06/05/2009 16:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσύρθηκε το 2% των εκδοτών

(Ανανεωμένο) Να μια απόδειξη του πως μπορεί το Διαδίκτυο να επηρεάσει θετικά τις πολιτικές εξελίξεις. Θυμάστε την εκστρατεία για το 2% των εκδοτών: Ποιοι βουλευτές θα ψηφίσουν την τροπολογία των μυρίων; Εδώ και καιρό μόνο τα μπλογκς και ο ΣΚΑΙ (αν δεν κάνουμε λάθος -που δεν κάνουμε) φωνάζουν να καταργηθεί η τροπολογία που έδινε την δυνατότητα στους εκδότες να διαθέτουν το 2% του τζίρου τους, χωρίς παραστατικά.

Η κυβέρνηση απέσυρε τελικά την σχετική τροπολογία, ύστερα από αντιδράσεις στις οποίες πρωτοστάτησε μεταξύ των άλλων ο βουλευτής της ΝΔ Μανώλης Κεφαλογιάννης ο οποίος έλεγε στην Βουλή ότι «έχει 50 υπογραφές» βουλευτών της ΝΔ για να γίνει ονομαστική ψηφοφορία και να φέρει έτσι σε δύσκολη θέση το ΠΑΣΟΚ. Όπως υποστήριζαν γαλάζιοι βουλευτές στην Βουλή, υπήρχε συμφωνία σε υψηλό επίπεδο της κυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ, ώστε το τελευταίο να «ανεχθεί» την τροπολογία, εκφράζοντας μεν την αντίδρασή του, μη καταθέτοντας όμως πρόταση για ονομαστική ψηφοφορία. Είναι επίσης γεγονός ότι από το επίσημο ΠΑΣΟΚ δεν έγινε καμία νύξη για την τροπολογία. Κατά της τροπολογίας τάχθηκαν ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ κ. Ν. Γκατζής και  ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ κ. Π. Λαφαζάνης, ο οποίος χαρακτήρισε την τροπολογία «πλυντήριο χρήματος», και έκανε λόγο για μαύρα χρήματα, έσοδα και μαύρες δαπάνες, ζητώντας από την κυβέρνηση να την πάρει πίσω. Καμία θέση δεν πήρε ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ.

Από τη ΝΔ λέγεται ότι είχαν «υπογράψει» για ονομαστική ψηφοφορία μεταξύ άλλων οι βουλευτές Εμ. Κεφαλογιάννης, Γρ. Αποστολάκος, Γ. Τζαβάρας, Σιμ. Κεδίκογλου, Στ. Νικηφοράκης, Ιορδ. Τζαμτζής, Αδ. Ρεγκούζας, Κ. Μπαντουβάς, Αθ. Γιαννόπουλος, Ν. Σταυρογιάννης, Ν. Τσιαρτσιώνης, Ι. Γιαννέλης - Θεοδοσιάδης και Μ. Βολουδάκης,

Τελικα, ο υφυπουργός Οικονομικών Αντώνης Μπέζας ανακοίνωσε ότι η τροπολογία αποσύρεται και διευκρίνισε ότι η κυβέρνηση έφερε την τροπολογία, ύστερα από εισήγηση του αρμόδιου φορέα, έχοντας την εντύπωση ότι υπάρχει σύμφωνη γνώμη του ΠΑΣΟΚ που από το 1980 διατηρούσε το σχετικό καθεστώς.

«Άδειασε» δηλαδή κανονικά το ΠΑΣΟΚ και να δούμε τώρα πως θα αντιδράσουν οι θιγόμενοι εκδότες που αιφνιδιάσθηκαν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/05/2009 16:51:41

    Με 150+Παυλίδη δεν ρισκάρει να μετατρέψει το νταβατζο-κονδύλι σε Ψήφο Εμπιστοσύνης.

  2. ataktos avatar
    ataktos 06/05/2009 16:59:54

    Ξεκίνησε και επίσημα η προεκλογική περίοδος για ευρωεκλογές είδατε πουθενά τους υποψήφιους τον δυο μεγάλων κομμάτων

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 06/05/2009 17:40:01

    Όχι ρε γαμώτο. Χάσαμε το ψωμάκι μας.

  4. Keep Talking avatar
    Keep Talking 06/05/2009 18:19:13

    Τωρα θα δειτε απολυσεις και με το "καλα, δεν βγαινουν".... Ηταν πολλα τα λεφτα, Αρη!

  5. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 06/05/2009 18:24:06

    @1 Προφήτη
    Ακόμα και αν ισχύει ο ισχυρισμός σου μετά από 29 χρόνια οι νταβατζήδες δεν θα έχουν το 2% μαύρο. Έγινε από τον ΚΚ και είναι μια μεγάλη αλήθεια!

  6. osaperas avatar
    osaperas 06/05/2009 18:29:01

    @5
    Από ποιον έγινε; Μήπως δεν διάβασες το ποστ;

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/05/2009 18:58:17

    -λειπει και ο ορεστιος να δοξασει τη νεα εκστρατεια του ΚΚ κατα των νταβατζηδων και αφησςε μονο του τον ΣΚΑΙς

    - ΣΚΑΙς απο μυαλο σκιζεις και τον ΓΑΠ!!

  8. Θύμα avatar
    Θύμα 06/05/2009 19:11:37

    @5 ΣΚΑΙς μήν τρελαθούμε τώρα η ανταρσία των δύο βουλευτών του τον ανάγκασε να το αποσύρει, αυτός πήγαινε φουνταριστός.
    Ας τους πήγαινε κόντρα άν ήθελε και θα αναγκαζόταν να στηθεί στις κάλπες απο δώ και πέρα έτσι θα τον πάνε τον καταλληλότερο οι βουλευτές του, θα τον κάνουν καροτσάκι.

  9. stelios avatar
    stelios 06/05/2009 19:25:00

    5@
    O KK να μας πει τι λεει το dvd του Ζαχοπουλου πρωτα και μετα να κανει το μαγκα και τον καραμπουζουκλη.

  10. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 06/05/2009 19:47:04

    ΓΙΑΤΙ ΘΑΒΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΙΔΗΣΗ;


    'Βολές κατά του Πρωθυπουργού για τη χθεσινή του ομιλία στη γενική συνέλευση του ΣΕΤΕ, εξαπέλυσε η πολιτική εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για θέματα Τουριστικής Ανάπτυξης, ΆNTΖΕΛΑ ΓΚΕΡΕΚΟΥ, κατηγορώντας τον πως η εικόνα που παρουσίασε για τον τουρισμό «δεν έχει την παραμικρή σχέση με την Ελλάδα».'

    H διαφάνεια στην Ελλάδα ειναι ταυτισμένη διαχρονικά με το ΠΑΣΟΚ. Γιατι απαξιώνετε την δριμεία και επίμονη κριτική που ασκούσε ο ΓΑΠ στις ελάχιστες -μετρημένες στα δάχτυλα- παρεκτροπές του εκσυγχρονισμού (είχε μαλλιάσει από τότε η γλώσσα του); Λησμονείτε την πρωτοπόρα πρότασή τόυ για προσωπική καλλιέργεια χασίς που συντάραξε το εκδοτικό κατεστημένο; Γιατι αποσιωπείτε ότι η έκφραση 'ζωτικα συμφέροντα' ήταν μια ανεπανάληπτη προσωπική νίκη του ΓΑΠ; Γιατι αγνοείτε τις προτάσεις ΓΚΕΡΕΚΟΥ; ΓΙΑΤΙ;

  11. the motorcycle boy avatar
    the motorcycle boy 06/05/2009 19:49:02

    Μάλιστα, θρίαμβος -νιώθω τουλάχιστον 2% πιο ευτυχής. Τώρα που βγάλαμε και αυτήν την ενοχλητική παρανυχίδα, μας μένει να βγάλουμε και το παλούκι απ'τον κώλο -σεμνά και ταπεινά πάντα.

  12. osaperas avatar
    osaperas 06/05/2009 19:53:59

    Πάντως πρέπει να επισημάνουμε ότι ο μανώλης Κεφαλογιάννης από την πρώτη στιγμή είχε ταχθεί δημόσια κατά της τροπολογίας.

  13. Θύμα avatar
    Θύμα 06/05/2009 20:43:36

    Αυτό που μετράει είναι οτι ο μανώλης Κεφαλογιάννης είναι αυτός που απέσυρε την τροπολογία και όχι ο καταλληλότερος όπως κάποιοι θέλουν να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου οτι έκανε.

  14. provato avatar
    provato 06/05/2009 21:17:57

    ΄΄Απο το 1955΄΄ ε; Πως περνάν τα χρόνια....

    Η ΄΄σχέση΄΄ ιδιοκτητών ΜΜΕ και πολιτικής εξουσίας αναπαράγει αναθυμιάσεις που όσο και αν προσπαθούν οι ΄΄εκατέρωθεν΄΄ απατεώνες δεν μπορεί πλέον να κρυφτεί στις εκρηκτικές συνθήκες που βιώνει η μπανανία μας το 2009.
    Άλλωστε το ΄΄πρόβλημα΄΄ διαχρονικά δεν ήταν τόσο η γνώση του, όσο η διακομματική συγκάλυψη του.
    Ο Πασαλάρης στο βιβλίο του ΄΄μια ζωή τίτλοι΄΄ (1984) έλεγε:

    ΄΄Η Πολιτεία χρησιμοποιεί τα λεφτά των Ελλήνων φορολογούμενων για σειρά παροχών προς τα μέσα δημοσιότητας (όπως η ατέλεια χάρτου, οι ατέλειες εισαγωγής μηχανημάτων, τα μειωμένα τιμολόγια τηλεπικοινωνιών και μεταφορών, τα τραπεζικά δάνεια με χαμηλούς τόκους και οι υποχρεωτικές συνδρομές στην τηλεόραση που ξεπερνάνε τα τρία δισεκατομμύρια το χρόνο. Μόνον η ατέλεια χάρτου στοίχισε στον φορολογούμενο κάπου 310 εκατομμύρια το 1982!΄΄
    και
    ΄΄Στις αρχές του ’84 έβγαιναν στην Αθήνα 16 ημερήσιες εφημερίδες αντί των τριών ή τεσσάρων που «σηκώνει ο πληθυσμός της». Μόνο οι δύο («Έθνος» και «Νέα») εφέροντο ως ενεργητικές. Άλλες τρεις τα κουτσοκατάφερναν, πότε με πλην, πότε με συν. Οι υπόλοιπες δέκα έμπαιναν μέσα με ελλείμματα από 20 ως 200 εκατομμύρια το χρόνο. Οι εκδότες τους όμως επέμεναν να τις βγάζουν και η Πολιτεία που, θέλοντας και μη, πληρώνει ένα μέρος από τα ελλείμματά τους, θριαμβολογούσε για την εικόνα της επιδοτούμενης... πολυφωνίας! Ο κόσμος όμως έθετε αμείλικτα ερωτήματα: Πως βγαίνουν; Γιατί βγαίνουν; Ποιοι καλύπτουν τα ελλείμματά τους; Σε ποιους έχουν ξεπουλήσει την ανεξαρτησία τους; Πώς εξαργυρώνουν τη γραμμή τους και τις συνεχείς μεταμορφώσεις της; Ποιες σκοτεινές δουλειές κάνουν έξω από την «μαγειρεμένη» ενημέρωση;΄΄

    ΄΄Ενημέρωση ΄΄ , ΄΄ειδήσεις΄΄ και ΄΄δημοκρατία΄΄……………

    ΥΓ:Ο παπαδάκης ανήμερα της ονομαστικής του γιορτής ΄΄βγάζει΄΄ στην εκπομπή του μια κυρία που κάνει μια καταγγελία για μια τράπεζα.Αμέσως αρχίζουν τα ΄΄αίσχος΄΄ , ΄΄ντροπή΄΄ κτλ.Κάποιος κάνει το ΄΄λάθος΄΄ και λέει ΄΄γιατι να κατηγορούμε γενικά τις τράπεζες και να μην την ονοματίσουμε ώστε ο κόσμος να το έχει υπόψη του;κτλ΄΄
    Ο παπαδάκης τότε παραδέχεται ότι το να βγάλει την καταγγελία είναι κάτι που μπορεί(=του επιτρέπεται ήθελε να πει αλλά ξέρετε) να το κάνει αλλά αν ονοματίσει (που είναι η ουσία της όποιας καταγγελίας αν δεν κοροιδευόμαστε) τη τράπεζα αυτή αμέσως θα απειλήσει με διακοπή των διαφημίσεων κτλ.
    και ζήσαν αυτοί καλά και μείς;

  15. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 06/05/2009 21:55:00

    - Πάλι πήγατε να τα ''χώσετε'' στη ζούλα στους εκδότες! Αντροπή σας!
    - Νομίζαμε ότι αυτό θέλατε κι εσείς...
    - Και πώς, περικαλώ, σας πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο;
    - Επειδή εσείς τους τα ''χώσατε'' καμιά τριακοσαριά φορές κατά το παρελθόν.
    - Άλλο το παρελθόν κι άλλο το παρόν. Άλλο Βούδας κι άλλο Κούδας...
    - Ναι, αλλά δικός μας ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και μας σταμάτησε - ''Πίσω'', μας φώναξε ''Τι πάτε, ωρέ, να κάμετε; Πάτε να ταίσετε τη διαπλοκή!'' Συνήλθαμε και κάναμε πίσω.
    - Ναι, αλλά αν δε σας σταματούσε, θα το κάνατε!
    - Μιλάτε εσείς που όταν το κάνατε παλιά, δε βρέθηκε κανείς να σας σταματήσει!
    - Ξεχνάς ότι όταν το κάναμε εμείς παλιά, είχαμε και τη δική σας στήριξη;
    - Άλλο το παλιά κι άλλο το τώρα! Άλλο ''καμπάρι'' κι άλλο ''κουμπάρι''
    - Ισχύει αυτό που λες, αλλά ισχύει και το άλλο: Τι Λωζάνη, τι Κοζάνη!
    - Πάμε Κοζάνη;
    - Μπα, πάμε καλύτερα Λωζάνη...
    ***
    Το θέατρο του παραλόγου (στην πιο βαλκάνια εκδοχή του) συνεχίζεται μπροστά στα χαυνωμένες μας αισθήσεις.

  16. thanos avatar
    thanos 07/05/2009 01:05:52

    9-stelios Says:
    May 6th, 2009 at 7:25 pm

    Χαζος δεν ειναι να φερει στο φως τα απλυτα τα δικα του.Ο Ζαχο. τον περναει απο σαραντα κυματα.

  17. thanos avatar
    thanos 07/05/2009 01:10:50

    14-Θύμα Says:
    May 6th, 2009 at 8:43 pm


    Γιατι, μηπως ηξερε τι ελεγε η τροπολογια?
    Ορεστιεεεε γιατι δεν ενημερωσες την πουλακιδα σου???

  18. Θύμα avatar
    Θύμα 07/05/2009 07:36:47

    @19 thanos εδώ εγώ κατάλαβα την τροπολογία με την πρώτη ματιά που είμαι εντελώς άσχετος επι του θέματος και δέν ξέρει αυτός που είναι βουλευτής και πρώην υπουργός?

  19. zapata avatar
    zapata 07/05/2009 08:57:07

    ε αφεντικο?το ΚΚΕ τι στάση κράτησε? Ή και σε αυτό το θέμα ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα που λέει και το καταστατικό του??

  20. Factorx avatar
    Factorx 07/05/2009 11:18:20

    δείτε και την ανανέωση που έκανα τώρα με όλες τις λεπτομέρειες

  21. Hase avatar
    Hase 07/05/2009 12:10:13

    Την ειδαμε την ειδαμε και ειδαμε πως την ΓΑΠησαμε.