#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2011 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσταθεροποιούν περισσότερο την Αστυνομία οι δηλώσεις Παπουτσή



«Προτιμότερο να διαλυθεί μια υπηρεσία παρά να εξυπηρετεί συμπεριφορές βίας»…είπε σήμερα ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρήστος Παπουτσής, αναφερόμενος

στη διαμάχη μεταξύ των ομάδων ΔΕΛΤΑ και ΖΗΤΑ.

«Μια υπηρεσία όσο ισχυρή και αν είναι, όσο δημοφιλής και αν είναι, είναι προτιμότερο να διαλυθεί και να συγκροτηθεί από την αρχή, παρά να λειτουργεί σε ένα ιδιόμορφο καθεστώς ανοχής που εξυπηρετεί συμπεριφορές κατάχρησης εξουσίας, βίας και να επιτρέπει, σε περιπτώσεις αδικοπραξίας, μια ιδιόμορφη συντεχνιακή συγκάλυψη» ανέφερε σε σύσκεψη  στη ΓΑΔΑ ο Χρήστος Παπουτσής.

Ο κ. Παπουτσής πρόσθεσε ότι: «Είναι ασφαλής ο πολίτης όταν γνωρίζει ότι τα ίδια τα σώματα ασφαλείας προστατεύουν την εικόνα τους αποκηρύσσοντας έμπρακτα τα στελέχη τους που παρεκτρέπονται.

Του προτείνουμε λοιπόν να αλλάξει την ονομασία των ΜΑΤ σε ΜΠΠ (Μονάδα προστασίας του Πολίτη) ή ΥΣΤ (Υπηρεσία Συμμόρφωσης Ταραχοποιών).

Έτσι όταν θα δέρνουν θα ισχυρίζονται ότι δέρνουν αυτούς για να προστατέψουν τους άλλους φιλήσυχους πολίτες…

(Με την ευκαιρία, δεν χρειάζεται να μεταθέσει στην υπηρεσία αυτή όλη την κομματική οργάνωση του ΠΑΣΟΚ…).



Έντονη αντίδραση της ΝΔ

Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Προστασίας του Πολίτη της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Μαγνησίας, Θανάσης Νάκος, σχετικά με τις σημερινές ανακοινώσεις του Υπουργού Προστασίας του Πολίτη  για την κατάσταση στην Αθήνα, έκανε την ακόλουθη δήλωση:



«Χρειάστηκε να θρηνήσουμε ανθρώπινες ζωές, να γίνουμε μάρτυρες ακραίων φαινομένων αυτοδικίας και να δούμε γειτονιές της Αθήνας να μετατρέπονται σε γκέτο και να παραδίνονται στη βία και την ανομία, για να ανακαλύψει ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη τη ρίζα του κακού: για μία ακόμα φορά φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από εκείνον!

Φταίει, κατά την άποψή του, η «συντεχνιακή συγκάλυψη κρουσμάτων αυθαιρεσίας, βίας και κατάχρησης εξουσίας» στα Σώματα Ασφαλείας και δεν φταίει το γεγονός ότι τα Σώματα Ασφαλείας υπολειτουργούν, χωρίς μέσα, χωρίς πόρους, χωρίς ηθικό και επιχειρησιακή επάρκεια. Φταίει το «δημοκρατικό έλλειμμα στα Σώματα Ασφαλείας» και δεν φταίει το έλλειμμα πολιτικής ασφάλειας και προστασίας των πολιτών. Φταίει η «αυθαιρεσία», που «ενδημεί εντός των Σωμάτων Ασφαλείας» και δεν φταίει η αυθαιρεσία μιας πολιτείας που επιμένει να αντιμετωπίζει τα Σώματα Ασφαλείας ως κομματικό παράρτημα.

Φταίνε δηλαδή οι αστυνομικοί, επειδή δεν εφαρμόζουν μια πολιτική που δεν υπάρχει!

Τουλάχιστον κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τον κ. υπουργό για έλλειψη φαντασίας…».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymos avatar
    anonymos 13/05/2011 17:07:39

    Ο Παπουτσής εστω και με μισόλογα είπε ένα μέρος της αλήθειας, αν την έλεγε όλη θα ερχόταν σε αντίθεση με ένα πρωτοκλασάτο στέλεχος της κυβέρνησης στην οποία μετέχει. Ομως αυτό περιμέναμε από τον κ Παπουτση να πεί ποιός είναι υπεύθυνος για την αποχαλύνωση της βίας. Εξ άλλου όλοι τον ξέρουν.

    • drider avatar
      drider @ anonymos 13/05/2011 17:58:43

      Ακριβώς, ο "καλός" μπάτσος και ο "κακός" μπάτσος! Ο Παπουτσής θα παίξει τον "καλό" προς το παρόν (έστω και με μισόλογα).

  2. anonymous avatar
    anonymous 13/05/2011 17:08:02

    και η αστυνομια σε ιδιωτικα χερια;
    οπως Blackwater?

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ anonymous 13/05/2011 17:10:31

      Η Τροχαία πάντως, χορηγό θα βρεί σε ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ, ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, ΑΒΑΞ και άλλες εταιρίες που ζητούν νόμιμη βία για να εισπράττουν διόδια.

  3. aggelosview avatar
    aggelosview 13/05/2011 17:08:22

    Τι άλλο θα ακούσουμε μέχρι να την κάνουν! Υπομονή!

  4. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2011 17:10:51

    ΜΚΟ "Ελληνική Αστυνομία"

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 17:18:16

    Παπουτση βουλιαξέ τα όλα.-

    ΠΠ

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 13/05/2011 17:25:23

    Aυτά τα βαρύγδουπα και το προκατ χαμόγελο, Δεν εντυπωσιάζουν.

    Aπό την ορφανεμένη οικογένεια του 44χρονου ΕΛΛΗΝΑ (που σφαγιάσθηκε από ΛΑΘΡΟ στη καρδιά της Αθήνας γιά μιά κάμερα) και από την Ελληνική Κοινωνία, ταπεινά "ΣΥΓΓΝΩΜΗ" ζήτησε;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ η Dimi 14/05/2011 12:38:12

      Για να τα λέμε όλα, Dimi, το σύνολο του πολιτικού κόσμου πρέπει να ζητήσει συγνώμη από την οικογένεια του 44χρονου. Κανείς δεν είναι άμοιρος ευθυνών, άλλος λιγώτερο, άλλος περισσότερο, και με διαφορετικό τρόπο ο καθένας. Η αξιωματική αντιπολίτευση, δια του υπεύθυνου τομεάρχη της, οφείλει επειγόντως να παρουσιάσει ολοκληρωμένη πρόταση για την ενίσχυση των δομών ασφαλείας στη χώρα, σε συνάρτηση με το μεταναστευτικό, και όχι μόνον.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ δρόμος 14/05/2011 17:37:43

        @Δρόμος Βεβαίως το σύνολο του πολιτικού κόσμου πρέπει να ζητήσει συγγνώμη από την οικογένεια του 44χρονου και από το σύνολο της Ελληνικής Κοινωνίας. Οπως βεβαίως, και το εθνοκτόνο Δουβλίνο ΙΙ, θα έπρεπε να είχε καταργηθεί, έστω και μονομερώς, προ πολλού. Το θέμα είναι πολιτικό. Και προφανώς ορισμένοι, δεν θέλουν το λαθρο-μεταναστευτικό να λυθεί. Είναι και αυτό μεταξύ των πιό κρίσιμων, στοχευμένων και πολυεπίπεδων μορφών αποδόμησης της Πατρίδας μας.

  7. TED avatar
    TED 13/05/2011 17:32:50

    "αδικοπραξία" ;;;

    Φαήλο και λοιποί συνάδελφοι ακούτε;

    • Παστός Αστός avatar
      Παστός Αστός @ TED 13/05/2011 19:55:14

      Πρόκειται για λέξη σύνθετη, που προκύπτει από τη λέξη δικαιολογία και τη λέξη κοινοπραξία.

      • juliet avatar
        juliet @ Παστός Αστός 14/05/2011 11:35:43

        οχι,συνθέτη απο αδικία+απραξία.

  8. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 13/05/2011 17:44:07

    Παπουτσή, επειδή είναι προφανές οτι αγγαρεία εκτελείς, δεν σηκώνεσαι να φύγεις και ν΄αφήσεις ήσυχη την Αστυνομία και τους πολίτες; Αφού όλη η έγνοια σου είναι να μη θιγούν τα εξωπραγματικά και προκλητικά προνόμια της ΓΕΝΟΠ και δεν σε νοιάζει οτιδήποτε άλλο, γιατί δεν παραιτείσαι να μας απαλλάξεις από την ανυπαρξία σου;

    • anonymos avatar
      anonymos @ μουρίνιο 13/05/2011 19:02:33

      Γιαυτό δεν θα πάρεις ποτέ πρωτάθλημα

  9. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 13/05/2011 19:01:15

    Ποια μέτρα περιμένω να ακούσω τη Δευτέρα:
    1. Καταγγελία της συνθήκης Σένγκεν και έλεγχος εισερχομένων και εξερχομένων στα σύνορα, με τη συνδρομή του στρατού (αυτό που ζούμε είναι εισβολή, όχι μετανάστευση).
    2. Κατάργηση του ασύλου και εφεξής ελεγχόμενη είσοδος στα ΑΕΙ και ΤΕΙ.
    3. Κάλυψη των κενών οργανικών θέσεων στα Αστυνομικά Τμήματα του Κέντρου και στη Δημοτική Αστυνομία (σήμερα μόνο το 1/3 των οργανικών θέσεων είναι καλυμμένες).
    Αντί να κουβαλάνε τα ψώνια της κυρίας Υπουργού από το Σούπερ Μάρκετ ή να τη συνοδεύουν στο κομμωτήριο, οι αποσπασμένοι αστυνομικοί να βγουν στον δρόμο. Οι διοικητικές θέσεις της Αστυνομίας να καλυφθούν με μετατάξεις πολιτικών Δ.Υ. από οργανισμούς χωρίς αντικείμενο (υπάρχουν πολλοί).
    4. Ποσόστωση στα σχολεία (αλλοδαποί μέχρι 30% σε κάθε τάξη).
    5. Προθεσμία 3 μηνών στους αλλοδαπούς χωρίς άδεια παραμονής να εγκαταλείψουν τη χώρα.
    6. Μετά το 3μηνο, κράτηση των παράνομων μεταναστών σε χώρους συγκέντρωσης, διάσπαρτους σε όλη τη χώρα, μέχρι την παροχή ασύλου ή την απέλασή τους εντός 6μήνου.
    7. Άμεση απαγόρευση του παρεμπορίου (αν υπάρχει πολιτική βούληση, επιτυγχάνεται σήμερα).
    8. Θέσπιση αυστηρών και μη μετατρέψιμων ποινών σε όσους διαταράσσουν την ομαλή λειτουργία της πόλης, καταλαμβάνουν δημόσια ή ιδιωτικά κτίρια, προσβάλλουν εθνικά σύμβολα, οργανώνουν ρατσιστικές επιθέσεις.
    9. Έλεγχος και καταγραφή των αλλοδαπών (από ΣΔΟΕ και Δημοτική Αστυνομία) με ευθύνη των διαχειριστών των πολυκατοικιών και των ιδιοκτητών των ενοικιαζομένων διαμερισμάτων.
    10. Καθαρισμός των (γνωστών σε όλους) χώρων παρανομίας στο κέντρο της πόλης (ναρκωτικά, πορνεία κ.λπ.).
    Αλλιώς, ας πάει ο Πρωθυπουργός και οι αρμόδιοι Υπουργοί στο σπίτι τους.
    Θα χάσει η Βενετιά βελόνι...
    Υπάρχει φιλότιμο ;
    Ίδωμεν.

    • lampros avatar
      lampros @ Γιάννης Καλαματιανός 14/05/2011 09:00:26

      Θα τα ακούσεις την Δευτέρα.

      Παρουσία.

      • juliet avatar
        juliet @ lampros 14/05/2011 11:38:03

        ποιά δευτέρα ούτε τρίτη ...και βλέπουμε

  10. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2011 19:01:47

    Η κρίση στην κυβέρνηση παίρνει εκρηκτικές διαστάσεις.
    Ο Παπουτσής στην ουσία ξηλώνει το καθεστώς Χρυσοχοΐδη στην Αστυνομία μετέχοντας ενεργά στον εμφύλιο υπουργών, που ξέσπασε εδώ και μια εβδομάδα ανοικτά πλέον.
    Η κατάρρευση της κυβέρνησης συμπαρασύρει θεσμούς πια.

    Συνέχεια έχει η κατάρρευση του Στρατού??????????????

    • anonymous avatar
      anonymous @ Orestios 14/05/2011 10:56:24

      Αμα είναι θεσμός τα ΜΑΤ τότε δέσαμε

  11. armagedon avatar
    armagedon 13/05/2011 19:28:41

    ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΟΛΑ ΠΑΠΟΥΤΣΗ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΝΑΥΑΓΙΟ ΤΟΥ ΣΑΜΙΝΑ,ΦΟΥΝΤΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛ.ΑΣ.

  12. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 14/05/2011 00:01:30

    Πρώτα η Χωροφυλακή, μετά η Αγροφυλακή, τώρα η Αστυνομία και στην συνέχεια ο Στρατός(;)!Όλες ευγενικές προσφορές προς το Έθνος του Πασόκ.

  13. panagiotis_argos avatar
    panagiotis_argos 14/05/2011 00:17:36

    O ΣΑΜΙΝΑΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ - ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΕΤΟΣ Η' ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ? ΑΣ ΜΗΝ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ. Η ΒΙΑ ΘΑ ΓΕΝΝΑ ΒΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ. ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΕΣ ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ...!

    • anonymous avatar
      anonymous @ panagiotis_argos 14/05/2011 10:57:56

      Οπώς τα είπες είναι δεν θέλουν να καθαρίσουν το απόστημα αυτό γιατί απλα τους βολεύει τρέφονται από αυτό και τα δύο κόμματα εξουσιας

  14. aggelosview avatar
    aggelosview 14/05/2011 01:14:02

    Κάτω τα χέρια σας από το σύντροφο Παπουτσή! Παπουτσή άλλάξέ τα όλα!! Αφήστε τα λουλούδια να ανθίσουν! Σύντροφοι ΕΜΠΡΟΣ!

  15. A.M. avatar
    A.M. 14/05/2011 10:33:39

    Το «αποσταθεροποιούν» μου άρεσε.
    Τώρα το πως γίνεται να αποσταθεροποιείται το εντελώς αποσταθεροποιημένο είναι .. άλλα κόλπα!

    Τι να αποσταθεροποιήσουν;
    Μήπως υπάρχει αστυνομία;;;
    Ότι κάνει το φιλότιμο μερικών παιδιών που τα δίνουν όλα με κίνδυνο της ζωής τους αυτό είναι όλο.

    Όταν σλόγκαν στα σώματα ασφαλείας είναι το ...
    «όσο λιγότερα κάνεις τόσο ψηλότερα φτάνεις»
    ... περιμένει κάποιος να δεί αστυνομία αποτελεσματική;

    Τα σώματα ασφαλείας για να γίνουν αποτελεσματικά πρέπει να ενταχθούν στον στρατιωτικό ποινικό κώδικα, όπως παλαιότερα ήταν η χωροφυλακή, και να καταργηθεί κάθε δικαίωμα συνδικαλισμού σε αυτά.
    Αν αυτό δεν γίνει θα συνεχίσουμε να βλέπουμε στα παράθυρα δέκα εκπροσώπους διαφορετικών κομματικών οργανώσεων να τσακώνονται μεταξύ τους για το ποιός έχει δίκαιο και ποιός άδικο και η ασφάλεια του πολίτη και της χώρας θα κόβει βόλτες στις παραλίες για να δροσίζεται.

    • anonymous avatar
      anonymous @ A.M. 14/05/2011 10:59:11

      Η ιδέα σου για την κατάργηση του συνδικαλισμού στα σώματα ασφαλείας ακούγεται ενδιαφέρουσα

  16. nora avatar
    nora 14/05/2011 13:50:35

    Το προκλητικό είναι οτι κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν οτι η διαλυμένη αστυνομία του 2009 κατα το Χρυσοχοΐδη, μεσα σε λιγότερο απο ένα χρόνο έγινε αποτελεσματική και γι αυτο ο Χρυσοχοΐδης μετακόμισε στο Ανάπτυξης. Η θητεία του στο Ανάπτυξης είναι πραγματικά για γέλια, κυριολεκτικά ανύπαρκτος

  17. παριανος avatar
    παριανος 14/05/2011 19:02:58

    Η απορια ολων ειναι πως μενει στο απυροβλητο ο Παπουτσης με τοσα που
    γινονται τις τελευταιες μερες. Τι κρυβετε πισω απο αυτον τον υπουργο
    που υπηρετησε και στην Ε.Ε καποτε?

  18. fantomas avatar
    fantomas 14/05/2011 21:28:10

    Μερικές φορές οι προβοκατόρικες δηλώσεις μου την δίνουν!
    Καταρχήν ο κύριος Σάμενας (το παρατσούκλι του εν λόγο κυρίου στους διαδρόμους του προποτζίδικου) αφού δεν λέει να ξεπεράσει το ψυχολογικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει από τις περίφημες δηλώσεις με τον συχωρεμένο Σφηνιά (το καλοκαίρι πριν σκάσει το θέμα με την αυτοκτονία του) όταν πήρε φωτιά ένα ιπτάμενο δελφίνι κάπου στις Σπέτσες αποφάσισε να κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις περί συγκαλύψεων και καταργησης των ΜΑΤ κτλ

    ΑΑΑΑΑΑ ρε καραβοπνυχτη……. Δεν ρώτησες να μάθεις πριν μιλήσεις ποιος αναδημιούργησε τα ΜΑΤ στην σημερινή τους μορφή πριν μιλήσεις?????

    Και επειδή εσύ Σάμενα έχεις επιλεκτική μνήμη θα σου θυμίσω ότι ο Υπασπιστής του πρώην Πρωθυπουργού Α. Παπανδρέου και κατοπινός Υπασπιστής των Υ.Δ.Τ. Γείτονα με τον οποίο είχε συγγενικές σχέσεις εξ αγχιστείας ήταν ο αναμορφωτής των σημερινών ΜΑΤ. Υπηρέτησε επί τουλάχιστον ΔΕΚΑ έτη ως διοικητής των ΜΑΤ, το όνομα του είναι Χριστοφοραιζης Χ και έφτασε ως Υπαρχηγός της Αστυνομίας.
    Σε όλες αυτές τις θέσεις Υπασπιστής του Χριστοφοραιζη ήταν ο εξ Ηλείας ορμώμενος σημερινός διοικητής των ΜΑΤ και το όνομα του είναι Σ................της!!!

    Εάν λοιπόν κύριε Σάμενα θες να κάνεις κάτι ξεκαθάρισε πρώτα τα του οίκου σου και μετά τα λέμε όλα τα άλλα.

    Για να ξέρουμε γιατί μιλάμε και τι λέμε!!!
    Και για να μην μιλάμε απλά για να μιλάμε!!!