#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 16:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσύρεται ο Λοβέρδος από την διαδοχή!



Ο Ανδρέας Λοβέρδος δεν θα είναι τελικά υποψήφιος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ. Και συναινεί να είναι πρόεδρος ο Βενιζέλος, ο οποίος θα του δώσει κεντρικότατο ρόλο στο ΠΑΣΟΚ.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα πρωτοβουλίας βουλευτών (π.χ. Κρεμαστινός) που απαίτησαν την συνεργασία των δύο και την επαναφορά της ομάδας που έδωσε την μάχη του 2007.

Λοβέρδος και Βενιζέλος ανακοίνωσαν την συμμαχία τους σε κοινή συνέντευξη Τύπου στην οποία υποστήριξαν ότι μπορούν με τη συμπόρευσή τους να εγγυηθούν την ενότητα του κινήματος, «Θα πορευθούμε μαζί με τον Βαγγέλη, θα ενώσουμε τις δυνάμεις μας. Μέσα στις επόμενες ημέρες θα παρουσιάσω τις προτάσεις μου για τη νέα φιλοσοφία που πρέπει να έχει το κόμμα», τόνισε ο υπουργός Υγείας, προσθέτοντας ότι «το ΠΑΣΟΚ είναι ένα κίνημα που πρέπει να μείνει όρθιο και να δώσει μάχες για να μη γονατίσει η χώρα».

Από την πλευρά του, ο υπουργός Οικονομικών παρατήρησε ότι «μια νέα διαίρεση θα πήγαινε πολύ πίσω το ΠΑΣΟΚ» και εξέφρασε την ευχή να αποτελέσει η κοινή τους πρωτοβουλία έναυσμα για να μπει τέλος στην εσωστρέφεια. «Είναι υποχρέωσή μας να πορευτούμε μαζί για το ΠΑΣΟΚ, τη χώρα και τους πολίτες», επισήμανε.

Η κίνηση των δύο υπουργών έρχεται δύο ημέρες πριν τη συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του Κινήματος υπό την προεδρία του προέδρου του ΠΑΣΟΚ Γιώργου Παπανδρέου, την προσεχή Πέμπτη, 2 Φεβρουαρίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/01/2012 16:39:48

    Κι εκεί που λέγαμε ότι για τη διαδοχή θα γινόταν... μακελειό!

    • giorgos gianniotis avatar
      giorgos gianniotis @ Αυριανιστής 01/02/2012 10:28:49

      Να μας ζ'ησει το νεο ζευγαρι του οποιου ευχομαστε βιον ανθοσπαρτον και με απογονους.Αληθεια τις δουλειες του σπιτιου ποιος θα τις κανει.Στους κουμπαρους ευχομαστε και με λαδι.

  2. Αριστοτελης avatar
    Αριστοτελης 31/01/2012 16:49:28

    Ανδρεα, απο πρωτος στις δημοδκοπησεις, τωρα νεροκουβαλητης του Βενιζελου?
    Με απαγοητευεις Ανδρεα, και πιστευα σε εσενα , κριμα.

  3. Φίδι avatar
    Φίδι 31/01/2012 16:56:20

    Άσε να τρίβονται. Ότι και να κάνουν, το 7% το έχουν στο τσεπάκι...

  4. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 31/01/2012 16:56:26

    ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΣΤΟΚ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΜΕ.
    ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΣΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΠΑΜΠΣΙΑ ΟΣΟΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΕΨΙΑ ΠΟΥ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ.
    ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ Η ΔΗΜΑΡ ΤΑΧΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΥΣ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΘΑΝΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΘΙΑ Η ΣΑΠΙΛΑ ΤΗΣ ΧΑΧΟΛΙΑΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ Η ΣΟΒΙΕΤΙΑ ΤΟΥ ΧΟΝΤΖΑ.....

  5. IOANNIS avatar
    IOANNIS 31/01/2012 17:00:57

    ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ.ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.Η ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ

  6. andreas avatar
    andreas 31/01/2012 17:09:58

    Σα πολύ δεν ασχολείστε με το συγκεκριμένο μικρό κόμμα.
    Υπάρχουν και άλλα...

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 31/01/2012 17:12:03

    Δεν είναι λίγοι αυτοί που μεταπήδησαν από το θέατρο στην πολιτική, αλλά ο ασάλιωτος μακελάρης είναι ο μόνος που μπορεί να επαίρεται ότι αποτελεί πανάξιο εκπρόσωπο της εποχής της βιντεοκασέτας και της επιθεώρησης. "Πολύ νόημα!! μιλάμε για πολύ νόημα να πούμε!"

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Τιγράνης 31/01/2012 20:01:33

      Α..εμφανίστηκες;
      Εκεί που σ'εψαχνα για να επανδρώσω με νέο αίμα
      την ΚΟΒΑ μας, εξαφανίστηκες!
      Αυτός ο δολοπλόκος ο Δαναός παντού έχει απλωμένα τα πλοκάμια του !

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 31/01/2012 20:26:35

        Τιγράνη ἤσουν πρῶτο θέμα χθὲς στὴ συνέλευση, "μὰ ποιός εἶναι ἐπιτέλους αὐτὸς ὁ Τιγράνης". Προσωπικὰ ἔχω φάει τὰ νύχια μου ἀπ' τὴν περιέργεια καὶ τὸ ἀδιέξοδο τῶν προσπαθειῶν... μαντικῆς, βδομάδες τώρα. Ὄχι ἄλλο κάρβουνο! Ἀποκαλύψου!

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 31/01/2012 21:12:45

          Ποια συνέλευση; Εμείς γιατί δεν ενημερωθήκαμε; Φράξια;;;;

          Έλα εσύ γερμανοτσολιά (κατά τον Κ.Ζουρ.) μου από τα ξέν , να κάνουμε καμιά κρασοκατάνυξη πρώτα και τότε θα έρθουν και οι αποκαλύψεις...

          • manos avatar
            manos @ Τιγράνης 31/01/2012 21:20:16

            Καλά περνάτε εκεί ψηλά.
            Και εμείς οι νότιοι τίποτα.
            Για οργανώστε καμμιά συγκέντρωση κάπου στην μέση, μπας και γνωριστούμε.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ manos 31/01/2012 21:27:38

            Η μέση Βορρά και Νότου είναι η Καρδίτσα!!!!!!!!

          • manos avatar
            manos @ ΕΥΑ 31/01/2012 21:48:02

            Ερχομαι και Καρδίτσα. Ευλογημένος τόπος. Κάνω λάθος ή εκεί γύρω πέφτει η λίμνη Πλαστήρα?
            Κανονίστε το meeting και θα φουλάρω το αυτοκίνητο ρακί από την Σητεία.
            Θα πάθετε πλάκα.
            Εχουμε και καλό χωριάτικο λουκάνικο.
            Να τρώει ο Θεόδωρος, και του Εύαγγελου να μην δίνει :-)

          • factorx avatar
            factorx @ Τιγράνης 31/01/2012 22:13:26

            Σας καλώ να πειθαρχήσετε, επειδή έχουμε και άλλες δουλειές από το να ασχολούμαστε με τις ΚΟΒΕΣ του antinews. Είδαμε και πάθαμε να ξεμπλέξουμε από τις ΚΟΒΕΣ του ΚΚΕ μας προέκυψαν άλλες.

          • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
            Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ factorx 01/02/2012 00:42:36

            Γίνεται ἡ ἐπανάσταση χωρὶς ΚΟΒΕΣ;

            (Ἐναλλακτικά: τί νόημα θὰ εἶχε ἡ ἐπανάσταση χωρὶς ΚΟΒΕΣ;)

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 31/01/2012 20:31:16

        Μακεδόνα με έχουν στρατολογήσει στην ΚΟΒΑ Ατράκτορας και Δαναός. Προς ώρας είμαι σε μυστική αποστολή, αλλά επειδή η εκπαίδευση στο τάγμα είναι σαδιστικά σκληρή (εξαντλητική βακχική ασκητική, απαρέγκλιτη τήρηση των λογής πριάπειων λατρευτικών κανόνων, αυστηρή αφροδισιακή διατροφή κ.α.) σκέφτομαι να αυτομολήσω στην Ευελφάλλεια - εκεί οι άνθρωποι φαίνονται τουλάχιστον μειλίχιοι και προσηνείς...

  8. Stripper avatar
    Stripper 31/01/2012 17:12:11

    Μπάμπης και Ιωάννης: προσπαθείτε αλλά τα πασοκικά σας αισθήματα δεν κρύβονται με τίποτα. Αφήστε λοιπόν τα ερωτήματα για το "τι κάνει η ΝΔ" την στιγμή που το ΠΑΣΟΚ διαλύεται. ΤΟ ΔΙΑΛΥΕΙ είναι η απάντηση. Μέχρι τέλους

  9. IOANNIS avatar
    IOANNIS 31/01/2012 17:13:30

    ΔΕΙΝΟΙ ΡΗΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΑΣΠΡΟ.ΚΑ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΤΩΝ ΒΟΛΕΜΕΝΩΝ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΜΕΣΩΝ

    • avanti avatar
      avanti @ IOANNIS 31/01/2012 17:30:16

      Περί ορέξεως κολοκυθόπιττα λένε στο χωριό μου, αν τις μπούρδες που λένε διαρκώς επειδή δεν προβάλεται ο αντίλογος σ΄αυτά που λένε τις θεωρείς δεινή ρητορεία, τότε είναι πρόβλημά σου, υπάρχουν και αρκετοί θέλω να ελπίζω που δεν μασάνε πιά και ξέρουν καλά που το πάνε τα παληκάρια της φακής συγνώμη του ΔΝΤ ήθελα να πω. Τώρα όσο για τη διαπλοκή δεν μας λές τίποτα λεπτομέρειες , βάλαν μπρός τις μηχανές?

  10. m.s avatar
    m.s 31/01/2012 17:20:15

    μεγάλο πολιτικό κεφάλαιο που αναλώθηκε σε χάπια;
    ποιος είναι;
    κερδίζετε αντιβίωση με βασική ουσία...

  11. avanti avatar
    avanti 31/01/2012 17:21:28

    Βρε γιατρέ γιατί τα κάνεις αυτά, γιατί δεν άφηνες να γελάσει λίγο το χειλάκι μας, τώρα ποιός θα μας απειλεί με μακελειό ?
    Πρόεδρος ο Βενιζέλος, μπρρρρρρρρ, και κάνει και κρύο.

  12. manos avatar
    manos 31/01/2012 17:25:17

    Το μηδέν και το τίποτα φαγώνονται για τη θέση του 7%.
    Στο μεταξύ ο απερχόμενος κάνει τη ζωή του με ταξιδάκια δεξιά κι αριστερά.

  13. Ivy avatar
    Ivy 31/01/2012 17:26:57

    τι μου λετε!Αποσυρθηκε ο λοβερδος?Τι θα κανουμε τωρα?Πως θα ζησουμε?Αλλα για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους ια σας πω μια παροιμια.Ολα τα γουρουνια την ιδια μυτη εχουνε.Αυτα εχω να δηλωσω.

  14. Ε.Μεταξάς avatar
    Ε.Μεταξάς 31/01/2012 17:32:54

    Ο Λοβέρδος είναι τόσο αλλοπαρμένος που ως δελφίνος θα έκανε να γελάσει κάθε πικραμένος πικράθηκα που αποχωρεί και τώρα θα βλέπω το βαρέλι ή βαγγέλη. Ο Λοβέρδος με τους εκβιασμούς και τους εμπαιγμούς που έχει κάνει στους ανάπηρους θα ανέβαζε και τις ψήφους στο ΠΑΣΟΚ όλοι οι σαδομαζωχιστές και καθυστερημένοι θα τον ψήφιζαν μονοκούκκι. Τι κρίμα και είναι τόσο πετυχημένος, τόσο ωραίος, τόσο έξυπνος που εφήυρε και νέα μαθηματική μέθοδο για να μειώσει τις δαπάνες υγείας, πληρώνει τις θεραπείες μετά τον θάνατο του ασφαλισμένου. Εισπράττει εισφορές από τον ασφαλισμένο όσο ζει και δεν πληρώνει ποτέ περίθαλψη σε ζωντανούς. Έτσι ο Λοβέρδος εισπράττει 30-40 έτη εισφορές όσο ζεί ο ασφαλισμένος και εργάζεται χωρίς να δίδει δικαίωμα περίθαλψης. Αλλά ο Λοβέρδος αποδίδει πλήρη υγειονομική περίθαλψη στους πεθαμένους μέχρι την δευτέρα παρουσία για αιώνες δηλ. Στην άλλη ζωή καλύτερη περίθαλψη είναι το δόγμα Λοβέρδου.
    Τι κρίμα και είναι τόσο ωραίος, έντιμος και ειλικρινής!!!

    • CORMORAN avatar
      CORMORAN @ Ε.Μεταξάς 01/02/2012 10:00:25

      Ν' ασαι καλα! ΕΚΛΑΨΑ απο το γελια!!!!!

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/01/2012 17:35:50

    Νιώθω το φως μου να χάνεται..την καρδιά μου να ματώνει...τα όνειρά μου να σβήνουν...γιατί Ανδρέα;;;;;;;

    • manos avatar
      manos @ ΕΥΑ 31/01/2012 18:36:08

      Και επιτέλους πέφτουν οι μάσκες... :-)

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ manos 31/01/2012 19:18:18

        Δεν αντέχω να το κρύβω πια Μάνο...

  16. the mechanic avatar
    the mechanic 31/01/2012 18:01:30

    Από ότι βλέπω το πασόκ με το βενιζέλο θα αποτελέσει το μεγαλύτερο φασισταριό της νεότερης ιστορίας της Ελλάδος.

  17. mixalios avatar
    mixalios 31/01/2012 18:18:33

    Χάσαμε τον κόκκινο της Παντείου.Μας τον πήρε η εφημερίδα.

  18. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 31/01/2012 18:29:24

    Μην λυπάστε παλικάρια και μην οδύρεστε, έφυγε ένας, αλλά έχουμε ακόμα πολλούς, Τζουμάκα, Παπουτσή, Αννούλα, ΓΑΠ, Ντόρα (μια και δεν βλέπει προκοπή στην ΔΥΣΗ). Κάτι ακούστηκε και για τον Τσουκάτο.

  19. dimitris karditsa avatar
    dimitris karditsa 31/01/2012 18:32:29

    εξυπνη πολιτικη κινηση λοβερδου. παραχωρει την ηγεσια του πασοκ στον βενιζελο. παμε σε εκλογες με βενιζελο αρχηγο. φορτωνεται ο βενιζελος την μεγαλη εκλογικη ηττα , η οποια θα ειναι σιγουρα πανω απο δεκα μοναδες και με τα ποσοστα του πασοκ γυρω στο 20%. και πολυ ειναι. οποτε μετα τις εκλογες ο βενιζελος αποτελει ηδη καμενο χαρτι για το πασοκ και ο λοβερδος βγαινει στον αφρο. ψιλα πολιτικα γραμματα , που να τα καταλαβει αυτα ο βενιζελος ο οποιος θα την πατησει για ακομη μια φορα.

  20. apis22 avatar
    apis22 31/01/2012 18:47:48

    Όχι ρε γαμ...το! Τί θα κάνουμε τώρα;
    Με ποιον θα γελάμε;;;

  21. τινα avatar
    τινα 31/01/2012 19:00:50

    Καλύτερα βαστάζος του Βενιζέλου παρά ταινία με την Μαντόνα.Α ρε Ψυχάρη αθάνατε!

  22. Pluto avatar
    Pluto 31/01/2012 19:36:19

    E, αφού εκεί από την Καρδίτσα το βλέπετε 20% το ΠΑΣΟΚ, τί να πούμε εμείς !Στο δήμο Απεραντίων πόσο θα πάρει;;;

    • dimitris karditsa avatar
      dimitris karditsa @ Pluto 31/01/2012 20:54:52

      απο ολο το σχολιο αυτο διαβασες? για πες μας εσυ ποσο θα παρει στο δημο Απεραντιων το πασοκ?

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Pluto 31/01/2012 21:43:51

      Ο Δημήτρης δε λέει για το νομό μας, μιλάει συνολικά...εξάλλου η πόλη έχει αποδείξει στις εκλογές της Τοπικής Αυτοδιοίκησης το πώς θα ψηφίσει...και τότε ήταν μόνο λίγοι οι μήνες του Πασόκ στην εξουσία...

      • dimitris karditsa avatar
        dimitris karditsa @ ΕΥΑ 01/02/2012 00:11:22

        ετσι ακριβως ειναι ευα. τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους. αν ψηφισει ολη η ελλαδα οπως η καρδιτσα τοτε το εκλογικο αποτελεσμα εχει κριθει.

  23. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 31/01/2012 19:45:12

    Την αθλιότητα του ότι μια καθαρά κομματική ανακοίνωση, επέλεξε το δίδυμο της συμφοράς να την κάνει σε ένα Δημόσιο κτίριο - το Υπουργείο Οικονομικών, σηματοδοτώντας την αντίληψη του ΠΑΣΟΚ ως Καθεστώτος, ποιος θα την στιγματίσει;
    Και για απαντήσω σε κάτι που ειπώθηκε ανωτέρω, ρήτορες δεν είναι αυτοί οι κύριοι.
    Δημαγωγοί και λαοπλάνοι είναι, με έναν λόγο που κυμαίνεται μεταξύ του ερζάτς επιστημονισμού και του χυδαίου κουτσαβακισμού.
    Πράγμα που ανταποκρίνεται στο πρότυπο που εσκεμμένα καλλιέργησαν τα ΜΜΕ από την δεκαετία του '80 και για τούτο έβρισκε ο νεοέλληνας τον εαυτό του σε αυτόν τον λόγο και αντιδρούσε σαν το σκυλάκι του Παυλώφ.
    Ας ελπίσουμε ότι το ΣΟΚ μέσω του οποίου επιχείρησαν να τον καθυποτάξουν ολοκληρωτικά, θα λειτουργήσει τελικά λυτρωτικά και θα τον απαλλάξει από τα εξηρτημένα αντανακλαστικά που του έχουν επιβάλλει...

  24. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/01/2012 21:36:28

    Δυο μηδενικά προστιθέμενα δεν κάνουν μια μονάδα.

  25. kakofonix avatar
    kakofonix 31/01/2012 21:45:34

    Βγήκε ο Μακελάρης παγανιά, να μαζέψει το αγριεμένο πλήθος.

    Αλλά είχανε μείνει 7% και αυτούς δύσκολο να τους ανακαλύψεις, κρύβονταν.

    Άλλοι είχανε περάσει βραχιόλια (Παπαχατζής) και άλλοι καίγανε τα αποδεικτικά (greek statistics)

    Έρχονται και κάτι εξεταστικές να, με το συμπάθιο, δεν είναι καιρός για νέες πολιτικές περιπέτειες.

    Την ανάγκη φιλτοτιμίαν ποιούμενος, συνετάχθη με το πολιτικώς ορθόν.

    Typical.

  26. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 31/01/2012 23:03:35

    Χέστηκε η Φοράδα του Μουρτούκαλη έλεγαν στο χωριό μου, που αποσύρεται ο Λοβέρδος από την διαδοχή!!!!! Τι φοβερό πράγμα !!!!!

  27. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 01/02/2012 01:34:27