#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2008 02:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απορίες ενός αφελή Έλληνα

Ας αφήσουμε τη Δικαιοσύνη να κάνει το έργο της, Αλλά όμως:

Ο Τσουκάτος αποδεδειγμένα πήρε χρήματα, το έχει παραδεχθεί (άλλο τι τα έκανε), γιατί δεν είναι μέσα;

Ο Χριστοφοράκος έδινε μαύρα αποδεδειγμένα, γιατί δεν είναι μέσα;

Ο Μαυρίδης έδινε μαύρα αποδεδειγμένα, γιατί δεν είναι μέσα;

Η SIEMENS επιχορηγούσε κόσμο και κοσμάκη, έκανε απόδοση ΦΠΑ (φορολογική παράβαση); Έπεσε πρόστιμο;

Τόσοι “φίλοι” έκαναν εξυπηρετήσεις σε φίλους. Συμφωνώ απόλυτα, …αλλά γιατί δεν είναι μέσα αφού δεν έχουν αποδοθεί τα νόμιμα (φόρος & ΦΠΑ);

Το Ελληνικό Δημόσιο, αφού αποδεδειγμένα η SIEMENS μοίραζε χρήματα, γιατί δεν  ρίχνει πρόστιμα / επαναδιαπραγμάτευση συμβάσεων / απαγόρευση συμμετοχής σε διαγωνισμούς αφού αποδεδειγμένα διακινούσαν μαύρο χρήμα;

Χωρίς να υποθέσει ή να υποστηρίξει κάποιος ότι αθωώνουμε τους πολιτικούς ή αφήνουμε υπόνοιες για το έργο της ελληνικής Δικαιοσύνης, γιατί δεν γίνεται τίποτα από τα παραπάνω που είναι απλή εφαρμογή των Ελληνικών και Ευρωπαϊκών νόμων;

Θα είμαι κακόβουλος και κακοπροαίρετος αν υποθέσω ότι δεν γίνεται τίποτα από τα παραπάνω γιατί τότε …. θα ανοίξουν τα στόματα αν κάποιοι (μη πολιτικά πρόσωπα, αλλά άμεσα εμπλεκόμενοι) βρεθούν μέσα; 

Ο Ιθαγενής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. merde avatar
    merde 25/06/2008 02:50:24

    Οι δικηγόροι των εμπλεκομένων βγάζουν στη φόρα τη βρωμιά των πολιτικών για να σώσουν τα κεφάλια των πελατών τους και ορισμένοι για να πάρουν -για άλλους λόγους- το αίμα τους πίσω από κάποιες βεντέτες -ίσως δικαιολογημένες- που'χουν. Θα μας πεί όμως, επιτέλους πως οι διαχειριστές των μαύρων κονδυλίων της Ζημενς βρέθηκαν με βίλες, κότερα, ελικόπτερα κ.λ.π, Απλά στελέχη πολυεθνικής ήταν.

    Με την ευκαιρία. Ο γιός ενός από αυτούς πάει σε εταιρεία, της οποίας το αφεντικό έχει εμπλακεί στο σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου, για να "δουλέψει", τη μιά με ένα Χάμμερ και την άλλη με μια Πόρσε. Πω πω πόσο πρέπει να ιδρώσουν μερικοί για να βγάλουν το ψωμί τους. Τ΄' ακούτε ρε σεις εκεί στη Ναυπηγοεπισκευαστική?

  2. Χάμμερ avatar
    Χάμμερ 25/06/2008 03:15:18

    Κυκλοφοούν εισιτήρια για ταξίδια που έκανε νυν υπουργός με έξοδα της Ζημενς. Ναι, αλλά ήθελαν λίγο ακριβούτσικο εισιτήριο. Και η ξεφτίλα είναι ότι το ελληνικό κράτος δεν τους πλήρωνε. Ντροπή μας. Ούτε ένα εισιτήριο να μην τους πληρώνουμε (εχουν φεσώσει με δισ. την Ολυμπιακή, αλλά εν πάση περιπτώσει). Η τιμή του "δώρου"; 1900 ευρώ. Εχετε δεί εσείς κανένα εισιτήριο και στην σούπερ ντούπερ πρώτη θέση να κάνει τόσο?

  3. odysseas avatar
    odysseas 25/06/2008 03:54:06

    Δεν ανησυχώ...
    Δεν ανησυχώ καθόλου.

    H πάταξη είναι προ των πυλών!

    http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15390&m=A40&aa=2

  4. agrotis avatar
    agrotis 25/06/2008 07:57:20

    @ odysseas
    αφού απεφάνθη το Βήμα, άντε καλά...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2008 08:36:43

    Δεν είμαι υπερ της δωροδοκίας, αλλά είμαι περισσότερο κατά της δωροληψίας. Ποτέ δεν πρεσεφέρθη κανείς να με λαδώσει, γιατί το γράφει πάνω πάνω η ταμπέλα «δεν λαδώνομαι». Δύο φορές λάδωσα, την μιά φρόντισα να φαγωθεί ο αλήτης, την άλλη, τι να πώ, να καταργήσω όλες τις νομαρχίες;

    Εκτος από την λαδιάρικη προδιάθεσή μας, και την ελπίδα να γίνουμε δημόσιοι υπάλληλοι με γραφείο που να περνάει λίγη σκόνη, έχουμε ένα σαθρό νομοθετικό πλαίσιο, σχεδιασμένο για ερμηνεία, ασάφεια, ερμηνεία και είπραξη μιζών. Οι διαγωνισμοί είναι για μίζες τα έργα είναι για μίζες.

    Να με συγχωρέσετε, ο κάθε ζημενς, κάνει την δουλειά του και εγώ, στην τάδε ξένη χώρα την δικιά μου. Το είπε γερμανος αξιωματούχος σε συζήτηση περί «ασαφούς ελληνικού συστήματος»: «Τι ασαφές σύστημα; Σαφέστατο σύστημα έχετε: σύστημα για να λαδώνεστε».

    Το φταίξιμο είναι δικό μας, πάνω μας, δημιούργημα μας. Ο ζήτουλας φταίει όχι ο άλλος. Μην μου πειτεε ότι ήρθε η πονηρή ζήμενς στην αθώα παρθένα και την εκμαύλισε...(και μην με πειτε φιλογερμανό)

  6. Vrennus avatar
    Vrennus 25/06/2008 09:49:31

    Αφελή Έλληνα ευτυχώς που δεν απονέμεις δικαιοσύνη. Μέσα πάει κάποιος μετά από απόφαση δικαστηρίου και όχι μετά από ομολογία ενοχής. Για την προφυλάκιση τα είπα σε σχόλιο στο προηγούμενο post.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/06/2008 10:33:19

    Καταγγέλω τον εγκάθετο του 4ου Ραϊχ στο blog.
    Προσπαθεί με γερμανικές νοοτροπίες (άκου "δεν λαδώνομαι" !!!! - να κλεισθεί πάραυτα φυλακή για παραδειγματισμό) να κάμψει το ακμαίο ελληνικό μιζοφρόνημα.

    Γιατί, κυρίες και κύριοι, κάθονται και φτιάχνουν μηχανήματα οι Γερμανοί ;
    Για να τα πουλάνε και να τρώνε λουκάνικα.
    (Παλιό κλισέ, τώρα τους "ξυπνήσαμε" και φτιάχνουν βίλλες στο Αιγαίο)

    Εμείς, έχουμε καμιά ανάγκη να αγοράζουμε τα μηχανήματα των Γερμανών ;
    Όχι βέβαια.

    ΑΡΑ, ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ.

    Ζήτω η Επαναστατική Οργάνωση "17 δις €" !
    τσουκατοπανταγιάδες - γιαννοάκηδες - μαντελοβερελήδες - σημιτοκασκαντερ - λαλιωτοκωστόπουλοι - λιακορεπούσηδες - ρουβοψινακηδες - βισσοβανδήδες
    συνασπισμένοι ποτέ μπατιρημένοι !

    Ο Αγώνας συνεχίζεται μέχρι την τελική νίκη !
    Hasta La Victoria Siempre ! Miza o Muerte !

  8. aa avatar
    aa 25/06/2008 10:51:58

    Εξοπλιστικές συμβάσεις & αντισταθμιστικά ωφελήματα




    Αθήνα, 9 Ιουνίου 2008








    ΠΕΤΡΟΣ ΤΑΤΟΥΛΗΣ




    ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ Ν.Δ.








    ΕΡΩΤΗΣΗ








    ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ:








    1) ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ




    2) ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ








    ΘΕΜΑ: Καθυστέρηση στην υλοποίηση της σύμβασης για τα αντισταθμιστικά ωφελήματα








    Την 28/8/2000 η τότε Ελληνική Κυβέρνηση υπέγραψε σύμβαση με τη γαλλική εταιρεία Dassault Aviation για την προμήθεια 15 μαχητικών αεροπλάνων Μιράζ 2000-5. Μαζί υπογράφηκε και σύμβαση για 41 προγράμματα αντισταθμιστικών ωφελημάτων ύψους 1,85 δις €, με 8 ελληνικές αμυντικές βιομηχανίες. Μολονότι η συμβατική υποχρέωση της Dassault Aviation είναι, η σύμβαση για την προμήθεια των Μιράζ να προχωρά παραλλήλως με τη σύμβαση για τα αντισταθμιστικά ωφελήματα, η υλοποίηση των τελευταίων προχωρά αργά, με προβλήματα και με πράξεις ή παραλείψεις που δημιουργούν ερωτηματικά για τη νομιμότητά τους. Σε 2 χρόνια λήγει η συμβατική υποχρέωση για τα αντισταθμιστικά ωφελήματα, οπότε το ελληνικό κράτος θα ζημιωθεί με εκατομύρια ευρώ.








    Αν υπάρξει απόκλιση από τη δεύτερη συμφωνία, σημαίνει ότι το κόστος των αεροπλάνων αυξάνει ισόποσα για τη χώρα μας και το ποσόν αυτό ισοδυναμεί με υπερβάλλον κέρδος για τον προμηθευτή. Τα αντισταθμιστικά ωφελήματα αφορούν την ελληνική οικονομία και τη δημιουργία θέσεων εργασίας, σε μια εποχή που η ακρίβεια και η ανεργία ταλαιπωρούν τους Ελληνες πολίτες. Επιπλέον, καθώς συζητείται η αγορά και νέων αεροπλάνων, θα αποτελέσει διαπραγματευτική αδυναμία της χώρας μας η μη απαίτηση τήρησης των συμφωνηθέντων σε προηγούμενες συμβάσεις.








    Ερωτάται ο κ. Υπουργός Εθνικής Αμυνας:




    1.Πόσα προγράμματα αντισταθμιστικών ωφελημάτων έχουν υλοποιηθεί, και σε ποιό ποσό έχουν ανέλθει μέχρι σήμερα οι σχετικές δαπάνες και ποιές είναι οι ελληνικές αμυντικές βιομηχανίες που τα έχουν αναλάβει;




    2.Πόσα και τί ύψους προγράμματα βρίσκονται σε διαδικασία υλοποίησης, από ποιές εταιρείες, και πότε προβλέπεται να ολοκληρωθούν;




    3.Υπάρχουν μέσα στη συμφωνία εταιρείες που εδρεύουν και λειτουργούν εκτός του λεκανοπεδίου Αθηνών, δηλαδή στην ελληνική περιφέρεια που δοκιμάζεται περισσότερο από την οικονομική δυσπραγία, και αν ναι, έχουν ληφθεί μέτρα για την προώθηση των συγκεκριμένων προγραμμάτων ώστε να μην κλείσουν οι εταιρείες αυτές και χαθούν οι θέσεις εργασίας στην περιφέρεια;




    4.Φημολογείται ότι κατά την υλοποίηση προγραμμάτων έχουν γίνει διαχειριστικές ακροβασίες του τύπου απομείωσης εγγυητικών επιστολών καλής εκτέλεσης κλπ. Ισχύουν αυτά και, αν ναι, τί κάνει το Υπουργείο Εθνικής Αμυνας γι’ αυτό;




    5.Ποιά μέτρα λαμβάνει το Υπουργείο για να υλοποιηθεί μέχρι κεραίας η σύμβαση για τα αντισταθμιστικά ωφελήματα μέχρι τελευταίου ευρώ, επ’ ωφελεία των ελληνικών αμυντικών βιομηχανιών και των Ελλήνων πολιτών;








    Ερωτάται ο κ. Υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών:




    Καταβάλλεται κανονικά το αντίτιμο για τα αεροπλάνα ή γίνεται κάποια παρακράτηση, ώστε να ασκηθεί πίεση για την υλοποίηση της σύμβασης για τα αντισταθμιστικά ωφελήματα;








    Ο ερωτών βουλευτής








    Πέτρος Τατούλης





    ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΑΚΕΙ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ 1,85 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ Α-Ω ΤΗΣ DASSAULT AVIATION ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΤΩΝ 1,65 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ 15 ΜΙΡΑΖ 2000-5 ΤΟ ΕΤΟΣ 2000.
    ΚΑΠΟΤΕ ΕΛΕΓΑΝ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΤΟΥ ΥΠΕΘΑ/ΓΔΑΕΕ ΟΤΙ ΕΥΧΟΝΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΧΘΕΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ Α-Ω 28/00 ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.ΔΙΟΤΙ ΤΟΤΕΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΦΥΛΑΚΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥΣ.
    ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΚΥΡΙΟΙ !!!!!!!
    ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ.

  9. Nightwalker avatar
    Nightwalker 25/06/2008 11:09:17

    Γιατί να μην βγάλουν φίλε merde τα άπλητα των πολιτικών οι δικηγόροι όλων αυτών ?τι είναι πολιτικοι δηλαδή? Στο απειρόβλητο?

    Καλά θα κάνουνε όλοι να αποδόσουν τις ευθύνες που αναλογούν στον καθέναν!!! Η άποψη μου είναι η ακόλουθη............

    Σὐμφωνα με την εισσαγελεία του Μονάχου αλλά και τις καταθέσεις των κύριων υπόπτων στο Μόναχο μέχρι το 1999 δνε υπάρχει μάυρο χρήμα αφού τα χρήματα αυτά είχαν καταγραφεί στους ισολογισμούς και επομένως φορολογηθει!! Άρα δεν υπάρχει και κατηγορία για μαύρο χρήμα έωςτο 1999! Μετά το 2000 αρχίζει το πανυγύρι με το μάυρο χρήμα και όποιον πάρει ο χάρος!

    Όσο για το άλλο που λές για τα αυτοκίνητα και το ότι έχει πάει σε κάποιον που είχε εμπλακει σε σκάνδαλο χρηματηστηρίου δεν με εκπλήσει καθόλου!! ο μόνος είναι???που να δείς γιοί πολιτικών που βρίσκονται και που δουλεύουν και με τι γυρνούν....................ή άλλων "επιχηρηματιών"..........................

  10. maquis avatar
    maquis 25/06/2008 13:28:50

    Mirage 2000, είπατε Mirage 2000 ? Just call me...Σμπώκος.

  11. port porta avatar
    port porta 25/06/2008 15:43:14

    Ποιος Αυγερινος Ταμιας?? ο Λαμπρου ειναι ο ενας και διωκεται ειδη και δεν ασχολειται κανεις μαζι του για τη ΖΙΜΕΝΣ !!! Η CARDEL τινος ειναι??

    Ο συγχωρεμενος ο Βαρθολομαιος ο αλλος του οποιου ο φονιας πηγε Αγιο Ορος ! σε εσαγγελεα μοναχο !

    Δηλαδη υποσο δυσκολο ειναι να φωναξουν τον Πετραν να τον ρωτησουν τι ξερει???? και ξερει πολλα οπως και ο Στρατηγος.

    Λετε να βαλανε τις φωτιες σημερα τα λαμογια για να ασχοληθουν τα καναλια το βραδυ ?? ΕΛΕΟΣ !!

    ασχετο¨
    Παπμπουκης.... μορφη !!!

    ππ

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/06/2008 18:18:41

    Αγαπητέ Vrennus δεν είπα να πάει μέσα κανένας χωρίς δίκη (.... όπως η Τσέκου για παράδειγμα) και προς Θεού δεν είμαι νομικός ή δικαστικός για να λέω τι πρέπει να γίνει και τι όχι, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν περνά η υπόθεση σε ανακριτή για να πέσουν μερικές .... προφυλακίσεις, απλά εξέφρασα λογικές και κοινές απορίες δικές μου και συνομιλητών μου.

    Χαίρομαι που η Ελλάδα παραμένει ως η τελευταία υπέρμαχος χώρα των ανθρώπινων δικαιωμάτων στον πλανήτη, ενώ ακόμα και στην Νιγηρία έχουν αποδοθεί ευθύνες για τη SIEMENS (..ας μην πούμε για την Γερμανία ή τις ΗΠΑ που για το ίδιο λόγο έχουν προφυλακίσει κόσμο.... ξέχασα αυτές δεν έχουν το Ελληνικό Μεγαλείο) και χαίρομαι που ακόμα και σήμερα η εν λόγω εταιρεία μπορεί να συμμετάσχει σε οποιοδήποτε διαγωνισμό σε αυτή τη χώρα.

    Παρά την απαξίωση του πολιτικού κόσμου και την αδιαφορία που θα επέλθει με τον επιλεκτικό καθημερινό βομβαρδισμό μας από στοιχεία (...αλήθεια πως / γιατί / από που / διαρρέουν ορισμένες λεπτομέρειες της υπόθεσης / δεν υπάρχουν ποινικές ευθύνες?), τελικά δεν έχει αλλάξει τίποτα σε αυτή την χώρα, από την εποχή του Σόλωνα: ο "επώνυμος" θα καταστρέψει τον "ιστό της αράχνης" .

    & στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να ...μιλήσει κάποιος εμπλεκόμενος? τους έχει ενοχλήσει κανείς? μόνο κάτι κλήσεις σε απολογίες έχουμε που απαντούν με ...υπομνήματα. Εξάλλου η ομολογία ότι "τα πήρα" ή ότι "λάδωσα" δεν έχει καμιά αξία, μπορεί να έγινε υπό την επήρεια του ...καύσωνα και να ανακληθεί.

    Ο μόνιμα αφελής μαλάκας Ελληνας, που ζει στον βόθρο της μιζέριας και της ανέχειας που οι "επώνυμοι" δημιουργούν για να ζούμε όλοι εμείς, σε αφήνω τώρα γιατί ως ανώνυμος ... πάω να πληρώσω τα 35 € του κτηματολογίου, το έχω μάθει το ποίημα, σε αυτή τη χώρα όλοι εμείς οι ανώνυμοι έχουμε μόνο υποχρεώσεις.

  13. aa avatar
    aa 25/06/2008 19:20:43

    ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΥΡΙΑΝΗΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΝΤΑΣΟ ΑΒΙΑΣΣΙΟΝ ΚΑΘΑΡΗ.ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΑΤΟΥΛΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΙΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΛΕΝΕ.
    ΡΕ ΓΕΛΟΙΟΙ ΠΡΩΤΟΥ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΠΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΤΑΙ.ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΤΑΤΟΥΛΗΣ .ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ 30/% ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ Α-Ω ΕΧΟΥΝΕ ΜΟΝΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α-Ω 21.230.000 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ.
    ΗΔΗ ΟΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΟΣ
    ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΑΤΟΜΑ.
    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΟΥΡΗΣ ΗΘΕΛΕ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗΣ ΝΤΑΣΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΧΟΥΜΠΑΥΛΗ? ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΤΗΣΗ Κ.Τ.Λ.
    ΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙ Η ΑΥΡΙΑΝΗ?

  14. stel avatar
    stel 19/07/2008 20:47:21

    Subject:
    Greek financing for military jets without brokers.
    Mirage 2000,F-16,Euro jet,
    Boeing,Airbus ....
    Greece,African and some South Asian countries pay the most 'mizes' or brokers fees
    than any country for buying military equipment.
    Foreign military sales(FMS)
    and financing (FMF) is the best for GREECE.

    Just like all politicians they are looking only for their own re-election and security for their jobs!!
    Turkey gets all the benefits from USA, they are not paying.
    We get to pay full price ,no terms .
    Their superiority on armaments is the result of
    our poor financing on all military imports.
    USA can help,but nobody is asking.

    AHEPA also can help,US Embassy in Athens can help,
    Greeks from USA will help.
    FMS,FMF is the economic victory with great military stability for our country.
    Our politician believe Athens is the center of our GLOBE.
    They have to look outside for help.
    Where are the Greek leaders??
    Stelios