18/12/2008 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσαθρώνεται η εκλογική βάση της ΝΔ

Σύμφωνα με νέα δημοσκόπηση της VPRC (που έγινε για λογαριασμό της «Αυγής») αυξήθηκε κι άλλο η διαφορά του ΠΑΣΟΚ από τη ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ προηγείται με 37,5% της ΝΔ, που βρίσκεται στο 31% (6,5% διαφορά). Η δημοσκόπηση δίνει 12% στον ΣΥΡΙΖΑ, 8,5% στο ΚΚΕ, 5% στο ΛΑΟΣ και 4,5% στους Οικολόγους Πράσινους (Λοιπά 1,5%).

Πρόκειται για εκτίμηση εκλογικού αποτελέσματος. Στο ΠΑΣΟΚ εκτιμούν ότι το ποσοστό αυτό σε προεκλογική περίοδο μπορεί να αυξηθεί μέχρι την αυτοδυναμία.

Η γνώμη μας πάντως είναι αυτή που έχουμε διατυπώσει προ καιρού. Η εκλογική βάση της ΝΔ αποσαθρώνεται, αφού ακόμα και ο σκληρός πυρήνας της έχει διαρραγεί. Και όπως οδηγούνται τα πράγματα ο Κ. Καραμανλής πέτυχε και μια άλλη πρωτιά,. Ενώ όλοι περίμεναν ότι η ανασύνθεση του πολιτικού σκηνικού θα άρχιζε από το ΠΑΣΟΚ, τελικά θα αρχίσει από τη Νέα Δημοκρατία.

Και θυμηθείτε την ώρα που το γράψαμε. Στη Νέα Δημοκρατία έχουν ήδη ξεκινήσει οι συζητήσεις για ένα «νέο πατριωτικό κόμμα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 18:22:28

    «νέο πατριωτικό κόμμα» ;;;;;;;;;;;;;;

    ωχ! Πολύδωρα μυρίζει τούτο!

  2. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 18:26:15

    ..και Μπουμπούκο...

  3. t avatar
    t 18/12/2008 18:49:58

    Associated Press
    Riot police, youths clash in Athens, shoppers flee
    Καλές γιορτές και καλά ψώνια.

  4. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 18/12/2008 19:06:32

    Σε πρώτο στάδιο η ΝΔ χρειάζεται επανίδρυση των σχέσεων της τόσο με την κοινωνία όσο και με την κομματική της βάση, γιατί και η κομματική βάση της ΝΔ είναι κομμάτι της κοινωνίας.

    Μέχρι και σήμερα όμως η κομματική βάση της ΝΔ που διαχρονικά έχει στηρίξει, όχι κομματικές, αλλά εθνικές επιλογές, δεν έχει στηριχθεί, ούτε από την κυβέρνηση της ΝΔ ούτε από κανέναν, αντιμετωπίστηκε άνισα.
    Από την άλλη πλευρά οι περισσότεροι υπουργοί κτλ στήριξαν τα προσωπικά τους βιλαέτια και έκαναν κλεφτοπόλεμο προσωπικών επιδιώξεων

    Αυτή είναι με 2 κουβέντες η αλήθεια και όποιος πει το αντίθετο ή θα είναι προβοκάτορας ή θα είναι εκτός τόπου και χρόνου…

  5. no frost avatar
    no frost 18/12/2008 19:30:31

    Και στο κλίμα των ημερών μας διέφυγε ρε παιδιά και η παραπάνω συγκλονιστική είδηση και μαζί οι δηλώσεις του πρωθυπουργού για το εξέχον αυτό ζήτημα.

    "Μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα αποτελεί η κατάκτηση του χρυσού βραβείου Ευρωπαίου Εθελοντή από μια ελληνική εκπομπή.
    Το χρυσό βραβείο απονεμήθη, μετά από ψηφοφορία στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, στη Μαρί Κυριακού για την κοινωνική εκπομπή «ΜΕ ΑΓΑΠΗ», που προβάλλεται καθημερινά στην τηλεόραση του ΑΝΤ1.
    Την εθνική αυτή επιτυχία χαιρέτισαν ο πρωθυπουργός, υπουργοί, αλλά και εκπρόσωποι κομμάτων.

    Ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής σε επιστολή του αναφέρει χαρακτηριστικά: «Η διάκριση αυτή είναι μία αναγνώριση του έργου που επιτελείται και μέσα από την εκπομπή «ΜΕ ΑΓΑΠΗ» του ΑΝΤ1, για την προβολή και την προαγωγή του εθελοντικού κινήματος στην χώρα μας. Παρακαλώ, μαζί με τα θερμά συγχαρητήρια, δεχθείτε την ευχή το έργο σας να συνεχίσει και στο μέλλον να εμπνέει στους συμπολίτες μας τα τόσα απαραίτητα στον τόπο μας αισθήματα συμμετοχής και εθελοντισμού».

    Συγχαρητήρια επιστολή απέστειλε και ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου.

    Ο πρόεδρος του Ομίλου ΑΝΤ1, κ. Μίνως Ξ. Κυριακού, φανερά συγκινημένος, δήλωσε μετά το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας: «Δεν έχω λόγια να πω. Είναι μια μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα και δεν είναι απλά θέμα του τηλεοπτικού σταθμού. Ο σταθμός το προέβαλε και η Μαρί και η ομάδα της το κέρδισε. Αυτό που έχω να πω είναι συγχαρητήρια, μεγάλα συγχαρητήρια, διότι το να πάρεις πανευρωπαϊκό βραβείο, στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο στο Στρασβούργο, δεν είναι ό,τι και ό,τι. Είναι πολύ δύσκολο. Συγχαρητήρια, δεν έχω να πω πολλά. Είμαι πολύ συγκινημένος».

    Και το παράνομο λιμανάκι, και έξω απο την στενή χαριστικά και δηλώσεις πρωθυπουργού και Παπανδρέου! Τα 100 ενωμένα εργοστάσια που ντύνουν την μικρή Μαρί (θα μπορούσαμε να την πούμε και Μαριγούλα) σας ευχαριστούν Μαζί κι ο Λάκης Γαβαλάς, ο βοηθός ενδυματολόγου που κάνει το Μαράκι μας να μοιάζει με το κοριτσάκι με τα σπίρτα, αλλά κι ο πεπειραμένος σκηνοθέτης που οδηγεί σωστά την κάμερα μπροστά στο λαμπερό λιπ γκλος των πολυπόθητων χειλιών της..
    Αλλα κι ο Γιωργάκης μεγαλεία!...Τιμημένο ΠΑΣΟΚ! Περιμένουμε πως και πως να μας ξανακυκυβερνήσεις! Όπως μόνον εσύ ξέρεις!!!

  6. tiramola avatar
    tiramola 18/12/2008 19:41:28

    Βουνισιε ξεχασες να πεις και τις προσωπικες τους περιουσιες...
    Για λυσεις ή δρασεις για τα προβληματα των πολιτων ουτε συζητηση...

  7. tiramola avatar
    tiramola 18/12/2008 19:47:26

    Η αδικημενη βαση της ΝΔ....
    Ασε μας ρε βουνισιε...
    Που αδικηθηκαν και τι θελεουν δηλαδη?

  8. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 18/12/2008 20:07:33

    Εσύ tiramola9 μάλλον ζεις σε υπόγειο και έχεις χάσει επαφή με τον έξω κόσμο!

  9. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 18/12/2008 20:21:15

    @βουνίσιος


    Δηλαδή τι παραπάνω θέλανε ρε φίλε? Θα μας τρελάνεις τελείως?

    Αυτό απλώς αποκαλύπτει την γύμνια της δεξιάς και των οπαδών της. Το μόνο τους πρόβλημα είναι ότι δεν φάγανε αρκετά.

    Αψογος.

  10. t avatar
    t 18/12/2008 20:24:15

    @ 11
    Ο Σωκράτης πάνω απ όλα

  11. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 20:27:34

    Οι εξελίξεις για τον τραυματισμό μαθητή στο Περιστέρι δείχνουν ένα άκρως νησυχητικό περιστατικό. Από την έκθεση της Αστυνομίας αποδεικνύεται ότι είναι σφαίρα περιστρόφου (9μμ, από 38ρι) και ότι το άτομο που πυροβόλησε, έριξε κατευθείαν στο ψαχνό. Δηλαδή, ως εκ θαύματος δεν υπάρχει δεύτερο θύμα, μετά τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο. Η Αστυνομία αναφέρει ότι "η βολίδα δεν φέρει εμφανείς μεγάλες παραμορφώσεις που να παραπέμπουν σε πρόσκρουση ή σε εποστρακισμό σε σκληρή επιφάνεια". Αρα, έριξε στα ίσια. Η Αστυνομία επίσης, εξετάζει και το ενδεχόμενο να είναι αυτοσχέδια η σφαίρα.

    Το θέμα είναι πως ο εκπρόσωπος της Αστυνομίας έσπευσε να πεί ότι είναι απο αεροβόλο; Γιατί η Αστυνομία έσπευσε με καθυστέρηση ωρών στο σημείο; Τι τρέχει επιτέλους; Πρόκειται για παρακρατικούς χρυσαυγήτικους κύκλους που το έκαναν ή πάλι εκπυρσοκρότησε το περίστροφο κάποιου θερμόαιμου αστυνομικού; Υπό αυτές τις συνθήκες τρομοκρατίας, τα πράγματα αντί να εκτονωθούν, θα ενταθούν. Οι κινήσεις αποσταθεροποίησης θα συνεχιστούν;

    Η ηγεσία της ΕΛΑΣ πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της. Το ίδιο και η κυβέρνηση. Το'χουμε πεί από την πρώτη στιγμή ότι η ατμόσφαιρα είναι ηλεκτρισμένη και ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να υποτροπιάσει η κατάσταση.

  12. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 18/12/2008 20:40:08



    Το πρώην το βλέπεις? Πιστεύεις ότι έχεις το ένα χιλιοστό από την αντιπάθεια που έχω για τον θείο?

  13. t avatar
    t 18/12/2008 20:58:44

    Πες μας, αν θέλεις, κάτι για τον θείο.

  14. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 18/12/2008 21:05:25

    @t

    Τι θέλεις να πω ρε μεγάλε? Οτι είναι ραμολί πια και τα έχει χάσει. Οτι την ΙΝΤΡΑΚΟΜ την άφησε να πάει κατα διαόλου? Οτι τα παιδιά του είναι μπάζα? Τι θες δηλαδή?

    Πιστεύεις όμως οτι ο Σωκράτης είναι η αιτία που τα πάντα είναι μπουρδέλο? Ο δικός σου ο λεβέντης τι έχει κάνει 5 χρόνια?

  15. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 21:06:25

    μου θυμησες σημερινο δελτιο κρατικης


    Περίπου 1500 ζωάκια αγνοούνται σύμφωνα με πληροφορίες από τη μονάδα εκτροφείου γουνοφόρων ζώων που διατηρεί στη Σιάτ. ο κ. Λ. Π. Από τη μονάδα διέφυγαν περί τα 6000 ζώα τα οποία και κατάφερε να συλλέξει ο ιδιοκτήτης. Για το συμβάν έρευνα διενεργεί το Αστυνομικό τμήμα Σιάτιστας καθώς ο κ. Π. κατήγγειλε το γεγονός μόλις το αντιλήφθηκε.



    Πηγή ΕΡΑ Κοζάνης

  16. t avatar
    t 18/12/2008 21:11:51

    @ 19
    Συμπέρασμα.
    Τα πάντα είναι μπουρδέλο.
    Ο ΚΚ δεν έκανε τίποτε.
    Ποιος μεσσίας θα μας σώσει?

  17. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 18/12/2008 21:12:49

    Souhoi,

    εσύ μου φαίνεσαι πολύ αισιόδοξος. Γιατί την Δευτέρα που μας πέρασε μαζί με δύο γείτονες περιμέναμε πολύ καλά καμουφλαρισμένοι να ρίξουμε, άν μας πείραζαν τα μαγαζιά. Και πιστεύω ότι όχι μόνο δέν είμασταν οι μόνοι αλλά και ότι, στην επομενη καταστροφή θα βρίσκονταν και άλλοι. Με τριανταοκτάρια ή και με φλόμπερ.

    Και κάτι ακόμα. Χτυπώ έναν κουκουλοφόρο, που ορμάει εναντίον μου. Δέν τον ξέρω, γιατί δέν μπορώ να τον αναγνωρίσω. Μπορεί να είναι Ου Τσε Κάς, Τουρκός, Γεωργιανός, Τσετσένος, Σκοπιανός, Γύφτος, Ληστής και βάλε. Απολύτως τίποτε δέν μου λέει ότι, είναι Έλληνας.

    Ποιός Νόμος μου απαγορεύει την αυτοάμυνα, όταν δέν ξέρω γιατί μου επιτίθεται;

    Μου φαίνεται ότι, κάπου δέν ξέρουμε τί μας γίνεται.

    Και φυσικά αλίμονο, άν το μάθουμε και αρχίσουμε να το εφαρμόζουμε

    ΠΕΛΙΑΣ

  18. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 21:17:15

    @20:ανατριχιαστικό αυτό με τα ζωάκια. τι ζωάκια είναι άραγε; μακάρι να μπορέσουν να επιζήσουν. Να μην τα βρουν ποτέ εύχομαι.

  19. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 18/12/2008 21:22:49

    @t

    Αυτό είναι το μόνο αισιόδοξο που βλέπω. Να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχουν μεσίες. Αν δεν στρώσουμε κώλο κάτω... απλώς θα πεθάνουμε.

    Οπως είπε ο ποιητής, "Nature, red in tooth and claw". Και εμείς κομμάτι της φύσης είμαστε.

  20. PATRA avatar
    PATRA 18/12/2008 21:22:50

    @ ΠΕΛΙΑΣ

    ΑΝ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟ (ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ...)

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ου Τσε Κάς, Τουρκός, Γεωργιανός, Τσετσένος, Σκοπιανός, Γύφτος, Ληστής ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Ο ΝΕΟΣ ΗΡΩΑΣ ΤΩΝ "ΕΛΛΗΝΟΨΥΧΩΝ"

    ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΕΙΣ ΚΑΝΑ "ΠΑΛΙΚΑΡΙ" ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΑΠΟ ΕΞΩΣΤΡΑΚΙΣΜΟ (ΤΗΣ ΣΦΑΙΡΑΣ ΣΟΥ?...)

    ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΜΕΙΝΕΙ Η ΑΠΟΡΙΑ...

  21. t avatar
    t 18/12/2008 21:24:04

    Δεκάδες φωτογραφίες (Slideshow) από το Reuters για τα σημερινά γεγονότα.
    news.yahoo.com/nphotos/Police-shooting-sparks-riots-Greece/ss/events/wl/120708greeceriots
    έχει και το κάψιμο της Ελληνικής σημαίας

  22. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 21:29:23

    ΠΕΛΙΑΣ-επειδή σε χρόνο dt πιάνεις πουλιά στον αέρα ,απόρησα πως δεν έχεις αντιλήφθη ότι τα παιδία του Α. είναι ανεπάγγελτα ευτηχος .

  23. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 21:33:01

    ΠΕΛΙΑΣ στο άλλο post το μεγάλο έγραφες ότι κλείδωσες το γραφείο σου, τώρα γράφεις για μαγαζί. Πολύ κινητικότητα οι χώροι εργασίας σου.

  24. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 21:33:58

    πρωτέρου βίου = προτέρου βίου

  25. PATRA avatar
    PATRA 18/12/2008 21:34:07

    ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ, ΕΦΑΓΑΝ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ, ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΒΡΙΖΕ ΤΑ ΜΑΤ ΚΑΙ "ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ"...ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ, ΕΚΑΝΑΝ ΣΥΛΛΗΨΕΙΣ.

  26. kritikos avatar
    kritikos 18/12/2008 21:35:05

    Σε όποιον δεν αρέσει η χώρα πέρνει μια βάρκα με κουπιά και τραβά σε άλλες πολιτείες ! Ειδικά αυτός ο Πάτρας του είναι και εύκολο αν ζει κατα πάτρα μεριά.

  27. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 21:41:57

    kritikos- σωστος και Κυριος !!!!!???
    σε βλεπω να παγενεις προς συντρ. Κανταφη μερια

  28. PATRA avatar
    PATRA 18/12/2008 21:57:05

    @ KRITIKOS

    ΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΤΗ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ...

    ΜΕΓΑΛΕ, ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΦΥΓΕΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ...

    ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ...

  29. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 18/12/2008 21:57:20

    Από ότι ξέρω το πακέτο των 500 σελίδων χαρτί Α4 κοστίζει 3,5 ευρώ.

    Άρα μία κόλλα χαρτί που αξίζει ,007 ευρώ, που επάνω θα γράφει παραίτηση και κάτω θα έχει μία υπογραφή λύνει με τον καλύτερο τρόπο τα προβλήματα της Ν.Δ.

    Και πάντα θα υπάρχουν λευκές κόλλες Α4. Ελλάδα θα υπάρχει ;

  30. osaperas avatar
    osaperas 18/12/2008 22:00:34

    @39
    Ο ΠΕΛΙΑΣ ειναι σαρωτικός.Μέχρι και copy paste κάνει τα σχόλια του από το θέμα στο άλλο.

  31. osaperas avatar
    osaperas 18/12/2008 22:01:21

    Συγνώμη για το @29 ήταν το προηγούμενο

  32. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 22:10:18

    Μακάρι να εξαντλείται το μένος στο copy paste, πρέπει να ηρεμήσουν όλοι, οι μαθητές προσέφεραν γαρύφαλλα στα ΜΑΤ και αυτοι δεν τα πήραν, τι πόλωση είναι αυτή, αλλά και τι εκφυλισμός!
    Αυτή η κατάσταση πιστεύω ότι έχει ρίζες στον τραγικό εμφύλιο και σε διαφορές που έμειναν άλυτες καλώς ή κακώς και τώρα νέα παιδιά στον 21ο αιώνα πληρώνουν τις αμαρτίες των παππούδων τους και από τις δύο πλευρές.

  33. t avatar
    t 18/12/2008 22:18:51

    @ 28
    Πιο λιανά?

  34. PATRA avatar
    PATRA 18/12/2008 22:24:49

    @ KaryID

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.
    ΟΤΑΝ Ο ΚΚ ΣΤΟΥΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 60 ΠΑΙΡΝΕΙ 60%
    ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 25 ΠΑΙΡΝΕΙ 20%
    ...ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥΣ.

  35. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 22:28:03

    Δίκιο.

  36. βαγγελης avatar
    βαγγελης 18/12/2008 22:28:22

    εχουν πλακα οι πασοκοι που μαλωνουν με τους νδιτες...
    ρε παιδια, τι μαλωνετε ποιοι ειναι περισσοτεροι στο δημοσιο, ποιοι εχουν φαει λιγοτερο, ποιοι εχουν 'αδικηθει' και ποιοι ειναι αξιοι κλπ κλπ
    στο δημοσιο οσο ηταν το ΠΑΣΟΚ εμπαιναν με τα μπουνια ΚΑΙ νδιτες και φυσικα πασοκοι γιατι ο δικοματισμος εχει βαλει πολυ βαθεια στη μηχανη του δημοσιου και ιδιωτικου βιου ατομα που ελεγχουν ολες τις θεσεις. Απο τους διευθυνταδες μεχρι τις γραμματεες. Οι περισσοτεροι ειναι με καποιο βυσμα μεσα (μιλαω προ ΑΣΕΠ και σημερα σε οσες θεσεις γινονται προσληψεις χωρις ΑΣΕΠ ή με φωτογραφικο ασεπ κλπ) και εξυπηρετουν αλλα βυσματα. Τι να λεμε τωρα οτι αδικηθηκαν οι νδιτες λες και επι πασοκ λιγοι εμπαιναν σε ΔΕΚΟ κ αλλες δημοσιες υπηρεσιες... Και μετα μας λενε οι μεν οτι οι δε ετρωγαν και αυτοι δεν εφαγαν τοσο πολυ ουτε τοσοι πολλοι!!!.... Δλδ μαλωνουν οι κλεφτες μεταξυ τους.....ποιος εκλεψε περισσοτερο!
    Και υστερα ερχεται και ο νυν πρωθυπουργος και μας λεει οτι δεν καταλαβε τπτ και οτι οι υπουργοι ειναι αθωοι και ..αφελεις... Ε μα εχουμε 30 χρονια ειτε κλεφτες που δεν πιανονται ποτε αλλα δυστυχως ψηφιζονται συνεχως, εχουμε αφελεις και χαζους που ομως ειναι ηθικοι και αθωοι και αξιοι για ..υπουργοι , εχουμε πρωθυπουργους που τα ριχνουν στους αλλους ή στον εαυτο τους, αλλα ολα μελι γαλα και κανεις δεν παραιτειται, κανεις δεν δικαζεται κανεις δεν παει φυλακη ....
    και μαλωνετε για το ποιος ειναι καλυτερος.... και θελουν οι αποτυχημενοι και νεο κομμα.... νεο αιμα θελουμε και να φυγουν ΟΛΟΙ οι παλιοι
    ακουστε τα παιδια και μην ριχνετε τη λασπη των ανηθικων και βρωμικων κυβερνησεων στα 15χρονα

  37. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 22:37:05

    @ osaperas #36

    Εγω ήμουν και στο 28 και στο 29. Στο 28 δεν εκανα sign in διότι άλλαξα browser απο firefox σε ie και δεν πρόσεξα ότι στον ie δεν είχε ήδη το UID κλπ κλπ
    παντως εγώ ήμουν.

    @ t #39 πιο λιανά δεν γίνεται 6-4=2

  38. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 22:41:07

    Πως ήσουν στο 29 δεν καταλαβαίνω, πως μπήκε η φατουλα;

  39. βαγγελης avatar
    βαγγελης 18/12/2008 22:47:53

    και κατι που δεν ειδα στο site, αλλη μια αηδιαστικη αποφαση της δικαιοσυνης:
    Πέντε μόλις μήνες για το συμβουλο του Καραμανλή, τον "ιστορικό άνθρωπο" και ιστορικό δολοφόνο άγνωστο πόσων ανθρώπων(μεσω ναρκωτικων).
    Μα ειναι δυνατον; 5 μηνες για εναν ανθρωπο που ηθελε να βοηθησει εμπορους ναρκωτικων; Και μαλιστα ανθρωπο που θα χρησιμοποιουσε την εξουσια του;

  40. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 23:08:41

    @ KaryID #44 oops! 28 και 30

  41. άσχετος avatar
    άσχετος 18/12/2008 23:13:06

    Αγαπημένη VPRC, πράγματι δικαίωσες όλους αυτούς που πίστευαν σε σένα. Κατάφερες να πουλήσεις μέχρι και στην "Αυγή". Την εφημερίδα που φεσώνει τους δημοσιογράφους, εσύ την κατάφερες να στα χώσει για να της κάνεις δημοσκόπηση! Μιλάμε για θρίαμβο.
    Μετά από αυτή την υπέρβαση, σου εύχομαι ολόψυχα και στην Α1, με ποσοστό του ΛΑΟΣ κοντά στο 19,5%. Στην Ελεύθερη Ώρα, όπου θα δώσεις στην "Βασιλοχουντική συμμαχία" το οριακό 4,2% με είσοδο στην 12κομματική βουλή. Και βέβαια στο επίσημο περιοδικό των πρασίνων, το "πράσινο άλογο", όπου πλέον η χώρα θα σωθεί από την ακυβερνησία με πρωθυπουργό τον Τρεμόπουλο που θα αγγίξει το 53%.
    Δε μου λες βρε VPRC, επειδή έχω και κάτι άκρες στην εφημερίδα "Ζαρουχλαίικα", μήπως μπορείς να μας κάνεις μια φιλική τιμή (τύπου Αυγής) για να βγάλουμε μια δημοσκόπηση για τον καταλληλότερο δήμαρχο Κάτω Αχαγιάς;

    Απο το Olympiada olympia.gr

  42. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 01:18:41

    @ Suhoi,
    Εκτός απο τα λυμένα λουριά που έγραψες,πως οι διάφοροι που καθοδηγούν και προστατεύουν τους στρατούς των χουλιγκάνων με τις πολλές δουλειές δεν τους μαζεύουν; Ειναι τόσο ανεξέλεγκτοι οι μπαχαλάκηδες με τις πολλές φανέλες και τις πολλές κουκούλες;
    Οσο για την κυρία Μαρί, θάθελα και εγώ να την συγχαρώ για την τιμή. Ειναι ακόμη μια εθνική κατάκτηση μέσα στο μίζερο τοπίο και την κατήφεια που ζούμε. Αλλη μία σπουδαία κυρία για να θαυμάσουμε. Και το ωραία μηνύματα. Τελευταία σαν έθνος τα κάνουμε λίγο ρόιδο, αλλα οι Ελληνες πάντα διαπρέπουν στο εξωτερικό. Κυρίως με τα λεφτά των συζύγων τους.

  43. ataktos avatar
    ataktos 19/12/2008 08:17:18

    Για να δούμε πότε ο βουλευτής αλλά και εμείς όλοι εδώ θα λάβει απάντηση ,δεν μας λένε κάποια «σαΐνια» και εδώ για δημοκρατία και μπλα μπλα

    Ερώτηση Π.Κοροβέση προς Υπουργό Εσωτερικών , Υφυπουργό Δημόσιας Τάξης
    Σε απάντηση σας (ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ.:7017/4/8116, 17/4/2008),σε σχετική ερώτηση μας (ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ.:9181, 27/3/2008) μας πληροφορήσατε ότι κατόπιν προκαταρκτικής έρευνας είχε διαταχθεί διενέργεια Ένορκης Διοικητικής Εξέτασης (ΕΔΕ), για τη διερεύνηση των καταγγελιών που είχαν δει το φως της δημοσιότητας (Ιός Ελευθεροτυπίας,23/3/08) σχετικά με διασυνδέσεις αστυνομικών με μέλη ακροδεξιών ομάδων και οργανώσεων και στοχοποιήσεις πολιτών, καταγγελίες που είχαν τεκμηριωθεί με έντυπο, φωτογραφικό και κινηματογραφικό δημοσιογραφικό υλικό, όπου φαινόταν σε κεντρικό σημείο της Αθήνας να υπάρχει επιχειρησιακή συνεργασία της ΕΛ.ΑΣ με μέλη νεοφασιστικών οργανώσεων, ενάντια σε διαδηλωτές, κατά τη διάρκεια αντιφασιστικής συγκέντρωσης (2/2/2008).
    Ερωτάται ο κ. Υφυπουργός
    Ποια ήταν τα πορίσματα αυτής της ΕΔΕ; Αποδόθηκαν πειθαρχικές ευθύνες σε εμπλεκόμενους αστυνομικούς και αν ναι ποιες ήταν αυτές;
    Ο ερωτών βουλευτής
    Περικλής Κοροβέσης

  44. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/12/2008 08:47:12

    H αδικημενη βαση της ΝΔ...
    Α ρε βουνισιε...
    Ειμαστε σε υπογειο εμεις...που δουλευω σχεδον 12 ωρες την ημερα....
    Ακομα και σε εργοταξια με βροχη...
    Και δεν βλεπω απο το υπογειο την αδικημενη βαση της ΝΔ...
    Ποσο μαλακες μπορει να ειναι καποιοι....

  45. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/12/2008 08:55:13

    Η αδικημενη βαση της ΝΔ!!!!!!!!!!!!!
    Αυτοι που ξυνουν τα @@ περιμενοντας να διοριστουν...και διαμαρτυρονται για τους νταβατζηδες...στους οποιους σχεδιαζουν και δουλευουν εκατονταδες τεχνικοι και φτιαχνουν γεφυρες , τουνελ , δρομους...

    Και ο βουνισιος μας λεει οτι ειμαστε σε υπογειο...
    Α σιχτιρ πρωι-πρωι...

  46. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 19/12/2008 10:15:56

    Δεν υπάρχει αδικημένη βάση της ΝΔ αλλά αδικημένο είναι το σύνολο του ελληνικού λαού από τις κομματικές νομενκλατούρες. Απλά το σύστημα πασοκ δούλευε με κεντρική καθοδήγηση, πολιτική βούληση στο υψηλότερο επίπεδο και με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα για αυτό και κατέλαβε το κρατικό μηχανισμό. Επί Σημίτη αυτός ο μηχανισμός χρησιμοποιήθηκε για να αποκτήσει ο ίδιος λαϊκή βάση, γεγονός που δημιούργησε αρχικά συγκρούσεις με το παλαιό πασόκ. Τελικά ο κυβερνητισμός που χαρακτηρίζει τους έλληνες "σοσιαλιστές" επικράτησε πλήρως.
    Από την άλλη μεριά πολλοί Νεοδημοκράτες ονειρευόντουσαν να γίνουν πασόκοι στην θέση των πασόκων αλλά στην ΝΔ δεν υπάρχει οργανωμενη και συντονισμένη προσπάθεια. Πολλοί και αλληλοσυγκρουόμενοι προσωπικοί μηχανισμοί που επιδιώκουν να ωφεληθούν και να ωφελήσουν στην βάση προσωπικών πελατειακών μηχανισμών. Το αποτέλεσμα ουσιαστικά είναι, ευτυχώς, περιορισμένο. Εδώ ο Ζαχόπουλος ούτε την γκόμενα του δεν μπόρεσε να μονιμοποιήσει.

  47. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 19/12/2008 10:34:18

    ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΕΡΟΝΤΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΓΥΡΩ ΑΠΌ ΕΝΑ ΒΑΡΕΛΙ ΣΤΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΑ ΜΕΛΛΟΝΤΑ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ. ΘΑ ΨΙΛΟΠΕΙΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΒΡΟΎΜΕ ΦΙΛΟΥΣ

  48. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 20/12/2008 00:08:01

    Οσο κι αν δε το δεχεστε οντως ειναι αδικημενη και διωκεται η βαση της Ν.Δ. κι ειναι κι ενας απ τους λογους που δεν πειθεται να στηριξει τις οποιες κυβερνητικες επιλογες...Το ΠΑΣΟΚ HTAN 20 XRONIA EJOYSIA EPEIDH EIXE LYSEI KOINVNIKA PROBLHMATA LETE?