04/06/2009 22:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απορίες για τα γκάλοπ και τα σποτ του ΠΑΣΟΚ

 
________________________________________________________________________________________
Αγαπητέ Φάκτορα,

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εγώ έχω άλλη αντίληψη των γεγονότων γύρω από την Ζήμενς.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να αποσυσπειρώσεις τη ΝΔούλα; Βγάζοντας τον Μητσοτάκη στο προσκήνιο της επικαιρότητας.

Πως ξεκίνησε η εβδομάδα; Με τον Μητσοτάκη στα κανάλια να δικαιολογείται για την Mayo. Τι σημαίνει αυτό; Τουλάχιστον 3% κάτω η ΝΔ εκεί που πήγαινε να συσπειρωθεί.

Ποιος έβγαλε το θέμα της Mayo; Μήπως το Πρώτο Θέμα του κ. Μπόμπολα, των ... οικογενειακών δημοσιογράφων της ...Αγίας Οικογένειας και του ...Βαρήκοου;

Πάμε παρακάτω. Πως συνεχίστηκε η εβδομάδα; Με την κόρη του Μητσοτάκη να απολογείται για το σήμα του Καράμπελα. Άλλα 2% κάτω η ΝΔ.

Ακολούθησαν τα γυναικόπαιδα του Καράμπελα που μετέτρεψαν ένα μεγάλο προεκλογικό ατού του Καραμανλή σε μπάχαλο. Με την αδέκαστη δικαιοσύνη να αφήνει τους βασικούς μάρτυρες να το σκάνε ανενόχλητοι στο εξωτερικό και μετά να μαζεύει τα γυναικόπαιδα και τις τηλεοράσεις.

Και σήμερα ο κ. Αλαφούζος μας λέει ότι το ΠΑΣΟΚ προηγείται με 5%.

Καμία αντίρρηση. Αν είναι όμως έτσι τότε γιατί ενώ μας λένε ότι την έχουν πατήσει κάτω τη ΝΔ, βγάζουν από το ΠΑΣΟΚ εκείνα τα σποτάκια με τα οποία επιτίθενται  προσωπικά τον Καραμανλή. Δεν καταλαβαίνουν εκεί στην Ιπποκράτους ότι επιτιθέμενοι στο μοναδικό μέλος της κυβέρνησης που ...συγχωρούν οι γαλάζιοι τους συσπειρώνουν εναντίον του ΠΑΣΟΚ; Ή μήπως πρέπει να συσπειρώσουν περισσότερο τους δικούς τους;

Δεν έβγαζαν καλύτερα μια ανακοίνωση με την οποία θα καλούσαν τους γαλάζιους να συσπειρωθούν και να μην πάνε για μπάνιο; Θα γλίτωναν και τα έξοδα.

Και με τον Βενιζέλο και τους βενιζελικούς τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα; Μπορεί να μας πει κανείς;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. christos avatar
    christos 04/06/2009 22:43:28

    ο Αλαφούζος προχτές δεν εμφάνιζε "εκτίμηση ψήφου"...σήμερα εμφανίζει...σε κάθε περίπτωση όλοι θα κριθούν την Κυριακή το βράδυ...

  2. duckk23 avatar
    duckk23 04/06/2009 22:47:12

    Νομίζω ότι είχε την ευκαιρία ο Καραμανλής να χτυπήσει στην ντόρα,αντ αυτού την κάλυψε.Η βαση δεν συσπειρωνεται έτσι έχω την αίσθηση.

  3. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 04/06/2009 22:48:30

    Μάλιστα
    Φταίει ο Μητσοτάκης
    Φταίει η κόρη του Μητσοτάκη
    Φταίνε τα γυναικόπαιδα του ...Καράμπελα.
    Επειδή το έχω ξανά πει: δεξιός είμαι όχι μαλάκας, ο κύριος που
    -έχει μια ατυχία στην επιλογή συνεργατών
    -έχει μια χρονική υστέρηση στην αλληλουχία: γεγονός-κατανόηση-αντίδραση
    -έχει την πολιτική ευθύνη της διοίκησης 5 χρόνια(μη φοβηθεί δεν σημαίνει ...παραίτηση)
    Δεν έχει καμία ευθύνη?
    Φαντάζομαι εγώ έχω ευθύνη:
    -για τον κ Ζαχόπουλο
    -για τον νόμιμο και ηθικό
    -για τον κ Ρουσόπουλο
    -για τον κ Καθηγητή
    για να αναφέρω ορισμένες μόνο από τις επιλογές του...
    Αλλά ξέρω φταίνε τα ΜΜΕ (ούτε ένα έργο δεν έχουν πάρει...), τα γκάλοπ, η διεθνή οικονομική κρίση, οι Αμερικάνοι.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ΑΠΟΛΥΤΑ.
    Φταίει ο αντίπαλος στη σκακιέρα να σε νικήσει, μην ασχολείσαι με το δικό σου παιχνίδι, τις δικές σου επιλογές / κινήσεις και η δική σου στρατηγική.
    Οπως το ΠΑΣΟΚ έχασε το 2004:
    για ότι έκανε το 2000 - 2004
    για ότι δεν έκανε το 2000 - 2004
    έτσι και η ΝΔ θα χάσει στις 07/06/2009
    για ότι έκανε
    για ότι δεν έκανε
    Τα φαντάσματα και οι εφιάλτες υπάρχουν στα όνειρα όχι στην πραγματική ζωή.

  4. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 04/06/2009 22:55:04

    Οι πολύ σκληροπυρηνικοί Βενιζελικοί μπορεί να ψηφίσουν και ΝΔ αν βλέπουν να ανεβαίνει το ΠΑΣΟΚ πολύ στις δημοσκοπήσεις, ή άντε να ψηφίσουν Οικολόγους...

  5. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/06/2009 23:04:49

    Το πολύ ενδιαφέρον σε αυτές τις εκλογές είναι τι ποσοστό θα πάρει ο Κατέλης, γνωστός και ως ΚΑΤΜΑΝ

    Όσο αφορα τη συσπείρωση ΝΔ με τα τελευταία γεγονότα, αυτή αυξήθηκε για τον απούστατο λόγο ότι οι ΜΗτσοτακικοί θέλουν τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα ένα ισχυρό Καραμανλή που δεν θα φοβάται για τη θέση του και συνεπώς δεν θα στραφεί εναντίον τους με τα στοιχεία που ο ίδιος διαθέτει εω και κανά χρόνο εναντίον της οικογένειας Μητσοτάκη.

    Βλέπετε το Βατοπέδιο έκανε ζημιά στο Κ.Κ αλλά θα γυρίσει μπούμερανγκ στον "εγκέφαλο" της όλης υπόθεσης.

    Ηθικό δίδαγμα

    Πάει και η Νίκη η Τζαβέλλα πάνε τσάμπα και το ένα εκ. υπέρ των φτωχών και αδυνάτων του έθνους.

  6. Θανούλης avatar
    Θανούλης 04/06/2009 23:07:21

    @duckk23: σωστός

  7. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 04/06/2009 23:11:11

    @Dubai

    Περαστικά...

    Μέχρι που θα φύγει ο μπουλούκος σου από την εξουσία θα ονειρεύεσαι ότι οι εξωγήϊνοι θα τον σώσουν.

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/06/2009 23:14:01

    Και εσυ μέχρι να γυρίσεις στην Παιανία, θα ψάχνεις να πουλήσεις συμβόλαια σε Νεφελίμ-ΠΑΣΟΚΟΥΣ-"Κινέζους".

    Σωστος?

  9. τα λαμόγια μέσα avatar
    τα λαμόγια μέσα 04/06/2009 23:19:35

    Ερχεται καταιγίδα για τη ΝΔ, θα διαλυθει στα εξ ων συνετέθη, και ο σώζων εαυτόν σωθήτω

  10. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 23:23:41

    Η ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ,

    Η ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΜΕ!

  11. neos agrotis avatar
    neos agrotis 04/06/2009 23:24:50

    Την ωρα που καποιοι αναρωτιουνται τι εφταιξε κ φτασαμε εδω, καποιοι αλλοι εχουν βρει την απαντηση για το που θα βρισκονται αυριο. Μπροστα. Ειναι εκεινοι που κινουνται οταν αλλοι αδρανουν. Ανησυχουν οταν οι αλλοι βολευονται. Χρησιμοποιουν το συστημα οταν οι αλλοι δεχονται να τους χρησιμοποιει (με αντιτιμο την καταγγελια του ολα στραβωνουν). Πραττουν οταν οι αλλοι πανικοβαλλονται. Χτιζουν οταν οι αλλοι γκρεμιζουν κ γκρεμιζονται.
    Αυτοι που ξεκινουν συνηθως απο μια μεγαλη αμφισβητηση,του εαυτου τους. Οταν μπορεις να 'γκρεμισεις' εσενα αντι να σε αποθεωσεις,οταν τολμας ν αλλαξεις ακομη κ αν ολοι σου λενε οτι 'εισαι μια χαρα', τοτε μπορεις να δεις εγκαιρως την αληθεια κ το ψεμα των αλλων. Προβλεπεις το τελος εποχης ή την αρχη της επομενης.
    Αυτοι πετυχαινουν τα μεγαλα. Γιατι δεν ασχολουνται με τα μικρα. Με εκεινα που, με λυπη ανακαλυπτω,ασχολουνται ολο και περισσοτεροι. Τρωγομαστε με τον διπλανο μας, ανακυκλωνουμε τις κακοηθειες, θελουμε να ξερουμε κ το πιο ασημαντο που συμβαινει στον μικροκοσμο του γραφειου, του κομμωτηριου, της πολυκατοικιας, της τηλεορασης. Μικρα, μικροτερα, ελαχιστα, ολα αυτα απ την ιδια τη ζωη. Μικρος,ελαχιστος, κακομοιρης οποιος παγιδευει τη σκεψη του σε λιγα τετραγωνικα,σε λιγα προσωπα,στις ιδιες εικονες,στις ιδιες συχνοτητες.
    Σε μια κοινωνια που παντα καποιοα αλλος φταιει, κερδιζουν εκεινοι που ξεκινουν και ολοκληρωνουν με αυτοκριτικη. Κερδιζουν κατ'αρχας χρονο. Κ οποιος εχει χρονο σημερα εχει καλη ζωη. Ειναι πλουσιος. Αν οχι σε χρηματα, σιγουρα σε γνωση. Αυτη που καμμια κριση δεν μπορει να γκρεμισει.

  12. οκτώ avatar
    οκτώ 04/06/2009 23:24:56

    @5 Dubai
    Φαντάσου ο ΚΑΤΜΑΝ αντί για Κατέλης εάν λεγόταν Παπανδρεόυ ή Καραμανλής τι ποσοστά θα έπαιρνε !

  13. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 04/06/2009 23:29:59

    Θα ήταν όλοι και οι άλλοι ....Κύριος Πρόεδρος

  14. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 04/06/2009 23:31:57

    Σ αυτη την χωρα, το να εισαι ελεεινος,δεν ειναι ΠΛΕΟΝ καταντια....

  15. xasame avatar
    xasame 04/06/2009 23:36:48

    Είμαι κι εγώ ένας... Αδέξιος Δεξιός. Και δεν καταλαβαίνω το σποτ της ΝΔ "με σύμμαχο εσένα". Δηλαδή, με θέλουν σύμμαχο στις κλεψιές, τις λαμογιές, τα σκάνδαλα και τα κουκουλώματα. Γιατί μόνο αυτά βλέπω τελευταία από το κόμμα μου και πληγώνομαι. Εντάξει, χάριν συμψηφισμού με το αντίπαλο δέος να κάνω τα στραβά μάτια για κάποια πράγματα, αλλά όλα έχουν τα όριά τους. Είμαι νοικοκύρης και με καμία δύναμη δεν θα γίνω σύμμαχος της «μαφίας».

  16. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 04/06/2009 23:46:51

    @Dubai Expatriate

    Τι δουλειά κάνεις ακριβώς εκεί κάτω?

    Μήπως είσαι από αυτούς τους σκλάβους Ινδούς και Πακιστανούς που έχουν οι Αραβες για να χτίζουν?

    Κάθεσαι πολύ στον ήλιο.

  17. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/06/2009 23:56:17

    @Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ


    Προσφερω τις εξειδικευμένες μου υπηρεσίες μου υπέρ του μεγαλύτερου πλειοδότη, ανεξαρτήτως χρώματος.

    Και ευχαριστώ το ΑΝΤΙ που μου επιτρέπει να εκφράζω την ελέυθερη και πραγματική μου γνώμη στη σύγχρονη αυτή ηλεκτρονική αγορά ιδεών.

  18. Παλιός Αναγνώστης avatar
    Παλιός Αναγνώστης 05/06/2009 00:00:37

    Δεξιές τάσεις αυτοκτονίας ή προβοκάτσια;

    Με έκπληξη είδαμε την προεκλογική διαφήμιση της Νέας Δημοκρατίας στο TVXS του πρώην συνεργαζόμενου με την ΕΡΤ δημοσιογράφου κύριου Κούλογλου. Η διαφήμιση του κόμματος έπαιξε σε τρία διαφορετικά μπάνερ, ακριβώς της ίδιας μορφής και διάστασης. Είναι απίστευτο αλλά το είδαμε και μεις με τα μάτια μας.

    Καταλαβαίνετε ότι είναι αδύνατον το επικοινωνιακό τμήμα της ΝΔ να έκανε τέτοιο ατόπημα αφού και η απλή αναφορά στο tvxs μόνο ζημιά θα μπορούσε να προκαλέσει στη Νέα Δημοκρατία. Σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις άλλωστε η συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων της ΝΔ έχει τελείως αντίθετη άποψη με τις θέσεις και στάσεις του Κούλογλου για θέματα όπως το μεταναστευτικό ή τα γεγονότα του Δεκεμβρίου.

    Φανταστείτε τι ζημιά κάνει λοιπόν αυτή η κίνηση τρεις ημέρες πριν τις εκλογές, που υποτίθεται ότι το κυβερνών κόμμα οξύνει την αντιπαράθεση για να αυξήσει τη συσπείρωση. Ήδη έχει σημάνει συναγερμός στο κυβερνητικό στρατόπεδο και προσπαθούν να ανακαλύψουν ποιός είχε αυτή τη φαεινή ιδέα.

    Κάποιοι όπως μαθαίνουμε, μιλούν ανοιχτά για προβοκάτσια (από την πλευρά της διαφημιστικής;) με σκοπό να γελοιοποιηθεί η κυβέρνηση. Όπως και να ‘χει, πέραν από συνωμοσιολογικές προσεγγίσεις όπως αυτή εδώ ή θεωρίες περί σχέσεων Ντόρας – Spot Thompson (αμάν πιά ρε παιδιά, δεν φταίει για όλα η Ντόρα, έχει και άλλα σαΐνια το κόμμα!), κάποιος κρύβεται πίσω από αυτή την ενέργεια. Κάποιος που σίγουρα ήθελε να δώσει το χαριστικό χτύπημα στον Καραμανλή πριν τις εκλογές.

  19. Παλιός Αναγνώστης avatar
    Παλιός Αναγνώστης 05/06/2009 00:02:47

    alkimos is backj again:
    http://alkimosarchive2.blogspot.com/2009/06/blog-post_9609.html

  20. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/06/2009 00:03:33

    Το ΤΒΧΣ ΠΆΝΤΩς ΕΊΝΑΙ ΚΟΝΟΜΗΜΈΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, εάν και δεν έχει μέχρι στιγμής σοβαρούς πόρους.

    Πόθεν εσεχες? Έχει κανείς καμία ιδέα, ή να ρωτήσω την Επιτετραμένο της πρεσβείας η οποία όλο και κάτι θα έχει πάρει το αυτί της τόσο καιρό στη φιλόξενη αυτή χώρα

  21. άσχετος avatar
    άσχετος 05/06/2009 00:17:29

    Κοιτάχτε να δείτε πως παίζει ο Κούλογλοθ (απο τα ΝΕΑ)

    Σε άλλη δημοσκόπηση της εταιρίας VPRC που αναρτήθηκε χθες στο κανάλι tvxs. gr το ΠΑΣΟΚ προηγείται με έξι ποσοστιαίες μονάδες έναντι της ΝΔ. Η ίδια εταιρία προσδιόριζε την απόσταση μεταξύ τους μόλις δύο ημέρες πριν στις 4 μονάδες. Είναι ενδεικτικό ότι το ΠΑΣΟΚ ανέβηκε μία μονάδα και απέσπασε το 38%, η ΝΔ έπεσε μία μονάδα και κατέβηκε στο 32%, το ΚΚΕ παρουσίασε αύξηση των δυνάμεών του κι έφθασε στο 8%, ο ΣΥΡΙΖΑ ξεπέρασε τους Οικολόγους και παρέμεινε στο 7%, οι Οικολόγοι Πράσινοι έχασαν 1,5 μονάδα και έπεσαν το 5,5% ενώ ο ΛΑΟΣ αύξησε τα ποσοστά του και έφθασε το 5%. Τα λοιπά κόμματα συγκέντρωσαν το 4,5% με το κόμμα του κ. Παπαθεμελή να προσεγγίζει την μονάδα.

  22. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/06/2009 00:27:30

    Εχθές πάντως ο Κούλογλου είχε πάει στο περίπτερο της ΝΔ στο Σύνταγμα και με μια κάμερα έλεγε στους παρευρισκόμενους με δυνατή φωνή να τον ακούσουν. /΄Παίρνω πλάνα από το κλείσιμο της πλατείας απο ΟΝΝΕδίτες που εμποδίζουν το κόσμο να προχωρήσει".

    Οπότε κάποιος αρχίζει να το παιρνει και αυτός με δική του κάμερα και φώναζε "Παίρνω με κάμερα το Κούλογλου που δεν έχει τι να κάνει και μας έχει σπάσει τα αρχ.." έπεσε τρελό γέλιο από ότι μου είπαν!

    Λούφαξε μετά ο Κούλογλου και απομακρύνθει. ίσως πήγε να βρεί το Κουρδό-Σύριο φίλο του να φωνάξουν δυνατά "Αλλάχ ακμπάρ-αλλάχ ακμπάρ".

  23. zaza avatar
    zaza 05/06/2009 01:54:08

    Σιγα μην επηρεάσει η δαφήμιση της ΝΔ στο ΤVXS τους ψηφοφόρους, τι λέμε ωρες-ωρες. Ασχολειται κανείς με τα πτάισματα όταν π.χ χάνετε κατ'επειγον τηλεγράφημα από το ΥΠΕΞ??

    Στην χειρότερη η Ντόρα το έκρυψε για να φυγαδεύσει τα 'λαμόγια' της και στην καλυτερη έχει διαλυθεί το σύμπαν στο μαγαζί της εποπτείας της, αν μας στείλουν κάτι ανάλογο απο την Τουρκική πρεσβεία θα δούμε την Ακρόπολη με φέσι και μετά το φαξ???
    Τέτοια σκέφτονται, οπότε μην υποτιμάμε τόσο τον κόσμο, θέλουν για τους λόγους τους να ψηφίζουν μία παράταξη αλλά όπως έγραψε και ο Ιθαγενής δεξιοί ναι μ.........ς όχι

  24. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 05/06/2009 08:02:32

    Ξεκινώντας την ανάγνωση των σχολίων ήθελα να γράψω πόσο συμφωνώ με duck23 και Θανούλη. Διαβάζοντας όμως τα σχόλια, πιστεύω ότι τελικά η Ντόρα και ο μπαμπάς της θα την πληρώσουν για το εκλογικό πατατράκ που έρχεται, κατά πως φαίνεται, την Κυριακή. Οπότε μακροπρόθεσμα, ο Καραμανλής ωφελείται γιατί τους κάνει πέρα και εξουδετερώνει την επιρροή τους στο κόμμα. Θα τους κάνει... Ρουσόπουλους! Θα πέσει πολύ γέλιο.

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/06/2009 09:18:09

    Εισαι στο Ντουμπαι και ρωτας που βρισκει λεφτα αυτος που οργανωνει ισλαμιστικες διαδηλωσεις στην Αθηνα;

  26. ataktos avatar
    ataktos 05/06/2009 10:01:02

    Ο τίγρης του ΠΑΣΟΚ κ.Ευ. Βενιζέλος που χάθηκε ….

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/06/2009 10:18:59

    O Βενιζελος βυθιζεται μαζι με τη Ντορα.
    Το διδυμο ΚΑΚ - ΓΑΠ θα παραμεινει αλλαζοντας θεσεις.

  28. leon avatar
    leon 05/06/2009 10:19:47

    @10
    Σκασε και κολυμπα!

  29. Skazi avatar
    Skazi 05/06/2009 10:39:04

    Ο Γιώργος έρχεται! Είναι πλέον γεγονός! Αυτή η δεξιά παρένθεση ήταν πιο δυσάρεστη και από την άλλη, του Δρακουμέλ. Αναρωτιέμαι πόσα χρόνια πολιτικής ηγεμονίας έχει εξασφαλίσει ο ΚΚ για το ΠΑΣΟΚ. Οκτώ ή περισσότερα;

  30. Skazi avatar
    Skazi 05/06/2009 10:50:51

    Και κάτι ακόμη. Η δεξιά πολυκατοικία, στο άθροισμά της, φαίνεται ότι θα πιάσει κάνενα 37ρι (32+5). Η κοινωνία αναζητά λύσεις αριστερότερα. Έστω και με αμηχανία, έστω και με πολυδιάσπαση. Πάντως αριστερότερα. Ο λαός ΞΑΝΑΘΥΜΗΘΗΚΕ, με τη βοήθεια του Κωστάκη, της Ντορίτας, του Ρουσώπουλου και του Βουλγαράκη ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΞΙΑ....

  31. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 05/06/2009 14:53:28

    Τετάρτη βράδυ ήταν στο 2%, υπάρχει όμως πολύ μεγάλη ρευστότητα και αβεβαιότητα. Αναμένονται ενδιαφέρουσες εξελίξεις από το βράδυ της Κυριακής ειδικά στα λεγόμενα "μικρά κόμματα".