΝΟΜΙΚΑ και οχι Συνταγματικα ! Το Συνταγμα το πετανε για να θολψσουν τα βρωμικα νερα. Τι κανεις Γιαννη? το σαπουνι μου χαλας!

            ΠΠ

  5. kabisios avatar
    kabisios 09/04/2011 11:26:48

    ΟΧΙ!
    ΟΧΙ!
    ΟΧΙ!
    Εδώ να κάτσει γιατί έχουμε πολλά να πούμε όταν πέσει η κατοχική Κυβέρνηση!
    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να φύγει τώρα!...και να μας κάνει πλάκα από τη Νέα Υόρκη!

    • Orestios avatar
      Orestios @ kabisios 09/04/2011 11:45:47

      Κανείς δεν πρέπει να διαφύγει στο εξωτερικό.
      Εδώ μέσα θα γίνουν όσα έχουν να γίνουν

  6. anonymous avatar
    anonymous 09/04/2011 11:55:42

    Ο τσαρος δεν είναι μόνος του, βαρύτατη ευθύνη φέρουν ο πρωθυπουργός και οι υπουργοί αλλα και οι βουλευτές που ψήφισαν το μνημόνιο. Ο λαός έχει αποφασίσει τελεσίδικα γιαυτούς. Είμαστε όχι στο 1909 αλλα φευ στο 1922.

  7. kiki avatar
    kiki 09/04/2011 12:18:25

    Πορτα- Πορτα,
    ακριβως παρανομη Δανειακη Συμβαση,
    απο εκει ξεκιναμε.
    Το δευτερον ειναι οτι δεν ψηφιστηκε απο τα 2/3 της Βουλης οπως λεει το Συνταγμα. Διεθνης Συμβασεις που ειδικα σαν και αυτην δεσμευουν την χωρα για απειρα χρονια, και εκχωρηση Εθνικης Κυριαρχιας, παρανομες με τον τροπο που εγιναν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 09/04/2011 12:35:27

      δε σου νακει εντυπωση που οι Δανειστες δεν ασχολουνται με την παρανομη Υπογραφη ΠΑΠΑΚ..??
      Εσυ εαν δανειζες σε καποιον ο οποιος υπεγραφε χωρις ΦΕΚ/Εξουσιοδοτηση... θα κοιμοσουν ησυχη??? η θα τονν ετρεχες στα ΔΙκαστηρια και ΣΔΟΕ να βρεις το δικιο σου???

      Εδω γιατι κανεις δε κουνιεται...ειδικα ο Δανειστης οταν εχει παρει υπογραφη χωρις αξια????? ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ !!! και σε κανενα δικαστηριο δε θα μπορει να απαιτησει τα $$ του !!

      Εχει κ ο Δανειστης λερωμενη τη φωλια του???? αντιστοιχα χαχαχαα
      μεταξυ κατεργαρεων... ΣΙΩΠΗ.!

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 12:37:14

        και γιατι δεν περιμεναν 4 μερες??? να ειναι και τυπικα ενταξει??
        απο τις 11/5 ηταν σε ισχυ.. γιατι υπεγραψε στις 8/5??

        ΠΠ

        • kiki avatar
          kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 13:18:27

          Πορτα-πορτα,
          για ολα αυτα εχει γινει καταγραφη ανομηματων, απο νομικους συνταγματολογους οικονομολογους και οταν ερθει η ωρα αυτοι οι προσκυνημενοι μαζι με τους 165 που βαλαν τζιφρα και τους λοιπους που ψελλιζουν περι αποπληρωμης ανυπαρκτων δανειων, αλλα υποτελειας της χωρας και εξαθλιωσης των πολιτων, θα τα πουμε ενα χερακι. δεν μπορει να την κοπανησουν ολοι.
          Το χρεος ειναι ακυρο, επαχθες και κατα συνεπεια επαχθες, και αντε να πανε στον εξω απο δω οι δανειστες με το αυλο χρημα.

  8. δημης avatar
    δημης 09/04/2011 21:41:40

    ΟΤΑΝ ΦΘΑΡΟΥΝ ΤΑ...ΛΑΣΤΙΧΑ....ΑΠΛΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.... ΤΟ...ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΜΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ....ΟΔΗΓΟΙ..