#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2011 10:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποποίηση κληρονομιάς τώρα




Είχα έναν θείο έξω καρδιά. Τη γλεντούσε τη ζωή του. Που τον έχανες που τον έβρισκες … στα γούστα πάντα ήταν! Ζωή χαρισάμενη. Μέχρι που πέθανε. Και αντί για κληρονομιά, τα παιδιά του έτρεχαν και δεν έφταναν. Ο μακαρίτης χρωστούσε παντού. Τα γούστα του ήταν όλα με δανεικά. Κάλπικα. Για αυτό και μετά το θάνατό του,  έσπευσαν όλοι να κάνουν αποποίηση κληρονομιάς. Όχι μόνο  τα παιδιά του, αλλά μια ολόκληρη οικογένεια, ακόμη και οι συγγενείς μέχρι  τρίτου βαθμού! Τόσο καλά.

 

Κάτι ανάλογο ζούμε και τώρα, σε ένα πιο γενικό επίπεδο. Όπου η Ελλάδα είναι ο θείος μου ο ερημοσπίτης. Που ζούσε μεν στα γούστα, αλλά ζούσε με δανεικά κι αγύριστα. Και τώρα που έσκασε το κανόνι, τώρα που οι πιστωτές μας ζητάνε τα λεφτά τους, εμείς τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Και εδώ δεν υπάρχει η λύση της αποποίησης κληρονομιάς. Ή μήπως υπάρχει;

 

Συγγνώμη δηλαδή, αλλά αν έχω καταλάβει καλά, για μια-δυο δεκαετίες (και αν) ζήσαμε το όνειρο. Δεν λέω, ωραία ήταν. Και τα ευρωκύπελλά μας, και τις Ολυμπιάδες μας, και τα ταξίδια μας στο Μπαλί για τη κυρά Κούλα, και τα θηριώδη τζιπ σε κάθε γκαράζ, και άλλα πολλά κι ωραία.

Το ότι στο Μπαλί η κυρά Κούλα πήγε με διακοποδάνειο αποπληρωτέο σε 72 δόσεις, ή το ότι η Καγιέν του Βαγγελάρα αγοράστηκε με αέρα κοπανιστό, μικρή σημασία έχει. Σημασία έχει ότι έζησε, έζησαν, και ζήσαμε το όνειρο. Και τώρα κάποιοι θέλουν τα λεφτά τους πίσω.

Όμως τι είμασταν και τι είμαστε; Ουκ να λάβεις παρά του μη έχοντος. Δεν παράγουμε ούτε πατάτες πια. Κι από βιομηχανία; Ούτε καρφίτσα.  Οπότε τι κάνουμε; Αν ακούσουμε τον Γιωργάκη και τους λοιπούς μνημονιακούς, σκάμε και σκάβουμε. Πολύ ωραία, δεν αντιλέγω, στο κάτω κάτω, μπορεί να μην τα φάγαμε μαζί, μπορεί να μην έφαγα γερά με δυο μασέλες, μπορεί να μην κατάφερα να αγοράσω μέγαρο φάτσα στην Ακρόπολη, μπορεί και να μην είχα καν παίξει τους μισθούς μου στον …Λαναρά. Συμμετείχα όμως στους πανηγυρισμούς για το θρίαμβο της Λισσαβόνας, αισθάνθηκα κοσμοπολίτης το καλοκαίρι του 2004, και χαιρόμουν που έβλεπα παντού ΕΛΔΕ, κοχίμπας και versace. Αισθανόμουν μπρούκλης στο Μανχάταν. Άρα, συμφωνώ να πληρώσω (έστω τις αμαρτίες άλλων). Είμαι large. Εξάλλου, ήμουν συνένοχος δια της σιωπής μου, καλά να πάθω.

 

Έλα όμως που με βάση τα συμφωνηθέντα του Γιωργάκη, το κοστούμι της αποπληρωμής θα τραβήξει χρόνια. Κι όταν λέω χρόνια, εννοώ πολλά. Κάποιοι απαισιόδοξοι μιλάνε για καμιά τριανταριά. Και άντε καλά, σε τόσα χρόνια εγώ δεν θα είμαι ούτε καν ανάμνηση, παρά σε δυο τρεις ανθρώπους. Όσο κι αν θέλω να βοηθήσω στην αποπληρωμή. Τα παιδιά μου όμως τι φταίνε; Γιατί να φορτωθούν το άχθος των λαμόγιων;

Τι φταίνε τα σημερινά πιτσιρίκια να πληρώνουν εσαεί, και να μη μπορούν να σηκώσουν κεφάλι;  Γιατί θα πρέπει να τους κληροδοτήσουμε μια αλβανοποιημένη μπανανία; Επειδή κάποιοι που ζούσαν με και για τις μίζες, αποφάσισαν τώρα να επιβάλλουν δημοσιονομική πειθαρχία; Τι μας λέτε; Και που ήταν όλοι αυτοί την εποχή της μίζας; Εξορία;  Μήπως απουσίαζαν στο Μπαλί; Δεν νομίζω. Κυβερνούσαν. Εσείς κύριοι  τα φάγατε, τα παιδιά μου θα τη πληρώσουν;

Μήπως λοιπόν τα παιδιά δεν πρέπει να δεχτούν αυτή τη μοίρα που τους επιφυλάσσουμε; Και επειδή είναι μικρά ακόμη, και δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής ή δικαιοπραξίας ή πως αλλιώς το λένε, μήπως πρέπει να αναλάβουμε εμείς πρωτοβουλίες. Μήπως πρέπει να κάνουμε εδώ και τώρα αποποίηση κληρονομιάς. Κι άσε μετά τον Γιωργάκη και όποιον άλλον θέλει να τρέχει και να μη φτάνει. Και πως γίνεται η αποποίηση; Στο ΚΕΠ της γειτονιάς μας; Μάλλον στο συμβολαιογραφείο της κάλπης. Άλλη λύση δεν βλέπω. Εκτός και αν μας προλάβει το πεζοδρόμιο. Με συνοπτικές διαδικασίες.

Όπως και να έχει: Ως εδώ  και μη παρέκει. Αποποίηση κληρονομιάς Τώρα! Πάση θυσία. Αλλιώς την φάγαμε κουμπάροι…

 

Strange Attractor



 

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/03/2011 10:31:52

    Strange,
    ελπίζω να πρόλαβες έγκαιρα την αποποίηση.
    Αλλιώς να οργανώσουμε τη νομική σου υπεράσπιση, κανένα ....έρανο συμπαράστασης και αλληλοβοήθειας.
    Γάτος ο Θείος πάντως.
    Ελπίζω να μη ακολουθήσει το παράδειγμά του ο ....Μικρός Οδυσσέας!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 13/03/2011 12:30:39

      Θα ανοίξω λογαριασμό τραπέζης για τον έρανο που λες. Ή μπορεί να πάω να εγκατασταθώ στην Υπατία. Θα μου στείλεις τη Τζούλια για συμπαράσταση;
      ΥΓ-Θα στείλω και έκκληση στη Σάρα στην Αλάσκα. (Αχ η Σάρα!!!)

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/03/2011 10:33:19

    Αποποιηση κληρονομιας σημαινει και αποποιηση του ευρω.Θα μου πεις δεν τρεχει τιποτα.Σημαινει ομως και μη δανειοδοτηση απο εξω για παρα πολλα χρονια και πληρη γεωπολιτικη υποβαθμιση.
    Οσο για τη λιτοτητα των τριαντα χρονων αυτη ειναι πανευρωπαικη και παγκοσμια και ο βασικος λογος ειναι η εισοδος της Κινας και αλλων χαμηλων μισθων χωρων στη παγκοσμια αγορα.Αυτο δεν αλλαζει με δραχμη ή οχι.

    • pink floyd avatar
      pink floyd @ ψυχραιμια 13/03/2011 10:41:21

      Η Τουρκια που δεν εχει ευρω δεν δανειοδοτειται και ειναι γεωπολιτικα υποβαθμισμενη? Η Κινα ειναι 15 χρονια στην παγκοσμια αγορα δεν μπηκε περσι. Τελικα η προπαγανδα τυπου Κωνστα σκιζει

  3. zackii avatar
    zackii 13/03/2011 10:39:28

    Ότι τη φάγαμε strange είναι γεγονός. Και μία αιτία είναι ότι ο άλλος πόλος της εξουσίας δεν λειτουργεί. Παθαίνουμε περίπου αυτό που έγινε με την κατάρρευση της ΕΣΣΔ υπό κλίμακα. Δεν έχω καταλάβει τι επιδιώκει ο κος Σαμαράς. Φυλετική καθαρότητα της Δεξιάς μακριά από τα άλλα μιάσματα? Ωραία κατάφερε να συσπειρώσει το 70% αυτών που αυτοπροσδιορίζονται ως δεξιοί. Τους άλλους που -γιά γνωστούς η όχι λόγους- δεν θέλουν καν να ακούνε αυτή τη λέξη τους χαρίζει στο ΠΑΣΟΚ, η τους αναγκάζει να μην ψηφίσουν? Νομίζει ότι του βγαίνουν τα κουκιά με τους πρώτους? Από ότι φαίνεται όχι. Και είναι αυτή τακτική κόμματος εξουσίας? Αν θέλει ο κος Σαμαράς να είναι μεταβατικός αρχηγός της ΝΔ με γειά του με χαρά του. Δεν νομίζω όμως ότι η εποχή σήμερα και τα προβλήματα του τόπου σηκώνουν τέτοια πείσματα και παιχνιδάκια.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ zackii 13/03/2011 10:49:36

      Εαν η ΝΔ κανει συνασπισμο με το ΛΑΟΣ θα χασει στο κεντρο γιατι θα λειτουργησουν τα αριστερα συνδρομα.Η ΝΔ εχασε την ιδεολογικη μαχη πρωτα και τωρα χανει και τη μαχη της εξουσιας και μαλιστα σε μια εποχη που ιδεολογικα δεν υπαρχει αντιπαλος - το ΠΑΣΟΚ αναγκαστικα εφαρμοζει δεξια πολιτικη γιατι δεν υπαρχει αλλη.

      • zackii avatar
        zackii @ ψυχραιμια 13/03/2011 10:58:20

        Μα ακριβώς αυτούς που αυτοπροσδιοριζονται-έστω- ως κεντρώοι όπως και αρκετούς του ΠΑΣΟΚ που βλέπουν ότι με το ΓΑΠ βουλιάζουμε απωθεί με τα ιδεολογήματα περί δεξιάς. Η ΝΔ δεν ήταν και δεν θα γίνει ένα μεγάλο ΛΑΟΣ. Δυστυχώς εδώ φαίνεται η νοοτροπία του προπονητή μιάς μικρής ομάδας -ΠΟΛΑΝ- που ξαφνικά τον κάλεσαν να αναλάβει μιά μεγάλη -ΝΔ. Πρέπει να την αποβάλλει το συντομότερο.

  4. sawas avatar
    sawas 13/03/2011 10:40:13

    Αποποίηση ευθυνών?
    Όχι, αναλαμβάνω την ευθύνη και τους στέλνω από εκεί που ήρθαν. ΟΛΟΥΣ!! Η κορυφή του παγόβουνου (σήμερα) είναι ο ΓΑΠ.

    Ο Καιάδας (όχι ο πολιτικός) έχει μεγάλη χωρητικότητα και έχουμε "υλικό" να τον γεμίσουμε!!!!

    Ουδείς αναμάρτητος
    Ουδείς αναντικατάστατος

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/03/2011 10:46:19

    Τα ημερομισθια στην Τουρκια ομως ειναι ακομη χαμηλοτερα απο τα ελληνικα.Αν φθασουν τα ελληνικα να το ξαναδουμε.
    Και η Τουρκια εχει 80 εκατομμυρια πληθυσμο και εχει δεξια λαικη πλειοψηφια (το κομμα του Ερντογαν ειναι οικονομικα φιλελευθερο).
    Η Ελλαδα εχει χασει το τραινο.Δεκαετιες κεντροαριστερας και υπογεννητικοτητας τη μετετρεψαν σε μη ανταγωνιστικη χωρα φθινουσας δημογραφιας.Το ευρω ειναι μια ασπιδα για μια αδυνατη χωρα.

    • pink floyd avatar
      pink floyd @ ψυχραιμια 13/03/2011 10:57:27

      Παντα ηταν τα ημερομισθια στην Τουρκια χαμηλοτερα απο τα Ελληνικα.Παντα η Τουρκια ειχε περισσοτρο πληθυσμο απο ολους στη γειτονια της και παντα και στην Τουρκια και στην Ελλαδα το καθεστως ηταν οικονομικα φιλελευθερο. Η Ελλαδα εχασε το πρωτο της τρενο με την εισοδο στην ΕΟΚ. Μπηκαμε για να διασφαλισουμε τα συνορα μας και δεν το καταφεραμε κυριως λογω ανεπαρκειας πολιτικης μας διορατικοτητας.Το δευτερο τρενο χαθηκε με την εισοδο μας στην ΟΝΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΑ. Ομως ακομη και τωρα λυσεις υπαρχουν. Σε τελικη αναλυση εκτος απο τα τρενα υπαρχουν και αλλα μεταφορικα μεσα

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ψυχραιμια 13/03/2011 11:02:35

      Και που δεν "γεννάμε" πάλι η Αριστερά φταίει ;

      Eπίσης ο "κεντροαριστερός"(lol) Σημίτης έβαλε την Ελλάδα στο ευρώ και ο άλλος ο "σοσιαλιστής" ο ΓΑΠ αναδεικνύεται σε φανατικό υπέρμαχο του οικονομικού φιλελευθερισμού (αν και αντιεξουσιαστής, lol δις) εξ'ού και μας κουβάλησε την τρόικα και κάνει κολλητιλίκια με την Ντορούλα.
      Νεοφιλελεύθερη οικονομική πολιτική ασκεί επί της ουσίας το ΠΑΣΟΚ σταδιακά από το 1996 και μετά. Στην ταμπέλα της πρόσοψης που την έχουν για να βόσκουν τα πρόβατα, κόλλησες ;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Κάποιος 13/03/2011 11:25:21

        Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Ο φιλος εκανε τη συγκριση Ελλαδος Τουρκιας και εδωσα μια συνοπτικη απαντηση.
        Για περισσοτερες λεπτομερειες εχω να πω τα εξης : στην Τουρκια το καθεστως ηταν κεμαλικο που το συνθημα του ηταν ο κρατισμος στην οικονομια.Ενω ο κεμαλισμος εδεσε το κρατος και τον εθνικισμο του ειχε πενιχρα οικονομικα αποτελεσματα.Η πλειοψηφια ηταν ισλαμικη και περιοριζοταν απο στρατιωτικες επεμβασεις.Οταν τελικα εφθασε στην εξουσια μπορουσε να προχωρησει σε εκτεταμενο προγραμμα ιδιωτικοποιησεων με λαικη υποστηριξη για τον περιορισμο των κρατικιστικων κεμαλικων δομων - αυτο ειναι το φαινομενο Ερντογαν - που απογεωσαν την οικονομια.
        Αλλη εντελως η ιστορια της Ελλαδος.Δεν ειπα οτι φταινε οι αριστεροι για την υπογεννητικοτητα,ειναι χαρακτηριστικο ολων των χριστιανικων χωρων (αν τωρα καποιος πει οτι ειπα οτι φταιει ο χριστιανισμος παλι λαθος κανει).
        Ο συνδυασμος των κοινωνικων φαινομενων στην Ελλαδα δημιουργησε μια μη βιωσιμη κατασταση.
        Το μη βιωσιμο φαινεται απο τα ελλειμματα.Για εκεινους που θεωρουν υπευθυνη την ΕΟΚ θα πω οτι η Πορτογαλια με την οποια συγκρινομαστε συνηθως εχει μικροτερο χρεος ενω ηταν σαφως χειροτερα απο εμας το 1974.
        Αυτη τη στιγμη το ευρω εχει δουλειες αλλα ειναι και μια γεωπολιτικη ασπιδα.Οταν ολος ο κοσμος ετρεχε για να αποτρεψει μια χρεωκοπια της Ελλαδος αντιλαμβανεται κανεις οτι μια πολεμικη εμπλοκη χωρας του ευρω ειναι ευρωπαικο και παγκοσμιο προβλημα.

        • pink floyd avatar
          pink floyd @ ψυχραιμια 13/03/2011 11:50:40

          Η απογειωση της Τουρκιας απο τους Ισλαμιστες εγινε με ισλαμικα κεφαλαια των εμιρηδων του κολπου.Συμφωνα με το Ισλαμ δεν υπαρχει η εννοια του τοκου οταν ενας μουσουλμανος δανειζει αλλον μουσουλμανο.Ετσι ο Ερντογαν βρηκε φτηνο χρημα εδιωξε το ΔΝΤ και αλλαξε μια κοινωνια προς το συντηρητικοτερο βαζοντας τη θρησκεια μπροστα. Η εκφραση σου ( Ο συνδυασμος των κοινωνικων φαινομενων στην Ελλαδα δημιουργησε μια μη βιωσιμη κατασταση ) δεν σημαινει τιποτα .Τελος η Πορτογαλια ακομη και τωρα ειναι σε χειροτερη κατασταση απο εμασ.Μην ξεχνας οτι μεχρι το 1974 ειχε δυο αποκιες που εκμεταλευοταν (Αγκολα και Μοζαμβικη και ειχε εξαιρετικες σχεσεις με Βραζιλια) και το χρεος μας ειναι λογικο να ειναι μεγαλυτερο λογω στρατιωτικων δαπανων και φαγωματος απο πολιτικους και κρατικοδιαιτους μιζαδορους επιχειρηματιες που τωρα εχουν βγαλει τα χρηματα αυτα στις χωρες που θαυμαζουν.Ειναι οι ιδιοι που λενε σε ολους να κανουμε λιτοτητα για να αναπτυχθει η οικονομια δηλαδη να εξαφανιστει η ζωοδοτρια μεσαια ταξη της χωρας για να συνεχισουν να εχουν οι ολιγοι τις τυχες μας στα χερια τους.Δυστυχως με τη βοηθεια παπαγαλων των ΜΜΕ τα εχουν σχεδον καταφερει.

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 13/03/2011 11:13:45

      Ψυχραιμία

      Για την υπογεννητικότητα έχεις δίκιο. Ο ευπατρίδης καθηγητής Μανώλης Δρεττάκης το αναλύει εδω και 25 χρόνια , τοποθετώντας το ως το νο 1 εθνικό πρόβλημα.
      Και έχει δίκιο κατά τη γνωμη μου.
      Αλλά αυτό που αποφεύγεις και σε αυτό το ζήτημα να κάνεις είναι πως δεν λές όλη την αλήθεια: ΠΟΙΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΗΡΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ;

      Θα σου λοιπόν εγώ: Φταίει ο ευρωλιγουρισμός των πολιτικάντηδων που διαπέρασε όλη την κοινωνία , σαν τη βρώμα του ψόφιου ψαριού που ξεκινά από το κεφάλι.

      Αυτοί νομιμοποίησαν τις αμβλώσεις και έχουμε κάθε χρόνο περί τις 250.000 αμβλώσεις! Καταλαβαίνεις για τι αριθμό μιλάμε; 250000 νέα Ελληνάκια!

      Κι ερχόμαστε στο αίτιο και των πολλών αμβλώσεων: πώς θα κρατήσει μια ανυπαντρη μάνα το παιδί που κυοφορεί ή πώς θα κάνει ένα ζευγαρι πάνω από δύο παιδιά, όταν δεν έχει καμμία στήριξη από την, υποτίθεται , ελληνική πολιτεία;

      Όταν ακόμα και αυτά τα ελάχιστα που δινονται στους πολύτεκνους οικογενειαρχες κόβονται με το μνημονιο, το οποίο με τόση θέρμη υπερασπίζεις εσύ και οι λοιπόι νεοφιλελεύθεροι;

      Ξέρεις ότι τα τελευταία χρόνια, τα παιδιά αλλοδαπών που γεννιούνται στην Ελλάδα είναι περισσότερα από τα ελληνόπουλα;

      Λοιπόν, αν θέλεις να είσαι τίμιος με τον εαυτό σου πρέπει να παραδεχτείς τα αίτια της υπογεννητικότητας που μας οδηγούν μαθηματικά σε ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ, όχι στο απώτατο μέλλον αλλά το πολύ σε 30 χρόνια.

      Κι αυτά είναι το εξής ΕΝΑ: Ο ΕΥΡΩΛΙΓΟΥΡΙΣΜΟΣ , δλδ το κυνηγι της καλοπέρασης, της ατομικιστικής ευδαιμονίας και η συνοδος κατεδάφιση του κοινωνικού κράτους που είναι το ΝΟ 1 δόγμα του νεοφιλελευθερισμού γενικά , και του κατοχικού μνημονίου ειδικότερα.

      Η αριστερά σε αυτό το σκηνικό έχει τις δικές της ευθύνες γιατί αβάνταρε τη νομιμοποίηση των αμβλώσεων, η οποία όμως είναι και κεντρική πολιτική των Βρυξελλών, εν ονόματι , υποτίθεται της ισότητας των φύλων (2,3,4 θα δούν ο Βαν Ρομπέι με τον Μπαρόζο σε πόσα μοντέλα βγαίνουν οι τρανσέξουαλ και θ αποφασίσουν πόσα φύλα υπάρχουν , για να μας πουν κι εμάς μετά να μάθουμε).

      Αυτά ,αγαπητέ Ψυχραιμία, «αληθείας χάριν»

      • pink floyd avatar
        pink floyd @ Misha 13/03/2011 11:24:59

        Ο ΕΥΡΩΛΙΓΟΥΡΙΣΜΟΣ νομιζω πως ειναι στοιχειο του DNA του νεοελληνα. Δεν νομιζω πως ειναι τυχαιο πως οσοι εγιναν ευρωβουλευτες ειναι και βασικοι υποστηρικτες του μνημονιου σε ολα τα κομματα πλην αριστερας. Φυσικα υπαρχουν και οι κολαουζοι λιγουρηδες που κανοντας ενα ταξιδι αναψυχης στην Ευρωπη βλεπουν ποσο μπροστα ειναι ολοι αυτοι σε σχεση με τους ανατολιτες συμπατριωτες τους.Γραικυλισμος η διαχρονικη ασθενεια μας

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 13/03/2011 11:30:44

        Εγραφα το προηγουμενο σχολιο οταν ειδα το δικο σου.
        Η αποψη που εχω ειναι οτι οφειλεται στην παρακμη του χριστιανικου πολιτισμου και την εκκοσμικευση του που ειναι πανευρωπαικο φαινομενο.Θα ελθει και η ωρα του ισλαμ αλλα η καθυστερηση στοιχισε και στοιχιζει σε ολες τις χωρες.
        Μεγαλη υπογεννητικοτητα ειχαν και οι πρωην σοσιαλιστικες χωρες στους χριστιανικους πληθυσμους τους.Ησαν και αυτοι ευρωλιγουρηδες;
        Η διαφορα γεννητικοτητας των μουσουλμανων στη Γιουγκοσλαβια και την ΕΣΣΔ απο τους χριστιανους σε ενα κατα τα αλλα αθειστικο συστημα δειχνει οτι προκειται για πανευρωπαικο φαινομενο.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 13/03/2011 11:34:30

        Δεν υπαρχει κοινωνικο κρατος που να εχει πολλες γεννησεις.
        Οπως γραφω και πιο κατω οι ανατολικοευρωπαικες χωρες ειχαν ρεκορ υπογεννητικοτητας και ηταν ενας απο τους λογους της καταρρευσης τους.

        • Misha avatar
          Misha @ ψυχραιμια 13/03/2011 11:58:33

          Bεβαιως και όταν υπάρχει κοινωνικό κρατος , αυξάνονται οι γεννήσεις .
          Κατι τέτοιο συνέβη στις χριστιανικές οικογένειες της Θράκης μετά την θεσμοθέτηση του επιδόματος της Εκκλησίας για το τρίτο παιδί.

          Συμφωνω για την κρίση των χριστιανικών αξιών ως αίτιο και της υπογεννητικότητας , αλλά μήπως αυτή η κρίση δεν είναι αιτία όσο και απότοκος του γαλλικού «διαφωτισμού» τον οποίο εμείς οι ευρωλιγούρηδες θέλουμε να μιμηθούμε;

          Είναι τυχαίο που το 99% των ελληνικών πολυτεκνων οικογενειών είναι άνθρωποι με καλή έως πολύ στενή σχέση με την εκκλησιαστική παράδοση;
          Και δεν είναι αυτοί οι ηρωϊκοί συμπολίτες μας οι πρωτοι που πλήττονται (λόγω των πολλών προστατευομενων μελών των οικογενειών τους) από το κατοχικό μνημόνιο, που κόβει επιδόματα και παροχές;

          Κι όμως εσυ εδω και μηνες μας παρουσιάζεις την καταστροφή αυτή σαν δηθεν μονόδρομο !!! Σε στυλ Κώνστα και Μπάμπη!

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Misha 13/03/2011 12:09:54

            Αυτο που λες δεν ειναι κοινωνικο κρατος αλλα φιλανθρωπια - και η Εκκλησια δεν ειναι κρατος.
            Εκεινο που εγραψα εγω ειναι οτι τα "κοινωνικα κρατη" δηλαδη κοινωνιες που εχουν απροσωπες κρατικες δομες που εξασφαλιζουν τα προς το ζην εχει αποδειχθει οτι καταληγουν σε υπογεννητικοτητα γιατι αφαιρουν την προσωπικη αυτενεργεια για επιβιωση και προοδο.
            Δεν μπορεις να εμποδισεις τις ιδεες του διαφωτισμου.Σεβομαι τους θρησκευομενους και τους πολυτεκνους αλλα δεν μπορεις να σταματησεις την επιστημονικη προοδο.
            Δεν υποστηριξα το μνημονιο.Εκεινο που υποστηριξα ειναι τη θεση της ΝΔ για αλλο μιγμα πολιτικης - που φυσικα θα μπορουσε να περιλαμβανει τη διατηρηση των επιδοματων των πολυτεκνων και περικοπες αλλου -.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 13/03/2011 12:37:39

            Ψυχραιμία,
            είναι κοινωνική και εθνική προσφορά το επίδομα στο τρίτο παιδί. Όπως και η κρατική βοήθεια στις πολύτεκνες οικογένειες.
            Δυστυχώς δεν εννοείς να αντιληφθείς το αδιέξοδο που οδηγεί ο νεοφιλελευθερισμός που ασπάζεσαι σε ιδεολογικό , πολιτισμικό και κοινωνικό επίπεδο.

  6. zackii avatar
    zackii 13/03/2011 10:48:34

    Και κάτι διαδικαστικό επί της τακτικής. Ο ΑΓΠ το '81 πήρε τις εκλογές με το σύνθημα Ο λαός στην εξουσία . Ο ΚΚ με την κάθαρση και την επανίδρυση του κράτους. Ο ΓΑΠ με το λεφτά υπάρχουν-άσχετα με την απάτη και των τριών.
    Σήμερα ο Σαμαράς με τι πάει? Ναι στο μνημόνιο...αλλά με άλλο μείγμα?
    Αν πάμε έτσι ζήτω που καήκαμε. Και μη μου πεί κανείς ότι τέτοια ...δεν χρειάζονται.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ zackii 13/03/2011 10:50:51

      Ναι αλλα οι δημαγωγιες κατεστρεψαν τον τοπο.Με το προηγουμενο του λεφτα υπαρχουν οποιος δημαγωγησει θα καει αμεσως μολις αναλαβει την εξουσια.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 13/03/2011 11:23:51

        Ψυχραιμία

        Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΉ του τόπου είναι το μνημόνιο.
        Δε χρειάζονται πολλά λόγια: απλά δες τι συμφορές έφερε το ΔΝΤ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΗΓΕ!

  7. Σταύρος avatar
    Σταύρος 13/03/2011 10:49:34

    Παράξενε Ελκυστή, η κυρά Κούλα και ο Βαγγελάρας, έκαναν την "ζωή" τους με δανεικά υποθηκεύοντας την ίδια τους την περιουσία.
    Ή που ξεχρέωσαν ή που τους τα πήρε ή Τράπεζα.
    Στο μόνο που μπορώ να ψέξω την κυρά Κούλα και τον Βαγγελάρα, είναι το ότι ποτέ δεν κατάλαβαν πόσο επίπλαστη ήταν αυτή η ευημερία και συνεχίζουν να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ είς ανάμνησιν αλλά και προσδοκία, παλαιών ημερών.

    Στην αντίστοιχη περίπτωση, η Ελλάδα δεν μπορεί να αποπληρώσεις το χρέος της και η "Τράπεζα" θέλει να της πάρει το σπίτι.

    Στην πρώτη περίπτωση ξέρουμε τους φταίχτες.
    Η κυρά Κούλα, ο Βαγγελάρας, ο Θείος σου, εγώ, εσύ.
    Στην δεύτερη περίπτωση εμμένω κι επιμένω ΠΟΙΟΙ έφαγαν, ΠΩΣ έφαγαν, ΠΟΣΑ έφαγαν;
    Την καλημέρα μου!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 11:55:50

    Kαλημερα,
    θα σας επισημανω κ ενα αλλο σοβαροτατο ζητημα !!!
    Το ελλειμα θα πρεπει να πει 60%!!!
    Αυτο σημαινει οτι απο το 2013-14 και για 20 χρονια θα πρεπει να ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ εξτρα 15 Δις το Χρονο.... χαχαχχααα ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΞΤΡΑ?? ενω θα τρεχουν τα Δανεια με 430Δις και πανω???
    ΡΩΤΑΩ ΤΟ ΓΑΠ.. απο που και πως και γιατι συμφωνησε στο 60% ??

    ΡΩΤΑΩ και το Σαμαρα, το γνωριζει? το ακουσε??
    καλη η κουβεντα γυρω γυρω, τις ταμπακιερες θα τις πιασουμε??

    Επισης ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ !! ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η ΒΟΥΛΗ!!! οκ ??? κ Σαμαρα να την απαιτησετε πριν την υπογραφη της !!!

    ΠΠ

    • pink floyd avatar
      pink floyd @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 12:04:18

      Αφου συμφωνει ο Σταικουρας τι να δουμε. Ανθ ημων Σταικουρας

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ pink floyd 13/03/2011 12:38:20

        Ακομη να διαγραφει??? ή να καπελωθει εστω???

        ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 12:15:38

      Μη πραγματοποιησιμοι στοχοι αναθεωρουνται.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ψυχραιμια 13/03/2011 12:27:56

        ασε που θα πεσουν τα κορακια, οι εντεταλμενοι μεσιτες, οπως στην πρωτη Δανειακη που πηραν 450εκ !!
        Στη Νεα????
        Τι ορους θα εχει η Νεα Δανειακη ???
        Εγω ειμαι βλακας, ΑΛΛΑ μηπως ειναι ευκαιρια να αλλαξουμε τους καταχρηστικους ορους δεσμευσης της Ελληνικης περιουσιας.....

        ΠΠ

      • pink floyd avatar
        pink floyd @ ψυχραιμια 13/03/2011 12:33:39

        Τοτε γιατι μπαινουν αφου δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν?Μηπως το τυρακι ειναι η δημοσια περιουσια?Να ξαναγυρισουμε στην ΟΥΛΕΝ ?Αυτη θα ειναι η αναπτυξη?Και ενα τελευταιο ερωτημα .Ο ΟΠΑΠ εχει κερδη καθε χρονο περι τα 800 εκατομυρια ευρω. Το κρατος παιρνει γυρω στα μισα σαν μερισμα.Αν αξιοποιηθει και αυτος η κρατικη χρηματιστηριακη του συμμετοχη ειναι γυρω στο 50% δηλαδη το κρατος αντε να παρει 1,5 δισ. Δηλαδη τα κερδη τεσσαρων ετων.Μετα απο 4 χρονια δεν θα υπαρχει ελληνικο κρατος?Τελευταια ερωτηση .Η ΚΟΣΚΟ που πηρε τον Πειραια ποση αναπτυξη μας εχει φερει?

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ pink floyd 13/03/2011 12:37:47

          Roger...
          δεν ειναι μονο τα κερδη των ΔΕΚΟ... απο μερισματα.
          Ειναι και η φορολογια των μετοχων.....!!!!
          Ειναι και γεωπολιτικη ΣΗμασια πχ της ΔΕΗ αλλα και η Εθνικη αναγκη να ειναι Δημοσια κατα 51%...
          Εαν ερθει ο γαλλςο στη ΔΕΗ και σου πει δε βγαινω... πανω τα τιμολογια 40% τι θα κανεις?? Ο Φωτοπουλος και η ΓΕΝΟΠ θα μας σωσει?? Αυτοι θα διαλυθουν γι αυτο παιρνουν Δανεια τωρα που προλαβαινουν... μετα ουτε σαλιο !!

          ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ψυχραιμια 13/03/2011 12:39:55

        Οπως το Διστομο ας πουμε??? Το Γερμανικο Δημοσιο εχει να πληρωνει... να αναθεωρησω τι?? χαχαχ γυριζουν πισω οι σφαιρες και το αιμα??

        ΠΠ

        • pink floyd avatar
          pink floyd @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 13:00:08

          Αμα εισαι γραικυλος οι σφαιρες γινονται δανειο και το αιμα σιροπι στο πρωινο γκρουντελ

          • pink floyd avatar
            pink floyd @ pink floyd 13/03/2011 13:01:22

            συγνωμη στρουντελ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ pink floyd 13/03/2011 13:27:15

            Aφιερωμενο....!
            A Great Day for FREEDOM...

            On the day the wall came down
            They threw the locks onto the ground
            And with glasses high we raised a cry for freedom had arrived

            On the day the wall came down
            The Ship of Fools had finally run aground
            Promises lit up the night like paper doves in flight

            I dreamed you had left my side
            No warmth, not even pride remained
            And even though you needed me
            It was clear that I could not do a thing for you

            Now life devalues day by day
            As friends and neighbours turn away
            And there's a change that, even with regret, cannot be undone

            Now frontiers shift like desert sands
            While nations wash their bloodied hands
            Of loyalty, of history, in shades of gray

            I woke to the sound of drums
            The music played, the morning sun streamed in
            I turned and I looked at you
            And all but the bitter residue slipped away...slipped away

            http://www.youtube.com/watch?v=CiFw1aQfMww

            ΠΠ

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/03/2011 12:14:25

    Δεν αμφιβαλλω.Ωστοσο ο πλανητης δεν ειναι ενιαιος και χωριζεται σε διαφορετικα κρατη,η δε ισχυς των κρατων εχει σχεση και με τον πληθυσμο τους.
    Το σημειο μεταβασης της καθε χωρας στην υπογεννητικοτητα ειναι διαφορετικο και εχει πολιτικη σημασια.
    Ισχυει το ευαγγελικο "και οι εσχατοι εσονται πρωτοι".Οσο περισσοτερο αργησει μια χωρα να σταθεροποιησει τον πληθυσμο της τοσο μεγαλυτερος θα ειναι.

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/03/2011 13:03:29

    "Πολύ ωραία, δεν αντιλέγω, στο κάτω κάτω, μπορεί να μην τα φάγαμε μαζί, μπορεί να μην έφαγα γερά με δυο μασέλες, μπορεί να μην κατάφερα να αγοράσω μέγαρο φάτσα στην Ακρόπολη, μπορεί και να μην είχα καν παίξει τους μισθούς μου στον …Λαναρά. Συμμετείχα όμως στους πανηγυρισμούς για το θρίαμβο της Λισσαβόνας, αισθάνθηκα κοσμοπολίτης το καλοκαίρι του 2004, και χαιρόμουν που έβλεπα παντού ΕΛΔΕ, κοχίμπας και versace. Αισθανόμουν μπρούκλης στο Μανχάταν. Άρα, συμφωνώ να πληρώσω (έστω τις αμαρτίες άλλων). Είμαι large. Εξάλλου, ήμουν συνένοχος δια της σιωπής μου, καλά να πάθω".

    ΟΧΙ! ΟΧΙ!

    Δεν ήμασταν όλοι μπρούκληδες κύριε S.A.!
    Πολλοί από εμάς δυσανασχετούσαμε και φωνάζαμε εναντίον των Ολυμπιακών και των mall και μας λέγατε επαρχιώτες και κομπλεξικούς Θεσσαλονικιούς και φανατισμένους δεξιούς που δεν βλέπουμε το πώς έχει αλλάξει η Ελλάδα με τον Σημίτη.

    ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ την κατηγορία που αυθαίρετα επισύρεις πάνω σε όλους τους Έλληνες. Δεν γοητευτήκαμε όλοι από τον αθηναϊκό νεοπλουτισμό και δεν πήραμε όλοι μας ξοδευοδάνεια, εντάξει;

    Σεβασμός στον Έλληνα που αντιστάθηκε ουσιαστικά, φροντίζοντας το σπίτι του, την οικογένειά του, και τον διπλανό του.

  11. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 13/03/2011 13:41:35

    Φίλε μακεδονομάχε, από όσο ξερω και ο στρεντζ Σαλονικιός είναι. Κόψε κάτι. Θα σου έρθει κόλπος καμιά ώρα.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Εν Πλώ 13/03/2011 18:04:09

      Όταν όμως φωνάζαμε και γράφαμε κατά των Ολυμπιακών, υπήρχαν και Θεσσαλονικείς που για να το παίξουν καλά παιδιά πρωτοστατούσαν στο να μας αποκαλούν "κομπλεξικούς τοπικιστές". Επειδή κάποιος είναι Θεσσαλονικιός δεν σημαίνει ότι ξέρει πού βρίσκονται τα συμφέροντά του, ίσως να νομίζει ότι οι ατμοί από τα καπουτσίνο στο Da Capo που φτάνουν στα ρουθούνια του 500 χλμ μακριά είναι αρκετό.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Στέργιος 13/03/2011 18:54:17

        Με υποτιμάς κατά το δοκούν (σου).

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Strange Attractor 13/03/2011 21:12:37

          Δεν σε υποτιμώ καθόλου, απλώς διαχωρίζω τη θέση μου από τη δική σου.
          Δεν ξέρω αν τα φάγατε μαζί ή όχι, ξέρω ότι
          ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΟΥΚ ΕΧΩ.

          Έχω φάει τρελλό βρισίδι που υποστήριζα τις θέσεις που υποστηρίζω από διάφορους που νόμιζαν ότι επειδή πήγαινε καλά η ΑΧΕΠΕΥ τους είχαμε γίνει Σιγκαπούρη, ή που προσπαθούσαν να μου αποδείξουν ότι οι Ολυμπιακοί θα φέρουν δις επενδύσεων, ή που μου έλεγαν ότι πρέπει να χαίρομαι που η Αθήνα γίνεται -και καλά- παγκόσμια κοσμούπολη.