#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2011 23:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποφασίζουμε και διατάσσουμε να συλληφθούν οι αγρότες


Ούτε επί χούντας δεν συνέβαιναν αυτά



Διαβάστε την απόφαση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Σερρών για την απαγόρευση της συγκέντρωσης των αγροτών στον Προμαχώνα




ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΑΣΟΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ 07/02/2011 23:24:59

    Η ΧΟΥΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/02/2011 23:28:07

    Τους λαθρομετανάστες τους βόλεψαν σε πολυτελή έπαυλη.
    Τους αγρότες τους απαγορεύουν να διαμαρτυρηθούν καν;
    Περίεργος αυτός ο πασοκικός σοσιαλισμός.
    Βρε μπας κι έχουμε δικτατορία;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 07/02/2011 23:34:18

      Μην το ξαναπείς. Πιπέρι.
      Άκου εκεί δικτατορία ο Σοσιαλισμός! Πού ακούστηκε?

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 07/02/2011 23:30:25

    Φρίκη...

  4. zap-zap avatar
    zap-zap 07/02/2011 23:31:06

    χούντα είναι θα περάσει.

  5. stroumfaki avatar
    stroumfaki 07/02/2011 23:32:52

    Άραγε θα πάνε, πάλι μαζί με τους αγρότες να διεκδικήσουν το πρώτο βραβείο Όσκαρ για άλλη μια χρονιά, όπως κάνανε τα προηγούμενα χρόνια. Τους θυμάμε και γελάω. Φέτος είναι απο την απέναντι πλευρά.
    ..... Πράσινη Χούντα καταντήσατε. ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ.

  6. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2011 23:33:28

    Γιατί δεν πηγαίνουν να τους σκίσουν τα λάστιχα, όπως έκαναν επί Σημίτη?

    • Crocodile avatar
      Crocodile @ Orestios 08/02/2011 00:41:14

      Γιατί δεν φωνάζουν τον Χατζηγάκη να τους σκάσει 500.000.000 ευρώ;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Crocodile 08/02/2011 00:46:48

        Είναι κακιά η δεξιά.
        χο χο χο
        Τώρα με τον σοσιαλισμό χορταίνουν δημοκρατία.
        Αχαχαχαχαχαχαχαχα

  7. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 07/02/2011 23:37:44

    Mέτρα… ερμιά κι’ ο Aγαρηνός το ξέρει
    Η σημερινή κυβέρνηση, αφού εξαπάτησε το εκλογικό σώμα, ακολούθησε για τη μείωση του ελλείμματος το δρόμο της μείωσης των δημόσιων δαπανών με μείωση των συνολικών ονομαστικών δαπανών του δημοσίου και της αύξησης των φορολογικών εσόδων μέσω φορολόγησης της κατανάλωσης. Οι προαναφερθείσες εξελίξεις υπαγορεύτηκαν από την πίεση που άσκησαν οι χρηματοπιστωτικές αγορές και την επιλογή της κυβέρνησης να μην αναζητήσει λύσεις που δεν θα έβαζαν την ελληνική κοινωνία σε περιπέτειες. ΣΤην μετά μνημόνιο περίοδο δλδη από τον Μάιο του 2010 έως σήμερα προσπαθούν να πείσουν την ελληνική κοινωνία ότι η πολιτική που εφαρμόζεται θα οδηγήσει σε αναδιανομή του εισοδήματος και του πλούτου υπέρ των φτωχών, τη χώρα σε εξυγίανση των χρεών της και κατ’ επέκταση στην οικονομική ανάκαμψη.
    Αυτό όμως που έχουμε δει μέχρι στιγμής είναι μια φρενήρης μείωση στο ΑΕΠ της χώρας κοντά στο 5 % σε ετήσια βάση, το χρέος αυξάνεται , η αγοραστική δύναμη μειώνεται, οι υποδομές καταρρέουν, η μεταποιητική βάση διαλύεται, το εμπόριο, η κατασκευή κ.α έχουν παγώσει, θέσεις εργασίας δεν δημιουργούνται, γενικότερα η Ελλάδα θυμίζει χώρα σε πόλεμο. Αυτές οι τάσεις είναι πλέον βιώσιμες και απειλούν να καταστρέψουν όχι μόνο οποιοδήποτε είδος βραχυπρόθεσμης ανάκαμψης αλλά και κάθε ελπίδα για μακροπρόθεσμη οικονομική ανάπτυξη με ότι αυτό συνεπάγεται για την εθνική ασφάλεια. Και ενώ η κατάσταση δείχνει να ξεφεύγει από τον έλεγχο η κυβέρνηση προσπαθεί με μεθοδεύσεις που θυμίζουν σκοτεινές περιόδους της πολιτικής και κοινωνικής ζωής του τόπου μας να σιγήσει τις διαμαρτυρίες και να εξαλείψει τις αντιδράσεις προκειμένου να επιβάλουν ανενόχλητα την ταυτότητα του μέλλοντος μας. Το γεγονός ότι η πολιτική πράξη έχει αρχίσει να συλλαμβάνει συμπολίτες μας που διαμαρτύρονται, αλλά και οι εξελίξεις στην εκπαίδευση, το υπουργείο παιδείας έχει αρχίσει να προσλαμβάνει στα δημόσια σχολεία εκπαιδευτικούς με 4 ώρες την εβδομάδα, δλδη για 100 ευρώ το μήνα φανερώνουν τους πραγματικούς στόχους της κυβέρνησης.. Με άλλα λόγια ο ελληνικός λαός θυσιάζεται για να μπορέσουν να αναπτυχθούν με υψηλά και εγγυημένα κέρδη οι μεγάλες επιχειρήσεις που θα αναπτυχθούν από δω και στο εξής στη χώρα. Συνεπώς, υπάρχει πρόβλημα, ένα πρόβλημα όμως που σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί από μια κυβέρνηση που έχει «συλληφθεί» από τα συμφέροντα του διεθνούς νομισματικού και χρηματοπιστωτικού συστήματος.

  8. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2011 23:38:31

    Δηλαδή, η αστυνομία κυρήσσει απαγόρευση κυκλοφορίας για συγκεκριμένα οχήματα?
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Τί είδους διακριτική απαγόρευση είναι αυτή?
    Για τους κλέφτες θα ισχύει το ίδιο?

    Συνταγματική εκτροπή ή απλά εγκεφαλική ελαφρύτητα?

  9. Misha avatar
    Misha 07/02/2011 23:38:47

    Τι λένε ρε; Πάνε καλά;
    Απαγορεύουμε «κάθε δημόισα συνάθροιση και πορεία»;
    Κάποιος να ειδοποιήσει τον μπατσάρχη των Ακανέδων πως η χούντα τελείωσε το 73!
    Ή μήπως όχι;

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ Misha 07/02/2011 23:54:01

      Μισα,

      δυστυχως η Χουντα τελειωσε το '73 για αυτό είναι η χώρα σε αυτήν την κατάσταση σήμερα...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ SPYROS T. 08/02/2011 01:08:17

        Αδέλφια μου αλήτες πουλιααααααααααά
        κι εγώ σαν κι εσάς στους ανέμους
        γυρεύω χαμένα φιλιά.
        Αδέρφια μου, αλήτες, πουλιααααααααααά.

        Αφιερωμένο σ' όλους τους νοσταλγούς που ξενυχτούν μαζί μας.

        • Geoponix avatar
          Geoponix @ Κάποιος 08/02/2011 09:09:27

          Από τα πιο πνευματώδη που διάβασα τελευταία.

  10. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2011 23:42:09

    Σοσιαλισμό δεν θέλατε?
    Φάτε τον τώρα με το τσουβάλι.
    Σε λίγο θα βγεί και η Σεκιουριτάτε του Τσαουσέσκου.

  11. δημης avatar
    δημης 07/02/2011 23:49:35

    Κανένα ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ βρέ παιδιά έπαιξε ή μόνο το έγγραφο ;;;;;;

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ δημης 08/02/2011 01:12:59

      Μην ξεχνάτε κύριοι ότι εβρισκόμεθα εμπρός ενός ασθενούς, τον οποίον έχομε επί της χειρουργικής κλίνης, και τον οποίον εάν ο χειρουργός δεν προσδέσει κατά τη διάρκεια της εγχειρήσεως επί της χειρουργικής κλίνης, υπάρχει περίπτωσης αντί δια της εγχειρήσεως να του χαρίσει την αποκατάσταση της υγείας, να τον οδηγήσει εις τον θάνατον.

      • kiki avatar
        kiki @ Κάποιος 08/02/2011 19:37:36

        @ Καποιε,
        και τον ακουγαν οι Ακαδημαικοι και οι Πρυτανεις, και κανεις δεν ειχε τα αρ@@@ να σηκωθει να του ριξει μια μουντζα.
        Το ιδιο και τωρα.

  12. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 07/02/2011 23:52:46

    Μάλιστα,...πρόληψης και πάσης ελλάδος!
    Για μέτρα εκφοβιστικού χαρακτήρα μου φαίνονται..
    Λέτε να το'χουν πιστέψει οτι θα την εφαρμόσουν την απόφαση δηλαδή?..

  13. Misha avatar
    Misha 08/02/2011 00:02:25

    Το άλλο με τις ασκήσεις της 71η Αερομεταφερόμενης Ταξιαρχίας στο Κιλκίς για καταστολή διαδηλώσεων το μάθατε;

  14. Έρεβος avatar
    Έρεβος 08/02/2011 00:05:07

    Το καθεστώς ΠΑΣΟΚ αργά αλλά σταθερά μέρα με τη μέρα θα μετασχηματίζεται σε καθαρή χούντα. Μέχρι που θα βγεί ο κόσμος στο δρόμο, θα διαλυθεί και όσοι ήταν σε αυτό στην κυβέρνηση ή βουλευτές θα τελειώσουν οριστικά και αμετάκλητα την πολιτική τους καριέρα

  15. Misha avatar
    Misha 08/02/2011 00:08:39

    Δεν αρκεί το τελος της καρριέρας τους.Πρέπει να πληρώσουν για το έγκλημα που διέπραξαν και διαπράττουν εναντιον του τόπου. Φυλακή και δήμευση περιουσιών. Χωρίς έλεος.
    Όπως ειπε προχτές ο παλαίμαχος Μανώλης Μηλιαράκης πρέπει να δημιουργηθούν στήλες της ντροπής σε κεντρικο σημείο κάθε μεγάλης πόλης όπου θα αναγράφονται τα ονόματα όλων όσων υπέγραψαν το κατοχικό μνημείο.

    Για να θυμούνται οι νέοι και να μη ξεχνάμε εμείς που ζούμε τα απίστευτα.

  16. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 08/02/2011 00:20:44

    Έτσι μια χαρά, σκιστούς γιωργάκη...

    Για το σοσιαλισμό ρε γαμώτο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σοσιαληστής 08/02/2011 00:50:49

      χιχιχιχι
      Για τον ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ
      Με πρότυπο τον σύντροφο Μουμπάρακ

  17. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 08/02/2011 00:32:17

    ΟΤΙ ΣΥΛΛΑΒΑΝ 6 ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΡΑΣΥΤΗΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ?ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΛΕΨΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΑΥΤΟΦΩΡΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ!ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!

  18. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 08/02/2011 00:39:56

    Βλέπω ότι η Χειμερινή Συγκέντρωση των Αγροτών έχει ήδη γίνει πάγιο εργαλείο κάθε αντιπολιτεύσεως.
    Λυπάμαι, που εγώ δεν θα ευχαριστήσω την παρέα. Θέλω να δώ τα τρακτέρ εκτός δρόμου ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ. Και η επιβολή του μέτρου, ρωτήστε, είναι δημοκρατική απαίτηση. Κάποτε πρέπει να δείξει πυγμή και η Δημοκρατία.
    Όχι πως το ελπίζω. Όχι πως έχουμε Δημοκρατία...

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ ΠΗΛΕΑΣ 08/02/2011 02:42:31

      Το πολιτικό μας σύστημα δείχνει να είναι στα τελευταία του..
      Σου λένε τώρα: σου αρέσει δεν σου αρέσει,θα προλαμβάνουμε οτιδήποτε εμεις θεωρήσουμε οτι είναι ικανό να βλάψει την ασφάλεια σου ως "ΠΟΛΙΤΗΣ"..
      (Η σημασια είναι οτι εδώ ο πολίτης αντιμετωπίζεται σαν κάποιο σπάνιο είδος προς εξαφάνιση που βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο απο τα αιτήματα των διαφόρων κλάδων των εργαζομένων κάθε φορά!)
      Η κυβέρνηση με πρόσχημα την προστασία λοιπόν του πολίτη απαξιεί να ασχοληθεί με τα πραγματικά αιτήματα των εργαζομένων που "τολμούν" και φτάνουν σε αυτήν!
      Όχι,τα έχει ξεπεράσει αυτά βλέπετε..κανείς εργαζόμενος δεν δύναται να εχει δίκιο απο'δω και στο εξής!
      Έχει να ασχοληθεί βλέπετε με κάτι πολύ σοβαρό,την κάρτα του πολίτη. Να δώσει όνομα ,ταυτότητα,υπόσταση στο καινούριο είδος που βρίσκεται στα σκαριά.
      Και το οποίο είδος θέλουν να μπορεί να συννενοείται με τους κυβερνώντες του με τους όρους που έχουν επιλέξει ειδικά για αυτό.Και του'χουν μάλιστα ξεκαθαρίσει οτι δεν θα'χει δικαιώματα ,μόνο υποχρεώσεις!
      Άλλωστε έιναι υπο την προστασία τους,γιατι να ζητήσει κιόλας..

    • ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
      ΒΑΣΙΛΗΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 08/02/2011 09:04:16

      ΦΙΛΕ ΠΗΛΕΑ ΕΙΜΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΟΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΜΑΧΩΝΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΟΤΑΝ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΣΟΥ ΜΠΗΚΕ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΗ ΣΤΟΥΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ ΑΠΟ ΤΑ ΔΑΚΡΥΓΟΝΑ ΕΝΩ ΕΤΑΖΕ ΛΑΓΟΥΣ ΜΕ ΠΕΤΡΑΧΕΙΛΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ
      ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΑ 500 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΧΟΥΛΑ
      ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΔΙΠΛΑ
      ΛΕΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
      ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ?????

      • Pikis avatar
        Pikis @ ΒΑΣΙΛΗΣ 08/02/2011 12:31:12

        Τα λεφτά τα φάγανε όπως φάγατε και εσείς τις επιδοτήσεις φίλε αγρότη. Αντί να εκσυγχρονιστείτε κάνατε τη μεγάλη ζωή. Τώρα δεν σας φταίει κανένας...

        • ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
          ΒΑΣΙΛΗΣ @ Pikis 08/02/2011 14:15:46

          ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ......................Ε,ΡΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ..ΣΑΣ ΠΗΞΑΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ...

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΒΑΣΙΛΗΣ 08/02/2011 16:59:24

        Φίλε Βασίλη, δεν δέχομαι κανέναν για αρχηγό, πριν αποδειχθεί άξιος. Και επί Κωνσταντίνου του Μικρού ήμουν εναντίον των καταλήψεων των δρόμων (και κάθε παραγωγικού πόρου), όπως και τώρα. Και πάντα θα είμαι. Προσωπικά, πιστεύω στην ποινικοποίηση κάθε εκβιαστικής πρακτικής οποιουδήποτε, ακόμα και πλειοψηφικής ομάδας. Αναρωτιέμαι όμως, πόσο μυαλό χρειάζεται για να μην πριονίζουμε τα πόδια μας, κάθε φορά που θα μας στενεύει το παντελόνι.
        Τέτοιες πρακτικές βοήθησαν να έλθουμε εδώ που είμαστε. Και το που είμαστε δεν το έχουν καταλάβει, ακόμη, παρά ελάχιστοι.

    • Pikis avatar
      Pikis @ ΠΗΛΕΑΣ 08/02/2011 12:36:04

      χαχαχαχαχαχα.
      Μια χαρά τα λες.
      Γιατί το καλοκαίρι δεν έχουν μπλόκα οι αγρότες;
      Μήπως σέβονται τα "μπάνια του λαού" που έλεγε ο αρχιπαπατζής Ανδρέας;;;
      Μήπως το καλοκαίρι δεν έχουν προβλήματα;
      Αλλά κατά περίεργο τρόπο μόλις πάρουν την επιδότηση τρέχουν στα κωλάδικα να ξεχαρμανιάσουν!!!

  19. epikoureios avatar
    epikoureios 08/02/2011 01:14:50

    Το ξέρετε, ότι στον Προμαχώνα οι Βούλγαροι αστυνομικοί και τελωνειακοί έχουν έρθει στην Ελληνική πλευρά; Χρησιμοποιούν τα ελληνικά κτίρια. Για την ακρίβεια τα μοιράζονται με τους δικούς μας. Ο έλεγχος γίνεται στην ελληνική πλευρά. Ελπίζω να μην παραχωρίσαμε και τον χώρο μέχρι τα παλιά δικά τους κτίρια! Πρόταση προς Αγρότες: να κάνουν την "συνάθροιση" στο Ελληνικό έδαφος μετά τους Βούλγαρους αστυνομικούς. Να δούμε τί θα κάνουν οι φωστήρες της ελληνικής αστυνομίας τότε!

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ epikoureios 08/02/2011 10:40:13

      Και όταν περνάς για Βουλγαρία ελέγχουν με σκαιότητα και φανατισμό τους Έλληνες ταξιδιώτες, που μόλις πρίν λίγο, με ευγένεια, τους επέτρεψαν να περάσουν οι Έλληνες αστυνομικοί. Για να καταλάβεις όμως τα συναισθήματα που γεννά η συμπεριφορά τους πρέπει να ξέρεις ιστορία και τι εσήμανε για τη ματωμένη γή της Μακεδονίας η Βουλγαρική κατοχή. Μπορεί να ξέρει ιστορία ο ΓΑΠ και να έχει τα σωστά ανακλαστικά αυτός και η παρέα του;

      • epikoureios avatar
        epikoureios @ Νίκος Α 08/02/2011 15:02:20

        Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο λόγος που ήρθαν οι Βούλγαροι σε μας και δεν πήγαμε εμείς στα δικά τους κτίρια είναι το οικονομικό. Για να μην πληρώνει ο ΓΑΠ τα εκτός έδρας-κράτους σε αστυνομικούς και τελωνειακούς. Οι Βούλγαροι φυσικά και πληρώνουν τους δικούς τους τα εκτός έδρας. Και το πιο συγκλονιστικό, προς επίρρωση των λεγομένων σου. Δεν αφήνουν τους Έλληνες αστυνομικούς να περάσουν στην Βουλγαρία γιατί δεν αναγνωρίζουν την υπηρεσιακή τους ταυτότητα!!! Έλληνας αστυνομικός περνάει στην Βουλγαρία μόνο με διαβατήριο!!! Ούτε καν αυτούς που είναι δίπλα τους και μοιρ΄λαζονται το ίδιο ελληνικό κτίριο!!!!

  20. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 08/02/2011 01:16:52

    Ο Σαμαράς ή κάποιο πρωτοκλασάτο στέλεχος να πάει να συμπαρασταθεί στους συλληφθέντες αγρότες. Επιτέλους ξυπνήστε εκεί στη Συγγρού. Με το γάντι θα ρίξετε τη χούντα Παπανδρέου?

  21. ΓΠ avatar
    ΓΠ 08/02/2011 03:15:53

    ΓΙΑΣΟΥ ΒΡΕ ΓΙΩΡΓΗ...ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ ΣΕ ΟΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ.Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑ ΛΗΣΤΩΝ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΗ.ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ.....

  22. Ηλίας avatar
    Ηλίας 08/02/2011 10:10:59

    Το στέλνω με e-mail στη νδ και περιμένω αντίδραση.

  23. Pikis avatar
    Pikis 08/02/2011 12:28:20

    Δηλαδή όταν οι αγρότες απεργούν με το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία είναι δίκαια τα αιτήματα τους ενώ όταν απεργούν με κυβέρνηση ΝΔ τα αιτήματα τους είναι παράλογα.
    Το αγροτικό είναι σοβαρό θέμα αλλά έγινε αντικείμενο εκμετάλλευσης από όλα τα κόμματα και να τώρα τα χάλια.
    Οι αγρότες καλόμαθαν στις επιδοτήσεις και έχουν την εντύπωση ότι για πάντα θα παίζουν πρέφα στο καφενείο και θα έρχονται τα ΕΥΡΩ στην τσέπη μόνα τους. Τόσα χρόνια μόνο για αποζημιώσεις ακούμε. Έριξε χαλάζι, έκανε κρύο, έβρεξε, βγήκε ήλιος, πάντα υπάρχει αφορμή για αποζημίωση. Τον ελεύθερο επαγγελματία τον αποζημιώνει κανείς αν πάθει ζημιά και καταστραφεί; Τον αγρότη γιατί;;;
    Γιατί στην Ελλάδα όλοι σχεδόν οι αγρότες καλλιεργούσαν το μη κερδοφόρο βαμβάκι και τον καπνό; Γιατί πλέον όλα τα λαχανικά που αγοράζουμε είναι εισαγωγής; Γιατί οι αγρότες δεν έγιναν ανταγωνιστικοί όταν έπρεπε; Γιατί καταληστέψανε τους Συνεταιρισμούς και ξαναέγιναν θύματα των μεσαζόντων;
    Όμως δεν φταίνε μόνο οι αγρότες. Φταίνε και οι κυβερνήσεις που προωθούσαν τους τεμπελαράδες να καλλιεργούν βαμβάκι και διέλυσαν όσους καλλιεργούσαν λαχανικά και φρούτα.
    Η Ευρώπη έστελνε λεφτά για εκσυγχρονισμό των καλλιεργειών και οι αγρότες αγόραζαν τζιπ, έφτιαχναν βίλες και κάθε βράδυ μπουκαλάκι στα κωλάδικα της επαρχίας.

    • ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
      ΒΑΣΙΛΗΣ @ Pikis 08/02/2011 14:26:55

      ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕΣ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΒΑΜΒΑΚΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ.ΕΛΑ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΕΛΟΙΟΙ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΟΜΩΣ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΑΤΕ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΕΙΝΑΤΕ ΝΑ ΡΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Pikis 12/02/2011 01:19:20

      Αυτά τα γιατί που επισημαίνεις, είναι όλα εξαιτίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και όχι εξαιτίας των αγροτών. Η πολιτική της Ευρωπαικής Ένωσης δημιουργει αυτά τα προβλήματα και όχι απο μόνα τους, τοπικά. Σκοπός της ευρωπαίκής ένωσης είναι οι μικρές χώρες να καλύπτουν τα ελλείματα των μεγάλων σε όλα τα επίπεδα. Γι' αυτό έγινε η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έγινε για την Ελλάδα και χώρες σαν την Ελλάδα. Π.χ. η Βουλγαρία γιατί μπήκε στην ευρωπαϊκή ένωση για το καλό των βούλγαρων ή για το καλό των ισχυρών κρατών. Λοιπόν, βαρέθηκα να την ψάχνω την λύση ενώ συνέχεια βρίσκεται μπροστά στα μούτρα. European Union Good Bye.

      * Η ευρωπαϊκή ένωση είναι ο καπιταλισμός των κρατών κάτι το αντίστοιχο του καπιταλισμού των ατόμων. Όπως ο ανταγωνισμός στα άτομα είναι αδύνατον να είναι αξιοκρατικός αφού τα κεφάλαια είναι άκρως διαφορετικά έτσι και μεταξύ χωρών ο ανταγωνισμός δεν θα είναι ποτέ υπαρκτός αφού οι χώρες είναι οικονομικά τελείως αντίθετες στην ευρωπαική ένωση.

  24. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 08/02/2011 13:09:21

    Αντιπαρέρχομαι όσα απλοικά γράφτηκαν από κάποιους, που προφανώς δεν γνωρίζουν τα αγροτικά θέματα.
    Επειδή είμαι σε θέση να γνωρίζω, σας κάνω γνωστά ορισμένα πράγματα σχετικά με τις κινητοποιήσεις των αγροτών στις Σέρρες.
    Θα ξεκινήσω με την επισήμανση ότι η γνωστή θλιβερή κατάσταση του αγροτικού συνδικαλισμού – συνεργατισμού, είναι αυτή που δημιούργησε τους ‘αδέσμευτους’ αγροτικούς συλλόγους. Συμμετέχει σ΄ αυτούς το πιο υγιές και δυναμικό κομμάτι του αγροτικού κόσμου, που αηδιασμένο από την διάβρωση και τον κομματισμό των παλιών οργανώσεών τους, πήρε αυθόρμητα την κατάσταση στα χέρια του, ίδρυσε σύλλογο σε κάθε Δήμο, ώστε μέσα από την νέα μορφή οργάνωσής του να διεκδικήσει ένα καλύτερο μέλλον.
    Στις κινητοποιήσεις τους περιφρούρησαν την κομματική τους ανεξαρτησία και τα αιτήματά τους διακρίνονταν, τις περισσότερες φορές, από σοβαρότητα και αγωνία για την επίλυση των πολλών και σημαντικών προβλημάτων τους. Όσο στην Κυβέρνηση ήταν η Νέα Δημοκρατία, τα τοπικά αγροτικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις, ξορκίζοντας τον κομματισμό σε ότι αφορά τη συνδικαλιστική δράση των αγροτών. Ήταν όμως πολύ ανεξάρτητοι και μη ελεγχόμενοι οι ‘Αδέσμευτοι’, για να τους αφήσει ανέγγιχτους το ΠΑΣΟΚ. Στις περυσινές κινητοποιήσεις (τις πρώτες με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ), ξεφύτρωσε ξαφνικά το ‘Πανελλήνιο συντονιστικό’, που απαρτιζόμενο κατά βάση από οπαδούς του ΠΑΣΟΚ, κρύβοντας επιμελώς την ταυτότητά του (υπερθεματίζοντας σε διεκδικητική ρητορεία), χρησιμοποιήθηκε για να ‘σαλπίσει’ στην κρίσιμη φάση αποχώρηση και εν μέσω καταγγελιών για προδοσία να διαλύσει, τελικά, τις κινητοποιήσεις.
    Φέτος, που τα προβλήματα είναι περισσότερο οξυμμένα από κάθε άλλη χρονιά, οι του ‘Πανελλήνιου συντονιστικού’ ανακάλυψαν την γοητεία του ατέλειωτου διαλόγου και ρίχνοντας τις μάσκες, διαχώρισαν την θέση τους διακηρύσσοντας ως ατελέσφορη την μορφή των αγροτικών κινητοποιήσεων. Το τι κωλοτούμπες έγιναν σε προσωπικό επίπεδο, μόνο ένας που έζησε τις αγωνιστικές κραυγές των μπροστάρηδων μέχρι και πριν δύο χρόνια, μπορεί να έχει πλήρη εικόνα. Από κοντά οι βουλευτές του ‘Κινήματος’ που πρωταγωνιστούν σε ανάλογες οβιδιακές μεταμορφώσεις. Αφόρητες πιέσεις πανταχόθεν, όλο αυτό τον καιρό, για αποτροπή, φέτος, των κινητοποιήσεων. Στην ίδια κατεύθυνση, δυστυχώς, και τα τοπικά ΜΜΕ σε ένα ρεσιτάλ κατευθυνόμενης δημοσιογραφίας.
    Σε αυτό το περιβάλλον πήγαν να ξεκινήσουν οι αγροτικές κινητοποιήσεις. Ο αστυνομικός Διευθυντής, όμως, είχε εκδώσει απαγόρευση που ουδείς εγνώριζε, αφού καμία σχετική δημοσιότητα υπήρξε.
    Τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Οι επικεφαλής συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν με χειροπέδες στα κρατητήρια, όπου πέρασαν την χθεσινή νύχτα. Οι καθαροί, συνεπείς (όπως πριν και τώρα) αγωνιστές στα κρατητήρια. Οι εξαγορασμένοι κομματικοί εν αναμονή των αμοιβών τους. Μία χαραμάδα ελπίδας για αδέσμευτη διεκδίκηση στην πολύπαθη ελληνική ύπαιθρο που χρειάστηκε χρόνια για να ανθίσει, γίνεται προσπάθεια να ισοπεδωθεί από τον σοσιαλιστικό, τρομάρα του, κομματικό οδοστρωτήρα.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Νίκος Α 09/02/2011 00:59:47

      Πάντως , "ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ" αγρότες δεν έχουν κανένα πρόβλημα, αφού πραγματικά με 7 ευρώ το κιλό φέτος το λάδι αλλά και τη πληθώρα επιδοτήσεων και λοιπών πλεονεκτημάτων που τους δόθηκαν φέτος αλλά και που ο θεός πραγματικά δεν έχει καταστρέψει τις σοδιές τους, όπως και ότι πολλοί απο αυτούς παράτησαν τα χωράφια για τις πληθώρες με τουριστικό πληθυσμό (εκατομύρρια τουρίστες) πραγματικά αυτά τα 2 χρόνια, και ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ, οι αγρότες στη ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ούτε ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ απο τη κυβέρνηση γιατί είναι πλήρως ευχαριστημένοι καθώς ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ αλλά και επίσης ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΟΠΕΡΝΟΥΣΑΝ όπως επίσης και ότι πήρανε και τη πρώτη θέση και πλέον οφείλουν να χαίροντε.

      Ωστόσο παραμένουν ετοιμοπόλεμοι σαν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ και ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ λαός που είναι, σε περίπτωση που γίνει αλλαγή κυβερνήσεως για να υπερσπιστούν την ΑΓΡΟΤΙΑ και οι αγωνιστές πρωτοπόροι που δεν γνωρίζουμε καν που βρίσκονται, αγωνιούν και νοιώθουν την συμπαράσταση ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ προς τους αγρότες της υπόλοιπης χώρας καθώς και αυτών που αντιπροσωπεύουν

      Αχ τα χάλια, είμαστε που είμαστε πρόβατα μας έχουν και στη βροχή ρε γκαμ/το