13/10/2010 22:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποφασισμένοι οι εστιάτορες να επαναφέρουν τα σταχτοδοχεία στα καταστήματα

Αναστολή της εφαρμογής του αντικαπνιστικού νόμου ζητούν οι εστιάτορες, επικαλούμενοι το σοβαρό οικονομικό αντίκτυπο του μέτρου στις επιχειρήσεις τους, και δηλώνουν αποφασισμένοι από την ερχόμενη Δευτέρα να επαναφέρουν τα σταχτοδοχεία στα καταστήματα.

Το ΔΣ της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εστιατορικών και Συναφών Επαγγελμάτων (ΠΟΕΣΕ) σε κοινή συνεδρίαση με την ολομέλεια των προέδρων των πρωτοβάθμιων σωματείων - μελών της, με θέμα τη λήψη απόφασης για την αντιμετώπιση των οικονομικών επιπτώσεων από την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου και τις συνέπειες στην βιωσιμότητα των επιχειρήσεων ομόφωνα αποφάσισαν:

Να συνεχίσει μέχρι τις 17 Οκτωβρίου 2010 η διαβούλευση με το υπουργείο Υγείας για την αναστολή της εφαρμογής του αντικαπνιστικού νόμου μέχρι την έξοδο της χώρας από την οικονομική κρίση.


Εξουσιοδότησαν το ΔΣ της ΠΟΕΣΕ να καλέσει τα μέλη της μετά την εκπνοή του χρόνου (17/10/10) να επαναφέρουν τα σταχτοδοχεία στα καταστήματα του κλάδου και να αποφασιστεί η κλιμάκωση των αντιδράσεων.

Η ΠΟΕΣΕ σημειώνει ότι ακόμη και πριν την ψήφιση του αντικαπνιστικού νόμου είχε εκφράσει στην κυβέρνηση τις ενστάσεις της, πλην των άλλων και για την επιλογή του χρόνου εφαρμογής, δεδομένου ότι ο κλάδος παρουσιάζει μείωση του κύκλου εργασιών που αγγίζει το 40% και σε ορισμένους νομούς ακόμη μεγαλύτερη.

«Εάν σε αυτό προστεθεί και η αναμενόμενη μείωση λόγω της απαγόρευσης του καπνίσματος (ευρωπαϊκός μέσος όρος -25%), δεν κινδυνεύει απλά, αλλά είναι βέβαιο, ότι χιλιάδες επιχειρήσεων του κλάδου θα βάλουν λουκέτο» αναφέρει η ομοσπονδία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/10/2010 23:01:02

    Καιρός ήταν.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 13/10/2010 23:17:53

      Ε μα...βαράτε στα αυτιά μωρέ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ tsilivithras 14/10/2010 00:53:30

        Δεν θα γλιτώσουν το ξύλο από ότι φαίνεται.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 13/10/2010 23:46:21

      Μην κόβεις την πρόταση στη μέση. "Καιρός ήταν να συνεχίσουν να πεθαίνουν οι παθητικοί καπνιστές..".

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 13/10/2010 23:48:29

        Μπα γιατί;;;;

        Αυτοί Χαϊλάντερ είναι δλδ;;;

        Άμα δεν ρουφήξουνε τομπάκο δεν θα την πουλέψουνε διαφορετικά;;;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 13/10/2010 23:50:06

        Τσιλιβήθρα, αφού ξέρεις ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ. Θέλεις να το συνεχίσουμε; Ασ' το να πάει, ασ' το...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 13/10/2010 23:55:34

        Εδώ καλέ μου φίλε κάπου πριν μερικές μέρες σε είδα να αναφωνείς εν βρασμώ για ένα δημοσίευμα που ανέφερε φόρους σε junk food και τα σχετικά και το θυμάμαι γιατί σχολίασες ότι θα αρχίσεις να πιστεύεις τα περί ελέγχου που φωνάζω τόσο καιρό.

        Το άλλο του Λοβέρδου για απαγόρευση του καπνίσματος στα αυτοκίνητα και εν τη παρουσία μωρών το είδες;;;

        Όχι για να μην λέμε ότι θέλουμε.

        Ένα βήμα μακριά είναι η απαγόρευση μέσα στο σπίτι.

        Αλλά δεν θα τους κάνουμε τη χάρη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 14/10/2010 00:02:29

        Και εξακολουθώ να πιστεύω αυτό που "αναφώνησα", Τσιλιβήθρα. Αν θυμάσαι, είχα "αναφωνήσει" ότι πρόκειται για προσπάθεια ελέγχου στις ζωές μας.

        Αυτό όμως δεν αναιρεί την ΟΥΣΙΑ, που είναι ότι ο καπνιστής δεν έχει κανένα δικαίωμα να επιβάλει τις φούμες του στους μη καπνιστές σε δημόσιας πρόσβασης χώρους. Όπως επίσης δεν αναιρεί ότι δεν συγκρίνονται οι δύο περιορισμοί. Το να τρώω junk food, είτε επειδή έτσι μου αρέσει είτε επειδή δεν έχω λεφτά για υγιεινή διατροφή, βλάπτει ΜΟΝΟ τον εαυτό μου. Αλλά το να καπνίζω σε δημόσιους κλειστούς χώρους βλάπτει ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 14/10/2010 00:12:45

        Είναι οπλύ αργά και εσύ πολύ έξυπνος για να χρειάζεσαι εμένα να σου εξηγήσω πως η "αλυσίδα υγείας" ξεκινάει από τον ΕΛΕΓΧΟ του τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή και επεκτείνεται κατά το δοκούν από τις καλοπροαίρετες κυβερνήσεις μας.
        Από το τι τρώει τι καπνίζει κτλ.

        Τα ξαναείπαμε αλλά δυστυχώς θα πρέπει να τα ξαναπούμε φοβάμαι.

        Το δικαίωμα του ιδιοκτήτη πρέπει να διαφυλαχθεί...όχι του "αδικημένου" πολίτη που ζητάει ειδική μεταχείριση σε χώρους μη-υποχρεωτικής πρόσβασης.
        Δεν είναι άτομα με ειδικές ανάγκες οι άκαπνοι ούτε τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος είναι χώροι ΔΗΜΟΣΙΟΙ που θες-δεν θες θα πας.

        Την ιδέα μου για τον διαχωρισμό την είχα γράψει σε ένα σχόλιο και βόσκει κάπου εδώ μέσα.

        Πάντως το δύσκολο ήταν να δεχτείς την οπτική γωνία του ελέγχου...εγώ για κείνο ούρλιαζα.Αφού το δέχτηκες εγώ είμαι ευχαριστημένος.

        Για την κάπνα και το δικαίωμα του "άκαπνου" σε αντιδιαστολή με το δικαίωμα του ιδιοκτήτη λίγο με νοιάζει αν συμφωνήσω με κάποιον.
        Προσωπικά το θεωρώ αστείο και μόνο να το συζητάμε αλλά καταλαβαίνω ότι οι άνθρωποι κολάνε σε απόψεις επίμονα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 14/10/2010 00:19:01

        ΟΚ λοιπόν, ας αφήσουμε το αίτιο κατά μέρος κι ας πιάσουμε λίγο το αιτιατό. Συμφωνείς με το μπαϊράκι των καφετεριάδων να μην εφαρμόζουν νόμο; Υπ' όψη ότι εδώ δεν μιλάμε για νόμο που εφαρμόζεται αυτομάτως (π.χ. η απελευθέρωση του επαγγέλματος των φορτηγατζήδων) και που επομένως η τυχόν ανυπακοή δεν τον ακυρώνει, αλλά για νόμο που απαιτεί την ενεργό εμπλοκή όλων των μερών για να εφαρμοστεί.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 14/10/2010 00:28:14

        Φυσικά και συμφωνώ.
        Θέλει και ρώτημα;;;
        Το timing είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ γιατί όλοι ήξεραν ότι σε τέτοιες περιόδους οικονομικής δυσπραγίας ΔΕΝ πιέζεις την αγορά με περιττά μέτρα.
        Και ο τρόπος που εισάγεται το μέτρο (τα ξαναείπαμε) είναι λάθος ως προς την προσέγγιση γιατί:
        -και ακυρώνει τα μέτρα που τους ζήτησε πέρσυ να πάρουν (άρα ξόδεψαν λεφτά)
        -και είναι μια υπεραπλουστευμένη γενίκευση η οποία αντιμετωπίζει δημόσιο και ιδιωτικό χώρο με τον ίδιο τρόπο

        Εν συνόλω, για μένα είναι ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ.
        Και για την νοημοσύνη του πολίτη και για τις επιλογές του και για την πλήρη ασέβεια στον ιδιοκτήτη-καταστηματάρχη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 14/10/2010 00:35:16

        Αυτό το "timing" έχει γίνει μια πολύ βολική καραμέλα στο στόμα των καφετεριάδων. Λες και σε 2 ή σε 3 χρόνια θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Πάλι κρίση θα υπάρχει, πάλι στη δίνη του ΔΝΤ θα παραδέρνουμε, πάλι θα ζητάνε να γίνουν οι νόμοι κουρελόχαρτο γιατί ο Ελληναράς δεν έχει μάθει να βγαίνει έξω να κάνει το τσιγαράκι του.

        Όσο για τα "μέτρα που πήραν πέρυσι", αυτό μάλλον για να γελάσουμε το γράφεις. Από τη στιγμή που πέρυσι, με τον ατελή νόμο Αβραμόπουλου, δεν υπήρχαν ούτε καν προδιαγραφές για το διαχωρισμό των χώρων, ΟΥΔΕΙΣ διαχώρισε (αποτελεσματικά) χώρους καπνιστών και μη. Άσ' τα λοιπόν, σιγά μη μας πιάσει κι ο πόνος για τις δήθεν "επενδύσεις" που δεν έγιναν ποτέ!

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Strange Attractor 14/10/2010 02:05:16

      Ναι, το τσιγάρο έφταιξε, όχι η καταλήστευση των εισοδημάτων του κόσμου.

      Δουλευόμαστε; Λεφτά δεν υπάρχουν για εξόδους. Δεν είναι το τσιγάρο το πρόβλημα.

      Η απαγόρευση πρέπει να ισχύσει κανονικά, δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

    • rage avatar
      rage @ Strange Attractor 14/10/2010 11:18:48

      Μπορείς να μου πεις γιατί είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω φόρους για την περίθαλψη του καρκίνου που συνειδητά και με περισσή νεοελληνική μαγκιά ρουφάει ο καπνιστής;

      • Damokles avatar
        Damokles @ rage 14/10/2010 11:28:23

        Ακριβώς για τον ίδιο λόγο που πληρώνω κι εγώ φόρους για την περίθαλψη αυτού που επειδή οδηγεί μηχανή στην Αθήνα ρουφάει τον καπνό από όλα τα οχήματα, ανάμεσα στα οποία κυκλοφορεί. Νομίζω πως αυτή η συλλογιστική rage είναι άστοχη.

      • rage avatar
        rage @ rage 14/10/2010 20:33:08

        δεν είναι καθόλου άστοχη!
        ο καπνιστής ΕΠΙΛΕΓΕΙ να ρουφήξει τον καρκίνο! οπότε, γιατί να του πληρώνω μεθαύριο τα φαρμακα και τις θεραπείες;
        όποιος όμως ζει σε μια μολυσμένη πόλη, σαφως και είναι συνυπεύθυνος για τη μόλυνση της πόλης και την επιλογή του να ζήσει εκεί, αλλα αυτή του η επιλογή δεν είναι μια επιλογή ξεκομμένη από όλες τις υπόλοιπες, ενώ το καπνισμα είναι.

  2. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 13/10/2010 23:01:14

    Μα ειναι δυνατον; Εχουνε βγαλει τους μπατσους στον Αγ. Παντελεημονα να ελεγχουν αν ο κοσμος καπνιζει στα καφενεια!

    #
    Δηλαδή σαν να λέμε ότι το πρόβλημα του Αγ. Παντελεήμονα αυτή τη στιγμή είναι η νικοτίνη.....
    #
    Τα ναρκωτικα, οι κλοπες και η πορνεια δεν ειναι προβλημα πια: ειναι καθημερινοτητα!

    • Misha avatar
      Misha @ Γιωργος Χ 13/10/2010 23:23:11

      Xτες περνούσα με αστικό λεωφορείο από την Αθηνάς προς την Πειραιώς.
      Ρε παιδιά, μα τον Τουτατί δηλαδή, πουλάγανε τα φιξάκια φάτσα κάρτα, στα πεζοδρόμια!!
      Διπλα στα ανοιχτά ακόμα μαγαζιά των μεταναστών.Δυο βηματα από το κυνοβούλιο τους και μια ανάσα από το δημαρχειο της Αθηνας.
      Στο κέντρο περπατω σχεδόν 25 χρόνια , τετοια κατάσταση δεν υπήρχε ποτέ. ΠΟΤΕ.

      Να χαίρεστε την Ευρωπη και την Ολυμπιάδα σας, ευρωλιγούρια.
      Μας κάνατε ενα απέραντο ολλανδικό κόφυσοπ

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 13/10/2010 23:48:23

        Στα coffee shops της Ολλανδίας τουλάχιστον, υπάρχει οργάνωση. Ακόμα και το χασίσι που πωλείται, έχει ένα μέγιστο πλαφόν: 2 γραμμάρια κατ' άτομο. Εδώ δεν υπάρχει κανένα μέτρο. Μέχρι και οι καφετεριάδες/εστιάτορες έφτασαν να ανακηρύσσουν καπετανάτα στα μαγαζιά τους.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 13/10/2010 23:52:30

        Τα μαγαζιά τους ΕΙΝΑΙ τα καπετανάτα τους Αυριανιστή.

        Μην επαναλαμβανόμαστε.

        Λευτεριά στην ιδιωτική ιδιοκτησία.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 13/10/2010 23:58:20

        Όχι, Τσιλοβήθρα. Τα μαγαζιά αυτού του είδους ΔΕΝ είναι τα καπετανάτα τους, εφ' όσον έχουν άδεια χώρου δημόσιας πρόσβασης.

        Αν όμως θέλεις και ανέχεσαι την ύπαρξη καπετανάτων στην ελληνική επικράτεια, τότε να ανεχθείς και τον Άγιο Παντελεήμονα ως καπετανάτο, τα Πατήσια ως καπετανάτο, την Πλατεία Θεάτρου ως καπετανάτο, την Πάτρα ως καπετανάτο κ.λπ. Καπετανάτα λαθρομεταναστών. Γιατί όχι δηλαδή, μόνο καπετανάτα καπνιστών θα δεχόμαστε;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 14/10/2010 00:09:33

        A,οχι φιλε μου.Οι μεταναστες δεν ερχονται απο την Ευρωπη.Απο αλλου ερχονται και εχουν συμπαρασταση εδψ απο αντιεξουσιαστες,αριστερους και αλλους φιλανθρωπους.
        Η διαταξη των πολιτικων δυναμεων στην Ελλαδα με την ισχυρη αριστερα και καντροαριστερα πλειοψηφια και τον αντιρατσισμο να τρεχει απο τα μπατζακια ολων των προοδευτικων ειναι οτι πρεπει για να γεμισει απο ξενους.Ετσι,να δουμε μεχρι που αντεχει ο ελληνικος λαος.Εκτος απο το πειραμα ΔΝΤ διεξαγεται και το πειραμα αντιρατσισμος.Αφου δεν φωναζει κανεις και οι μεταναστες "δεν ειναι προβλημα αλλα εχουν προβληματα" γιατι να μην ελθουν μερικα εκατομμυρια ακομη;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 14/10/2010 00:12:13

        @ ψυχραιμία

        Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Δεν είμαι υπέρ της αθρόας εισροής των λαθρομεταναστών, αλλά προσπαθώ να αναδείξω την αντίφαση τού να ζητάμε από τη μια να καθαρίσουν τα γκέτο της ανομίας των λάθρο κι από την άλλη να... πληθύνουν τα καπετανάτα της ανομίας των καφετεριάδων.

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Misha 14/10/2010 00:15:46

        Μόνο στη Νέα Δημοκρατία δεν υπάρχουν καπετανάτα, τα κατήργησε ο κατεπάνω. Περισσότερες λεπτομέρειες στο διδακτικό έπος "Τον καιρό του Τρελαντώνη".

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 14/10/2010 00:20:43

        Αυριανιστή ώρες ώρες ρε φίλε πας να με πείσεις ότι κάτι περίεργο πρέπει να πίνεις στα κρυφά...

        Τι σχέση φίλε μου καλέ το μαγαζί το ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ με τους πρεζέμπορες και τους λεχρίτες από το Μπαγκλαντές και την Γουαδαλαχάρα;;;;

        Σε παρακαλώ δλδ υποτιμάμε τη νοημοσύνη μας με τέτοια πράγματα.
        Στη λέξη "καπετανάτο" κόλησες;;;
        Εσύ την χρησιμοποίησες κι εγώ την αναπαρήγαγα για να τονίσω την υπερβολή.

        Έλεος...

        Μακριά από τον κοσμάκη έλεγχοι και απαγορευτικοί νόμοι που του στερούν τον μεροκάματό του.
        Κάποτε πρέπει να σταθούμε υπέρ της ιδιοκτησίας σε αυτόν τον τόπο που κουβαλάει κατάλοιπα αριστερισμού στην πλάτη του που θέλουν άλλοι να κάνουν κουμάντο στα μαγαζιά και στα σπίτια μας.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 14/10/2010 00:28:00

        Τσιλιβήθρα, αν αναγνωρίζεις ως λογικό να τίθεται δίλημμα δίλημμα "νομιμότητα εναντίον μεροκάματου", τότε μάλλον θα πρέπει να κοιταχτείς εσύ ο ίδιος στον καθρέφτη για "κατάλοιπα αριστερισμού" πριν τα προσάψεις στους άλλους.

        Με την ίδια λογική δηλαδή, να επιτρέπεται ατιμώρητο το διπλοπαρκάρισμα των πελατών των καφετεριών στη λεωφόρο Νίκης εκεί στα μέρη σου, για να μη χάσουν οι καφετεριάδες τους πελάτες και άρα το μεροκάματο...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 14/10/2010 01:00:19

        Tsilivithras πολύ σψστά το λές.
        Λευτεριά στην ατομική ιδιοκτησία.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 14/10/2010 10:00:49

        Aυριανιστή

        Βρε άνθρωπε του θεού γιατί με πιλατεύεις με πράγματα άσχετα μεταξύ τους;;;

        Ο δρόμος είναι κοινής ωφέλειας και ως τέτοιος πρέπει να είναι προσβάσιμος.
        Τα πεζοδρόμια το ίδιο και ας πάρουν σβάρνα αν θέλουν να ξηλώνουν σόμπες και καρέκλες και ότιδήποτε ενοχλεί τον πολίτη σε ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΧΩΡΟ.
        Οι δημόσιες υπηρεσίες, τα μέσα μεταφοράς, τα νοσοκομεία, σχολεία κτλ επίσης.

        Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τα μαγαζιά και τους χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος;;;

        Και τι εννοείς νομιμότητα;;;

        Όχι για να καταλάβω δλδ...και οι διαδηλώσεις πλέον θεωρούνται "άνομες"...θα κάτσεις σπίτι σου για να διαφυλάξεις την νομιμότητα και την ευταξία της κυβέρνησης ΓΑΠ;;;

        Με την ίδια λογική να κάτσουν στον κ*λο τους και οι συμπολίτες μας που διαμαρτύρονται για τα διόδια!!!Να μην αντιδράει ο κόσμος με ανυπακοή για να μην διασαλευτεί η «νομιμότητα»;;;

        Σε παρακαλώ πολύ δλδ…Δεν υπάρχει καμμία «νομιμότητα» σε κράτη-παράφρονες που σε φορολογούν γι αυτό που αγοράζεις και μετά σου απαγορεύουν να το χρησμοποιήσεις.

        Και για πολλοστή φορά...ο ιδιοκτήτης/καταστηματάρχης/μαγαζάτορας στη χώρα αυτή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ειδικά τώρα που ήρθαν τα κοράκια να αρπάξουν ότι μπορούν.
        Το ΠΆΣΗ ΘΥΣΊΑ δεν σημαίνει να ασχημονεί ή να ενοχλεί ή να καβαντζώνει πεζοδρόμια ή να ρημάζει τα αυτιά των ενοίκων με την μουσική.
        Σημαίνει ότι στο χώρο δικαιοδοσίας του να μην επιτρέπεται στο αχόρταγο κράτος να κάνει τα "νταηλίκια" του.

  3. youresd avatar
    youresd 14/10/2010 00:55:26

    Αν είχα την μικρο_επιχείριση μου (μπαρ/καφενείο/καφέ!) Θα ήθελα να έχω την επιλογή να το κάνω για "Καπνιστές ΜΌΝΟ"!!

    Τόσο απλά.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ youresd 14/10/2010 02:03:23

      Την έχεις. Αρκετοί έχουν κάνει κλαμπ καπνιστών τα μαγαζιά τους.

      http://www.makthes.gr/news/reportage/60567/

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ youresd 14/10/2010 10:03:51

      Φίλε μου περί αυτού πρόκειται...είναι όντως ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ και ένα κράτος-τεμπέλης υπεραπλουστεύει γιατί οι γενικεύσεις ΠΑΝΤΑ λειτουργούν προς όφελος μειοψηφιών ή μειοψηφικών αντιλήψεων.

      Δες αυτό:

      http://www.antinews.gr/?p=59967&cpage=1#comment-513490

  4. theod avatar
    theod 14/10/2010 00:59:22

    Το κόστος θεραπείας των παθήσεων εκ του καπνίσματος είναι τουλάχιστον δεκαπλάσιο των εσόδων από φόρους καπνών. Επιτέλους ας ξεμυρίσουν τα ρούχα των μη καπνιστών από τις επισκεψεις στα καφεζυθεστιατόρια.

    • Orestios avatar
      Orestios @ theod 14/10/2010 01:02:40

      Το κόστος θεραπείας για παθήσεις από τα προϊόντα της καύσης των υδρογονανθράκων στα αυτοκίνητα δεν έχεις να πείς κάτι? Ξέρεις πόσο επιβλαβή είναι τα καυσαέρια στις πόλεις?

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Orestios 14/10/2010 10:45:16

        Δηλαδή "επειδή δεν κάνουμε το ενα μην κανουμε το αλλο" ;
        Αυτή είναι η λογική του επιχειρήματός σου Ορέστιε;
        Ο theod είπε κάτι λογικό

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 14/10/2010 20:07:57

        Δηλαδή τα καυσαέρια είναι υγιεινά?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ theod 14/10/2010 01:06:13

      Εγώ θέλω να δω τι θα λένε και τι θα κάνουν όταν απαγορευθεί σε όλη την ΕΕ ακόμα και η ΠΩΛΗΣΗ του καπνού (όπως το χασίσι δηλαδή). Και όσοι νομίζουν ότι είναι πολύ μακριά αυτή η εποχή λόγω των δήθεν "εσόδων από το φόρο καπνού", ας ρίξουν μια ματιά για να δουν ότι ήδη οι γραφειοκράτες της Κομισιόν σκέφτονται να το εισηγηθούν, έχοντας πλέον πειστεί από πολλές ιατρικές μελέτες που καταλήγουν σε αυτό το συμπέρασμα ως ανάγκη πλέον.

      Εμείς όμως εκεί, επιμένουμε μαξιμαλιστικά, λες και δεν μπορούμε να βγούμε έξω από το εστιατόριο για 7 λεπτά να καπνίσουμε...

      • τουτατις avatar
        τουτατις @ Αυριανιστής 15/10/2010 13:55:41

        πες μου μια, ΜΙΑ στατιστική που να δείχνει ότι η απαγόρευση έλυσε κάποιο πρόβλημα.
        Όποια απαγόρευση θες εσύ. Ουσίες, πυρηνικά, χημικά, παρκάρισμα, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

  5. youresd avatar
    youresd 14/10/2010 01:02:53

    Αν είχα την μικροεπιχείριση μου (μπαρ/καφενείο/καφέ!) Θα ήθελα να έχω την επιλογή να το κάνω για “Καπνιστές ΜΌΝΟ”!!
    Υποθέτω, δημοκρατία έχουμε ακόμα...

    Τόσο απλά. :)

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ youresd 14/10/2010 01:05:28

      Έχουμε άκαπνη δημοκρατία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ youresd 14/10/2010 01:07:14

      Όσο "δημοκρατία" θα ήταν η δήθεν "προαιρετική" αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες σε ένα ημι-θεοκρατικό κράτος.

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Αυριανιστής 14/10/2010 01:12:29

        Αλήθεια, αυτό το θέμα πού το έχει καταχωνιάσει η Νέα Δημοκρατία;

  6. youresd avatar
    youresd 14/10/2010 01:09:39

    lol!
    A, ρε παίδες... πίκρα.

  7. zvaras avatar
    zvaras 14/10/2010 04:10:59

    ειπε καποιος μια μαλακια και τη χαψαμε? απο ποτε το καπνο ειναι κακο για τον ανθρωπο? χιλιαδες χρονια οι ινδιανοι το χρισιμοπιουσαν σαν φαρμακο.. Γιατι δεν τον κανουν βιολογικη καλιεργια και να καταργησουν τα καρκινογονα φυτοφαρμακα? μας εχουν χεκολιασει με τις αρλουμπολογιες να μας εχουν προβατα για σφαγη να ζουμε στην παρανομια να μας πηδανε αδερφια..

  8. ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΝΔΡΕΚΑΣ avatar
    ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΝΔΡΕΚΑΣ 14/10/2010 06:49:01

    ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ 2010 ΠΟΥ ΖΗΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΤΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;
    ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΨΗΦΙΖΟΝΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΚΛΕΓΜΕΝΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΖΟΙ Η ΚΟΡΟΙΔΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΠΙΟΣ ΦΤΑΙΗ ΟΠΟΥ ΤΟ 99% ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΜΕ ΒΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΚΛΕΓΕΤΕ.
    ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΟΙΑ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΕ ΚΑΙ Η ΚΑΛΠΗ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΤΙΜΩΡΟΣ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ Α.Ι. 63 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 16 ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ 3 ΠΑΚΕΤΩΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ. ΠΕΡΙΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΡΧΟΝΤΕ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΝΟΥΝ ΚΑΦΕ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΙΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ,ΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΕΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΜΠΟΡΙΟ ΚΛΠ ΚΛΠ
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΗ ΕΝΑ ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΕ ΑΝΕΤΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ΄¨ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΟΚ
    ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΟΚ ΚΑ ΜΑΡΙΑ ΔΑΜΙΑΝΑΚΗ ΤΗΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΦΩΝΑΖΕ ΤΟ -ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΑΙ ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ-ΚΡΙΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΣΥΚΑ ΣΥΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΑΦΗ ΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΙ ΑΣΠΡΗ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ.ΑΡΚΕΤΑ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΥ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ.-

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΝΔΡΕΚΑΣ 14/10/2010 13:11:08

      (αγαπητέ Ανδρέα: Η ανορθογραφία είναι αποδεκτή αφού εισαι κάτοικος εξωτερικού. Τα caps σε ενα μακροσκελές σχόλιο, οχι. Μην ζορίζετε τα μάτια μας για να διαβάσουμε ένα ωραίο σχόλιο.)

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΝΔΡΕΚΑΣ 14/10/2010 13:21:12

      Άμα φτάσαμε να εκθειάζουμε την πασκοσμιοποίηση (όλα τα έθνη ίδια)και τις κάμερες που μας καταγράφουν είμαστε ένα κλικ πριν τη εθελούσια αιχμαλωσία ημών και των παιδιών μας.

      Τι άλλο θα ακούσουμε δλδ σε αυτό το σύμπαν των χαρούμενων πειθαρχημένων!!!!!

    • Aravas avatar
      Aravas @ ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΝΔΡΕΚΑΣ 14/10/2010 17:36:11

      Ανδρέα έχεις φυσικά δίκιο σε αυτά που λες, αλλά δεν μπορείς να περιμένεις ότι επειδή μία κυβέρνηση ψηφίζει ένα νόμο, θα τον δεχτούν όλοι αδιαμαρτύρητα. Είναι δικαίωμα αλλά και καθήκον των πολιτών να ξεχέσουν τις κυβερνήσεις τους αν θέλουν.

      Βέβαια μετά τον λόγο για τέτοια θέματα τον έχει η αντιπολίτευση ή τα ΜΜΕ, έτσι ώστε να μεταφέρει τα παράπονα του λαού στους αγαπητούς μας κυβερνήτες. Κρίνε τώρα εσύ την σημερινή αντιπολίτευση και τα ΜΜΕ... όπως είναι αυταπόδεικτο οι επιλογές του κόσμου μειώνονται και άρα την πέφτουμε εδώ στον ψηφιακό καφενέ μας και γκρινιάζουμε. καταλαβαίνεις φαντάζομαι.

      Τώρα όσον αφορά το τσιγάρο (και γω καπνιστής είμαι, και γω στην Αγγλία μόνιμος μετανάστης), κατανοώ και τις δυο πλευρές αλλά το δίκιο είναι προφανέστατα με την κυβέρνηση σε αυτό το θέμα. Έχω το δικαίωμα να καπνίζω ναι, αλλά δεν έχω το δικαίωμα να λερώνω το οξυγόνο του άλλου. τόσο απλά και δημοκρατικά είναι τα πράγματα πιστεύω.
      και με την ευκαιρία μπορεί και να το κόψουμε...

      ΥΓ. είναι τρελό ξενέρωμα όμως να μη μπορείς να πιεις ενα ξυδάκι χωρίς τσιγάρο.

  9. ANTIGONI avatar
    ANTIGONI 14/10/2010 10:19:21

    Έχεις δίκηο.Ο καπνός, ως φυτό έχει την ιδιότητα να απαρροφά με μεγάλη ευκολία όλες τις ουσίες.Έτσι αν το χωράφι είναι κοντά σε αυτοκινητόδρομο απορροφά και το καυσαέριο.Επιπλέον, το βιομηχανικό τσιγάρο, αφού το περιέλαβαν στα χέρια τους οι βιομηχανίες και το προώθησαν μαζικά, έπρεπε να το κάνουν και ελκυστικό. Όπως και το μπιφτέκι στα χάμπουργκερ. Γι΄αυτό μιλάμε για 4.000 πρόσθετες ουσίες που περιέχουν τα μαζικά τσιγάρα, για να μπορεί να διατηρείται ο καπνός, να έχει καλή γεύση, να σε εθίζεικλπ. Η αντικαπνιστική υστερία θα έπρεπε λοιπόν να στρέψει αλλού τα βλέμματα της και όχι στους καπνιστές . Οι κυβερνήσεις και οι υπόλοιποι θεσμοί να επικεντρωθούν στην βελτίωση του προϊόντος και να ελαχιστοποιήσουν τα βλαβερά συστατικά για τοςυ χρήστες του. Αυτό όμως θα απαιτούσε πολύ μεγάλα κεφάλαια, για να αλλάξουν οι καπνοβιομηχανίες τον τρόπο που παράγουν το τσιγάρο. Η απαγόρευση του λοιπόν, αν δούμε και τα οικονομικά των βιομηχανίων, δεν τους έπληξε και πάρα πολύ. Συνεχίζουν να είναι κερδοφόρες επιχειρήσεις, με καταναλωτές εθισμένους ή νέους που η απαγόρευση κάνει πιο ελκυστικό το προϊόν τους. Ελκύουν επίσης πολλά κεφάλαια και πολλές φορές από ασφαλιστικά ταμεία εργαζομένων σε πόλεις που ισχύει αυστηρή απαγόρευση, αποκαλύπτοντας και την υποκρισία. Να μην πάμε και στην υψηλή φορολόγηση, που είχε ως αποτέλεσμα την άνθηση του λαθρεμπορίου και την απώλεια εσόδων από πολλά κράτη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στον Καναδά, όπου το κάπνισμα απαγορεύεται ακόμα και στις φυλακές, πρόσφατα άλλαξε η ατζέντα των συζητήσεων - πιο αυστηρή σηματοδότηση στα τσιγάρα κλπ- και άρχισε η συζήτηση και το λαθρεμπόριο τσιγάρων και την αντιμετώπισή του.

    • beniz avatar
      beniz @ ANTIGONI 14/10/2010 11:27:41

      Καλά τα λές.Μπορείς σέ παρακαλώ νά μου δώσεις περισσότερα στοιχεία πού μπορώ νά βρώ γιά βιολογική καλλιέργια καί επεξεργασία χωρίς πρόσθετα χημικά..????

      • ANTIGONI avatar
        ANTIGONI @ beniz 14/10/2010 14:54:58

        Τι εννοείς;Αν κυκλοφορούν τέτοια τσιγάρα;Δεν υπάρχουν. Τα πούρα και τα πουράκια είναι καθαρός καπνός. Είχε γίνει και μια προσπάθεια παλιότερα στην Θεσσαλία .Δεν ξέρω αν εκεί μπορείς να βρεις μια άκρη

  10. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 10:34:34

    Ξεφτίλα ελληνάρες

    Ούτε αυτόν το νόμο δεν μπορείτε να τον εφαρμόσετε.

    Το ότι τα μαγαζιά πουλάνε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ σε σχεση με την ποιότητά τους και σε σχέση με άλλες ευρωπαικές χώρες δεν το εξετάζετε ως βασικό παράγοντα μείωσης του τζίρου αυτών που υπερασπίζεστε;

    Η μάλλον δεν έχετε ταξιδέψει κάπου εκτός από το χωριουδάκι σας να δείτε πως είναι να πας σε ενα εστιατόριο στο Βερολίνο ας πούμε;

    Κι αν εχετε ταξιδέψει, μήπως και εκεί κάνατε τον Ελληνάρα ψευτόμαγκα όπως εδώ και ζητήσατε συνωμοτικά τασάκι ή αναψατε το τσιγάρο σας;

    Τζάμπα μάγκες. Ούτε στο πιο απλό να πειθαρχήσουμε

    • Damokles avatar
      Damokles @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 10:55:29

      Θα πειθαρχήσουν όταν όμως ο νόμος θα ισχύει για όλους και δεν θα υπάρχουν ύποπτες εξαιρέσεις τύπου καζίνο κλπ. Και στην τελική γιατί πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που γίνεται στο εξωτερικό; Βάσει ποιας λογικής; Ό,τι αφού γίνεται στην "ανεπτυγμένη Ευρώπη" πρέπει να γίνει και εδώ; Συμφωνώ στην τζάμπα μαγκιά ωστόσο, διαφωνώ όμως με την απολυτότητα του μέτρου (αν και πρώην καπνιστής που προσπαθεί εδώ και 2 μήνες με κόπο να το κόψει, και άρα με συμφέρει).

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Damokles 14/10/2010 11:12:17

        Δεν είναι καθόλου "τζάμπα μαγκιά" Damokles και θα σου πω γιατί.

        Επειδή καταρχάς είναι νόμος ΑΔΙΚΟΣ και σαρωτικός ενώ είναι πολύ εύκολο να γίνει δίκαια και με minimum "ενόχληση".
        Είναι νόμος που ρημάζει οικονομικά τα μαγαζιά σε πολύ δύσκολη χρονικά περίοδο και σαν επαγγελματίες έχουν δικαίωμα να υπερασπιστούν το εισόδημά τους.
        Αν περάσουν σε ΑΝΥΠΑΚΟΗ τότε ρισκάρουν πρόστιμα και κλεισίματα στα μαγαζιά τους.

        Πως διάολο δλδ εννοείτε την "τζάμπα μαγκιά";;;

        Τζάμπα μάγκας είμαι όταν ΧΩΡΙΣ να ρισκάρω τίποτα το παίζω μεγάλος και τρανός.

      • Damokles avatar
        Damokles @ Damokles 14/10/2010 11:19:34

        @tsilivithras

        Το "τζάμπα μάγκας" το εννοώ ότι τις μαγκιές του τύπου "θα κάνω ό,τι μου γουστάρει" τις κάνουμε μόνο εντός Ελλάδος. Όταν πήγα στη Γαλλία πχ, κανείς δεν τόλμησε να καπνίσει μέσα σε κλειστό χώρο. Στην Ελβετία κανείς δεν τόλμησε να παρκάρει πάνω σε πεζοδρόμιο κλπ.
        Συμφωνώ μαζί σου στο ότι ο νόμος θα μπορούσε να είναι πιο δίκαιος και λιγότερο ενοχλητικός.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Damokles 14/10/2010 11:26:49

        Damokles

        Αυστρία και Ουγγαρία αρχές των 90ς που πήγα κάπνιζες κανονικότατα μέσα στα μαγαζιά.
        Ελβετία και Αυστρία που πήγα από δυο φορές τα τελευταία 5 χρόνια κάπνιζα επιλεκτικά ΚΑΙ σε μαγαζιά (είχε σήμανση).

        Δεν μου φάνηκε πουθενά το ιδιαίτερα ενοχλητικό και ως ξένος σεβάστηκα το δικαίωμα των ανθρώπων να ορίζουν την καθημερινότητά τους.
        Και φυσικά εκτίμησα αφάνταστα το ότι έδιναν την επιλογή και στους καπνιστές να πηγαίνουν σε κάποια μαγαζιά που επιτρεπόταν.

        Όλοι ευχαριστημένοι δλδ.

        Συμφωνώ με το νταηλίκι του νεοέλληα όπως το περιγράφεις αλλά νομίζω ήμουν ξεκάθαρος παραπάνω που είπα ότι όταν ρισκάρεις να ΧΑΣΕΙΣ δεν νοείται τζάμπα μαγκιά.

        Χώρια που ακριβώς αυτή η "μαγκιά" είναι που ΛΕΙΠΕΙ αυτή τη στιγμή από τη χώρα προκειμένου να διαολοστείλουμε τους καθωσπρεπισμού των νεοταξιτών από τη χώρα μας.

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/10/2010 10:41:08

    Δηλαδή αν εγώ τώρα που είμαι μη καπνιστής ζητήσω να μην καλύπτουν τα ασφαλιστικά ταμεία τις πνευμονοπάθειες, καρδιοπάθειες και καρκίνους των καπνιστών, θα φταίω;

    • Damokles avatar
      Damokles @ Στέργιος 14/10/2010 10:47:53

      Ναι θα φταις, γιατί μετά εγώ θα ζητήσω να μην πληρώσω τίποτα για σένα γενικά. Είτε πρόκειται για ατύχημα που είχες (χτύπα ξύλο), είτε για μια πάθηση που σου βγήκε στα 50 κλπ. Γιατί θα είναι "δικό σου πρόβλημα, δική σου επιλογή, δική ΣΟΥ ατυχία".

      Να απαγορεύσουμε λοιπόν και το αλκοόλ γιατί υπάρχουν αλκοολικοί;

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Damokles 14/10/2010 15:36:21

        Σε έπιασα!

        Κανείς δεν απαγορεύει το κάπνισμα, αλλά το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

        Ούτε το αλκοόλ είναι απαγορευμένο, αλλά απαγορεύεται να οδηγήσεις αφού έχεις πιει.

        Για δοκίμασε να πεις σε μια ασφαλιστική εταιρεία ότι οδηγούσε πιωμένος και τράκαρες, να δούμε αν θα σου δώσουν τα λεφτά.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Στέργιος 14/10/2010 11:04:58

      Θα πρέπει να αποδείξεις ότι το κάπνισμα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ είναι υπαίτιος λόγος για την πρόκληση των όσων αναφέρεις και κατόπιν αυτού να ξεκινήσεις μια εκστρατεία υπέρ της κοινωνικής αδικίας που θέλεις να δορθώσεις.

      Good luck on that.

      Το πρόβλημα είναι ότι σε πρόλαβαν οι αμερικάνοι εδώ και μερικά χρόνια οι οποίοι αποδεικνύουν καθημερινά ότι οι συνέπειες της κακής διατροφής ξεπερνάνε κατά πολύ τις συνέπειες του καπνίσματος στην γενική υγεία του ατόμου.
      Και ενώ στο κάπνισμα το κοινωνικό στίγμα κολάει εύκολα (απαπααα ακόμα καπνίζεις;;;;) στην περίπτωση της παχυσαρκίας δεν έχουν βρει politically correct τρόπο να το αντιπαρέλθουν (πωπωωωω ακόμα κ*λόχοντρος είσαι;;;).

      Τι θα λέγαμε για αυτούς που δεν αθλούνται;;
      Για όσους ζουν μόνοι τους καταλήγοντας μανιοκαταθλιπτικοί;;
      Για όσους είναι αλκοολικοί;;
      Για όσους δεν ακολουθούν την τακτική του safe sex και αναπαράγουν νοσήματα;;

      Για όλους τους παραπάνω υπάρχουν έρευνες που αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.
      Τι πρέπει να κάνουμε;;Να τους εξαιρέσουμε από το σύστημα υγείας και ασφάλισης λόγω των επιλογών τους;;

      Μα αυτό ακριβώς θέλει η Νέα Εποχή πλήρους αποκοινωνικοποίησης των πολιτικών συστημάτων!!!!
      Όλα στον ιδιωτικό τομέα ο οποίος θα αποφασίζει αν δικαιούσαι ή όχι περίθαλψη επειδή η ηλεκτρονική κάρτα θα "σε δίνει" στεγνά για το μπάφο που κάπνισες στο κολλέγιο ή για το ένα πακέτο την ημέρα που κάπνιζες πριν 10 χρόνια.

      Σε κάθε περίπτωση (και εκφράζω προσωπική άποψη) οτιδήποτε έρχεται από ερευνητικό εργαστήριο και ΑΜΕΣΩΣ μεταφράζεται σε regulation & taxation είναι ένα τεράστιο Α-Κ-Υ-Ρ-Ο!!
      Ενδιαφέρεται το matrix μόνο για έσοδα και ΕΛΕΓΧΟ της προσωπικής ζωής και ελευθερίας των ατόμων.

      Οι άνθρωποι δεν είναι αεροστεγείς συσκευασίες.
      Δεν είμαστε αποστειρωμένες ενότητες με καθωσπρεπισμό και πλήρη ευθυγράμμιση με τις επιταγές της "ορθότητας".
      Έχουμε τα στραβά μας και τα χούγια μας.
      Δουλειά της πολιτείας ΔΕΝ είναι να ρυθμίζει τις ζωές μας ούτε να παρεμβάλεται σε συνειδητές επιλογές και τρόπο ζωής.

      Έργο της οργανωμένης πολιτείας είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ και η άμεση διόρθωση του λάθους ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ αυτό εντοπίζεται.
      Οι κυβερνήσεις αντί να εκπαιδεύουν απαγορεύουν.
      Και το "λάθος" δεν διορθώνεται με καθολική απαγόρευση του καπνού ως εμπόρευμα γιατί τα έσοδα από τη φορολογία του είναι τεράστια και οι μυνήσεις κατά των κυβερνήσεων θα ήταν αμέτρητες.

      Δεν πρόκειται να καταργήσουν οι κυβερνήσεις ένα καθεστώς που μπορεί να παράξει regulation & taxation κατά το δοκούν.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ tsilivithras 14/10/2010 15:39:42

        Έχεις έναν καλό λόγο αδελφοσύνης και κοινωνικοποίησης για κάθε πονεμένο, ΑΛΛΑ ΟΧΙ για τους μη καπνιστές. Οι μη καπνιστές δεν είναι άνθρωποι. Δεν έχουν δικαίωμα στη διασκέδαση. Μόνο σινεμά και θέατρο (χωρίς έξοδο στο φουαγιέ), άντε και μια εκκλησία, για τους μη καπνιστές. Οπουδήποτε αλλού να υπόκεινται τη βλαβερή συνήθεια που έχει επιλέξει ο καπνιστής για τον εαυτό του. Ωραία επιλεκτική ευαισθησία, μπράβο!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 14/10/2010 19:31:47

        Στέργιο καλό λόγο αδελφοσύνης και κοινωνικοποίησης έχω για οποιονδήποτε αρκεί:

        -να μην μου επιβάλουν να το κάνω
        -να σέβονται το δικαίωμα του "νοικοκύρη"/ιδιοκτήτη

        Όπου πάω φιλοξενούμενος ρωτάω ακόμα κι αν είναι να πάω για κατούρημα.
        ΑΠΑΙΤΩ το ίδιο κι από τους άλλους.

        Το λινκ το χω βάλει όπου περιέχει το παλιό μου σχόλιο για το πως θεωρώ εγώ ότι θα μπορούσε να οριστεί ο νόμος με διάκριση και δημοκρατικότητα και με την δυνατόν μικρότερη ενόχληση.

        Αν το διαβάσεις και εξακολουθείς να θεωρείς την ευαισθησία μου επιλεκτική τότε δεν έχουμε και πολλά να πούμε.

  12. Damokles avatar
    Damokles 14/10/2010 10:42:22

    Το πιο σωστό και δίκαιο για όλους θα ήταν κατά τη γνώμη μου ή να απαγορευόταν σε όλους τους χώρους (χωρίς εξαιρέσεις για σκυλάδικα και καζίνο), ή/και απλά η κάθε επιχείρηση να επιλέγει αν θα είναι μόνο για μή καπνιστές ή μόνο για καπνιστές, και άρα θα είναι θέμα προσωπικής επιλογής του καθενός αν θα έμπαινε στο ένα μαγαζί ή στο άλλο. Ναι έχουν δικαίωμα οι μη καπνιστές να μην μπουκώνουν από τον καπνό των καπνιστών, αλλά ας μην γίνονται και τόσο υπερβολικοί. Επίσης, τεχνικά υπάρχει τρόπος σε ένα χώρο να εγκατασταθεί ένα πολύ καλό σύστημα εξαερισμού και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Στην τελική η ουσία είναι ΚΑΙ η υγεία, άσχετα αν ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο νόμος δεν έχει να κάνει με αυτό, αλλά με την περιστολή των δαπανών που σχετίζονται με τις επιπτώσεις του καπνίσματος. Ωστόσο, κάθε κατάχρηση μπορεί να προκαλέσει μακροπρόθεσμα ζημιά στον οργανισμό. Ακόμα και η άθληση!

  13. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 11:03:55

    Ο ΗΣΑΠ ετοιμάζεται για κινητοποιήσεις...

    Σύμφωνα με πληροφορίες μειώθηκε η κίνηση στο τρένο επειδή απαγορεύτηκε το κάπνισμα στους σταθμούς.. :)

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 11:08:24

      Ελπίζω να κάνεις χιούμορ φίλε μου γιατί είσαι εντελώς off.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ tsilivithras 14/10/2010 11:16:11

        Αν εσυ δεν κατάλαβες το χιούμο μάλλον εσύ είσαι off. Είναι αυτονόητο.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 14/10/2010 11:22:13

        Είμαι γνωστός χιουμορίστας...μην με αποπαίρνεις.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 11:29:22

      δεν σε αποπαιρνω, διάβαζα την προηγούμενη ανάρτησή σου με το regulation & taxation και με αποσυντονισες, χεχε

  14. eleos avatar
    eleos 14/10/2010 11:09:36

    Συμφωνώ με τον ΑΛΩΒΗΤΟ.
    Το πρόβλημα είναι ότι στην σημερινή Ελληνική Δημοκρατία δεν είμαστε ικανοί να εφαρμόσουμε ένα νόμο , ακόμα και αν αυτός έχει ως σκοπό την προστασία της υγείας των παιδιών μας. Τα μακροπρόθεσμα ωφέλει για την κοινωνία είναι πολύ σημαντικά και σαφώς δεν μπορεί να γίνει σύγκριση . Το αν υπάρχουν και άλλα τα οποία πρέπει να διορθωθούν δεν έχει σχέση με την εφαρμογή ενός νόμου .
    Οι επαγγελματίες που βλέπουν να μειώνονται τα έσοδά τους μπορούν να εκμεταλευθούν το νόμο προς ώφελώς τους.
    Άλλα ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δεν φοράει ζώνη στο αυτοκίνητο, δεν φοράει κράνος στην μηχανή, οι πινακίδες του ΚΟΚ είναι για να έχουν χρώμα οι γκρίζοι δρόμοι ( τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από νέα παιδιά), δεν αφήνει το τιμόνι όταν μεθάει γιατί είναι μάγκας και ξέρει, δεν ρωτάει τον διπλανό του στο ΚΑΦΕ αν τον ενοχλεί ο καπνός του (ποιος τον χ...ι εγώ το ευχαριστιέμαι ) , στέλνει το 7χρονο να του πάρει το πακέτο (μη κουραστεί το καμάρι και για να μαθαίνει το μικρό), στραβοκοιτάει το παιδάκι που παίζει γελάει και τρέχει του διπλανού τραπεζιού (το κωλόπαιδο δε το βουλώνει γ....ο), κάνει κάθε 20 λεπτά διάλειμα στην δουλειά του για τσιγάρο (αφου με πληρώνουν τι με νοιάζει) κλπ...
    Για τα τροχαία φταίνε οι δρόμοι , για την αναδουλειά ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος. Ας μάθουμε να είμαστε νομοταγείς ακόμα και αν είναι προς όφελως των πολλών και όχι το δικό μας.
    Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει όχι όμως χωρίς σεβασμό στον διπλανό του.

    • Misha avatar
      Misha @ eleos 14/10/2010 11:14:19

      σε αυτό τον τόπο γράφτηκε το τραγούδι «διότι δεν συνεμορφωθην προς τας υποδείξεις» και τραγουδήθηκε από εκατομμύρια στοματα.

      Το κράτος και οι αμερικανιές του (όπως είναι και αυτή η τελευταία για το κάπνισμα) είναι διαχρονικός εχθρός του Ελληνισμού ήδη από την εποχή της Βαυαροκρατίας και γι αυτό αντιμετωπίζεται καχύποπτα.

      Και δικαίως!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 14/10/2010 12:05:18

        Για "αμερικανιές", Misha, πες τα καλύτερα στα ορφανά των καπνιστών ή -ακόμα καλύτερα- στους καρκινοπαθείς από το παθητικό κάπνισμα. Να δούμε τότε πόσο θα τρέχεις για να γλυτώσεις από το μένος τους.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 14/10/2010 12:25:29

        Aυριανιστή,

        Όπως έχω ξαναγράψει δεν κάπνισα ποτέ και είμαι δυσανεκτικός στον καπνό του τσιγάρου.Αποφεύγω δε να πηγαίνω σε μέρη με καπνιστές.

        Ωστόσο αντιτίθεμαι σφόδρα σε αυτη την ψευδουγιεινιστική πρεμούρα, τον επιλεκτικό ιατροφασισμό που αφού διαφήμιζε επί δεκαετίες το Μάρλμπορο και το Γουϊνστον και καλλιεργούσε τη μισή Ελλάδα με καπνά, αποφάσισε εν μιά νυκτι πως το κάπνισμα βλάπτει, σε μια πόλη όπου οι ρύποι των αυτοκινήτων είναι ισοδυνάμως καρκινογόνοι και όπου ακόμη και τα μωρά έχουν κινητό μετέχοντας στο πιο μεγάλο βιολογικό πείραμα στην ανθρώπινη ιστορία.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Misha 14/10/2010 15:41:36

        Misha, ο αέρας στο Χ μπαρ στις 12 το βράδυ είναι ΠΕΝΗΝΤΑ ΦΟΡΕΣ πιο μολυσμένος από τη χειρότερη μέρα νέφους που γνώρισε ποτέ η Αθήνα.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 14/10/2010 17:27:40

        Το να πηγαίνεις να κλείνεσαι σε ένα μισοσκότεινο μπαρ , μιμούμενος τους εγγλέζους μπεκρούλιακες, με την μουσική στη διαπασών, όρθιος και με τη μπόμπα στο χέρι είναι αρρωστημένη συνήθεια από μόνη της.
        Και το νεφος το αναπνέεις υποχρεωτικά, το μπαράκι με την αιθαλομίχλη μπορείς να το αποφύγεις.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ eleos 14/10/2010 11:31:45

      eleos

      Συμφωνώ μόνο με την τελευταία σου πρόταση.

      Με τη διαφορά ότι ο σεβασμός και η ΠΑΙΔΕΙΑ δ-ι-δ-ά-σ-κ-ο-ν-τ-α-ι!!!

      Το κράτος δεν διδάσκει, απαγορεύει.
      Δεν εξηγεί, επιβάλλει.
      Δεν ενδιαφέρεται για το ότι εσύ κι εγώ μπορεί να θέλουμε να εκπαιδεύσουμε τα παιδιά μας και σκοντάφτουμε στην ερώτηση-παγίδα ενός 5χρονου:

      "μα μπαμπά...αφού το κάπνισμα όπως λες είναι κακό, γιατί το κράτος το επιτρέπει;;;"

      ...

      Fight THAT...!!!!

      • eleos avatar
        eleos @ tsilivithras 14/10/2010 13:20:46

        Με τη διαφορά ότι ο σεβασμός και η ΠΑΙΔΕΙΑ δ-ι-δ-ά-σ-κ-ο-ν-τ-α-ι!!!
        Έχεις δικαιο.
        Όμως η διδασκαλία δεν είναι προνομιο της πολιτείας.
        Δεν θα είχα καμία αντίρηση να δεχτώ την δυσκολία του καπνιστή να αντισταθεί στην στέρηση ενός εθισμού , γιατί περί αυτού πρόκειται.
        ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΈΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΥΣ
        Άρα συμφωνώ στην βοήθεια των εξαρτημένων, δεν δέχομαι όμως πως απλά στοιχεία ευπρέπειας και σεβασμού έρχονται αντίθετα σε διασκέδαση κοινωνικές ελευθερίες, διαφημιστικές τακτικές και ατομικούς τσαμπουκάδες (ας έρθουν να με γράψουν)
        Η προσωπική μου άποψη είναι πως η απαγόρευση δεν πρέπει να ισχύει για χώρους που δεν θα υπάρχει λόγως να βρίσκονται παιδιά όπως CLUB, BAR, κ.λ.π

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 14/10/2010 13:44:20

        eleos

        Όταν διδάσκω κατ'οίκον "no smoke" στο παιδί μου έρχεται η παράφρονη πολιτική του κράτους (επιτρέπεται η εμπορία-απαγορεύεται το κάπνισμα) και μου ρημάζει ότι κι αν κάνω.
        Τα παιδιά αντιλαμβάνονται ΑΡΧΕΣ (prnciples) και κάθε τι αντίθετο τα μπερδεύει.

        Παιδότοπος και καφε-μπαρ δεν είναι το ίδιο.
        Διάκριση και νομοθεσία κατά περίσταση.

        Δεν ύπάρχει απολύτως κανένας λόγος ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ όταν μπορεί κάλιστα να ρυθμιστεί διακριτικά το θέμα.

        Έβαλα ένα λινκ από ένα σχόλιο παλιότερο δικό μου.
        Διάβασέ το αν θέλεις για να καταλάβεις τι εννοώ.

  15. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 11:42:45

    @ Μισα,
    Λοιπον κατεβητε κατω,εμεις καπνιζουμε και δεν πειθαρχουμε,παντου.
    Ολοι σε μπαρ,σε καφενεια,σε ταβερνες καπνιζουμε,στην αστυνομια απανταμε Α παγενε ρε.
    σε αναλογη περιπτωση αλκοτεστ,οι αστυνομικοι της φαγανε.
    Αν ειναι να ξεκινησει η απειθαρχια απο το καπνισμα ,ας αρχισει απο εκει.
    Χα που θα μας το κοψουνε.
    Μεχρι και οι Γερμανοι τουριστες δεν πειθαρχουν,σκεψου.
    Αρε ΠΑΣΟΚ,να πεσεις απο το καπνισμα,ξεφτιλα.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ kiki 14/10/2010 11:44:58

      Πλάκα θα είχε πάντως...
      Να την φάνε από το κάπνισμα.

      χαχαχαχαχαχα

  16. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 11:58:11

    @ τσιλιβιθρα,
    Αναβληθηκε για δευτερη φορα η εκδικαση της υποθεσης,του συζυγου της κυριας,τεως υπουργου Γκερεκου,το καπνισμα τους μαρανε τους αθλουμενους φλουφληδες.
    Εγω δεν θελω να γινω σαν τον Γιωργακη,τον Γερουλανο,ποιον αλλο φιογκο εχουμε,ασε που αυτοι παιρνουν λιγμενα.

  17. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/10/2010 12:01:19

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ, καπνιστές και μη (ή περιστασιακοί) καπνιστές επί της ουσίας. Το ξέρουμε καλά αυτό, οπότε ας ζήσουμε ειρηνικά με τις διαφορές μας.

    Το θέμα όμως δεν είναι μόνο η διαφορά στην ουσία. Είναι και το τι κάνουμε απέναντι σε ένα νόμο. Όποιοι λοιπόν είναι τόσο πρόθυμοι να δεχθούν την ανομία των καφετεριάδων, τότε θα δεχθούν -είτε τους αρέσει, είτε όχι- και την ανομία των γκέτο των λαθρομετααναστών, την ανομία των Εξαρχείων, και φυσικά την ανομία που θα προκύψει από την όποια σπίθα κοινωνικής αναταραχής ξεσπάσει στο μέλλον. Εγώ τουλάχιστον, όσο οι καφετεριάδες επιμένουν να γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια το νόμο, δεν πρόκειται ποτέ να αποτρέψω κάποιον μπαχαλάκια από το να σπάσει και να κάψει τα μαγαζιά τους στον όποιο επερχόμενο νέο "Δεκέμβρη". Θα στέκομαι απέναντι και θα απολαμβάνω σαν το Νέρωνα...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Αυριανιστής 14/10/2010 12:23:47

      Αυριανιστή

      Από εγωισμό και μόνο επιμένεις να συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα.

      Φυσικά και ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του.
      Φυσικά και εξακολουθούμε να συμβιώνουμε αρμονικά όπως λες...κι εγώ γι αυτό τσιρίζω...γιατί οι άνθρωποι έχουν καλύτερο κριτήριο από το κράτος και μπορούν μια χαρά να τα βρουν μεταξύ τους χωρίς να ζητάμε από το κράτος να κάνει το μπαμπούλα για μικροπράγματα.

      Αλλά συγκρίνεις εντελώς διαφορετικά πράγματα.

      Το ένα αφορά ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ και χαμένο εισόδημα εξαιτίας ενός νόμου περιττού και προσβλητικά γενικευμένου.
      Το άλλο αφορά λαθρομετανάστευση και κοινωνική αναταραχή που τουλάχιστον εδώ μέσα συμφωνούμε ότι είναι πρακτικές που ακολουθούνται βάση σχεδίου για να πληγεί ο γενικός πληθυσμός της χώρας σε πολλαπλά επίπεδα.

      Φυσικά ισχύουν 2 μέτρα και 2 σταθμά.
      Πως είναι δυνατόν ανόμοια πράγματα να αντιμετωπιστούν με τον ίδιο τρόπο.
      Πιάστηκες από μια λέξη που εσύ ο ίδιος χρησιμοποιήσες και την έκανες "σημαία" επιχειρηματολογίας;;

      Με την λογική την δικιά σου ο Νόμος θα πρεπε να αντιμετωπίζει με τον ίδιο τρόπο τον δολοφόνο, την πόρνη και τον χρήστη ναρκωτικών επειδή και οι 3 είναι παράνομοι;;;
      Ή μήπως θα πρεπε ο πολίτης να λουφάζει και να την τρώει κανονικά όταν μια κυβέρνηση απλοπρόσαλλη νομοθετεί Τρόικες και Μνημόνια εις βάρος του κοινού αισθήματος δικαίου και της κοινωνικής ευημερίας;;

      Μην συγχέεις ανόμοια πράγματα.
      Και μην σχολιάζεις άλλο αν σε κουράζει η επανάλειψη.

      Σου είπα ότι το σημαντικό είναι το θέμα του περιορισμού της προσωπικής ελευθερίας και σε αυτό φαίνεται να συμφωνείς (έστω και λίγο).

      Τα περί ιδιοκτησίας και "καπετανάτων" θα χουμε τις αφορμές με αυτήν την κυβέρνηση να τα συζητήσουμε και σε άλλες αναρτήσεις.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tsilivithras 14/10/2010 12:26:33

        Βρε Τσιλιβήθρα, μια και με εγκαλείς για "εγωισμό" πες μου σε παρακαλώ: υπάρχει εγωιστικότερη στάση από τη συνειδητή πρόκληση βλάβης στην ΥΓΕΙΑ των ΑΛΛΩΝ που δεν θέλουν να την υποστούν, μόνο και μόνο επειδή εμάς "έτσι μας αρέσει";

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 14/10/2010 12:50:59

        Φίλε δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω...
        Έχω γράψει για το κάπνισμα τόσα πράγματα εδώ μέσα που πρέπει να είναι κάποιος μονομανής για να μην το καταλάβει.

        Δεν υπάρχει "συνειδητή" πρόκληση βλάβης στην υγεία των άλλων.Αυτό θα γινόταν αν όλοι οι καπνιστές πήγαιναν ΚΑΙ ΣΤΗΝΟΝΤΑΝ μέσα στα μούτρα των αντι και φούμαραν.

        Υπάρχει συνειδητή μείωση του επιπέδου διαβίωσης των πολιτών σε όλα τα επίπεδα με αποφάσεις των κυβερνήσεών μας.
        Υπάρχε συνειδητή μείωση εισοδήματος και επιπέδου γενικής υγείας όταν "ιδιωτικοποιείται" η περίθαλψη και η ασφάλεια σε βαθμό που γίνεται πλέον πολύ κοστοβόρα η προσωπική υγεία.
        Υπάρχει μεγάλη αύξηση μικρο-ασθενειών που προκαλούνται από την αύξηση του κόστους θέρμανσης-ψύξης των σπιτιών αλλα βλέπεις αυτά δεν καταγράφονται ως στατιστικές και όταν καταγράφονται δεν βλέπουν το φως των ειδήσεων.
        Υπάρχει μεγάλη αύξηση στα μεταλλαγμένα τρόφιμα που καταναλώνουμε και δύνανται να αλλοιώσουν την γενετική φόρμουλα του ανθρώπου με καρκινογενέσεις.
        Υπάρχει μεγάλη αύξηση στις καρκινογενέσεις και στις ευπάθειες που παρατηρούνται μέσω χρήσης χημικών και άλλων σκευασμάτων "καλλυντικών" που χρησιμοποιούνται με τις ευλογίες του συστήματος...μέχρι και αλλοίωση φύλλου (gender benders) έχουν αρχίσει και βγαίνουν στην επιφάνεια.
        Υπάρχει μεγάλη ΤΕΡΑΤΩΔΗΣ αλλοίωση κοινωνικής μηχανικής μέσω τηλερεάλιτυ που επηρεάζουν τον τρόπο που σκέπτεται, λειτουργεί και αποφασίζει ο άνθρωπος και το κοιωνικό σύνολο.
        Υπάρχει...
        Υπάρχει...

        Τα ξέρουμε όλα αυτά αλλά ξαφνικά αποφασίζουμε να τα βάλουμε με το κάπνισμα (που είναι μια βλαβερή πλήν όμως συνειδητή επιλογή) επειδή οι άκαπνοι έχουν δικαιώματα;;;;

        Ανεχόμαστε όλα τα προαναφερθέντα και εισπνέουμε καθημερινά άπειρες ποσότητες καυσαερίων και δηλητηρίων και έγινε το κάπνισμα ο αποδιοπομπαίος τράγος;;;


        Σε παρακαλώ πολύ.
        Είσαι άνθρωπος με ευφυία και ορθό λόγο.
        Πως γίνεται να λειτουργείς τόσο εμμονικά και να κατηγορείς με ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΠΡΟΘΕΣΗ συνανθρώπους σου καπνιστές όταν ως πολίτης είσαι τόσο επιβαρυμένος από ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ ΣΟΥ;;;

        Για το νταηλίκι του νεοέλληνα είναι δλδ η "ταμπακέρα";

        Καθόμαστε και συζητάμε για κοινωνική μηχανική και ασέβεια του εισοδήματος του πολίτη και ξαφνικά είναι ΤΟΟΟΣΟ σημαντικό το ότι ο Έλληνας είναι "μαγκάκος";;

        Έλεος δλδ...

  18. Σταύρος avatar
    Σταύρος 14/10/2010 12:20:26

    Θα βάλουν τα τασάκια πάλι οι καταστηματάρχες!

    Να σας βάλει το ΠΑΣΟΚ μια φαασολάδα, να του ..."αερίσετε τους αδένες?!

    Άντε ρε ξεφτύλες Έλληνες που κάνετε αντίσταση για ένα γα...νο τσιγάρο την στιγμή που θα έπρεπε να είσαστε στους δρόμους για τις απάτες και τα ψέματα των ΠΑΣΟΚων.
    Ας πάει η χώρα κατά διαόλου, το τσιγάρο μην σας κόψουν.
    Το πρωί στον καθρέφτη νιβόσαστε ή φτυνόσαστε?

    • Misha avatar
      Misha @ Σταύρος 14/10/2010 13:07:07

      Παιζουν με το μυαλό σου

      Σε έπρηξαν με την πανδημία και τον εμβολιασμό, σε παραμυθιάζουν με το τσιγάρο...

      Όλα στα πλαισια της ξένης κατοχής και της υποταγης στις βουλές της.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Misha 14/10/2010 17:01:31

        Misha για να πάω σε ένα καράβι για επισκευή περνάω και από αεροδρόμια και από πόλεις και από καφετέριες.
        Αυτό το φαινόμενο της "ελληνομαγκιάς" μόνο εδώ το συναντάω!
        Στην Αυστραλία εδώ και ένα χρόνο ισχύει το πρόστιμο των 3.000 Αυστραλέζικων Δολαρίων αν καπνίζεις μέασ στο αυτοκίνητο με το παιδί σου!
        Αν δεν έχεις μυαλό εσύ ο γονιός να προστατεύσεις το δικό σου το παιδί, ΠΙΠΤΕΙ ΡΑΒΔΟΠΡΟΣΤΙΜΟ!!!
        Εμβόλιο της συγκεκριμένης γρίπης δεν έκανα από προσωπική επιλογή και όσο μπόρεσα το επέβαλα και στον περίγυρό μου.
        Ξέχνα όμως για μια στιγμή ότι είσαι Έλληνας και πες μου τι θα έκαναν οι Ελληναράδες παντώς χρώματος αν ο Αχρηστόπουλος-Αβραμόπουλος δεν αγόραζε 14 εκατομμύρια εμβόλια!
        Ή που θα βρίζανε την ανάλγητη ΝΔ Κυβέρνηση ή που βρίζουνε τώρα την σπάταλη ΝΔ Κυβέρνηση!
        Έχει διαλύσει τα πάντα το ΠΑΣΟΚ και τα διαβάζω όποτε μπορώ εδώ μέσα και σαν λόγο αντίστασης, διαβάζω για "τασάκια στα τραπέζια"!
        Έλεγαν παλιά ότι η Επανάσταση θα ξεκινήση στην Ελλάδα ο΄ταν ένας διαιτητής θα σφυρίξει λάθος πέναλτυ.
        Μήπως σήμερα ξεκινήσει για ένα "τασάκι".
        Ξεφτύλα δεν είναι?!

        υ.γ.
        για να παραφράσω τον βάρδο της φυλής: βάζω το βίντεο, βάζετε τον πουρέ να κάνουμε όλοι μαζί αντίσταση?!!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 14/10/2010 19:47:25

        Σταύρο

        η διαφωνία εδώ μέσα ξεκίνησε πριν καιρό και εγώ σαν πολυγραφότατος στο θέμα εξήγησα γιατί πιστεύω ότι έχει να κάνει κυρίως με ΕΛΕΓΧΟ της προσωπικής μας ζωής και σε δεύτερο χρόνο με άλλα πράγματα.

        Μήνας δεν πέρασε και ο Λοβέρδος ανακοινώνει διάθεση για επέκταση του μέτρου απαγόρευσης στα αυτοκίνητα και/ή δίπλα σε παιδιά.
        Ακριβώς αυτά που έλεγα δλδ και μόλις ένα κλικ πριν την απαγόρευση καπνίσματος μέσα στο σπίτι.

        Όταν γίνει αυτό ελπίζω να κοιμάστε ήσυχοι που επιτέλους κερδίσατε τους κακούς καπνιστές αλλά το matrix θα έχει κάνει τη δουλειά του που δεν είναι άλλη από τον επιθετικό περιορισμό της προσωπικής ελευθερίας του ατόμου και του κατεξοχήν χώρου κυριαρχίας του (οικεία-οικογένεια).
        Τα επόμενα χτυπήματα στην πόρτα φυσικά δεν θα είναι για το κάπνισμα που διαβάλλει καπνιστές και μη αλλά ευθείες επιθέσεις σε θέματα προσωπικής ελευθερίας που θα μας θίγουν όλους.

        Κάτι που μπορεί να αγνοεί ο πολύς κόσμος είναι η μάχη που ξεκίνησε σε κοινότητες εκπαίδευσης κατ'οίκον ανά τον κόσμο (home schooling) ενάντια στην καινούρια συνθήκη του ΟΗΕ που με τα γνωστά ομορφόλογα αποκοιμίζει τους ανθρώπους για τα δικαιωμαΤΑ των παιδιών ενώ επιτίθεται στο ΦΥΣΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ (απαγορεύοντας το home schooling και άλλες πρακτικές ΕΚΤΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ και δηλώνει ευθέως ότι το παιδί ΔΕΝ ανήκει στο γονιό του).

        Πράγμα που σημαίνει καλέ μου φίλε Σταύρε ότι το επόμενο γουρουνο-εμβόλιο ΔΕΝ θα έχεις δικαίωμα να το αρνηθείς και το ακόμα χειρότερο δεν θα χεις ΛΟΓΟ απέναντι στο αν το παιδί σου θα το αρνηθεί ή όχι.

        Ο κλοιός κλείνει γύρω από τις ελάχιστες εναπομείνασες ελευθερίες του ανθρώπου και με εξοργίζει να βλέπω έξυπνους ανθρώπους στον αιώνα της Διασποράς της Πληροφορίας να υποστηρίζουν "κανόνες" που τους σπρώχνουν βαθύτερα στις αλυσίδες του.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Misha 14/10/2010 23:33:36

        Καλέ μου φίλε tsilivithras, με τιμά η απάντησή σου αλλά, μπορούμε να γεμίσουμε κατεβατά αλληλοσχολιασμών χωρίς να καταλήξουμε κάπου "δια της εις άτοπν απαγωγής"!
        Αν η απαγόρευση του τσιγάρου σε χώρους "υγειονομικού ενδιαφέροντος" είναι matrix, I rest my case!
        Είμαι ΚΑΙ εγώ καπνιστής αλλά, δεν έχω την απαίτηση να εισπνέουν τον καπνό μου. Πολλώ δε μάλλον τα παιδιά μου.
        Το γεγονός ότι η πτώση στον τζίρο στις κεφετέριες δεν έχει να κάνει με το τσιγάρο ή μόνο με το τσιγάρο δεν θέλουν να το δουν οι θεριακλήδες.
        Κάτι από οικονομικά μέτρα, κάτι από μοίωση μισθών και συντάξεων, κάτι από αυξήσεις στο ΦΠΑ και στις ΔΕΚΟ, δεν έχουν ακουστά?!
        Χαίρομαι τον πολιτικό σου λόγο αλλά, στον κοινωνικό-καπνιστικό χωλένεις λίγο!
        Να είσαι πάντα καλά!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 15/10/2010 11:30:44

        Σταύρο

        Η συζήτηση όσο κι αν επαναλαμβανόμαστε κάνει πάντα καλό, ειδικά όταν γίνεται σε επίπεδο κόσμιο.
        Κι ας ανεβαίνουν οι τόνοι καμμιά φορά...δεν πειράζει...δεν είμαστε παιδιά και δεν προσβάλουμε ο ένας τον άλλο.

        Ο λόγος για τον οποίο επιμένω είναι πολύ απλός.

        Πριν ένα μήνα με τον Αυριανιστή (κυρίως) ψιλοφαγωθήκαμε για το θέμα του αντικαπνιστικού νόμου.
        Τότε διαφωνούσαμε σε 2 πράγματα:
        και στο θέμα του "ελέγχου" και στο θέμα της ιδιοκτησίας/καταστηματαρχών

        Σήμερα, ένα μήνα σχεδόν μετά, ο φίλος Αυριανιστής παραδέχεται το θέμα ελέγχου (προς Θεού, όχι εξαιτίας μου αλλά επειδή προφανώς πείστηκε κι από άλλες ενδείξεις) και ΑΡΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ!!!

        Think about it...

        Οι 2 διαφωνίες έγιναν 1.

        Ίσως σε ένα μήνα να μην διαφωνούμε ούτε σε αυτό.

        Βλέπεις λοιπόν γιατί επιμένω.

        Υ.Γ.
        Θεωρώ ανόητο να πω ότι συμφωνώ επί της αρχής του να μην αναπνέουν με το ζόρι οι άλλοι τον καπνό μου...είναι δεδομένο.
        Γι αυτό τότε έκατσα και έγραψα σε ένα σχόλιο το πως πιστεύω εγώ ότι θα μπορούσε να γίνει το όλο θέμα χωρίς να δημιουργείται όλη αυτή η αδικία.

        Να σαι καλά.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Σταύρος 14/10/2010 15:13:18

      Μπορούμε ευτυχώς ακόμα να περπατάμε και ταυτόχρονα να τρώμε πασατέμπο. Αν κατάλαβες,κατάλαβες. Αν όχι...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Σταύρος 14/10/2010 15:44:37

      Πες τα ρε Σταύρο.

      Που εξάντλησαν όλοι την επαναστατικότητά τους στο κωλοτσίγαρο.

      Μας κόβουν μισθούς και συντάξεις μέχρι και 25%, αλλά μόνο για το τσιγάρο ξέρουμε να σηκώσουμε μπαϊράκι.

  19. tsilivithras avatar
    tsilivithras 14/10/2010 12:31:41

    Να πω κάτι σε όσους είναι αντικαπνιστές ή όψιμοι "προστάτες" του συστήματτος κοινωνικής ασφάλισης ή των δικαιωμάτων των μη καπνιστών.

    Το να χρησιμοποιείτε γραφικές περιγραφές για καρκίνους και αρρώστιες κτλ μόνο μειώνει τα επιχειρήματά σας.
    Το κάπνισμα είναι μια συνειδητή επιλογή και επιφέρει συνέπειες ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
    Μια οργανωμένη πολιτεία είναι υποχρεωμένη να παράγει κοινωνική πολιτική, να παρακολουθεί τις ανησυχίες των πολιτών, να νοιάζεται για την εκπαίδευσή τους και να νομοθετεί με γνώμονα το κοινό καλό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΙ δικαιώματα ή να συρρικνώνει εισοδήματα.

    Η πολιτεία η δικιά μας αδιαφορεί για οτιδήποτε μας αγγίζει και νομοθετεί με γνώμονα το συμφέρον το ΔΙΚΟ ΤΗΣ και από "τεμπελιά" νομοθετεί γενικευμένα χωρίς να ενδιαφέρεται για τις συνέπειες των πράξεών της.

    Δεν διορθώνεις μια αδικία με μια μεγαλύτερη αδικία.

    Σε όποιον αρέσει το αποστειρωμένο περιβάλον μπορεί να πάει μετανάστης όπου θέλει. Είναι εύκολο πλέον.

    Εδώ ζουν πραγματικοί άνθρωποι με χούγια και ατέλειες.

    Η κοινωνία πρέπει να διδάσκει και όχι να επιβάλει αδιάκριτα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tsilivithras 14/10/2010 12:35:09

      Το αυτεξούσιο και η "συνειδητή επιλογή ως δικαίωμα" μπορεί να ισχύει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ σε χώρους όπου δεν επηρεάζονται η ΖΩΗ και η ΥΓΕΙΑ και άλλων από την επιλογή αυτή, οι οποίοι δεν θα έκαναν την ίδια επιλογή.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 14/10/2010 12:53:27

        Μπορώ να κυκλοφορήσω με ποδήλατο χωρις να εισπνέω την κάπνα από την εξάτμιση σου;

      • Minnie avatar
        Minnie @ Αυριανιστής 14/10/2010 13:04:36

        Οταν οδηγω ειμαι εξαιρετικα προσεκτικη.
        Νιωθω ομως οτι επηρεάζονται η ΖΩΗ και η ΥΓΕΙΑ μου απο διαφορους ανεγκεφαλους που βασιζονται στην “συνειδητή επιλογή ως δικαίωμα” να οδηγουν ως δολοφονοι.
        Ποιος νομος θα με προστατεψει απο αυτους?

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 14/10/2010 13:14:07

        Για πολλοστή φορά...

        Το δικαίωμα του ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ-ΝΟΙΚΟΚΥΡΗ είναι απείρως σημαντικότερο από οποιουδήποτε άλλου όταν βρίσκεσαι στον χώρο που ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ...!!!

        Είνςι δικός του...κτήμα του...μαγαζί του...σπίτι του....!!!
        Δεν έχεις κανένα δικαίωμα πάρα μόνο να πας ή να μην πας.
        Ο νόμος ορίζει γενικές γραμμές και ελέγχει επί αυτών.

        Σκότωσες; Θα ρθουμε να σε αρπάξουμε.
        Πούλησες μπόμπα που έστειλε άτομα στο νοσοκομείο;;; Θα ρθουμε να σε μαζέψει το Υγειονομικό.
        Έχεις σπασμένες καρέκλες και ο κόσμος στραμπουλάει τον κώλο του;;; Θα ρθουμε να σε χώσουμε πρόστιμο.

        ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΣΗ.

        Είσαι ακριβός σε αυτά που πουλάς;;;
        ΣΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΣ....ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΛΛΟΥ!!!!!

        Είναι τρέντυ το μαγαζί σου αλλά δουλεύεις μόνο ρεζερβέ;;;
        Χ*στήκαμε θα πάμε ΑΛΛΟΥ!!!

        Έχεις κάνει το μαγαζί σου τεκέ;;;
        ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΛΛΟΥ!!!

        Πουλάς το μπιφτέκι πιο ακριβά κι από πρέζα;;;
        ΘΑ ΦΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!!!

        Man up and learn to take responsible decisions.

        Δεν είναι όλα ίδια ρε παιδιά.

        Σαν τα παιδάκια κάνετε και σαν τις γκόμενες στο sex and the city που θέλετε όλα να είναι κομένα και ραμένα στα μέτρα σας.

        Άλλο ο δημόσιος χώρος και άλλο ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ tsilivithras 14/10/2010 12:36:18

      και το δικαίωμά μου να μην υφίσταμαι τον καπνό σου όταν πάω να πιω ένα ποτό; Τί απέγινε; Χάθηκε στο νεοελληνικό "εγω"

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 12:43:39

        Η απάντηση που προφανώς θα πάρεις, σύμφωνα με την καπνιστική "λογική", θα είναι "αν δεν θες να υφίστασαι καπνό, να... μην πας να πιεις ποτό"! Αυτό εννοούν όταν λένε να διαχωριστούν, δήθεν, τα μαγαζιά σε "καπνιστών και μη" (λες και θα υπήρχε έστω κι ΕΝΑΣ καφετεριάς/εστιάτορας που να κάνει το μαγαζί του για μη καπνιστές)...

      • Misha avatar
        Misha @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 12:52:29

        Το κράτος είναι πρόστυχο και πονηρό και σε αυτη την περίπτωση.Αφού το κάπνισμα βλάπτει γιατί δεν απαγορεύεταιη πώληση προϊόντων καπνού;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 21:33:31

        Καλομελέτα κι έρχεται, Misha. Όταν το (κάθε) κράτος καταλάβει ότι οι δήμαρχοι-γιουσουφάκια των καφετεριάδων δεν εφαρμόζουν τους ελέγχους που πρέπει για να μη χάσουν τα μαύρα προεκλογικά λεφτά των πατρώνων τους, και ότι κατά συνέπεια οι δαπάνες υγείας είναι πολλαπλάσιες από τα όποια έσοδα του Φόρου Καπνού, να είσαι βέβαιος ότι θα το απαγορεύσει. Ήδη η βρυξελλιώτικη γραφειοκρατία άρχισε να το ζητάει. Και τότε βέβαια οι θεριακλήδες θα καταλάβουν πού θα μας έχει οδηγήσει όλους (κι εμάς τους περιστασιακούς) η ετσιθελική ακαμψία τους, αλλά θα είναι αργά. Πρέζα θα θεωρείται το τσιγάρο, όποιος λοιπόν θα έχει τα "αβγά" ας πάει να τη βρει παρανόμως.

  20. Greg avatar
    Greg 14/10/2010 12:37:39

    Είναι τρομερό το κόλλημα ορισμένων "αντικαπνιστών". Λες και τους υποχρεώνει κανείς να πάνε σε μπαρ με ντουμάνι για το εισπνέουν. Τότε και εμείς που έχουμε πρόβλημα με τα αυτιά μας και τη δυνατή μουσική, και αποφεύγουμε τέτοια μέρη, να απαιτήσουμε να απαγορευτεί παντού στην επικράτεια η δυνατή μουσική, που δημιουργεί προβλήματα στην ακοή.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Greg 14/10/2010 15:48:50

      Θα ήταν ευχής έργον. Η μουσική στα 500 ντεσιμπέλ δεν είναι μουσική, είναι τραυματισμός τής ακοής.

      Όσο για το "κόλλημα" των μη καπνιστών, δεν είναι κόλλημα. Είναι αναφαίρετο ανθρώπινο δικαίωμα να μπορώ να πάω όπου κι εσύ χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να βάλω στον οργανισμό μου το δηλητήριο που βάζεις εσύ στον δικό σου. Εγώ βαράω ηρωίνη, έχω δικαίωμα να σου κάνω έσένα ένεση άμα σε δω να κάθεσαι δίπλα μου;

      Όσο για τον διαχωρισμό σε μαγαζιά για καπνιστές - μη καπνιστές, μου θυμίζει το παγκάκια για άσπρους, παγκάκια για μαύρους. Απαρτχάιντ τής χειρίστης μορφής.

      • Damokles avatar
        Damokles @ Στέργιος 14/10/2010 15:55:21

        Στέργιε, ο διαχωρισμός των μαγαζιών σε καπνιστών-μη καπνιστών δε νομίζω πως συνιστά κανενός είδους απαρτχάιντ, απλά γιατί ο καθένας θα επιλέγει πότε, που και για πόσο θα μπει. Άρα ο καπνιστής μπορεί να μπει με την παρέα του σε ένα μαγαζί μη-καπνιστών (και να βγει έξω να καπνίσει) και ο μη-καπνιστής που το ανέχεται, να μπει σε ενα μαγαζί καπνιστών αλλά να μην στραβομουτσουνιάζει κάθε 2 λεπτά που θα του μυρίζει καπνός.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Στέργιος 14/10/2010 21:01:27

        Δαμοκλή, προφανώς και πρόκειται για διαχωρισμό τύπου απαρτχάιντ. Όπως στη Νότιο Αφρική οι μαύροι δεν μπορούσαν να μπουν σε ένα στοιχειωδώς αξιοπρεπή χώρο δημόσιας συνάθροισης, ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΧΩΡΟΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΕΥΚΟΥΣ, έτσι και οι μη καπνιστές δεν θα βρίσκουν τέτοιους χώρους γιατί πολύ απλά όλοι οι καφετεριάδες/εστιάτορες θα δηλώνουν τα μαγαζιά τους ως "καπνιστών". Μην κοροϊδευόμαστε τώρα...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Στέργιος 14/10/2010 21:25:03

        Χαχαχαχαχαχα...ότι ναναι.

        Όλα τα ακούσαμε τώρα μας παρομοιάζουν τους φουκαράδες τους άκαπνους με τους μαύρους στο καθεστώς του Apartheid!!!!

        Too bad αν οι μαγαζάτορες δεν σας θεωρούν καλούς πελάτες Αυριανιστή και Στέργιο.

        Και για να χρησιμοποίησω επιχείρημα ανάλογο με αυτά που λέτε να πω αυτό:

        Η Ελλάδα και οι Έλληνες είναι οι "καπνιστές" της ΕΕ.
        Είμαστε τα μαύρα πρόβατα που οι ντόπιοι εθελόδουλοι μας κουβάλησαν τον Ευρωπαικό Νόμο για να μας εξημερώσει μιας και οι ίδιοι δεν μπορούν καθότι μας εξαγρίωσαν τόσα χρόνια με τους "νόμους" τους.
        Ο Ευρωπαικός Νόμος δεν ξέρει, δεν αναγνωρίζει και δεν σέβεται τοπικά ήθη, έθιμα και χαρακτήρα και ΕΞΙΣΩΝΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟΥΣ με "νόμους" γενικευμένους.
        Ούτε ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ σέβεται καθώς ενδιαφέρεται μόνο για τα προσωπικά του συμφέροντα και ΟΧΙ για την δίκαιη ισορροπία ανάμεσα στους πολίτες.

        Είναι ακριβώς μια μικρογραφία του τι περνάμε σαν χώρα.
        Και μη τυχόν μου πει κανείς ότι λαικίζω γιατί άλλος το ξεκίνησε κι έχω κουφαθεί με τους μαύρους, τους λεχρίτες πρεζέμπορες και τα "καπετανάτα" με τα οποία συγκρίνεται το αίσθημα δικαίου πολιτών και επαγγελματιών.

        Υ.Γ. Δλδ φαντάσου τι θα γίνει εδώ μέσα αν αρχίσουμε και μιλάμε για την "δικτατορία" της δυτικής ιατρικής ή όταν έρθει η ώρα να ενώσουμε τις τελείες μεταξύ όλων των απαγορεύσεων που έχουν διαχυθεί ανά τον κόσμο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Στέργιος 14/10/2010 21:28:43

        Τσιλιβήθρα, να με συγχωρεί η χάρις σου φίλε μου, αλλά "τοπικά ήθη και έθιμα" που βλάπτουν την ΥΓΕΙΑ άλλων ανθρώπων, ανήμπορων να αντιδράσουν, δεν θα σεβαστώ ούτε εγώ. Όχι μόνο οι "ευρωπαϊκοί νόμοι".

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Στέργιος 14/10/2010 21:48:35

        Αυριανιστή

        Μπράβο.

        Την επόμενη φορά φίλε που θα ρθουν οι Μέρκελ και οι άλλοι οι άχρωμοι και άοσμοι ΔΝΤδες θα κόψουμε την νυχτερινή ζωή επειδή έρευνες αποδεικνύουν την μείωση της εργατικότητας της μανιφακτούρας.

        Επίσης θα καταργηθεί πάσης φύσης εντερο-τζιερο-κοψίδι (σπληνάντερα, κοκορέτσια) καθότι η e-card θα τα βγάζει καρδιο-επιθετικά σε κλάσματα δευτερολέπτου καθώς και τα σπιτικά αποστάγματα σταφύλης τα οποία είναι εκτός νόμου έτσι κι αλλιώς.

        Μετά θα πάρουν θάρρος και οι απανταχού δηθενο-animal rights movement και θα μας καταργήσουν και τα αρνιά που σφάζουμε το Πάσχα καθότι είναι βάρβαρη πρακτική που δεν σέβεται τα δικαιώματα των ζώων.

        And so the story goes...

        Όταν η Μέρκελ ανησυχεί για το πως θα πει στους γερμανούς για νέα δάνεια κτλ να είσαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό όλα αυτά που σου λέω θα σου φαίνονται ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗ!!!

  21. Minnie avatar
    Minnie 14/10/2010 12:56:21

    Οσο ισχυει αυτος ο νομος, εγω θα πηγαινω μονο σε μερη με τραπεζακια εξω.

    Αληθεια, δεν βλεπω να ασχολειται κανεις με την "παραταση" που πηραν οι μεγαλες πιστες μςχρι τον Απριλιο... μεχρι δηλαδη να ανοιξουν παλι τα θερινα τους... εν ολιγοις, παραταση ενος ετους... κι'εχει ο Θεος μετα.
    Το καφενεδακι ομως με τα πεντε τραπεζακια οφειλει να συμμορφωθει.
    Η υποκρισια περισσευει στην εφαρμογη των νομων.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Minnie 14/10/2010 13:03:31

      Γιατί είναι ηλίου φαεινότερο το τι γίνεται αγαπητή Minnie.

      Ένα χρόνο παράταση τα μεγάλα μαγαζιά για να αποροοφήσει όλη την χασούρα η πλέμπα και όποιες ανακατατάξεις να μην αγγίξουν τις πίστες.

      Και αν είμαστε τυχεροί και εκπέσει το μέτρο τότε ούτε γάτα ούτε ζημιά για τους μεγάλους.

      Ο καφετζής μου όμως που ζει 4 παιδιά ΄με 5 τετραγωνικά μαγαζί και ολοήμρο περπάτημα έχασε το 10ευρω που του άφηναν κάθε πρωί τα οι πωλήτριες από δίπλα που κάπνιζαν στο μαγαζάκι του με τον καφέ πριν πιάσουν δουλειά.

      Και τα καφέ/μπαρ/εστιατόρια που αφομοιώνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ άνεργο πληθυσμό δίνοντας ανάσες εισοδηματικές σε περιόδους σαν αυτή που ζούμε πνίγονται ήδη και διώχνουν κόσμο ο οποίος θα βρεθεί να ζητάει δουλειά μαχόμενος με άνεργους με τους οποίους ίσως να μην ανήκει καν στην ίδια έργασιακή κλίμακα.

      Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους υποστηρικτές του μέτρου.

      Πως είναι δυνατόν να πιστεύουν νοήμονες άνθρωποι ότι μια εχθρική κυβέρνηση μπορεί να παράξει έστω και ένα σωστό πράγμα για τον πολίτη δεν μπορώ να το καταλάβω!!

      • Minnie avatar
        Minnie @ tsilivithras 14/10/2010 13:14:43

        Ακριβως, φιλε μου.

        Εγω ειμαι προθυμη να ταλαιπωρηθω λιγο για να ειμαι συννομη.

        Αλλα το αληταριο των ανθρωπων της νυχτας εξαιρειται απο οποιαδηποτε ταλαιπωρια και δεν εννοω μονο το καπνισμα, ειναι και τα φορολογικα τους, οι υπολοιπες ομιχλωδεις δραστηριοτητες, οι διασυνδεσεις με την εκαστοτε εξουσια, με καταλαβαινεις νομιζω.

        Λοιπον, δεν μας παρατανε λεω γω!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tsilivithras 14/10/2010 14:25:09

        ΟΚ, τότε και η περυσινή κυβέρνηση, που είχε παράξει τον προηγούμενο νόμο -που απλώς η καπνιστική χουντάρα ποτέ δεν εφάρμοσε-, "εχθρική" ήταν (σύμφωνα πάντοτε με τη λογική σου). Ή μήπως όχι;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 14/10/2010 14:30:57

        Φίλε μου δεν υπερασπίστηκα εγώ την μπλε κυβέρνηση εις βάρος της πράσινης.
        Για μένα από τον ίδιο λάκο βγήκαν (άσχετα αν οι πράσινοι εξελίχθηκαν περισσότερο).

        Νόμιζα ότι είναι εμφανές ότι είμαι ενάντια στις μεθοδεύσεις των κυβερνήσεων ανεξαρτήτως παράταξης.

        Αλλά αν με βάλεις να διαλέξω φυσικά προτιμώ εκείνο που επιτρέπει την επιλογή...που αφήνει ένα περιθώριο στον πολίτη και στον καταστηματάρχη να επιλέξει smoke or no-smoke.

  22. tsilivithras avatar
    tsilivithras 14/10/2010 12:57:13

    @ ΑΛΩΒΗΤΟΣ και Αυριανιστής

    Υπενθυμίζω ένα σχόλιο που είχα κάνει πριν καιρό που το συζητούσαμε εδώ μέσα.


    http://www.antinews.gr/?p=59967&cpage=1#comment-513490

    Αν δεν σας καλύπτει αυτό μπορούμε να συνεχίσουμε την επιχειρηματολογία εις άπειρον και πάλι τα ego μας θα μαλώνουν προς τέρψιν του matrix.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ tsilivithras 14/10/2010 13:15:11

      @tsilivithra: Σωστά. Νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα σήμερα :)
      Και αφού ξανα-αναφέρεις το matrix προτείνω να πάρουμε ολοι το blue pill και να επιστρέψουμε στην εργασία μας μετά από τον ωραιο διάλογο!

      ΥΓ προς αυτους που δεν εχουν δει το matrix: Το "blue pill" δεν ειναι αυτο που σας ερχεται στο μυαλό...!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 13:24:30

        Either pill is an illousion.

        The trick is to take your mind off the goal which is to not loose your humanity and your ability to fight back.

  23. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 13:06:06

    @ Αυριανιστη,
    βρε πουλακι μου,σεβομαι τον διπλανο μου,που δεν καπνιζει,και τοτε δεν του επιβαλω,το ντουμανι μου.
    Οταν σε ενα μαγαζι ολοι καπνιζουν,γιατι πρεπει να πειθαρχησω σε εναν ηλιθιο νομο,απαγορευουμε και διατασσομεν.
    Αποφασισαν αυτοι για μενα.Καπνιζω 40 χρονια ζωη ναχω,και ειναι δικια μου επιλογη.
    μην μπλεκεις την ανυπακοη στους νομους γενικως,ολα τα πραγματα ειναι κατα περιπτωση.
    Και λοιπον αν δεν πειθαρχησω, στις εντολες των μανιακων που με διοικουν καθε φορα,τι θα γινει? θα μας χαρακτηρισουν ολους αναρχικους.,τρομοκρατες καπνιστες.
    Η σταση σου με τον δογματισμο που εχεις,και ειδικα σε θεματα πειθαρχιας,με προβληματιζει.
    Δεν εμαθα να υπακουω,τωρα στα γεραματα δεν προκειται να μου το μαθει κανενας.Μονο στην συνειδηση μου υπακουω,σεβομαι την αποψη των συμπολιτων μου,γινονται σεβαστες οι συλλογικες αποφασεις και ας διαφωνω,αλλα τα παλαβα τα αμερικανικα,και λογω ηλικιας ειναι δυσκολο να με πεισουν να τα αποδεχτω.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ kiki 14/10/2010 14:38:40

      Αν θεωρείς "δογματική πειθαρχία" το να επιμένει κάποιος σε νόμους και κανόνες που διασφαλίζουν θέματα ζωής και υγείας εκείνων που ακολουθούν διαφορετική επιλογή (π.χ. οι μη καπνιστές ή οι συνετοί οδηγοί και οι πεζοί), τότε I rest my case. Φουμάρετε παντού ελεύθερα, ακόμα και δίπλα από θαλάμους νεογνών όπως είδα με τα μάτια μου πέρυσι, ή πάρτε τα "φτιαγμένα" μεταλλικά αλόγατά σας και βγείτε στους δρόμους να σκοτώσετε και να σκοτωθείτε...

  24. vassilis avatar
    vassilis 14/10/2010 13:06:32

    Θα κανουν επανασταση οι εστιατορες για τον καπνο αλλα για το σαπιο φαι.. ουτε μιλια!

  25. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 13:13:03

    @ Σταυρο,
    φτυνομαστε.

    • Minnie avatar
      Minnie @ kiki 14/10/2010 13:26:21

      Βαστα γερα kiki.
      Οταν η κατασταση φτασει στο αμην, μας βλεπω να κατηφοριζουμε κι'αμεις προς τα πατρια εδαφη.
      Θα μαζευουμε ελιες παρεα, θα εχουμε την Ελληνικη σημαια μονιμως ανηρτημενη και θα απαιτειται βιζα για οσους θελουν να επισκεφτουν την Ελευθερη Μανη.
      Αει σιχτιρι πια!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 14/10/2010 13:38:11

        Τρελομανιάτες εγώ ο ημιΠόντιος ψάχνομαι τρελά για ορεινή διαβίωση σε περιβάλλον προστατευμένο από "προστάτες".
        Για δώστε τα φώτα σας για καμμιά περιοχή άξια λόγου.
        Ψαχνόμουνα για όρος Ακαρνανικό εκεί πίσω από την Τριχωνίδα και δέχομαι προτάσεις για ορεινό περιβάλλον.

        Εγώ οικογένεια σε αστικό κέντρο δεν κάνω.
        θέλω να φουμάρω το τσιγαράκι μου στην άπλα του βουνού.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Minnie 14/10/2010 13:49:10

        Τσιλιβήθρα, έλα στο Πήλιο. Έχει μεζέδες αντάξιους του αναστήματός σου.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 14/10/2010 13:50:49

        Μη σκας, κι'εγω κατω απ'το αυλακι ειμαι αλλα οχι Μανιατισσα. Εγινα Μανιατισσα λογω συζυγου.
        Αν αντεχεις ξεραιλα ακτος απο ελιες και φραγκοσυκιες, πετρα οσο πιανει εο ματι σου, ανατολη με μια ωρα καθυστερηση μεχρι να σκασει μυτη ο ηλιος πισω απο τον Ταυγετο, παρε την κατηφορα κι'ελα.
        On the plus side, ωραιοι ανθρωποι, ησυχια, ηρεμια, φοβερες παραλιες το καλοκαιρι.
        Δεν ξερω που ειναι η kiki, εμεις ειμαστε μια ανασα απο τον Πυργο Δυρου.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 14/10/2010 13:53:13

        @δρομος

        Επανειλημμενα εχω κανει διακοπες στον Καλαμο, κατω απο την Αργαλαστη.
        Οι μεζεδες δεν παιζονται και οι παραλιες ονειρεμενες.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Minnie 14/10/2010 13:55:24

        Μινι μια που είσαι κοντά...
        Στον Κότρωνα υπάρχει ακόμα η προειδοποίηση στην είσοδο του χωριού που απειλεί τους κομμουνιστές να μπουν στο χωριό?

      • Misha avatar
        Misha @ Minnie 14/10/2010 13:56:51

        Μίννυ

        Στα αποσκιερά, στην Οχιά και να χεις γείτονα σου που τον λένε Δρακούλη νοιώθεις σαν πρωταγωνιστής στο Κοράκι του Πόε.

        Μοιρολογάνε στις κηδείες ή γινανε όλες μινοφορουσες Σεχραζάτ;

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 14/10/2010 14:01:34

        Κι'εσυ εξ αγχιστειας Μανιατης, Misha? =]

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 14/10/2010 14:02:10

        δρόμε

        Πήλιο είναι ωραία ρε φίλε αλλά ακριβά.
        Εγώ ψάχνομαι για relocation όχι απλά για τσίπουρα.

        Minnie

        Το ξέρω το σκηνικό με την πέτρα και την ξεραίλα και δεν είμαι πολύ φίλος. Η εικόνα είναι μαγική δεν λέω, αλλά εγώ θέλω βουνό και δάσος και να ακούω το kami του βουνού να χαιδεύει τα αυτιά μου.
        Θέλω όμως να κατέβω Πελλοπόνησο πολύ.
        Δεν έχω πάει ποτέ και έχω υπόψιν μου φοβερά μέρη και επιβλητικά τοπία.

      • Misha avatar
        Misha @ Minnie 14/10/2010 14:04:19

        Πειρατικές αναμνήσεις από το Μικρό Αλγέρι, το Βοίτυλο, Μίννυ.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 14/10/2010 14:06:31

        @tiramola

        Δεν νομιζω, τουλαχιστον δεν προσεξα κατι οταν πηγαμε για μπανιο αυτον τον Αυγουστο.
        Δωσε μου ομως λιγa λεπτα να κανω ενα-δυο τηλεφωνα και ειμαι σιγουρη οτι θα ξανα-αναρτηθει σε χρονο dt.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 14/10/2010 14:11:27

        @tsilivithra

        Η Πελοποννησος εχει κατι για ολα τα γουστα.
        Με εξαιρεση τα βορεια παραλια που εχουν καταστραφει λογω (εσωτερικου) τουρισμου, η υπολοιπη ειναι worth exploring.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Minnie 14/10/2010 14:14:49

        Ειδοποίησέ τους επειγόντως να την ξαναρτήσουν αν την έχουν κατεβάσει γιατί θα τσεκάρω όταν επισκεφτώ για πολοστή φορά τα φιλαράκια μου στη Χαριά.
        Όλα κι όλα...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Minnie 14/10/2010 14:18:46

        Τσιλιβίθρα, στο Σιδηρόνερο Δράμας, όπου μπορείς να καλλιεργήσεις τρούφα και να βγάλεις και φράγκα, αλλά να ζήσεις και όσο γίνεται μακρια απ'το tiramolιστάν.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 14/10/2010 14:24:36

        (Α)θανάση

        business-wise είμαι "αλλού".
        Την τρούφα την αφήνω σε φίλους που "το χουν" το θέμα.
        Αλλά το σημειώνω το Σιδηρόνερο.

      • Misha avatar
        Misha @ Minnie 14/10/2010 14:39:48

        Τιραμόλα, υπήρχε στην είσοδο της Βάθειας μια επιγραφή «Κουμμουνιστή ΣΤΟΠ».

      • tiramola avatar
        tiramola @ Minnie 14/10/2010 15:13:55

        Μίσα, υπήρχε και στον Κότρωνα, το έχω δει με τα μάτια μου.
        Το τι όργια, βιασμούς και σφαγές ολόκληρων οικογενειών έχουν κάνει οι φασίστες στην περιοχή μόνο σε ταινία τρόμου βλέπεις.

      • Misha avatar
        Misha @ Minnie 14/10/2010 15:20:44

        Δεν τα έκαναν οι δεξιοί μόνο τα εγκληματα στην περιοχή.
        Εκεί έδρασε ο διαβόητος Παυλάκος ,(γράφει γι αυτόν κι ο Βαλτινός στο «Ορθοκωστά») του οποίου όμως είχαν σκοτώσει την οικογένεια οι ΕΛΑΣίτες.
        Χαθήκανε πολλά καλά παλληκάρια κι από τις δυο μπάντες, τζαμπα και βερεσε για τα χατίρια των εγγλέζων.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Minnie 14/10/2010 15:51:31

        Τι Μάνη και Πήλιο και Ακαρνανικό λέτε ωρέ καπνιστές; Με τα πισσοπνεύμονά σας δεν μπορείτε να περπατήσετε ούτε ως την πλατεία τού χωριού, μου κάθεστε κι ονειρεύεστε ραχούλες και ρουμάνια.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 14/10/2010 16:24:03

        Ωρε Στεργιε, αντικαπνιστη,

        στα 53 μου, με σταθερο βαρος 54 κιλα εδω και δεκαετιες, τα βγαζω περα με μια ωρα αερομπικ το πρωι τεσσερις φορες την εβδομαδα... σε αντιθεση με καποιες φιλεναδες μου, φανατικες αντικαπνιστριες, που την αραζουν ολη μερα στον καναπε μασουλωντας αηδιες και ξεχειλωντας απο ολες τις ραφες.

        Αυτα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 14/10/2010 19:55:01

        Minnie

        Αποδεδειγμένα 6-7 κιλά παραπάνω σε έναν άνθρωπο κάνουν περισσότερη ζημιά από ότι αν καπνίζει 10 τσιγάρα την ημέρα.

        Εδώ και καιρό το χω μειώσει αρκετά.
        Στα πολύ καλά μου τη βγάζω με 5 τσιγάρα τη μέρα.
        Στα μέτρια μου είμαι στα 10-15.
        Στα άσχημα με παρασέρνει ο Θράκας όταν πάμε για τσίπουρα γιατί είναι δύσκολο να τον παρακολουθήσεις άκαπνος...είναι χείμαρρος ο Θράκας.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 14/10/2010 19:59:57

        Εγω το γυρισα σε στριφτο και καπνιζω πολυ λιγοτερο και πιο οικονομικα.

        Ουπς, πρεπει να την κανω, αρχιζει το σωου στο Μουγκα!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 14/10/2010 21:05:21

        Minnie

        έχει πάνω από 12 χρόνια που καπνίζω καπνό και δεν έχω ξαναβάλει στο στόμα μου κανονικό τσιγάρο.
        Η μέρα ξεκινάει με ένα στριφτό και ένα διπλό ελληνικό καφεδάκι.

        Και τώρα μετά την σούπα, ένα στριφτό και χαζεύουμε τους 300!

  26. Greg avatar
    Greg 14/10/2010 13:15:31

    Πήγα χθες σ΄ ένα μαγαζί 200 τ.μ., με φαρδύ πεζοδρόμιο και τραπεζάκια έξω. Η γνωστή εικόνα: άδειο το μαγαζί μέσα, γεμάτο έξω. Μόλις μπει χειμώνας η εικόνα αυτή θα αλλάξει με δύο προοπτικές :

    α) Ο νόμος θα παραβιαστεί
    β) το μαγαζί θα κλείσει

    Ο εγωισμός σε βαθμό παράνοιας του "αντικαπνιστή" αποδεικνύεται από την απαίτησή του να κλείσει το μαγαζί αρκεί να μην καπνίζουν μέσα. Ας κλείσουν όλα, αδιάφορο.

    Στα σταρμπακς δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και προ αντικαπνιστικού νόμου. Αν θες να καπνίσεις δεν πας, αν δεν θες να βρωμίσουν τα ρούχα σου πας. Αδυνατώ να παρακολουθήσω τη συλλογιστική που δεν αποδέχεται την ύπαρξη μαγαζιών για καπνιστές. Σαν ο κλειστοφοβικός να ζητά την κατάργηση των ασανσέρ αντι να πηγαίνει με τις σκάλες.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Greg 14/10/2010 13:18:36

      @greg:

      Ξέχασες το
      γ) Συμμορφώνονται κάποιοι και μπαινουν μέσα

      Ο "εγωισμός σε βαθμό παράνοιας " που αναφέρεις, μάλλον χτύπησε εσένα και δεν είδες την τρίτη εκδοχή

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 13:27:37

        Όχι δεν θα συμμορφωθώ.
        Είμαι καπνιστής και αυτά που μου προσφέρει το μαγαζί συνοδεύονται από τσιγαράκι.
        Δεν θα κόψω την συνήθειά μου από νταηλίκι.
        Είμαι διατεθειμένος να κάνω πίσω ΑΝ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ.

        Εφόσον μου τη στερούν τους βλέπω κι εγώ εχθρικά.

        Ο Greg τα λέει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως θα γίνουν.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 14:28:52

        Υπάρχει και ακόμα πιο ανώδυνη εκδοχή, αλώβητε, αλλά επιμένουν να μην τη βλέπουν:

        γ) Συμμορφώνονται οι καπνιστές, μπαίνουν μέσα, βγαίνουν για 7 λεπτά για να καπνίσουν και ξαναμπαίνουν.

        Τόσο δύσκολο είναι;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/10/2010 16:42:11

        Τι λέτε ρε παιδιά, πάτε καλά; Έχω πολλά χρόνια που έχω κόψει το τσιγάρο και ξέρω και τις δύο νοοτροπίες, και του καπνιστή και του αντικαπνιστή. Μπορώ να διαβεβαιώσω όλους τους εξυπνάκηδες που δεν έχουν πιάσει τσιγάρο στο στόμα τους ότι το να μην σε αφήνουν να καπνίσεις είναι ΣΚΕΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ. Δεν ζεις, δεν υπάρχεις, δεν χαίρεσαι τίποτα.

        Και εντάξει να είναι κάπου όπου υπάρχει λόγος. Σε έναν χώρο εργασίας, σε ένα νοσοκομείο, σχολείο, κλπ. Στα μπαράκια; Στα εστιατόρια; Εκεί ο κόσμος πάει για να χαλαρώσει. Για να δει την παρέα του. Για να δει τη γυναίκα του, τους φίλους του. Για να περάσει ωραία. Για να του φύγει το στρες της ημέρας. Αν τώρα του πεις "βγες έξω για να καπνίσεις" τι θα του δώσεις από τη βασική παροχή υπηρεσίας που παρέχουν οι χώροι αναψυχής; Ούτε τη χαλάρωση, ούτε την απόλαυση της παρέας, ούτε το αποστρεσάρισμα, ούτε τίποτα. Τζάμπα βγήκε, τζάμπα πήγε στο μαγαζί, τζάμπα ακούμπησε τα λεφτά του στο φαγητό ή στον καφέ ή στο ποτό του.

        Μαρτύριο σκέτο του κάνουν τη "διασκέδασή του".

        Όσοι δεν έχετε μπει στη σκλαβιά του τσιγάρου (γιατί περί αυτού πρόκειται) απλώς ΔΕΝ γνωρίζετε περί τίνος πρόκειται.

        Πώς είναι να πεινάς, να πεινάς, να πεινάς και να μην σε αφήνουν να φας; Δέκα φορές χειρότερο. Πενήντα φορές χειρότερο. Δεν φαντάζεστε.

        Πρόκειται δυστυχώς για τεράστια εξάρτηση.

        Όμως ο άνθρωπος πρέπει να έχει την ελευθερία της επιλογής. ΔΕΝ μπορείς να επιβάλεις σε κανέναν να το κόψει.

        Πρέπει να δοθεί και σε αυτούς τους ανθρώπους η δυνατότητα να υλοποιήσουν τον τρόπο ζωής που θέλουν.

        Αυτός ο στείρος αντικαπνιστικός ηθικισμός θα κάνει πολύ περισσότερο κακό παρά καλό.

        Ο προηγουμενος νόμος ήταν πολύ πιο ισορροπημένος και περιόριζε σοφά το κάπνισμα.

        Τώρα αυτοί εδώ θέλουν να προσποιηθούν ότι νοιάζονται περισσότερο για την υγεία του πολίτη. Επικοινωνιακή διαχείριση και εδώ, όπως και σε όλα.

        Και τελικά αυτό που θα καταφέρουν θα είναι να αναγκάσουν την απαγόρευση να καταστρατηγείται παντού.

        ΔΕΝ περνούν αστυνομικά μέτρα σε αυτό το θέμα. Να το πάρετε απόφαση και όσοι δεν ξέρετε τι σημαίνει τσιγάρο.

        Όσοι το κόψουν (όπως εγώ, που δοξα τω Θεώ τα κατάφερα) πρέπει να το κόψουν ελεύθερα. Αλλιώς δεν γίνεται. Και όσοι δεν ξεκινήσουν, επίσης πρέπει να μην ξεκινήσουν ελεύθερα.

  27. enianos avatar
    enianos 14/10/2010 13:18:24

    Ξεκολλάτε επιτέλους! Ο νόμος δεν έγινε για να προστατευθεί η υγεία σας, έγινε για τις μεγαλοαλυσίδες και τα μεγάλα μαγαζιά, που είδαν τον τζίρο τους να μειώνεται, επειδή οι πελάτες τους αποφάσισαν να μην ανεχτούν άλλο την κοροϊδία και στράφηκαν σε μικρά ,ποιοτικά και φτηνά μαγαζιά ! Έτσι έκαναν τον αντικαπνιστικό νόμο, λάστιχο , όπως και τόσους άλλους ,τους μικρούς που δεν έχουν άκρες θα τους ταράζουν στο πρόστιμο, ενώ τους μεγάλους θα κάνουν πως δεν βλέπουν . Τα γνωστά……….

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ enianos 14/10/2010 14:31:17

      Άσε καλύτερα, μην το ξαναπείς αυτό, γιατί τα "μικρά, ποιοτικά μαγαζιά" είναι συνήθως ακριβότερα από αυτές τις αλυσίδες. Απλώς δεν πηγαίνουμε στις αλυσίδες γιατί τις θεωρούμε ξενερουά. Οι "μικροί, ποιοτικοί" όμως το εκμεταλλεύονται αυτό, είτε με υψηλές τιμές, είτε με μαγαζιά-ντουμάνια, είτε και με τα δύο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ enianos 14/10/2010 16:44:14

      Δεν έχεις άδικο... Να μη σου πω ότι μπορεί να το επέβαλαν τα Starbucks για να εξολοθρεύσουν τον ανταγωνισμό...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 14/10/2010 20:58:33

        Εντάξει τώρα, μην τρελαθούμε τελείως με τις συνωμοσιολογικές εικασίες... λες και λείπει η πελατεία από τα Starbucks ώστε να φτάσουν στο σημείο να βυσσοδομήσουν για να κλείσουν τα άλλα, ανταγωνιστικά καφέ!

  28. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 13:24:14

    Σημερα κανανε χρηση χημικων εναντιον των συμβασιουχων στην Ακροπολη Χρονια φωναζουμε για τα χημικα που ριχνουν οτι και λιγμενα ειναι,και ακρως δηληηριωδη,και προκαλουν καρκινους και σε αυτους που τα εκτοξευουν.
    Εχετε φαει χημικο ,να σας πρηστει η γλωσσα ,να μην μπορειτε να παρετε ανασα,να μην βλεπετε,που πατε και να σας κυνηγουν οι κακοπληρωμενοι αστυνομικοι,και με το ζορι να τρεχεις,χωρις να μπορεις να αναπνευσεις.Βεβαια αν δεν καπνιζεις,πιθανον ολα αυτα να ειναι πιο ευκολα.
    Αλλα εκει κανεις δεν εχει πατησει δυναμικα τις φωνες.Ολοι οι γιαπηδες με το τσιγαρο τα βαλανε.

    • Aravas avatar
      Aravas @ kiki 14/10/2010 19:42:29

      χαχαχα σωστή

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ kiki 15/10/2010 03:43:22

      Βέβαια. Αν φας τα χημικά των ΜΑΤ στη μούρη, τι καλύτερο από το να ανάψεις ένα τσιγαράκι μετά; Μη χειρότερα...

  29. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 13:32:04

    @ Μιννιε,
    στο δικο μου το σπιτι η σημαια ειναι μονιμως στο κονταρι στην εξωπορτα.
    Οντως στην ελευθερη Μανη.
    Να πουμε μονο του Σαμαρα οταν ερθει στην εξουσια,να μας βαλει στον δημο Μανης και την κατεχομενη απο τους Καλαματιανους.

  30. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 13:32:06

    @ Μιννιε,
    στο δικο μου το σπιτι η σημαια ειναι μονιμως στο κονταρι στην εξωπορτα.
    Οντως στην ελευθερη Μανη.
    Να πουμε μονο του Σαμαρα οταν ερθει στην εξουσια,να μας βαλει στον δημο Μανης και την κατεχομενη απο τους Καλαματιανους.

    • Minnie avatar
      Minnie @ kiki 14/10/2010 13:36:32

      Χεχεχεχεχε...

      Δε βαριεσαι, αστους να χαιρονται το πρασινο κομματι τους.
      Η γνησια Μανη ειναι η ξερη και αγονη, εκει που η επιβιωση ειναι καθημερινη προκληση.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Minnie 14/10/2010 14:15:03

        κι εμένα μου αρέσει αυτό, εξ αντιδιαστολής με τα δικά μας

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ kiki 14/10/2010 16:48:51

      ελπιζω να ειναι η σωστη με το "νικη ή θανατος"

  31. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 14/10/2010 13:33:52

    Οι εστιάτορες καλά θα κάνουν να μη φωνάζουν! Κι εγώ καπνιστής είμαι, αλλά προτιμώ όταν βρίσκομε σε εστιατόριο ο αέρας να είναι καθαρός! Στα καφέ και τα μπαρ.....αυτό είναι άλλο, ο καφές είναι η ευκαιρία να συναντήσεις τους φίλους, να διατηρήσεις την κοινωνικότητά σου.

    Ο νόμος φτιάχτηκε κατά απαίτηση των ασδαλιστικών ταμείων, όχι κακό εν τέλει, αλλά το ξεχείλωμά του κατά τη γνώμη μου εξυπηρετεί τις προθέσεις για πολυδιάσπαση της κοινωνίας, διαίρει και βασίλευε....

  32. eleos avatar
    eleos 14/10/2010 13:47:04

    Όπως είπα και πρίν πρέπει να αντιμετωπίσουν οι καπνιστές την εξάρτηση και τον εθισμό τους.
    Δεν τους ενοχλεί αν το πρεζόνι κάνει την δόση του την ώρα που τρώει δίπλα του;
    Το πρόβλημα είναι η στέρηση.
    Γιατί δεν το παραδέχεται κανείς σας; Δεν είναι ντροπή αν κάποιος χρειάζεται βοήθεια .
    Μην αναφέρεται φιλολογικά επιχειρήματα για την ορθότητα του μέτρου, για ελευθερίες , για τσαμπουκάδες για το αναίσχυντο κράτος.
    ΖΗΤΕΙΣΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ -ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΙΛΚΡΙΝΕΙΣ

  33. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 15:00:58

    @ Τσιλιβιθρα και λοιποι,
    Ειμαστε απο την μερια της Ευρωπαικης Μανης,κοινως απο την προσηλιακη .Εμεις εδω εχουμε πρασινο,και πολλα νερα.Αν θελεις βουνο,πιο ομορφο βουνο απο τον Ταυγετο δεν υπαρχει.
    Οταν αποφασισαμε να αφησουμε το κλεινον αστυ,ηταν γιατι οταν πρωτοειδα τον Ταυγετο τον ερωτευτηκα,λεβεντικο βουνο.
    Στη Βαθεια ,γραφει στην ανηφορα στον τειχο,ΣΤΟΠ Κομμουνιστη μην προχωρας αλλο.Οταν το ειδα το 78 με πιασανε τα γελια,γιατι δρομος δεν υπηρχε,και αν δεν ειχαμε τζιπ,δεν θα μπορουσαμε να φτασουμε,και οι κατοικοι ηταν επτα,δυο υπεργηροι,και πεντε μισοσαλεμενες γριες. Μονοι και ερημοι αλλα εθνικοφρωνες.
    Το δασος της Βασιλικης Τσιλιβιθρα, αλπικο πενταμορφο,και γυρνωντας την στροφη του δρομου,σεληνιακο τοπιο.Ειναι πανεμορφη η Μανη,ωραιες θαλασσες,αυθονο ψαρι και μεζεδες τοπικους,και τσιπουρο.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 14/10/2010 15:06:46

      Χοχοχοχο...
      Είχε παλιά κι εναν υποψηφιο κοινοτάρχη με το ΠΑΣΟΚ που είχε στον τοίχο του μαγαζιού του τον Κωνσταντινο και την Αννα-Μαρία.
      Σουρεάλ καταστάσεις ....

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ kiki 14/10/2010 20:01:20

      Κiki

      με ρήμαξες τώρα με τις περιγραφές σου.
      θα με βάλεις να κοιτάζω google maps.

      Πουλάνε γη εκεί κάτω ή τραβιόνται τίποτα συμφέροντα πάλι;;;

  34. kimon avatar
    kimon 14/10/2010 18:12:28

    ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ ΕΝ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΠ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΜΠΕΖΑΚΤΑΔΩΝ ΤΟΥΡΚΟΡΩΜΙΩΝ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΝΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΡΓΙΛΕΔΕΣ!!! ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΑΡΡΩΣΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΑΘΛΙΕΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ!!! ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο 19 Ος ΑΙΏΝΑΣ... ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΕΣ ΚΑΙ ΦΕΣΙΑ ...ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ ΤΑ ΤΟΥΒΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ.

  35. kimon avatar
    kimon 14/10/2010 18:19:58

    "ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ ΔΕΝ ΖΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΓΡΑΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΝΟ" ΝΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΜΟΥ... ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ !!!

  36. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 21:50:10

    @ Τσιλιβιθρα,
    Πουλιουνται,γιατι εχουν εγκαταλειφθει και εχουν μεινει γεροι που πια δεν μπορουν να καλλιεργησουν τις ελιες ,τα παιδια φυγαν και ετσι τα πουλανε.
    Εχουμε χωρια απο Ολλανδους,οι οποιοι αγοραζουν χωρια στα βουνα,γιατι αυτοι δεν εχουν.
    Αλλα Τσιλιβιθρα,το δασος της Βασιλικης ειναι μαγεμενο,αυτο δεν καηκε ευτυχως.Εμεις ηρθαμε εδω στην πατρικη περιουσια του αντρα μου,μετα την αναγκαστικη συνταξιοδοτηση,που πηρε.Οταν ηρθαμε γεννημενοι και οι δυο στην Αθηνα,ιδεα απο ελιες ,ουτε χορτα δεν ηξερα να μαζευω.Αλλα με το γνωστο θρακιωτικο-μανιατικο χοντροκεφαλο μου,τα καταφεραμε,και οι ανθρωποι του γραφειου γιναμε μια χαρα παραγωγοι-βιοκαλλιεργητες.
    Πανω απο μενα ειναι ενα χωριο,που ειδα ενα χωραφι με κτισμα,θελει επισκευη βεβαια,που βλεπεις ολο τον Λακωνικο,ολο τον Ταυγετο,τον Παρνωνα,με 20.000 ευρω.
    Αν τα αποφασισεις εμεις θελουμε κι αλλους εδω κατω.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ kiki 14/10/2010 22:10:20

      Kiki

      Είμαι σε φάση ανακατάταξης προσωπικής και επαγγελματικής.
      Ψάχνομαι γενικώς από Γιάννενα και κάτω.
      Εγώ σκαμπάζω κι από χωράφι κι από μικρο-καλλιέργεια...με μεγάλωσαν πολυμαθείς και πολυμήχανοι πόντιοι...ξεροκέφαλοι και ευρηματικοί κι αυτοί όπως οι Μανιάτες χεχεχε...

      Κάποια στιγμή θα επικοινωνήσουμε Κικι...θα σε "ενοχλήσω" λίγο αν δεν έχεις πρόβλημα.

      Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tsilivithras 14/10/2010 22:18:12

        Δεν κάνουν και καμιά εκπομπή Αγρότισσα Μόνη Ψάχνει, να δηλώσουμε συμμετοχή...

  37. kiki avatar
    kiki 14/10/2010 21:58:37

    @ Μισα,
    Το 78 που κατεβηκαμε,για πρωτη φορα καναμε τον γυρο της Πελοπονησου,στο χωριο του αντρα μου μπηκαμε σε ενα καφενειο,και στον τοιχο ειχε φωτογραφια του Καραμανλη και του Δαβακη.Μετα πηγαμε στου απεναντι που ηταν και συγγενης και η ερωτηση που μας κανανε ηταν τι θελαμε στο μαγαζι του κομμουνιστη,ο οποιος ηταν και μπουραντας.Κοκκαλο.
    @

    @ Μινιε,
    ο Παυλακος ζει. Δεν του σκοτωσανε την οικογενεια οι ελασιτες,αλλα αυτος σκοτωσε ολη την οικογενεια της γυναικας του μπροστα της,και την ειχε βαλει και τραγουδουσε γιατι ειχε ωραια φωνη.
    Αυτη η περιοδος νομιζω οτι ειναι η πιο τραγικη για την περιοχη.
    Ζει μου εχουν πει και καθεται ολη μερα εξω απο το σπιτι του με ενα οπλο και πυροβολει οποιον αλλοδαπο περναει.Εκατο χρονων,πρωτα η ψυχη και μετα το χουι.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 14/10/2010 23:12:46

      Kική
      Οι δικές μου πληροφορίες λένε πως η οικογένεια του Παυλάκου ξεκληρίστηκε από αντάρτες.Για την γυναίκα του έχεις δίκιο.
      Ο Παυλάκος πήρε «πληρωμή» , έστω εν μέρει για τα εγκλήματα του..Έχασε τον γιο του ο οποίος ήταν ελικοπτερας του στρατού σε νεαρή ηλικία.
      Αυτό που λένε θεία δίκη.
      Στα μαυρα χρόνια του εμφύλιου, μπήκε στις φυλακές του Γυθείου μαζί με άλλους χίτες και σκότωσαν εν ψυχρώ όλους τους κρατούμενους,οι οποίοι ήσαν στην πλειοψηφία τους αριστεροί.
      Μια γυναίκα από τα χωριά του Ταίναρου πήρε το νεκρό της γιο στους ωμους και τον κουβαλούσε δυο τρεις μέρες για να τον θάψει.
      Εκεί στην παραλία του Γυθείου, είδε ένα χωροφύλακα πάνω σε ένα μουλάρι.Κάνοντας «πλάκα» στην παρέα του για τη σκοπευτική του δεινότητα τον εκτελεσε εν ψυχρώ.
      Έβγαλε πολλά κτηνη εκεινη η εποχή κι από τις δυο μεριές.Αν ακούσεις διηγήσεις από γέρους (δεξιους ή αριστερούς) θα κανεις μέρες να κοιμηθείς.

    • tiramola avatar
      tiramola @ kiki 14/10/2010 23:19:44

      Κική γνωρίζεις ότι η γυναίκα του ήταν ήδη παντρεμένη την οποία ανάγκασε να τον παντρευτεί χωρίς τη θέλησή της σκοτώνοντας πριν μπρόστα στα μάτια της τον άντρα της?

  38. kiki avatar
    kiki 15/10/2010 07:43:01

    @ Αττρακτωρα,
    και εσυ απο οτι διαβαζω εδω κατω σαν προσφυγας θα ερθεις.Αντρε μπρε,να σε γιατροπορεψουμε και εσενα ,μην νομιζεις ειμαστε φιλοξενοι.


    @ τσιλιβιθρα,
    Στο Γυθειο,εχει ολοκληρη συνοικια απο προσφυγες Ποντιους ,να φανταστεις μεχρι που εφυγα επειδη ο πατερας μου δεν ειχε αδελφια,αλλους με το ιδιο επιθετο δεν ειχα γνωρισε,εδω κατω βρηκα,τεσσερεις.Ποντιοι αυτοι,και βεβαια εχουν τα καλυτερα μεζεδοπωλεια.
    Και πρωτη φορα επισης σε τραπεζα με ειπανε,προσφυγγα,απο το πατρικο μου.
    Αντε οποτε θελεις.Ειπαμε μεταξυ μας να κρατησουμε την αλλυλεγγυη μας,μην τους αφησουμε να μας διαλυσουν κοινωνικα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ kiki 15/10/2010 07:59:15

      Στο Γύθειο έχει και ωραίο λιαστό χταπόδι.

  39. kiki avatar
    kiki 15/10/2010 07:52:26

    Οσο δε για την ιστορια της περιοχης οντως ειναι τραγικη,ποιο αγρια ακουσματα δεν εχω απο αλλη περιοχη.Κατ αρχην ειχαν ισχυρο ανταρτικο,και επισης ταχματασφαλιτες.Δωσιλογους,αφθονους ,και συνεργατες των γερμανων.Ολοι αυτοι αλληλοεξοντωθηκαν με τον πιο βαρβαρο τροπο.
    Μισα,στο Γυθειο,οι απογονοι ολων αυτων των δευτερων ειναι μια χαρα.
    Τον Κατσαρεα φαγανε οι ελασιτες ,μαλλον προβοκατσια των εγγλεζων,και μετα μπηκαν και τους σφαξαν στις φυλακες,ολους.Τωρα το κτηριο πεφτει,διακοσμημενο απο τονους σκουπιδιων.