#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2011 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποστράτευσαν και τους τέσσερις αρχηγούς των ΕΔ!!!



(Ανανεωμένο) Είναι ντροπή αυτά που συμβαίνουν με αυτήν την ανεκδιήγητη κυβέρνηση. Καταρρέουν και άλλαξαν αιφνιδιαστικά όλους μαζί τους αρχηγούς των Ενόπλων Δυνάμεων  μισή ώρα πριν συνεδριάσει το υπουργικό συμβούλιο.

Αποστρατεύθηκαν  ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ πτέραρχος (Ι) Ι. Γιάγκος, ο αρχηγός ΓΕΣ αντιστάτηγος κ. Φραγ. Φράγκος, ο αρχηγός ΓΕΑ αντιπτέραρχος (Ι) κ. Βασ. Κλόκοζας και ο αρχηγός του ΓΕΝ ναύαρχος κ. Δ. Ελευσινιώτης, οι οποίοι κρίθηκαν ότι τερμάτησαν ευδοκίμως τη σταδιοδρομια τους.

Νέος αρχηγός ΓΕΕΘΑ τοποθετήθηκε ο αντιστράτηγος Μιχ. Κωσταράκος, διοικητής έως τώρα του 3ου Σώματος Στρατού. Νέος αρχηγός ΓΕΣ τοποθετήθηκε ο αρχιστράτηγος Κων. Ζαζιάς, διοικητής του 4ου Σώματος Στρατού. Αρχηγός ΓΕΑ τοποθετήθηκε ο αντιπτέραρχος (Ι) Αντ. Τσαντιράκης, έως τώρα αρχηγός τακτικής αεροπορίας. Αρχηγός ΓΕΝ τοποθετήθηκε ο υποναύρχος  Κοσμάς Χρηστίδης, έως τώρα αρχιεπιστολέας της Διοίκησης Διοικητικής Μερίμνης (ΔΔΜΝ) του Πολεμικού Ναυτικού.

Καθολική αντίδραση της αντιπολίτευσης

Ο Υπεύθυνος του Τομέα Εθνικής Άμυνας της ΝΔ, Μαργαρίτης Τζίμας, έκανε την παρακάτω δήλωση: «Την ώρα που καταρρέει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, προχωρά σε κρίσεις με αλλαγή της ηγεσίας των Ενόπλων Δυνάμεων της χώρας και μάλιστα εντός της ημέρας. Κύριε υπουργέ Εθνικής Άμυνας, μην τολμήσετε να προχωρήσετε σε αυτήν την αντιδημοκρατική ενέργεια.  Δηλώνουμε ότι δεν θα αναγνωρίσουμε μια τέτοια απόφαση που στρέφεται εναντίον του Εθνικού Συμφέροντος. Τι προσπαθείτε να αποδείξετε;  Δεν έχετε αντιληφθεί πως τις τελευταίες ώρες δεν υπάρχει κυβέρνηση στη χώρα; Μια κυβέρνηση που την εγκαταλείπουν ένας ένας και οι βουλευτές της; Κάτω, λοιπόν, τα χέρια από τις Ένοπλες Δυνάμεις της χώρας. Αποτελείτε, πλέον, παρελθόν. Τελειώσατε».

Το ΚΚΕ κάλεσε τον υπουργό Εθνικής Άμυνας και την κυβέρνηση να δώσουν ξεκάθαρες εξηγήσεις στο λαό, για ποιο λόγο σ’ αυτές τις συνθήκες αντικατέστησαν την ηγεσία των ενόπλων δυνάμεων.

"Πολιτικά άκομψο και ηθικά ανεπίτρεπτο", ήταν το σχόλιο του ΛΑΟΣ, επισημαίνοντας ότι "λίγες ώρες πριν από την πτώση της κυβέρνησης τεμαχίζεται το σύνολο της ηγεσίας των Ενόπλων Δυνάμεων" και "άξιοι ανώτατοι αξιωματικοί αποκεφαλίστηκαν με μια πρακτική που και στο παρελθόν είχε καταφύγει το ΠΑΣΟΚ".

Ο ΣΥΡΙΖΑ μέσω του Θοδωρή Δρίτσα, χαρακτήρισε απαράδεκτο να αποφασίσει ο υπουργός Άμυνας για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, όπως η αλλαγή ηγεσίας των Ενόπλων Δυνάμεων, την ώρα που η κυβέρνηση βρίσκεται υπό κατάρρευση και προτού ξεκαθαρίσουν τα πράγματα και συγκεκριμένα πριν από την απόφαση της Βουλής για την ψήφο εμπιστοσύνης που ζήτησε ο πρωθυπουργός.

Η Δημοκρατική Αριστερά, υπογράμμισε ότι: "οι σχεδιαζόμενες σαρωτικές αλλαγές στην ηγεσία των Ενόπλων Δυνάμεων, εντείνουν το κλίμα ανασφάλειας και ανησυχίας της κοινής γνώμης» και σημείωσε ότι « οι αλλαγές πρέπει να γίνουν στην προβλεπόμενη ώρα τους και όχι τώρα, με δεδομένη την πολιτική ρευστότητα."

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 01/11/2011 14:59:44

    Να δεις που θα πιάσουν δουλειά και τα κουκουλοφοροαποβρασματα!!!!

    Καλό είναι να μείνουν από ανταλλακτικά η κηροζίνη όλα τα ελικόπτερα καθηλωμένα....

    • BILL avatar
      BILL @ sawas 01/11/2011 21:27:06

      μα ειναι καθηλωμενα !!

  2. pilot avatar
    pilot 01/11/2011 15:01:04

    Προσπαθουν να ελενξουν τα εκτακτα στρατοδικια που θα στειθουν !!!

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ pilot 01/11/2011 15:42:20

      γι αυτο υπαρχουν τα λαικα δικαστηρια... συνοπτικες διαδικασιες.... πλην ομως το πιο σωστο ειναι να πανε σε καμια Χαγη σαν εγκληματιες οικονομικου πολεμου απεναντι στον ελληνικο λαο.....

  3. Quid avatar
    Quid 01/11/2011 15:01:42

    Για να αντιλαμβάνονται όλοι τι σημαίνει αυτό: Είναι ένα βήμα πριν να βγάλουν το στρατό στους δρόμους!

    Το ΚΥΣΕΑ συγκαλείται σε περίπτωση πολέμου! Όχι όταν είναι να πέσει μια κυβέρνηση!

    Μόνον με αίμα θα φύγουν;

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/11/2011 15:02:32

    Δεν θα... προλάβει να συγκληθεί το ΚΥΣΕΑ.

  5. Avanti avatar
    Avanti 01/11/2011 15:02:39

    Να παραιτηθεί ο πρόεδρος της Δημοκρατίας σήμερα !!!!! να δώσει λύση στο πρόβλημα της χώρας. Να ξέρει ο πρόεδρος ότι η ιστορία θα είναι αμείληκτη μαζί του, πολύ περισσότερο από ότι θα είναι με τον ΓΑΠ. Αλλωστε για τον ΓΑΠ ξέρουμε, ο πρόεδρος? γιατί τον συγκαλύπτει και τον αφήνει να οδηγεί την χώρα στην καταστροφή?

  6. Αλέξης avatar
    Αλέξης 01/11/2011 15:03:10

    151 παιδιά. Πάει και η Τόνια Αντωνίου. Μετράει ώρες ο ΓΑΠ.

  7. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 01/11/2011 15:04:52

    Σπασμωδικές κινήσεις ενός καταρρέοντος καθεστώτος.

    Για πείτε μου,θα είναι υπουργός ο Μπεγλίτης μέχρι τις 17:30 που είναι το ΚΥΣΕΑ?

    Δε νομίζω!!!

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/11/2011 15:07:18

    Junta is in the air...

  9. man8os avatar
    man8os 01/11/2011 15:24:03

    Μου μυριζει πραξικοπιμα

  10. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 01/11/2011 15:27:49

    Κατάσταση ¨έκτακτης ανάγκης¨ , με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει δεν μπορούμε να αποκλείουμε , εξάλλου όλοι μιλούν σήμερα για τους ¨πολύ σοβαρούς κινδύνους που αντιμετωπίζει η ¨πατρίδα ΤΟΥΣ ¨.

  11. Christos Apostolidis avatar
    Christos Apostolidis 01/11/2011 15:43:25

    αν βγουν τιποτε μπαχαλακηδες το απογευμα παμε για στρατιωτικο νομο δηλαδη?
    Ο Μπεγλιτης εχει βλεψεις να γινει νεος Παπαδοπουλος? κουνια που τους κουναγε!

  12. Nick avatar
    Nick 01/11/2011 15:54:44

    Δεν ξέρω αν όντως ισχύει ότι Α/ΓΕΣ θα είναι ο Κωνσταντίνος Ζιαζιάς, ελπίζω πάντως να μην είναι ΠΑΣΟΚος. Το ελπίζω πραγματικά.

  13. mx avatar
    mx 01/11/2011 15:55:23

    http://www.topontiki.gr/article/24292

    • A.M. avatar
      A.M. @ mx 01/11/2011 22:33:12

      Άρχισαν να σφίγγουν οι κ@λοι!
      Τα πράσινα νομιστεράκια έκαναν το τραγικό σφάλμα να τα βάλουν με αυτούς που κυρίως και πρωτίστως θάπρεπε να τάχουν καλά: με τις Ένοπλες δυνάμεις!
      Πουθενά στον κόσμο και σε καμμία εποχή της ιστορίας της ανθρωπότητας πρωθυπουργός, αρχηγός κράτους, πρόεδρος, βασιλιάς ή αυτοκράτορας δεν επέδειξε τέτοιου επιπέδου ηλιθιότητα.
      Μόνο τα πράσινα νομιστεράκια.

      Μα .. πως θα σταθείς στην θέση σου σαν κυβέρνηση όταν δεν έχεις μαζί σου το σύνολο των ενόπλων δυνάμεων και των δυνάμεων ασφαλείας;
      Γιατί απ ότι διαφαίνεται και οι αστυνομικές δυνάμεις άρχισαν να «κλωτσάνε» τελευταία στις πολιτικές εντολές.

      Και επί του θέματος...
      Και αν τους στείλετε σπίτια τους όλους αυτούς που δεν σας αρέσουν νομίζετε πως δεν έχουν .. κινητά τηλέφωνα;;; :lol:

      Κύριοι της πράσινης τριακονταετούς χούντας πάρτε το χαμπάρι:
      Τε - λει - ώ - σα - τε ! ! !

      Ότι και να κάνετε... τε - λει - ώ - σα - τε !
      οριστικά και για πάντα!

      «Μαύρη περίοδος του ΠΑΣΟΚ» θα γράφουν τα βιβλία της Νεοελληνικής Ιστορίας των επόμενων γενεών για τα χρόνια που κυβερνήσατε τον τόπο.

      • Θέμις avatar
        Θέμις @ A.M. 01/11/2011 23:17:38

        Αμήν.
        Επειδή όμως πέρασε αρκετή ώρα από τα μεσημεριανά δημοσιεύματα και τις εξελίξεις, θέλω να διατυπώσω την απορία μου: Τι σημαίνει η αποψινή εκεχυρία εντός του ΠΑΣΟΚ & η σιγή όλων των μέσων ενημέρωσης κατά τη διάρκειά του και μετά το υπουργικό συμβούλιο; Και πολύ περισσότερο τι σημαίνει η σάρωση της ηγεσίας των ενόπλων δυνάμεων από μία κυβέρνηση που εκπνεέι; Ποιον εξυπηρετεί και με ποιον τρόπο;

  14. Orestios avatar
    Orestios 01/11/2011 16:49:22

    Πόσο προσβλητικό είναι για όσους έρθουν στην Ηγεσία να τους έχει διορίσει ένας ΥΠΕΘΑ που άυριο μπορεί να είναι ένα τίποτα

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/11/2011 17:01:08

    Το onalert γράφει ότι ξεκίνησαν... νωρίτερα το ΚΥΣΕΑ, ώστε να προλάβουν να έχουν ολοκληρώσει τις αλλαγές πριν από το υπουργικό συμβούλιο!

  16. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 01/11/2011 17:14:05

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΛΟΓΚ ΤΟΝ ΛΑΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.
    ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ!!! ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ___ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΛΥΣΗ

    Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΟΔΟΣ
    Τις ημέρες εκείνες έκαναν σύναξη μυστική τα παιδιά και λάβανε την
    απόφαση, επειδή τα κακά μαντάτα πλήθαιναν στην πρωτεύουσα, να
    βγουν έξω σε δρόμους και σε πλατείες, με το μόνο πράγμα που τους
    είχε απομείνει: μια παλάμη τόπο κάτω από τ’ ανοιχτό πουκάμισο, με
    τις μαύρες τρίχες και το σταυρουδάκι του ήλιου. Όπου είχε κράτος
    κι εξουσία η Άνοιξη.

    Και επειδή σίμωνε η μέρα που το Γένος είχε συνήθειο να γιορτά-
    ζει τον άλλο Σηκωμό, τη μέρα πάλι εκείνη ορίσανε για την Έξοδο.
    Και νωρίς εβγήκανε καταμπροστά στον ήλιο, με πάνου ως κάτου
    απλωμένη την αφοβιά σαν σημαία, οι νέοι με τα πρησμένα πόδια που

    τους έλεγαν αλήτες. Και ακολουθούσανε άντρες πολλοί, και γυναί-
    κες, και λαβωμένοι με τον επίδεσμο και τα δεκανίκια. Όπου έβλεπες
    άξαφνα στην όψη τους τόσες χαρακιές, που ‘λεγες είχανε περάσει
    μέρες πολλές μέσα σε λίγην ώρα.

    Τέτοιας λογής αποκοτιές, ωστόσο, μαθαίνοντες οι Άλλοι, σφό-
    δρα ταράχθηκαν. Και φορές τρεις με το μάτι αναμετρώντας το έχει
    τους, λάβανε την απόφαση να βγουν έξω σε δρόμους και σε πλατείες,
    με το μόνο πράγμα που τους είχε απομείνει: μία πήχη φωτιά κάτω
    απ’ τα σίδερα, με τις μαύρες κάννες και τα δόντια του ήλιου. Όπου
    μήτε κλώνος μήτε ανθός, δάκρυο ποτέ δεν έβγαλαν. Και χτυπούσανε
    όπου να ‘ναι, σφαλώντας τα βλέφαρα με απόγνωση. Και η Άνοιξη
    ολοένα τους κυρίευε. Σαν να μην ήτανε άλλος δρόμος πάνω σ’ ολάκε-
    ρη τη γη για να περάσει η Άνοιξη παρά μονάχα αυτός, και να τον εί-
    χαν πάρει αμίλητοι, κοιτάζοντας πολύ μακριά, πέρ’ απ’ την άκρη της
    απελπισίας, τη Γαλήνη που έμελλαν να γίνουν, οι νέοι με τα πρησμέ-
    να πόδια που τους έλεγαν αλήτες, και οι άντρες, και οι γυναίκες, και
    οι λαβωμένοι με τον επίδεσμο και τα δεκανίκια.

    Και περάσανε μέρες πολλές μέσα σε λίγην ώρα. Και θερίσανε
    πλήθος τα θηρία, και άλλους εμάζωξαν. Και την άλλη μέρα εστήσα-
    νε στον τοίχο τριάντα.

  17. Την Ελλαδα αγαπω οσο καμμια! avatar
    Την Ελλαδα αγαπω οσο καμμια! 01/11/2011 17:39:11

    Ενω η χωρα οδηγειται σε εκλογες, ο κ. ΜπεΓλιτης καλει Κυσεα στις 17.30 για να αναδειξει την νεα Στρατιωτικη ηγεσια!
    θα σπαταλησει με την σφραγιδα του τους ηγετες της Εθνικης
    αμυνας , για να καταφερει ο κυριος υπο προθεσμια Υπουργος να χρησει χωρις την θελησι τους Στρατηγους με παρωνυμα! Ανταξια της παραδοσης της χωρας!
    Επειδη οι προηγουμενοι αρχηγοι αρνηθηκαν την απαιτηση του …κονΜπετιτ και των ελληνων κολαουζων του, να διαλυσουν το Στρατευμα!
    Η ευθυνη της αξιωματικης αντιπολιτευσης αν δεν προβαλει ως ακαιρη και ακυρη την σημερινη συγκληση του ΚΥΣΕΑ, ειναι πολυ μεγαλη!
    Δεν πρεπει ενας ανθρωπος, εντελως προσωρινος να διακυβευει το μελλον της χωρας, στην τελευταια γραμμη αμυνας! την στρατιωτικη της ισχυ σε επιπεδα τιμης!

    Ποιοι ακριβως θα δεχτουν την επιλογη τους αυτη την μερα;

    Θα δουμε αραγε Ευελπιδες στους διαδρομους του Πενταγωνου;Η τα αλλοτινα "καναρινια" ,αντι για αετοι, θα εχουν επιλεξει δαρβινικα να γινουν πετιναρια;

    η ωρα της επιλογης πλησιαζει
    την Ελλαδα ν αγαπουν, οσο καμμια!

  18. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 01/11/2011 17:48:53

    Επιβεβαίωση Onalert.Κρίσεις Αρχηγών με βαθειές τομές!

    Αποστρατεύονται άπαντες οι Αρχηγοί και τη θέση τους καταλαμβάνουν οι:

    •Μιχάλης Κωσταράκος ,νυν διοικητής Γ΄ΣΣ. Νέος Α/ΓΕΕΘΑ
    •Αντιστράτηγος Ζαζιάς,νυν διοικητής Δ΄ΣΣ,αναλαμβάνει Α/ΓΕΣ
    •Αντώνης Τσαντιράκης ,αρχηγός ΑΤΑ ,γίνεται Α/ΓΕΑ
    •Αντιναύαρχος Κοσμάς Χρηστίδης,νυν διοικητής ΔΔΜΝ,γίνεται Α/ΓΕΝ

    Με τις προαγωγές αυτές συμπαρασύρονται και αποστρατεύονται δεκάδες στρατηγοί και ναύαρχοι εκ των οποίων ορισμένοι φέρονταν να ανήκουν στη κυβερνητική παράταξη.
    Για παράδειγμα αποστρατεύεται ο υποναύαρχος Νίκος Κρυονερίτης και ο υποπτέραρχος Σάκης Παπανικολάου που είχαν επανέλθει με το καθεστώς Βενιζέλου.
    Οι Αρχηγοί ήδη ενημερώνονται.

  19. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 01/11/2011 19:20:03

    Αίσχος
    Έκαναν Α/ΓΕΕΘΑ έναν πασόκο στρατιωτικό της πλάκας με θητεία 1 χρόνο μόνο στον Έβρο και τα υπόλοιπα στρατιωτικός ακόλουθος στο εξωτερικό.
    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ.
    ΚΛΟΚΟΖΑΣ ΚΑΙ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γιώργος Π 01/11/2011 22:14:50

      Για τον Φραγκούλη έχω ακούσει τα καλύτερα...

  20. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 01/11/2011 19:55:09

    Και ο δ/τής ΔΔΜΝ στο Ναυτικό.Ξεφτίλα.Τι το πέρασαν το Πολεμικό Ναυτικό;Επιχείρηση;Σταματήστε το αίσχος.Παίζουν με την άμυνα της χώρας βάζοντας κομματόσκυλα ΜΗ ΜΑΧΙΜΟΥΣ (πλην ΠΑ) σε επιτελικές θέσεις και μέσα σε περίοδο έντασης με την Τουρκία.Οι Τούρκοι γελάνε με τα χάλια μας.

    • Οδυσσέας avatar
      Οδυσσέας @ Γιώργος Π 01/11/2011 23:21:51

      Ακόμα χειρότερα φίλε. Ούτε καν Διοικητής της Διεύθυνσης Διοικητικής Μέριμνας (ΔΔΜΝ) του Ναυτικού δεν ήταν ο νέος αρχηγός ΓΕΝ. Αρχιεπιστολέας της συγκεκριμένης διεύθυνσης ήταν, δηλαδή δεύτερος στην ιεραρχία της ΔΜ του Ναυτικού. http://www.enkripto.com/2011/11/4_01.html

    • Γιώργος Ρ avatar
      Γιώργος Ρ @ Γιώργος Π 02/11/2011 20:09:49

      Μην λέτε ότι θέλετε κύριοι! Τον ξέρετε τον Κύριο Χρηστίδη? Ξέρετε την έως τώρα πορεία του? Στη ΔΔΜΝ για συγκεκριμένους λόγους πήγε. Είναι άξιος και όσοι τον ξέρουν θα συμφωνήσουν! Οπότε ας λείπουν οι ανακρίβειες και οι αναθεματισμοί χωρίς καμία βάση!
      Τουλάχιστον στο ΠΝ καλώς έγινε ότι έγινε, όσοι γνωρίζουν δεν αμφιβάλλουν!

  21. Apatsi avatar
    Apatsi 01/11/2011 23:16:41

    Δεν ξέρω για ΣΞ και ΠΝ, αλλά για την ΠΑ
    1. Επιτέλους ξεκουμπίστηκαν Γιάγκος - Κλόκοζας
    2. Οι νέοι δεν έχουν κάνει ούτε μιά άσκηση ΤΑΑΣ σε επίπεδο γέφυρας του ΕΚΑΕ. Μιλάμε για ξεφτίλα και επικινδυνότητα.
    Μετά τα ανωτέρω:
    1. Θα ανεχόμουν λίγο ακόμη τους τέως.
    2. Την ίδια μέρα ανάληψης της εξουσίας, ξύρισμα με την ψιλή στην παρούσα ηγεσία της ΠΑ. Για να κοιμώμαστε ήσυχα.

  22. Exantas avatar
    Exantas 02/11/2011 00:10:28

    Αντιλαμβανόμενοι προφανώς ότι εγκαταλείπουν τις υπουργικές καρέκλες & τα οφίτσια, τακτοποιούν υποσχέσεις & εκρεμμότητες που όφειλαν σε μικρή μερίδα των αυλικών τους ή εκείνους με τους οποίους είχαν δημιουργήσει «υποχρεώσεις» και ανίερες συμμαχίες. Επί των ημερών τους και συνεπεία της αδιαφορίας τους, συντελέστηκε η μεγαλύτερη εκκροή ανώτερων & ανώτατων αξιωματικών, ανάλογη της οποίας δεν υπήρξε ποτέ.
    Όπως κατεδάφισαν & απαξίωσαν την ναυτιλιακή βιομηχανία θέλουν να εξωβελίσουν & το στράτευμα.
    Η παρανόηση σε όλο το μεγαλείο της ? ή φοβούνται & ανησυχούν για κάτι????
    Με θαλασσινούς χαιρετισμούς,
    Exantas

  23. Lo straniero avatar
    Lo straniero 02/11/2011 00:30:40

    Η συγκεκριμένη ενέργεια είναι πέρα από κάθε λογική.
    Σπασμωδικές ενέργειες ενος καταρέοντος καθεστώτος......
    Δεν έχουν τύχη και ...διαλύονται εξ ων συνετέθησαν....
    Αλλά και η αντίδρασή της ΝΔ πρέπει να στηρίζεται και να βασίζεται στη ψυχραιμία και στην ευθύνη που πρέπει να διέπει ένα "κόμμα εξουσίας" και αυριανής Κυβέρνησης...Αν πέρα από τη δήλωση του Κυρίου Τζίμα που εδω ανέγνωσα, ισχύει και η δήλωση του ότι θα ...."αποστρατεύσει" τους προκύψαντες από αυτές τις έκτακτες κρίσεις, αυτό δεικνύει ότι ,δυστυχώς, ότι βλέπει μόνο την κορυφή του παγόβουνου....και δεν λειτουργεί τέλος πάντων με αισθητήριο εξουσίας που απαιτείται τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία!!!! Και τέλος πάντων όταν γίνεται μια κίνηση που αγγίζει τα όρια της εκτροπής, κατά την προσωπική μου πάντα άποψη, δεν την αναγνωρίζεις , και μόλις λάβεις την ευθύνη της χώρας, ως Κυβέρνηση , επαναφέρεις ΟΛΟΥΣ τους αποστρατευθέντες,ως μηδεποτε απομακρυθέντες και προβαίνεις σε ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ, ως προβλέπεται κρίνοντας άπαντες εκ νέου, με σοβαρότητα και όχι....αφήνοντας κύκλους να κάνουν αχαρακτήριστα σχόλια....για τις Ένοπλες Δυνάμεις....
    Συνιστά πιστεύω κοινή παραδοχή αρκετών σχετικών υποστηρικτών της ΝΔ , ότι στο Τομέα Άμυνας παρουσιάζονται θέσεις ανεπαρκείς και πρόχειρες, την ώρα που υπάρχουν στις τάξεις της πρώην ΑΓΕΕΘΑ, Αρχηγούς Γενικών Επιτελειων και ανώτατους Αξιωματικούς, που πέραν των τίτλων που κατείχαν πρόκειται για μυαλά με γνώσεις , κατάρτιση και εμπειρία τεράστια, που αν αξιοποιηθούν σωστά, αντί άλλων που η προιστορία τους είναι αμφιλεγόμενη και οι γνώσεις τους ....περιορισμένες, θα μπορέσουν να δώσουν ποιότητα και τεκμηριωμένες θέσεις σε ανάλογα θέματα. Δε θα προχωρήσω σε ονόματα για ευνόητους λόγους...δεδομένου ότι οι εκ των έσω ...θεωρώ ότι γνωρίζουν....

  24. Kostas K avatar
    Kostas K 02/11/2011 04:41:55

    Αυτούς δεν αποκάλεσε κάποτε ο Βενιζέλος "αυτιστικούς" και δεν τον πλακώσαν στις χωριάτικες σφαλιάρες;
    Τι περιμένατε;

  25. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 02/11/2011 08:11:51

    Καθόλου σπασμωδική κίνηση όλοι αυτοί οι κύριοι αποτελούσαν επιλογές της ΝΔ. Το 2009 μετά τις εκλογές, το ΠΑΣΟΚ τους διατήρησε όλους ανεξαιρέτως στις θέσεις τους, έπαιξαν πολύ καλά το ρόλο της Γλάστρας (ενώ τις αποφάσεις τις έπαιρναν τα κοματόσκυλα του ΠΑΣΟΚ στα Επιτελεία) τα δύο επόμενα χρόνια και φυσικά λίγο πριν την κατάρρευση του καθεστώτος, τους στέλνει σπίτι τους. Τι ποιό φυσιολογικό !!!!!!!!!!
    Τώρα και εφόσον, ηρεμήσουν πιθανόν να ηχήσουν και στα αυτία τους τα λόγια του τεράστιου - απίθανου,αυτού ΥΕΘΑ( κ Μπεγλίτη) που πρόσφατα αναφέρθηκε στους απόστρατους με τα πλέον απαξιωτικά λόγια από το βήμα της Βουλής.

  26. Homo Problematicous avatar
    Homo Problematicous 02/11/2011 08:16:54

    Εσπευσμένη αντικατάσταση των Αρχηγών των τριών όπλων και του ΓΕΕΘΑ από ΈΜΠΙΣΤΟΥΣ.

    Συνδυάστε το με τα λεγόμενα στο "youtube/Εκλογές και Πόλεμος (;)/ microcuck". (1' 27, 2' 05, 2' 54).

    Εύχομαι να πρόκειται απλώς για μία ακόμη "συνήθη" εσχατολογική ερμηνεία τύπο Liako.

  27. georgios v avatar
    georgios v 02/11/2011 10:38:02

    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ.ΤΟ ΟΤΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΑΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ .ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ .ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΠΑΝΟ -ΓΙΩΡΓΟ -ΒΑΓΓΟ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΑΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΟΥΜΕ.

  28. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 02/11/2011 12:44:25

    Τελικά το Ράιχ επέβαλε και τις κρίσεις.
    Μιλάμε για κρίσης ντροπής,αίσχους και υπονόμευσης της εθνικής ασφάλειας.
    Δεν ξανάγινε να παραιτήσουν σύσσωμη την ηγεσία των Ε.Δ
    Και το χειρότερο:Τοποθέτησαν ανεπαρκείς και ανέτοιμους αξ/κούς κομματάρχες.
    Που ακούστηκε Α/ΓΕΕΘΑ χωρίς να είναι κάν αρχηγός.
    Που ακούστηκε αρχιεπιστολέας ΔΔΜΝ να γίνεται Α/ΓΕΝ
    Που ακούστηκε ΜΗ ΜΑΧΙΜΟΣ να γίνεται Α/ΓΕΣ.
    Που ακούστηκε τελευταίοι στην επετηρίδα να γίνονται αρχηγοί
    ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΙΧΝΟΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗΓΟΙ 40ΗΜΕΡΩΝ ΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΩΣ ΚΟΜΜΑΤΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΔΟΣΙΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ.
    Η ΝΔ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΓΡΑΠΤΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΣΟΥΝ ΚΑΡΙΕΡΑ 30+ ΕΤΩΝ

    • ΘΑΝΑΣΗΣ avatar
      ΘΑΝΑΣΗΣ @ Γιώργος Π 02/11/2011 16:12:27

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΙΚΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΘΑ ΓΕΛΑΝΕ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ ΤΟΥΣ???ΠΩΣ ΘΑ ΚΟΙΤΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ , ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΞΙΖΑΝ???? ΝΤΡΟΠΗ!!!ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ Κε ΑΓΕΝ ΘΑ ΓΕΛΑΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!!!!!!!

      • Lo straniero avatar
        Lo straniero @ ΘΑΝΑΣΗΣ 03/11/2011 10:35:25

        Λάθος Κύριοι να στοχεύετε τους επιλεχθέντες Α/ΓΕ αντί να στηλιτεύετε το απαράδεκτο της κίνησης του ΥΕΘΑ και την απαίτηση του να γίνουν αποδεκτές ως δήθεν ¨Τακτικές Κρίσεις" .Οι επιλεχθέντες είναι οι αποδέκτες όχι οι δράστες....Μη τα βάζουμε μαζί τους....σα να τό καναν αυτοί.... Θα κριθούν μαζί με τους ανόμως αποστρατευθέντες.....

  29. ανατ. αιγαιο avatar