#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 12:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσύρεται από την διεκδίκηση ΑΤΕ και ΤΤ η Πειραιώς



Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στον τραπεζικό τομέα μετά την απόφαση της τράπεζας Πειραιώς να αποσύρει την πρόταση που είχε κάνει για εξαγορά του 77,35% της ΑΤΕ και του 33,04% του Τ.Τ. που κατέχει το ελληνικό δημόσιο, με συνοικό τίμημα 701 εκατ. ευρώ.

Η τράπεζα ειδοποίησε την κυβέρνηση ότι δεν ενδιαφέρεται πλέον διότι η καθυστέρηση είναι μεγάλη στη διαδικασία καθώς 2,5 μετά την πρόταση δεν έχει κατατεθεί καν η αξιολόγηση της συμμετοχής του δημοσίου στις τράπεζες.

Κατ’ αρχάς η ευθύνη της κυβέρνησης για την καθυστέρηση είναι τεράστια, διότι έχασε ένα μήνα μέσα στο καλοκαίρι να βρει τους συμβούλους (Deutsche Bank, Lazard και HSBC). Αφού τους βρήκε καθυστερεί δραματικά η αξιολόγηση του ΤΤ και της ΑΤΕ η οποία θα δοθεί μετά τις 15 Οκτωβρίου ενώ όλοι έλεγαν ότι θα είναι έτοιμη μέχρι 15 Σεπτεμβρίου. Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να δοθεί η έκθεση αξιολόγησης και μετά η κυβέρνηση να αποφασίσει και να μη σέρνει τη διαδικασία η οποία μόνο κακό κάνει σε τράπεζες και Χρηματιστήριο;

Αν δε θέλει να πουλήσει στην Πειραιώς ας το πει κι ας βρει κάτι άλλο να κάνει. Δηλαδή αν δεν ήταν ο Σάλλας και ήταν κάποια ξένη τράπεζα θα μας περίμεναν πότε θα ξυπνήσει ο Παπακωνσταντίνου;

Αν πάλι η Πειραιώς βρήκε πάτημα στην καθυστέρηση για να φύγει από την πρόταση αξιοπρεπώς διότι δεν της βγαίνουν τώρα τα «κουκιά», αυτό είναι μια άλλη υπόθεση. Μπορεί να αδυνατούσε να βρει τα 701 εκατ. ή να έχει κατά νου κάποιο άλλο deal.

Αυτό θα φανεί μέχρι το τέλος του έτους. Μπορεί πάλι να αποχώρησε διότι πήρε το μήνυμα της κυβέρνησης για τη δημιουργία μιας κρατικής τράπεζας με συγχώνευση ΤΤ με ΑΤΕ και Ταμείο Παρακαταθηκών.

Τώρα στον κ. Σάλλα μένει να διερευνήσει τις άλλες επιλογές του, κι όπως έχουμε γράψει, ήδη έχει αρκετές κουβέντες με μεγαλοτραπεζίτες όπως ο Α. Βγενόπουλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/09/2010 11:55:53

    χαχχαχααααααααααααααααααααααααααααχχαχχχαχαααααααααααααααααααααα

    Που πας ρε Μιχαλη με σταση πληρωμης ν αγορασεις ??? Πρασινη Φουσκα. ΟΥΣΤ. τα ελεγα εγω...

    ΠΠ

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/09/2010 12:13:51

    Μάγος είσαι;
    "Μπορεί πάλι να αποχώρησε διότι πήρε το μήνυμα για τη δημιουργία μιας κρατικής τράπεζας με συγχώνευση ΤΤ με ΑΤΕ και Ταμείο Παρακαταθηκών"!

  3. salut moi le platan avatar
    salut moi le platan 30/09/2010 12:18:45

    Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί οι ασφαλιστικές εισφορές και οι λοιπές κρατήσεις που αποδίδονταν μέχρι τώρα στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων κατατίθενται από 1-9-2010 σε λογαριασμό ταμειακής διαχείρισης του ΤΕΑΔΥ στην τράπεζα Πειραιώς και όχι σε άλλη τράπεζα; (η εντολή βρίσκεται εδώ http://salutmoileplatan.blogspot.com/2010/09/blog-post_7757.html)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ salut moi le platan 30/09/2010 13:21:57

      !!!

      Για τον ίδιο λόγο στήθηκε Ειδικό Δικαστήριο και πήγε φυλακή ο Πέτσος...

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ Επώνυμος 30/09/2010 13:34:53

        Πότε πήγε φυλακή ο Πέτσος; Ο Αθανασόπουλος μόνο πήγε για το καλαμπόκι.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/09/2010 15:17:17

        Δεν θυμάμαι αν πήγε και πραγματικά μέσα, πάντως είχε καταδικαστεί σε φυλάκιση.

    • salut moi le platan avatar
      salut moi le platan @ salut moi le platan 30/09/2010 13:28:11

      ....!!!!

  4. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 30/09/2010 14:03:12

    Η πραγματική αιτία για απόσυρση της οροσφοράς είναι η χρηματοοικονομική αδυναμία της Τράπεζας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Νίκος Θ. 30/09/2010 14:46:44

      Άρα, λογικά, είναι τώρα στο έλεος του Βγενόπουλου...

      Sic transit gloria mundi...

      (Αλήθεια, πού χάθηκε αυτός;).

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Επώνυμος 30/09/2010 15:08:00

        Βγενό + Πατέρας versus Πειραιώς + Βαρδεύς;
        Τυχαίο; Δεν νομίζω!

        Ο Θείος
        (ή άλλως Sic transit gloria mundi)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/09/2010 15:16:30

        Σώπα ρε συ! Κι έλεγα κι εγώ...

        Προτιμούσα το stgm, να σου πω την αλήθεια, πιο καλτ ήτανε.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Επώνυμος 30/09/2010 15:24:51

        Το είχα προαναγγείλει, πάντως. "Νονός" μου ο χρόνος που περνά, η αύξουσα ηλικία και κυρίως τ' ανήψια μου (κυριολεκτώ, συνέχεια φωνάζουν !).

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/09/2010 15:42:29

        Κάπου θα το έχασα φαίνεται. Να σου ζήσουν τα ανήψια...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Επώνυμος 30/09/2010 16:14:31

        Ευχαριστώ!

  5. kiki avatar
    kiki 30/09/2010 14:48:03

    Αν τον παρουν τηλεφωνο τωρα και του πουν ελα παρτα,να δειτε που μολις θα εχει φυγει για Μαλαισια,η αλλου,και δεν μπορει ο Νεο Κοσκωτας να απαντησει.Ειδικο Δικαστηριο,αν τους προλαβουμε.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/09/2010 15:14:45

    Αν έχω μάθει κάτι στην Ελλάδα, είναι ότι ΟΛΕΣ, μα "ΟΛΕΣ" οι δουλειές που αφορούν το δημόσιο και τις αποκρατικοποιήσεις του είναι στημένες, μιλημένες, μαγειρεμένες, και αξιολογήσεις, σύμβουλοι, διαδικασίες είναι για τα μάτια, το άλλοθι και για να έχουν να γράφουν οι φυλλάδες.

    Οι λεγόμενες "ιδιωτικές" τράπεζες είναι "διαπλοκή" μεγαλύτερη από ο,τιδήποτε κυκλοφορεί στην Ελλάδα, με πολιτική δύναμη μεγαλύτερη από αυτήν ολόκληρου του Υπουργικού Συμβουλίου. Η Πειραιώς είναι, νομίζω, ο φτωχός συγγενής στις "ιδιωτικές" τράπεζες, και στοιχηματίζω το πληλτρολόγιό μου ότι ή κάνει κινήσεις κατ εντολήν των άλλων, ή (μικρότερη πιθανότητα) κατ εντολήν της Κυβέρνησης.

    Αχ πως θα τους βόλευε το μοντέλο Ελ.Πε....

    ΥΓ. Μην με παρεξηγείτε, είμαι υπέρ του Ελληνόκτητου τραπεζικού σχήματος, αλλά οι άνθρωποι αυτοί έχουν ζήσει τόσα χρόνια κάτω από την προστασία της ομπρέλλας της Εθνικής, που έχουν εκφυλιστεί. Πάντως, σε 10 χρόνια πήγαμε από "βιώσιμη" τράπεζα με μόλις 2-3% μερίδιο της ελληνικής αγοράς, στην σημερινή κατάσταση. Πείτε μου εσείς, από που ξεκινάει η φούσκα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 30/09/2010 15:48:00

      Δεν σε παρεξηγούμε βρε, έτσι είναι όπως το λες.

      Φτωχός συγγενής. Δεν θα έλεγα ακριβώς φτωχός. Τράπεζα ειδικού σκοπού είναι, με ειδικό σκοπο, με ειδικό σκοπό την εξυπηρέτηση των φανερών και αφανών συμφερόντων των πολλών συνιδιοκτητών της.

      Έχεις δίκιο όμως και στο ότι το άλλο το πιο μεγάλο ιδιωτικό μαγαζί είναι ενδιαφέρουν να δούμε τι θ' απογίνει.

      Το μοντέλο Ελ.Πε. θα τους βόλευε, αλλά είναι πολλοί. Για τη δουλειά που τη θέλουν την Πειραιώς πρέπει ο καθένας να κάνει λίγο κουμάντο. Σε ένα μοντέλο Ελ.Πε., τι κουμάντο θα κάνει ο καθένας τους;

      Το άλλο το μεγάλο το μαγαζί θα μπορούσε να κάνει μοντέλο Ελ.Πε., αλλά εκεί ο ιδιώτης μέτοχος θα ήταν πιο ισχυρός απο το κράτος και θα ήταν λίγο χοντρό, δεν τους έπαιρνε. Όχι βέβαια ότι δεν τους πέρασε από το μυαλό, μη λέμε ό,τι θέλουμε...