05/11/2011 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απορίες αδαούς...


Γιατί ο  μη γαντζωμένος στην καρέκλα πρωθυπουργός  ,  δεν υπέβαλε  χθες  Σάββατο την παραίτηση του στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, όπως προβλέπεται από το Σύνταγμα,  ώστε να ξεκινήσει ο κ. Παπούλιας  τις διερευνητικές διαδικασίες;
Γιατί χρειάστηκε η δήλωση Μόσιαλου, λίγες ώρες μετά τη συνάντηση Παπούλια-Παπανδρέου,  να ξεκαθαρίσει ότι «ο Πρωθυπουργός δεν έθεσε ως όρο να ηγηθεί αυτής της κυβέρνησης ευρύτερης στήριξης» και δεν διευκρινίστηκε ξεκάθαρα στη συνάντηση  με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας;      
Γιατί ο κ. Παπανδρέου ζήτησε ψήφο εμπιστοσύνης ενώ  επρόκειτο να αποχωρήσει; Ψήφος εμπιστοσύνης σε τι;
Πως εξηγείται λογικά η θέση των βουλευτών και υπουργών του ΠΑΣΟΚ: « σε υπερψηφίζουμε για να φύγεις» ;
Γιατί ενώ  οι υπουργοί αιφνιδιάστηκαν και εξοργίστηκαν, όπως δήλωναν οι ίδιοι,με το δημοψήφισμα, το υπουργικό  Συμβούλιο αποφάσισε ομόφωνα να επισπευσθεί κιόλας η  διεξαγωγή του;
Γιατί μπορούσε να διεξαχθεί δημοψήφισμα τον Ιανουάριο και δεν μπορούν να διεξαχθούν εκλογές το Δεκέμβριο;
Γιατί ενώ  θεωρεί  σωστό το δημοψήφισμα το απέσυρε; Τι είναι τελικώς το σωστό; Η ιδέα ή η απόσυρση; Και αν ήταν σωστή η  ιδέα πως γίνεται να είναι σωστή  και η απόσυρσή της;
Γιατί δεν μας απαντά κανείς ποιος λέει ψέματα τελικώς; Ο πρωθυπουργός όταν ισχυρίζεται ότι είχε ενημερώσει τους ευρωπαίους ηγέτες για το δημοψήφισμα,  ή  ο Σαρκοζί και η Μέρκελ  όταν δήλωσαν  έκπληκτοι και εξοργισμένοι;
 Γατί  πέρασε  στο «ντούκου» από τα ΜΜΕ  η αποκάλυψη ότι  ο ΓΑΠ είπε στους ξένους ηγέτες πως  ετοιμαζόταν στρατιωτικό πραξικόπημα στην Ελλάδα;
Γιατί μετά  από  κάθε ομιλία του ΓΑΠ χρειάζονται … ερμηνευτικά υπομνήματα από τον Ε. Βενιζέλο;
 Γιατί  ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος  προσεβλήθη - και ορθώς- από τις εναντίον του επιθέσεις, δεν προσβάλλεται από την εξελισσόμενη λαστιχοποίηση  των θεσμών;
Γιατί  για όλα φταίει ο Σαμαράς;
Γιατί ο « παρεξηγημένος μεγάλος τιμονιέρης» , αφού δεν αντιλαμβανόμαστε και δεν εκτιμούμε τη θυσία του, επιμένει να θέλει να μας σώσει;
Γιατί τα ανεχόμαστε όλα αυτά;

Δημήτρης Κόλτσης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 05/11/2011 23:26:13

    Γιατί εδώ είναι Ελλάδα... Ώρα να ξυπνήσουμε!

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/11/2011 23:28:11

    Απάντηση στο πρώτο ερώτημα.
    Δεν είναι ο Παπανδρέου κολλημένος στην καρέκλα του.
    Η ρουφιάνα η καρέκλα έχει κολλήσει επάνω του.
    Καταλάβετε το και μην τον αδικείται τον σωτήρα μας.

  3. dracon avatar
    dracon 05/11/2011 23:29:47

    Ο ΓΑΠ ,επειδή δεν είναι κολλημένος με τη καρέκλα του, γι αυτό δεν κάνει εκλογές ,από φόβο μήπως ο λαός τον ξαναψηφίσει...... πρωθυπουργό.
    Ακόμη διαρρεεται από το πρωθυπουργικό περιβάλλον ,ότι ο γιωργάκης θα προτείνει ,σαν ρεαλιστική λύση στη διαδοχή του ,την υποψηφιότητα ως πρωθυπουργού ....................του πατέρα του Ανδρέα ,τον οποίο θα αναπληρώνει ο ίδιος όταν ο Α.Π. θα κωλύεται να ασκήσει τα καθήκοντά του,υπογραμμίζοντας ότι τέτοιες θυσίες μόνο αυτός ξέρει να κάνει για το καλό της πατρίδας .
    Επίσης διαρρέεται ότι στα υπουργικά πόστα θα προτείνει προσωπικότητες κοινής αποδοχής όπως τη κ.Μέρκελ,τον κ.Σαρκοζύ,τον κ.Μπαρόζο,τον κ.Σόιμπλε αποκαθιστώντας έτσι το περί δικαίου αίσθημα του σύμπαντος,αφού στο εξής αυτοί θα αμοίβονται από τον κρατικό προυπολογισμό και όχι αργόμισθοι σαν τον Βενιζέλο,τον Παπακωνσταντίνοου ,τον Μπεγλίτη κ.λ.π.
    Για τη νέα κυβέρνηση είναι βέβαιο ότι θα πάρει ψόφο εμπιστοσύνης όπως προκύπτει από δημοσκόπηση γνωστής εταιρείας ,που έγινε για λογαριασμό του Μεγκα και του Σκαι ,μεταξύ των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ,του ΛΑΟΣ και της Δημοκρατικής Συμμαχίας.
    Η νέα κυβέρνηση θα τιτλοφορείται Κυβέρνηση Εθνικής Εξόντωσης και τα μέλη της θα φέρουν τον τίτλο TERMINATORS

  4. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 05/11/2011 23:31:28

    Πως είναι δυνατόν όλοι, μα ΟΛΟΙ οι βουλευτές του Πασοκ να έχουν το ίδιο και αυτό ήθος, το οποίο επέδειξαν χθες;

    • Greco avatar
      Greco @ Σιωπηλός 06/11/2011 01:25:34

      γιατι ανήκουν στην πασοκική φυλή

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/11/2011 23:37:45

    Πάντως, όποιος πιστεύει πως εν έτει 2011, εν μέσω ΕΕ, ευρώ, κλπ. με το διαδίκτυο, με τα κινητά,με τα σόσιαλ μήντια, με τα 45 τηλεοπτικά κανάλια, κλπ κλπ μπορεί να γίνει πραξικόπημα στην Ελλάδα (ή αλλού στη ΕΕ) είναι βαθιά νυχτωμένος (βλ. ΓΑΠ).
    Εκτός και αν είμαι τόσο εκτός τόπου και χρόνου, και κάτι ξέρει ο Μπεγλίτης και οι λοιποί αρμόδιοι, που εγώ δεν μπορώ να το συλλάβω. Κάποιο δηλαδή διαφορετικού τύπου μεταμοντέρνο ψηφιακό πραξικόπημα.
    Πάντως, το ζήτημα αναφέρθηκε και αναφέρεται, σε αρκετά ξένα ΜΜΕ, αλλά στα καθ ημάς μάλλον κουκουλώθηκε.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Strange Attractor 05/11/2011 23:48:53

      Γι'αυτό ξύλωσε τους αρχηγούς των ενόπλων δυνάμεων; μην κάνουν πραξικόπημα;

      • pipis avatar
        pipis @ ΝΙΚΗ 06/11/2011 02:34:31

        Ε! Είπαμε να παρηγοριόμαστε, αλλά να μην το παρατραβάμε κι' όλας. Θα γινόταν πραξικόπημα με 16 γαλονάδες? Στο πρόγραμμα εφεδρείας κι αυτοί, όπως και οι υπόλοιποι 30.000, υποψήφιοι πραξικοπηματίες.

        • ΝΙΚΗ avatar
          ΝΙΚΗ @ pipis 06/11/2011 11:02:06

          Συμφωνώ Pipi !! ειρωνικό ήταν το σχόλιο...

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Strange Attractor 06/11/2011 08:06:47

      Αν οργανωθει απο Αμερικανους τοτε και μονο τοτε μπορει να γινει.

  6. Απορία avatar
    Απορία 05/11/2011 23:43:30

    Γιατί ο κ. Παπανδρέου εκμεταλλευόμενος τα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου έπιασε "κώτσους" άπαντες, συμπολίτευση και αντιπολίτευση και καβάτζωσε την πρωθυπουργική καρέκλα για τουλάχιστον άλλο ένα εξάμηνο.

    Το πιθανότερον το όλο παιγχνίδι να διοργανώθηκε με βοήθεια και από το εξωτερικό γιατί ήταν αριστοτεχνικά παιγμένο.

    Χρύσανθε, σε έκανε μπίλιες ο αντίστοιχος αμερικάνος παρά τον Γιωργάκη. Μεγαλύτερη προσοχή την άλλη φορά...

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/11/2011 23:43:34

    Γιατί η σχέση του ΓΑΠ με την εξουσία είναι η ίδια που είχε η Justine (ξέρετε, αυτή του Μαρκησίου) με τον έρωτα…

  8. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 05/11/2011 23:43:45

    Μπορώ να σου απαντήσω άνετα για το 12." Γιατί για όλα φταίει ο Σαμαράς;" :
    Γιατί η άποψη ότι για όλα φταίει ο Καραμανλής πλέον δεν περνά.

    Όσο αφορά τα υπόλοιπα ερωτήματα,με το πασοκ κυβέρνηση να περιμένεις τα πάντα.Τόσο μάλιστα ,που θα μας ρίξουν στη Δραχμή και θα το παρουσιάσουν ως επιτυχία , ότι και καλά τη φέραμε στους ευρωπαίους.

  9. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 05/11/2011 23:45:02

    Τις απορίες αυτές τις έχω κ.Κόλτση. Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν να τις γράψω μη φανώ εκτός από αδαής και εντελώς ηλίθια!!! έλεγα μήπως φταίω εγώ που δεν μπορώ να ερμηνεύσω λογικά όλο αυτό που συμβαίνει. σας ευχαριστώ λοιπόν για το άρθρο γιατί γλίτωσα ως φαίνεται για λίγο ακόμη τα ψυχοφάρμακα... :)

  10. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 05/11/2011 23:51:59

    Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΟΣ!!! Το παράδοξο είναι πως όπως έχουν έρθει τα πράγματα η Ελλάδα θα είναι το ισχυρό μέλος σε μια διαπραγμάτευση με την ΕΕ αφού η έξοδος της από την ευρωζώνη θα προκαλέσει τρομερές ζημιές. Δεν σας κάνει εντύπωση που η Μέρκελ μας λέει ότι έχει έτοιμο σχέδιο Β για την περίπτωση που φύγουμε από την ευρωζώνη; Γιατί μας το λέει; Μας το λέει επειδή δεν υπάρχει τέτοιο σχέδιο!!! Γι αυτό ήθελαν το Γιωργάκη πρωθυπουργό επειδή ο άνθρωπος υπακούει στις εντολές τους και δεν κάνει καμία διαπραγμάτευση. Ο Γιωργάκης όμως είναι παντελώς ανίκανος και οι Ευρωπαίοι δεν μπορούσαν να φαντασθούν την απέραντη ανικανότητα του. Ο άνθρωπος είναι αλλού γι αλλού!!! Γι αυτό πιέζουν τον Σαμαρά να τα βρει με το Γιωργάκη για να επιβάλλουν αυτά που θέλουν παρακάμπτοντας την θέληση του Ελληνικού λαού. Αν γίνουν εκλογές και ο καινούριος πρωθυπουργός τους πει ότι δεν μπορω να δεχτώ αυτά που μου λέτε διότι ο λαός μου μου έδωσε άλλη εντολή τότε θα αποκαλυφθεί όλη η αδυναμία των Ευρωπαίων. Όπως καταλάβατε οι Ευρωπαίοι δεν και τόσο έξυπνοι όσο νομίζουμε. Αλαζόνες και μπλοφατζήδες είναι. Και η δύναμη μας είναι η αλαζονεία τους αφού ο Βασιλιάς είναι γυμνός ρε παιδιά!!!

  11. hristoz avatar
    hristoz 05/11/2011 23:59:14

    Ο ΓΑΠ πρέπει και θα μείνει στην θέση του όσο περισσότερο μπορεί. Έχει ακόμα να δώσει πολλά. Σε ένα κομμάτι του λόγου του την Παρασκευή δεν αναφέρθηκε μόνο στην οικονομία, αλλά και σε θέματα εξωτερικής πολιτικής. Η αναφορά του στο θέμα των σκοπίων δεν είναι τυχαία. Πρέπει να κλείσει πριν αποχωρήσει, όπως και το θέμα των Ελληνοτουρκικών. Είναι αφέλεια να πιστεύουμε ότι θα φύγει τόσο έυκολα. Όσον αφορά τις απειλές των ξένων, φυσικό είναι να θέλουν να δεσμεύσουν, για παν ενδεχόμενον, την αντιπολίτευση στη συνέχεια της ίδιας πολιτικής. Ο ΓΑΠ υπερασπίζεται φανατικά τα συμφέροντα της πατρίδας του. Και αυτή δεν είναι η Ελλάδα.

  12. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/11/2011 00:10:32

    1. Γιατί ο μη γαντζωμένος στην καρέκλα πρωθυπουργός, δεν υπέβαλε χθες Σάββατο την παραίτηση του στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, όπως προβλέπεται από το Σύνταγμα, ώστε να ξεκινήσει ο κ. Παπούλιας τις διερευνητικές διαδικασίες;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί ο πραγματικός σκοπός της επίσκεψής του στον Παπούλια ήταν να τον ενημερώσει ότι δεν πρόκειται να παραιτηθεί αφού πήρε ψήφο εμπιστοσύνης

    2. Γιατί χρειάστηκε η δήλωση Μόσιαλου, λίγες ώρες μετά τη συνάντηση Παπούλια-Παπανδρέου, να ξεκαθαρίσει ότι «ο Πρωθυπουργός δεν έθεσε ως όρο να ηγηθεί αυτής της κυβέρνησης ευρύτερης στήριξης» και δεν διευκρινίστηκε ξεκάθαρα στη συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί όλες οι πράξεις του δείχνουν άνθρωπο που θέλει ακριβώς το αντίθετο.

    3. Γιατί ο κ. Παπανδρέου ζήτησε ψήφο εμπιστοσύνης ενώ επρόκειτο να αποχωρήσει; Ψήφος εμπιστοσύνης σε τι;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Στο να τους δουλέψει όλους και να παραμείνει πρωθυπουργός, όσο αντέξει, με πρόσχημα ότι συζητά μήπως και βρει συναινούντες.

    4. Πως εξηγείται λογικά η θέση των βουλευτών και υπουργών του ΠΑΣΟΚ: «σε υπερψηφίζουμε για να φύγεις»;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αν δεν τον υπερψήφιζαν θα γίνονταν αμέσως εκλογές και δεν θα εκλεγόταν το 80% της Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ. Αν όμως τον "υπερψήφιζαν για να φύγει" όπως και έκαναν, αυτοί θα διασώζονταν αφού δεν θα διαλυόταν η Βουλή, και η Κ.Ο. είτε θα εξέλεγε έναν νέο πρωθυπουργό, είτε θα στήριζε με ψήφο εμπιστοσύνης μια νέα κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας", πάντως το βουλευτικό τους έδρανο θα παρέμενε ζεστό από το δικό τους .. απατό.

    5. Γιατί ενώ οι υπουργοί αιφνιδιάστηκαν και εξοργίστηκαν, όπως δήλωναν οι ίδιοι,με το δημοψήφισμα, το υπουργικό Συμβούλιο αποφάσισε ομόφωνα να επισπευσθεί κιόλας η διεξαγωγή του;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί έτσι είπε η Μέρκελ και ο Σαρκοζί και μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε ακόμα αποφασίσει ο Παπανδρέου να το πάρει πίσω.

    6. Γιατί μπορούσε να διεξαχθεί δημοψήφισμα τον Ιανουάριο και δεν μπορούν να διεξαχθούν εκλογές το Δεκέμβριο;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ρητορική ερώτηση. Έτσι βολεύει ιδιοτελώς τον ΓΑΠ.

    7. Γιατί ενώ θεωρεί σωστό το δημοψήφισμα το απέσυρε; Τι είναι τελικώς το σωστό; Η ιδέα ή η απόσυρση; Και αν ήταν σωστή η ιδέα πως γίνεται να είναι σωστή και η απόσυρσή της;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γίνεται. Αν το παίζεις σωτήρας της χώρας που κλαίγεται ότι τον πολεμούν τα συμφέροντα εντός και εκτός Ελλάδας (όπως είπε ο ΓΑΠ στην τελευταία του ομιλία στη βουλή) μπορείς να παραμυθιάσεις τον εαυτό σου ότι η απόσυρση ήταν απλώς αναγκαία πρά το ότι η ιδέα ήταν καλή (τάχα μου).

    8. Γιατί δεν μας απαντά κανείς ποιος λέει ψέματα τελικώς; Ο πρωθυπουργός όταν ισχυρίζεται ότι είχε ενημερώσει τους ευρωπαίους ηγέτες για το δημοψήφισμα, ή ο Σαρκοζί και η Μέρκελ όταν δήλωσαν έκπληκτοι και εξοργισμένοι;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ψέματα λένε και οι δύο.

    9. Γιατί πέρασε στο «ντούκου» από τα ΜΜΕ η αποκάλυψη ότι ο ΓΑΠ είπε στους ξένους ηγέτες πως ετοιμαζόταν στρατιωτικό πραξικόπημα στην Ελλάδα;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί έτσι θα φαινόταν πόσο επικίνδυνος είναι ο ΓΑΠ και θα κατάρρεε το σενάριο της συγκυβέρνησης.

    10. Γιατί μετά από κάθε ομιλία του ΓΑΠ χρειάζονται … ερμηνευτικά υπομνήματα από τον Ε. Βενιζέλο;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί δε ξέρει καλά ελληνικά. Γιατί έτσι αφήνει τον Βενιζέλο να νομίζει ότι συν-πρωθυπουργεύει και να ξεχνάει ότι φορτώνεται τουλάχιστον τη μισή πολιτική φθορά του ίδιου.

    11. Γιατί ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος προσεβλήθη – και ορθώς- από τις εναντίον του επιθέσεις, δεν προσβάλλεται από την εξελισσόμενη λαστιχοποίηση των θεσμών;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί ήταν ΠΑΣΟΚ. Γιατί δεν θέλει να παραιτηθεί. Γιατί φοβάται μην κατηγορηθεί ότι κάνει πολιτική παρέμβαση από τον πολιτικό χώρο προέλευσής του, το ΠΑΣΟΚ.

    12. Γιατί για όλα φταίει ο Σαμαράς;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί έτσι βολεύει το σύστημα ΠΑΣΟΚ που ψάχνει συνενόχους. Γιατί είναι ένα άλλοθι για να πει ο ΓΑΠ στους Ευρωπαίους ότι δεν φταίει αυτός που έχει κολλήσει η χώρα.

    13. Γιατί ο « παρεξηγημένος μεγάλος τιμονιέρης» , αφού δεν αντιλαμβανόμαστε και δεν εκτιμούμε τη θυσία του, επιμένει να θέλει να μας σώσει;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί φοβάται ότι αν θέσει τον εαυτό του στη λαϊκή ψήφο θα πάρει αυτός και το κόμμα του το ΠΑΣΟΚ κάτω από 20%.

    14. Γιατί τα ανεχόμαστε όλα αυτά;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αν με την ερώτηση αυτή εννοείται γιατί δεν μπουκάρουμε με ντου στο Μαξίμου, η απάντηση είναι γιατί δεν είμαστε τραμπούκοι και πιέζουμε να στηθούν άμεσα κάλπες για να αντιδράσουμε δημοκρατικά.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/11/2011 00:37:53

      Συμπλήρωσες το άρθρο!!

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/11/2011 11:06:13

      Μανώλη απλά κορυφαίο!!!

  13. andreas avatar
    andreas 06/11/2011 00:29:11

    Θα απαντησω σε δυο ερωτηματα σας στο πρωτο γιατι αν παραιτηθει μες το χειμωνα δεν θα χει τι να κανει καθως οι θαλασσες ειναι παγωμενες και δεν ειναι για κανο κι οι δρομοι εχουν γλιτσα οποτε ουτε για ποδηλατο ειναι.Και στο τελευταιο σας γιατι τα υπομενουμε ολα αυτα ειναι πολυ απλο γιατι ειμαστε βοδια.

  14. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 06/11/2011 01:03:14

    η πρεπει να περνει χαπια ο ανθρωπος(πρωθυπουργος) ή πρεπει να επερνε και τα εκοψε . δεν εξηγειται διαφορετικα. το να συνδεει το δημοψηφισμα με τον κινδυνο πραξικοπηματος στην ελλαδα κατι συμβαινει. μονο ενα παρανοικο μυαλο μπορει να τα σκεφτει αυτα.
    απο κει και περα ποιος να τον ριξει οταν γνωριζει πως αν γινουν εκλογες δε προκειται να ξαναβγει. το πασοκ παει για μονοψηφιο νουμερο και διαλυση. το μονο που ενδιαφερει τους πασοκους βουλευτες ειναι η παραμονη τους στην εξουσια οσο παει. αυτο το ξερει ο γιωργακης και γιαυτο τους κανει οτι θελει.

  15. ΚΑΠΑ avatar
    ΚΑΠΑ 06/11/2011 01:40:13

    Χρειαζόμαστε κι' άλλους τέτοιους "αδαείς " κύριε Κόλτση...

  16. Jimakos avatar
    Jimakos 06/11/2011 02:06:03

    Οι λόγοι του ΓΑΠ δέχονται πληθώρα ερμηνειων, αφου είναι μνημεία ασάφειας, γι αυτο πάντα μετά από κάθε ομιλία, ακολουθεί ερμηνευτική δήλωση από Βενιζέλο, Μόσιαλο κτλ. Ετσι περνάει προς τα έξω αυτό που υποτίθεται έχει συμφωνηθεί και πρέπει να πει. Τωρα, τις δυσκολες εκεινες ημέρες που μιλάει περισσότερες από μία φορές, τοτε υπάρχει πρόβλημα και συνήθως τον ερμηνεύουν μία φορά και καλή ή καθόλου!

  17. abyssus avatar
    abyssus 06/11/2011 03:06:19

    Και μια απορία ακόμη: 30 δις για να σωθούν οι τράπεζες;;;;
    Με τριάντα δις πληρώνονται μισθοί και συντάξεις για ενάμισι χρόνο... (νομίζω 22 ήταν πριν τς περικοπές).
    30 δις για να σωθούν οι τράπεζες τη στιγμή που γονατίζεις μια ολόκληρη χώρα για να στίψεις δυο τρια δις ματώνοντας τον κόσμο;;;
    Και κάτι ακόμη: αυτές οι κοινές μετοχές που είπε ο αναίσχυντος ότι θα πάνε στον ελληνικό λαό για να κερδίζει, λέει, ο λαός, στο μέλλον από αυτές, γιατί είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα πάνε στους δανειστές;;;
    Όχι ότι έχω καμμιά ιδιαίτερη αγάπη για τους Έλληνες τραπεζίτες, αλλά τις ελληνικές τράπεζες κάποιοι ξένοι υπερ-τραπεζίτες τις έχουν ήδη γραπώσει και μένει η τελευταία πράξη.

  18. raptor avatar
    raptor 06/11/2011 03:29:56

    δεν μιλάει με σαφήνεια για να μπορεί να εκβιάζει και να κοροϊδεύει..
    δεν κάνει εντύπωση σε κανέναν, που λέει ότι δεν είναι κολλημένος στην καρέκλα, αλλά δεν λέει το ρήμα παραιτούμαι σε κανέναν χρόνο (αόριστο ή μέλλοντα) ??

    μην ξεγελιόμαστε, έχει κάποια σχέδια που αν δεν τα ξεδιπλώσει σε βαθμό που θα είναι μη αναστρέψιμα από την διάδοχη κατάσταση (εκτός πασοκ), δεν θα αποχωρίσει οικιοθελώς..
    και σίγουρα αυτό που περιμένει είναι να εκτός από όποιο κέρδος (cds?, παιχνίδια με τις ισοτιμίες? ), και ασυλία που συνεπάγεται εκτός από νομική και ‘ηθική’, δηλαδή να μην χρεωθεί τα μελλούμενα το όνομα Παπανδρέου
    ας μην ξεχνάμε ότι ξεκίνησε να χάνει το παιχνίδι ,όταν άκουσε για γουδή και μετά όταν χρεώθηκε από πολλούς τα περί προδοσίας και ευτελισμού του ονόματος Παπανδρέου.. φαντάζομαι ότι μια επαναφορά της λέξης ‘γουνάκια’ ή γουδή από τον ‘φιλοδεξιό’ τύπο, θα τον κάνει να γίνει πιο διαλλακτικός στο εγγύς μέλλον..

  19. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 06/11/2011 11:25:37

    14. Γιατί τα ανεχόμαστε όλα αυτά;

    @ Γιατί αυτοί που δανείζουν τις χώρες παγκοσμίως, φροντίζουν ταυτόχρονα να νομοθετούν, να ενσωματώνουν διατάξεις του ΟΗΕ στα συστήματα της κάθε χώρας, να έχουν ανθρώπους σε όλα τα κόμματα, να κυβερνούν γενικά.
    Ελέγχουν τα ΜΜΕ σε όλη την ΕΕ, πλην της Ουγγαρίας και της Ελβετίας.
    Οι άνθρωποί τους, χωρίς να αποφύγω τη συνωμοσιολογία και σε αυτό το θέμα , είναι "τεχνοκράτες" μέσης ευφυίας.
    Και επειδή η ενημέρωση τρέχει, από χτες εμφανίστηκαν κάποιοι να κερδίζουν από τα "σκόπιμα λάθη" του ΓΑΠ,ποντάροντας και έχοντας εσωτερική πληροφόρηση