30/11/2009 16:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποτελέσματα στο 86,28%

Στα 1415 από 1648 εκλογικά τμήματα,επί 662.354 ψηφισάντων

ΣΑΜΑΡΑΣ 328.721 - 50,28%

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ 257.901 - 39,45%

ΨΩΜΙΑΔΗΣ 67.162 - 10,27%

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 30/11/2009 16:22:48

    Τι τμήματα λείπουν ακόμα Αθήνας;

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/11/2009 16:41:42

    Πρεπει το συνολο να εχει μεσα και τα λευκα γιατι δεν βγαινει αλλιως η αθροιση.

  3. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 30/11/2009 17:50:42

    700.000 μέλη είναι ΦΟΒΕΡΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ, παιδιά.
    Θεωρώ ότι πρόκειται για την αναγέννηση της Νέας Δημοκρατίας από τις στάχτες του 33%.
    Εφεξής, ούτε τσαλιμάκια από τατούληδες και γιαννόπουλους, ούτε αμφισβητήσεις στην οργάνωση του κόμματος, ούτε άρτσι μπούρτζι και Λουλάς και ο καθένας με το κοντό του και το μακρύ του.
    Με 700.000 μέλη η μαγιά έχει ήδη ετοιμαστεί και είναι μεγάλη παρακαταθήκη.
    Αντίστοιχα πολλές, βεβαια, είναι και οι ευθύνες του νέου Προέδρου.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ ελεύθερος 30/11/2009 18:51:11

      662.354 στο 86% των τμημάτων

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ελεύθερος 30/11/2009 19:38:13

      Αν κάνεις την αναγωγή, στα 1648 τμήματα βγαίνει 771420 ψηφοφόροι συνολικά.

      Αν είναι Αθήνας ή Θεσσαλονίκης τα υπόλοιπα, που είναι μεγάλα εκλογικά τμήματα, πάει για 800.000.

      Εντωμεταξύ, το ποσοστό του Αντώνη ανεβαίνει συνεχώς σε κάθε νέα ανακοίνωση. Ανυπομονώ να δω το τελικό.

  4. citizen avatar
    citizen 30/11/2009 18:13:44

    Σιγά το επίτευγμα.Η Ν.Δ.έτσι κι άλλιώς ένα κλίκ πίσω από το Πασοκ είναι πάντα στα οργανωτικά καί τα ζητήματα Δημοκρατίας.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ citizen 30/11/2009 18:25:07

      citizen

      Νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε!!!!

      ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 700.000 ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ. Και χωρίς να υπολογίζουμε πόσους δεν ψήφισαν, γιατί δεν ήθελαν να εκτεθούν εγγραφόμενοι ώς μέλη για τους δικούς τους, βάσιμους ίσως, λόγους.

      Δεν νομίζω να το συγκρίνεις με την "ενθρόνιση" του Γιωργάκη το 2004 και το 1.000.000 ψήφους από οπαδούς, φίλους, περαστικούς κ.λ.π. δημοκρατικές δυνάμεις. Ούτε με τις μπουρδολογίες περί συμμετοχικής δημοκρατίας και την αξιοκρατική επιλογή γενικών γραμματέων, με βιογραφικά μέσω Ίντερνετ.

      Να μην τρελλαθούμε τελείως δηλαδή!!!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ citizen 30/11/2009 18:52:26

      Ναι μετά το ΠΑΣΟΚ το χάος... το πασόκ είναι αξεπέραστο! ΟΡΣΕ

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/11/2009 18:44:20

    Ειδαμε και την δημοκρατια του Πασοκ το 2007. Με τον ΓΑΠ να παραμενει στην Χ.Τρικουπη παρολο που ειχε θεσει εαυτον στην κριση του σωματος και να κινει απο εκει ολους τους μηχανισμους του Πασοκ.
    Citizen ψαξτο λιγο καλυτερα.

  6. citizen avatar
    citizen 30/11/2009 19:36:22

    Επιμένω ότι τι Πασοκ -αρέσει,δεν αρέσει-από την μεταπολίτευση μέχρι σήμερα,έχει θεσμικό προβάδισμα έναντι της Ν.Δ..Το Πασοκ καθιέρωνε μιά οργανωτική μορφή,η Ν.Δ.ακολουθούσε.Το Πασοκ εισήγαγε μιά διαδικασία συμμετοχικής Δημοκρατίας,από πίσω καί η Ν.Δ..Η εκτίμηση ότι το Πασοκ δεν εφάρμοζε την ουσία των οργανωτικών καί δημοκρατικών επιλογών του,αφορά εξ'ίσου,αν όχι περισσότερο ,καί την Ν.Δ..

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ citizen 30/11/2009 19:42:18

      Αυτό που λες είναι κατά το ήμισυ σωστό. Καταρχάς έχεις δίκιο στο ότι το ΠΑΣΟΚ προηγείται, αλλά αυτή η τελευταία διαδικασία έγινε πολύ πιο δημοκρατικά στη ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ έχει χάσει τα στοιχεία λαϊκού κινήματος με τα οποία ξεκίνησε και του έμειναν μόνον στοιχεία καθεστωτισμού. Καθεστωτισμό είχε σχεδόν κατ' αποκλειστικά η ΝΔ, παλιότερα, όμως τώρα με το Σαμαρά τα στοιχεία λαϊκού κινήματος πήγαν στη ΝΔ.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ citizen 30/11/2009 20:03:28

      Έχεις δίκηο και επιμένεις Σίτιζεν.
      Το Πασοκ όντως ΕΙΧΕ θεσμικό προβάδισμα, όντως ΚΑΘΙΕΡΩΝΕ μια οργανωτική δομή, όντως ΕΠΡΟΗΓΕΙΤΟ στους σχεδιασμούς και την καθιέρωσω των συμμετοχικών δομών. Μέχρι εχθές. Διότι αυτές οι 700.000 ψηφοφόροι που πήγανε να ψηφίσουν επιφέραν τα πάνω κάτω στον πολιτικό χάρτη της χώρας. Διότι δεν πήγαν με την αλαζονεία της υπαγωγής στην κομματική νομενκλατούρα του τόπου. Πήγαν με την απαίτηση για σεβασμό κι αξιοπρέπεια. Και δικαιώθηκαν. Αν και προέρχομαι από τον αριστερό κόσμο ετούτης της πατρίδας μας, χαίρομαι από τα βάθη της καρδιάς μου που είναι ο Αντώνης Σαμαράς αυτός που επαναφέρει την περηφάνεια και το ήθος στον πολιτικό μας πολιτισμό κι ας γίνεται μέσα από το κόμμα τηςς δεξηάς αυτό. Αυτά τελειώσαν. Χάρη σ΄ αυτόν. Αποδείχθηκε ο πιο μάγκας απ΄ όλους όσους άνδρωσε η ρογχούσα πλέον μεταπολίτευση. Αυτός που της κόβει τα κεφάλια ένα ένα, ξεκίνησε πριν από δεκαεπτά χρόνια. χαλάλι μας.
      Έτσι είναι ο κύκλος της ζωής, εσπειραμένος και προς τα εμπρός.

  7. Aris M. avatar
    Aris M. 30/11/2009 19:57:24

    Ρε παιδιά λέτε να έγινε καμιά συμφωνία...??????Απ'αυτές που μόνο η Κυρία ξέρει να κάνει....????

  8. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 30/11/2009 20:46:42

    Δηλώσεις Σιούφα, από την ιστοσελίδα της ΝΔ:

    Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα από τις χθεσινές εκλογές, για την εκλογή του νέου Προέδρου της Κόμματος, έχουν ως ακολούθως:

    Έχουν εισαχθεί 1.554 εκλογικά τμήματα επί 1.648, δηλαδή, ποσοστό 94,76%.

    Ψήφισαν 747.107 πολίτες.

    Έλαβαν η κα Ντ. Μπακογιάννη 290.107 ψήφους ή ποσοστό 39,34%.
    Ο νέος Πρόεδρος του Κόμματος, ο κ. Αντ. Σαμαράς, 370.995 ψήφους ή ποσοστό 50,31%.
    Ο κ. Π. Ψωμιάδης 76.256 ψήφους ή ποσοστό 10,34%.

    Συνεχίζεται η εισαγωγή στοιχείων και πιστεύουμε ότι τις επόμενες ώρες θα μπορέσουμε να δώσουμε το τελικό αποτέλεσμα.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Blimblomblim 30/11/2009 20:51:39

      Η αναγωγή δίνει 792.298 ψηφίσαντες!

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ Blimblomblim 30/11/2009 22:00:22

        94,76% -->Ψήφισαν 747.107 πολίτες.