#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2009 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποτροπιασμός και αγανάκτηση



Τελέστηκε σήμερα στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου στην Κάτω Δευτερά, χωροστατούντος του Αρχιεπισκόπου Κύπρου Χρυσόστομου Β’ το πρώτο ετήσιο μνημόσυνο του τέως Προέδρου της Δημοκρατίας Τάσσου Παπαδόπουλου.
Στο μεταξύ, οι έρευνες για τους δράστες της πρωτοφανούς ενέργειας σύλησης του τάφου του βρίσκονται στο σκοτάδι.

Σύμφωνα με τον Φιλελεύθερο της Κύπρου, δύο σενάρια εξετάζουν οι Αρχές. Το πρώτο σενάριο αφορά στη διασύνδεση ορισμένων στοιχείων αλλά και προσώπων με εθνικιστική οργάνωση. Διερευνήθηκε η πιθανότητα να ήρθαν κάποιοι πυρήνες της εν λόγω οργάνωσης από το εξωτερικό και να υποκίνησαν την κλοπή της σορού, με απώτερο στόχο τη δημιουργία αναταραχής. Το σενάριο αυτό ενδυνάμωσε πληροφορία ότι θεάθηκε να διέρχεται έξω από το κοιμητήριο από το οποίο έγινε η κλοπή, ένα στρατιωτικό όχημα (πιθανόν ασθενοφόρο).

Το δεύτερο σενάριο, σύμφωνα πάντα με την εφημερίδα της Κύπρου, σχετίζεται με τη δράση κυκλώματος που δραστηριοποιείται στην Ευρώπη και η οποία πρόσφατα είχε προβεί σε εκταφή Αυστριακού, ζητώντας λύτρα από τη σύζυγό του.

Οι δράστες, οι οποίοι σύμφωνα με πληροφορίες ήταν τουλάχιστον τέσσερις, αφού ανέσυραν το φέρετρο πήραν τη σορό. Υπό βροχή και στο σκοτάδι - αφού την ώρα της εγκληματικής πράξης είχε σημειωθεί διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος στην περιοχή - αφαίρεσαν το χώμα από τον τάφο και έσβησαν τα ίχνη τους αδειάζοντας δύο σάκους ασβέστη γύρω από τον τάφο. Η γρανιτένια ταφόπλακα το βάρος της οποίας ξεπερνά τα 250 κιλά δεν φέρει ίχνη βανδαλισμού.

Σύμφωνα με πληροφορίες τα τρία άτομα που ανακρίθηκαν ήταν Έλληνες στρατιώτες της Εθνικής Φρουράς και σύμφωνα με την «Αλήθεια» φέρονται να συνδέονται με την οργάνωση ''Χρυσή Αυγή''. Ωστόσο για τους τρεις δεν προέκυψε τίποτα, αφού προέβαλλαν άλλοθι και αφέθηκαν ελεύθεροι.

Ο Μελής Ιωάννου, που για 35 χρόνια ήταν μέλος της φρουράς του Τάσσου Παπαδόπουλου, ήταν εκείνος που διαπίστωσε πρώτος την κλοπή της σορού του τέως Προέδρου της Δημοκρατίας, όταν πήγε μαζί με ένα φίλο του αστυνομικό να ανάψει το καντήλι στον τάφο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 12/12/2009 15:47:52

    χριστουγεννα στη Κύπρο...

  2. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 12/12/2009 16:27:22

    Ἐγὼ δεν μπορῶ νὰ πιστέψω ὅτι εἶναι δυνατὸν Ἕλληνας νὰ κάνῃ κάτι τέτοιο. Ἀκόμη καὶ ὁ χειρότερος ἐγκληματίας θὰ ἔνιωθε ἕναν ἀταβιστικὸ φόβο μπροστὰ σὲ μιὰ τέτοια φρικιαστικὴ βεβήλωσι. Ἀλλὰ οἱ τουρκοπροσκυνημένοι τῆς Κύπρου βρῆκαν εὐκαιρία νὰ ἐκμεταλλευθοῦν τὸ γεγονὸς γιὰ νὰ κυνηγήσουν «ἐθνικιστικὰ» φαντάσματα (ὅπως ὁ ὑπουργὸς Προ-Πο ἐν Ἑλλάδι) καὶ νὰ σπιλώσουν ἀκόμη καὶ τὴν Ἐθνικὴ Φρουρά; Ντροπή.

  3. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 12/12/2009 16:32:56

    'ελλην υπήκοος μήπως;

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/12/2009 17:31:40

    Τα περί εθνικιστών είναι προφανώς ανανικές ακελικές τρίχες κατσαρές. Εγώ υποπτεύομαι ποιος το 'κανε. Έλλην απόμαχος της πολιτικής με τικ στον ώμο.

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/12/2009 18:01:57

    Η οργανωμένη «δουλειά» περιπλέκει τα πράγματα πιθανόν να ξεφεύγει από τους ντόπιους ακραίους.

    Οι ΕΠΥ τελικά λέει είχαν ατράνταχτο άλλοθι...

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/12/2009 18:11:49

    Ότι και να 'ναι είναι αρρωστημένο και δεν έχει λογική.

  7. FRIJOS avatar
    FRIJOS 12/12/2009 18:25:27

    ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΠΟΙΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΕΤΡΕΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ? ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΑ ΜΝΗΜΑΤΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΟΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΡΚΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΣΚΥΘΕΣ ΟΙ ΔΡΑΣΤΕΣ ? ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΛΠΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΙΧΑΣΤΙΚΑ (ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ) ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΛΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ? ΚΑΛΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΦΙΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΟΛΙΣ ΑΝΕΛΑΒΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΞΗΛΩΣΗ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΜΕΓΑΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΦΟΒΟ ΜΙΛΑΜΕ .ΟΛΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΑ.

    • Σαος avatar
      Σαος @ FRIJOS 12/12/2009 21:13:09

      Διόλου απίθανο. Το άλλο περίεργο είναι ότι ετοιμάζονται να κλείσουν τις βάσεις τους στην Κύπρο πολύ βιαστικά θα έλεγα.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Σαος 12/12/2009 21:27:11

        ναι, είναι εντυπωσιακή η σπουδή τους. Αυτών που πριν από σαρανταπέντε χρόνια θέριεψαν έναν εοκα Α΄.
        Σα να μη το θέλουν καν το αερπλανοφόρο ένα πράμα....!

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ B.K.Σ. 12/12/2009 21:37:31

          Δεν αποχωρούν, μιλούν μόνον για το κλείσιμο μιας αεροπορικής βάσης. Όποτε ξαναβρούν λεφτά, θα την ξανανοίξουν.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 12/12/2009 21:44:31

          έλα ΒΒΒ σε λίγο θα ζητήσουν και δανεικά από μας για να κάνουν και τους Ολυμπιακούς δηλαδή! (γνωστή η αλητεία των μεν, και η αφασία των δε, όπερ και διόλου απίθανο να πραγματοποιηθεί κιόλας! -ξέρουν αυτοί θα γυρίσουν στο στυλ σας διαφημίζουμε την Ολυμπία! ικανοί για όλα εξαπανέκαθεν....)

  8. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 12/12/2009 20:05:37

    ας κοιτάξουμε τί λένε οι απέναντι....:
    (από το Greece-Salonica)
    ''Ο δολοφόνος των Τούρκων δεν βρήκε ησυχία ούτε στον τάφο του''...

    Το σύνολο του τουρκοκυπριακού Τύπου αναφέρεται πρωτοσέλιδα στη βεβήλωση του τάφου του τέως Προέδρου της Δημοκρατίας Τάσσου Παπαδόπουλου και την εξαφάνιση της σορού του.
    Η εφημερίδα ''Κίπρις'' γράφει ότι ανακρίνονται τρία άτομα...ενώ η ''Γενί Ντουζέν'', σε πηχυαίο πρωτοσέλιδο τίτλο, αναφέρεται σε σοκ στις ελεύθερες περιοχές.

    Η ''Αφρίκα'' έχει τίτλο ''Δεν υπάρχει ησυχία ούτε στον άλλο κόσμο. Εκλεψαν τη σορό του Παπαδόπουλου'',

    η ''Χαλκίν Σεσί'', επίσης αναφέρεται σε σοκ και η ''Σταρ'' έχει τον τίτλο ''Εκλεψαν τον Τάσσο''.

    Επίσης, η ''Κίπρισλι'' δημοσιεύει την είδηση κάτω από τον τίτλο ''Εκλεψαν τα οστά του Παπαδόπουλου'',

    η ''Ορτάμ'' τον τίτλο ''Ο Χριστόφιας είπε ότι πρόκειται για προβοκάτσια'' και

    ενώ η ''Βολκάν'' επιλέγει τον σκληρότερο τίτλο ''Ο δολοφόνος των Τούρκων δεν βρήκε ησυχία ούτε στον τάφο του''...

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ B.K.Σ. 12/12/2009 22:44:12

      Ε καλά..Τετοια περίπου έγραφαν και κάποιοι ελληνες ΄εκσυγχρονιστές΄και υποταγμένοι.
      Αυτοί μισούσαν τον Τάσσο περισσότερο και απο τούς Γκρίζους Λύκους..
      Ιοί,Σωμερίτες ,Μητσοτάκηδες, Ανδρουλακηδες συνιστώσες...

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Σπύρος 12/12/2009 22:57:56

        σίγουρα ο ΒημαΔόλιος Διόδωρος που κόλλαγε ο στόμας του στα σσ, θα το καταευχαριστήθηκε... (η ναυαρχίδα της ελληνόφωνης λάσπης από το 2004 μέχρι να βγει ο Χριστόφιας...)

        • Σπύρος avatar
          Σπύρος @ B.K.Σ. 12/12/2009 23:01:04

          Εχει και άλλους ο Μπαξές...Εχουν αναφερθει πολλάκις εδώ μέσα,ευτυχώς..

          Αλλά μην λέμε πολλά γιατί θα διαμαρτυρηθεί και το Παρατηρητήριο τού Ελσίνκι οτι θίγουμε τά ΄δικαιώματα τών Γκριζων Λύκων΄.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 12/12/2009 23:08:37

          ποιό παρατηρητήριο;! εδώ έχουμε ολόκληρους διευθυντές σχολείων πλέον!:
          http://antiratsistis.blogspot.com/2009/12/blog-post_8341.html

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 13/12/2009 17:57:51

          ιδού η απόλαυσή του!: -όχι που θα κρατιόταν...!-
          http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=62&artid=304715&dt=13/12/2009

  9. leo avatar
    leo 12/12/2009 20:12:54

    ΑΙΣΧΟΣ!

  10. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 12/12/2009 20:17:04

    Συγγνώμη γιά το δασκαλίστικο ύφος αλλά το ρήμα είναι "χοροστατώ" (και όχι "χωροστατώ") εκ του αρχαίου "χοροστατῶ" δηλ. "προΐσταμαι τοῦ χοροῦ" στο θέατρο (προ-Χριστιανική Ελλάδα), "προΐσταμαι τοῦ Ἐκκλησιαστικοῦ χοροῦ ἐν τιμῇ" (μεταχριστιανική Ελλάδα)

  11. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 12/12/2009 20:49:54

    στο ίδιο κλίμα με τον Αρράκις κι εγώ: η έννοια λείψανο είναι η πιο ακριβής και σύμφωνη με την ορθόδοξη αντίληψη (στον εκλιπόντα πέρυσι εψάλλη εξόδιος ακολουθία και σήμερα ετελέσθη η ετήσια επιμνημόσυνη δέηση κατά το Ορθόδοξο τυπικό, άρα...)

  12. Y. avatar
    Y. 12/12/2009 20:55:12

    Αρκεί μετά από κάποια χρόνια, να μη τα βγάζει κάποιος τότε Εφραίμ, για προσκυνημα.

  13. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 12/12/2009 20:56:25

    "Μόλις ὁ ἄνθρωπος πεθάνει, τὸ σῶμα του γίνεται λείψανο. Τότε αὐξάνει καὶ ὁ σεβασμός μας σ᾿ αὐτό. Τὸ λείψανο ἀποτελεῖ τὴν ἀνάμνηση μίας ἱερουργίας ποὺ μέσα του ἐπιτελεῖτο - τῆς σωτηρίας τῆς ψυχῆς- καὶ τὴν ὑπόμνηση μίας ἄλλης ποὺ τώρα «ἀγνώστως» συνεχίζεται ἔξω ἀπὸ αὐτό- τῆς δόξης τῆς ψυχῆς. Τὸ σῶμα δὲν περιμένει τὴν καταστροφή του, ἀλλὰ τὴν «ἑτέρα μορφή του» (Μαρκ. ιστ´ 12), τὴν ἀναμόρφωσή του «εἰς τὸ ἀρχαῖον κάλλος». Αὐτὴ εἶναι ἡ αἰτία ποὺ ἡ Ἐκκλησία προσεγγίζει τὸ σῶμα μὲ ἰδιαίτερο σεβασμὸ καὶ αἰσθήματα ἱερά. Δὲν καῖμε τοὺς ναούς, πολλῶ δὲ μᾶλλον τοὺς ἔμψυχους ναούς. " (από την ιστοσελίδα του Νεκτάριου)
    ...συνεπώς αυτοί που πράξαν την σύλληση ξέραν πολύ καλά την σημειολογία της για τους Ορθόδοξους...

  14. agnosti avatar
    agnosti 12/12/2009 23:40:32

    Otan pethane o Tassos eniosa ohi mono oti o ellinismos egine ptohoteros dioti ehase ena axio tekno alla eniosa san na ehasa ena melos tis ikogenias mou. otan akousa ektes ti egine den to pisteva sta aftia mou.
    Pou mporoun oi anthropoi na ftasoun...niotho tosi thlipsi, alla mesa mou kati mou lei oti tha vrethoun oi enoxoi...

  15. JOHN avatar
    JOHN 13/12/2009 01:21:22

    Δεν μετραει η σορος αλλα παρακαταθηκη που αφεισε ο Τασος Παπαδοπουλος.Αυτη η παρακαταθηκη θα γινει καπεια μερα ταφοπλακα σε ολους τους εθνικους μειοδοτες που στο βωμο του κερδους της προσωπικης τους ευημεριας και της απληστιας τους θυσιαζουν δυναστευουν χωρες λαους και πολιτισμους.

  16. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 14/12/2009 02:22:43

    υπάρχουν και άλλες απόψεις για τα κίνητρα των συλλητών και για τον επαγγελματισμό τους...!:
    http://2mnka.wordpress.com/2009/12/12/geronimo/