#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2013 17:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσύρεται η διάταξη Μανιτάκη για τους συμβασιούχους - όλο το παρασκήνιο



(Ανανεωμένο) Θα μπορούσε να βάλει κανείς τίτλο: Ρουπακιώτης – Μανιτάκης 1-0. Το ντέρμπι στους κόλπους της ΔΗΜΑΡ, και της κυβέρνησης, έληξε προς το παρόν με νικητή τον υπουργό Δικαιοσύνης καθώς η διάταξη Μανιτάκη για τους συμβασιούχους αποσύρθηκε στη Βουλή από τον κ. Μπαλτάκο.

Είχε προηγηθεί ένα απίστευτο παρασκήνιο με εκβιασμούς, απειλές, συγκρούσεις ένα σήριαλ που ξεκίνησε χθες για να ολοκληρωθεί σήμερα. Όπως είπαμε, προς το παρόν, διότι οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το θέμα θα επανέλθει σε άλλο νομοσχέδιο. Μια διαφορετική διάταξη η οποία θα προσπαθεί να συγκεράσει όλες τις απόψεις. Δηλαδή και όσους υποστηρίζουν ότι η βιομηχανία των προσωρινών διαταγών πρέπει να σταματήσει αλλά κι εκείνους που πιστεύουν ότι πρέπει να υπάρχει δικαστική προστασία των εργαζόμενων.

Η απόσυρση έγινε ύστερα κι από την παρέμβαση του Φ. Κουβέλη από τις Βρυξέλλες ο οποίος υποστήριξε ότι και ο νόμος πρέπει να ισχύσει αλλά και πρέπει να υπάρχει ταχύτερη διαδικασία στην εκδίκαση εκκρεμών υποθέσεων για τους συμβασιούχους.

Λίγες ώρες πριν ο Αντώνης Ρουπακιώτης είχε απειλήσει με παραίτηση καθώς δήλωνε ότι δεν πρόκειται να υπογράψει το νομοσχέδιο. Σε διαρροές μάλιστα ότι μπορεί να περάσει η διάταξη ως ξεχωριστό άρθρο ώστε να μη χρειαστεί υπογραφή ο Κ. Ρουπακιώτης είπε ότι θα παραιτηθεί.

Κύκλοι του κ. Ρουπακιώτη έλεγαν ότι δεν θα υποχωρήσει «για λόγους ουσίας, αφού επιχειρείται να καταργηθούν όσα στοιχεία έχουν απομείνει στο Κράτος Δικαίου και επειδή υπήρξε μεθόδευση σε βάρος του υπουργείου Δικαιοσύνης, τη στιγμή μάλιστα που συμβάλλει στη συνοχή της κυβέρνησης».

Το πρωί ο υπουργός Δικαιοσύνης είχε αφήσει αιχμές και από το βήμα της Βουλής.

«Ο υπουργός Δικαιοσύνης δεν αποφεύγει να αναφερθεί στην πραγματικότητα, δεν υποκρίνεται και δεν καλύπτεται πίσω από μία νοσηρή παρελθοντολογία γιατί πιστεύει στην Ελλάδα της Δημοκρατίας και της υπεράσπισης των δικαιωμάτων» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Ρουπακιώτης, στέλνοντας έτσι μήνυμα στην κυβέρνηση ότι δεν κάνει πίσω όταν διακυβεύονται κοινωνικά δικαιώματα τα οποία κατακτήθηκαν με σκληρούς αγώνες τα τελευταία χρόνια.

Προηγούμενο: Σε κενό αέρος η κυβέρνηση λόγω Ρουπακιώτη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΠΟΡΙΑ avatar
    ΑΠΟΡΙΑ 25/04/2013 17:21:01

    Ψηφίζουμε Ν.Δ και κυβερνούν οι μπαχαλοσυριζαίοι της ΡΗΜΑΔ! Γιατί να μην ψηφίσω ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ-ΔΡΑΣΗ! Ο αριστεροκρατικιστής ΡΟΥΠΑΚΙΩΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΑ, η ο ΣΑΜΑΡΑΣ;

  2. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 25/04/2013 18:27:11

    Αηδίες! Κυριολεκτικά. Τα βαρεθήκαμε τα επικοινωνιακά τερτίπια και τα θεατρικά δρώμενα επί προ-σκηνοθετημένου σεναρίου.

  3. WY avatar
    WY 25/04/2013 18:45:46

    ##...αφού επιχειρείται να καταργηθούν όσα στοιχεία έχουν απομείνει στο Κράτος Δικαίου ...##
    ...............................................

    Mή μού τήν ιερά αγελάδα(Δ.Υ. ) τάρρατε!!!!

  4. Dimitris avatar
    Dimitris 25/04/2013 19:15:30

    Τα σημερινά γεγονότα επιβεβαιώνουν την ασυνεννοησία, την έλλειψη καθοδήγησης και συντονισμού, την απουσία σχεδιασμού και διαδικασιών παρακολούθησης του κυβερνητικού έργου. Αρρυθμίες που η χώρα θα της πληρώσει ακριβά.

  5. Δημητριος avatar
    Δημητριος 25/04/2013 19:44:37

    Αν ειναι να υπαρχει "δικαστική προστασία των εργαζόμενων" , εμεις του ιδιωτικου τομεα ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ να ισχυει και στην περιπτωση μας, με αναλογες υπερπροστατευτικες διαταξεις. Διοτι αλλοιως διδεται συνεχως η εντυπωση οτι προστατευονται λυσσαλεα τα συμφεροντα των δημοσιων υπαλληλων σε βαρος των δικων μας.
    Και να με συγχωρειτε, αλλα απο ποτε αποτελει "δικαστική προστασία των εργαζόμενων" η μη αυτοδικαιη παυση της συμβασης εργασιας αμα τη περατωση της προσυμφωνημενης χρονικα διαρκειας της ?

    • WY avatar
      WY @ Δημητριος 25/04/2013 21:26:18

      Αυτή είναι ή αριστερόστροφη ερμηνεία, περί ## τού Κράτους Δικαίου.##!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Δύστυχε Σαμαρά!!!
      Δύστυχε ΄Ελληνικέ Λαέ!!!!
      Πλάτωωωωωωωωωων!!!

      .........................................................................

      τής δέ ζημίας μεγίστη τό υπό πονηροτέρου άρχεσθαι.
      ......
      Βασιλείς δές καί άρχοντας ού τούς τά σκήπτρα έχοντας έφη είναι ουδέ τούς υπό τών τυχόντων αιρεθέντας ουδέ τούς εξαπατήσαντας αλλά τούς επισταμένους άρχειν.
      .........
      καί πάντα τόν άρχεσθαι δεόμενον επί τάς τού άρχειν δυναμένου...ού τόν άρχοντα δείσθαι τών αρχομένων άρχεσθαι.

    • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
      ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ Δημητριος 26/04/2013 10:22:44

      Μιλάμε για υπαλλήλους αορίστου χρόνου. Θέλουν να διασφαλίσουν πως όσοι απολυθούν δεν θα μπορούν να πληρώνονται μέχρι την εκδίκαση της προσφυγής.

  6. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 25/04/2013 21:15:25

    ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ. ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΜΑΣ. ΓΙΑΥΤΟ ΜΑΣ ΦΤΥΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ. ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΙΣ..............

  7. γοπ avatar
    γοπ 25/04/2013 21:46:46

    O Ρουπακιώτης υπερασπιζεται κάτι πολύ σημαντικό. όχι τους Δ.Υ. γενικά και αόριστα όπως πολλοί κακοήθεις του προσάπτουν (και) εδω μέσα, αλλά την υποχρέωση του κράτους να σέβεται αποφάσεις δικαστηρίων που δικαιώνουν εργαζόμενους (ΚΑΙ ιδιωτικού ΚΑΙ δημοσίου) . Αλήθεια όλοι εσείς τι δουλειά κάνετε???

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ γοπ 25/04/2013 22:49:30

      ΑΝΗΚΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΥΣ Μ@@@@@Σ ΤΟΥ 20% ΠΟΥ ΤΑΙΖΕΙ.........ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 80%.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ γοπ 25/04/2013 22:57:08

      Εισοδηματίες.

    • ΕΝΤΑΞΕΙ; avatar
      ΕΝΤΑΞΕΙ; @ γοπ 26/04/2013 15:37:18

      ΑΝΕΡΓΟΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ! Σε κάλυψα υπερασπιστή του κρατικιστή και προστάτη των δημοσίων υπαλλήλων ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΡΟΥΠΑΚΙΩΤΗ!

      • mara M. avatar
        mara M. @ ΕΝΤΑΞΕΙ; 27/04/2013 00:41:29

        Η διατάξη αφορούσε και τον ιδιωτικό τομέα λέει ''πάντες'' και ''πάσες'' και ουδείς γνωρίζει ποιος τη συνέταξε, ούτε ο πρωθυπουργός. Μπάχαλο

  8. Διογένης avatar
    Διογένης 25/04/2013 22:28:57

    Εδώ που τα λέμε, ο Ρουπακιώτης στο συγκεκριμένο θέμα είχε δίκιο. Δεν μπορεί να τιναχθούν ολα στον αέρα, και εξάλλου και η τρόικα έχει ήδη λάβει υπόψη της ότι η δικαιοσύνη θα προβάλει κάποια προσκόμματα στην εκτέλεση των Μνημονίων. Η κυβέρνηση μπορεί να περάσει την πολιτική της και ταυτόχρονα να κρατήσει, έστω, τα προσχήματα, που στην προκειμένη περίπτωση είναι παραπάνω από προσχήματα, διότι θα δημιουργούσε εξαιρετικά κακό προηγούμενο.

    Εντύπωση προκαλεί που ο Μανιτάκης, από εκεί που ήταν στην στάση "δεν θα απολυθεί κανένας", τώρα αυτοκαταργείται ως συνταγματολόγος, προκειμένου να επιτύχουν οι απολύσεις! Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου;

  9. Κώστας avatar
    Κώστας 26/04/2013 11:13:50

    Μου προξενεί ειλικρινά εντύπωση ότι υπάρχουν άνθρωποι, που που υπερασπίζονται την πλήρη κατάργηση του Συντάγματος και της διάκρισης των εξουσιών (εκτελεστική-νομοθετική-δικαστική) που αυτό προβλέπει μόνο και μόνο επειδή αυτός που αντιτίθεται σε αυτό είναι στέλεχος διαφορετικού κόμματος από αυτό που υποστηρίζουν.
    Μιλάμε για μια νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση η οποία εκβιαζόμενη από την τρόϊκα προσπάθησε να ψηφίσει κάτι το οποίο θα καταργεί και θα πετάει στα σκουπίδια αποφάσεις δικαστηρίων. Ο οποιοσδήποτε λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος αν βγάλει τα κομματικά γυαλιά θα δει ότι αυτό που είπε ο Ρουπακιώτης ήταν μια φωνή λογικής μέσα σε έναν παραλογισμό. Δεν έχει σημασία αν αυτός που ωφελείται από τις αποφάσεις των Δικαστηρίων είναι ΔΥ, ιδιωτικός υπάλληλος, κλέφτης, καταχραστής ή οτιδήποτε άλλο. Η λαίλαπα που έχει παρασύρει τα τελευταία χρόνια την χώρα μας έχει αφήσει ελάχιστα πράγματα όρθια, ένα εκ των οποίων είναι η όποια εμπιστοσύνη των πολιτών στην Δικαιοσύνη. Με ανεύθυνο και πρόχειρο τρόπο, έστω και με καλές προθέσεις επιχειρήθηκε να καταπατηθεί και αυτή. Κανείς δεν αμφισβητεί ότι το Δημόσιο πρέπει να μειωθεί αλλά προς Θεού μην καταργούμε την έννοια της Δικαιοσύνης. Θα το βρούμε μπροστά μας...