#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2010 22:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποτυχία σύναψης συμφωνίας με Βουλγαρία για τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη;



Παρά τους διθυράμβους με τους οποίους τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ πρόβαλαν την επίσκεψη Παπανδρέου στην Βουλγαρία, φαίνεται ότι για το κρίσιμο θέμα του αγωγού δεν επιτεύχθηκε συμφωνία.

Αυτό τουλάχιστον μεταδίδουν  M&C και zaman , όπως με ενημερώνει το http://exomatiakaivlepo.blogspot.com

Η Ελλάδα και η Βουλγαρία απέτυχαν να καταλήξουν σε συμφωνία για τον αγωγό  Μπουργκας-Αλεξανδρούπολη. Δεν μπόρεσαν να επιλύσουν την διαφωνία 1,3 δις ευρώ, για τον αγωγό μεταφοράς ρωσικού πετρελαίου. Ο  Βούλγαρος πρωθυπουργός Boiko Borisov, επικαλέσθηκε περιβαλλοντικές ανησυχίες, αναφέροντας ότι το πρόγραμμα θα επηρέαζε αρνητικά το Μπουργκάς που είναι ένα  θέρετρο της Μαύρης θάλασσας.Το περιβάλλον είναι ιδιαίτερα αγαπητό σε εμάς, είπε ο Borisov στην συνάντηση που είχε με τον Έλληνα πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου. Ο Παπανδρέου επανέλαβε την ισχυρή δέσμευση της  Ελλάδας σχετικά με το έργο. Είπε ότι η χώρα του ενδιαφέρεται για τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις της, αλλά θα περιμένουμε για την εκτίμηση των εμπειρογνωμόνων για τους κινδύνους.

Τι έχει να πεί άραγε η κυβέρνηση για τα δημοσιεύματα αυτά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Alex avatar
    Alex 27/07/2010 22:44:23

    Τι να πει δλδ ο Ολιγιστος οσφυοκαμπτης οταν περσι τον Σεπτεμβρη τη ΠΑΠΑΡΙΑ για τους περιβαλοντικυς ορους την πρωτοειπε αυτος!!!! Να τον χαιρεστε οσοι τον ψηφησατε!!!!!!!

  2. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 27/07/2010 22:51:00

    Boiko Borisov,G.A.P.:The good boys,obeying to UNCLE SAM.
    Πράσινη ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ περιβαλλοντική ευαισθησία.Για τα κυάνια που ρίχνουν οι Βούλγαροι στον Άρδα, στον Έβρο και στο Θρακικό η πρωθυπουργάρα γαργάρα..? Για το Κοζλοντούι επίσης αβαβά...??!! Επιλεκτικές πράσινες ευαισθησίες.
    Εξεταστική για τα εθνικά θέματα από το 1996 και έπειτα θα ζητήσει ποτέ η ΝΔ..?
    "Ευχαριστώ.." στα Αμερικανά, σημαίες που τις "πήρε ο αέρας", "επαναδιαπραγμάτευση" για τον αγωγό και όλες αυτές οι μειοδοτικές, δοσιλογικές παπαρολογίες έως πότε θα γίνονται ανεκτές..?
    ΠΡΑΣΙΝΑ ΣΙΧΑΜΑΤΑ..!!!ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ.

    • The Saint avatar
      The Saint @ anhsyxos thrakas 27/07/2010 23:11:39

      Ποσο συμφωνω μαζί σου!

      • unit avatar
        unit @ The Saint 28/07/2010 10:51:20

        kai ego ...

  3. The Saint avatar
    The Saint 27/07/2010 23:27:41

    Απο εκεί και πέρα ήθελα να ξέρω τι περιμένει κάποιος, απο τον ΓΑΠ, σε αυτό το θέμα... Μόνος του θέλει να το ακυρώσει, γιατί ο αγωγός είναι Ρώσικος, ενώ ό ίδιος είναι Αμερικανάκι..
    Χρειάζεται και άλλη επεξήγηση? Τον αγωγό των αμερικανών σιγοντάρει ο άνθρωπος!

  4. teo avatar
    teo 27/07/2010 23:43:01

    Ο αγωγος δεν θα γινει,αλλα η εντυπωσει που θα περασει τελικα ειναι οτι ο αγωγος γινεται και πως ο ΓΑΠ αγωνιζεται να μη γινει, αλλα θα γινει και το σημφερον της χωρας εινα να γινει,αλλα δεν θα γινει, και θα συνεδριασουν οι δυο αντιπροπωπειες να γινει ο αγωγος, αλλα επειδη ειναι το περιβαλλον στη μεση θα γθνει. Τι καταλαβατε; Πασοκικη λογικη.

    • Alex avatar
      Alex @ teo 28/07/2010 00:31:12

      Ε αμα ειναι γινεται...!!!! αχαχαχ

  5. teo avatar
    teo 28/07/2010 00:17:37

    Εδω που τα λεμε, αν το 1981 που βγηκε το πασοκ παραλαμβανε ενα σοβαρο κρατος δεν θα τολμουσε να κανει το παραμικρο και οι πρωην γενιοφοροι του και σημερινοι σαλταδοροι θα ηταν μετριμενοι στις πραξεις τους. Βρηκαν λοιπον εδαφος απο τα προηγουμενα που καποιοι δεξιοι και βαθια "θρησκευομενοι" να γινουνται πλουσιοι χωρις να εχουν δουλεψει ουτε μια ωρα.
    Οι πρωτοι που διδαξαν τη ρεμουλα και την απιστεφτη γραφειοκρατια ειναι η συντηρητικη παραταξη. Θα χρειαζονταν τομους και τομους να γραφουν τα κατορθωματα τους. Μπορει να μην υπηρχε αυτο το απιστευτο πλιατσικο, πλην ομως οι συντηρητικη φερουν μεγαλη ευθυνη. Αυτη ειναι μια αληθεια που ελαχιστοι θελουν να την ακουν...

  6. politika aneksartitos avatar
    politika aneksartitos 28/07/2010 01:10:30

    Ποιο ΠΑΣΟΚ ρε και πράσινα άλογα?
    Ο Παπανδρέου φταίει που ο Βούλγαρος δεν δέχεται????
    Πλάκα μας κάνετε?
    Μήπως και για το τσουναμι έφταιγε η ελληνική κυβέρνηση?
    Όσο για το Κοζλοντουι ούτε ξέρεις που πέφτει πετάς και κοτσάνες!!!
    Και ποιος είναι Έλληνας???ο Άδωνις?
    Να χαρώ το πρότυπο Έλληνα!!!
    Όλα είναι παιχνίδια των αμερικανών και όχι της κυβέρνησης.
    Ξεκολλήστε λίγο με τα κομματικά επιτέλους!

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ politika aneksartitos 28/07/2010 04:27:50

      Για να παιχτούν τα παιχνίδια των Αμερικανών, φίλτατε, χρειάζονται πρόθυμοι παίκτες.

  7. Chris Psilos avatar
    Chris Psilos 28/07/2010 04:44:35

    Ναι ρε οι Αμερικανοι με το ΔΝΤ σαν μεσαζοντα ειναι πισω απο ολα,και οποιος δεν μπορει να το καταλαβει ειναι αξιος της μοιρας του.Και τωρα θα δωσουμε και τη μιση ΔΕΗ θα περασουν και οι πολυεθνικες με τα φορτηγα τους,και την Ατε και το Ταμιευτηριο οπως και τον Οτε και μετα δεν θα περνουμε απο πουθενα εσοδα σαν κρατος,και αφου δεν θα μπορουμε να ξεχρεωσουμε θα γυρισουν και θα μας πουν
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΣΑΣ!!
    ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΗ!!
    ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΤΗ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΗ ΡΟΔΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ!!!
    Δεν υπολογιζουν ομως στον Ελληνικο λαο,νομιζουν οτι μολις γινει αυτο θα ερθουν και θα το παιζουν ΣΩΤΗΡΕΣ και θα τους δεχτουμε!Κουνια που τους κουναγε!!Δεν τα λεω εγω...Ηταν ακριβως τα λογια μιας εκθεσης του State Department.Εκτος της κουνιας φυσικα....!

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/07/2010 10:12:57

    Θέρετρο το Μπουργκάς; ΕΛΕΟΣ!
    Το Μπουργκάς είναι το μεγαλύτερο λιμάνι τής Βουλγαρίας, με μια ακτογραμμή γεμάτη γερανούς, αποθήκες, προβλήτες και διυλιστήρια.