28/08/2013 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποφασισμένη να τραβήξει το σχοινί εμφανίζεται η Ντόρα Μπακογιάννη

Αποφασισμένη να τραβήξει το σχοινί εμφανίζεται η εσχάτως αναβαπτισθείσα αντιμνημονιακή Ντόρα Μπακογιάννη. Μετά τις τελευταίες δημόσιες παρεμβάσεις της για το μνημόνιο που δε βγαίνει και άλλα τέτοια, η κ. Μπακογιάννη αποφάσισε να σηκώσει μπαϊράκι και να μην ψηφίσει τη σύμβαση για τα Κρατικά Λαχεία με την οποία και ο ΟΠΑΠ αναλαμβάνει το αποκλειστικό δικαίωμα παραγωγής και κυκλοφορίας Κρατικών Λαχείων.

Οι πληροφορίες λένε ότι η πρώην υπουργός Εξωτερικών ζήτησε από τους επιτελείς της κοινοβουλευτικής ομάδας της Ν.Δ. να αντικατασταθεί από την σύνθεση του Β’ Θερινού Τμήματος στο οποίο συμμετέχει, έτσι ώστε να μην αναγκαστεί να κατάψηφίσει την Τρίτη στην επιτροπή και την Τετάρτη στην Ολομέλεια την συγκεκριμένη σύμβαση, επειδή διατηρεί επιφυλάξεις για την αρτιότητά της. Λέγεται μάλιστα ότι η κ. Μπακογιάννη δε θα ψηφίσει ούτε τη σύμβαση για τον ΟΠΑΠ και έχει ενημερώσει τη ΝΔ για τις προθέσεις της.

Με τον τρόπο αυτό δίνει τροφή για σχόλια και στρώνει το χαλί στον ΣΥΡΙΖΑ να μιλά για σκάνδαλα. Αλλά προφανώς η προσωπική προβολή και «ανάσταση» μετά από μακρά περίοδο σιωπής, προϋποθέτει και μια... κίνηση εντυπωσιασμού. Ξέρουν από αυτά στο σόι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 28/08/2013 21:16:18

    Ε! είναι στη μέση και τα χρίσματα για το δήμο Αθηνών! Ο μικρούλης βαρέθηκε το υψόμετρο και θέλει να κατηφορίσει προς Αθήνα μεριά. Γίνεται να μην πάρει μια χείρα βοηθείας από την μανούλα?

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/08/2013 21:19:15

    Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ή τι κάνει ο ή η κάθε βολευτής των "ικανότατων και ηθικότατων" εκπροσώπων μας κατά Spiegel ή Washington Times για να μην παρεξηγηθούν κιόλας.
    Να ρωτήσω επί της ουσίας : στο διαγωνισμό πώλησης του ΟΠΑΠ υπήρχε και το αποκλειστικό δικαίωμα παραγωγής και κυκλοφορίας Κρατικών Λαχείων; Πόσα εισέπραξε το Κράτος από Λαχεία και ΟΠΑΠ πέρσι; ...για να δούμε αν ....συμφέρει;
    ή οι κύριοι που μας έβριζαν στη ...Νορβηγία μας έλεγαν μόνο τα έσοδα από ΟΠΑΠ;
    επειδή δεν ξέρω και δεν πρέπει να μένουν και σκιές όταν υπάρχει δημόσιο χρήμα.
    Επιπλέον πέρα από κάθε θέμα υπόνοια φήμη ή συκοφαντία (...υπάρχει και δικαιοσύνη αλλά είναι τυφλή και κουφή) στη διαχείριση κρατικής περιουσίας που πρέπει να ξεκαθαριστεί για να είναι όλα στο φως και ο ή η κάθε κατεργάρης στην θέση που αρμόζει τίθεται τεράστιο πολιτικό θέμα με αυτές τις ηλίθιες πρακτικές: τι πάει να πει ο κάθε βολευτής δεν συμφωνώ παρακαλώ αλλάξτε με; ή να γίνονται αλλαγές στις συνθέσεις τμημάτων για να περνάνε ψηφοφορίες ή να μην δημιουργείται πρόβλημα; δημοκρατία είναι αυτό; και μην μου πει κανείς για δικαίωμα υπάρχει η ουσία και ο τύπος...ή ψηφίζεις κατά συνείδηση ή παραιτεί σαι ...δεν στρίβεις δια του αρραβώνος που έλεγε και η ταινία παλαιότερα.
    Για αυτό δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν πλέον οι πολιτικοί στο δρόμο, γιατί πέρα και πάνω από θυσίες το δούλεμα δούλεμα.

    Μετά απορούν ή γράφουν μερικοί για ελέφαντες και δωμάτια λες και οι πολίτες είναι τα παχύδερμα.

    • Χάρης Χ. avatar
      Χάρης Χ. @ Ο Ιθαγενής 29/08/2013 08:28:21

      Σωστός!!!

  3. Α.Μ avatar
    Α.Μ 28/08/2013 21:46:25

    Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω!! Ο συμπαθής μεν, πλην άκαπνος κι εύθραυστος ''γόνος'', σε αναπότρεπτη μετωπική με τον ....απαράμιλλο Κασιδιάρη!!
    Πιό αυτοκτονική επιλογή, μάλλον δε γίνεται να υπάρξει.....
    ....Μάνα δεν έχει αυτό το παιδί;

  4. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 28/08/2013 22:11:55

    Oι βουλευτές επικρατείας( δηλαδή διορισμένοι εν τινί μέτρω) θα όφειλαν να είναι πιο προσεκτικοί. Πόσο μάλλον όταν το κομματίδιό τους καταμαυρίστηκε τον Μάιο του 2012 .
    Εν πάση περιπτώσει: διαγραφή ξανά στο κεφάλι και οριστικά σπίτι της.

    • 13 avatar
      13 @ Κώστας ΜΠ 28/08/2013 23:36:42

      Αυτοί είναι μαθημένοι σε διαγραφές και αποστασίες... Πρώτη της φορά είναι?Του το έχει ξαναστρώσει το χαλί του σύριζα...

    • nantia42 avatar
      nantia42 @ Κώστας ΜΠ 28/08/2013 23:39:10

      Mα τι λέτε ....αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορεί οτι θα είναι η επόμενη Επίτροπος

  5. Harry the Great avatar
    Harry the Great 28/08/2013 23:28:13

    Η άξια και αψεγάδιαστη ηγεσία του κόμματος, που θέλησε την αρωγή της Ντόρας κατά τις τελευταίες εκλογές, ας κόψει οριστικώς και αμετακλήτως δεσμούς μαζί της. Εφόσον θεωρεί ότι η τελευταία δε συνιστά - πλέον - φορέα δυναμικής για την παράταξη, όπως προδίδει το μέγα πλήθος των ψήφων, που ελάμβανε ως υποψήφια. Ιδού η Ρόδος για τη χαρισματική ηγεσία, λοιπόν...

  6. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 29/08/2013 01:01:37

    ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ Η Κ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ .ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ .ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΝΘΥΠΟΨΗΦΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΔΕΛΦΟ ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΝΩ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΛ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΘΡΑΣΕΙΣ ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ 850000 ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ 2004 ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΣΙΜΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΕ

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/08/2013 07:23:03

    Να επιστρέψει στο απόκομμά της τάχιστα.

  8. Δρυς avatar
    Δρυς 29/08/2013 08:50:36

    Απ'έξω από τη βουλή, με 1,5%, δεν θα μπορούσε να τα κάνει αυτά. Αλλά την έβαλαν από το παράθυρο στη Βουλή.

  9. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 29/08/2013 08:52:31

    Τι οικογένεια και αυτή Ο μπαμπάς ζητάει και άλλα μέτρα, Η κόρη εναντίον του μνημονίου και ο γιος υπουργός του μνημονίου. Σ' ΟΛΑ ΜΕΣΑ!!!

    • kat avatar
      kat @ ΔΗΜΟΣ 29/08/2013 09:07:00

      Τον εγγονό ξεχασες...

    • ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ avatar
      ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ @ ΔΗΜΟΣ 30/08/2013 17:32:44

      ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ *τεχνη*Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ

  10. elmatador avatar
    elmatador 29/08/2013 09:09:50

    Ισως για να "γίνουμε αρεστοί"& στα νέα αποκτήματα από την δημ. αριστερά.Δεν είναι θέμα " φροντίδας" μόνο γιου,αλλά και κόρης,ίσως.

  11. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 29/08/2013 11:09:52

    Επαναλαμβάνω κι ας γίνω κουραστικός...ό,τι και καλά το πρόβλημα της κυβέρνησης είναι μόνο η Οικογένεια!

  12. Νεύτων avatar
    Νεύτων 29/08/2013 14:41:33

    Μέγα λάθπς του Αντώνη Σαμαρά που ΖΗΤΗΣΕ από την Κυρία με την κραυγαλέα 'Επαρση να συστρατευτεί με τη ΝΔ. Ήθελα να ήξερα:
    1. Με τι ποσοστό συνεισέφερε στην πρωτιά της ΝΔ;
    2. Δεν ήξερε ο Αντώνης Σαμαράς ότι η Κυρία με την Έπαρση πάλι θα αρχίσει τα ίδια;

    Φτάνει πια ρε γαμώτο με αυτό το στόρυ της αέναης νεκρανάστασης. ΦΤΑΝΕΙ!

  13. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 29/08/2013 18:33:41

    Είναι μια κάποια λύσις κι αυτό, για την υποτονική πολιτική δραστηριότητά της κυρίας από τότε που ο Σαμαράς την έβγαλε από την αφάνεια του 1,5%, συνυπολογίζοντες και την φροντίδα για τους κλώνους -όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε από όλους τους σχολιαστές παραπάνω.