#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2010 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσύρθηκε τελικά το ένταλμα σύλληψης για τον ιδρυτή του WikiLeaks



Κατηγορείται για βιασμο δύο γυναικών στη Σουηδία.

Η Εισαγγελία της Στοκχόλμης επιβεβαιώνει και δηλώνει ταυτόχρονα ότι πρόκειται για "εξαιρετικά ευαίσθητη υπόθεση"...
Ραδιόφωνα στη Σουηδία μετέδωσαν ότι εκδόθηκε Διεθνές Ένταλμα Σύλληψης από την Interpol.

Δημοσιεύματα εφημερίδων στη Σουηδία αναφέρουν ότι δύο γυναίκες υπέβαλλαν μήνυση στον Julian Assange για βιασμό και ότι τον αναζητεί  η  αστυνομία. Ο εισαγγελέας John Kjellsson από το Γραφείο της Εισαγγελίας της Στοκχόλμης επιβεβαίωσε την είδηση, δηλώνοντας στην εφημερίδα Expressen ότι "μπορεί να επιβεβαιώσει την υποβολή της μήνυσης, αλλά πρόκειται για μια πολύ ευαίσθητη έρευνα, και δεν έχει άλλα σχόλια"

Σύμφωνα με την Expressen δύο γυναίκες ηλικίας 20 και 30 ετών εμφανίστηκαν στην αστυνομία και διηγήθηκαν στους αστυνομικούς την περιπέτέιά τους, χωρίς ωστόσο να θέλουν να υποβάλλουν μήνυση, γιατί φοβόντουσαν. Δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα ποιος υπέβαλλε τη μήνυση, αλλά την Παρασκευή το βράδι εκδόθηκε και ένταλμα σύλληψης.

Η εφημερίδα γράφει ότι η μία γυναίκα συνάντησε τον Assange το περασμένο σαββατοκύριακο στη Στοκχόλμη, και η άλλη στο Enköping την Τρίτη. Ο εισαγγελέας Johan Kjellsson δεν θέλησε να σχολιάσει επ αυτού.
Υποτίθεται ότι είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις, μία μήνυση για απόπειρα σεξουαλικής παρενόχλησης και η άλλη για βιασμό.

Οι δύο γυναίκες όμως φαίνεται να γνωρίζονται μεταξύ τους...

Αυτή τη στιγμή ο Julian Assange αναζητείται ως αγνώστου διαμονής, ενώ η εφημερίδα SvD προσπάθησε, αλλά μάταια, να επικοινωνήσει με αντιπροσώπους της Wikileaks στη Σουηδία, Μεγ. Βρετανία και ΗΠΑ.
Ο Julian Assange βρισκόταν στη Σουηδία για να δώσει διάλεξη στη Στοκχόλμη, με θέμα "Το πρώτο θύμα του πολέμου είναι η αλήθεια", ενώ συναντήθηκε και με τον αρχηγό του Ιντερνετικού Κόμματος των Πειρατών για να υπογράψουν σύμβαση συνεργασίας της Wikileaks με τους Πειρατές.
Επίσης ο Assange είχε ανακοινώσει ότι θα αρθρογραφεί στην "Aftonbladet", εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας στη Σουηδία για τα θέματα της Ελευθερίας του Τύπου.

DK

Η σουηδική δικαιοσύνη ακύρωσε τελικά την έρευνα για τον εντοπισμό του ιδρυτή της WikiLeaks, που κατηγορήθηκε για βιασμό. “Δεν είναι πια ύποπτος για βιασμό” ανακοίνωσε η εισαγγελία χωρίς να αναφερθεί σε λεπτομέρειες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 21/08/2010 16:36:59

    Ο John Young που διαθέτει το Cyrptome org και φιλοξενεί απόρρητα έγραφα που διαρρέουν στο διαδίκτυο έχοντας μελετήσει τις φορολογικές δηλώσεις του Τζόρτζ Σόρος τις οποίες έχει αναρτήσει στη σελίδα του, αποφάνθηκε οτι δεν εμφανίζεται φανερή χρηματοδότηση προς το Wikileaks μέσω αυτών οπότε ο ιδρυτής του Cryptome org John Young έστειλε email στο Σόρος Open Society ρωτώντας τον ιδρυτή του Τζόρτζ Σόρος αν αυτός είναι ο πραγματικός χρηματοδότης του Wikileaks το οποίου πραγματικός δημιουργός και χρηματοδότης διατείνει οτι είναι ο Julian Asange.

    Το email έχει αποσταλεί στις 9 Αυγούστου του 2010 και ο John Young δεν έχει λάβει ακόμη καμία απάντηση.

    Χρησιμοποιείστε στο Google τις εξής λέξεις

    Open Society Institute Inquiry on Wikileaks

    για να πάτε στην εν λόγο σελίδα του Cryptome που μπορείτε φυσικά να επισκεφθείτε και μέσω του Google cache αν θέλετε να παραμένετε ανώνυμος στους ιδιοκτήτες των σελίδων που επισκέπτεστε.

    • Enas Perastikos avatar
      Enas Perastikos @ Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 11:24:56

      10 August 2010

      Subject: FW: Site Submission From Contact Us Form
      Date: Tue, 10 Aug 2010 09:31:36 -0400
      From: "Amy P. Weil"
      To:
      Dear John Young,

      Thank you for your query.

      The Open Society Foundations do not support Wikileaks.org.

      Best regards,

      Amy Weil

  2. Αναγνώστης avatar
    Αναγνώστης 21/08/2010 17:12:55

    Βλέπετε ΜΙΑ απο τις μεθοδους που εφαρμοζουν μερικες χωρες και ανθρωποι για να εξοντώσουν καποιον οταν απτυγχανουν αλλες μεθοδοι.
    Ο "Βιασμος" εδω απο "καταγγελια" δηθεν "θυματων"

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/08/2010 17:17:17

    Ε...καλά τώρα!!
    Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια?

  4. Νικόλαος Μ. avatar
    Νικόλαος Μ. 21/08/2010 17:26:50

    Βασικά, όπως επακριβώς δήλωσε η Εισαγγελία της Στοκχόλμης: Πρόκειται για εξαιρετικά ευαίσθητη υπόθεση

    Προσωπικά, δεν θα μπορούσα με τίποτα να έχω άποψη επ΄αυτού...

    • Νικόλαος Μ. avatar
      Νικόλαος Μ. @ Νικόλαος Μ. 21/08/2010 17:31:06

      όσο κι αν συγκλίνει η άποψή μου προς το ότι πρόκειται για τέχνασμα

  5. perastikos avatar
    perastikos 21/08/2010 18:04:19

    Τελευταία πολλές πρακτόρισσες δολώματα παίζουν... λέτε να του στήσανε βίζιτα με τίς δύο "κυρίες" για να τον βγάλουν απο την μέση?

    • Greekx avatar
      Greekx @ perastikos 22/08/2010 08:40:17

      Λες μπααα σώπα, αποκλείεται

  6. Νικόλαος Μ. avatar
    Νικόλαος Μ. 21/08/2010 18:37:04

    Απ΄την άλλη πάντως... τόσο καραμπινάτο τέχνασμα λες να σκαρφίστηκαν οι μυστικές υπηρεσίες για την «εξόντωσή» του; Κάνει πολύ Μπαμ(!)... Τι να πεις... Ξανά επικαλούμαι τα της Εισαγγελίας: Πολύ ευαίσθητη υπόθεση.

    • Νικόλαος Μ. avatar
      Νικόλαος Μ. @ Νικόλαος Μ. 21/08/2010 18:39:02

      Ώστόσο, τα μούτρα του παραπέμπουν σε «Pedo» Έχει κάτι μούτρα κι αυτός ο «άτιμος». Ίσως αυτό βοήθησε τις μυστικές να σκαρφιστούν το εν λόγω τέχνασμα...

      αΧαΧα!

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 21/08/2010 19:11:33

    To tvxs δημοσίευσε την είδηση ότι η Σουηδική δικαιοσύνη δεν τον αναζητεί πλέον και οι κατηγορίες αποσύρθηκαν.

    Θραξ Αναρμόδιος

  8. Αναγνώστης avatar
    Αναγνώστης 21/08/2010 19:29:00

    Σωπα ρε Sweeden !
    Φοβερό !
    και τι λεει για τις ... γκομενες που κανανε την "καταγγελια";

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 21/08/2010 19:29:08

    Τύπικαλ ΣιΑιΕι Στάιλ!

  10. Hase avatar
    Hase 21/08/2010 21:11:57

    Και αμα αποδειξει οτι δεν του σηκωνεται;;. Οι γυναικες εχουν ονοματεπωνυμο η ειναι αγνωστες;; Και τοσο μακακας θα ηταν να τους ριχτει;;. Ας δουμε πρωτα τις φωτογραφιες των γυναικων και τα λεμε μετα. Καθαρα μυστικες υπηρεσιες ειναι πισω απο την υποθεση.Αλλωστε μια πουτανα κοστιζει πολυ λιγα Ευρω πλεον, για πιο λογο να εκτεθει καποιος ετσι οταν ξερει πως θα του την στησουν;

  11. Factorx avatar
    Factorx 21/08/2010 21:52:48

    Ακυρώθηκε η έρευνα για τον ιδρυτή της WikiLeaks

    Η σουηδική δικαιοσύνη ακύρωσε τελικά την έρευνα για τον εντοπισμό του ιδρυτή της WikiLeaks, που κατηγορήθηκε για βιασμό. “Δεν είναι πια ύποπτος για βιασμό” ανακοίνωσε η εισαγγελία χωρίς να αναφερθεί σε λεπτομέρειες.

  12. Αναγνώστης avatar
    Αναγνώστης 21/08/2010 23:18:27

    "We were warned to expect 'dirty tricks'. Now we have the first one," Wikileaks said via Twitter on Saturday, dismissing Expressen as a tabloid. "Needless to say this will prove hugely distracting."

    "Μας ειχανε προειδοποιησει να περιμενουμε 'βρωμικα κολπα'. Τωρα έχουμε το πρώτο,"
    Το Wikileaks είπε μεσω του Twitter το Σαββάτο, απορίπτοντας τα λεγομενα της Εxpressed σαν ταμπλοιντ.
    "Είναι περιττό να πουμε ότι αυτό θα αποδειχτει τεράστιος τροπος να αποσπασουν την προσοχη"

    Πηγή http://news.cnet.com/8301-31921_3-20014344-281.html?tag=cnetRiver

  13. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 00:09:42

    Σε μια κοινωνία που όλοι καταπίνουν τα πάντα αμάσητα, το μέλλον ανήκει στους Ασάντζε.