12/12/2008 16:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποφασισμένοι να κλιμακώσουν

(Ανανεώνεται) Μαζική ήταν και σήμερα η συμμετοχή μαθητών και φοιτητών που πραγματοποιήθηκαν στο κέντρο της Αθήνας.

Επεισόδια ξέσπασαν λίγο μετά τις 3 το μεσημέρι στη Νομική όταν ομάδα φοιτητών που συμμετείχαν στα φοιτητικά συλλαλητήρια άρχισαν να πετούν βόμβες μολότοφ και πέτρες προς τους αστυνομικούς που επιχειρούσαν να προσεγγίσουν το κτίριο. Μία βόμβα μολότοφ έπεσε πάνω σε αστυνομικό, αλλά οι συνάδελφοί του πρόλαβαν να σβήσουν τη φωτιά, ενώ από μία άλλη βόμβα μολότοφ κάηκε ένα αυτοκίνητο.

Συμπλοκές μεταξύ μαθητών και ΜΑΤ σημειώθηκαν στην πλατεία Κοραή. Η συγκέντρωση ήταν απολύτως ειρηνική, όταν οι αστυνομικοί επιχείρησαν να απομακρύνουν τους διαδηλωτές από την πλατεία. Οι νεαροί τους πέταξαν σκουπίδια, νεράντζια και πέτρες και οι άνδρες των ΜΑΤ απάντησαν με χειροβομβίδες κρότου λάμψης.

Άλλες συγκρούσεις μεταξύ μαθητών και αστυνομίας στο Σύνταγμα και το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, ενώ βρίσκονταν σε εξέλιξη τα δυο νέα συλλαλητήρια στη Αθήνα. Πετροπόλεμος και χημικά μπροστά στη Βουλή. Ομάδα αναρχικών μπήκε στο μνημείο κρατώντας μαύρη- κόκκινη σημαία, και απωθήθηκε από ομάδα των ΕΚΑΜ που χρησιμοποίησε χημικά και χειροβομβίδες κρότου- λάμψης.

Επισημαίνουμε την αγανάκτηση περιοίκων και καθηγητών που προκάλεσαν οι μαζικές συλλήψεις που έκανε η αστυνομία στην οδό Κοραή, στα Προπύλαια, όπου έγινε το ένα συλλαλητήριο διαμαρτυρίας για το θάνατο του 15χρονου Αλέξη Γρηγορόπουλου. Το συλλαλητήριο αυτό διοργάνωσαν φοιτητές καλώντας και μαθητές πήραν μέρος γύρω στις 3.000 άτομα. Το Συντονιστικό των μαθητών κάλεσε σε προσυγκεντρώσεις στα σχολεία και πορεία προς το Σύνταγμα.

Άλλο  συλλαλητήριο διοργάνωσε  Πανσπουδαστική στην Ομόνοια.

Μετά τα τέλος των συλλαλητηρίων φοιτητές επέστρεψαν στο Πολυτεχνείο προκειμένου να πραγματοποιήσουν συνελεύσεις, ενώ προαναγγέλλεται κατάληψη

Για τη Δευτέρα έχει προγραμματιστεί πανελλαδικό συλλαλητήριο.

Σε συμβολικό αποκλεισμό του κεντρικού κτιρίου του Πανεπιστημίου της Αθήνας στα προπύλαια προχώρησαν οι πανεπιστημιακοί καθηγητές.

Νωρίτερα, μαθητές έκλεισαν τη λεωφόρο Βουλιαγμένης στο ύψος των πολυκλαδικών της Ηλιούπολης και στη συμβολή με τη λεωφόρο Αλίμου. Αποκλεισμένη από μαθητές ήταν μέχρι και τις 12:00 η οδός Ηρώων Πολυτεχνείου στον Πειραιά. Τέλος, μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου του καλλιτεχνικού σχολείου Γέρακα έκαναν κατάληψη στα γραφεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην πλατεία του Γέρακα.

Πορείες μαθητών και φοιτητών έχουν προγραμματιστεί και στη Θεσσαλονίκη.

Πολλά σχολεία σε όλη τη χώρα και σχολές ΑΕΙ και ΤΕΙ τελούν υπό κατάληψη.

Στη σύλληψη 176 ατόμων κατά τη διάρκεια των επεισοδίων στην Αθήνα, από την Κυριακή έως και χθες, προχώρησε η Αστυνομία. Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, 100 είναι αλλοδαποί και οι υπόλοιποι Έλληνες. Οι 131 συνελήφθησαν για φθορές και κλοπές σε καταστήματα, ενώ οι 45 για συμμετοχή σε εμπρησμούς, φθορές και βιαιοπραγίες κατά αστυνομικών. Από τους συλληφθέντες, 24 έχουν ήδη προφυλακιστεί και σε 32 επιβλήθηκαν διάφορες ποινές.

Περίπου 250 άτομα, φοιτητές από διάφορες φοιτητικές οργανώσεις της Γαλλίας αλλά και Έλληνες της παλιάς γενιάς που ζουν στο Παρίσι, συγκεντρώθηκαν από τις 7 το απόγευμα ώρα Ελλάδας έξω από την ελληνική πρεσβεία στο Παρίσι σε εκδήλωση συμπαράστασης στην ελληνική νεολαία.

Ειρηνική και σύντομη στη διάρκειά της ήταν η διαδήλωση 120 ατόμων που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα στη Βιέννη σε απόσταση αρκετών δεκάδων μέτρων από το κτίριο της ελληνικής πρεσβείας στην Αυστρία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dinos avatar
    dinos 12/12/2008 16:12:48

    ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ 3000 ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΔΕΣ ΠΑΤΡΙΝΟΙ ΚΑΙ ΛΑΡΙΣΑΙΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΠΛΑΚΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟ-ΦΛΩΡΟΥΣ ΣΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ !!
    Και μετά ΒΕΒΑΙΑ τους παρέδωσαν και στην αστυνομία, ΔΑΡΜΕΝΟΥΣ.
    Αφού δεν μπορεί η αστυνομία, καθάρισαν οι κάτοικοι και τα υπόλοιπα κατευθεινόμενα τσογλανάκια τρέχουν ακομη !
    Όσο για μένα, από το βόλεμα του καναπέ μου ακόμα ντρέπομαι για τον εαυτό μου.

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 12/12/2008 16:13:05

    o Καρολος να ναι καλα .Καλυνηχτα !!!!

  3. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 12/12/2008 16:13:25

    Κ. Καραμανλής στη συνέντευξη τύπου στις Βρυξέλλες: “Επειδή παρακολούθησα πάρα πάρα πολλή τηλεόραση (!!!!!!!!!) τις μέρες αυτές, είδα πολλές υπερβολές…” Μα καλά για την ελληνοφρένεια δουλεύει;

  4. mpip avatar
    mpip 12/12/2008 16:14:30

    dinos είσαι φασίστας ή το εξετάζεις;
    Κατ’ αρχήν 3000 άτομα δεν έχει δει η πάτρα σε διαδήλωση ούτε την εποχή του τεμπονέρα που όλοι είχαν βγει στους δρόμους. Αν λοιπόν 3000 νοικοκυραίοι βγήκαν στους δρόμους για 100 μαγαζιά που είναι στο κέντρο σημαίνει 30 άτομα ανά μαγαζί. Γέα ράιτ.
    Βάλε και 300 άτομα πραγματικά (με την μέθοδο μέτρησής σου θα πρέπει να ήταν 10.000) ούτε οι δρόμοι δεν θα τους χώραγαν.
    Καλά κάνεις και ντρέπεσαι για τον εαυτό σου, για άλλους λόγους όμως. Γιατί η χρυσή αυγή και η ομάδα του τότε καλαμπόκα ήταν μπροστά από τα ΜΑΤ με ρόπαλα του μπέιζμπολ και ξύλα με αλυσίδες, μαζί με κάποιους εμπόρους (ως 30 άτομα κατά εκτίμηση δικιά μου).
    Ξέρω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα συνομιλίας μαζί σου αλλά σκέψου αν οι “νοικοκυραίοι” βρίζουν, σπάνε, καίνε, δέρνουν πόσο νοικοκυραίοι είναι.
    Σε αντίθεση με εσένα που ήσουν στον καναπέ σου εγώ ήμουν στο δρόμο. Δεν διαδήλωνα, τα είδα από παράδρομο, είμαι ελ. επαγγελματίας και όχι “μπαχαλάκιας” στην μονάδα μέτρησής σου, αλλά αυτά που είδα με τρόμαξαν πολύ περισσότερο από τις σπασμένες τράπεζες που αφήνανε οι κουκουλοφόροι.

  5. adbusters avatar
    adbusters 12/12/2008 16:21:13

    dinos, εσύ και η Καλλλλλλίτση είδες 3000. Εγώ είδα 50 Καλαμπόκες, Μιχαλολιάκους και Δαπίτες. Καλως ήρθατε κι ας αργήσατε αγανακτισμένοι, ποτέ δεν λείπουν από τις κονωνικές εκρήξεις αυτές οι απόψεις, είναι όμως οικτρά μειοψηφικές.

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 12/12/2008 16:24:01

    απο την περιοχη μας αρε εισαγγελεας -ΑΝΤΡΑΣ !!!!!
    http://kozani.net/news2.php?page_module=news&p_id=11924

  7. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 12/12/2008 16:37:45

    Μ' αρέσει που τον συζητάτε κιόλα ρε παιδιά...

  8. Kain avatar
    Kain 12/12/2008 16:37:50

    σας έτσουξε που ξεσηκώθηκε ο κόσμος ,ήταν αναμενόμενο να χαρακτηριστούν συλληβδην φασίστες

    μόνο ανεγκέφαλοι θα χαρακτήριζαν κοινωνική έκρηξη το πλιάτσικο που παρακολουθούμε τόσες μέρες


    "
    Του Χρύσανθου Λαζαρίδη

    Αυτό που έγινε, πριν λίγα εικοσιτετράωρα ΔΕΝ ήταν «επανάσταση». Δεν ήταν «εξέγερση». Δεν ήταν «έκρηξη κοινωνικής διαμαρτυρίας».
    Όχι πως δεν υπάρχουν πολλές πραγματικές αιτίας κοινωνικές έκρηξης. Υπάρχουν και με το παραπάνω. Αλλά αυτό που έγινε προχθές δεν ήταν «εξέγερση». Όχι ακόμα, τουλάχιστον…
    -- Η πυρπόληση κατοικημένων περιοχών δεν είναι κοινωνική «εξέγερση».
    -- Ο εμπρησμός μνημείων, όπως η Βιβλιοθήκη και το Αρχαιολογικό Μουσείο, δεν είναι «εξέγερση».
    -- Οι επιθέσεις κατά πυροσβεστών, που προσπαθούσαν να απεγκλωβίσουν ανήμπορα γερόντια από τις φλόγες δεν είναι «εξέγερση».
    -- Το εκτεταμένο πλιάτσικο δεν είναι «εξέγερση».
    Ο τραγικός φόνος του 15χρονου από ένα «τρελαμένο» αστυνομικό δεν ήταν η αιτία. Ήταν μόνο η αφορμή - μιας έκρηξης που «ωρίμαζε» από καιρό.
    * Πριν λίγες μέρες γνωστοί-άγνωστοι είχαν επιτεθεί βάναυσα μέσα στο λεγόμενο «Πανεπιστημιακό» άσυλο κι είχαν σπάσει το χέρι μιας καθηγήτριας. Χωρίς να έχει προηγηθεί ο θάνατος του 15χρονου μαθητή…
    *Πριν λίγες μέρες, είχαν κακοποιήσει άγρια μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους ομιλητή που είχε προσκληθεί να δώσει διάλεξη στους φοιτητές Νομικής. Ούτε τότε είχε προηγηθεί ο θάνατος του 15χρονου…
    * Πριν ενάμιση χρόνο είχαν ξυλοκοπήσει μέχρις αναισθησίας ανώτατο αξιωματικό της Αστυνομίας που είχε πάει μαζί με την οικογένειά του να παρακολουθήσει πολιτιστική εκδήλωση στο Γκάζι. Ούτε τότε είχε προηγηθεί ο θάνατος του αδικοχαμένου μαθητή.
    Κάποιοι εκμεταλλεύθηκαν ένα τραγικό περιστατικό για να αποπειραθούν «πολύχρωμη εξέγερση» και στην Ελλάδα (κατά τα πρότυπα της Γεωργίας και της Ουκρανίας).
    Η διεθνής κοινή γνώμη έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον, διότι είναι η πρώτη τέτοια «πορτοκαλί επανάσταση» που επιχειρείται σε δημοκρατική χώρα δυτικού τύπου.
    Ακόμα και το ΚΚΕ αναγκάστηκε να κατονομάσει τους προβοκάτορες και να καταγγείλει αυτούς που τους «χαϊδεύουν».
    Όχι, ο ελληνικός λαός δεν ξέσπασε προχθές. Για την ακρίβεια δεν μίλησε ακόμα.
    Απλώς, κάποιοι, θυμούνται ότι είχε πει κάποτε ο Γεώργιος Παπανδρέου:
    -- Τρομοκρατείστε τους τρομοκράτες!"

    http://www.diktyo21.gr/item.asp?ReportID=794

  9. neoinileias avatar
    neoinileias 12/12/2008 16:45:29

    Αν κάνουμε μια μικρή προσπάθεια να σκιαγραφήσουμε το πρόσφατο παρελθόν θα διαπιστώσουμε ότι εδώ και 2 δεκαετίες οι κυβερνήσεις σε ολόκληρη την Ευρώπη, παρόλο που υπήρχαν σοβαρές διαμαρτυρίες, δεν έκαναν τις ανάλογες παραχωρήσεις στα κοινωνικά αιτήματα. Οι φωνές διαμαρτυρίας δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα, κατά πολλούς η κατάσταση, και αυτό έγινε σε ολόκληρη την Ευρώπη, είχε κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις, δημιούργησε κοινωνικό πισωγύρισμα που με τη σειρά του οδήγησε στην τρέχουσα οικονομικοκοινωνική κρίση.
    Το ξέσπασμα της πρωτοφανούς σε μέγεθος χρηματοπιστωτικής κρίσης που δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην πραγματική οικονομία κατά πολλούς σηματοδοτεί το τέλος μιας περιόδου γεμάτης ψευδαισθήσεις γύρω από τις δυνατότητες να υπάρξει ισορροπημένη και διευρυμένη με βάση τις σύγχρονες ανάγκες οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη μέσω της εφήμερης οικονομίας των χρηματοπιστωτικών αγορών. Ο τρόπος λειτουργίας, (ο «ελεγχόμενος» ανταγωνισμός σε μια χωρίς έλεγχο αγορά δημιούργησε κερδοσκοπία) σε ολόκληρη την Ευρώπη, του οικονομικού συστήματος και η δογματική προσήλωση σε οικονομικές αντιλήψεις που τις ξεπέρασε προ πολλού η πραγματικότητα, φάνηκε να δίνει μόνο άμεση διέξοδο στα γενικότερα οικονομικά κτλ προβλήματα.
    Από τις πολιτικές που εφαρμόστηκαν όλα αυτά το χρόνια που πέρασαν πάντα πλήττονταν οι ίδιοι άνθρωποι, δηλαδή, τα χαμηλά εισοδήματα, οι μικρομεσαίοι, υποαπασχολούμενοι, οι άνεργοι κτλ έτσι, εκατομμύρια άνθρωποι αναγκάστηκαν να επιβιώνουν σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες. Παντού κυριάρχησαν οι μεγάλες αντιθέσεις. Σε ατομικό επίπεδο κάποιοι λίγοι που μπορούσαν να φτάσουν πιο εύκολα στις ευκαιρίες επέδειξαν επιτυχίες, αδιαφορώντας για οτιδήποτε πέραν του κέρδους. Αντίθετα, σε επίπεδο κοινωνικής και κρατικής οργάνωσης τα πράγματα έγιναν χειροτέρα.
    Από την άλλη πλευρά μέτρα για την κοινωνική ανάκαμψη ανακοινώνονται συνεχώς, ανάκαμψη όμως στο εισόδημα τους οι πολίτες δεν βλέπουν, αντίθετα η αγοραστική τους δύναμη συνεχώς μειώνεται. Τα μεγάλα θύματα όμως της κατάστασης είναι όλοι οι νέοι άνθρωποι. Μια γενιά ολόκληρη εδώ και χρόνια χρησιμοποιείται ως όμηρος και κινδυνεύει να χαθεί.
    Στις μέρες μας οι απόψεις σε ολόκληρη την Ευρώπη συγκλίνουν ότι μέσα στο προσεχές διάστημα αρκετά από τα δεδομένα του τρόπου λειτουργίας τόσο στο οικονομικό επίπεδο όσο και στον γενικότερο τρόπο λειτουργίας του συστήματος πρέπει να επανεξεταστούν, όλα δείχνουν ότι λύσεις μόνο με "δεσμευτικές εγγυήσεις" δεν θα έρθουν.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 12/12/2008 17:21:12

    Φυσικα και συνεχιζονται ΠΑραγοντεςΧ.

    Και ο κ. Τσιρας στη Ροδο, που γνωριζει τι δηλωνει;

    κρατηθειτε:

    "Αφοπλίστε την αστυνομία,καταργήστε τα ΜΑΤ"!!

    Να αφοπλιστεί η αστυνομία και να καταργηθούν τα ΜΑΤ ζήτησε ο πρόεδρος του ΣΥΝ Αλέξης Τσίπρας απο τη Μυτιλήνη!
    Μίλησε επίσης για αστυνομική αυθαιρεσία και κατηγόρησε τα ΜΑΤ οτι λειτουργούν σαν παρακρατικές συμμορίες.
    Ζήτησε αλλαγή πολιτικής απέναντι στην νεολαία με θέσεις εργασίας, με μέτρα για καλύτερη δημόσια δωρεάν, αλλά και δικαίωμα ψήφου στα 16 χρόνια...

    Συγγνώμη κ.Τσίπρα αλλά τόσο η φαιδρότητα όσο και ο λαικισμός πρέπει να έχουν όρια,ειδικά όταν μιλάμε για τον νεότερο πολιτικό αρχηγό.
    Μετά τον αφοπλισμό της αστυνομίας και την κατάργηση των ΜΑΤ
    μήπως θα πρέπει να δώσουμε και τα κλειδιά της Βουλής στα παιδιά με τις κουκούλες;
    Έτσι κι αλλιώς αυτός είναι ο στόχος τους..

    Η ΚΥΡΙΑ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΝΑΔΙΡ ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 12/12/2008 17:27:42

    Πνίγονται στα σκάνδαλα, αλλά έχουν απέραντη ησυχία....

    Ας απαντησουν οι συνιστολογουντες για την "ειρηνη"που επικρατει στις γειτονικες αμερικανοκρατουμενες χωρες...

    και ενώ οι γειτονικές χώρες, (οι οποίες αγοράζουν Αμερικανικό αέριο), πνίγονται από τη διαφθορά, τα σκάνδαλα, από εκλογές βίας και νοθείας, από παπάδες που χτίζουν ξενοδοχεία (Αχρίδα), από την κρατική βία, από την αυθαιρεσία των στρατιωτικών, από τις φυλακίσεις,από τις απόπειρες δολοφονιών, από τις δολοφονίες,από τους πυρηνικούς σταθμούς, από δημοσιογράφους που αυτοκτονούν απολαμβάνουν απέραντη ησυχία....

    στην Ελλάδα (που αγοράζει Ρωσικό αέριο), όλοι έχουν μια αφορμή για να εξεγερθούν. Εναντίον ποιού; της πιό χαλαρής και ανύπαρκτης αστυνομίας του κόσμου, που "εκτρέφει" και προπονεί εδώ και χρόνια τους "γνωστούς-αγνώστους" για να είναι σε φόρμα, παίζοντας μαζί τους; ή του ανύπαρκτου κράτους, που ΟΛΟΙ ονομάζετε μπουρδέλο;

  12. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/12/2008 17:28:48

    τι μας πειράζει που καίνε το ΠΑΡΟΝ μας αφου τους εχουμε κάψει ηδη το ΜΕΛΛΟΝ τους

  13. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 17:43:22

    Επειδή πολύ βρέθηκαν και έγραψαν κείμενα ως "αυτόπτες" μάρτυρες, αφού βγήκαν έξω στον δρόμο να δούν "ιδιοις όμμασι" την ώμή βία ενάντια στους μαθητές, ας καταθέσω κι εγώ την μαρτυρία μου. Λίγο μετά τις 11 το πρωί γίνομαι αυτήκοος μάρτυρας.
    Μαθητής μιλά στο κινητό του, συνοδευόμενος από 2 συμμαθήτριές του: "έλα, ερχόμαστε..... οι άλλοι κατέβηκαν πιο νωρίς στα Προπύλαια, τώρα ερχόμαστε κι εμείς..... δεν θα αργήσουμε...... είπα και στους άλλους από το 2ο τμήμα, μου είπαν ότι θα έρθουν..... να τους πάρω τώρα πάλι?..... οκ, τους πέρνω. τα λέμε εκει".
    Αυτά, γιατί πολλά δακρύβρεχτα κείμενα γράφονται.

  14. από Θεσσαλονίκη avatar
    από Θεσσαλονίκη 12/12/2008 18:01:07

    ΚΑΤΩ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ

    Χαιρετίζουμε τις χιλιάδες του λαού, τους εργαζομένους, τους εκπαιδευτικούς, τους φοιτητές και τους μαθητές, που συμμετείχαν μαζικά στις πορείες που έσπασαν στην πράξη την έντεχνη προσπάθεια της κυβέρνησης και των καθεστωτικών ΜΜΕ για την τρομοκράτηση του λαού ώστε να «θάψουν» την στυγνή δολοφονία του 15χρονου μαθητή Αλέξη.
    ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ την επίθεση που δέχτηκαν τα μπλοκ των χιλιάδων διαδηλωτών από τις δυνάμεις καταστολής, με εντολή της κυβέρνησης η οποία είναι και ο πολιτικός υπεύθυνος για τη δολοφονία. Κυβέρνηση και αστυνομικές δυνάμεις δε δίστασαν να χτυπήσουν φοιτητές, μαθητές και εργαζόμενους, δεν δίστασαν να επιτεθούν με χημικά ακόμα και στο νεκροταφείο την ώρα της κηδείας. Αστυνομικοί ξανά πυροβόλησαν εναντίον νεαρών μαθητών. Με εντολή της κυβέρνησης ξυλοκοπούν και συλλαμβάνουν νέους διαδηλωτές (κυρίως μαθητές) για να καταπνίξουν τον αγώνα.
    Η συμμετοχή χιλιάδων φοιτητών – μαθητών – εργαζομένων στην Γενική Απεργία στις10/12 παρά την τρομοκρατία, που στοχοποιούσε την κυβέρνηση και την πολιτική της ήταν η αγωνιστική απάντησή μας.

    ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
    Η πολιτική που εδώ και τόσα χρόνια αθωώνει τους δολοφόνους των Κουμή, Κανελοπούλου, Καλτεζά, Τεμπονέρα., είναι η ίδια πολιτική που οπλίζει την αστυνομία ώστε να χτυπά και να σκοτώνει αγωνιστές, μετανάστες και τώρα τον Αλέξη Γρηγορόπουλου. Είναι οι ίδιοι που επιχειρούν να αθωώσουν τους αστυνομικούς που ευθύνονται για την «ζαρντινιέρα».
    Είναι η ίδια πολιτική που καταδικάζει τον ελληνικό λαό στη φτώχεια και εντείνει την ακρίβεια και την εξαθλίωση. Είναι η πολιτική που θέλει να κάνει δούλους τους εργαζόμενους και από την άλλη ταΐζει με 28 δίς τους τραπεζίτες. Είναι η ίδια πολιτική που έχει στερήσει τη νεολαία από οποιαδήποτε ελπίδα για αξιοπρεπές παρόν και μέλλον. Είναι η ίδια πολιτική όλων των κυβερνήσεων τόσο της Ν.Δ. όσο και του ΠΑΣΟΚ, που χτυπά εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα, που διαλύει την εκπαίδευση, την υγεία και καταργεί συνδικαλιστικές και δημοκρατικές ελευθερίες.
    Ο μόνος δρόμος είναι ο ανυποχώρητος και μαζικός αγώνας όλου του λαού. Οι φοιτητές ήδη αποφασίσαμε να κινηθούμε σε αυτή την κατεύθυνση με ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ – ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ – ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ. Το ίδιο πρέπει να κάνουν και οι μαθητές σε όλα τα σχολεία. Οι εργαζόμενοι με συνελεύσεις σε κάθε χώρο δουλειάς να πάρουμε αποφάσεις για απεργία και να πιέσουμε ΓΣΕΕ – ΑΔΕΔΥ να κηρύξουν άμεσα νέα ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ την επόμενη εβδομάδα. Να συντονιστούμε όλοι μαζί σε κοινό αγώνα, να κλιμακώσουμε τις κινητοποιήσεις μας, να σπάσουμε στην πράξη την τρομοκρατία και καταστολή της κυβέρνησης.

    - ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ
    - ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ
    - ΝΑ ΑΦΟΠΛΙΣΤΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ
    - ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΟΥΝ ΜΑΤ ΚΑΙ ΟΠΚΕ
    - ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΕΣ ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ

    ΚΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΛΑΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

    σε ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ - Παρασκευή 12 Δεκέμβρη - 6μμ Άγ. Βενιζέλου

    Συγκέντρωση – Διαδήλωση - Σάββατο 13 Δεκέμβρη – 12μ Άγ. Βενιζέλου

    ΚΑΛΟΥΜΕ όλα τα εργατικά σωματεία, εργαζόμενους, φοιτητικούς συλλόγους, μαθητές σε κοινό συντονισμό την Δευτέρα 6:30μμ στο Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης

    ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ – ΜΑΘΗΤΕΣ – ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΩΝ ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ
    (από τη συνέλευση στο Ε.Κ.Θ μετά την Γενική Απεργία στις 10/12)

  15. osaperas avatar
    osaperas 12/12/2008 18:09:51

    Ορέστιος,
    Μήπως έχει χαθεί καμία παράγραφος από το κείμενο σου;
    Δεν βγάζουμε νόημα.
    Από αυτά που έχεις γράψει ότι έλεγε ο μαθητής στο τηλέφωνο , δεν φαίνεται κατι περίεργο

  16. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 18:13:35

    Μα δεν το έγραψα για να φανεί κάτι περίεργο. Απλά κατέθεσα την μαρτυρία μου.

  17. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 12/12/2008 18:39:52

    Φίλε Ορέστιε ο μαθητής όταν ανέφερε τμήμα εννοούσε τμήμα από το σχολείο του, τάξη δηλαδή, και όχι αστυνομικό τμήμα :)

  18. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 12/12/2008 18:51:52

    Εδω εγραψα κατι για τον Νεοοινιλειας
    και παλι κοπηκε.
    Γιατι βρε αθεοφοβε δεν μου επιτρεψεις να γραψω την αληθεια;
    Το προβλημα της Ελλαδας μιλαει Ελληνικα και ειναι παλιο οσο χρονια οι πολιτικοι μας δεν εβαλαν χερακι να βγει ψηλα αυτος ο τοπος.
    Η Ευρωπη διαθετει προ πολλου τελεια κοινωνικη προνοια,
    υγιη υγεια
    πλουσιοπαραροχη παιδεια,
    υποδομη μοντερνα
    και μισθους 7/ και 10/πλασιους αυτων των Ελληνων.

  19. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 19:04:33

    @ #20
    Τμήμα σχολείου εννοώ κι εγώ. Μάλλον δεν διαβασες σωστά.

  20. mpip avatar
    mpip 13/12/2008 02:34:41

    Orestios σορρυ κιόλας αλλά χρειάζεσαι restart...

  21. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2008 06:20:00

    @ ΜΠΙΠ
    μπιπάκι ρώτα το επιτελειο τι κάνει ο gap (THE MIND)?
    ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ? ΈΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ? του κάνετε RESTART?
    Δώστε τον GAP (MIND THE) ΣΤΟ ΛΑΟ. Να μιλήσει ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΑ, να πει για ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.

    ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΩΝ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ?

  22. mpip avatar
    mpip 13/12/2008 14:33:37

    αγόρι μου orestie εγώ δεν έχω σχέση ούτε με το ΠΑΣΟΚ ούτε με άλλο κόμμα, ξεκόλλα και δες πέρα από την μύτη σου. Επειδή εσύ είσαι στη ΝΔ ή ΔΑΠ ή δεν ξέρω γω τι δεν σημαίνει ότι όλοι παίρνουν γραμμή για να σκυλοτσακώνονται όπως στα κανάλια.

    Στην παρούσα φάση δεν με νοιάζει τι θα πει ο ΓΑΠ, η παπαρήγα η καλή ή ο αλεξης. Με νοιάζει τι θα πει και τι θα κάνει η κυβέρνηση (καλό, ξέρω και άλλο με τον τοτό) και κυρίως πότε θα ξεκουμπιστεί να φύγει πριν κάνει και άλλα πράματα χειρότερα από ποτέ όπως στην υγεία, παιδεία, δικαιοσύνη και χίλιους δυο τομείς που μας γύρισε στην δεκαετία του 70-80.

    Για άλλη μια φορά σου λέω θέλεις restart μπας και σκεφτείς με καθαρό μυαλό.