#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2012 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποφασισμένη ακόμη και για ρήξη με την ΕΕ η κυβέρνηση, αν αναβάλουν τις αποφάσεις



Αποφασισμένη να έρθει ακόμη και σε ρήξη με την Ευρώπη είναι η κυβέρνηση σε περίπτωση που κάποιοι θελήσουν είτε να αναβάλουν τις αποφάσεις είτε επιχειρήσουν να δώσουν στην Ελλάδα τη δόση σε... δόσεις. Η δήλωση του κυβερνητικού εκπροσώπου είναι χαρακτηριστική: «H δόση δεν τεμαχίζεται. Θα είναι όλη μαζί. Εξετάζεται και εκταμίευση και των άλλων δυο δόσεων που προβλέπονταν για το 2012», είπε σήμερα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος ενώ επισήμανε: «όμως στο τραπέζι βρίσκεται και το ζήτημα του χρέους και καλό θα ήταν, να βρεθεί μια λύση και σε αυτό. Θα ήταν ίσως η ιδανικότερη κατάληξη, μαζί με την εκταμίευση να υπάρξει και μια απόφαση για το χρέος…»

Η θέση λοιπόν είναι συγκεκριμένη. Τα 31,5 δισ. θα πρέπει να δοθούν άμεσα και ολόκληρα ενώ δεν αποκλείεται να δοθούν και τα υπόλοιπα 12 δισ. μαζί. Αυτό θα τονίσει στην τηλεδιάσκεψη που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο το απόγευμα με τη συμμετοχή των Ευρωπαίων υπουργών Οικονομικών. Το... τηλε-Eurogroup γίνεται εκτάκτως προκειμένου να βρεθούν λύσεις κυρίως σε ότι αφορά τη βιωσιμότητα του χρέους κι έτσι να αμβλυνθούν οι διαφορές και να μη έχουμε νέο θρίλερ στο κανονικό Eurogroup της Δευτέρας. Παρά το γεγονός ότι υπάρχουν πολλές διαφορές, εκφράζεται η συγκρατημένη αισιοδοξία ότι θα επιτευχθεί συμφωνία.

Ασφαλώς το μεγάλο πρόβλημα παραμένει το χρηματοδοτικό κενό των 10 δισ. και κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες που πρέπει να λυθούν μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Το Eurogroup έχει ήδη συμφωνήσει σε παρεμβάσεις που μειώνουν το προβλεπόμενο επίπεδο του χρέους στο 130% έως το 2020, απομένει δηλαδή να καλυφθεί ένα 5-6% του ΑΕΠ, περίπου 10 δισ. ευρώ. Για το λόγο αυτό ο πρόεδρος του Euro Working Group Τόμας Βίζερ θα βρίσκεται σε ειδική αποστολή καθώς θα είναι σε ανοικτή γραμμή με το ελληνικό οικονομικό επιτελείο μέχρι τη Δευτέρα, ώστε να κλείσουν οι τεχνικές και περίπλοκες λεπτομέρειες των λύσεων που προκρίνονται για την ελάφρυνση του ελληνικού χρέους.

Την ίδια ώρα, το Reuters επικαλούμενο πηγή του υπουργείου Οικονομικών, αναφέρει ότι οι διεθνείς δανειστές εξετάζουν την επιστροφή κερδών της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας ύψους 9 δισ. ευρώ για να καταστεί βιώσιμο το ελληνικό χρέος. Αυτό θα ήταν μια λύση που θα βοηθούσε να αρθεί το πρόβλημα που έχει προκύψει. Σύμφωνα με τις τρέχουσες κυβερνητικές εκτιμήσεις, το ελληνικό χρέος θα φθάσει τα 340,6 δισ.ευρώ ή στο 175,6% του ΑΕΠ στο τέλος του 2012 και αναμένεται να ανέλθει στο 191% το 2015, ήτοι 357,7 δισ.ευρώ. Δέκα δισ. ευρώ μας χωρίζουν, τώρα από την εξασφάλιση βιώσιμου χρέους το 2020, σύμφωνα με κυβερνητική πηγή την οποία επικαλείται το Reuters.

Στις συναντήσεις που είχε τόσο ο πρωθυπουργός όσο και ο Γ. Στουρνάρας κατά τη διάρκεια της Συνόδου Κορυφής τονίστηκε στους ξένους με κάθε έμφαση ότι δεν μπορεί να υπάρξει παράταση της αγωνίας για την Ελλάδα διότι υπάρχει σοβαρός κίνδυνος αποσταθεροποίησης. Δηλαδή δε μπορεί να αφήσουν οι ξένοι την κυβέρνηση της Ελλάδας εκτεθειμένη, πρέπει να τη στηρίξουν και έμπρακτα, ειδικά τώρα που έχουν εκπληρωθεί και με το παραπάνω οι υποχρεώσεις της χώρας.

Οι δανειστές εμφανίστηκαν, σύμφωνα με πληροφορίες, συγκρατημένα αισιόδοξοι κυρίως λόγω της αδιαλλαξίας της Γερμανίας, ωστόσο, πιθανότατα κάποιες διαφορές να λυθούν στην τηλεδιάσκεψη του Σαββάτου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 23/11/2012 16:08:32

    Ρήξη με την ΕΕ? Και με ποιούς θα πάμε, με τους Ρώσους ή με τους Κινέζους? (την ώρα που ο κομουνιστής Χριστόφιας ,με τα τόσα "κονέ' στη Μόσχα, υπογράφει Μνημόνιο!)

    Μην καταντήσουμε στις αρλούμπες των ΣΥΡΙΖΕΩΝ και των Καμμένων Βούρλων.

    Μιά μόνο ρήξη χρειάζεται ,η ρήξη με το ντόπιο Σύστημα της διαπλοκής , και με τους πραιτωριανούς του ,τους πρασινοκόκκινους συνδικαλιστές και Δ.Υ που προτιμούν να δουνε τη χώρα να καίγεται ,παρα να χάσουν τα κεκτημένα τους.

    Αν δεν μπορείς να νικήσεις τον εσωτερικό σου καρκίνο που σου τρώει τα σωθικά, είσαι χαμένος , και δε φταίνε ούτε οι Γερμανοί ,ουτε το ΔΝΤ ,ουτε κανείς!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ΣΤΕΛΙΟΣ 23/11/2012 16:27:59

      Όποιος σου...ανοίγει καινούργια μέτωπα ΦΤΑΙΕΙ, γιατί σε αποδυναμώνει. Σε εκτιμούν επίσης, μονάχα όταν ΔΕΝ σέρνεσαι. Αν επιμένεις να παριστάνεις το ....χαλάκι στην εξώπορτα, προορισμός σου θα'ναι να σκουπίζουν οι εισερχόμενοι επισκέπτες επάνω σου, τα λασπωμένα τους παπούτσια...
      Είναι θέμα επιλογής τελικά.
      Ποιά ....χρήση επιθυμείς. Πώς ...δικαιώνεσαι . :-)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 23/11/2012 17:08:42

      Άσε μας ρε φίλε που θα μας πεις πως όποιος κάνει συμμαχίες με τους Ρώσους χάνει. Οι τούρκοι τόσα χρόνια το έπαιζαν μάγκες με την Κύπρο και από όταν ασχολήθηκαν οι Ρώσοι με τα κοιτάσματα έκατσαν στα αυγά τους. Σκέψου λοιπόν την περίπτωση όπου κάνεις συμμαχία με πούτιν, ανακυρήσεις ΑΟΖ και σε φυλάει από το γείτονα το ρωσικό ΠΝ. Ποιος θα σε αγγίξει; Καιι γλιτώνεις και έξοδα από μελλοντικές αγορές όπλων. Πολύ σημαντικό και αυτό. Οι ΗΠΑ που είναι τόσα χρόνια; Στα Ίμια μπήκαν στη μέση αφού έγιναν γκρίζα ζώνη. Στην Κύπρο έδωαν αυτοί άδεια στον Αττίλα. Πότε είδα χαΐρι από δαύτους;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γεώργιος Τ. 24/11/2012 12:26:14

        Σα να διαβάζω το...DefenceNet!!!

        Δεν μας εξήγησες όμως , ο Χριστόφιας (ΑΚΕΛ!) γιατί δεν πήρε δάνειο απο τον...Πούτιν και μπήκε σε Μνημόνιο?

        Καταρχήν κι'εγώ συχαίνομαι τους Αμερικάνους,αλλα ποιός μίλησε για ΗΠΑ? Για ΕΕ μιλάμε (που οι ΗΠΑ κάνουν ότι μπορούν για να τη διαλύσουν!)

        Οι Τούρκοι στην Κύπρο μαζεύτηκαν κυρίως λόγο Ισραήλ ,οχι Ρωσίας.

        Ξεχνάς πως η Τουρκία έχει 10 φορές μεγαλύτερη σημασία (οικονομική ,πολιτική ,γεωστρατηγική) για την Ρωσία απ'οτι εμείς. Εμάς τι να μας κάνουν , να "αγοράσουμε" ...ΒΜΠ-3 πάλι???

        Οσο για το Ρώσικο Π.Ν που αναφέρεις ,έχεις ιδέα πόσων ...αιώνων είναι τα πλοία του? Τρία ξεκινάνε και ένα φτάνει, τα δύο χαλάνε στο δρόμο!

      • Φανη avatar
        Φανη @ Γεώργιος Τ. 24/11/2012 19:10:01

        Ναι αλλα εχουν τη δυναμη να σε ανακατεψουν, θυμησου τον Καραμανλη με τον αγωγο Μπουργκας.Στο τσακ μπαμ ανετρεψαν τα πραγματα και εφεραν τον.....εθνοσωτηρα Γιωργακη.Εδω και πολλααα χρονια τιποτα δεν κανονιζουμε μονοι μας.Θυμαστε εκεινο το παλιο συνθημα περι αυτοδιαθεσης;Τοτε φανερωθηκε ο Ανδρεας και ειπε το περιφημο "η Ελλας ανηκει στους Ελληνες" για να μας κοιμισει, μας μπουκωσε και μερικα δανεικα κι ολα ΟΚ.
        Τωρα πια οι κινδυνοι ηρθαν πολυ κοντα γιατι ολοι ψιλοαναγκαστηκαν να ριξουν τις μασκες και ετσι κινδυνευουμε εσωτερικα, εξωτερικα, ακομα κι απο.......H.A.A.R.P. Οποια εξελιξη φανταζεστε ειναι στο τραπεζι Ολα μπορει να παιξουν οταν εισαι στη κοψη του ξυραφιου....

    • armageddwn avatar
      armageddwn @ ΣΤΕΛΙΟΣ 23/11/2012 18:22:54

      Εννοείς Γερμανική Ένωση...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ armageddwn 23/11/2012 20:01:54

        Εννοώ πουθενά και για κανέναν άνευ όρων δεδομένοι.

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ ΣΤΕΛΙΟΣ 23/11/2012 19:21:26

      Που θα παμε ΣΤΕΛΙΟΣ; Εκει που θα πανε και οι αλλοι νοτιοι εταιροι μας μετα τη διαλυση πρωτα της Ευρωζωνης και επειτα της Ε.Ε. Ηδη τελειωσε η Συνοδος Κορυφης των 27 χωρις αποτελεσμα! Μηπως θα επρεπε να αρχισουμε να ανιχνευουμε τα ιχνη της διαλυσης του ευρωπαικου συστηματος; Προς αποφυγην παρεξηγησεων, διευκρινιζω οτι δεν ειμαι "ευρωφοβικος".

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Bixiou 24/11/2012 13:07:40

        Στην Αφρικανική Ενωση λοιπόν?

        Δε λέω ,πολιτισμικά ο νεοέλληνας εκεί ανήκει!

  2. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 23/11/2012 16:28:04

    Όχι και ρήξη με την ΕΕ, αυτό παραπάει. Άλλωστε δεν πρόκειται να χρειαστεί, θα βρεθεί λύση, δεν τους παίρνει να μη βρουν

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 23/11/2012 23:09:24

      Περισσότερο είναι απειλή αλλά εδώ που τα λέμε χρειάζεται και ένα σηχτίρι η Ενωμένη Ευρώπη που μόνο ενωμένη δεν είναι.Η Ελλάδα καίγεται και αυτοί την χρησιμοποιούν για εσωτερικό προεκλογικό χαρτί ή προσπαθούν να κερδίσουν ο καθένας τις εγγυήσεις

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 23/11/2012 16:31:01

    Όχι αγαπητέ, πρέπει να διαβάσουμε πίσω από τις γραμμές. Η κυβέρνηση παίζει αυτή τη στιγμή το αμερικανικό χαρτί έναντι της Ε.Ε. Βλέπομε τη λέξη κλειδί "βιωσιμότητα" του χρέους! Δηλαδή, σου λέει, αν δεν θέλετε εσείς, συντάσσομαι πλήρως με τους Αμερικανούς και σας τα κάνω όλα μπάχαλο, πάω σε χρεωκοπία με αμερικανική στήριξη (ζώνη δολαρίου...) και γλιτώνω και την κυβέρνησή μου από την απειλή Τσίπρα!

    Εξαιρετική στρατηγική Σαμαρά. Θέλει όλη τη δόση για να μπορέσει (υποθέτω...) να ξεπληρώσει τα χρέη στον ιδιωτικό τομέα, με τα οποία χρέη μπόρεσε να συντηρήσει τις εξοφλήσεις ομολόγων όσον καιρό καθυστερούσαν διάφορες άλλες δόσεις. Αν ρίξει τώρα τα 8 αυτά δις στην αγορά, τότε αφενός τα μισά και παραπάνω θα γυρίσουν πολύ σύντομα στο κρατικό ταμείο ως φόροι, ασφαλιστικές εισφορές κλπ. (ως αποπληρωμή χρωστούμενων, όχι αμέσως ως νέες θέσεις εργασίες κλπ., αν και θα έρθει και αυτό αργότερα), ενώ από την άλλη θα αλλάξει τελείως το κλίμα και η ψυχολογία της οικονομίας, ώστε να μπορέσει η οικονομία να αντέξει τις τρομακτικές περικοπές του νέου έτους, που θα πλήξουν τους πάντως λόγω της ύφεσης που θα φέρουν (και όχι μόνον αυτούς που άμεσα πλήττονται, θα πληγεί όλη η οικονομία).

    ΑΝ, επαναλαμβάνω, ΑΝ είναι αυτή η στρατηγική Σαμαρά, είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε ορατά μια πραγματική διαπραγμάτευση από την ελληνική κυβέρνηση από το 2010 και μετά. Και θα τολμήσω να πω, παρά την ισοπεδωτική κριτική που έχω κάνει στο Σαμαρά όλον αυτόν τον καιρό, ότι αυτός είναι ο Σαμαρά του 1991-92, ο ΥπΕξ του Σκοπιανού, τον οποίο ψηφίσαμε το 2009. Και είναι διαπραγμάτευση αθόρυβη, ουσιαστική, πραγματική, χωρίς φανφάριες ΓΑΠειου στυλ, του τύπου "διαπραγματευτήκαμε σκληρά, αλλά... τι να κάνουμε, υποκύπτουμε".

    Είναι φανερό ότι η κυβέρνηση προτιμά τη στήριξη από την Ε.Ε. (άρα, παίζει πρώτα, αναγκαστικά το γερμανικό χαρτί, που εμφανώς έχει το πάνω χέρι στη διαχείριση αυτής της κρίσης), αλλά για πρώτη φορά έχει Plan B για την περίπτωση που αναγκαστεί η χώρα να πάει σε χρεωκοπία. Είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα απειλεί (έστω και συγκεκαλυμμένα) με χρεωκοπία. Τώρα ακριβώς που η Γερμανία έχει πάρει απόφαση να μας κρατήσει στο ευρώ.

    ΑΝ είναι έτσι, ένα μεγάλο μπράβο. Ας ελπίσουμε για αίσιο τέλος.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Διογένης 24/11/2012 17:47:53

      Συμφωνώ μέ τήν εκτίμησή σου Διογένη.
      Εκπλήσσομαι συνεχώς τίς τελευταίες μέρες γιά τό πόσες φορές συμφώνησα μέ τά σχόλιά σου.

  4. dim avatar
    dim 23/11/2012 17:00:03

    Χαλαρώστε... Καμία ρήξη... Το πολύ πολύ να ασκήσουμε βέτο για τη ψήφιση του πρϋπολογισμού, σε συμμαχία με άλλες χώρες του νότου....

    Είμαστε συνέταιροι, και επιπλέον είναι και δανειστές μας, και είναι πολύ λογικό αυτός που σε δανείζει να έχει ίδιο συμφέρον να σε βλέπει να πηγαίνεις καλά για να είναι εξασφαλισμένος ότι θα πάρει τα λεφτά του πίσω... Θέλουν τα λεφτά τους πίσω? Θα μας βοηθήσουν να έχουμε ανάπτυξη, αλλιώς "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος"...

    Εμείς κάναμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε, όχι για να είμαστε καλοί απέναντι τους και να μην έχουν να μας προσάψουν κάτι, που όντως δεν μπορούν τώρα να πουν κάτι, αλλά κάναμε αυτό που έπρεπε έτσι κι αλλιώς, πρωτίστως για να μηδενίσουμε τα πρωτογενή ελλείμματα μας και να τακτοποιήσουμε τα του οίκου μας... Υποτίθεται ότι φέτος θα κλείσουμε με πρωτογενές έλλειμμα 4 δίς... Αν βάλεις ότι λόγω ύφεσης, του χρόνου θα λείψουν και άλλα 2-3 δις από έσοδα, άρα έτσι κι αλλιώς θα έπρεπε να πάρουμε 7 δις μέτρα για να είμαστε ίσα βάρκα ίσα πανιά... Ε, οκ, πήραμε και άλλα 2 δις για το 2013 για να είμαστε σίγουροι...

    Αν δεν καταστεί βιώσιμο το χρέος και δεν μας βοηθήσουν για ανάπτυξη, τότε και μόνο τότε θα πρέπει να επανεξετάσουμε το τι θα κάνουμε με αυτά τα 2 δις πλεόνασμα... Θα τα δώσουμε για τόκους, ή θα τα τσουγκρίσουμε μαζί τους και θα κρατάμε πια το πλεόνασμα για να το επιστρέφουμε στις αδικημένες δοκιμαζόμενες κοινωνικές ομάδες? Και μη βιαστεί κανείς να απαντήσει με βεβαιότητα «Μα φυσικά το δεύτερο», γιατί δεν είναι τόσο απλό μεν, αλλά πάντως σίγουρα θα βρίσκεται από του χρόνου και αυτή η εναλλακτική πάνω στο τραπέζι.... Αλλά από του χρόνου, όταν πια μετά από τα τόσα επώδυνα μέτρα θα είμαστε σε πρωτογενές πλεόνασμα...

    Και μην ακούω λαϊκισμούς από Σύριζα και ΑΝΕΛ, με ένα νόμο θα επιστραφούν όλα πίσω κλπ κλπ.... Αυτά είναι ασύστολα ψεύδη, λεφτά δεν υπάρχουν, παρά μόνο τα 2 δις στο τέλος του 2013 και αφού παρθούν τα μέτρα, ενώ το «με ένα νόμο όλα πίσω στο 2009» σημαίνει επιστροφή 15 δις ανα έτος (όλα μέσα, μισθοί, συντάξεις, επιδόματα γάμου, ωριμάνσεις κλπ κλπ), που θα τα βρεις ρε Καραμήτρο? Μήπως θα τα τάξεις κι εσύ προεκλογικά από τη κλασική συνταγή της «πάταξης της φοροδιαφυγής» ή θα φορολογήσεις τους πλουσίους που θα πάρουν την έδρα τους και θα την πάνε αλλού??....

  5. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 23/11/2012 17:11:13

    Παιδιά, ηρεμήστε και σοβαρευτείτε παρακαλώ

  6. alpha avatar
    alpha 23/11/2012 17:22:04

    Επι τέλους! Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΣ!!!
    300 Ελληνες βουλευτες θα ψηφίσουν επιτέλους ΟΧΙ στα μνημόνια και θα ακυρωθούν όλα...

  7. Paynek avatar
    Paynek 23/11/2012 17:30:05

    Και μόνο που συζητιέται αν τους παίρνει ή οχι να το καθυστερούν να βρεθεί λύση χάνεται πραγματικά και το νόημα.
    Η αλήθεια είναι μετά απ'τα σημαντικά βήματα που έγιναν και τις εγγυήσεις που δόθηκαν και προς Γερμανία, λύση θα'πρεπε να υπήρχε και αυτή να'χε δοθεί χτες.
    Και το λέω αυτό εγώ,που πίστευω οτι καλώς κινηθήκαμε στην κατεύθυνση του να άρουμε κάποιους φόβους της Γερμανίας θεωρώντας σημαντικό για την Ελλάδα να δώσει δείγματα φερεγγυότητας αλλά και να μπούν απο'δω και στο εξής σε στέρεη βάση οι όποιες σχέσεις εμπιστοσύνης.
    Αυτό είναι όμως κάτι που έχει ανάγκη συνολικά η Ευρώπη. Αν όμως δεν ξεπεζέψουν,κάτι που ελπίζω σύντομα, θα παγιωθούν τα δυσοίωνα μηνύματα και σε άλλα κράτη-μέλη για το θολό τοπίο στο όποίο εσκεμμένα αποφάσισε να κινείται η μεγαλύτερη οικονομία της ένωσης. Εν τέλει είμαστε κοντά στο σημείο που θα υπάρξουν αναπόφευκτα και αντιδράσεις.

  8. ουδετερος avatar
    ουδετερος 23/11/2012 17:40:45

    Εμείς αποφασίσαμε "ευρώ και ξερό ψωμί". Το πρόβλημα δεν είναι η απόφαση αλλά η διακυρηξη αυτής της απόφασης .....

  9. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 23/11/2012 18:56:31

    ''...........Αποφασισμένη να έρθει ακόμη και σε ρήξη........''

    Είμαστε με τα καλά μας ??????????

    Και δεν φοβούνται μήπως μας πετάξουν έξω απο την ΕΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. GLAD avatar
    GLAD 23/11/2012 18:57:52

    Πάντως είναι καλό να γνωρίζουν οι συνομιλητές μας ότι συμφωνήσαμε να "παίξουμε" σοβαρά αυτή τη φορά.
    Και το ενδεχόμενο της ρήξης δεν μπορεί να αποκλεισθεί - ακόμη και από αυτή την δεξιά (συντηρητική) παράταξη - διότι αλλοιώς "ο μικρός Αλέξης" δεν θα έλθει απλώς σε ρήξη με τους άσπονδους φίλους μας , αλλά θα (προσπαθήσει τουλάχιστον να) αλλάξει και όλα τα πολιτικά και κοινωνικά χαρακτηριστικά της χώρας
    Και αυτό μπορεί να μη ενδιαφέρει κανέναν ίσως εκτός Ελλάδος , αλλά αφορά όλους εμάς στην Ελλάδα που διαφωνούμε με την Αριστερά .
    Η αξιοπρέπειά μας πρέπει να αποκατασταθεί σε κάθε περίπτωση .

  11. GLAD avatar
    GLAD 23/11/2012 19:00:26

    Πάντως είναι καλό να γνωρίζουν οι συνομιλητές μας ότι συμφωνήσαμε να “παίξουμε” σοβαρά αυτή τη φορά.
    Και το ενδεχόμενο της ρήξης δεν μπορεί να αποκλεισθεί – ακόμη και από αυτή την δεξιά (συντηρητική) παράταξη – διότι αλλοιώς “ο μικρός Αλέξης” δεν θα έλθει απλώς σε ρήξη με τους άσπονδους φίλους μας , αλλά θα (προσπαθήσει τουλάχιστον να) αλλάξει και όλα τα πολιτικά και κοινωνικά χαρακτηριστικά της χώρας
    Και αυτό μπορεί να μη ενδιαφέρει κανέναν ίσως εκτός Ελλάδος , αλλά αφορά όλους εμάς στην Ελλάδα που διαφωνούμε με την Αριστερά .
    Η αξιοπρέπειά μας (ως χώρα) πρέπει να αποκατασταθεί σε κάθε περίπτωση .

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/11/2012 19:10:19

    Η Γερμανία επιθυμεί να έχει διασωληνωμένη την Ελλάδα μέχρι τις εκλογές της, δηλ. τον Σεπτέμβριο!
    Μέχρι τότε όμως η Ελλάδα θα μας έχει χαιρετίσει!
    Έχει ωριμάσει πλέον ο καιρός να πατήσουμε πόδι και αν τα κάνουμε μαντάρα κανένας αυτή τη φορά δεν θα μας κακολογήσει.
    Αυτή τη φορά το κρίμα θα πέσει στη Μέρκελ η οποία το ξέρει και τρέμει!
    Να λοιπόν η μοναδική ευκαιρία να πατήσουμε πόδι!

    • kostas.k. avatar
      kostas.k. @ ΝΤΙΝΟΣ 24/11/2012 00:15:49

      και καμμιά τρίχα επίσης...έχουν κι αυτές γενετικό υλικό..αδιάσειστο τεκμήριο..

  13. Wolf avatar
    Wolf 23/11/2012 20:30:47

    Προβλέπω στο προσεχές μέλλον, η Γερμανία να γίνεται ο παρηας της Ευρώπης!!!

    • Ο Θποροθ avatar
      Ο Θποροθ @ Wolf 24/11/2012 00:39:24

      ο παρηάς ή ο παριανός ρε κε λύκε;

  14. Μεγάλες στιγμές avatar