14/05/2009 01:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποτελέσματα που δίνει η ΔΑΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αντί avatar
    αντί 14/05/2009 01:20:41

    Αυτά είναι κοινά αποδεκτά αποτελέσματα;

  2. μπάμπης avatar
    μπάμπης 14/05/2009 01:27:51

    δεν ξέρω αν έχουνε τόση άνοδο τα εαακ πάντως κρατάνε όλες τις πρωτιές τους σε σχολές σε αθήνα, θεσ/νίκη, γιάννενα, βόλο.

    η δαπ σίγουρα έχει κάποια υπολογίσιμη πτώση, η στασιμότητα της αρεν προοίμιο του βατερλό του σύριζα στις ευρωεκλογές

  3. Factorx avatar
    Factorx 14/05/2009 01:37:18

    Τι γράφει ο τίτλος; Ας στείλουν και άλλες παρατάξεις να τα βάλουμε.

  4. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 14/05/2009 01:41:55

    Πολλά τα γκάλοπ με μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Πολλά πρέπει να είναι και τα αποτελέσματα των εκλογών. Οι φοιτητικές εκλογές δείχνουν το δρόμο της αντιπροσωπευτικής εκπροσώπησης. Η νομιμότητά τους είναι ανάλογη με το κύρος. Λογικό δεν είναι ?

  5. oko avatar
    oko 14/05/2009 02:39:44

    Βιαζονται να βγαλουν αποτελεσματα οι ΔΑΠιτες. Ακομα και με τα δικα τους νουμερα, ουτε τους μισους συλλογους δεν εχουν καταμετρησει. Και ξερω οτι πχ το ΕΜΠ ακομα δεν εχει δωσει αποτελεσματα.

  6. μπάμπης avatar
    μπάμπης 14/05/2009 02:43:30

    η πασπ φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα περιφεριακά και σε θεσ/νικη πχ. στην κτηνιατρική αλλά και παίρνει κεφάλι από δαπ σε αρκετές σχολές στην αθήνα.

    η ροή είναι καλή τελικά και για τα εαακ που κρατάνε την πρωτιά στην αρχιτεκτονική της αθήνας και στα τελευταία αποτελέσματα σημειώνουν άνοδο 4-15% σε φυσικό,χημικό και μαθηματικό.

  7. Θύμα avatar
    Θύμα 14/05/2009 04:31:30

    40% στην ΔΑΠ!!!!!!!
    Δέν πάνε καλά τα παιδιά μου φαίνεται.

  8. αλλος avatar
    αλλος 14/05/2009 08:45:14

    τελικα ποσους ενδιαφερει αυτο το πανηγυρι;να δουμε ποσοι γυρισαν την πλατη στις εκλογες αυτες,επι του συνολου των φοιτητων;

  9. zapata avatar
    zapata 14/05/2009 08:46:27

    ποιο 40%? εδώ κόντεψαν να πέσουν κάτω από 30%...

  10. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 14/05/2009 09:27:15

    ΜΕ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΜΕΝΟ ΤΟ 47% ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ, ΨΗΦΙΣΑΝ 24 ΧΙΛ. ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 200 ΧΙΛ. ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟΥΣ.
    ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝΝ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ, ΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ-ΝΟΙ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ JUNIOR ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ.
    ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΕΣ-ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ "ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ" ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ 20ΕΤΙΑ.
    ΜΙΖΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΝΕΕΣ ΜΑΣΕΣ. ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΝΕΑ ΒΑΤΟΠΕΔΙΑ, SIEMENS, ΜΑΝ, ΟΜΟΛΟΓΑ, ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ, ΘΕΙΟΥΣ ΚΑΙ ΞΑΔΕΡΦΙΑ...

  11. αντί avatar
    αντί 14/05/2009 09:41:51

    @11

    Ο λόγος που δεν συμμετέχουν οι φοιτητές είναι γιατί δεν γνωρίζουν τον πραγματικό ρόλο των παρατάξεων στα πανεπιστήμια.

  12. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 14/05/2009 09:45:26

    ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑΥΤΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ, ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΑΠΙΛΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΔΙΚΑ.

  13. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 14/05/2009 09:48:18

    ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ
    www.antinews.gr/?p=6394

  14. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 10:17:25

    Αυτά τα στοιχειά που παρουσιάσατε μου θυμίζουν στοιχειά στην ημερίδα του ΤΕΕ για το μέλλον??? του λιγνίτη στο Ελλαδισταν(ενέργεια) που μας παρουσίασαν αρμόδιοι προχθές .Αρτσι μπούρτζι και λουλάς

  15. factorx avatar
    factorx 14/05/2009 11:31:02

    Νεότερα αποτελέσματα:

    Συγκεκριμένα, σε 136 από 203 συλλόγους η ΔΑΠ δίνει τα ακόλουθα αποτελέσματα: ΔΑΠ 39,11%, ΠΑΣΠ 26,49%, Πανσπουδαστική Συνδικαλιστική Κίνηση (ΚΚΕ) 14,49%, ΕΕΑΚ (Ανεξάρτητοι Αριστεροί) 9,05%, Αριστερή Ενότητα (ΣΥΝ) 5,21%, Αγωνιστική Κίνηση 0,26% και διάφορα σχήματα 3,98%.

    Ο πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ Γιώργος Παπανικολάου δήλωσε: «Τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής αποτελούν δημοσκόπηση και αντανακλούν το γενικό πολιτικό κλίμα, δίνοντας ένα σαφές μήνυμα και για τις ευρωεκλογές. Οι φοιτητές καταδίκασαν με την ψήφο τους τις ακραίες μειοψηφίες και τις πρακτικές βίας. Η ΔΑΠ παραμένει πρώτη δύναμη. Οι φοιτητές επιβράβευσαν τη στάση και τις προσπάθειές της. Οι φοιτητές ψήφισαν μαζικά και η ψηφοφορία διεξήχθη ομαλά».

    Σύμφωνα με την ΠΑΣΠ, τα αποτελέσματα από την καταμέτρηση των ψήφων σε 80 από τις 196 συνολικά κάλπες της χώρας, είναι τα εξής: ΠΑΣΠ 28,40%, ΔΑΠ 30,01%, ΠΚΣ 19,27%, ΕΑΑΚ: 9,21%, Αριστερή Ενότητα 5,36%, Αγωνιστική Κίνηση 0,19%, λευκά 1,81% και λοιπά 5,75%.

    Σύμφωνα με την Πανσπουδαστική σε 89 από 196 συλλόγους έχουμε τα ακόλουθα αποτελέσματα: ΔΑΠ 30,97%, ΠΑΣΠ 27,99%, Πανσπουδαστική 18,45 %, ΕΑΑΚ 8,99%, Αριστερή Ενότητα 5,04%.

    Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα σε 81 από τις 193 σχολές ΑΕΙ σύμφωνα με στοιχεία από την Αριστερή Ενότητα είναι:
    ΔΑΠ 31,9%, ΠΑΣΠ 27,3%, ΠΚΣ 17,2%, ΕΑΑΚ 9,5%, Αριστερή Ενότητα 8,3%.

    Στα ΤΕΙ, η ΔΑΠ 39,16%, η ΠΑΣΠ 26,70%, η Πανσπουδαστική 18,87%, οι ΕΑΑΚ 1,91% και Αριστερή Ενότητα 3,85%

    Οι δυνάμεις της αριστεράς γενικά εκτιμούν ότι η συμμετοχή στις φοιτητικές εκλογές ήταν μειωμένη στην Αθήνα ενώ στην περιφέρεια διατηρήθηκε στα περσινά επίπεδα. Πέρυσι είχαν ψηφίσει 100.000 φοιτητές από τους οποίους οι 55.000 ήταν στην Αθήνα.

  16. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 14/05/2009 12:06:38

    Διαφωνήσω με την εκτίμηση του προέδρου της ΟΝΝΕΔ, ότι τα αποτελέσματα των φοιτιτικών εκλογών αποτελούν δημοσκόπιση και αντανακλούν το γενικό πολιτικό κλίμα. Είναι σαφές, ότι σε προεκλογική περίοδο η έκφραση μιας μη ρεαλιστικής αισιοδοξίας από κομματικά στελέχη αποτελεί στοιχείο προπαγάνδας.
    Οι εξέλιξη της τεχνικής των δημοσκοπίσεων είναι τέτοια, που τα αποτελέσματά τους είναι τουλάχιστον από ποιοτική σκοπιά πλήρως ενδεικτικά. Και οι δημοσκοπίσεις μιλάνε μια άλλη γλώσσα. Οι 50000 φοιτητές κάθε άλλο παρά ανδεικτικοί μπορεί να είναι για το σύνολο των εκατομμυρίων ψηφοφόρων. Στην δεκαετία του '70 η αριστερά σάρωνε στις φοιτικές εκλογές. Τουναντίον τα ποσοστά της αριστεράς στις βουλευτικές εκλογές ήταν πολύ μικρότερα.
    Η μετατόπιση ψηφοφόρων - σε φάση μάλιστα οριακής πλειοψηφίας μιας κυβέρνησης - είναι καθοριστική ακόμη και όταν κινείται σε μικρά ποσοστά.
    Στις ευαίσθητες αριθμητικές ισορροπίες των εκλογικών δεδομένων της περιόδου, το αδιέξοδο του δικομματισμού είναι δεδομένο. Η πτώση της ΝΔ. είναι στις ευρωεκλογές περισσότερο από αναμενόμενη. Αυτό που κατέγραψαν οι φοιτητικές εκλογές είναι άλλο: Το ανύπαρκτο ρεύμα υπέρ του Πασόκ. Με αυτή την έννοια προαναγγέλουν και την σχεδιαζόμενη μεσοπρόθεσμα εγκατάσταση κυβερνήσεων συνεργασίας, που θα επιτείνουν την αστάθεια, που προέρχεται από την παρούσα κυβέρνηση οριακής ανικανότητας.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2009 12:22:27

    Τα αποτελέσματα είναι 30 30 30 %.
    Οι αριστερές παρατάξεις συγκεντρώνουν άνω του 30% σε όλες τις εκδοχές των αποτελεσμάτων, ΠΣΚ ΕΑΑΚ ΑΡΕΝ.
    Δυο τρια χρόνια πριν η ΔΑΠ ήταν κάπου στο 50% 60%.

  18. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 14/05/2009 13:01:45

    Δείτε τα αποτελέσμα τα που δίνει η ΠΚΣ που όσο αυξάνει τις σχολές πλησιάζει αυτά που δίνει η ΔΑΠ, οποία δίνει αποτελέσματα στο μεγαλύτεροο αριθμό σχολών. Το τελικό θα ειναι κοντα στο 40% η ΔΑΠ κοντά στο 28% η ΠΑΣΠ και τα λοιπά οι λοιποί.

  19. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 14/05/2009 13:02:52

    αλλενάκι παραπληροφορείς...η ΔΑΠ πανελληνίως δεν ήταν ποτέ 50-60%, μόνο σε κάποιες σχολές.

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2009 13:07:25

    Αν είναι έτσι λάθος μου, για τη γενική εντύπωση που έδινε έγραψα, ότι κυριαρχούσε στις σχολές τα τελευταία χρόνια. Δεν πρόσκειμαι έτσι κι' αλλιώς κατά κεί.

  21. Θύμα avatar
    Θύμα 14/05/2009 13:47:05

    Οι φοιτητές δέν έχουν καμιά ανάγκη, οι γονείς τους ταίζουν ας βγούν να δουλέψουν να δούμε μετά.
    Τους αρέσουν τα μούτρα του Μπελούτσι.

  22. zapata avatar
    zapata 14/05/2009 20:23:17

    oi oikologoi katebainoun mono sta gallop tou fanara kai tou gerakh.

  23. christos avatar
    christos 15/05/2009 13:14:30

    Τι λένε ρε παιδιά οι γκαλομπτζίδες για το αποτέλεσμα των φοιτητικών και των σπουδαστικών εκλογών;



    Πως δικαιολογείται η νίκη της ΔΑΠ και η αύξηση των ποσοστών της όταν η «κατρακύλα» όπως λένε της κυβέρνησης δεν έχει τελειωμό;



    Αν κάποιοι Φαναράδες ονειρεύονται ποσοστά 24% ή 32% για την ΝΔ στις ευρωεκλογές θα φάνε γερή σφαλιάρα...να μου το θυμάστε...



    Όσο για τα λαλίστατα σε άλλες περιπτώσεις Πασοκοπαπαγαλάκια...εντάξει...καταλαβαίνω...σσσσσσσ ...δεν μιλάμε τώρα...

    Αααα και οι πασοκοφιλάδες...τσιμουδιά....