02/11/2009 15:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσύρεται από την κούρσα της διαδοχής ο Δημ. Αβραμόπουλος

Παραιτήθηκε πριν από λίγο από την υποψηφιότητά του για τη θέση του προέδρουστη Νέα Δημοκρατία ο κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος. "Δεν επιθυμώ να γίνω μέρος της εσωκομματικής σύγκρουσης" ανέφερε μεταξύ άλλων σε συνέντευξη Τύπου, όπου και ανακοίνωσε την απόφασή του να παραιτηθεί.

Έτσι, την αρχηγία της Νέας Δημοκρατίας θα διεκδικήσουν ο Αντώνης Σαμαράς η Ντόρα Μπακογιάννη και ο Παναγιώτης Ψωμιάδης

Το antinews είχε προβλέψει εγκαίρως (στις 25/10) ότι απογοητευμένος από τις ενδείξεις των δημοσκοπήσεων ο κ. Αβραμόπουλος με την πρότασή του για την εκλογή του προέδρου της ΝΔ και από τους φίλους του κόμματος αναζητούσε προσχήματα για να αποχωρήσει από την διεκδίκηση της ηγεσίας (Αναζητά πρόσχημα αποχώρησης ο Δ. Αβραμόπουλος).

Ολόκληρη η δήλωση του έχει ως εξής:

«Στις 13 Οκτωβρίου, ανακοίνωσα την υποψηφιότητά μου για την Προεδρία του Κόμματος, θέτοντάς την, στην κρίση των φίλων και των οπαδών της Νέας Δημοκρατίας. Θεώρησα, ότι η κρίση που ακολούθησε τη συντριπτική ήττα της παράταξής μας, αποτελεί ταυτόχρονα τη μεγάλη της ευκαιρία να μετατρέψει τη διαδικασία εκλογής σε απαρχή μιας πορείας ανανέωσης και της παράταξής μας και του πολιτικού μας συστήματος.

Για το λόγο αυτό, επέμεινα, από την αρχή σε μία αναγκαία προϋπόθεση: να ανοιχτεί το Κόμμα προς την κοινωνική του βάση, πέραν δηλαδή των οργανωμένων μελών, να άνοιγε η πόρτα για τους φίλους και τους οπαδούς μας, που θα ήσαν οι εγγυητές της ενότητάς μας και οι πρωταγωνιστές της ανανέωσής μας και κατέβαλα κάθε προσπάθεια να πείσω τους συνυποψηφίους μου και τα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής.

Κατά τη διάρκεια της Συνεδρίασης της Κεντρικής Επιτροπής, που θα ελάμβανε τις αποφάσεις για τις αναγκαίες αλλαγές του Καταστατικού μας, αποδέχθηκα μία λύση που, ενώ δεν απηχούσε τις πραγματικές προσωπικές μου απόψεις, έκρινα, ότι ήταν επιβεβλημένη στο όνομα της αποτροπής άμεσου κινδύνου για τη συνοχή της παράταξής μας.

Με την τροπή που παίρνουν, ακόμα και σήμερα τα πράγματα, μετά την προχθεσινή Συνεδρίαση, θεωρώ, ότι πρέπει να ολοκληρώσω το βήμα που έκανα στην Κεντρική Επιτροπή, παίρνοντας αποφάσεις, που υπαγορεύει η συνείδηση και οι αρχές μου με γνώμονα τη διαφύλαξη της ενότητας του Κόμματος και την εξασφάλιση της υπέρβασης της κρίσης του.

Δεν επιθυμώ να είμαι μέρος αυτής της κρίσης.

 Αρνούμαι να γίνω μέρος αυτής της εσωτερικής σύγκρουσης.

 Επιθυμώ να είμαι συντελεστής παραγωγής μιας νέας πολιτικής, με όρους, που θα προετοιμάζουν το μέλλον, χωρίς να αναπαράγουν το παρελθόν και τους διχασμούς του.

 Για το λόγο αυτό, αποσύρω τη υποψηφιότητά μου για την Προεδρία του Κόμματος.

 Εξακολουθώ να θεωρώ, ότι οι διαδικασίες εκλογής της νέας ηγεσίας δεν πρέπει να εξελιχθούν σε διαδικασίες οποιασδήποτε αμφισβήτησης και κυρίως της αποτελεσματικότητας των αναγεννητικών προσπαθειών της παράταξής μας.

 Είναι αυτή, μία ακόμα σημαντική συνεισφορά μου την κρίσιμη τούτη ώρα, στην ταχύτερη δυνατή επίλυση του προβλήματος της ηγεσίας, με τρόπο, όμως, που να συνδυάζει την επιλογή της νέας ηγεσίας με την απάντηση κρίσιμων ερωτημάτων ταυτότητας και ιδεολογίας.

 Επιλέγω, δηλαδή, η περαιτέρω συμβολή μου να είναι συμβολή αρχών και ιδεών, μακριά από δεύτερες σκέψεις και υστεροβουλία.

 Παραμένω σταθερά στην πρώτη γραμμή της συλλογικής μας προσπάθειας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 02/11/2009 15:06:11

    Στο δια ταύτα.....?

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/11/2009 15:07:26

    Πάει ο Jimmys... πάμε Ντόρα μετά την επίσκεψη στο Μητσοτάκη;

  3. fatfat avatar
    fatfat 02/11/2009 15:09:54

    πάμε τελικά για ένα γύρο......

  4. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 02/11/2009 15:19:11

    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΕΧΩΡΗΣΕ
    ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΙΔΡΥΣΗ ΝΕΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ Η ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ.
    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΜΕ ΝΕΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΟΝΟΥΣ ΤΖΑΚΙΩΝ ΚΑΙ ΠΟΙΜΕΝΙΚΗΣ ΣΤΡΟΥΓΓΑΣ.
    Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΓΕΡΟΝΤΕΣ ΝΑ ΠΑΝ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΛΩΠΙΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΤΩΝ ΚΗΠΩΝ ΤΟΥΣ.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/11/2009 15:26:20

    Ξεκαθαριζει το τοπιο και δεν ειμαι σιγουρος αν ο Ψωμιαδης επιμεινει στη δικη του υποψηφιοτητα μεχρι τελους. Αρα το πιθανοτερο ειναι να εχουμε εκλογη απο την πρωτη Κυριακη και σκληρη μαχη μεταξυ Μητσοτακικων και αντι-Μητσοτακικων.

  6. loretta avatar
    loretta 02/11/2009 15:26:57

    Aυτο απο μονο του επιβεβαιωνει το ποσο διαπλεκομενη ειναι η ΘΕΟΔΩΡΑ.

    με εξοργιζει η ευκολια μερικων "πολιτικων ανδρων??" που με τοση ευκολια παραιτουνται και παραδιδονται .Αυτη την Νεα Δημοκρατια θελουμε? της συναλλαγης και της ανταλλαγης?

    Απο την αλλη με κανει πιο σιγουρη οτι η μονη λυση ειναι Ο ΣΑΜΑΡΑΣ!

    • hypo avatar
      hypo @ loretta 02/11/2009 18:40:55

      Μόνο που ο Σαμαράς δε βγαίνει. Όλες οι δημοσκοπήσεις δείχνουν την Ντόρα.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/11/2009 15:30:42

    Όπως τότε με το ΚΕΠ, που δεν τόλμησε να πάει σε εκλογές...

    Άμα είσαι χέστης...

  8. Greg avatar
    Greg 02/11/2009 15:46:18

    Τελικά Δημητράκη ούτε για διπλωμάτης κάνεις αφού δεν ξέρεις πόσες είναι χώρες του ΝΑΤΟ (είπες εκνευρισμένος 50) αλλά ούτε και για πολιτικός. Βλέπε Δήμο Αθηναίων, αποτυχία στο ΚΕΠ, Υπουργείο Υγείας. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΦΟΥ ΣΤΕΡΕΙΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΩΝ. Μάλλον για υπάλληλος κάνεις ή γόης ωραίων κυριών. Αντε γεια ΔΗΜΗΤΡΑΚΗ. Αφού προσκύνησες ακολουθείς.

  9. περαστικός avatar
    περαστικός 02/11/2009 15:49:22

    Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα είναι αναγκαίο να αποχωρήσει και ο Ψωμιάδης από την κούρσα, διότι κόβει περισσότερες από τον Σαμαρά από την Ντόρα.

    Θα πάμε απ' ευθείας στον τελικό. Οι ημιτελικοί αναβάλλονται.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ περαστικός 02/11/2009 16:40:51

      Επειδή κόβει του Σαμαρά να είσαι σίγουρος ότι θα παίζει και περισσότερο στα κανάλια, στασίδι στα πρωινά, μεσημεριανά και δελτία ειδήσεων ο Ζορό.

  10. fatfat avatar
    fatfat 02/11/2009 15:50:45

    @ loretta.....και για αυτό φταίει η κυρία Μπακογιάννη? Αφού ο κύριος Αβραμόπουλος φάνηκε από την αρχή ότι δεν είχε "ρεύμα" και θα έδινε μάχη στήθος με στήθος με τον κύριο Ψωμιάδη για την τρίτη θέση....στην δημοσκόπηση μάλιστα που έγινε για λογαριασμό της εφημερίδας "Αγγελιοφόρος της Κυριακής" ήταν τελευταίος και με διαφορά...δηλαδή επειδή ο κύριος Αβραμόπουλος δεν κατάφερε να πείσει την βάση της ΝΔ, για αυτό ευθύνεται η κυρία Μπακογιάννη?....Έλεος....

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 02/11/2009 16:19:00

      Μα αγαπητε FAT FAT θα πρεπει να με περνας για πολυ αφελη και ανοητη αν νομιζεις οτι πιστεψα η δεν γωνριζα πως ο Αβραμοπουλος κατεβηκε εξαρχης μη ΞΕΡΟΝΤΑΣ οτι δεν θα παρει πρωτια.
      Μπηκε ΣΤΗΜΕΝΑ στην κουρσα εξαρχης εξυπηρετοντας το μπλοκ Μητσοτακη ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕΤΡΟΥΣΕ ΤΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ Η ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ.

      Ασε υπαρχουν μερικοι που ξερουν καλυτερα τι παιζεται εδω και καιρο και τιποτα δεν εγινε τυχαια.

      Εχουν καταντησει να θελουν να μας κανουν να πιστεψουμε οτι ειτε ψηφισει η βαση ειτε οχι Η ΘΕΟΔΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ.

      Αμ δε!! και να στο πω και αλλιως? Εστω και βγαινει ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΛΟΓΟ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

      Γιαυτο κοντος ψαλμος αλληλουια.

    • stam avatar
      stam @ fatfat 02/11/2009 16:20:53

      ....παρεπιμντοντως.....ποιανου ιδιοκτησια η εν λογω εφημεριδα και τι σχεσεις με την οικογενεια?,,,,,με ποιες προδιαγραφες το εν λογω γκαλοπ?,,,,,κατα τα αλλαβ συμφωνω fatfat

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 02/11/2009 16:21:17

      Και να συμπληρωσω οτι οι ΚΑΤΣΑΡΟΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ αυτου του τυπου γελιοποιουνται οταν τοσο ανοιχτα στηριζουν την ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ εδω και χρονια.Αυτο το ξερει το συμπαν ολο απορω πως σου διεφυγε.

      Βλεπεις οι χαρες ειναι παντα δανεικες και επιστρεφομενες!!

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 02/11/2009 16:22:03

        Διορθωνω ΚΑΤΣΑΡΟΛΟΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ

  11. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 02/11/2009 16:42:09

    Καλά αυτό το είχαμε προβλέψει. Άρχισε να ξετυλίγεται ο μίτος που θα μας οδηγήσει σε εκείνο το "χαμένο" δαχτυλίδι.

    • loretta avatar
      loretta @ Καθρέφτης 02/11/2009 16:47:08

      Αυτο απο μονο του δεν σε εξοργιζει? δεν σε κανει να θελεις να αλλαξεις τα πραγματα??? ΔΗΛ ΠΟΣΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΘΕΟΔΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ??

      • hypo avatar
        hypo @ loretta 02/11/2009 18:43:42

        Μη τρελαίνεσαι. Και για τον Παπανδρέου τα ίδια λέγανε.

  12. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/11/2009 17:15:12

    Ανακαλέστε την απόφαση΄΄ λένε οι εκπρόσωποι των Κτηνοτρόφων.

    Πλήγμα στα συμφέροντα της ελληνικής κτηνοτροφίας και των κτηνοτρόφων της χώρας, ενώ θίγει και τους ίδιους τους καταναλωτές, οι οποίοι αδυνατούν έτσι να διακρίνουν την ταυτότητα και την προέλευση του γάλακτος» επισημαίνουν o πρόεδρος της....... ΠΑΣΕΓΕΣ, κ. Τζανέτος Καραμίχας, και ο πρόεδρος του Συνδέσμου Ελληνικής Κτηνοτροφίας, κ. Παναγιώτης Πεβερέτος, σε κοινή επιστολή που απέστειλαν σήμερα στην υπουργό Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, κα Λούκα Κατσέλη σχετικά με την αιφνιδιαστική απόφασή σας, με την οποία παρατείνεται η υποχρέωση των γαλακτοβιομηχανιών να αναγράφουν στις συσκευασίες την προέλευση του γάλακτος.

    Όπως αναφέρουν οι δύο πρόεδροι, η παράταση αυτή δεν μπορεί να δικαιολογηθεί για δήθεν αποθέματα χωρίς αναγραφή προέλευσης του γάλακτος, κάποιων βιομηχανιών, μια και η σχετική αγορανομική διάταξη είχε εκδοθεί από τον περασμένο Απρίλιο. Ενώ τονίζουν ότι «η παράταση αυτή εξυπηρετεί τα συμφέροντα κάποιων βιομηχανιών που δεν απορροφούν σχεδόν καθόλου ελληνικό γάλα και τα προϊόντα που διοχετεύουν στην ελληνική αγορά είναι από εισαγόμενο γάλα».

    Καταλήγοντας οι δύο πρόεδροι αναφέρουν προς την υπουργό πως «Έπειτα από τα προηγούμενα, θεωρούμε απόλυτα αναγκαίο να ανακαλέσετε την απόφασή σας αυτή, για την οποία άλλωστε δεν υπήρξε καμία διαβούλευση με τους θεσμικούς εκπροσώπους των αγροτών και των κτηνοτρόφων».

    Σημειώνεται πως η κοινή επιστολή της ΠΑΣΕΓΕΣ και του ΣΕΚ κοινοποιείται και στην υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, κα Κατερίνα Μπατζελή.

    http://www.agroschannel.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2986:2009-11-02-13-49-58&catid=36:ktinotrofia1&Itemid=58

    Για το ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ και την

  13. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 02/11/2009 17:24:27

    Ενας λόγος παραπανω να παμε ολοι να γραφτουμε.

    Οι μηχανισμοι ειναι σαθροι μπροστα στη δυναμικη της πραγματικοτητας.

    Ολα ειναι στο χερι μας.

    Υποψιν, εχω γινει μυλος συχνα στο πανεπιστημιο και στη δουλεια με τους επαγγελματιες νεοδημοκρατες, ακομα και με τους παγιους ψηφοφορους.

    Στη φαση που ειμαστε, ο Σαμαρας ειναι η πιο καθαρη λυση, για τη ΝΔ και ισως και τη χωρα.

    Οι πολιτες να ανοιξουμε τα κομματα, οχι τα κομματα να κανουν υπολογισμενα ανοιγματα στους πολιτες.

    Οσο το νεο δεν αναφαινεται, τα κομματα μας ανηκουν, δεν τους ανηκουμε.

    Η στιγμη ειναι κρισιμη για τα εξωτερικα ζητηματα, οι αποφασεις που ερχονται θα κρινουν πολλα για την ανανεωση της κοινωνιας μας.

  14. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 02/11/2009 17:29:02

    Ο Σαμαρας, ειναι καθαρη λυση για τη χωρα, οπως ειναι η πολιτικη ισορροπια αυτη τη στιγμη

    Και ισως για πρωτη φορα (οταν εκλεχτηκε ο ΓΑΠ δεν ετιθετο θεμα αντιπαλου στην ουσια) ο κοσμος μπορει να νιωσει οτι μπορει να σπασει τους μηχανισμους

    και να πυκνωσει κινηματα και κομματα -και μια νεα ΝΔ αναμεσα τους γιατι οχι; - που να ενατενιζουν προς την αλλαγη

  15. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 02/11/2009 17:31:07

    Τί να σου πω; Ότι μου αρέσει; Από την άλλη, δεν με ρωτάει και κανένας.
    Τα μέλη αποφασίζουν και ψηφίζουν. Εγώ έχω διαφωνήσει πλήρως με αυτήν την ιδιοκτησιακή αντίληψη των κομμάτων , λες και δεν αφορά την κοινωνία ο αρχηγός των δύο κομμάτων εξουσίας - τουλάχιστον- και υποψήφιος πρωθυπουργός. Έτσι είναι τα κόμματα σην Ελλάδα - τσιφλίκια του παππού τους. Ας τα χαίρονται. Α, και αυτή δεν είναι δημοκρατία ουσίας, αλλά αριθμών και πλειοψηφίας, αλλά άντε τώρα να μάθεις στους νεοέλληνες τί ακριβώς εστί δημοκρατία. Καλή τύχη!

  16. Aris M. avatar
    Aris M. 02/11/2009 19:37:25

    Πριν 2 εβδομάδες αυτές οι δημοσκοπήσεις έδειχναν τον Αβραμόπουλο 2ο....
    Εκτός αν αναφέρεσαι στην δημοσκόπηση του Αγγελιοφόρου του Μπακατσέλου κολλητού του Μητσοτάκη.
    Πλέον ο Σαμαράς πάει για νίκη απο τον 1ο γύρο

  17. nikos thessalonikh avatar
    nikos thessalonikh 02/11/2009 20:00:15

    Έπεσαν οι μάσκες στον Τύπο της Θεσσαλονίκης
    Στην "άτσαλη" και απροσχημάτιστη προσπάθεια της καλής εφημερίδας να στηρίξει τη Ντόρα Μπακογιάννη.

    Ο «Αγγελιοφόρος» του Αλέκου Μπακατσέλου τάχθηκε σήμερα στο πλευρό της Ντόρας Μπακογιάννη, με μάλιστα έναν μάλλον χοντροκομμένο τρόπο: Παρουσιάζοντας μία δημοσκόπηση που δίνει προβάδισμα στην κ. Μπακογιάννη, αλλά εμφανίζοντας σοβαρά κενά, τόσο στη μεθολογία που ακολουθήθηκε όσο και στα δεδομένα που λήφθηκαν υπόψη.
    Φυσικά, κανέναν δεν εξέπληξε η στάση της εφημερίδας και του γνωστού επιχειρηματία. Ο κ. Μπακατσέλος είναι...
    στενός φίλος της οικογένειας Μητσοτάκη. Ο κ. Αλέκος ήταν πρόεδρος της ΔΕ της ΝΔ Θεσσαλονίκης επί Μητσοτάκη, ενώ ο τελευταίος ως πρωθυπουργός τον είχε διορίσει πρόεδρο της ΔΕΘ. Ο μεγαλύτερος αδελφός της οικογένειας Μπακατσέλου ήταν μαζί με τον Κ. Μητσοτάκη και εκπρόσωπό του κόμματός του στη Θεσσαλονίκη πριν ακόμη από τη χούντα, ενώ μαζί οι δυο τους προσχώρησαν στη ΝΔ του Κων. Καραμανλή κατά την περίφημη «διεύρυνση» του 1978.
    Είναι επίσης πολύ γνωστό ότι η Ντόρα, όπως και ο πατέρας της παρακάθονται σε ευρεία φιλικά δείπνα στο σπίτι του κ. Μπακατσέλου, κάθε φορά που έρχονται στη Θεσσαλονίκη.
    Η ενθουσιώδης υποστήριξη λοιπόν ήταν θέμα χρόνου. Ωστόσο, ο τρόπος της παροχής της κάπως… μπάζει.
    Δηλαδή μοιάζει να ετοιμάστηκε μία δημοσκόπηση στην οποία φανερά προηγείται η Ντόρα, καθώς το δείγμα των ερωτώμενων δεν είναι ψηφοφόροι της ΝΔ! Δηλαδή, κλήθηκαν να απαντήσουν κάποιοι για το ποιον προτιμούν για πρόεδρο ενός κόμματος το οποίο δεν ψήφισαν, δεν υποστηρίζουν και δεν θα υποστηρίξουν, συνεπώς για έναν χώρο που ενδεχομένως δεν τους ενδιαφέρει και πολύ…
    Το ζήτημα είναι να ρωτάς ως δημοσκόπος αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για τα τεκταινόμενα στη ΝΔ. Και ακόμη περισσότερο αυτούς που δηλώνουν ή ισχυρίζονται ότι θα πάνε να γραφτούν στο κόμμα για να ψηφίσουν. Εκεί παίζεται το παιχνίδι… Το ζήτημα είναι ότι εάν επιλέγεις να μην ρωτήσεις αυτά αλλά κάποια άλλα τότε κάπου το πας…
    Οπότε η πρακτική σημασία μίας τέτοιας δημοσκόπησης είναι μάλλον μικρή. Ή για να το πούμε καλύτερα, το μόνο στόχο που είχε ήταν να δημιουργήσει ένα ωραίο και βολικό για την Ντόρα και τους υποστηρικτές της, πρωτοσέλιδο…
    ...
    Σχόλιο taxalia: Τελικά, πολύς κόσμος καταλαβαίνει. Κι ότι ετοιμαζόμασταν να επαινέσουμε την αεροπορική εταιρεία AEGEAN, για τη στήριξή της στην οικονομία της Β.Ελλάδας, μέσω των ολοσέλιδων διαφημίσεων,που δίνει στον ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟ....
    Κοιτάξτε φίλοι του ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΥ, να πούμε δυό πράγματα.
    Εδώ στο taxalia, ως το ήλεκτρονικό μέσο με τη μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα στη Βόρεια Ελλάδα (και μακράν οποιουδήποτε άλλου), νομίζω ότι το δικαιούμαστε:
    Γκρινιάζετε πολλές φορές για τα blogs που "δεν διασταυρώνουν ειδήσεις", "που γράφουν ανακρίβειες" κ.λ.π. Έχει νομίζω διευθετηθεί στη συνείδηση των αναγνωστών το ζήτημα.
    Όπως -εκτιμούμε- ότι λύθηκε οριστικά ένα άλλο ζήτημα: στην ερώτηση:
    -"προτιμάτε έντιμη, αδέσμευτη ενημέρωση χωρίς σκοπιμότητες, αλλά με μικρά λάθη και ανεπάρκειες"; ή
    -"κατευθυνόμενη ενημέρωση πολυτελείας με επαγγελματικό περιτύλιγμα";
    Οι αναγνώστες διάλεξαν οριστικά το ..κουτί Α΄.
    Μη γκρινιάζετε λοιπόν για το θάνατο των εφημερίδων. Είναι κρίμα για μια τόσο μεγάλη εφημερίδα, στην οποία μάλιστα αρθρογραφεί ο πρόεδρος της ΕΣΗΕΜΘ, να κάνει τέτοια δημοσιογραφία....
    Κρίμα για τη Θεσσαλονίκη μας!


    Y.Γ. Ωραία η τετραχωμία της AEGEAN του κ.Βασιλάκη...

  18. Υ. avatar
    Υ. 02/11/2009 20:51:01

    Απόσπασμα από σχόλιο σε ανάρτηση του ΑΝΤΙ, Τετ. 21 Οκτ 2009
    “.........μιντιοεργολαβονταβατζήδες, πλην των Μπομπολαίων, Λαμπρακοψυχαραίων, Κυριακαίων, Κοντομηναίων με τις φυλλάδες και τα τι-βιά τους, υπάρχουν και οι αντίστοιχοι μικρότεροι, που απλά παίζουν ένα περιφερειακό ρόλο. Κυρίως εκτελούν θελήματα. Μια από αυτές τις φυλλάδες είναι και ο πολυμετοχικός Αγγελιοφόρος, όπου μέσα είναι το άλλο σύστημα, αυτό του Λαμπρακιστάν. Με άλλα λόγια? Συγκοινωνούντα δοχεία!.......”

  19. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 02/11/2009 21:13:27

    Νομίζω ότι δε θα πάρει θέση ο Αβραμόπουλος. Είναι ο τελευταίος άνθρωπος που θα ρίσκαρει οτιδήποτε. Θα τα έχει καλά με όλους και θα το παίξει ενωτικός για να βρεθεί κοντά στον νέο αρχηγό.
    Πιστέυω επίσης ότι πολύς κόσμος που συμπαθούσε τον Αβραμόπουλο και θα πήγαινε να τον ψηφίσει, τώρα θα κάτσει σπίτι. Η αποχώρησή του πάντως δείχνει και τη δυναμική Σαμαρά που εξαφάνισε οποιαδήποτε άλλη υποψηφιότητα απέναντι στην Ντόρα.
    Το ζήτημα είναι τώρα να κινητοποιηθούν οι παραδοσιακοί δεξιοί υπέρ Σαμαρά. Εάν αυτό γίνει σε μεγάλη έκταση, ο Σαμαράς είναι αρχηγός.

  20. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/11/2009 22:07:58

    Η μαχη πολωνεται. Απο τη μια οι συμπαθουντες την οικογενεια Μητσοτακη και ο,τι αυτο συνεπαγεται, από την άλλη όλοι οι υπόλοιποι. Από την καλπη ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΗΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. Προσωπικα θα εγγραφω μελος μονο για να ψηφισω. Μετα δε θα με ξαναδουν σε εκδηλωσεις κλπ. Όμως δε μπορω να αντεξω αρχηγο τη Ντόρα και γι αυτο θα παω οπωσδηποτε να ψηφισω, θεωρωντας πως ειναι εθνικη αναγκη να εκλεγει ο Σαμαρας αφου μενει ως ο μοναδικος εκφραστης του υγιους τμηματος της παραταξης.

  21. mara avatar
    mara 02/11/2009 23:34:19

    Ο Ψωμιάδης τί ακριβώς παριστάνει τώρα? Αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχει τύχη.
    Τί ακριβώς θέλει...? Ας αποσυρθεί κι αυτός να τελειώνουμε. Να αναμετρηθούν ξεκάθαρα Ντόρα και Σαμαράς και όποιος κερδίσει.
    Εκτός και αν... είναι λαγός της Ντόρας ή ακόμα χειρότερα... αρχιλαγός του Καρατζαφέρη, ή και των ΔΥΟ ΜΑΖΙ.....

  22. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 02/11/2009 23:51:15

    Τον επαναστάτη ποπολάρο. Ώστε είναι βέβαιος ο Σαμαράς πως θέλει να αναλάβει αυτό το κόμμα; Ε τότε, αν βγει, καλά να πάθει.

  23. anetos avatar
    anetos 03/11/2009 09:32:40

    Το καλλίτερο που έχω διαβάσει ποτέ για τον κύριο «τίποτα»
    Το έχει σήμερα η καθημερινή από τον Ζουλα στην τελευταία σελίδα